1885. N°. 152. Donderdag 24 December. 72ste jaargang. B IX V O -Gir*2?G£=(&Ci*- GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct,, met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich- voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets; Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. OPENBARE VERGADERING VAN DEN Raad der gemeente Goes, op WOENSDAG den 23 DECEMBER 1885, des namiddags te 1 ure. Voorzitter de heer mr. J. G. De Witt Hamer, Bur gemeester. Tegenwoordig 11 leden en de Secretaris. Afwezig de heeren B. Van Asperen Vervenne en dr. A. Isebree Moens met kennisgeving. I. De Notulen der vergadering van den 27 Novem ber jl. worden gelezen en goedgekeurd. II. De Voorzitter doet de volgende mededeelingen, die allen, zooveel noodig met goedkeuring, voor notifi catie worden aangenomen ct. dat is ontvangen het K. B. van 5 November 1885 no. 17 waarbij de gewijzigde heffing van begrafenis rechten is goedgekeurd, ten gevolge waarvan de lijk koets, die voortaan niet meer vanwege de gemeente wordt verstrekt, is verkocht, en wel voor de som van honderdvijftig gulden b. dat uit het Comité tot bijstand voor de hand werken met 1 Januari a. s. aan de beurt van aftreding is Mevr. E. Van der Bilt La MottheLa Motthe, welke dame echter door B. en W. is herbenoemd c. dat aan De Beste is verkocht een oude ladder voor een gulden d. dat aan den weg tusschen de Meelfabriek en de gevangenis een lantaren is geplaatst, als noodzakelijk voor het verkeer aldaar, terwijl enkele populieren aan dien weg zijn gerooid e. dat heden bij den Raad van State wordt behan deld het beroep van den heer J. M. Kakebeeke qq. tegen den ligger der wegen en voetpaden in deze ge meente, doch dat B. en W. het niet noodig hebben geacht daarbij tegenwoordig te zijn tot het geven van nadere inlichtingen, aangezien deze genoegzaam uit het Raadsbesluit van 27 Nov. jl. blijken f. dat de bijzondere begraafplaats der R. K. ge meente door B. en W. is opgenomen en goedgekeurd, waarna deze den 14 December jl. voor hare bestem ming is gewijd g. dat op jl. Zaterdag de aanbesteding heeft plaats gehad van het onderhoud der gemeentewerken en het doen van leverantiën voor 1886, waarvan de uitslag in ons nommer van jl. Dinsdag reeds is medegedeeld. h. dat van het Burgerlijk Armbestuur is ontvangen en aan de financiëele commissie gezonden de begroo ting van inkomsten en uitgaven dier instelling voor 1886. aangezien de dienst eerstdaags moet aanvangen, wordt het bestuur gemachtigd tot op de helft der uitgaven en voor zooveel noodig de ontvangsten te doen, welke vereischt worden. III. Als ingekomen stukken worden ter tafel gebracht drie missives van Gedep. Staten, houdende bericht hunner goedkeuring tot wijziging van en af- en over schrijving op de begrootiDg voor 1885. Allen voor notificatie aangenomen. IV. Wordt gelezen eene missive van Gedep. Staten met begeleidende nota van opmerkingen omtrent de begreoting van ontvangsten en uitgaven voor 1886. Zij betreffen o. dat bij raadsbesluit van 27 Dec. 1884 no. XV is bepaald, dat de opbrengst der verkochte boomen zou strekken tot schulddelging, terwijl nu wel de op brengst in ontvangst, maar geene buitengewone schuld delging in uitgaaf wordt gebracht 6. dat van de kosten voor het lager onderwijs, waarvan door het rijk 30 pet. wordt vergoed, niet is afgetrokken het bedrag, dat van de onraadspenningen van bestedingen is overgebleven c. dat enkele volgnommers voor artikelen, waarop niets is uitgetrokken, zijn gesteld d. dat het totaal der ontvangsten abusief 10 te hoog is vermeld. B. en W. stellen voor aan Ged. Staten te berichten, dat de opbrengst der boomen zal worden aangewend voor het leggen van een