1885. N°. 152. Donderdag 24 December. 72sle jaargang. Bij dit nommer behoort een bijvoegsel. Staten-Generaal. Kunst, Wetenschap en Letteren. Beursoverzicht. Buitenlandsch Overzicht. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich- voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. Wegens het Kerstfeest zal er Vrijdag avond a. s. geen nommer van dit blad verschijnen. GOES, 23 December 1885. Bij koninklijk besluit van 1 December 1885 no. 16 is ongegrond verklaard het beroep van het bestuur van den Calamiteuzen polder Borsele betreffende den onderhoudsplicht van den grintweg over den zeedijk van de grens met Driewegen tot de haven van Bor sele. Z. M. overwoog o. a. dat voorziening in het onder houd door het waterschap voor de waterkeering den polder niet ontheft van eene wettig op hem rustende verplichting. Kruininge. De collecte ter bedeeling van minver mogenden met Nieuwjaar heeft hier met Hansweerd opgebracht de belangrijke som van ƒ484. Kortgene. Door den gemeenteraad alhier is tot lid 'van het Burgerlijk Armbestuur herbenoemd dhr. P. De K e ij z e r, en door het ontstaan van eene vacature benoemd dhr. C. Marcusse Mz. lerseke. In de gemeenteraadsvergadering van Maan dagavond is tot ambtenaar van den Burgerlijken Stand gekozen de heer D. Koeleman, burgemeester, en tot lid van 't Groot Armbestuur de heer J. C. Van der Burght. De eerste inplaats van den heer W. Van Oeveren, die ontslag had gevraagd, de laatste inplaats van den heer J, Sinke, overleden. Het bericht omtrent het door den heer Jan Bom uitgedachte toestel ter opening der duikers vereischt eene kleine rectificatie. Dit toestel dient nl. om het geheele schoft optehalen en niet om de klep daarvan te openen. Dit laatste geschiedt door het stroomende water zelf. Ter provinciale griffie van Zeeland zijn bevorderd tot adjunct-commies der 2e klasse de heeren J. Goethals, I. K. Van Heuven en A. Ham- macher, tot dusver Ie klerk. Aan de meeste ambtenaren ter griffie is met in gang van 15 December tractementsverhooging toegekend. (Af. Ct.) Door Z. M. is, als blijk van Zr. Ms. goedkeuring en tevredenheid, de bronzen medaille en een loffelijk getuigschrift, ingesteld bij Koninklijk besluit van 22 Sept. 1855 no. 64, toegekend aan :W. F. A.Winckel, te Schipluiden, wegens het met levensgevaar redden van een moeder en haar kind, uit de Trekvaart tus- schen Delft en Vlaardingen, op 16 Juni 1885. Bij Kon. besl. van 16 Dec. is, te rekenen van 1 Oct. 1885, aan J. F. M o 1 h e 1 m eervol ontslagen brugwachter aan het Kanaal van Zuid-Beveland te Wemeldinge, een pensioen toegekend van f210'sjaars. Bij Kon. besl. van 15 Dec. is benoemd, met ingang van 1 Jan. 1886, tot burgem. van Domburg J. C. Lantsheer. Uit Zeeuwsch-Vlaanderen meldt men aan de Tijd, dat onderhandelingen gevoerd worden tussohen de Directie der spoorlijn GentTerneuzen en die der lijn MechelenTerneuzen, om deze laatste lijn door de eerstgenoemde te doen overnemen. Bij Z. M. besl. is aan mr. E. De Vries, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als griffier bij het kantongerecht te Zieriksee, en is benoemd mr. C. Van Boven, thans griffier bij het kantongerecht te Eindhoven. De Stct. bevat een koninklijk besluit, waarbij de Minister van waterstaat gemachtigd wordt, als proef, de rijkstelegraaf beschikbaar te stellen voor het overbrengen der namen van hen, die zich daartoe op 31 December 1885 en 1 Januari 1886 aanmelden tegen een vasten prijs van 10 cents voor iederen naam, en voorts op de voorwaarden, door den minister tot verzekering van den goeden gang van den gewonen