1885. N°. 146. Donderdag 10 December. 72sle jaargang. Gï«2sCï*CS GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich- voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. GOBS, 9 December 1885. Maandagavond gaf de vereeniging tot het regelen en bevorderen van Volksvermaken alhier in het «Slot Oostende" haar jaarlijksch St.-NicoIaasfeest. De stafmuziek van het 3e Regiment Infanterie uit Bergen-op-Zoom luisterde onder directie van haren onderkapelmeester, den heer Scholtens, den feestavond op door eenige met zorg gekozen en uitstekend uit gevoerde nommers. Voor het zeer talrijk opgekomen publiek waren echter de comische voordrachten van den heer Abr. De Winter uit Breda zeker wel het meest aantrekkelijk. Deze Hollandsche komiekzanger heeft eene zeldzame gave om zijn publiek te amuseeren en het was eene uitstekende gedachte van het bestuur der vereeniging om hem voor het St.-Nicolaasfeest te engageeren. De luide en herhaalde toejuichingen van de aanwezigen leverden het bewijs, dat de heer De Winter zijne gaven niet voor ondankbaren ten gehoore bracht. Het behoeft nauwelijks vermeld, dat de gewone tombola ook dit jaar weder gehouden werd en dat bij menigen prijs, die werd getrokken, de lachlust van het publiek werd opgewekt. Het bestuur kweet zich dapper van zijne lang niet lichte taak. Zijne groote stiptheid en vlugge uitdeeling der prijzen konden echter toch niet voorkomen, dat het middernachtelijk uur reeds was geslagen eer het programma was afgeloopen. Nog dient vermeld te worden, dat de vice-president, de heer Breetvelt, met een kort woord de bijeenkomst opende en de aanwezigen welkom heette, hun dank zegde voor hunne talrijke opkomst en hen opwekte om den avond zoo genoeglijk mogelijk doortebrengen. Hij nam tevens deze gelegenheid te baat om nog een woord van dankbare herinnering te wijden aan hem, die in den loop van dit jaar door den dood aan het bestuur was ontvallen en die steeds getoond had bij het orga- niseeren der feesten van de vereeniging zoo volkomen de rechte man op de rechte plaats te zijn. Bij Kon. besluit is aan P. Bruggeman, met ingang van 31 December e. k., op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Baarland. Bij kon. besl. is voor den tijd van vijf jaren ge detacheerd bij het wapen der inf. van het leger in Ned.-Indië de 1ste luit. F. M. A. M e s c h van het 4de reg. infanterie. Men schrijft uit Tilburg aan de P. Nb. Ct. De afgevaardigden der Noordbrabantsche Maat schappij van landbouw hadden jl. Zaterdag eene particuliere audiëntie bij den Minister van financiën. De Minister verklaarde uitdrukkelijk, dat Zijne Ex cellentie geen wetsontwerp zal indienen, dat wijziging zou brengen in art. 20 der wet van 25 April 1879 (Stbl. no. 89), bepalende een termijn van dertig dagen voor de gewone bezwaarschriften tegen de uitkomsten der herziening. De wet bevat echter geene bepaling omtrent het indienen van vertoogen bij de hoofdcommissie. Zij, en niet de commissiën, heeft voor gelijkmatige schat ting over het geheele rijk te waken. Voor het onder zoek nopens die gelijkmatigheid in de schatting tus- schen de districten onderling en de mededeeling der uitkomsten van dat onderzoek, is alzoo geen termijn in de wet opgenomen. Zoolang dus de schalen van schatting nog niet zijn vastgesteld en dat zal nog wel geruimen tijd duren is er geen wettelijk be zwaar tegen het indienen van vertoogen betreffende dat onderwerp bij die hoofdcommissie. Van harent wege is ons verzekerd, niet alleen dat men ons inzage zal geven van de uitkomsten der typenschatting, zelfs dan wanneer de uitkomsten niet meer ter visie liggen, maar ook, dat elke aanwijzing onzerzijds van eene