riool en overigens aan de wenken van Gedep. Staten gevolg te geven, tot aan neming van welk voorstel de financiëele commissie adviseert. Hiertoe wordt met algemeene stemmen besloten. V. Aan de orde is het verzoek van den heer J. C. D, Van den Bussche, om toezegging dat hem bij even tueel eervol ontslag als commissaris van politie een pensioen zal worden verleend. Burg. en weth. stellen voor den adressant bij eervol ontslag een pensioen van ƒ500 's jaars te verleenen, tot aanneming waarvan de financiëele commissie gun stig adviseert. Het voorstel wordt in behandeling gebracht. De heer jhr. Flugi Van Aspermont zou wenschen, dat voorloopig geene beschikking op dit adres genomen werd. De heer Van den Bussche zal ontslag vragen en wellicht te gelijk met het verleenen daarvan zal de benoeming van een opvolger geschieden. Spr. zou willen dat eerst werd overwogen, of een opvolger noodig is en zoo ja, of deze dezelfde jaarwedde zal genieten als de tegenwoordige titularis. Spr. acht een Commissaris van politie voor Goes geen noodzakelijk ambtenaar. Vooreerst is de rechtbank van Goes opge heven en ten tweede behoeft niet voorzien te worden in de betrekking van ambtenaar van het Openbaar Ministerie bij het kantongerecht. Een inspecteur van politie of hoofdagent zal meer dan voldoende zijn. En daarom wenscht spr. de beslissing aantehouden en inmiddels den Koning te vragen, of een opvolger zal worden benoemd. De Voorzitter constateert dat de vorige spreker de gegrondheid van het verzoek erkent en daarvan uit gaande wijst hij op twee bijzonderheden, te weten, dat de ambtenaar verklaart, dat hij zijne betrekking niet meer naar behooren kan waarnemen, en dat hij niet leven kan, zonder eenige inkomst om in zijn onderhoud te voorzien. Daarbij stelt spr. in het liebt hoe moeielijk het zal zijn, om aan het verlangen van den vorigen spr. te voldoen. De ambtenaar kan geen ontslag vragen als hij geen zekerheid heeft van pensioen, en wordt de zekerheid van pensioen niet gegeven, dan vraagt hij geen ontslag. Ook vergete men niet, dat de raad zich tot den Koning kan wenden, met verzoek om inlich tingen, of een opvolger van den commissaris van politie zal worden benoemd, maar tevens, dat de Koning beslist of een commissaris van politie noodig is, waarbij de belangen der justitie op den voorgrond staan. Boven dien moet gelet worden op het feit zelf. Spr. zou niet gaarne advies geven tot het doen van een verzoek om geen opvolger te benoemen. Er moet een hoofd zijn over de politie-agenten. Of dit hoofd nu heet com missaris oi inspecteur, dit is hetzelfde. De wet kent zelfs geen anderen titel dan commissaris. Doch er moet iemand zijn, die meerdere kennis bezit dan de agenten die in staat is processen-verbaal op te maken, en die noodwendig eene hoogere bezoldiging zal moeten hebben dan de agenten. Maar afgezonderd van dit alles, is alleen nu in behandeling het verzoek van den tegenwoordigen commissaris, die zich niet meer in staat gevoelt zijne betrekking waar te nemen, om zekerheid van pensioen bij eervol ontslag. De heer jhr. Flugi Van Aspermont vreest, dat bij hetzelfde besluit, waarbij den tegenwoordigen titularis ontslag wordt verleend, een commissaris van politie voor Goes zal worden benoemd. Spr. wenschte zeker heid te hebben omtrent dit punt, want hij vindt een commissaris van politie voor Goes niet noodzakelijk. Hij is tot de ervaring gekomen, dat er ongeveer 50 commissarissen van politie in Nederland zijn, en, om nu slechts eene plaats te noemen, kan hij er op wijzen, dat te Assen, de hoofdplaats van Drente, geen commissaris van politie is. Assen heeft eene grootere bevolking dan Goes, en bovendien eene zeer veel lastiger bevolking dan