Buitenlardsch Overzicht. Berichten uit Bulgarijo melden, dat de Serviërs op verschillende punten de Bulgaarsche troepen hebben aangetast, maar door dezen zijn teruggeslagen. Omge keerd wordt uit Belgrado bericht, dat vorst Alexander met zijn leger in de richting van Nisch verder zou zijn getrokken. Dat tusschen de voorposten der beide legers, die in elkanders onmiddellijke nabijheid staan, nu en dan kleine schermutselingen plaats hebben, laat zich zeer goed verklaren, evenzeer dat men van beide kanten van succes spreekt. Intusscben beletten deze botsingen niet, dat de vooruitzichten op eene schikking langzamerhand gun stiger worden. De taak, om de voorwaarden van een wapenstilstand vast te stellen, schijnt thans door de strijdende partijen aan de groote mogendheden, en wel in de eerste plaats aan Oostenrijk en Rusland te zijn opgedragen. De National Zeilung meent te kunnen verzekeren, dat de mogendheden het thans eens zijn geworden, en dat eene vreedzame schikking aan het conflict op het Balkanschiereiland een einde zal maken. De vorst van Bulgarije zou worden benoemd tot gouverneur- generaal van Rumelië en zich onmiddellijk na deze benoeming naar Gatschina begeven, om zich met den czaar te verzoenen. De verkiezingen in Engeland zijn afgeloopen. De liberalen zijn er niet in geslaagd, eene volstrekte meerderheid te veroveren. In het nieuwe Parlement zullen 333 liberalen, 251 conservatieven en 86 Parnel- listen zitting hebben. Terwijl de Daily News Lord Salisbury voorhoudt, dat zijne partij in de minderheid is, omdat hij de Parnellisten niet mag mederekenen, en dat hij dus hoe eer hoe beier de vlag moet strijken, verklaart Sir Charles Dilke, dat wat de radicalen betreit de leider der Tories gerust aan het roer kan blijven, en dat zij hem van ganscher harte zullen steunen, zoolang hij zich bepaalt tot maatregelen, over welke alle partijen het eens zijn. En inderdaad geelt het programma, door Lord Salisbury te Newford ont wikkeld, aan zulk eene opvatting recht van bestaan. Men dient hierbij echter in het oog te houden, dat de radicalen op zich zelf niets vermogen en dus wel zich moeten schikken. De Engelsch-Egyptische troepen te Wady-Halfa hebben een verkenningstocht gehouden in de omgeving dier stad. Op hunne nadering namen echter de Soeda- neesche opstandelingen de vlucht, zoodat tot dusver geene belangrijke ontmoetingen hebben plaats gehad. Men beweert thans, dat generaal Stephenson, die zich persoonlijk met de leiding der troepen heeft be last, zich niet zal bepalen tot de weinig dankbare taak, om de rebellen op een afstand te houden, doch voornemens is eene voorwaartsche beweging te maken en, in naam van den Khedive, de Dongola opnieuw in bezit te nemen. Vrijdag jl. des morgens te 10 uren had de plechtige uitvaart van koning Alfonso van Spanje plaats. Er waren 12.000 personen officieel bij tegenwoordig en ongeveer 800 genoodigden. De meerderheid der geïn- viteerden kon in het kerkgebouw geen plaats vinden. Het geheel leverde een indrukwekkend schouwspel op. Acht en dertig kerkvoogden assisteerden bij den lijk dienst en de Bisschop van Madrid gaf de absolutie. De plechtigheid duurde tot 2 uren in den namiddag. Talrijke kransen waren op de katafalk geplaatst. De begrafenis is afgeloopen zonder eenig bijzonder voorval. De aartsbisschop van Valladolid hield de lijk rede en zwaaide daarin den overledene grooten lof toe. Gemengde Berichten. Hedenmorgen liep een meisje, dat goederen uit de bank, van leening moest halen, alhier schreiend langs de straat. Het had eene portemonnaie met ruim 7 verloren. Het verlorene