Staten-Generaal. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Kunst, Wetenschap en Letteren. Rechtszaken. Buitenlandsch Overzicht. Gemengde Berichten. afdoend geneesmiddel. Maar spreker heeft, zooals hij in 1884 in eene vergadering van den Geneeskundigen kring gewaagd heeft te zeggen, een middel ter genezing gevonden, zooals nooit is gezien. Hij had toen 3 ge vallen gehad, die sedert tot 51 zijn aangegroeid. Van die 51 lijders is er slechts 1 gestorven: 50 zijn ge nezen Twee adellijke Duitsche dames, de barones J. R. Von B. en de barones C. Von L., die zich sedert jaren aan de ziekenverpleging gewijd hebben en te Amsterdam zeer geacht zijn, werden door spreker in den zomer van 1884 in kennis gesteld metdeschoone resultaten zijner behandeling van diphtheritis toen zij naar Duitschland terugkeerden om eenige rust te nemen. Maar bij liet uitbreken der epidemie in den herfst van 1884 te Dresden en omstreken boden zij weder lief derijk hulp en behandelden in het dorp W. 109 lijders met sprekers geneesmiddel en daarvan zijn er niet minder dan 101 genezer Na aanhaling eener doorgeleerde brochure van den hoogleeraar Plugge, te Groningen, over de wisselende waarde van geneesmiddelen, en het geschrevene door dr. Rosbach in de Pharmaceutische Centrallialle over ontsmettingsmiddelen, verwees de spreker naar zijne eigene bovengenoemde brochure, waarin hij zijne mid delen heeft aangegeven, zoodat die bij de geneeskundigen bekend zijn. Die middelen zijn drie in getal. De hoofd voorwaarde iskrachtig aanstippen. Zelfs des nachts late men het kind slechts 3 uren rust. Men ziet bij de toepassing van het middel iets moois een roode demar catie of afscheidingslijn. De eerste twee dagen bemerkt men niet veel resultaat, maar dan ziet men de tempera tuur dalen, de eetlust komt terug, de koorts verdwijnt en bij vlijtig voortgaan met aanstippen wordt de lijder beter. Spreker heeft de zwaarste lijders binnen 3 weken genezen, maar drukte er bij herhaling op, dat ouders die te weekelijk of liever te lamlendig zijn en hunne kinderen niet onder bedwang hebben en die niet met het aanstippen volhouden, hunne kinderen ongetwijfeld moeten verliezen. Men moet volhouden tot dat de keel goed schoon is en het aanstippen moet zacht en snel geschieden, eerst met tribromjodium, dan met carbolzuur, en eindelijk met benzoezure soda. Men moet de kinderen, zooals gezegd is, goed ga deslaan, want een kind dat de keelziekte krijgt klaagt niet over pijn. De keel kan geheel rood zijn zonder een enkel wit stipje en toch kan zich dan kwaad aardige diphtheritis voordoen. Men haaste zich ge neeskundige hulp in te roepen. Een en ander werd door spreker, met voorbeelden uit zijne praktijk, nader uiteengezet en krachtig aangedrongen. Men kan diphtheritis spontaan, uit zich zelf krijgen en ook door aansteking. In een huis waar roodvonk heerscht kan men keelziekte opdoen evenzeer als men roodvonk kan krijgen in een huis waar keelziekte woedt. Als algemeene raadgevingen gaf spreker onder meer aan, dat het verkeerd is kinderen voor den mond te kussen, zooals zooveel bij den minderen stand geschiedt. Ook lette men op het snuiten van den neus der kin deren bij den minderen stand dien spreker echter hoogacht ziet men vaak dat wat uit den neus komt in de oogen terecht komt 1 Men wake vooral tegen be dorven lucht in woon- en slaapvertrekken, tegen dikke gordijnen, tegen onzindelijkheid van lichaam, kleeding en voedsel (vooral de Israëlieten zijn op het eten kieskeurig en bij hen is dan ook de sterfte der kin deren veel geringer dan bij niet-Israëlieten) men wake tegen het samenwonen van te veel personen men zorge voor luchtverversehing van geheime gemakkenmen wake tegen verontreiniging van den bodem door riolen en zinkputten en tegen vochtige muren, want ook de muren, die in een verontreinigden bodem staan, zuigen het vuil uit dien bodem op en brengen dit in de kameis, welker