1885. N®. 153. Dinsdag 29 December. 728te jaargang. BERICHT. Nieuwjaarsdag- Nieuwjaars-bedeeling. op Vrijdag 1 Januari 1886 NATIONALE MILITIE -<»CS<5=>CJfc>CS»- GOESCHË De oitgave dezer Courant geschiedt Maandao, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich' voor Botterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 1—5 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a fi,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ots. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents {er regeL Ons no. van 2 Jan. a. s., dat in gewone omstandigheden Vrijdagavond 1 Januari zou verschijnen, zal ditmaal met het oog op den nieuwjaarsdag Vrijdagmiddag te 12 uren worden uitgegeven. De nieuwjaars-felicitatiën (tegen den be kenden prijs) benevens de gewone adver tentiën worden tot Donderdagavond 31 December voor dat no. ingewacht. In de raadsvergadering van 23 December jl. zijn voor 1886 benoemd a. Tot leden der financiëele commissie: de heeren jhr. mr. J. W. C. DE JONGE VAN EL- LEMEET, L. G. KAKEBEEKE en C. L. M. LAIi- BRECHTSEN, waaruit de eerBte is aangewezen om als voorzitter te fungeeren b. Tot leden der commissie voor het ontwerpen der strafverordeningen, van welke commissie de burgemeester ambtshalve lid en voorzitter is; de heeren jhr. mr. J. W C DE JONGE VAN ELLE- MEET en jhr. A. N. F. FLUGI VAN ASPERMONT; c. Tot léden der commissie van voorlichting hij de opmaking van het kohier van den Hoofdelijken omslag: de heeren G. VAN DER HOEK, L. G. KAKEBEEKE en B. M DEN BOEK; d. Tot leden der commissie van classificatie der min vermogende schoolkinderen de heeren J. J KaMONDT, wethouder. Voorzitter. G. VAN DER HOEK, Lid van den Raad. J. U. KAKEBEEKE, het Burg. Armbestuur. L WESSEL, de Diaconie der Ned Hervormde gemeente. A- MATTHIJSSEN, het R. G. Par Armbest. JOHs. FABERY DE JONGE, lid van de Diaconie der Christelijke Ger. gemeente. D. HILDERNISSE, lid van de comm. voor de CEcou. Spijsuitdeeling Voorts zijn in diezeltde vergadering, ter vervulling der vacatures, die door periodieke aftreding met I Januari 1886 zullen ontstaan, benoemd o. tot voorzitter van het burgerlijk armbestuur de heer J. A. A. FRANSEN VAN DE PDTTE. b. tot regentes van het weeshuis: Mevr. F. H. RAMON UT—STOKMANS. c. tot lid der plaatselijke commissie van toezicht op het lager onderwijs: de heer N. A. M VAN DEN THOORN d. tot leden der openbare gezondheidscommissie de heeren dr. G. CALLENFELS en mr. C. DE WITT HAMER, en e. ter vervulling der vacature, die met 1 Maart 1886 in de commissie van toezicht op de inrichtingen van middelbaar onderwijs zal ontstaan, de heer dr. A. I3EBREE MOENS. Goes, den 26 December 1885. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. De SECRETARIE der gemeente zal op alleen des voormiddags van 11 tot 12 uur geopend zijn tot het doen van aangiften voor den Burgerlijken Stand. Goes, den 26 December 1885. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. De Nieuwjaars-Commissie, daartoe in staat door de bijdragen der ingezetenen, zal des middags te 13 uren in de Weeten- en Armenschool eene uitdeeling doen van eetwaren en brandstoffen aan de armen dezer gemeente De meergegoeden worden uitgenoodigd op dien dag geene giften of aalmoezen aan hunne huizen uit te reiken, daar uit eene minder goede armenverzorging is; en de armen worden gewaarschuwd, dat tegen het bedelen op dien dag door de politie met de meeste gestrengheid zal worden gewaakt. Goes, den 26 December 1885. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. Voor de tweede maal wordt bekend gemaakt, dat zich in de maand Jannari van 1886 voor de dienst der moeten laten inschrijven alle mannelijke ingezetenen, die geboren zijn in 1867, en zij, die na het intreden van hun 19e, doch voor het volbrengen van hun 20e levensjaar, ingezetene worden. dat de inschrijving moet geschieden le. van een ongehuwde in de gemeente, waar de vader, of is deze overleden de moeder, of zijn beiden overleden, de voogd woont 2e. van een gehuwde en van een weduwnaar in de gemeente, wsar hij woont 3e. van hem, die geen vader, moeder of voogd heeft of door dezi is achtergelaten, of wiens voogd buiten 's lands gevestigd is, in de