Bouw- en Manden, Wegen en Voetpaden sti lil. y> f> Vrijdag den 11 December, S c h ore. op Woensdag 16 December 1885, publiek verkoopen: Openbare Verkooping. 9 Heel. 77 Aren 81 Centiaren, Bouw- en Weiland. en hij liet dus achteruit slaan; toeu bemerkte men, zonder dat men kon nagaan hoe de zaak zich had toegedragen, dat een walvisch met zijn kop in de ruimte was vastgeraakt, waartusschen de schroef zich beweegt; het dier was ongeveer twaalf meters lang. Er waren vier uren noodig om het schip van het zeemonster te bevrijden, hetgeen eerst geschieden kon nadat door het rondslaan der schroef de kop van het dier vermorzeld was. Doordien gezagvoerder en officieren eene verklaring hebben afgelegd omtrent het voorval, staat de waar heid ervan, volgens de Weekly Commercial News van Francisco, boven twijfel. Kapitein Poleman heeft bet zelfs noodig geacht om een schrijven aan zijn agenten te richten, aangezien hij vreest dat de walvisch, bij zijne pogingen om zich los te maken en door de daardoor veroorzaakte schok ken en door zijn zwaarte, schade aan het achterschip kan hebben teweeggebracht. In het plaatsje Sanstadt, bij Hildesheim, heeft de 25-jarige candidaat in de wijsbegeerte, Stolle, zijn slechts enkele jaren ouderen stiefvader, waarmede bij reeds geruimen tijd in hevigen onmin leefde, vermoord. Gewapend met een revolver en een dolkmes, bezocht hij de ouderlijke woning, waar het weldra tusschen de beide mannen tot hooge woorden kwam. Stolle haalde daarop de revolver te voorschijn en vervolgde daarmede zijn stiefvader, die de straat op was gevlucht. Toen de ongelukkige daarop, in den rug getroffen, neerzonk, werd hij door den woesteling met messteken afgemaakt. De moordenaar bekent de wapentuigen met het doel om zijn stiefvader te dooden bij zich te heb ben gestoken en toont niet het minste berouw. De gemeenteraad van Weenen vergaderde eenige dagen geleden onder beschutting van etn sterke politie macht en van de brandweer, die zich vóór en in de gangen van het Raadhuis met een aantal handspuiten en slangenwagens geposteerd bad. Er waren namelijk strooibiljetten verspreid, waarin de bewoners der hoofd stad opgeroepen werden, om, als echte nazaten der burgers van 1683, van den burgemeester, wegens diens houding in de gas-quaestie, te vorderen, dat hij zijn ontslag zou nemen. Er waren echter maar een 400-tal «nazaten" opgekomen, en de zaak liep met een sisser af, zoodat de gloeiende hartstochten niet door de frissche waterstroomen behoefden afgekoeld te worden. De Raad besloot met 72 tegen 38 stemmen de voor gestelde werken aan de gasfabriek niet uit te voeren. Toen vorst Bismarck in vroeger jaren de bad plaats Biarritz bezocht, vertelt het Fransche blad L'Avenir, had hij er steeds behagen in om in ge zelschap van den vorst en de vorstin Orloff, naar het doen en laten der visschers te kijken, die dagelijks ter vischvangst uitvoerensoms koos de vorst zijn waarnemingspost aan het casino en soms aan den vuurtoren. Hij kende sommige visschers bij name en met den wachter van den vuurtoren was hij zelfs zeer goed bekend. Eens, toen het badseizoen reeds voorbij was, kwam die wachter door een springvloed om het leven en zijne vrouw, die zwanger was, bleef onverzorgd achter. De kameraads van den overledene, die steeds zoo zeer zijn plicht had gedaan, schreven het onheil aan vorst Bismarck, die onmiddellijk antwoord zond. Hij schreef den Franschen visschers dat hij zelf en de vorstin