Goeswaarom moet nu te Goes een commissaris van politie zijn, terwijl de bevolking van Goes veel vredelievender is De heer dr. Callenfels verklaart het gevoelen van den heer jhr. Flugi te steunen. Hij gelooft, dat het zaak zal zijn, om, alvorens eene beslissing te nemen, zich te vergewissen omtrent de benoeming van een opvolger voor den tegenwoordigen titularis. Spr. raad pleegt de historie en weet, dat vóór jaren de betrek king van commissaris van politie werd waargenomen door een wethouder, den ouden heer Kakebeeke, die 90 jaar oud geworden is en wien tot hulp werd toege voegd zekere Bakker. Spr. meent dat ook nu de betrekking wel door een wethouder, zij het noodig met eenige hulp, kan vervuld worden. De heer jhr. mr. De Jonge Van Ellerneet onder steunt het denkbeeld van den heer Flugi. Er bestaat geen bezwaar tegen het verleenen van pensioen aan den tegenwoordigen titularis, maar de gemeenteraad diende zekerheid te hebben of er weder een commis saris van politie zal worden benoemd. Spr. neemt aan, dat de nieuwe titularis ook 1000 aan salaris ontvangt, hetgeen misschien niet voldoende wordt geacht, maar als de gemeente Goes kon volstaan met een inspecteur of hoofdagent, dan zou de Raad diens jaarwedde kunnen bepalen naar welgevallen en niet blootstaan aan verhooging van uitgaven, zooals onlangs met de jaarwedde van den commissaris van politie is geschied. De heer Ochiman bestrijdt het gevoelen van den heer Flugi. Wat is de feitelijke toestand? De com missaris van politie verklaart geheel ongeschikt te zijn voor het vervullen zijner plichten. Als een amb tenaar dat gevoelt, is het zaak, dat hij ontheven wordt van zijn ambt, en is het niet goed, dat hij gedwongen zou worden om te blijven. Maar de titularis kan zon der zijne jaarwedde niet leven, en vraagt daarom de verklaring van den raad, dat hij bij eervol ontslag pensioen zal erlangen. Nu is de vraag alleen of men met een commissaris tevreden is, die zijne plichten niet kan vervullen? Dat ontslag van den tegenwoordigen commissaris en benoeming van zijn opvolger tegelijk zal geschieden, vreest spr. niet. En daarom is de pas niet afgesneden voor den gemeenteraad, om als hij meent, tengevolge van het ontslag aan den heer Van den Bussche, verzoeken of vertoogen tot de regeering te moeten richten, daartoe overtegaan. Spr. zou het onverantwoordelijk noemen een ambtenaar, die zich voor de waarneming zijner betrekking niet in staat gevoelt, te dwingen die betrekking langer te vervullen. De heer dr. Callenfels voert aan, dat de heer Ochtman de mogelijkheid stelt eener niet-gelijktijdige ontheffing van den tegenwoordigen titularis en be noeming van zijn opvolger Spr. echter wel. Maar er is nog iets anders. De heer Van den Bussche spreekt van ziekte en van ouderdom, als beletselen voor de richtige waarneming zijner betrekking. Doch van ziekte is niets gebleken (hetgeen door een attest moest zijn geconstateerd) want als Spr. hem tegenkomt, kan hij van ziekte niets bemerken. En zijn ouderdom is toch niet zoo hoog. Uit deze oorzaken moet Spr. op maken, dat als de heer Van den Bussche geen ze kerheid van pensioen krijgt, hij blijven zal en Spr. acht hem nog niet ongeschikt voor zijne betrekking. De heer Lambrechtsen meent dat de heer Flugi een kort uitstel voor de beslissing wil, en tevens wenscht, dat men uitzicht hebbe dat geen commis saris van politie meer worde benoemd, omdat men dan een hoofdagent zou kunnen aanstellen, wiens jaarwedde de raad zelf bepaalt. Spr. kan zich met dit gevoelen zeer goed vereenigen. De heer Ochtman zegt, niet te begrijpen, hoe er sprake kan zijn van de regeling eener betrekking, als er geene vacature is. Er kunnen geene voorstellen of