ongelijkmatigheid tusschen de districten onderling wel willend zal gewaardeerd worden als eene poging onzer zijds om de taak te verlichten, die de wet aan hare zorgen heeft toevertrouwd. Er is dus verkregen wat binnen de grenzen der wet bereikbaar was. Dr. Kuyper deelt mede, dat van de 28 professoren in de theologie aan de Universiteiten van Leiden, Utrecht, Groningen en Amsterdam niet één enkele gereformeerd isNoch Doedes, noch Gunning, noch De la Saussaye, noch Van Toorenenbergen is gereformeerd, zegt dr. Kuyper. Ze moeten allen de kerk uitl «Op de 169 doceerende personen (hiermede worden de hoogleeraren,bedoeld 1) telt men," zoo gaat dr. Kuyper voort, «niemand, volstrekt niemand dan den chemischen Gunning, die op eenigerlei wijze aan den strijd van ons, ons Christenvolk, tegen de ontkerstening der natie deel neemt. Hoogstens hoort men van één of twee, dat ze iets hebben dat schijnt te zweemen naar een ■waar Christelijke sympathie." Het moet voor de anti-revolutionnaire partij een fier en verheven gevoel zijn, de commando's te mogen volgen van een model-Christen als dezen dr. Kuyper, die vol chariteit en nederigheid durft zeggen: alleen ik en een paar anderen zijn je ware Christenenvan de 169 hoogleeraars in Nederland ziju er slechts een of twee die iets hebben, dat schijnt te zwemen naar Christelijke sympathie. Hoe wellevend is die uitzondering van «den chemischen Gunning 1" Op hoe teedere en edele wijze, met welken schroom, welk hemelsch medelijden, welke onzelfzuch tigheid wordt de staf gebroken over de 28 professoren in de theologie, die geen van allen Christenen zijn! Voor de anti-revolutionnaire partij is De Heraut, die heden deze evangelietaal, deze moedertaal van harte te lezen geeft, een St.-Nicolaas-verrassing uit duizenden. En dr. Kuyper is de man, die zich de opvolger waant van Groen en Da Costal roept het Hbl. daarbij uit. Dagbl Door het te Rozendaal gevestigde sBeetwor- telsuikerfabrikanten-bond voor Nederland" is de prijs der beetwortelen voor de campagne 1886/87, voor het geheele land op 9 per 1000 kilo vastgesteld. In eene enkele streek zal 10 worden betaald. (N. R. Ct.) Het voorstel, om ƒ25,000 bij te dragen van wege de provincie Utrecht in de kosten van het bij gelegenheid van het 250 jarig bestaan der univer siteit aldaar te stichten universiteitsgebouw, werd Zaterdag 11. door de Staten van dat gewest aange nomen met 34 tegen 5 stemmen. De heer professor De Hollander, die genood zaakt werd ontslag te nemen als leeraar aan de konink lijke militaire academie, nadat hij 42 jaar den lande had gediend en een vorig jaar op zijn aanvrage om pensioneering was teruggekomen, omdat men hem van hooger hand verzocht had zulks te doen, heeft thans een adres aan de Tweede Kamer gericht, waarbij hij de verschillende over zijn ontslag gewisselde stukken overlegt. Daarmede bedoelt hij te weêrleggen, wat door den Minister van oorlog in zijn memorie van antwoord op het voorloopig verslag der Tweede Kamer over dat ontslag werd medegedeeld. In Hygiëne en Industrie, bijblad van het Maand blad tegen de vervalsching van levensmiddelen en handelsartikelennommer van 1 Dec. 11., leest men: «Onder den naam van eikelcacao wordt tegen woordig een product in den handel gebracht, dat blijkens proefnemingen door prof. Liebreich en prof. Senator te Berlijn gedaan, zeer uitmuntende eigen schappen bezit en als dagelij ksche drank uit een ge zondheidsoogpunt boven thee en koffie verreweg de voorkeur schijnt te verdienen. Het preparaat wordt vervaardigd door cacao met een sterk aftreksel van gebrande eikels te behandelen en ba zit dus, behalve de voedende eigenschappen van cacao, de adstrin- geerende werking van de eikels. «Het ware zeer wenschelijk. indien in dit eikel product inderdaad een toekomst zit, dat ook ons land zich met de vervaardiging ging bezig houden, daar het hier weer een grondstof geldt, welke als nagenoeg waardeloos beschouwd wordt." O.