Orloff peten van het kind der weduwe zouden zijn. Bismarck hield woordgezamenlijk met de Rus sische vorstin zorgde hij voor het kind, het was een knaap. van af diens eerste levensjaren op de zorgvuldigste wijzelater liet hij den jongen man naar Duitschland komen, zond hem op de uitmuntendste scholen en bezorgde hem later eene goede betrekking. Toen de oorlog van 1870 uitbrak, zond vorst Bis marck zijn beschermeling naar Frankrijk terug om er, gelijk het een wakker burger betaamde, zijn vader land diensten te bewijzen. Nadat de vrede gesloten was liet hij hem dadelijk weer naar Duitschland komen, waar de man weder dezelfde betrekking van voorheen bekleedt. Monseigneur Sogaro, bisschop en gedelegeerde voor Centraal-Amerika, hield in de vorige week in zijn geboorteplaats, het dorpje Lonigo, in de nabij heid van Verona, verblijf. Hij was er in ongeveer dertig jaar tijds niet geweest en kwam thans zijne familie bezoeken, om vóór zijn vertrek naar Egypte afscheid te nemen. De bewoners van het dorp waren uiterst verbaasd hun landsman, die in zijn jonge jaren barbiersbe- diende was, thans als bisschop terug te zien. Het stoomschip «Canada" brengt 4 kinderen uit New-Iersey mede, die door een dollen hond werden gebeten en door Pasteur zullen behandeld worden. De kosten van de reis worden door giften bestreden. Een poging om te Turijn door dynamiet het gedenk- teeken van Victor Emmanuel te doen springen, is mis lukt. Het monument werd slechts weinig beschadigd. Er hadden verscheidene arrestatiën plaats, o. a. van een professor in de scheikunde. De Flandre libérale zegt dat de Belgische Re geering dezer dagen eenkrankzinnige heeft ge decoreerd, zekeren Simoens, vroeger ambtenaar bij de griffie te Gent, die reeds 20 jaren in een gesticht is 1 De winkel van den hofjuwelier Granicbstatten te Weenen werd Zaterdagnacht geheel geplunderd. De waarde der gestolen voorwerpen wordt op 400.000 florijnen geschat. In Algiers zijn Donderdagavond en Vrijdagmor gen schokken van aardbeving waargenomen. Van het dorp Sila stortte drievierde gedeelte in, terwijl een aantal menschen gedood werd en Vrijdagmorgen wierp een geweldige schok het geheele dorp Meila tegen den grond; 32 dooden en 12gekwetsten werden reeds van onder de puinhoopen te voorschijn gebracht. Een jongmensch, die zeer veel op den overleden keizerlijken prins gelijkt, meldde zich jl. Woensdag aan in het bureau van den officier van politie Augier te Parijs. Hij beweerde de zoon te zijn van Napoleon III en keizerin Eugenie en door de Zoeloes niet ge dood, maar slechts krijgsgevangen te zijn gemaakt. Men meent met een krankzinnige te doen te hebben, ofschoon zijne houding zulks niet zou deen gelooven. De koene wielrijder Thomas Stevens, die op een tweewieler een reis om de wereld maakt, is te Teheran, de hoofdstad van Perzië, behouden aangekomen. Op de laatste drie dagen voor zijn aankomst aldaar heeft hij 200 Engelsche mijlen of meer dan 100 kilom. dagelijks afgelegd. Belangrijk ie de waarneming, dat de wegen in Perzië, die door het verkeer der kameelen hard en gelijk zijn, zeer geschikt zijn voor het berijden met velocipedes. Weerkundige Waarnemingen. GOES, Woensdag 9 December 1885. Marktberichten. Uur. Barometer stand. Wind richting. Toestand van de lucht. Thermom. stand Celsius i 00 00 s morgens 8 768 NW. Zwaar bew. 1.5 0.2 s midd. 12% 767 2.5 s avonds 5 765.5 2 Verwachting; Geen bericht ontvangen. Laatste en telegraphische berichten. Zondagavond 13 dezer zal Dr. J. H. Gunning JHz., pred. te Bennebroek, (vroeger te Wilhelmina- rv:-~ jj tt" \xr„ dorp), in Goes, Dinsdagavond in Kruininge, Woens dagavond in Wolfertsdijk, Donderdagavond in Bieze- linge en Vrijdagavond in 's Gravenpolder, telkens in de Herv. kerk, optreden, en met toestemming der respect, kerkeraden, eene collecte houden voor het in zijne gemeente te stichten gebouw voor bewaar school en evangelisatie. 