behangsel daartegen niet beschermt. Ook ont breekt nog maar al te veel, zells in voorname huizen, ventilatie der luchtlaag tusschen bodem en vloer. Met dit opwekkend woord eindigde de heer Kramer zijne voordracht, waaruit wij uit den aard der zaak slechts een en ander vluchtig konden aanstippen. Een warm applaus beloonde hem vour zijne geheel belang- looze moeite in het belang der menschheid. Men ver- zuime vooral niet zijn raad op te volgen, die als een roode draad door zijne geheele rede lieplet op de gezondheid der kinderen en kijkt ze af en toe eens -in de keel Omtrent den dood van den bekenden spoorweg koning Vanderbilt te New-York wordt nader gemeld dat hij plotseling overleed terwijl hij een onder houd had met den president van den Ohio-Baltimore- spoorweg. De doodstijding kwam te laat in Walstreet, om invloed op de koersen te oefenen, maar te Londen zijn de waarden der Vanderbiltsche spoorwegen ge voelig gedaald, ofschoon gezaghebbende berichten uit New-York verzekeren, dat zijn overlijden zonder invloed op den gang van zaken wezen zal. Vanderbilt toch heeft vooraf alle schikkingen getroffen en de gevolgen van zulk eene gebeurtenis voorzien. De New-York Herald meldt dat de hoofdspeculanten der New-Yorker Fondsenbeurs Dinsdagavond een con sortium hebben gevormd, om de koersen in zoover te steunen, dat een gevaarlijke daling der koersen tengevolge van den dood van Vanderbilt verhinderd worde. Tot dit doel zijn 12 millioen dollars gegarandeerd. Vanderbilt's plotselinge dood heeft het waarschijn lijk ongegronde gerucht veroorzaakt, dat een krakeel met den president der Baltimore-Ohio-Spmwij. de oor zaak der beroerte zou zijn geweest. De laatstgenoemde president verklaarde, wel is waar, dat zijn onderhoud met Vanderbilt kalm, ja zelfs bevredigend verliep, daar zij beiden feitelijk overeenkwamen ten opzichte van het toekomstige beleid, maar hierdoor is men niet overtuigd, en de Coroner eiseht eene lijkschouwing, De hoogste raming van Vanderbilt's vermogen bereikt vijftig millioen pond sterling, waarvan zeventig millioen dollar belegd zijn in Unie-obligatien. TWEEDE KAMER. Bij het voortgezet debat over hoofdstuk binnenl. zaken zijn geschrapt 1500 voor den conservator aan de Lei lsche hoogeschool500 tractementsverhooging voor den directeur van het ethnographisch museum te Leiden en ƒ12,800 voor een nieuwe plantenkas te Groningen. Bij de afdeeling middelbaar onderwijs drong de heer Heldt aan op kosteloos onderwijs aan hoogere burgerscholen in de scheikunde voor bakkers leerlingen. De Minister verklaarde kosteloos onderwijs aan rijksscholen in sommige gevallen in't algemeen bij wetsherziening te zullen overwegen. De Min. kon, na de gevallen beslissing, niet andermaal subsidiën voor mid delbare meisjesscholen voordragen. Een amendement om het voorloopig subsidie te schrappen voor eene tuin bouwschool te Watergraafsmeer werd verworpen met 34 tegen 32 st. Een amendement-Fabius om ƒ25000 te schrappen op de normaallessen is ingetrokken. Tot notabelen te 's-IIeer Arendskerke zijn her kozen Chr. Westveer en G. Meulenberg; te Ellewouds- dijk: Joh. Nortier en Alb. Moerdijk. Tot kerkvoogd te Ovezand is benoemd J. Meeuwse. Beroepen te 's-Heer Hendrikskinderen c. a. G. Klaarhamer te Montfoort. (St.) Voor de Hervormde gemeente te Baarland wordt in de Kerkelijke Courant eene oproeping voor een predikant van gematigd orthodoxe richting gedaan. Behalve een tractement van 1172, vrije woning en tuin, wordt vrijdom genoten van de eerste drie grond slagen der personeele belasting. Benoemd tot onderwijzer te Bergen-op-Zoom de heer J. G. Den Exter van den Brink, thans te Kin derdijk. (IV. v. d. D.) Bij het examen ter verkrijging van eene akte voor handteekenen (lager onderwijs) te Amsterdam is o. a. geslaagd dhr. J. C. Nardten, van Zieriksee. De afwezigen hebben ongelijk is een zeer bekend gezegde. Dat het echter van toepassing