was echter in handen gevallen van een eerlijk man, zekeren Sm., die spoedig het meisje gelukkig maakte door het zijne vonst terug te geven. Mocht ieder even zoo goed begrijpen, dat gevonden zaken niet het eigendom van den vinder zijn. Het schijnt dat de beurtschippers ook in een moeilijke periode verkeeren. Wij vernemen althans dat in West-Zuidbeveland een drietal hun beroep vaarwel gaan zeggen. Onder Nieuwdorp overleed Vrijdag een dienst bode die gedurende haar leven slechts een dienst heeft gehad en wel bij de familie M., waar zij 17 jaar woonde. Middelburg. De politie heeft den dader ontdekt, die eenige dagen geleden met een pistoolschot een ruit inschoot op de bovenverdieping van de sociëteit St.- Joris op de Balans alhier. Het is een 18-jarig jongeling uit Goes, die hier in een manufacturenwinkel werkzaam was. Men schrijft ons In de Chr. Ger. kerk te Wissekerke is gecollecteerd een bankbiljet ter grootte van ƒ25. De gever had bericht, dat bij deze som voor de Christelijke school had bestemd. Maar de mededeeling, dat het geld in de staatsloterij gewonnen was, deed het bestuur be sluiten het geld te weigeren, zoodat den gever van den kansel verzocht werd het geschonkene terug te vor deren, mits hij het nummer van het bankbiljet opgeeft. Vlissingen. Met de stoomschepen der maatschappij «Zeeland" werden gedurende de maand November jl. van hier naar Engeland vervoerd1895 tons vracht goederen, 313 tons ijlgoederen en 262 tons bestel- goederen, terwijl van Engeland hier werden aange bracht: 194 tons vrachtgoederen, 18 tons ijlgoederen en 12 tons bestelgoederen. Uitgevoerd werden o. a.: 488 tons kunstboter uit Noord-Brabant; 284 tons versche visch (hoofdzakelijk oesters, mossalen en garnalen, afkomstig uit Zeeland) en 220 tons geperste hop uit Beieren. De overige export-lading, zoomede die welke van Engeland hier werd aangebracht, bestond bijna uit sluitend uit stukgoederen. Vlissingen. Op initiatief van kapitein Delpi der infanterie hebben eenige officieren van het garnizoen alhier het voornemen opgevat om, bij genoegzame deelneming, in het begin der volgende maand eene openbare opera-voorstelling tegen entrée te geven, waarvan da opbrengst zal strekken ten voordeeleder algemeene armen dezer stad. Het optevoeren stuk, getiteld «de Doge van Venetië", is eene komische opera met vijf hoofdrollen en ver scheiden koren, en werd gearrangeerd door genoemden kapitein Delpi. Hit orkest zal zijn samengesteld uit verschillende burgerheeren dilettanten, die voor deze gelegenheid geheel belangeloos hunne welwillende medewerking hebben toegezegd. Rillnnd-Bath. De heer J. Bruijnzeel en zoon schoten de vorige week zeven hazen achter elkander. Van een stuk grond, groot 15 gemet, liepen te gelijk achttien hazen af. Toen voor de tweede maal de geweren ge laden werden, hadden de overige reeds een goed heen komen gezocht. Vrijdag zijn door vijf jagers in den Engelschen polder 55 hazen geschoten. Het de vorige week van zijne laatste omwindselen ontdane standbeeld en fontein van Graaf Koning Wil lem II op het Binnenhof te 's-Hage besprekende, zegt de llaagsche correspondent der Arnh. Ct. o. a. het volgende liet opschrift, vermeldende dat de geheel vergulde man bovenop de Roomsch-Koning Willem II is, geeft bij het niet met onze oude geschiedenis vertrouwde publiek aanleiding tot een aardig misverstand. Vrijdagmiddag vind ik twee werklieden bij de fonteinen staan. »Nu", zegt de een. «die Roomsche Willem Twee ziet er vrij wat beter en royaler uit dan de Protestantsche hierachter" en terwijl wees hij, over zijn schouder, door de