-Indië. Alsnog vergund: Aan den op verzoek eervol ontslagen 2e luit. der inf. W. C. Van Campen, om de uniform, verbonden aan den laatstelijk door hem bij het leger bekleeden rang, te blijven dragen. Staten-Generaal. EERSTE KAMER. In de zitting van gisteren werd de conclusie der commissie betreffende de dienstregeling op den spoor weg ZwolleAlmeloo aangenomen. Bij het debat over de Indische begrooting drong de heer Fransen Van de Putte aan op vermindering van lasten voor de inlandsche bevolking en waarschuwde hij tegen het agressief optreden in Atjeh. De heeren Muller en Insinger wezen op den onvol doenden steun dien de landbouw en de industrie ge nieten. De Indische uitvoerrechten moesten worden afgeschaft. De Minister van Koloniën verdedigde zijn beleid en wees op de tariefwijziging die de Indische industrie ten goede komt. De geheele Indische begrooting is daarop aangenomen. TWEEDE KAMER. In de zitting van gisteren is de begrooting voor Binnenlandsche zaken in behandeling genomen. Opnieuw drongen de heeren Van Houten en Lohman aan dat een onderzoek zou worden ingesteld naar de waarheid der bewering, dat er burgerlijke autoriteiten zouden zijn, die pressie hadden uitgeoefend op minde ren, ter stuiting der vervolging van de officieren, die betrokken zijn geweest bij de vechtpartij in Den Haag. De Minister Heemskerk beloofde dit onderzoek. Verschillende leden wenschten wegens de personeele en financiëela lasten, die de bevolen uitbreiding der schutterij aan de burgerij en de gemeenten oplegt, deze uitbreiding buiten werking te stellen. De Minister antwoordde dat zijn streven is geweest van de schutterij het mogelijke te maken wat er onder de wet van 1827 van te maken is. Eene motie van den heer Van Delden om die uit breiding opteschorten werd aangehouden tot heden. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Eikerzee. Zondag 6 Dec. werd alhier ds. G. Van der Hoeven bevestigd door dr. S. P. HeriDga, van Renesse. De laatste had voor zijn bevestigingsrede tot tekst gekozen Philip. 2 vers 29de eerste sprak naar aanleiding van Rom. 1 vers 16. Beide malen werd de godsdienstoefening door een talrijke schare bijgewoond. Bedankt voor het beroep naar St.-Laurens en Brigdamme door ds. G. B. Boomer, te Blauwkapel. Bedankt voor het beroep naar Zieriksee door ds. P. P. H. Roessingh, te Emmen. Rechtszaken. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Gisteren zijn o. a. veroordeeld: J. K., 19 j., te Ierseke, wegens mishandeling, tot f8 boete; J. C. H., 18 j., en C. L., 17 j., beiden te Goes, wegens idem, tot 3 dagen cel ieder; A. M., te Kats, appellant van een vonnis van 't kantongerecht te Goes, waarbij hij wegens dronkenschap is veroordeeld tot 3 dagen gevan genisstraf. De rechtbank heeft dit vonnis in eersten aanleg bevestigd. J. B. K31 j., te Heinkenszand, wegens openbare dronkenschap, tot 10 dagen cel en 3 maanden opzendiDg naar eene rijkswerkinrichting. Bij arrest van Maandag bevestigde het Hof te Amsterdam het vonnis van de rechtbank aldaar, waarbij A. J. Belderok veroordeeld werd tot 3 maanden cel straf wegens verzet tegen de politie. Van Rijsselberghe is Zondagavond van Londen te Rotterdam aangekomen, heeft daar den nacht in de celgevangenis doorgebracht en is Maandag naar Leeuwarden overgebracht. Landbouw en Veeteelt. Onder de namen van ruw beendermeel, ge stoomd-, gezift beendermeel, beenzwart, beenderasch enz. komen verschillende