verzoeken gedaan worden omtrent de zaak, als dhr. Van den Bussche zijn ontslag niet vraagt en dhr. Van den Bussche vraagt zijn ontslag niet, als hij geene zekerheid heeft van pensioen. De heer Lambrechtsen meent, dat inlichtingen ge vraagd kunnen worden. De heer Ochtman is van gevoelen, dat men dan ten antwoord zal ontvangen, dat de Regeering geen burerau van consultatie is. De heer Quist meent, dat als het voorstel van den heer Flugi wordt aangenomen, de Koning geen ontslag zal geven. Als men nu een inspecteur kreeg met 500 jaarwedde en de commissaris krijgt ƒ500 pensioen, dan bleef de gemeente op hetzelfde bedrag van uitgaaf. De vraag blijft dan of de inspecteur berekend is voor zijne taak? Kan hij processen-verbaal opmaken en de leiding der politie op zich nemen Spr. wenschte van B. en W. de pertinente verklaring te erlangen, dat een Comm. van politie onmisbaar is. In dat geval gaat hij mede met het voorstel van B. en W. De heer Den Boer constateert, dat de commissaris van politie geen ontslag kan vragen tenzij hij zekerheid hebbe van pensioen. Spr. gelooft niet, dat zoo spoedig de benoeming van een opvolger te wachten is en daarom zal hij voor het voorstel van burg. en weth. stemmen. Wat het bedrag van het pensioen aangaat, herinnert spr. dat voor rijks-pensioen 40jarige dienst tijd gevorderd wordt, maar dat men dan in het pen sioenfonds moet bijdragen, doch 2/3 ontvangt. De adressant heeft 30 jaren dienst en burg. en weth. stellen voor van zijne jaarwedde. Spr. zal voor de aan neming van het voorstel stemmen. Op de vervulling der betrekking kan de raad later terugkomen. De heer dr. Callenfels zegt, dat alleen het voorstel van den heer Flugi in behandeling is en dat hij daarom over het voorstel van burg. en weth. niet gesproken heelt. Daarover wenscht hij later het woord te voeren. De Voorzitter is van gevoelen, dat ontslag en be noeming niet te gelijk zullen plaats hebben. Zij, die dit meenen, kennen den loop der administratie niet. Het adres om ontslag wordt ingezonden aan Z. M. den Koning en door het Kabinet gerenvooieerd aan het departement van Justitie, van hetwelk het gesteld wordt in handen van den procureur-generaal bij het Ilof (directeur van politie), die het weder verzendt aan den officier van justitie bij de rechtbank. Deze wint het advies in van den Burgemeester, indien het verzoek nog niet eerst de bureaux van het departe ment van Binnenl. Zaken en van den Commissaris des Konings in de provincie moet passeeren, om den Burgemeester te bereiken. Hiertoe zijn weken, zoo niet maanden noodig, en dus zal er voor den Raad (uitgaande van de meening, dat deze daartoe de be voegdheid heeft) ruime gelegenheid zijn, om zijn ge voelen over de vervulling der betrekking kenbaar te maken. Daarbij komt de wenschelijkheid van een spoedig ontslag aan den tegenwoordigen titularis, die verklaart niet meer in staat te zijn voor de waar neming zijner betrekking. Spr. gelooft daarom, dat er alle termen zijn om het gevoelen van den heer Flugi niet te deelen. De heer jhr. Flugi van Aspermont voert aan, niet beweerd te hebben een ambtenaar, die verklaart niet in staat te zijn voor de vervulling zijner betrekking langer te willen houden. Hij wil zijn ontslag eenige weken uitstellen, ten einde voorloopig te beramen, wat in het belang der gemeente gedaan kan worden. Spr. meent dat aan de regeering kan worden kenbaar gemaakt, dat het adres bij den Raad is ingekomen en dat we daarop eene beslissing zullen nemen, maar inmiddels wenschen te vernemen, wat de Regeering voornemens is te doen, als het ontslag wordt verleend. Het voorstel van den heer jhr. Flugi van Aspermont wordt in omvraag gebracht, doch verworpen met 7 stemmen. Vóór de heeren Lambrechtsen, jhr. Flugi van Aspermont, jhr. mr. De Jonge van Ellerneet en dr. Callenfels. De Voorzitter brengt thans het voorstel van B. en W.