zou zijn ten opzichte van de opvoering, gisteravond door het too- neelgez. van de nieuwe Rotterd. Schonwb. maatij. in de Sociëteit V O. V. alhier gegeven, zonden wij niet gaarne beweren. Het komt ons voor, dat hij die nimmer het blijspel Schmoll-Kratzer C o. te aan schouwen krijgt, daardoor weinig schade lijdt aan kunst genot of aankweeking van kunstgevoel. De korte inhoud van het stuk is vrij uitvoerig op de verspreide programma's vermeld, en wij behoeven dien dus hier niet te herhalen. Die inhoud is, gelijk men zal hebben opgemerkt, niet onaardig en op de strekking valt niets aftedingen. Daarbij is het uitvoerend tooneelgezelschap gunstig bekend. Hoe komt het dan, dat het publiek wel lachte en daardoor ontwapend was, maar toch onvoldaan huiswaarts keerde Wij gelooven, dat de zaak ligt aan de overdrijving door den schrijver in de door hem geschapen figuren gelegd, waardoor onwillekeurig ook de voorstellers in overdrijving vervallen. Schmoll en Kratzer zijn geen lieden, die als bankiers bij iemand eenig vertrouwen zullen wekken. Waartoe, terwijl zij als zaakwaarnemers, zij het ook van het minste allooi, dienst moeten doen, een paar carricaturen in kleeding en voorkomen ge schetst, die reeds bij den eersten aanblik ieder moeten afstooten? Is het niet veel meer karakteristiek derge lijke wolven ook uitwendig in schapenvacht te schil deren 7 Zooals Schmoll hier ten tooneele werd gevoerd, deed hij ons meer denken aan den ouden Roseveldt in «de Vrek" dan aan een man van zaken voorzich tiger financier scheen ons Kratzer, die ons in menig opzicht, al lag ook hij wat »raar onder zijn tuig", beter beviel dan Schmoll, voor wiens verschrikkelijke stemverheffing ons bovendien geen enkele geldige reden scheen. Heeft iemand ooit ook een onmogelijker boekhou den gezien dan Zippe uit dit stuk? Al is deze door zijne patroons uitgekleed en al is hij er op uit anderen voor genen te waarschuwen, is het dan noodig dat hij dit doet op eene wijze, die zelfs den dwazen Stöckel doet denken, dat hij gek is Waartoe dient het dat Zippe telkens zijn vestje oplicht om te doen zien, dat hij hongerig is en afvalt? Te vergeefs hebben wij ge zocht naar eenigen reddenden invloed, door Zippe op de cliënten zijner patroons uitgeoefend, en 't best beviel hij ons dan ook maar als hij zich op zijne patroons wreekte door de eene of andere aardigheid. In 't algemeen maakte hij dan ook meer den indruk van een guitig-onnoozelen kantoorlooper dan van een boekhouder bij mannen van zaken als Schmoll en Kratzer. Wellicht behoort het stak in dezen geest opgevoerd te worden en dan verdienen alle spelers slechts een woord van lof. Nochtans gelooven wij, dat zelfs dan nog vooral Schmoll en Zippe schromelijk in overdrij ving vervielen. Daardoor juist kwam misschien het spel van Körner en dat van de dames zoo voordeelig uit. Dezen ver dienen allen een woord van lof voor de uitstekende vertolking hunner rollen. Het publiek was slechts in geringen getale opge komen, waardoor wij vreezen, dat de heer Faassen wel het allerminst over deze voorstelling zal voldaan zijn. Die slechte opkomst is aan verschillende omstandig heden te wijten, en zeker niet aan de meening van het publiek omtrent het uitvoerend gezelschap. Wij twijfelen er dan ook niet aan, of, wanneer het op een gunstiger tijdstip hier wederkeert en dan een minder overdreven stuk opvoert, de thans geleden schade kan worden ingehaald. Kantongerecht te Goes. In de zitting van heden, Vrijdag II Decemher 1885, werden de navolgende personen veroordeeld J. J. V. d. B., te Ierseke, wegens het beplanten van een ten dienste van het algemeen bestemden weg in de prov. Zeeland, een krninsbreedte van minder dan 7 M. hebbende, zonder daartoe vergunning van Gedep. Staten van Zeeland te hebben bekomen, tot f 10 boete, subs. 1 dag gev.straf; A. J. V., A. De B., 0. W. V., A. C. V. d. W., J. G., allen te Goes, wegens het uitkloppen