meststoffen in den handel, die alle uit beenderen bereid zijn. Beenderen, zooals die na den eten meestal worden weggeworpen of aan den voddenkoopman worden ver kocht, bestaan voor de helft uit phosphorzure kalk en voor een klein gedeelte uit stikstof houdende stoffen (lijm) en vet. Daar nu phosphorzuur eene voor den groei der gewassen onontbeerlijke stof is, vooral voor de zaad- vorming, zijn ze in Engeland er reeds lang op bedacht geweest om beenderen aan de bemesting der landen dienstbaar te maken. Beenderen, zonder eene of andere behandeling, op het land gebracht, zouden daar hoegenaamd geene uitwerking teweegbrengen. Wel zoudfn zij door den invloed van lucht en regen na Verloop van jaren vergaan, maar die langzame ont binding zou zich weinig doen gevoelen en bovendien zou het landbouwgereedschap nog al iets te lijden hebben op een land met beenderen bestrooid. De been deren moeten eerst tot meststof geschikt gemaakt worden. De eenvoudigste behandeling daartoe is we! de beenderen stuk te slaan en dit gruis op het land te brengen. Hoe fijner zij evenwel verdeeld zijn, hoe spoediger en beter zij werken en deze fijne verdeeling kan alleen door machines tot stand gebracht worden. Het meeste beendermeel komt dan ook uit de fabrie ken, waar men alle voor de bereiding noodige werk tuigen kan aanschaffen. De eerste bewerking, die de beenderen in de fabrieken ondergaan is, dat zij gekookt of gestoomd worden. Het stoomen geschiedt in groote ijzeren ketels, langen tijd achter elkander en onder eene zekere drukking. Door koken of stoomen verliezen de beenderen hun vet, dat niet alleen als meststof volstrekt geene waarde heelt, maar zelfs de ontbinding in den grond tegen houdt en bovendien bij de latere bewerkingen moeielijk- heden zou opleveren. Dit vet is evenwel uitmuntend geschikt bij de zeepbereiding. Buiten het vet verliezen de beenderen ook door koken of stoomen lijmstof. Deze stikstofhoudende stof (ruwe beenderen bevatten slechts 3 a 4 pet. stikstof) zou ook opgevangen en als meststof gebruikt kunnen worden. Wanneer de beenderen al hun vet kwijt zijn, worden zij warm geplet, gekneusd, gestampt of gewreven. Hoe meer de gestoomde beenderen bewerkt worden, hoe fijner zij zijn en hoe fijner, hoe spoediger zij werken. Veelal worden de beenderen in de fabrieken met zwavelzuur behandeld, waardoor zij gedeeltelijk worden opgelost. Deze meststof werkt dan zeer spoedig. Vroeger werd beendermeel veelvuldiger gebruikt dan tegenwoordig. Het wordt al meer en meer verdrongen door de sneller werkende superphosphaten, maar of schoon beendermeel niet zoo vlug werkt, het werkt zeker. Op alle gronden kan men met voordeel beendermeel gebruiken, in welken vorm ook. Alleen op water houdende gronden werkt ruw beendermeel, door de langzame ontbinding, slecht. Voor zandgronden is het eene uitmuntende meststof, maar ook voor kleigrond is eene beendermeelbemesting dikwijls verkieselijk. Bij wortelgewassen werkt het zeer goed, eveneens bij halmgewassen en op grasgrond. Bij aardappelen ver meerdert het 't zetmeelgehalte en doet ook goeden dienst bij koolzaad, paardenboonen, roode klaver enz. Het moet in ieder geval in den herfst op het land gebracht worden. Beendermeel kan ook tusschen en over den stalmest gestrooid worden of wel in den composthoop. 