gemeente waar hij woont; 4e. van den buiten 's lands wonenden zoon van een Nederlander, die ter zake van 's lands dienst in een vreemd land woont, in de gemeente, waar zijn vader of voogd het laatst in Nederland gewoond heeft; dat de inschrijving alhier plaats heeitop eiken werkdag tusschen des voormiddags 9 en des namid dags 2 uren ter Secretarie der gemeente; dat de aangiite moet geschieden door den belang hebbende zeiven en bij ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis, door zijnen vader, of is deze overleden, zijne moeder, of zijn beiden overleden zijn voogd; dat niet worden ingeschreven lo. de in een vreemd rijk achtergebleven zoon van een ingezetene, die geen Nederlander is 2o. de in een vreemd rijk verblijf houdende ouder- looze zoon van een vreemdeling, al is zijn voogd ingezetene, 3o. de zoon van een Nederlander, die ter zake van 's lands dienst in 's rijks overzeesche bezittingen of koloniën woont. Goes, den 26 December 1885. Burgemeester en Wethouders vaD Goes, J G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. GOES, 28 December 1885. Bij de Woensdag te Ierseke gehouden verkiezing voor een raadslid waren 77 stemmen uitgebracht, waarvan 31 op den heer L. Laban en 23 op den heer J. Lemson, zoodat tusschen beiden een herstemming moet plaatshebben. Verder waren uitgebracht op de heeren C. D. Klos 20 stemmen en op A. Van Selms, Job Bom en Jan Mol elk 1 stem. Oudelande. Herbenoemd tot lid van het Burgerlijk Armbestuur Pieter Meeuwse Cz. Men schrijft ons uit Hoedekenskerke De meeste en voornaamste boeren uit deze gemeente en enkele uit Baarland en 's-Gravenpolder vergaderden verleden Woensdag om te spreken over den door de suikerfabrikantcn vastgestelden prijs van de suiker penen in 1886. Iedereen was ervan overtuigd dat die prijs (ƒ9,althans wanneer weer hetzelfde soort van zaad als in 1885 moet gezaaid worden, veel te gering is. Men besloot daarom zich onderling te ver binden geen contract te sluiten voor minder dan ƒ10,50 per 1000 K.G. netto. Ook over de wijze van wegen der suikerpenen met manden zooals dit tot nntoe plaats vond, werd luide geklaagd, als zijnde te tijdroovend, steeds in het nadeel van den boer en voor mensch en dier om een ziekte op het lijf te halen. Dqarom verbonden de vergaderden zich eveneens, om geen penen afteleveren, welke anders dan met de fairbank zouden worden gewogen. Bovenstaande overeenkomst, in schrift gebracht, werd, op een paar personen na, door al de opgekomenen onderteekend, en bevatte bovendien ook nog de bepa ling, dat, voor het geval een der onderteekenaars in strijd mocht handelen met deze verbintenis, de naam van dien ontrouwen contractant tot zijn schande in de Goesche Courant zal worden bekend gemaakt. De heeren J. Welieman, J. Van Dijke, Jan Raven, M. G. Verbeek en C. Rijk werden als bestuurders van dit boeren-bond aangewezen, met machtiging al datgene te verrichten, wat zij in het belang van het bond dienstig achten. Alzoo is de eerste stap in de richting, door de re dactie der Goesche Ct. aangewezen, te Hoedekenskerke gedaan. Zal daardoor doel getroffen worden, dan be- hooren meest alle gemeenten in Z.-Beveland althans die, welke nabij een veer of een spoorwegstation zijn gelegen het voorbeeld van Hoedekenskerke te volgen, en zoo mogelijk zich met elkander te verstaan. Het bond te Hoedekenskerke wil gaarne tot dit alles mede werken. Wlssekerke. Woensdag is aan den calamiteusen polder Anna Friso opgemerkt eene afschuiving in den oever, van af het oeverwerk westwaarts op, lang 70 meters met eene inscharing binnen de laagwaterlijn van 20 tot 40 M. en ter grootste diepte van 9 M. Bij kon. besluit is, met ingang van 1 Jan. 1886, benoemd tot burgemeester van Oudelande P. Van W i n g e n. Door den raad van Zieriksee is een verordening gemaakt, welke bepaalt, dat het verboden is den afstand tusschen de Westhavensluis en den ingang der haven met stoombooten in minder dan 20 minuten af te leggen. HH. MM. de Koning en de Koningin zullen morgen met prinses Wilhelmina en gevolg van het Loo in de residentie terugkecren. Men deelt nader mede aangaande de Nieuw- jaarswenschen, die per telegraaf kunnen worden overgemaakt, dat