telegraafdienst, te stellen. Uit eene in dezelfde Stct. opgenomen bekendmaking blijkt, dat de nieuwjaarskaarten uitsluitend bij de rijkstelegraafkantoreu worden aangenomen en alleen gericht kunnen zijn aan geadresseerden in plaatsen, waar Nederlandsche rijkstelegraafkantoren zijn ge vestigd. Bezorging buiten den gewonen bestelkring der kantoren van bestemming vindt niet plaats. De aanbieding van nieuwjaarskaarten zal, behalve op 1 Januari, ook kunnen geschieden op 31 Dec. a. s. De kaarten mogen alleen den naam van den geadres seerde en diens wnonplaats, alsmede den naam van den afzender bevatten, zonder toevoeging van de letters Dp. f." of dergelijke. Aanduidingen van den afzender of de afzenders, zooals «Smit en familie", »de heer en mevrouw Prins", «Willem en Mina", alsook de bijvoe ging van den zooveel mogelijk verkorten titel des afzenders, zoo dit verlangd wordt, zijn geoorloofd. De naam der plaats van afzending wordt ambtshalve medegeseind. Formulieren voor het schrijven der kaarten zijn ten dienste van het publiek bij de rijkstelegraafkantoren beschikbaar. Aanbieding op de gebruikelijke naam kaartjes of op losse minuten is intusschen niet ver boden. De prijs van elke nieuwjaarskaart is tien cent, onafhankelijk van het aantal woorden. De aflevering ter plaatse van bestemming, ook van de op 31 December aangeboden kaarten, geschiedt indien eenigszins mogelijk, op 1 Januari, zonder om slag en zonder ontvangbewijs te vorderen. Volgens de Événement lijdt de keizer van Duitschland zoozeer aan verval van krachten, dat de geneesheeren den bejaarden vorst niet meer dan hoogstens zes of zeven weken levens toeschrijven. O.-Indiï. Ingetrokken het besluit van 13 Juli 1885 no. 15, waarbij de ambt. op wachtgeld L. G. Van der Hoek benoemd is tot hoofdonderw. aan de kweekschool te Padang-Sidempoean. TWEEDEKAMER. In de avondzitting van Maandag is het algemeen debat over Hoofdstuk Waterstaat ten einde gebracht. De beeren Van Aylva van Pallandt, Van den Borch van Verwolde en Brantsen Van de Zijp hielden tegen over den heer Borgesius vol dat de grieven tegen de hooge uitgaven, door het waterschapsbestuur van de Berkel gedaan, gegrond waren, zonder dat zij daarom iets te kort wilden doen aan den ijver en de toewij ding van dat bestuur. Zij drongen aan op wijziging der wetgeving op de waterschappen, terwijl de heer Gorver Hooft dan tevens wenschte dat meer zou gelet worden op de particuliere belangen die thans door waterschapsreglementen en provinciale besturen worden miskend. De heer Duyvis hield een uivoerige economische rede ten betooge dat een invoerrecht op graan hier te lande den landbouwer niet ten goede zou komen. De Minister van Waterstaat herhaalde dat de Regeering geen aanleiding had op het oogenblik over de handels politiek te spreken. De zaak der waterschappen zou van zelf later ter sprake komen. Hij bracht met den heer Van Pallandt hulde aan de dijkbesturen in ons land in 't algemeen. Bij de onderdeelen verklaarde de Minister aan den heer Van der Sleyden dat de herziening van het Amsterdamsch peil zou geschieden naar een vast plan, door een commissie van ingenieurs vasttestellen. Een amendement van de Commissie van Rappor teurs om met ƒ25,000 te verminderen den post voor verbetering en onderhoud van de Maas werd sterk bestreden door den heer Ruys en den Minister en krachtig verdedigd door de heeren Roëll en Rutgers, doch ten slotte verworpen met 28 tegen 26 stemmen. In de gisteren gehouden zitting is de conclusie over de concessie van jhr. Hartsen voor een spoorweg naar IJmuiden en over de exploitatie