van vloerkleeden op de open bare straat te Goes anders dan des voormiddags tus schen 6 en 12 uren, ieder tot f 1 boete, subs. 1 dag gev. straf; W. K., P. O., te Kloetinge, wegens het moed willig mishandelen van een hond, ieder tot f5 boete, subs. 3 dagen gev.straf P. F., C. H., J. P., allen te Kolijns- plaat, wegens het gaan over eens anders land, wanneer dit bezaaid is, zonder daartoe eenig recht te hebben, ge pleegd te Itats, ieder tot f 0,50 boete, subs. I dag gev. straf; A. H., S. v. A., D. H., allen te Oudelande, we gens het opzettelijk kwellen van dieren aan anderen toebe horende, gepleegd te Ellewoudsdijk, ieder tot f 5 boete, subs. 3 dagen gev.straf; M. W., C. F., te Wemel- dmge, wegens het iemand opzettelijk werpen met harde lichamen, gepleegd te Wemeldinge, ieder tot f3 boete, subs. 1 dag gev.straf; M. A. B„ A. B., te Goes, wegens het als voren tegen een gebouw, ieder tot f 3 boete, subs. 1 dag gev.straf; J. L., te Ierseke, wegens het bevisschen van eens anders vischwater, Ie zonder akte, 2e zonder schriftelijke vergunning van den rechthebbende, tot 2 maal f 1 boete, subs. 1 dag gev.straf; H. N., J. M., te Waarde en P. F., te Kolijnsplaatwegens het maken van nachtelijk burengerucht, ieder tot f 5,50 boete, subs. I dag gev straf; J. De J., te 's-Heer Arendskerke, we gens het hangen aan een rijtuig te 's-Heer Arends kerke, tot f 1 boete, subs, 1 dag gev.straf A. W., C. S., te Biezelinge, wegens het op eene plaats, bestemd tot den verkoop van waren, voorhanden hebben van een maat, voorzien van het afkeuringsmerk tot f 10 boete, subs. 1 dag gev.straf; J. N., te Kapelle, wegens het alsvoren van een niet wettelijk gewicht G. O., zonder bekende woonplaats, wegens het als vestoonen van een kijkkast uitoefenen van zijn bedrijf op eene openbare plaats te Wolfertsdijk, zonder ver gunning van den burgemeester; J. v. I., H. v. I. en P. v. I., te Graauw, wegens openbare dronkenschap, ieder tot f0.50 boete, subs. 1 dag gev strafen A. T., te Nieuwdorp wegens alsvoren (recidive) tot 3 dagen gev.strai. Allen tevens in de kosten. Welke is de zin der woorden: «brief volgt" in een telegram? Het gold de uitvoering van een verkoop van 2000 centenaars zemelen tegen 12.75 francs het centenaar, waarvan de kooper de ontvangst weigerde, op grond dat in het telegram alleen van zemelen was gesproken, zonder soortbepaling of aanduiding van oorsprong. De rechtbank van koophandel te Gent besliste dat, vermits het telegram, dat de aanneming van den koop aanduidde, eerst werd toegelicht door den brief, waarnaar het verwees, de levering gebrekkig was, zoolang niet aan den inhond van den brief volkomen was voldaan. Dit vonnis werd echter onlangs bij arrest van het hof van appèl te Gent vernietigd, waarbij beslist werd lo. dat men de toevoeging der woorden: «brief volgt" aan het slot van een telegram, door den verkooper tot den kooper gericht, niet kan beschouwen als deD zin en de bedoeling der voorafgaande woorden te beperken of als vrijbrief aan den kooper, om in de correspondentie nieuwe voorwaarden te bepalen, en 2o. dat dit hijzonder het geval is, indien de partijen de gewoonte hebben de gewisselde dépêches te bevestigen bij brieven, alleen ten doel hebbende de reeds bij telegram vastgestelde voorwaarden nader aan te duideu, en daaraan slechts bepalingen van accessoiren aard en gering belang toe te voegen. (W. v. h. R.) Bij beschikking van het gerechtshof te Arnhem is mevr. Bulkley in vrijheid gesteld, met verwijzing der zaak van de drie beklaagden (mevr. Bulkley, Kloppers en mej. Schlingemann) naar de arrondisse- ments-rechtbank te Arnhem en met last dat Kloppers in hechtenis zal blijven. (Arnh. Ct.) Den 29 Dec. e. k. zal bij het gerechtshof te 's-Hage in behandeling komen de zaak van den hof- meestersbediende J. J. A. V., beschuldigd van moed- willigen manslag. Op 14 September jl. heeft bedoelde persoon zich aan boord der mailboot «Prinses Elisa beth" der mij. «Zeeland" in een woordentwist ge mengd, en daarbij in woeste drift zulke schoppen en slagen aan den kwartiermeester Siegers toegebracht, dat deze een paar dagen later aan de gevolgen is overleden, nalatende eene weduwe met 6 jonge kin deren. Ongeveer 3 maanden heeft deze beschuldigde reeds in voorarrest doorgebracht. Reeds langer dan eene week laat het antwoord zich wachten op de vraag of de wapenstilstand tusschen Servië en Bulgarije definitief zal gesloten worden en hoe langer het uitblijft, des te grooter wordt de waarschijnlijkheid, dat de strijd tusschen Serviërs en Bulgaren zal worden hervat. Zondagochtend, aldus schrijft de correspondent van den Times uit Pirot, reed kolonel Milanovitch, de Servische gevolmachtigde, geblinddoekt en onder ge leide van de voorposten, deze stad binnen en begaf zich naar de woning waar vorst Alexander zijn verblijf beeft gevestigd. Hij vertoefde meer dan twee uren bij Zijne Hoogheid en was, naar het scheen, volledig ge machtigd om een wapenstilstand te sluiten op de voor waarden, die hij namens zijn regeering kwam aanbieden. Deze voorwaarden bleken echter dezelfde te zijn als die welke vroeger mondeling waren aangeboden thans waren zij op schrift gebracht en in drie punten geformuleerd: ïo, de wapenstilstand wordt verlengd tot I Januari, oude stijl, d. i. 13 Januari; 2o. de voorposten en strategische positiën van 28 November blijven gehandhaafd, met verbod om troepen van de eene plaats naar de andere te zenden3o. zoo moge lijk wordt het wederzijdsch grondgebied ontruimd. De voorspelling, dat vorst Alexander en zijne ministers geen oogenblik zouden aarzelen om deze voorstellen te verwerpen, is blijkens een ontvangen Reuter-tele- gram ten volle bewaarheid. De Bulgaarsche regeering heeft verklaard, dat zij hare tegen-voorstellen zal hand haven, en indien de Servische regeering niet binnen 24 uren op deze voorstellen heeft geantwoord de mogendheden daarmede in kennis zal stellen, op wier verlangen hij de vijandelijkheden had gestaakt. De waarschuwingen, welke de Russische Regeering nitdeelt daar waar de sympathie voor de Bulgaren te luide spreekt, leveren het bewijs, dat de verhouding tusschen den Czaar en Prins Alexander nog niet in orde is. Men zegt dat te Petersburg gewacht wordt op een stap van toenadering van den kant van Prins Alexander alsdan zou Rusland zijn verzet tegen de Bulgaarsche unie opgeven. De Bulgaarsche Vorst zal wellicht denken, dat hij de zonder oorzaak grof beleedigde partij is en derhalve niet van hem de eerste stap tot toenadering kan uitgaan. De Engelsclie liberalen hebben het cijfer van 331 bereikt; toch blijft het de vraag, of zij een meerder heid zullen krijgen, waarmee te regeeren valt. Bij eenen maaltijd in de «Chelsea Club" verklaarde Dilke, dat de liberalen volstrekt niet wenschen de huidige regeering te doen vallen. De geavanceerde liberalen hadden steeds beginselen vóór personen ge steld. Hij kon derhalve niet inzien, waarom zij niet hunnen hartelijken [steun zouden kunnen verleenen aan welke Regeering ook, bij het ten uitvoer leggen van maatregelen, omtrent wier hoofdstrekking allen eensgezind schijnen te zijn. Volgens bericht uit Guipuzeoa, aan de Spaansche grens, zijn de Carlisten onder leiding van een zeer bekend Carlistenhoofd bezig wapens uit Frankrijk binnen te voeren. De Regeeringen nemen strenge maatregelen aan de grens. De geruchten, als zou een huwelijk tusschen Don Jaime, den oudsten zoon van Don Carlos, en Dona Mercedes, de voorloopige koningin van Spanje, worden voorbereid, houden stand. Zoowel uit Rome en Weenen als uit Madrid verneemt men, dat het Oostenrijksche hof en het Vaticaan zich ijverig bezighouden met het zoeken naar zulk een oplossing voor de moeielijkheden in Spanje. Wanneer in April een prins geboren wordt, zal men de vijfjarige Mercedes wel van haar verloofde doen afzien. Gedurende de