's-Hage. EERSTE KAMER. Heden is aangenomen het ontwerp betreffende de verlegging van den Maas mond. De overeenkomst met de Hollandsche spoor voor de exploitatie der lijn AmersfoortKesteren is, na bestrijding van dhrn. Van Naamen, Fransen Van de Putte en Sickesz en na verdediging van dhrn. Tak, Pijnappel, Visser Van Hazerswoude en den Minister van Waterstaat, verworpen met 20 tegen 12 stemmen. TWEEDE KAMER. Met 63 tegen 6 stemmen is aangenomen de nader gewijzigde motieVan Del denLohman, betuigende dat het niet wenschelijk is thans wijziging te brengen in de getalsterkte der schutterijen of nieuwe op te richten. Posterijen. Staat van brieven, verzonden door het postkantoor te Goes, waarvan de geadresseerden op de plaats van bestemming onbekend zijn, over de le helft der maand October 1885. 1. H. De Leeuw, Van het hulpkantoor Kolijnspi.aat. 2. J. De Pottebakker, Rotterdam. Kortgene. 3. Hillus Bouwterse, Amsterdam. Ierseke. 4. A. Breas, Kolijnsplaat. Verzonden geweest naar Amerika. Van het hulpkantoor Ovezand. 1. Jacob Dekker, Salem. Zuid-Afrika. 1. C. B. Harinck, Bloemfontijn. 320e Staatsloterij, 2e kl. Prijzen van ƒ100 en daarboven. Trekking van Dinsdag 8 December, 2e lijst. No. 10560 f1500. Nos. 2594, 12515 en 14963, elk f1000. Nos. 9210 en 12990, elk f200. No. 12593 f100. Trekking van Woensdag 9 Dec., 3e lijst. No. 7995 f 20000. No. 11597 f 2000. No. 13205 f 1000. Nos. 3187 en 6470 elk f 400. Nos. 4572 en 11258 elk f 200. Nos. 1834, 5392, 8544, 11307 en 12435 elk f 100. Burgerlijke Stand Goes van 7—9 Dec. 1885. Geboren 8, Jannette Martha, d. v. Bastiaan Quist en Jasperina Pieternella Meijler. Overleden: 7, Dingenus Zandijk, 79 j., weduwn. van Lucretia Bruinzeel, thans gehuwd met Johanna Barbier. Verkoopingen en Verpachtingen, Datam. Plaats. 10 Dec. Ierseke, Kwadendamme, Wilhelminapolder, Kloetinge, Wolfertsdijk, Kapelle, Goes, Kortgene, Schore, Waarde, 's H Arendskerke, Voorwerpen. manufacturen, diversen, boomen, hakhout, afbraak, boomen, huizen, boomen, inboedel, huizen, hofstede, Schore, boomen, huizen enz., Waarde, boomen, Oyezand, diversen, Kruininge, boomen, Kloetinge, hoefje enz., 23 's-Heer Arendskerke, huis, 1886. 24 Febr. Driewegen, boereninspan, 25 Ierseke, inspan, 25/26 Febr. Rilland, boereninspan, Informatiön De Vos. Mulock Houwer. Mr. Liebert. Mulock Houwer. De Vos. Gallis Merens. Mulock Houwer. Roelof. Mr. Liebert. Mulock Houwer. Pilaar. Mr. Liebert. Mulock Houwer. De Ronde Bresser. Gallis Merens. Mulock Houwer. De Ronde Bresser. Pelle. Mulock Houwer. Pelle. Te houden Aanbestedingen. Datum. Plaats. Voorwerpen. Informatiön 18 Deo. Middelburg, driejarig onderhoud kanaal door Zuid-Beveland (raming 23740 per jaar). Rijks-ingenieur to Goee. 18 Middelburg, driejarig onderhond van den Rijksweg op Zuid-Beveland (raming ƒ9000 per jaar). Rijks-ingenieur te Goes. 18 Middelburg, driejarig onderhond van den Rijksweg op Tolen (raming f B400 per jaar). Rijks-ingenieur te Goes. GOES, 8 December 1885. Er was een ruime aanvoer. Tarwe was tot 15 cent verlaging goed te plaatsen. Overige artikelen als no teering verhandeld. per hectoliter 6,30 6,25 5,25 4,45 4,25 3,60 7,75 7,50 5,60 1,10 5,40 6,50 6,30 5,40 4.70 4,40 3 90 8,50 8,25 5,70 1,20 6,60 was Oude TARWE Nieuwe TARWE Nieuwe ROGGE wintergerst zomergerst haver BLAUWE ERWTEN BRUINE BOONEN PAAKDENBOONEN BOTER per K G. (Ned.