Stadhouderspoort naar het beeld van den tweeden Koning van Nederland op het Buitenhof. En de kameraad antwoordde: »Ze willen ook maar zeggen, dat die Willem Twee, als hij 'n Roomsche Koning geweest wa> wel van top tot teen verguld had kunnen wezen." De goede man scheen dus aan dit fonteinbeeld, hetwelk evenals dat te Brussel terecht dat van «den ondsten van 's-Gravenhage" genoemd kan worden, eene soort van symbolische beteekenis te hechten. Door iemand, die onbekend wenscht te blijven, is door tusschenkomst van den heer W. Hovy te Am sterdam, aan de weesinrichting te Neer bosch eene gift gezonden, groot ƒ1000, terwijl de directeur nog werd verrast met de ontvangst van een gelijk bedrag, ter gedachtenis van eene overleden vriendin der weezen. Voorts zal door de vrouwen-vereeniging »Persis" te Amsterdam, op 16 Februari e. k. en volgende dagen, een nationale bazaar ten voordeele van de weesinrichting gehouden worden. Tot het welslagen hiervan hebben vole voorname en invloedrijke personen uit geheel ons land hunne medewerking toegezegd. Niet alleen door het toetreden van onderscheidenen op verschillende plaatsen tot het lidmaatschap en door belangrijke giften in geld en kleedingstukken, werd in de laatste dagen de Maatschappij tot Opvoeding van Weezen in het Huisgezin in haren arbeid gesteund, ook door een legaat van f200 door wijlen den heer G. K. Van Gulpen te Nijmegen haar vermaakt en door eene som van f1000 door N. en N. haar geschonken ster herinnering aan hun geachten Vader". Uit Wildervank wordt gemeld: De prijs door de Maatschappij »De Katholieke Illustratie" uitgeloofd voor Rebus no. 1, is ten deel gevallen aan den heer W. J. Hegge alhier. Die prijs bestaat, zooals bekend is, uit meubelen, ter keuze van den winner, ter waarde van twee honderd gulden. Omtrent het ongeluk, veroorzaakt door gasont- snapping in het krankzinnigengesticht «Voorburg" on der Vucht, wordt nader gemeld, dat de 9 krankzin nigen, voor wier behoud aanvankelijk eenige vrees bestond, allen zijn hersteld, zoodat het ongeluk zich bepaald heeft tot 2 dooden. J. Van Zuijlen, kermisreiziger, gedomicilieerd te Rotterdam, heeft zijn 7jarig dochtertje te Steenbergen achtergelaten en niets meer van zich doen hooren. De burgemeester der gemeente Steenbergen verzoekt met zijne verblijfplaats te worden bekend gemaakt. Op 22 November heeft de woning te Amsterdam, waar zij als kinderjuffrouw diende, verlaten Haartje Joanna Kegge, 27 jaar, geboren te Tolen, gestalte klein, voorhoofd hoog, haar, wenkbrauwen en oogen bruin, spitse neus, mond groot, dikke lippen, tanden gaaf, kin rond, aangezicht ovaal, kleur bleek, tongval Zeeuwsch, gekleed met donkerbruinen rok, zwart tricot lijfje, bruinen gesloten regenmantel met fluweelen op slagen aan de mouwen, zwart kastoren ronden hoed, met zwart fluweel en zwarte en roodbruine veertjes opgemaakt. Zij is in het bezit van een horloge met zilveren ketting en een armband, de laatste, evenals de ketting, van stuivertjes vervaardigd, zilveren oorknoppen en eene portemonnaie met ongeveer 20 gulden. Eene on langs door haar aangevraagde geboorteakte is mede in haar bezit. De hoofdcommissaris van politie te Amsterdam ver zoekt opsporing harer verblijfplaats, en bij ontdekking daarvan bericht. De Amsterdamsche bladen spreken het bericht tegen, dat aan café-Zincken de vergunning ontnomen zou zijn, op grond van de aldaar plaats gehad hebbende socialistische «soirée." Een treurig bericht werd Vrijdag te Vlissingen aangebracht door de sleepboot «President Kint", die, uit zee terugkeerende. de mededeeling deed dat het stoombaggervaartuig «Margaux", waarmede zij den 2den dezer maand uit de haven te Vlissingen naar Bordeaux was vertrokken, door het overslaan van de hooge zeeën gepasseerden Dinsdag in het Engelsche Kanaal is gezonken, waarbij de twee personen, die er zich op bevonden, zijn verdronken. Het vaartuig was te Haarlem bij den heer Figee gebouwd. In een kolenmijn in den omtrek van Cardiff zijn door 't instorten van een verwulf drie werklieden, een vader met zijn beide zoons, onder de brokken steen kool bedolven geraakt. Het tragische van de ramp is, dat de vader dien eigen morgen na een zware ziekte weer aan den arbeid was gegaan. Hij werd op de plaats gedood. De beide zoons werden levensgevaarlijk gekwetst te voorschijn gehaald. Een nieuw geneesmiddel is onlangs uit West- Afrika, uit de streken van Dafcomey en Carerun, in gevoerd. Het is de wortel en bast van eene tot nog toe in Europa geheel onbekende plant, die door de inboorlingen als middel tegen maagkatarrh, koorts en zwaktetoestanden vereerd en gebruikt wordt. Onder den naam Nijmo wordt op de geheele West-Afrikaansche kust uit deze ingrediënten een drank bereid, die zelden zijn buittngewoon gunstige werking mist. Geleerden hebben de afkomst van dien drank on derzocht, en daarbij is gebleken, dat hij van een boom afkomstig is, die verwant is met den kinaboom. Ver dere proeven, door geneesheeren genomen, bevestigen de gunstige werking van het middel op de maag en het zenuwstelsel. Het jammerlijk uiteinde van den oud-consul generaal voor België te Weenen, den heer Renkin, die, toen hij zich uitkleedde, levend verbrandde, wordt door de Köln. Zeitung aan een merkwaardige omstandigheid toegeschreven. De verongelukte droeg namelijk een geheel wollen onderkleeding van het be kenden Systeem-Jaeger, waarlangs het vuur met zóóveel snelheid voortwoekerde, dat blusschen onmogelijk was. Door een internationaal comité te Nizza, zijn bij de Europeesche Mogendheden stappen gedaan om krachtig op te treden tegen de speelbank van M o n - t e - C a r 1 o. Uit een ingeleverde memorie blijkt, dat zich van 1877 tot 1885, 1820 personen te Monte- Carlo van het leven beroofd hebben, d. i. bijna evea zooveel hoofden als het aantal onderdanen van Karei III van Monaco bedraagt. Genoemde memorie vermeldt de namen, den landaard en den dag van overlijden dir slachtoffers, alsook een verzameling brieven, waarin zij de redenen van hun zelfmoord opgeven. Bijna allen vervloekten daarin den dag, dat zij Monte-Carlo gezien hadden. Een tiende gedeelte der zelfmoordenaars waren Duit- schersItalië, Frankrijk en Rusland zijn het sterkst vertegenwoordigd, Engeland en Amerika het zwakst. De meesten zijn, nadat zij hun vermogen verspeeld hadden, niet eens behoorlijk begraven, maar zonder eenige plechtigheid op het armen-kerkhof (bijgezet. Er is bijna geen Europeesche Staat, die niet slacht offers van de speelwoede te betreuren heeft. Naar men zegt, zijn de hoogst belangrijke bouw stoffen voor de memorie op aandrang van dtn consul- generaal van Italië te Nizza samengebracht. Italië leeft met Vorst Karei III in onmin, daar hij den nieu wen consul te Monte-Carlo, die hevig tegen het spel aldaar opgekomen was, het exequatur geweigerd had. De prijs van 25000 francs, dien de koning van België jaarlijks uitlooft aan den schrijver van een belangrijk werk, zal dit jaar toegekend worden aan den schrijver van het beste werk over de electriciteit als lichtgevende en beweegkracht, de toepassingen die er reeds van gedaan zijn en nog kunnen gedaan wor den, en de huishoudkundige voordeelen, welke die kracht kan opleveren. Woensdagmorgen