1885. N°. 149. Donderdag 17 December. 72sle jaargang. sCS»- GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zichvoor Rotterd am aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 520 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. GOES, 16 December 1885. In de gisteravond gehouden vergadering van het Depart. Goes der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen zijn tot candidaten voor de vacatures in het hoofdbestuur benoemd de heeren mrs. H. C. B. Boot en K. M. G. De Meiier. Op voorstel van een der leden werd besloten aan het hoofdbestuur als het gevoelen van het Departe ment bekend te maken, dat het niet wenschelijk is om tot leden van het hoofdbestuur bijna uitsluitend altijd meesters in de rechten voortedragen. aangezien onder de niet-rechtsgeleerden zeer vele bekwame man nen worden gevonden, uitnemend geschikt en dikwijls beter geschikt dan genen, om de belangen der Maat schappij te behartigen. Nog werd medegedeeld dat mr. A. Kerdijk op 14 Januari a. s. de vroeger vermelde lezing zal houden en dat daarvoor een getal van 150 kaarten gratis beschikbaar zal worden gesteld ter uitreiking aan niet-leden van het Departement. Ds. Chr. L. Laan alhier zal morgenavond van wege Patrimonium's afdeeling te Goes in het lokaal in de Wijngaardstraat eene lezing houden over»Het socialisme en het huisgezin". Oudelande. Tegen de door de Commissie voor de herziening van de belastbare opbrengst der ongebouwde eigendommen ontworpen typenschatting in deze ge meente zijn bezwaarschriften ingekomen van den heer Fransen Tan de Putte als algemeen gevolmachtigde van de heeren Hoboken van Rotterdam, van A. Den Ronden van Oud-Gastel voor zijne minderjarige kin deren, van A. Lous van Oudelande «n van A. De Melania van Biervliet, beide laatsten voor zich zelf. De heer Kolkman heeft op het wetsontwerp tot verhooging en uitbreiding van de wet op het recht van overgang een amendement voorgesteld, strek kende om voor de berekening van het te heffen recht in de rechte linie bet 54 pet. te behouden, voor de zijdlinie het te verhoogen tot 2 pet. en om zoowel tn de rechte linie als in de zijdlinie de opcenten te laten bestaan. De resultaten voor de schatkist zijn dan als volgt rechte lijn pet. met 38 opcenten 342 580zijd linie 2 pet. met 38 opcenten ƒ1,392,115; te zamen 1,734,695het recht bracht op 678,000, dus bedraagt de meerdere opbrengst 1,056,695. Volgens het ontwerp zou de meerdere opbrengst bedragen 677,300, en wordt dus bij de aanneming van dit amendement eene nog hoogere opbrengst ver kregen van ƒ389,695. De heer Bahlmann heeft op het ontwerp, houdende verhooging en uitbreiding van het zegelrecht op effecten, een amendement voorgesteld, om in art. 2, 2de alinea, in plaats van vijf cent van iedere 50 te lezentien cent. In art. 6, in plaats van een vijfde te lezeneen vierde. Door den Minister van binnenl. zaken is afwijzend beschikt op het adres om den driejarigen cursus aan de R. H. B. school te Bergen-op-Zoom in eenen vijf jarigen te veranderen. Naar wij vernemen, moet de heer S t r a e t - mans, afgevaardigde ter Tweede Kamer voor het kiesdistrict Maastricht, voornemens zijn, om redenen van gezondheid zijn mandaat neder te leggen. Vad.) Naar het Vad. uit goede bron voor eenigen tijd vernam, lag bij de Rekenkamer meer dan éen belangrijk goedgekeurd mandaat van ettelijke duizen den gulden, dat niet mocht worden afgegeven, omdat daarvoor bij den betrokken betaalmeester geen geld in kas was; deze mandaten betroffen betalingen voor werken die de Staat reeds lang in gebruik heeft. De aannemers moeten thans 'langer, dan billijk is, rente betalen van de door hen opgenomen