- opnieuw in behandeling. De heer dr. Callenfels verklaart dat de toekenning van 500 pensioen voor hem een groot bezwaar is.. Er zijn in de laatste weken zoovele uitgaven van de„ gemeente gevorderd. De hoofden der scholen hebben eene hoogere toelage ontvangen voor het aanmaken der kachels, de architect heeft f 200 meerdere jaar wedde erlangd er is een trottoir langs den stations weg gelegd dat 2000 kosten nu wordt weer 5Ó0 gevraagd, terwijl men niet weet of de opvolger met 1000 betaald zal worden. De lasten worden in Goes met moeite opgebracht en de Hoofdelijke Omslag moet steeds verhoogd worden, hetgeen een bezwaar is voor vele menschen om zich hier te vestigen. De vraag van den adressant heeft Spr. bovendien zeer bevreemd. Hij kan niet inzien, dat de man zoo zwak is, en er ontbreekt een attest van een geneeskundige. De levens jaren van den heer Van den Bussche zijn ook nog niet zoo hoog. Dat alles in aanmerking genomen, .is het bezwarend om vóór de verzekering te stemmen. Öaarbij komt, dat Spr. niet weet, dat de gemeentewet ergens de verplichting oplegt om pensioen te verleenen. Aan den voorganger van den tegenwoordigen commissaris van politie, later aan een agent van politie, en ver volgens aan den concierge van het raadhuis is pen sioen verleend en dat zijn antecedenten. Spr, wilde deze zwarigheden in het midden brengen, maar hij zal zijne stem geven aan het voorstel van B. en W. om den heer Van den Busszhe een pensioen van 500 te verleenen. De heer Lambrechtsen zegt te weten, dat bet ont slag en de benoeming van een commissaris van po litie geheel buiten den raad geschiedt, maar hij vraagt aan den Voorzitter, of deze de verzekering wil geven, den raad in kennis te stellen met de aanvrage om ontslag. De Voorzitter zegt, gaarne de leden van den Raad individueel mededeeling te doen van de aanvraag om ontslag door den heer Van den Bussche. En tot den heer dr. Callenfels het woord richtende gblooft hij, dat deze, op 85 jarigen ouderdom, een leeftijd van 69 jaren niet zoo hoog acht, maar spr. kan er bij voegen dat hij niet lang geleden aan het ziekbed van den heer Van den Bussche gezeten heeft, die onder behandeling van dr. Goemans was, en dat deze laatste de verklaring wel zal afleggen, dat de krachten van den commissaris van politie niet meer zoodanig zijn om hem zijn betrekking naar behooren te doen vervullen. De heer dr. Callenfels bedankt den voorzitter voor deze inlichtingen, welke hij moet gelooven, maar hij meende dat er altijd een geneeskundig attest bij de aanvrage om pensioen moest worden overgelegd. Het voorstel van B. en W. wordt in omvraag ge bracht en met algemeene stemmen aangenomen. VI. Ter voorziening in de vacatures, die in ver schillende commissiën en besturen ten gevolge van pe riodieke aftreding met 31 Dec. a. s. zullen ontstaan, hebben de volgende herbenoemingen plaats: a. als leden der financiëele commissie de heeren jhr. mr. J. W. C. De Jonge van Ellerneet (deze tevens als voorzitter), L. G. Kakebeeke en C. L. M. Lam- brechtsen b. als leden der commissie voor het ontwerpen der strafverordeningen, waarvan de burgemeester ambts halve lid en voorzitter is, de heeren jhr. mr J. W. C. De Jonge van Ellerneet en jhr. A. N. F. Flugi Van Aspermont c. a>s voorzitter van het Burgerlijk Armbestuur de heer J. A. A. Fransen Van de Putte en als regentes van het Weeshuis mevr. F. H. RamondtStokmans; d. als lid der plaatselijke commissie van toezicht op het lager onderwijs de heer N. A. M. Van den Thoorn^

Goessche Courant | 1885 | | pagina bijlage 1