vonden eenige werklieden op den Boulevard de Charonne te Parijs, een arme vrouw, die twee kinderen in haar overrok gewikkeld hield. De vrouw had met de kleinen den nacht in de open lucht doorgebracht. Men had haar den vorigen dag, des middags te 5 uren, in een naburig logemen buiten de deur gezet. De werklieden brachten de drie onge- lukkigen naar het gasthuis, doch voor zij daar aan gekomen waren, waren de kinderen reeds tengevolge der koude bezweken. Ingezonden Stukken. Goes, 14 December 1885. In de Goesc/ie courant van 10 December jl., velen zullen het zich wel herinneren, werd aangekondigd, dat, met toestemming van den Goeschen kerkeraad, dr. J. H. Gunning JHz., predikant te Bennebroek, Zondagavond (gisteren) in de Hervormde kerk alhier eene collecte zou houden voor het in zijne gemeente te stichten gebouw voor bewaarschool en evangelisatie. Het college van diakenen der Ned. Herv. gemeente alhier, kennis dragende door genoemd blad van de verleende toestemming door den bijzonderen kerke raad (deze wel te onderscheiden vanalgemeenen kerkeraad, of kerkeraad) heeft niet geaarzeld zijne bezwaren tegen genoemde collecte kenbaar te maken. Den lOen December nog zonden diakenen een schrij ven in bij den bijzonderen kerkeraad, waarbij zij ver zochten alsnog de verleende toestemming te willen intrekken op grond van de vele en steeds toenemende behoeften hunner armen, ook afgaande op het oordeel van het niet kerkgaand publiek over dergelijke collecten. De bijzondere kerkeraad heeft Vrijdagsavonds het verzoek van diakenen met allen ernst besproken en overwogen met het gevolg, dat met kleine meerder heid van stemmen besloten werd bedoelde collecte wel te laten doorgaan, echter geen collecten van dergelijken aard meer te doen plaatshebben zonder voorafgaande gemeenschappelijke raadpleging, en de Zondag (gisteren) te houden collecte niet op het predikbriefja bekend te maken als ware het eene kerkelijke zaak. (Waarom niet op het kerkbriefje en wel in de namiddaggods dienstoefening zoo warm aanbevolen? Enkel en alleen om bedoelde collecte geen kerkelijk karakter te doen aannemen Het genomen besluit deed mij nog eene poging wagen ter voorkoming van bedoelde collecte door een persoon lijk schrijven aan dr. J. H. Gunning. Ni ts kon baten, de collecte moest doorgaan en is doorgegaan en heeft ruim 29 opgebracht. Waarom ik deze zaak alhier behandel Ter voor koming van eene nadeelige werking bij armencollecten buiten de kerk. Door bovenstaande toch weet nu het publiek dat dr. Gunning's collecte is gehouden tegen den zin van diakenen en dat voortaan geen collecten meer van dergelijken aard zullen gehouden worden, zonder met hen te raadplegen. Bovendien ware mij, zonder openbaarmaking van bovenstaande, de vrijmoedigheid tot rondgaan deels ontnomen geworden, terwijl ik nu met volle vrijmoe digheid alle nog te houden diaconie-collecten gaarne in de liefdadigheid blijf aanbevelen. Ten slotte mag ik niet verzwijgen dat de gisteravond gehouden gewone armencollecte geen nadeel heeft ge leden door dr. Gunning's collecte, eensdeels door het goedgevulde kerkgebouw, anderdeels door de wijze van aanbeveling door den voorganger. H. J. ROSKES. Laatste en telegraphische berichten. Zondag 10 Januari zal te 's-IIeerenhoek de be vestiging en intrede plaats hebben van ds. J. Willemse als predikant in die gemeente. Benoemd tot rijksontvanger te Vlissingen M. P. Toelstra, thans te Joure. 