Gemengde Berichten. Ingezonden Stukken. Laatste en telegraphische berichten. 320e Staatsloterij, 3e kl. Liefdadigheid. Burgerlijke Stand Goes Verkooplngen en Verpachtingen. Marktberichten. t. als lid der openbare gezondheidscommissie de heeren dr. 6. T. Callenfels en mr. C. De Witt Hamer f. als lid der commissie van toezicht op de inrich tingen van middelbaar onderwijs de heer dr. A. Isebree Moens. VII. Nog moet vernieuwd worden de commissie van classificatie voor onvermogende schoolkinderen en worden als leden daarvan voor 1886 aangewezen de heeren J. J. Ramondt uit het dagelijksch bestuur der ge meente, als voorzitter, nadat de heer Ochtman verzocht had niet langer voor die betrekking in aanmerking te komen (1. Van der Hoek uit den gemeenteraad; J. M. Kakebeeke uit de leden van het Burgerlijk Armbestuur I. Wessel uit de leden der diaconie van de Ned. Herv. gemeente; J. Fabery De Jonge uit idem van de Chr. Ger. ge meente A. Matthijssen uit de leden van het Roomsch-Ka- tholiek Parochiaal Armbestuur en D. Hildernisse uit de commissie voor de (Econo mische Spijsuitdeeling. VIII. De Voorzitter z'egt, dat nu nog moet worden vernieuwd de Commissie tot bijstand van burg. en weth. bij het opmaken der kohieren van den Hoofdelijken Omslag; dat de aanwijzing der leden steeds aan den Voorzitter werd overgelaten, doch dat hem is gebleken, dat dit met het oog op art. 54 der gemeentewet minder juist is, waarom hij verzoekt dat de Raad zelf de leden benoeme. Tot stemming overgaande worden achtereenvolgens benoemd de heeren B. M. Den Boer, L. G. Kakebeeke en G. Van der Hoek, die zich deze benoeming laten welgevallen. IX. Op de vraag van den Voorzitter of nog iemand iets in het midden te brengen heeft, zegt de heer Quist, dat hem is medegedeeld, dat door de directie der gasfa briek aan onderscheidene gasverbruikers vermindering van den gasprijs is toegezegd en vraagt hij of ook bij B. en W. éene dergelijke toezegging voor de gemeente ontvangen is. De Voorzitter antwoordt dat bij B. en W. geen enkel bericht of geen enkelen brief daaromtrent van de directie der gasfabriek is ingekomen. De heer dr. Callenfels zegt, dat hij ook gasver- bruiker is, maar dat hij van een dergelijke kennisge ving niets weet. Nog heden is men bij hem om be taling geweest, maar er werd niets bijgezegd. De heer Quist herhaalt, iemand gesproken te hebben die de kennisgeving heeft ontvangen. Spr. brengt dat te berde, omdat het gas ook bovendien van zulk een slechte qualiteit is. Spr. is deze week ergens geweest waar in het eene lokaal eene gaspit brandde en in een ander lokaal de Lampe Beige ontstoken was, en als men van de eene kamer naar de andere ging, was het alsof men van het licht naar de duisternis ging. Daarbij verschilt de prijs aanmerkelijk met het gas betaalt men ongeveer 2 cent per uur, met de Lampe Beige 1 cent. De heer dr. Callenfels verklaart het licht van de Lampe Beige bij de wed. Fabery De Jonge en de Rijkslamp bij Schneider in oogenschouw genomen te hebben, maar verreweg het gaslicht te verkiezen. X. De heer Den Boer wenscht even te spreken over de straatverlichting. Deze week is een geacht ingezetene (het was 8 uren des avonds) tegen een lantaarnpaal geloopen, zoo donker was het. Spr. vraagt of daaraan niets te doen is, want dit is zeer gevaarlijk. De Voorzitter zegt, dat het hem zeer spijt voor dien geachte^ ingezetene, dat deze tegen een lantaarnpaal is geloopen, maar dat hij geen middel weet om daarin te voorzien. De maan stoort zich niet aan den al manak en de politie, die toch steeds op straat behoort te zijn, heeft last, om, als het donker is, de lichten te doen ontsteken. Ook de directeur der gasfabriek heeft daartoe machtiging. Maar men vergete