van den spoorweg Zwolle-Almeloo uitgesteld tot na het reces. Bij het voortgezet debat over de begrooting van Waterstaat is met 45 tegen 21 stemmen aangenomen het voorstel van den heer Seret om een memoriepost uit te trekken voor den bouw van een brug bij Heusden. Bij den post voor het Merwede-kanaal verklaarde de regeering dat de onteigeningswet voor het Noorder gedeelte in gereedheid wordt gebracht en ook spoedig de onteigeningswet zal komen als een eerste stap voor den Spoorweg IJmuiden. Een motie van den heer Rutgers van Rozenburg, den wensch uitsprekende tot eene zoo krachtig moge lijke voortzetting der werken van het Merwede-kanaal, is aangenomen met 69 tegen 2 stemmen, nadat elke schijn van blaam op de regeering was weggenomen en de Minister zelf haar beschouwde als een aandrang tot alle betrokken besturen om mede te werken. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Kortgene. Tot kerkvoogd is herbenoemd dhr. J. W. Vader en is benoemd dhr. K. Versprillen. Bedankt voor het beroep naar Ter Aar door dhr. J. A. Van Boven te Oost- en West-Souburg. Koloniën. Uit de Preanger verneemt men tijdingen over groote geldarmoede der bevolking, waardoor het haar moeielijker valt dan anders om de belastingen te voldoen. De al te overvloedige rijstoogst beneemt de rijst haar geldswaarde; de gelegenheid om met koeliewerk geld te verdienen, is, nu de spoorweg gereed is, minder geworden tegelijk is hier en daar de landrente verhoogd an is de nieuwe tabaksverkoopbelasting ingevoerd. De bevolking moet zich van allerlei bezittingen en vee tot lagen prijs ontdoenook komen op de ondernemingen de lieden van ongekend verre afstanden mest te koop aanbieden, als teeken, dat, gelijk overal in landen, waar in het onderling verkeer weinig geld gebruikt wordt, de overvloedige oogst de lieden, wat het geld voor de belastingen betreft, verarmt. En de belastingen worden van den inlander voorwaar niet met zachte hand geïnd. AD.) Als men van papieren piano's hoort spreken, dan zal men duidelijk begrijpen dat alleen sprake kan zijn van pianokasten en van de papiermassa, waarvan reeds zooveel toepassingen zijn gemaakt. Volgens het Zeitschrift f.. Instrumentenbau zijn er nog slechts twee zulke piano's vervaardigd. De kasten bestaan uit eene sterke geperste papieren massa, waar aan men eene harde oppervlakte heeft gegeven en eene zeer gladde politoer. Zij zijn rosekleurig. Het korte afgebroken geluid, tot nutoe aan de piano's eigen, heeft plaats gemaakt voor een weeken, vollen, aan houdenden toon, die meer met dien van orgelpijpen overeenkomt. Eene dezer piano's bevindt zich te Parijs, de andere is in het bezit van den hertog van Devon shire. Stoompost Vóór eenige maanden werd op aanwijzing van den heer P. C. Koning op Tessel een houten model vervaardigd, dat door zelfafwinding bij het stranden van schepen eene verbinding met het land zou kunnen vormen. Op last van den Minister van marine is op 's rijks werf te Willemsoord naar dat model een toe stel van rood koper gemaakt, van 2 M. lang en 1 M. ia diameter. De proefneming met den toestel wordt spoedig tegemoetgezien en zal plaats hebben nabij de Eierlandsche gronden. Stoompost De Europeesche Staatsfondsen hielden zich over het algemeen in de afgeloopen week vrij goed. De Binnen- landsche waren zeer vast en de 2 pets. avanceerden zelfs tot 69 pet. Hongaarsche fondsen waren voor de meeste soorten iets hooger; Italianen verbeterden Yb pet. Rusland bracht vrij onverwacht 20 millioen roebel 5 pet. goudrente te Berlijn aan de markt, die aan de belasting van 5 pet. onderhevig zijn. De