's-Hage. TWEEDE KAMER. Bij het voortgezet debat over hoofdst. Marine bestreden de heeren Blussé, Sluiter, Van der Sleijden het hooge eindcijfer met het oog op den financiëelen toestand en drongen aan op vermindering of uitstel. De heer Seret en de Minister bestreden dit denkbeeld. Het eindcijfer is alleen hoog in vergelijking met de kunstmatig verlaagde begroo tingen der laatste jaren; in het belang eener goede Marine is verbetering daarvan noodzakelijk. De Mi nister bleef tegen opheffing der werven aanbouw. Morgen voortzetting. 's-Hage. Mr. J. Van der Lek de Clercq te Koude- kerke is benoemd tot schoolopziener in het arrondisse ment Middelburg. Posterijen. Staat van brieven, verzonden door het postkantoor te Goes, waarvan de geadresseerden op de plaats van bestemming onbekend zijn, over de 2e helft der maand October 1885. 1. M. Vervenne, Arnhem. 2. A. Van Sweeden, Vlaardingen. 3. A. Van den Ende, Van het Hulpkantoor Wemeldinge: 4. L. Van Veen, Amsterdam. Briefkaart. I. D. De Bock, Amsterdam. Brieven. Verzonden geweest naar AMERIKA: Van het Hulpkantoor O v e z a n d 1. J. J. Ten Velde, Berlin. BELGIE Van het Hulpkantoor I e r s e k e 1. Bergem, Brussel. 2. Bergem, idem. Wemeldinge. 3. Peijke, Gand. Burgerlijke Stand Goes van 1114 DecJ 1885. Geboren: den 11, Clazina Antonia, d. v. Fran- ciscus Hootsmans en Johanna Catharina De Brandt den 12, Stoffelina, d. v. Marinus Bak en Rachel Westdorp. Overleden: den 12, Maria De Leeuw, 81 j., we duwe van Hendrik Cornelis Van Deinse. Vsrkoopingen en Verpachtingen. Datum. Plaats. Voorwerpen. Informatiën 15 Dec. Goes, manufacturen, De Vos. 15 Goes, huizen, Mulock Houwer. 16 Krabbendijke4 manufacturen, De Vos. 16 Kortgene, hoornen, Roelof. 16 Schore, inboedel, Mr. Liebert. 16 Waarde, huizen, Mulock Houwer. 17 Rilland, manufacturen, De Vos. 17 's H Arendskerke, hofstede, Pilaar. 17 f Schore, boomen, huizen enz., Mr. Liebert. 17 Waarde, boomen, Mulock Houwer. 18 Heinkenszand, boomen, De Ronde Bresser. 18 Schore, manufacturen, De Vos. 19 's-Heer Arendsk., woonhuis enz., Mulock Houwer. 19 Ovezand, diversen, manufacturen, De Ronde Bresser. 19 Goes, De Vos. 21 Ierseke, boomen, Gallis Merens. 21 Heinkenszand, hoornen, De Ronde Bresser. 23 's-Heer Arenksk., woonhuis, De Ronde Bresser. 23 's-Gravenpolder, boomen, P. Overman. 23 Kloetinge, hoefje enz., Mulock Houwer. 23 's-Heer Arendskerke, huis, De Ronde Bresser. 24 Borsele, boomen, Pilaar. 1886. 8 Jan Driewegen, vee, Pelle. 24 Febr. Driewegen, boereninspan, Pelle. 25 v Ierseke, inspan, boereninspan, Mulo ck Houwer. 25/26 Febr. Rilland, Pelle. Te houden Aanbestedingen. Datum. Plaats. Voorwerpen. Informatiën IS Dec. Middelburg, driejarig onderhoud kanaal door Zuid-Beveland (raming 23740 per jaar). Rijks-ingenieur te Goes. 18 n Middelburg, driejarig onderhoud van den Rijksweg op Zuid-Beveland (raming ƒ9000 per jaar). Rijks-ingenieur te Goes. 18 Middelburg, driejarig onderhoud van den Rijksweg op Tolen (raming 5400 per jaar). Rijks-ingenieur te Goes. Marktberichten. ROTTERDAM, 14 December 1885. Granen met vrij ruimen aanvoer en kalme stem ming. Rogge 10 ct., Haver 10 ct., Kanarie zaad 25 ct. lager. Buitenlandsche traag. Meel stil, maar vast. Van Vlas ter markt 37003 st., waarvoor levendige kooplust bestond. Het grootste gedeelte werd tot volle vorige prijzen goed geplaatst. Ajuin 4000 H.L. Zeeuwsche, prijs: 60, puike 70 c. Nieuwe TARWEf 6,25 f 7,40 ROGGE- 5,25 - 5 75 WINTERGERST- 4,25 - 5,— ZOMERGERST- 4,20 - 4,70 Korte HAVER- 2,75 - 4,— Lange Nieuw KOOLZAAD (Zeeuwsch) - 9,- PAARDENBOONEN - 6,25 - 6,50 DUIVENBOONEN- 7 - 7,25 Blauwe ERWTEN- 7,50 j - 8,25 Nieuwe SCHOKKERS - 9,50 - 11,— BRUINE BOONEN - 7,— - 10,— WITTE - 7,— - 12,- KANARIEZAAD- 8,50 - 10,—

Goessche Courant | 1885 | | pagina 2