niet, dat het te 6 uren nog licht kan zijn, en de lantaarnop stekers dan buiten dienst gesteld worden, terwijl als om 7 Oren de last komt, om de lantaarns te ontsteken, er dan minstens twee uren verloopen voor al de lichten branden. De eenige afdoende maatregel zou zijn, om steeds de lantaarns te doen branden van zonsonder- tot zonsopgang, doch dit zou eene groote uitgaaf van fie gemeente vorderen. De heer dr. Callenfels verklaart, dat er wel avon den zijn, waarin hij de verlichting wenscht, maar dat, als bij dan maar even naar de politiewacht gaat, daarin dadelijk wordt voorzien. De vergadering is daarna gesloten. Vlissingen. In eene der zalen van de sociëteit «De Unie" hield de scherpschutters-vereeniging «Vlissingen" alhier jl. Dinsdagavond hare eerste algemeene jaar vergadering. Tegenwoordig waren 15 stemgerechtigde leden. Uit het in die vergadering door het bestuur uitgebrachte eerste jaarverslag bleek, dat de vereeniging, in aanmerking genomen haar nog jeugdig bestaan van éen jaar, zich in alleszins bevredigenden toestand bevindt. Zij telt thans 80 leden, daaronder begrepen de bui tengewone leden, die wèl mogen deelnemen aan de schietoefeningen, doch geen recht van stemming bezitten. De rekening over het afgeloopen vereenigingsjaar sloot met een voordeelig saldo van 27.77. Overeenkomstig de bepalingen der statuten moesten in deze vergadering aftreden resp. gekozen worden drie leden van het bestuur, waartoe bij loting werden aangewezende president, de vice-president en de waarnemende secretaris. Van eerstgenoemde den heer A. J. Van Ockenburg, oud-kapitein der dd. schutterij alhier, was reeds voorat een schrijven ingekomen waarin door hem kennis ge geven dat hij, wegens voor hem overwegende redenen, zich tot zijn leedwezen genoopt zag, zijn ontslag als president der vereeniging te nemen. Tot nieuwe bestuursleden werden vervolgens gekozen de heeren H. L. Hermans tot presidentJ. M. Hessing Jz. tot vice-president en C. N. J. De Vey Mestdagh tot waarnemend secretaris. Laastgenoemde heeren zijn resp. kapitein, le en 2e luitenant van de dd. schut terij alhier. Bij een brand, Donderdagavond te Amsterdam in de Wyttenbachstraat liet de pastoor Van Hooff, die zich vóór de brandweer op de plaats van het ongeluk bevond, zich nat maken en droeg toen met levensgevaar een der bewoners van het brandende huis, een lammen man, naar buiten. De arveslede, die op het Loo is aangekomen, was geen geschenk uit Arolsen en ook geen «prachtig stuk werk" ter waarde van 9000. De eenvoudige ar, die tot al die verbalen aanleiding heeft gegeven, was door Z, M. besteld te Dusseldorp. Uit een particulier schrijver dd. 7 December jl. uit Jeddah (Arabië) ontleenen wij het 't volgende Na een buitengewoon warmen en langdurigen zomer (NB. een tiental dagen geleden nog ruim 90° s'daags en 80° 's nachts) is thans tengevolge van een stort regen, die 4 dagen en nachten aanhield, de tempa- ratuur aanmerkelijk gedaaldechter slechts in die mate, dat een echte Hollander zou uitroepen«puh 1 wat is het warm 1 De oorzaak van de ondragelijke warmte in deze streken is de vochtigheid, die menig maal 93 a 94 pet. bedraagt. In het dorp Martinière, bij Nantes, heeft men een aanslag gepleegd tegen de echtelieden Bayard. Midden in den nacht had onder hun ledikant een ontploffing plaats van twee flesschen kruit, waarin een lont gestoken was. De man was door het aanhoudend blaffen van den hond, die onraad bespeurde, opgestaan de vrouw was blijven liggen, maar ofschoon in de slaapkamer alles kort en klein was geslagen, bleven de echtlieden tegen wie deze snoode aanslag was beraamd, Eind goed al goed. In 't Iersche stadje Ulster had dezer dagen het volgend huiselijk tooneeltje plaats