in schrijving overtrof in Duitschland's hoofdstad verre het gevraagde, en het geheele bedrag is dan ook daar geplaatst. Spanjaarden stegen pet., Turken liepen eene fractie terug. Van Industriëele en fmanciëele ondernemingen ver keerden de Koloniale waarden in flauwe stemming. Obligatiën Dorrepaalsche bank liepen 3 ff pet., aan- deelen JV. 1. Handelsbank 1H pet. terug. In de verleden week gehouden vergadering van houders van aandeelen Koloniale Bank werd de balans, sluitende met een voordeelig saldo van 801,45%goedgekeurd. Dit geringe bedrag zal echter veel teleurstelling wekken. Van de Russische sporen daalden de aandeelen Groote Maatschappij 1% pet., toen bleek dat de ont vangsten tot 1 Nov. 2 millioen roebels minder waren dan over de eerste tien maanden van het vorig jaar; ook de aandeelen Morschansk-Sysran en Riaschsk- Wiasma sluiten beiden 1 pet. lager. Van de Amerikaansche Staatsfondsen verbeterden Peruanen pet. en Venezuelanen pet.Mexicanen en Columbianen iets minder. De Engelsclie Bank zag zich verplicht haar disconto tot 4 pet. te verhoogen, zooals men zegt, tengevolge van aanzienlijke bedragen goud, die daaruit werden gelicht en naar Berlijn gezonden, om van daar hun weg naar St. Petersburg te vinden. Griekenland stelde eene inschrijving open op eene premi«leening groot 30 millioen drachmen, welke moeten dienen tot ver betering van land- en zeemacht. Deze twee feiten met elkander in verband brengende, willen sommigen daar in een teeken zien, dat 1886 in het Oosten nog wel eens verrassingen zou kunnen aanbieden. De Amerikaansche sporen bleven dobberend. Alleen de Missouri-soorten ondervonden eene rijzing van eenige beteekenis, terwijl de Denrers medo zeer vast waren. Vrijdag hadden voor de waarden dezer laatste maat schappij te Amsterdam vergaderingen van houders van 5 pets. obligatiën en aandeelen plaats. In de eerste vergadering, die 's middags te 3 uren gehouden werd, zette de heer W. F. Piek zijne bezwaren uiteen tegen de wijze, waarop de 5 pets. obligatiën in het reorga nisatieplan behandeld worden. De heer Piek acht de verwisseling in preferente aandeelen te ongunstig, nu het blijkt, dat de weg reeds bijna voldoende opbrengt om in de volle rentebetaling te voorzien. Een schrijven uit New-York van een zijner vertrouwdste vrienden bevestigt die meening en spreekt zelfs de verwachting uit, dat de ontvangsten, door de ontwikkeling van de lood- en ijzerindustrie in Colorado, zoodanig zullen toenemen, dat zij het voor de rentebetaling benoodigd bedrag eerlang zullen overschrijden. Onder deze om standigheid, meent hij, mogen de houders der 5 pets. obligatiën en ook die der aandeelen geen genoegen nemen met een reorganisatieplan, waarin een groot preferent aandeelenkapitaal voor de bestaande aandee len geschoven wordt. De mogelijkheid bestaat om eene 5 pets. nieuwe schuld van 30 millioen te creëeren, waarmede de oude schuld kan afgelost worden. Daar door zouden de aandeelhouders tevens hun stemrecht niet uit handen behoeven te geven. De aandeelhouders moeten zich z. i. partij stellen iu het foreclosure-geding en den verkoop van den weg beletten. Bovendien is het reorganisatieplan opgesteld, toen de maatschappij in de ongunstigste omstandigheden verkeerde, maar nu de toestand verbeterd is en de vooruitzichten eveneens gunstiger zijn, is eene voordeeliger reorganisatie denk baar. Naar aanleiding van het door den heer Piek mede gedeelde werd eene afzonderlijke commissie benoemd voor de vertegenwoordiging der belangen van de 5 pets. obligatiën. Te 8 uren 's avonds had daarop eene zeer druk