die, welke op 31 Dec. worden aangeboden, den volgenden dag zullen worden bezorgd. De maatregel is genomen op grond van het door de ervaring gebleken feit dat de verzending met de post van gelukwenschen, in den vorm van Nieuwjaarskaarten, in de laatste jaren in die mate is toegenomen, dat het eene onmogelijkheid is om die kaarten den ln Januari alle hare bestemming te doen bereiken, en zelfs in vele plaatsen de bestelling daarvan eerst twee a drie dagen later kan afloopen. Van het in dienst nemen tot dat einde van hulppersoneel is afgezien, op grond dat voor de uitvoering van den dienst der bestelling geoefend en vertrouwd personeel noodig is. De uitwerping van den heer H e 1 d t heeft aan de Amsterdamsche steenhouwersvereeniging «Een dracht maakt macht" aanleiding gegeven zich af te scheiden van het Bond voor alg. kies- en stemrecht. De Vereeniging blijft echter naar algemeen kies- en stemrecht streven. Op het verzoekschrift van het Ned. brood-, koek- en banketbakkersbond betreffende het kosteloos toelaten van bakkersleerlingen bij de lessen in scheikunde op de middelbare school, is door den Minister van binnenl. zaken afwijzend beschikt. Aan de verkiezing voor twee hoofdbe stuurders der maatschappij tot Nut van 't Alge meen namen 152 departementen deel, samen uitbren gende 547 stemmen. Gekozen werden de heeren mrs. H. C. B. Boot, officier van justitie te Breda, en K. M. G. De Meijier, advocaat en proc. te Arnhem, met 531 en 509 stemmen. In het noorden van ons land staat de vee handel thans weer geheel stil en de prijzen zijn zeer aan het dalen. De prijzen der boter zijn mede laag, evenals die van het graan. In het artikel spek, uitvoer naar Duitschland, is tegenwoordig veel bedrij vigheid. Dagbl Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. In de avondzitting van Woensdag werd het debat over de Koloniale begrooting voortgezet. De begrooting van Suriname werd zonder discussie eenparig aange nomen. Hoofdstuk Koloniën der Staatsbegrooting werd aangenomen met 59 tegen 2 stemmenHoofdstuk Onvoorziene Uitgaven eenparig. Eindelijk kwam de Wet op de Middelen aan de orde. Aan den heer Duyvis verklaarde de Minister met een hoofdambtenaar van zijn Departement te overleggen op welke wijze zal zijn tegemoet te komen aan de klacht van den heer Beynes over bevoorrechting der buiten- landsche industrie door de tariefwet, terwijl de Minister zou overwegen de klacht van den heer Duyvis, dat vele artikelen te laag worden aangegeven, omdat de ambtenaren ze niet kunnen benaderen, omdat ze voorzien zijn van den naam van den winkelier en dus voor andere winkeliers onverkoopbaar zijn. Door den heer De Meijier was voorgesteld een amen dement om de 10 buitengewone opcenten op het personeel, verleden jaar als noodbelasting geheven, ditmaal niet te heffen. Dit amendement werd bestreden door de heeren Bluste, Gleichman, Van Delden en Rutgers, zoowel omdat de verbetering van den financiëelen toestand onzeker was, als omdat men daardoor de becijferingen van den Minister van Financiën indirect zou goedkeuren en dus brengen onder de buitengewone uitgaven van uitgaven die jaren lang blijven voortduren. De Minister zelf bestreed het amendement, omdat daardoor juist een tekort zou ontstaan. De heeren De Bruyn Kops, Borgesius en Lieftinck verdedigden het amendement, zoowel omdat deze noodbelasting anders een blijvende zou worden en blijven drukken op den middenstand, als omdat zij den Minister niet krachtig genoeg achtten om bij ruimte van middelen weerstand te bieden aan zijne arnbtgenooten van Oorlog en Marine. De heeren Van der Loeff en Roëll stelden ten slotte voor dit jaar de buitengewone opcenten op 5 te bepalendan was er geen tekort en werden de belastingschuldigen toch minder gedrukt. Na verwerping van het amendement-De Meijier met 37 tegen 25 stemmen werd het amendement-Van der Loeff-Roëll aangenomen met 35 tegen 28 stemmen, zoodat dit jaar slechts 5 buitengewone opcenten op het personeel zullen worden geheven. De Middelenwet is daarop aangenomen met 60 stemmen tegen 1 (Corver Hooft). De Kamer is daarop tot nadere bijeenroeping ge scheiden. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Aangenomen het beroep naar Nieuw-Vennep door ds. C. J. L. Ruijsch van Dugteren te Wemel- dinge. Beroepen te Baarland ds. R. 0. C. Aitton te Melissant. Beroepen te Schoondijke, ds. H. Krom, te Ouwerkerk. Bedankt voor het beroep naar 's-IIeer Hendriks kinderen en Wissekerke door ds. G. Klaarhamer te Montfoort. Kapelle. Alhier is in een vergadering van kerk voogden en notabelen met algemeene stemmen her benoemd tot kerkvoogd A. Nijssen Az. Aan de kerkeraden der Nederd Hervormde Kerk is door dr. Ph. J. l.'oedemaker te Amsterdam een schrijven gericht, waarin hij den wensch uitspreekt, dat alle kerkeradendie het belijdend karakter der kerk willen handhaven, ten spoedigste besluiten lo. Eene betuiging van sympathie aan den Amster- damschen kerkeraad te zenden. 2o. Hem aansporen tot standvastigheid, hem op merkzaam makende, dat het niet langer aan hem staat, al of niet toe te geven in een geval waar het beginsel zoo duidelijk en openlijk gesteld is, als dit in de uitspraken der kerkbesturen en vooral ook in de missive der Synodale commissie geschieddedat de bestrijders gelijke rechten zullen hebben met de belijders. 3o. Hem te berichten, dat men besloten heeft, op de eene of andere wijze de aanneming van moderne lidmaten te beletten en alles te doen, wat uit dit besluit voortvloeit. 4o. Eene buitengewone vergadering van de Synode le vragenopdat deze quaestie niet als eene bestuurs zaak, maar in beginsel worde uitgemaakt. 5o. Den kerkeraad van Amsterdam uit te noodigen, de Classis buiten het reglementair verband saam te roepen, ten einde maatregelen te beramen, om tot eene zuivere gestalte van de Kerk van Christus te komen en de oplossing van de kerkelijke quaestie voor te bereiden. De Moniteur de Rome bevat een Pauselijke encycliek, waaibij een buitengewoon jubilé voor 1886 wordt uitgeschreven. Hoedekenskerke. Eene stille plechtigheid had Don derdag plaats. Eene commissie van vijf leden, hoofden van huisgezinnen, vervoegde zich aan de openbare school en één hunner richtte, namens de ouders der schoolgaande kinderen, het woord tot den heer P. Leijs. Deze zal eerstdaags de gemeente verlaten om als hoofd der school te Baarland op te treden en de algemeene dankbaatheid voor zijn plichtsbetrachting, ijver en minzaamheid, gebleken gedurende zijne meer dan vierjarige werkzaamheid alhier, had aanleiding gegeven, hem daarvan een stoffelijk blijk te geven, bestaande in een fraaien spiegel. De heer Leijs be toonde zich zeer getroffen door deze onverwachte uiting van toegenegenheid, waarbij men blijkbaar ook gedacht had aan zijn aanstaand huwelijk met de onderwijzeres in de handwerken. Kapelle. In de laatst gehouden gemeenteraadsver gadering alhier werd besloten, het traktement van het hoofd der school te Biezelinge met f100 te ver» hoogen. De goedkeuring hierop is door Ged. Staten verleend, waardoor de jaarwedde alsnu f 900 bedraagt. Het hoofdbestuur van het N. O. G. beeft aan de afd. te kennen gegeven, dat het zich tot de Volks vertegenwoordiging wil wenden ter zake van het al of niet wenschelijke eener wijziging van art. 194 [der Grondwet. Het verlangt daarom vóór 15 Febr. a. s. antwoord van de afd. op de vragen lo. Wenscbt gij het onveranderd behoud van art. 194 der tegenwoordige Grondwet? 2o. Zoo neen, kunt gij u dan vereenigen met het door de Regeering voorgestelde artikel? De beide vragen moeten met »ja" of sneen" be antwoord worden. Rechtszaken. De Arrondissements-Rechtbank te Middelburg heeft Donderdag veroordeeld: C. C. 11 j., en J. C. 12 j., beiden te Krabbendijke, wegens diefstal ieder tot 3 dagen cel. De Hooge Raad heeft het cassatie-beroep van den socialist Van Ommeren uit Amsterdam verworpen. Het Gerechtshof te Amsterdam heeft den bekenden Visser, ex-makelaar te Haarlem, veroordeeld tot 9 maanden celstraf. Tegen den persoon, die 14 September aan boord van het stoomschip «Prinses Elisabeth" te Vlissingen in drift een ander een zoo hevige schop gaf, dat deze kort daarna overleed, is door het Openbaar Ministerie een celstraf van 2 jaren geëischt. Landbouw en Veeteelt. Omtrent den stand der nieuwe veldgewassen in westelijk Zuid-Beveland meldt m°n ons dat deze

Goessche Courant | 1885 | | pagina 1