voor de rechtbank. Een jongmensch was wegens oneer bare aanranding van een meisje tot 12 maanden gevange nisstraf veroordeeld. Dure nécesité; dacht de jonkman, en hij beloofde den rechter en het meisje, dat hij haar zou huwen. Toen, op de vraag van den rechter, of zij daar genoegen mede nam, het meisje antwoordde:' «wel zeker!", vond ook de rechter let goed en trok het vonnis in, onder de uitdrukkelijke voorwaarde, dat het huwelijk dan binnen drie dagen moest ge sloten worden. Ze moesten het met den burgerlijken stand dan maar vinden! Graanbelasting. In uw geacht blad van 19 December jl. is een artikel van den hoogleeraar Beaujon uit het Handels blad, ever de werking eener graanbelasting, overge nomen. Die schrijver komt tot het besluit dat de landbouwers het voordeel van een inkomend recht op granen aan de grondeigenaren zullen hebben aftedra- gen, dat de maatregel dient om het brood te belasten ten bate van de landheeren, den arme te ontnemen om aan den rijke te geven. Eene dergelijke oppervlakkige en onjuiste voorstel ling mag niet zonder tegenspraak blijven. De schrijver schijnt niet te weten dat de groote meerderheid der grondeigenaren in ons land geen landheeren of kapita listen zijn, maar zeiven hun grond bebouwen, en dat hun getal grooter wordt daar nu reeds verscheidene boer derijen door het wegslinken van het bedrijfskapitaal geen pachters meer kunnen vinden. Zeker heeft hij niet gedacht aan het groot algemeen belang dat aan het welzijn is verbonden van den landbouw, die het grootste kapi taal en de meeste arbeidskrachten aanwendt en de hoofdbron is van ons volksbestaan. Leert de ervaring niet dat de voortbrengende kracht, de krachtige pro ductie van eigen bodem, belangrijke factoren zijn voor onze nationale welvaart Is het hem niet bekend, dat het gansche platte land en niet het minst de arbeiders, dat ook de nijveren en neringdoenden vooral der kleine steden, door den achteruitgang van den landbouw lijden? Vermindert door dien achteruitgang het werk niet voort durend op het land en vergroot dit niet het reeds over- groote getal werklieden in de groote steden Is er niet dikwijls op gewezen dat de werkman veel meer gebaat is met eene geringe verhooging van den zoo lagen broodprijs dan dat hij zich, door gebrek aan werk, geen brood verschaffen kan, of zijn de voedingsmid delen niet eerst dan goedkoop, wanneer ze in gun stige verhouding staan tot de verdiensten De uitdrukkingen van den schrijver volgende, zou men hier kunnen zeggen, het is niet aangenaam dat men hiervan geen notitie neemt en dat men dit telkens moet herhalen; er is iets ontstemmends, iets ergerlijks in dat maatregelen, die strekken kunnen om den werknood te lenigen, om het bedrijfskapitaal te behouden en de voortbrenging van eigen grond te vermeerderen, telkens bestreden worden maar men zoude daardoor weinig achting voor de overtuiging van onbeperkte vrijhandelaren verraden. Met het oog op den in ons land, door oeververde diging, polderbemaling enz. meer dan elders zwaar belasten landbouw, geplaatst tegenover eene onbelaste en voor nog reusachtige uitbreiding vatbare productie in Overzeesche gewesten, vragen velen hier te lande thans een matig inkomend recht op tarwe en tarwe meel. Men is overtuigd dat bij geheel vrijen invoer voor den onbelasten buitenlandschen producent feitelijk een privilegie wordt geschapendat het vrijhandelstelsel eerst dan heil kan aanbrengen, wanneer de omstandigheden en voorwaarden niet zoo ver uiteenloopen dat concur rentie onmogelijk wordt, en wanneer er wederkerig heid tusschen de verschillende steden bestaat, hetgeen thans geenszins het geval is. De quaestie is veelomvattend en zeker zijn daarbij nog veel meer en nog geheel andere belangen betrokken dan die der landheeren, welke de minderheid der grondeigenaren vormen. EEN PRACTICUS. Mijnheer de Redacteur! 