bezochte vergadering van aandeelhouders plaats. De weinige geneigdheid, die vele aandeelhouders reeds hadden om de gevraagde storting te effectueeren, is door de bekende annonces van den heer Piek nog verder afgenomen, omdat deze alleszins bevoegde be- oordeelaar eene voor de aandeelhouders voordeeliger reorganisatie in uitzicht stelt. De heer Piek meende aan hetgeen hij dien middag in de vergadering van obligatiehouders gezegd heeft, slechts weinig te behoeven toetevoegen. De netto-inkomsten der maatschappij zijn reeds thans voldoende om in de volle rentebetaling te voorzien en nemen nog steeds toe. Is onder zoodanige omstandigheden eene instelling, die ca. $11 millioen aandeelen op haar naam heeft staan, wel gerechtigd een plan aan te nemen, waarbij eene aanzienlijke stor ting wordt gevraagd met tusschenschuiving van een groot preferent aandeelenkapitaal, zonder dat zij de houders van hare certificaten gehoord heeft zoo vroeg hij. Na ampele discussie werd ook in dezen besloten eene commissie van vijf leden te benoemen, welke zal trachten eene reorganisatie te bewerken op voordeeliger voorwaarden dan de thans aangebodene. Omtrent het proces der Chicago Atlantic tegen de EWe-maatschappij is den 16en eene voorloopig ongunstige beslissing ten opzichte vau eerstgenoemde maatschappij gevallen. De rechter heeft namelijk aan genomen de door de Erie opgeworpen exceptie, dat het geding niet op de coupons kan worden gevoerd, maar door de trustees moet worden ondernomen. Deze uitslag kan weinig bevreemding wekken. De Erie tracht tijd te winnen en maakt natuurlijk ge bruik van elk hulpmiddel, dat iu haar belang is te vinden. Dat men dit echter doet bewijst dat men zich in de hoofdzaak niet sterk gevoelt. Naar men ver neemt zullen dan ook de vertegenwoordigers van het Amsterdamsclie comité in hooger beroep komen van het thans gewezen vonnis en zal tegelijkertijd door de trustees der hypotheek een proces tegen de Erie- maatschappij worden ondernomen, zoodat de beslissing van 16 dezer slechts vertraging veroorzaakt, maar geenszins als eene afwijzing der aanspraken van de obligatiehouders kan gelden. Intusschen zijn deze obligatiën weder 3 a 4 pet. gedaald. De geldmarkt bleef ook nu weder zeer ruim. Geld op prolongatie was tegen 2% pet. verkrijgbaar. Maandagavond is de wapenstilstand tusschen Bul garije en Servië tot 1 Maart gesloten op de grond slagen van de militaire commissie. De wederzijdsche ontruiming van grondgebied be gint heden met het opbreken der Servische troepen langs da geheele grens, met eene neutrale strook van 3 kilometers breedte. De oorlogvoerende partijen zul len terstond gedelegeerden moeten benoemen voor de onderhandelingen over vrede. De Serviërs ontruimen het Bulgaarsche grondgebied vóór 24 dezer; alsdan verlaat het Bulgaarsche leger binnen drie dagen het Servische grondgebied. Uit Frankrijk komt het bericht omtrent een vredes verdrag, dat met de Hova's op Madagascar zou zijn gesloten en van welks inhoud de minister De Freyci- net in de Kamer mededeeling heeft gedaan. De Fransche gezant te Tanariva zal de verplichte tusschenpersoon zijn tusschen de koningin en de vreemde mogendheden. De diplomatieke briefwisseling der koningin zal gaan door de handen van den Franschen resident. De Ilovas zullen eene oorlogsvergoeding van 10 millioen franken betalen Frankrijk zal de tolkantoren in handen houden, totdat de uitbetaling heeft plaatsgehad. Zonder zich te mengen in het binnenlandsch bestuur der Ilovas, zal Frankrijk voorlichten in het belang der beschaving.

Goessche Courant | 1885 | | pagina 1