gelden, omdat er geen behoorlijke orde op de betaling is gesteld. Men schrijft uit 's-Gravenhage aan de N. R. Ct. Het heeft de aandacht getrokken, dat in de laatste maanden benoemingen tot burgemeester, professor, leeraar en andere ambten die tot het Departement van binnenlandsche zaken behooren, in de dagbladen vermeld stonden, voordat zij in de Staatscourant verschenen. De reden hiervan is, naar wij thans vernemen, dat sommigen der benoemden weigerden de kosten van hunne aanstelling te betalen zij vermeenden, dat het voldoende was, dat hunne benoeming door de Staatscourant was bekend ge maakt en wilden hunne aanstelling niet in ontvangst nemen, omdat deze zooveel geld kost. Voor iedere aanstelling moet behalve zegel en registratie nog be taald worden één percent van het traktement voor leges, zoodat de aanstelling bijna drie percent van het traktement kost. De leges worden niet in de schatkist gestort, maar komen ten voordeele van de ambtenaren aah de ministeriëndeze ambtenaren hadden alzoo nadeel van het niet aannemen der aan stelling. Teneinde nu de nieuwbenoemde ambtenaren te noodzaken, hunne aanstelling te betalen, waardoor de ambtenaren aan de ministeriën hunne leges be houden, heeft men aan het Departement van binnen landsche zaken er op bedacht, om, zoodra iemand benoemd is, aan dezen per briefkaart kennis te geven van zijne benoeming met opgave der kosten van zijne aanstelling. Eerst als de aanstelling betaald is, wordt de benoeming in de Staatscourant geplaatst. Deze handelingen van het Ministerie van binnen landsche zaken hebben reeds herhaaldelijk ten gevolge gehad, dat iemand, die benoemd was tot burgemeester, niet in dienst kon treden op den dag in het konink lijk besluit vermeld. Er bestaan intusschen geen wettelijke bepalingen om iemand te noodzaken zijne aanstelling te betalen. Vandaar het gebruik van e n zachten dwang aan het Ministerie van binnenlandsche zaken, met het erkende doel om de nieuwbenoemde ambtenaren in den vorm van leges gelden te laten betalen aan de ambtenaren van de ministeriën. Tot dusver heeft alleen het Ministerie van binnen landsche zaken bovengenoemden maatregel genomen, en is geen der andere ministeriën daartoe overgegaan. De Grondwetsherziening zoo schrijft de Haagsche correspondent der N. Gron. Ct. die groote gebeurtenis, welke ons uitredding moet brengen uit den nood der onvruchtbaarheid, zal waarschijnlijk in de eerste dagen van Maart 1886 aan de orde komen. De Tweede Kamer neemt na Kerstmis een paar maan den vacantie en komt dan voor het groote werk terug. Waarschijnlijk zal een ernstig beraad der liberale leden aan de discussie vooi afgaan en ik meen niet indiscreet te zijn, wanneer ik reeds nu meedeel, dat van de zijde des heeren Gleicliman en eenige andere leden een ernstige poging zal worden beproefd om voor art. 194 een redactie te vinden, die bevrediging kan geven aan de oppositie. Of dit gelukken zal wie beslist het Het feit, waarvoor ik insta, getuigt echter van den ernst, waar mee de liberalen willen trachten het moeielijk werk van den heer Heemskerk te doen slagen. Men rekent daarbij vooral op de medewerking van de hh. Schim- melpenninck en Oorver Hooft, die, hoe nauw ook met de clericalen verbonden, het beginsel der openbare neutrale school wel niet zullen willen prijsgeven. Men zal van liberale zijde tot de uiterste grenzen der toe nadering gaan. Mislukt het werk dan de schuld zal geheel op de clericalen nederkomen. O.-Indië Overgeplaatst de off. v. adm. 2e kl. D. G. Krol van der Hoek van de zlianka" op de «Hydrograaf." Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. In de zitting van gisteren is aan den heer Bahlmann verlof verleend bij de spoorweg-begrooting de Regeering te interpelleeren over de exploitatie der lijn AmersfoortNijmegen. Het algemeen debat over hoofdstuk Marine is, na replieken waarin de Minister uitstel der nieuwe uitgaven voor torpedobooten bleef afwijzen, gesloten. Bij de onderdeelen zijn geschrapt f 500 voor de verhooging van het traktement dei- ambtenaren aan de Rijkswerven. Een amendement- Van der Sleijden tot vermindering voor torpedo's werd sterk bestreden door den heer Rooseboom. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Beroepen bij de Ned. Herv. gem. te Sluis ds. J. Quast, pred. te Nijbroek. Bij de examens m. o. zijn o. a. geslaagd voor het boekhouden (schoolonderwijs) mej. A. A. De Laat de Kanter te Goesvoor staatsinrichting de heer A. Landman van Zierikseevoor aardrijkskunde mej. S. M. M. Kooman te Goes. Tot onderwijzer aan de openbare lagere school te Westkapelle is benoemd dhr. A. Minderhout, thans onderwijzer aan die school te 's-Heer Arendskerke. Koloniën. Batavia, 10 November. De resident van Mad i.oen telegrapheert onder dagteekening van 3 dezer het volgende: «Gisteren rapport ontvangen van den adsistent-resident Ponorogo, dat in den nacht van Zondag op Maandag eene gewapende bende van omstreeks 30 lieden der dessa Patik naar de districtshoofdplaats Poedoeng is gegaan en de wedono's en controleurs woning is binnengedrongen, lampen, kasten en andere goederen heeft vernield en verbrand. Op ontvangen bericht ben ik gisteren naar Ponorogo vertrokken, en waren bij mijne aankomst reeds 22 der schuldigen gevat, waaronder de hoofdaanleggerjMartoredjo. Wedono en controleur Ten Cate en echtgenoote, welke beide laatsten zich toevallig te Ponorogo bevonden, zijn on- rgedeerd." Een nader van dien resident ontvangen telegram, gedagteekend 5 dezer, luidt als volgt: »Overige kwaadwilligen, waaronder dessahoofd Patik, gearre steerd, bovendien nog 4 personen te Ponorogo gevangen genomen, waaronder een ontslagen boschwachter en een gewezen mantri kadastrale opmetingen, die vermoed worden met kwaadwilligen geheuld te hebben. Bij huiszoeking bij den boschwachter werden verschillende wapenen gevonden." -Uit een particulier schrijven, ter inzage aan het Alg. JJ. afgestaan, verneemt mendat dezer dagen op eene der koffie-ondernemingen het N i a s c h e werkvolk aan 't muiten is geslagen. De admini strateur werd door vijftien der muitelingen aangeval len en hem een pak slaag toegebracht. Zij werden naar den dichtst bij gelegen bestuurspost Singkarali opge zonden. Dertig andere koelies (mede Niassers) zijn weggeloopen. Rechtszaken. De arrondissements-rechtbank te Middelburg heeft gisteren o. a. veroordeeld J. H., te Waarde, wegens beleediging van beambten in functie tot f8 boete en in de kosten. Beursoverzicht. De Amerikaansche Spoorwegen verdienen in de eerste plaats de aandacht, omdat eenmaal te meer weder het bewijs is geleverd hoe weinig men daarin vertrouwen kan stellen. De plotselinge dood van den spoorwegkoning Vanderbilt was weder eene aanleiding om de toch reeds afbrokkelende koersen belangrijk verder te doen dalen en ofschoon de invloed van dien dood niet zoo machtig is als men wel verwachtte en van uit New-York krachtige pogingen worden gedaan om de markt te steunen, zoo blijkt ook nu weder, dat de handel in Amerik. Spoorwegaandeelen slechts eene quaestie is van speculatiedat met de intrinsieke waarde weinig rekening wordt gehouden en dat de bezitter dier aandeelen, waarvan de meesten renteloos zijn, slechts ten speelbal is van de luimen der beurs mannen, die nu eens belang hebben bij rijzing, dan weder bij daling. De beweging in den koers