'tls mij bekend dat verscheidene ambtenaren van den burgerlijken stand de meening zijn toegedaan dat, wanneer een der aanstaande echtgenooten die den vollen ouderdom van 30 jaren niet hebben be reikt en de moeder zich niet verklaart of met den vader in gevoelen verschilt, het huwelijk niet vol trokken kan worden, alvorens aan art. 100 e. v., B. W., is voldaan. Zonder hier in bijzonderheden te treden omtrent de al of niet gegrondheid dezer meening, komt het mij niet ondienstig voor medetedeelen dat, vóór 1884, in deze gemeente twee huwelijken zijn voltrokken, waarbij de moeder niet verscheen, doch in de akten opgenomen werd de verklaring van den vader: «dat de toestemming van de moeder is gevraagd geweest" (art. 92, 2e lid B. W.). Tegen deze akten zijn door den heer officier van justitie geene bezwaren ingebracht, zoodat bij eene algemeene toepassing, zoo noodig na overleg met den heer officier, vele onaangenaamheden in het huisgezin, moeiten en kosten voorkomen zouden worden. Kloetinge. N. -Men verzoekt ons, ter voorkoming van misver stand, medetedeelen, dat de Kinderkerk bij gelegen heid van het Kerstfeest zal gehouden worden op Vrijdagavond te 6 uren. 's-Hage. TWEEDE KAMER. Bij de interpellatie- Bahlmann verklaarde de Minister dat de tijdelijke exploitatie van het baanvak AmersfoortKesteren werd voorbereid en daardoor niet geprejudiciëerd zou worden op de latere wettelijke regeling van het ver keer der lijn AmsterdamNijmegen. De spoorweg- begrooting is aangenomen, nadat de Minister aan dhr. Heldt beloofd had speciaal te zullen onderzoeken de verwarming der 3e klasse waggons. De onteige ningswet MaassluisHoek Holland is spoedig te wachten. Ingekomen is een wetsontwerp tot wijzi ging van het tarief der invoerrechten, strekkende tot heffing van rechten op petroleum, gezaagd hout en Zuidvruchten en tot verhooging der rechten op thee en een wetsontwerp tot uitbreiding der vrijstellingen van het patentrecht. Hoofdstuk Waterstaat is aange nomen. Prijzen van ƒ100 en daarboven. Trekking van Dinsdag 22 Dec., 2e lijst. No. 1933 f25000. No. 1073 f2000. No. 15320 f1000. Nos. 4231, 10782 en 14757 elk f400. No. 2840 f200 Nos. 4486, 12820, 14361 en 15226 elk f100. Trekking van Woensdag 23 Dec., 3e lijst. No. 5657 f1500. Nos. 840, 5226 en 10553 elk f1000, No. 4914 f200. Nos. 3062, 9187, 10700, 12830, 13588, 16804 en 20808 elk f100. DIAKENEN bij de Ned. Herv. Gemeente alhier hebben het voornemen om op Zaterdag 26 dezer, na afloop der Godsdienstoefening, de gewone Kerst- of Slee-collecte aan de huizen der ingezetenen te hou den; zéér dringend bevelen zij die collecte, waarvan de opbrengst strekt tot aankoop en uitdeeling van katoen, rokken, dekens, schorten enz., aan hunne armen, in de bekende liefdadigheid hunner stadge- nooten aan. Ook gedragen kleedingstukken zullen dankbaar in ontvang genomen worden. Goes, 23 December 1885. Namens Diakenen voornoemd, H. J. ROSKES, Voorzitter. I. WESSEL, Secretaris. van 2123 Dec. 1885. Overleden den 23, Maria Theresia De Coninck, 64 j., gehuwd met Bernardus Bouman. Datum. Plaats. Voorwerpen. Information 24 Dec. Borsele, boomen, Pilaar. 24 Hansweerd, manufacturen, De Vos. 26 Krabbcndijke, boomen, De Vos. 30 Schore, boomgaard, Pilaar. 30 f 's-Heerenboek diversen, De Ronde Bresser. 1886. 4 Jan 's H. Arendskerke, boomen, De Ronde Bresser. 6 a 's H. Arendskerke, boomen, De Ronde Bresser. 6 Wissekerke, boomen, Roelof. 8 Driewegen, vee, Pelle. 11 Wemeldinge, hakhout, Gallis Merens. 17 Febr 's-Heer Areadsk., boereninspan, Pelle. 19/20 Febr. Kloetinge, boereninspan, Pelle. 