Kerstdagen zal de Koningin-regentes van Spanje een bezoek ontvangen van hare moeder, de aartshertogin Elisabeth van Oostenrijk. De Konin gin heeft aan den oud-minister Canovas de diamanten dasspeld ten geschenke gegeven, welke koning Alfonso gewoon was te dragen. De Duitsche bladen deelen mede, dat het wetsont werp tot wijziging der suikerbelasting, dat de Regee ring aan den Rijksdag heeft toegezegd, die belasting met 20 pf. zal verhoogen, welke verhooging in het eerste jaar slechts voor de helft gelden zal. De op brengst der suikerbieten zal lager geschat en de ver goeding bij uitvoer eveneens lager gesteld worden, behalve ten aanzien van fabricaten, die, gelijk bonbons enz., veel suiker bevatten. In eene bovenkamer van een huis te Goes brak gisteren brand uit, doordien men een bed te dicht bij eene buis van een kokes-kachel had gelegd. De brand werd echter spoedig gebluscht. Te Wilhelminadorp geraakten eergisteren 2 kna pen met hun sleetje bij den steiger in de haven. Een van de twee werd spoedig door een jongen van 13 jaar uit het water gehaald. De andere, een knaapje van 8 jaar, verkeerde in groot levensgevaar, maar hield gelukkig zijn sleetje vast, totdat hij eindelijk niet zon der moeite gered kon worden. Te Heinkenszand heeft Woensdag eene vrouw haar been gebroken tengevolge van de gladheid der staat, waardoor zij uitgleed. Als een voorbeeld dat navolging verdient meldt men uit Kolijnsplaat, dat de gewone jaarlijksche collecte voor de armen der Hervormde gemeente aldaar heeft opgebracht de som ƒ658. Twee zeelieden van het eiland Terschelling hebben door het vergaan der stoomboot «Hecla" in de golven hun dood gevonden. Beiden waren vaders van gezinnen de een laat eene weduwe met zes, de ander eene met vier kinderen achter. In geen jaren was de handel in levende varkens in Groningen zoo geanimeerd als thans week op week worden aanzienlijke kudden naar Hamburg verzonden. Naar België gaan zeer veel Drentsche schapen, die daar zeer in den smaak schijnen te vallen. (Dagbl.) In de week van 29 Nov. tot 5 Dec. werden van Bergen-op-Zoom naar het buitenland vervoerd 740 balen mosselen tegen f 1,80 en f2 franco station. De aanvoer van mosselzaad begint te verminderen. Een bejaard persoon, werkzaam in het pakhuis van de Gebroeders Polak in de Korte Vlamingstraat te Vlissingen is uit de tweede verdieping achterover op de straatsteenen geslagen. Hij heeft daardoor zulke ernstige verwondingen aan het achterhoofd bekomen, dat hij des avonds aan de gevolgen overleden is. De man had zich met den rug tegen eene buitendeur geplaatst, in de meening dat die gesloten was. In het krankzinnigengesticht «Voorburg", onder de gemeente Vucht, was Woensdagnacht op eene der slaapzalen eene groote hoeveelheid gas ontsnapt. Twee krankzinnigen zijn dientengevolge reeds overleden, en negen verkeeren in levensgevaar, zoodat hun reeds de Sacramenten zijn toegediend. Een broeder, die op de zaal aanwezig was, ofschoon zeil zóó bedwelmd, dat hij de deur niet kon bereiken, had toch de tegenwoordigheid van geest eene ruit van een der ramen stnk te slaan. Ware dit niet ge beurd, het ongeluk zou nog van grooteren omvang zijn geweest. In het tuchthuis te Leeuwarden heeft nogal opschudding plaatsgehad. Dinsdag kwam het mid dagmaal eenigszins iater dan gewoonlijk. De ge vangenen in de beide weverszalen, omstreeks 50, toon den zich hierover ontevreden en weigerden later op den dag te werken. Dientengevolge werden allen Woens dag gestraft met inhouding van eene maand zakgeld. -Bit maakte ben nog meer weerbarstig, en weigerden zij opnieuw aan het werk te gaan. De toestand was zóo gespannen, dat de commandant een twintig man van de militaire wacht meende te moeten binnenroe pen, die hunne geweren laadden. De commandant zelf werd door een der voornaamste belhamels met een stuk hout gedreigd, doch greep dezen met kracht

Goessche Courant | 1885 | | pagina 2