600 KG. per HA. is voor eene volledige beender meelbemesting voldoende. Tegelijk met stalmest toe gediend is 300 a 400 KG. meer dan genoeg. Somtijds is beendermeel vervalscht met gemalen schelpen, die als meststof slechts de halve waarde hebben van beendermeel. Zoodanige vervalsching is te herkennen aan eene sterke opbruising, wanneer men zwavelzuur op het beendermeel werpt. Beursoverzicht. De gebeurtenissen in de Balkan-staten, hoewel op pervlakkig beschouwd van niet veel belang in de afgeloopen week, dreigen toch in werkelijkheid een keer te nemen, die groote gevolgen kan hebben. Wanneer het toch waar is, dat bij eene hervatting van den strijd tusschen Servië en Bulgarije, Oostenrijk ter ondersteuning van eerstgenoemd rijk, Rusland ter hulpe van het vorstendom, hunne legerschaien zullen mobi- liseeren, dan zal, ten spijt van het ernstig streven te Berlijn, de Europeesche vrede groot gevaar loopen. Uit dien hoofde is het begrijpelijk, dat de financiëele wereld het oog met spanning op het Oosten gevestigd houdt en dat de Staatsfondsen der in het Oostersche vraagstuk betrokken landen eenige neiging tot daling vertoonden. Zoo waren van de lurken de geprivili- geerde obligatiën i if pet,, de geconverteerde hl pet. lager, terwijl Hongaren onveranderd bleven en Russen nagenoeg niet verhandeld werden. Omtrent Russische fondsen verdient de aandacht een bericht van de heeren Stadnitski Van Heukelom, Westendorp Co. en Wurfbain Zoon, dat zij een beperkt bedrag aan- deelen der Russische Bank voor Buitenlandschen handel door verkoop ter markt zullen brengen tot den koers van den dag (de roebel berekend a ƒ2), zijnde thans pl. m. 7778 pet. Het kapitaal (volgefourneerd) is R 20 millioen en de reserve R 1,365,631,02 groot. De aandeelen, groot It *250, luiden aan toonder, zijn voorzien van een voorloopig dividendbewijs, berekend a 5 pet., vervallende 2/14 Januari en van een bewijs voor het slotdividend, vast te stellen op de in Maart te houden algemeene vergadering van aandeelhouders. De dividendbewijzen zijn betaalbaar, vrij van belasting. De dividenden, door de bank aan hare aandeelhou ders uitgekeerd, bedroegenover 1880 10 pet., over 1881 7s/5 pet., over 1882 8% pet., over 1883 9 pet., over 1884 93'6 pet. De uitdeeling over het loopandejaar zal waarschijn lijk niet minder dan over het vorige bedragen, ver tegenwoordigende in dat geval, de roebel a ƒ1,18 gerekend, tot den tegenwoordigen beursprijs der aan deelen, eene rente van circa 7 pet. De Russische Bank voor Buitenlandschen handel behoort tot de voornaamste binnen- en buitenlandsche financiëele groepen. In hare aandeelen hebben dagelijks te Berlijn en ta Petersburg uitgebreide omzettingen plaats. Naar het schijnt heeft deze Bank een goeden werkkring en wordt zij op soliede wijze beheerd, zoodat onder normale omstandigheden op geregelde winsten kan gerekend worden. Het blijft echter altijd eene bankinstelling, waaraan groote risico's verbonden zijn, zoodat hare aandeelen bezwaarlijk als soliede belegging kunnen in aanmerking komen. De koers, waarvoor de aandeelen thans hier aan de markt gebracht worden, duidt zulks trouwens reeds aan, daar zij op de basis van het gemiddelde dividend der laatste vijf jaren ca. 7 pet. rente effectief afwerpen. Als speculatie-papier hebben deze aandeelen echter ontegenzeggelijk groote waarde en staan zij als zoo danig te Petersburg en Berlijn, waar daarin dagelijks geregelde en vaak omvangrijke handel plaats heeft, goed aangeschreven. Voor onze markt kan dit fonds als abitrage-papier met genoemde markten dan ook goede diensten doen. Vooral bij de eenzijdige richting, die onze beurs op speculatief terrein hoe langer zoo meer dreigt in te slaan, kunnen deze aandeelen iets aanbieden, wat de beurs weder meer aanrakingspunten geeft met de Petersburgsche en Berlijnsche markten, al vreest men, dat het, aanvankelijk ten minste, niet zoo in den smaak van het publiek zal vallen als lichte Amerikaansche shares en obligatiën van twijfelachtig gehalte.

Goessche Courant | 1885 | | pagina 1