zullen onze lezers uit de koerslijst kunnen ontwaren. Afzonderlijk verdienen de aandacht de Denver Rio Grande waarden, waarvan de aand. niet minder dan 4 pet., de geconsolid. schuld I 3/i de algemeene schuld ruim 4 pet. daalden. De opvraging der storting vóór of op 23 dezer en het verschil van gevoelen over het reorganisatieplan, waren daartoe de voornaamste aanleiding. Doch ook motieven, aan den werkelijken toestand der Maatschappij ontleend, werkten tot de daling mede. Zoo schijnt de belangrijke vermeerdering van inkomsten dit jaar op rekening te moeten worden gesteld van de werkstaking der mijn werkers van de Union-Pacific, waardoor tijdelijk groote hoeveelheden kolen uit de Denver-districten moesten getrokken worden. Buitendien loopen de ontvangsten der D. R. G. Mpij. gevaar zeer te verminderen, wanneer eventueel de Blandbill wordt ingetrokken, hetgeen ten gevolge kon hebben, dat het groote ver voer van zilvererts, waaruit de Maatschappij een groot deel harer ontvangsten put, zoo niet werd gestaakt, dan toch aanzienlijk zou verminderen. Dat onder deze omstandigheden de koersen belang rijk zijn gedaald is te begrijpen. Nochtans schijnt de markt voor deze waarden bijzonder groote veerkracht te hebben, wijl zich eene rijzing telkens tegen al te groote daling verzet, en hoewel wij niemand zouden durven aanraden thans te koopen, achten wij het zeer waarschijnlijk, dat de volgende week weder eenige koersverhefling valt te constateeren. Het komt ons voor, dat men thans het best doet den afloop der reorgani satie af te wachten en dan naar bevind van zaken te handelen. De aandeelen Missouri Kansas Texas, welke steeds gunstiger stonden aangeschreven en waarvan New-York in de laatste maanden aanzienlijke bedragen opkocht, daalden mede in sterke mate. Veertien dagen geleden stonden deze nog 36 pet., (eene hoogte waartoe zij in betrekkelijk korten tijd van II pet. waren gestegen) op het einde der vorige week was de koers 30 pet. In haar beursoverzicht van 27 November maakt the Chronicle melding van beursgeruchten, volgens welke verschillende partijen de contröle over de Missouri, Kansas Sc Texas spwg.-mpij. trachten te erlangen met het doel om het pacht-contract met de Missouri Pacific te verbreken. Aan deze geruchten waren de groote fluctuatiën in dè aandeelen dezer maatschappij in de week van 2127 November jl. toeteschrijven. Eene poos geleden werd de stijging toegeschreven aan gun stige bepalingen, welke omtrent landschenkingen in Texas te wachten waren. Thans luiden die geruchten weder in ontkennenden zin en zou de daling daarvan het gevolg zijnWij vermeenen het het best aan geen van die beide geruchten vooralsnog geloof te slaan. Blijkt de» Amerikaansche hausse-speculatie krachtig genoeg om den tegenwoordigen koers optehouden, dan gaat hij nog verder naar boven, ondanks alle ongun stige beslissingen van de wetgevende macht, evenmin als gunstige beslissingen eene aanmerkelijke daling kunnen verhoeden, indien de hausse niet bestand blijkt tegen de aanvallen der baisse, die thans blijkbaar weder eenigen moed heeft gekregen om handelend optetreden. Eene afwachtende houding schijnt ook in dezen aan bevelenswaardig. Bij de Industriêele en fmanciëele ondernemingen valt in de voornaamste plaats eene daling van 18 pet. in aandeelen Javabank te constateeren. De bank schijnt voor 2 a 3 ton betrokken in een faillissement te Macasser. Bij een kapitaal van 6 millioen, dat de bank groot is, schijnt ons deze daling weinig gemotiveerd, tenzij men beducht is voor nog verdere verliezen. Aan deelen Amsterd. Omnibusmaatschappij daalden 7 pet. Wellicht waren het de meerdere kosten en het minder