<ffi.) EIEREN per 100 stuks ROTTERDAM, 7 December 1885. Tarwe. De aanvoer van Inlandscbe witte heden zeer groot met weinig opgewekten kooplust, zoo dat 20 a 25 cents lager nog moeilijk was op te ruimen Vlaamsche, Zeeuwscïie, Flakkeesche en Overmaasche, de beste 6,70 a f 7,20, mindere f6 a f6,60. Canada f 5,50 a f 6,25. Op de wicht werd verkocht naar quali- teit van f8,35 tot f8,75 per 100 kilo, 132/33 <ffi N.-Brab. rnwarige f221 per 2400 kilo. Kogge. Van Inlandsche was wederom weinig ter markt. De puikste qnaliteiten konden vorige prijzen opbrengen, doch voor de mindere soorten bestond bijna geen koopluBt. De beste f5,60, f 5,90, mindere f5, f5,50. Gerst. Beide soorten met redelijken toevoer on veranderd. Zeeuwsche, Flakk. en Overm. winter, de beste t 4,80, f5,10, mindere f4,40 a f4,70, dito zomer de beste f4,50, f4,80, mindere f4, f4,40. Haver 10 cent lager. De beste f3,70 a f4,20, min dere f2,80 a f3,60. Paardenboonen. Beste soorten alsvoren, doch de mindere ondergingen 10 cent prijsvermindering. De beBte f6,50 a f6,7ü, mindere f6,10 a f6,40 Duivenboonen prijshoudend van f 6,75 a f 7,50. Bruine boonen tot vorige prijzen langzaam te verkoopen. De beste f 8,75 a f9,75, mindere tl a f8,50. Witte boonen mede onveranderd, met kleine vraag. De beste fiO a til, mindere f7 a 19,75. Blauwe Erwten met meer toevoer, in den be ginne een klein gedeelte 25 cent lager verkocht, docb werden later 50 cent minder afgegeven. De beste i 8 a f 8,20, mindere f 7,60 a f 7,90. Voer-Erwten f6,75 a f7,25. Schokkers nagenoeg niet aangeboden, f 9 a f 10,60. Koolzaad X 42 a 45. Hennepzaad f7 af9,50. Kanariezaad 25 cent lager. Het beste f 10a f 11, minder f 9,25 a f9,75. Meelbericht. Zooals gewoonlijk ging er in de eerste Decemberweek weinig om en bleven prijzen onveranderd. Heden was de stemming vast en onveranderde prijzen. Vlas. Op het land is de handel tamelijk ving ge weest en vonden vele partijen tot goed vorige prijzen koopers. Heden werden ongeveer 39000 steen ter markt aangevoerd, die grootendeels tot iets lagere prijzen gekocht werden. L ij n z a a d. Met eenen tamelijken aanvoer bestond er heden algemeen eene goede vraag, en werden vorige prijzen grif besteed. Meekrap tot iets lagere prijzen ruim aangeboden, doch bijna zonder zaken. Aanvoer van Zeeuwsche ajuin beden ongeveer 2500 heet., de marktprijs was onbepaald. ROTTERDAM, 8 December 1885. Op de gisteren en heden gebonden Veemarkt waren aangevoerd1463 runderen, 219 vette- en graskalveren, 1152 schapen of lammeren, 489 varkens, 213 biggen. De prijzen van het vee, besteed ter markt van h eden, waren als volgt: Runderen 1ste qual. 76 c., 2de qual. 64 c„ 3de qual. 45 c., kalv. 1ste qual. 88 c., 2de qual. 68 c., schapen 86 c., alles per kilo. Het magere vee was door grooter aanvoer lager in prijs. Weivarkens goede qual. 42 a 44 cent per kilo. De prijzen der boter waren heden als volgtle qual. f58, 2e qual. f54, 3e qual. f50, per kilo 50 a 75 c. Aardappelen. Champion? f 1,15 a f 1,30, jam men potersf 0,65 a f0,95. Zeeuwsche blauwe fl,60af 1,75, magnum bonum fl,20 a fl,30, alles per heet. Aanvoer en vraag