24 Febr. Driewegen, boereninspan, Pelle. 25 f Ierseke, inspan, Mulock Houwer. 26 's-IIeer Arenksk., inspan, Pilaar. 25/26 Febr. Rilland, boereninspan, Pelle. 26/27 Febr. 's-Heerenhoek, boereninspan, De Ronde Bresser. 5 Maart. Kattendijke, inspan, Pilaar. GOES, 22 December 1885. De aanvoer van alle artikelen was vrij ruim en waren bij goeden kooplust Tarwe en Erwten 25 cents lager te verkoopen. Overige artikelen onveranderd. Oude TARWE per hectoliter a f Nieuwe TARWE 6,20 a 6*50 Nieuwe ROGGE 6,15 a 5 25 WINTERGERST 4,40 a 4 60 ZOMERGERST er# 4,a 4,20 HAVER 3,50 a 360 BLAUWE ERWTEN 8,— a 825 BRUINE BOONEN 7,20 a 8 PAAKDENBOONEN 5,40 a 570 BOTER per K. G. (Ned.<g.) 1,20 a 1,30 EIEREN per 100 stuks 5,40 a 5,60 ROTTERDAM, 21 December 1885. Tarwe. Van Inlandsche witte bestond weder een zeer ruime aanvoer, die door beperkten kooplust 10 a 20 c. lager, slepende van de hand ging Zeeuwsche, de beste f 6,60 a f 7,10, mindere f 6 a f 6,50. Canada f 5,50 a f 6,20, op de wicht werd verkocht inl. witte van f 8,20 tot f 8,65 per 100 kilo, naar qualiteit, 131/33 ruw N.-Brab. f220 per 2400 kilo. Rogge Inlandsche kwam meer voor en onderging eene prijsverlaging van 10 a 20 ct. De beste f 5,50, f 5,70, mindere f 5, f 5,40. Gerst. Beide soorten, zelfs 10 a 20 cent lager, met weinig vraag. Zeeuwsche winter, de beste f 4,50, f 4,80, mindere f 4,20, f 4,40, dito zomer f 4,40, f 4,60, mindere f4, f4,30. Haver flauw onveranderd. De beste f8,60, f4,10, mindere f2,80, f3,50. Paardenboonen. De beste alsvoren, mindere moeielijk te plaatsen. De beste f 6,50, f 6,70, mindere. f6,10, f6,40 Duivenhoonen traag in een doen, van f6,75 tot f7,60. Bruine boonen weinig begeerd. De beste f 8,76, f9,75, mindere 17, f8,50- Witte boonen door kleinen toevoer tot ongeveer vorige prijzen te verkoopen. De beste f 10 a f 11, mindere f7,50 a f9,75. Blauwe Erwten met goeden toevoer. Voor de kook een enkel partijtje 25 cent lager verkocht, groo- tendeels echter door gebrek aan koopers onverkocht gebleven. Niet-kokende f6,60 a f7. Schokkers f9 af 10 waard. Koolzaad JU 42 a 45. Hennepzaad f7 a f9,50. Kanariezaad meer aan en weinig gevraagd, wederom 25 cents lager. Het beste f 9,75 af 10,25, mintter 18,50 a 19,50 Meeibericht. De prijzen bleven onveranderd en ontwikkelde zich een vrij regelmatige handel, meestal op levering. De omzet had grooter kunnen zijn, indien fabrikanten bijkomende biedingen hadden aangenomen lie markt van heden was onveranderd stil. Vlas. Op het land gedurende de week is de koop lust algemeen vrij goed geweest. Heden werden ongeveer 40,000 steen ten verkoop aangeboden, die grootendeels koopers vonden, tot ongeveer vorige prijzen. Lijnzaad. Met eenen ruimen aanvoer konden hou ders niet meer dan vorige prijzen bedingen, ofschoon er voor goed zaad heel wat kooplust bestond. Meekrap flauw, met weinig zaken. Aanvoer van Zeeuwsche ajuin heden ongeveer 10,000 heet., prijs 60 cent per 50 kilo. ROTTERDAM, 22 December 1885. Op de gisteren en heden gehouden Veemarkt waren aangevoerd1506 runderen, 110 vette- en graskalveren, 12 nuchtere kalveren, 383 schapen of lammeren, 486 varkens, 121 biggen. De prijzen van het vee, besteed ter markt van h eden, waren als volgt: Runderen 1ste qual. 76 e., 2de qual. 64 c„ 3de qual. 45 c., kalv. 1ste qual. 96 c., 2de qual. 76 c., schapen 35 c., alles per kilo. Het magere vee ging traag van de hand. Weivarkens goede qual. 42 a 44 cent per kilo. De prijzen der boter waren heden als volgtle gnal. f 60, 2e qual. f 54, 3e qual. f 60, per kilo 55 a 75 e. Aardappelen. Champions f 1.30 a f 1,40, jam men poters f 0,95 a f 1,20. Zeeuwsche blauwe f 1,60 a i 1,75, alles per heet. Druk. F. Kleeuwens Zoon. Goes.

Goessche Courant | 1885 | | pagina bijlage 2