vervoer dat door het inkrimpen van het aantal der in dienst zijnde wagens werd veroorzaakt, beiden ten gevolge der dezer dagen gevallen sneeuw, die eenigen invloed op den beursprijs der Aandeelen uitoefenden. Italiaansche sporen onveranderd. Aandeelen War schau- Weenen waren eene kleine fractie lager. Russische spoonoeg waarden voor het meerendeel hooger. Aandeelen Morschansk Sysran en Riaschsk Wiasma maakten daarop eene uitzondering, en sluiten ongeveer I pet. lager op het bekend worden der voorwaarden, waarop de beide bovengenoemde maat schappijen met den Riaschsk Morschansk Spw. zullen worden vereenigd. Het blijkt daaruit dat voor een tijdperk van 12 jaren, integaan na afloop der Ioopende garantie, een dividend, dalende van 1 tot pet., op de Aandeelen zal worden gegarandeerd. Het is echter niet onmogelijk dat de exploitatie der vereenigde lijnen een matige winst kan opleveren. Daar de ontvangsten der drie Maatschappijen op dit oogenblik zeer uiteenloopen, is het echter moeielijk te gissen wat het resultaat der exploitatie voor gezamenlijke rekening zal ziju. Van de Europeesche staatsfondsen valt weinig anders te zeggen dan dat zij vast en in eenigszins opgaande richting zijn. Alleen Portugeesen waren eene fractie lager. Geld bleef ruim tegen 2% pet. in prolongatie ver krijgbaar. Buitenlandsch Overzicht. Zooals in ons vorig nommer reeds is gemeld hebben bij de verkiezingen voor het Engelsche Lagerhuis geen der partijen eene volstrekte meerderheid verkregen en men vraagt zich voortdurend af, wat in dezen het ministerie doen zal. In ieder geval zal het steun moe ten zoeken bij een deel der andere partijen, hetzij dan bij de Parnellisten, hetzij bij een deel der liberalen. Dit nu zal niet moeielijk vallen, aangezien de liberalen niet in staat zijn op het oogenblik het bewind te aanvaarden, tenzij zij aan de Parnellisten zulke con- cessiën doen ten opzichte van Ierland, dat zij met dezen eene coalitie kunnen sluiten. Er wordt dan ook verzekerd, dat Lord Salisbury bij de opening van het parlement een programma zal aanbieden en daarna de motie van vertrouwen zal stellen. Wij gelooven niet, dat er veel gevaar bestaat, dat die motie zal worden verworpen. Den 26sten December zal de minister-president Sagasta de Spaansche Cortes openen met het lezen van een koninklijk besluit, terwijl twee dagen later de bureelsverkiezingen zullen plaatshebben, waarna de koningin den 29sten dezer maand den eed zal afleggen. Spoedig daarop zullen dan de Kamers ontbonden worden. De Bulgaarsche quaestie levert voortdurend veel stof tot beschouwingen en vermoedens, maar weinig resultaat. De mogendheden hebben eene militaire com missie samengesteld, die belast zal worden met het maken der voorwaarden van den wapenstilstand, doch het heet, dat vorst Alexander weigert die commissie te ontvangen, zoolang de Serviërs het midden-district niet hebben ontruimd. Wanneer dit bericht waarheid bevat, zou het wel eens kunnen gebeuren, dat de vorst een groot deel der sympathie, die hij in Europa heeft verworven, weder zou verliezen. Het is maar het best de groote mogendheden te vriend te houden zij toch hebben in het Oostersche vraagstuk feitelijk de be slissing. Madjid-Pacha, wien vorst Alexander aanvankelijk niet wilde ontvangen, teneinde Turkije buiten den strijd tusschen Servië en Bulgarije te houden, is thans toch te Sofia aangekomen en zal door den vorst ten gehoore worden ontvangen. Het Noorwecgscho Storthing telt, na de jongste verkiezingen, 83 leden der linkerzijde en 31 der rech ter. Tot de eersten behooren o. a. 33 heereboeren, 10 I onderwijzers en 1 arbeider.

Goessche Courant | 1885 | | pagina 1