gering. -A-dverteritieii. Zaterdag den 12 December hopen J onze geliefde ouders FRANSOOIS Van den BOOMGAARD en ADRIANA FERDINANDUSSE hunne 35jarige Echtvereeniging te vieren. Hunne dankbare kinderen, behuwd- en kleinkinderen. Schore (Vlake.) Voorspoedig bevallen van eene DOCHTER J. P. MEIJLER, echtgenoote van B. QUIST. Goes, 8 December 1885. De ondergeteekende brengt langs dezen zijn welgemeenden dank voor de vele belangstelling, ondervonden bij zijn tehuis komst en tevens niet minder voor de hulp en den bijstand, betoond aan zijne vrouw, niet alleen door de Iersche maar door onderscheidene burgers van Wemeldinge. Ierseke, den 2 December 1885. M. HOFFIUS. V Voor de zeer vele en hartelijke be wijzen van deelneming, betoond bij de lang durige ziekte en het overlijden onzer ge liefde zuster SARA PAULINA RISSEEUW, betuigen wij onzen welgemeenden dank. Uit aller naam, P. RISSEEUW. Goes, 9 December 1885. Voor de vele bewijzen van deelne ming, ontvangen bij het overlijden van mijnen dierbaren echtgenoot, betuig ik, ook namens kinderen en behuwdkinderen, mijnen hartelijken dank. Borsele, 9 December 1885. Wed. M. DE VRIEND— Tollenaar. V De ondergeteekenden betuigen hun nen welgemeenden dank aan allen, die blijken van belangstelling gaven bij het overlijden van hunnen geliefden man, vader en behuwdvader ds. D. BAKKER. De weduwe A. BAKKERVerkoutere, kinderen en behuwdkinderen. Belanghebbenden worden uitgenoodigd des middags te 1 uur, eene VERGADE RING bij te wonen in het gemeentehuis te Rilland, tot bespreking van de schatting der typen voor de herziening der grond belasting, de gronden aangaande, gelegen in de gemeente Rilland-Bath. Rilland-Bath, 5 December 1885. Ch. G. HARISSON. A. BRUIJNZEEL Pz. A. BUTIJN. J. J. VAN GORSEL. IN DE GEMEENTE GEDEPUTEERDE STATEN VAN ZEELAND maken bekend, dat de ligger der wegen en voetpaden in de gemeente Schore door hen ingevolge art. 20 van het reglement op de wegen en voetpaden in Zeeland, Provinciaal blad no. 85 van 1881, ambts halve gewijzigd is vastgesteld; dat hun besluit tot vaststelling van dien ligger heden aan Burgemeester en Wet houders van Schore is gezonden ter aan kondiging binnen vier werkdagen na ont vangst op de ter plaatse gebruikelijke wijze en herinneren belanghebbenden voor zoo veel noodig aan art. 23 van het voornoemd reglement. Middelburg, 9 December 1885. Gedeputeerde Staten voornoemd, DE BRAUW, Voorzitter. E. FOKKER, Griffier. De Notaris H. ROELOF te Kortgene zal 's morgens 10 uren, ten verzoeke van den heer J. W. Vader, EENE GROOTE PARTIJ ZWARE OPGAAIÏDE staande in diverse weiden in Stadspolder en op de hofstede «Noord-Holland", alles nabij de haven van Kortgene. Aanvang in de weide aan den Ooste lijken achterweg. De veiling geschiedt in perceelen. De koopers moeten soliede en bekende borgen stellen. Informatiën te bekomen bij genoemden Notaris en bij den heer verkooper. Op Donderdag den 17 De cember 1885, des voormiddags te 10 uren, te s-Heer Arendskerke, in de herberg bij Jan de Ruijter, ten verzoeke van den eerz. Jacs. Op 't Hof, van EENE op het dorp 's-Heer Arendskerke met in de gemeenten 's-Heer Arendskerke en 's-Heer Abtskerketer grootte van te veilen in 17 perceelen en in massa. Met nadere toestemming der verpachters kunnen aan den kooper in PACHT volgen ruim 5 Hectaren Catalogussen met kaartje verkrijgbaar ten kantore van den Notaris PILAAR te Qoes, 14 dagen vóór de verkooping.

Goessche Courant | 1885 | | pagina 3