ïeclit den Staat 4.02% cadeau te geven en hem bovendien, gedurende 3 maanden 13.02% renteloos voor te schieten. ArnhCf.) De Minister van Binnenl. Zaken heeft gunstig beschikt op het door de Algem. Synode tot hem gericht verzoek, dat aan jongelieden, die zich wenscben voor te bereiden voor de Evangeliebediening en die als gymnasiasten door de loting dienstplichtig geworden bij den aanvang van het jaar, waarin zij het eindexamen van het gymnasium afleggen moett-n, een tijdelijk verlof zal worden toegestaan, gedurende hetwelk zij gelegenheid zullen hebben het eindexamen af te leggen, zich als studenten in de Godgeleerdheid aan een der Rijksuni versiteiten of der Gemeente-universiteit te Amsterdam te laten inschrijven, en in staat zijn geregeld de lessen te volgen, ten einde het getuigschrift te kunnen overleg gen bij de Wet op de Nationale Militie voor hun dienstontheffing gevorderd. Het Vaderland schrijft: De Arnhemsche Courant bevatte dezer dagen een sHaagsche kout" (ook wij namen het bericht in ons vorig no. op) waarin verteld wordt dat de liberale partij in de Tweede Kamer in twee fractiën is verdeeld de Rotterdamsche onder leiding van den heer Van der Loeff, en de Amsterdamsche onder leiding van den heer Gleichman. Dit betreurenswaardig streven van een orgaan, dat vroeger getoond heeft op eendracht in de liberale gelederen prijs te stellen, om thans de partij in een ongunstig daglicht te plaat- en, kunnen wij niet met stilzwijgen voorbijgaan, nu blijkt dat aan die mede- deeling werkelijk in de pers beteekenis wordt gehecht. Het praatje is volkomen ongegrond. Er bestaat onder de liberale Kamerleden wel eens verschil van gevoelen, het zijn geen schapen, die den herder blindelings vol gen maar tevens het oprechte streven om in alle quaestiën van belang tot eensgezindheid te geraken. Van twee fractiën onder twee leiders is geen spoor te ontdekken, en dat de eene fractie de andere zelfs met uitwerping heelt gedreigd, zooals in de Arnh. O. wordt geïnsinueerd, is geheel en al bezijden de waarheid. De geschiedenis van den laatsten tijd heeft dan ook voldoende bewezen, dat, waar de partij in 't openbaar optreedt, de meest volkomen eenstemmigheid heerseht. Het goedkeuringsmerk gedurende het jaar I 886 te bezigen zal zijnbij den ijk en her ij k der maten en gewichten de letter V in den gewonen drukvorm, schuin gesteld; bij den ijk van gasmeters de Koninklijke kroon. Het merk, waar de eerste stem peling heeft plaatsgehad, bestaat voor het kantoor te Middelburg uit het cijfer 12. Aan de Tweede Kamer is door de Kon ink- lijke fabriek van rijtuigen en spoorweg wagens, firma J. J. Beijnes te Haarlem, een adres gericht, waarin verzocht wordt, dat de buitenlandsche fabrikant bij mededinging in ons land percentsgewijze met evenredige lasten zal worden bezwaard als den Nederlandschen inschrijver bij mededinging in het land, waartoe de vreemde fabrikant behoort, worden opgelegd. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Ds. A. W. Hötte, te Oostburg, heeft bedankt voor het beroep naar Ovezand en Driewegen. Te Borsele zijn Zaterdag tot notabelen van de Hervormde gemeente herbenoemd de heeren D. Wisse en W. Gansel. De kerkvoogdij van Ellewoudsdijk heeft ƒ10 beschikbaar gesteld voor de nieuwe vertaling van het O. T. Deze vertaling is reeds sedert verleden jaar eene besloten zaak, maar de gelden, daarvoor benoo- digd, zijn nog niet geheel aanwezig. Waar blijven de grootere gemeenten van Zeeland? Aangenomen het beroep naar Kloosterzande door ds. A. Scholte A.Hz., te Stavenisse. Naar het Vad. verneemt heeft de kerkeraad der Ned. Herv. gemeente te 's-Hage, naar aanleiding van het dezer dagen bij hem ingediend protest van eenige leden der gemeente, voornamelijk in verband met het opvoeren van «Sneeuwwitje" in het Diaconie weeshuis, met overgroote meerderheid een motie aan genomen, waarbij de vergadering hare verontwaardiging uitdrukt over den toon en den toeleg van het adres. Hiervan zal aan adressanten worden kennis gegeven. Onder de zeer geringe minderheid bevonden zich vier diakenen, waarvan drie in de twee dagen te voren gehouden vergadering van diakenen de gevolg trekking tusschen het gaan van een meisje in een be rucht huis en de tooneelvoorstelling evenzeer hadden afgekeurd, en de vierde niet in de eerste vergadering was tegenwoordig geweest. Over detooneelvoorstellingen zelf is nog geen beslissing genomen, doch de zaak blijft aanhangig. In het dorp Wijnjeterp heeft de laatst gehouden verkiezing van notabelen ontstemming verwekt, door dien gebleken is, dat de predikant op een der stem briefjes, zonder medeweten van den stemgerechtigde, den naam van den candidaat veranderd heeft. De stemgerechtigde kan lezen noch schrijven, en had een vriend verzocht den naam van den modernen candi daat op het briefje te plaatsen, waaraan voldaan werd. Later kwam dominee wat bij de vrouw praten, en veranderde in de gauwigheid den naam in dien van den orthodoxen candidaat. (N. R. Ct.) Hedenmorgen is het onderwijs in het smeden aan de Ambachtsschool alhier aangevangen met zes leerlingen. Bijlage C, behoorende bij de memorie van ant woord, bevat een overzicht van de rijksnormaallessen op 31 December 1884, waaruit blijkt dat destijds in Zeeland aan die lessen, in zes gemeenten gegeven, 66 onderwijzers en onderwijzeressen verbonden waren. Ze werden bijgewoond door 164 mannelijke, waarvan 39, en 92 vrouwelijke kweekelingen, waarvan 7 in 1884 hunne akte verkregen. Drie dezer inrichtingen, te Mid delburg, Zieriksee en Goes, behooren tot klasse A de overige te Tolen, Oostburg en Aksel, tot klasse B. Aaa de 115 normaallessen in ons land, waarvan er in 1885 zes zijn opgeheven, waren op 31 Dec. 1884 werkzaam 1110 onderwijzers voor 2708 man nelijke en 4400 vrouwelijke kweekelingen. Van dezen kregen in 1884 respectievelijk 452 en 181 hunne of hare akte. Boekaankondiging. Inhoudsopgave van no. 5 van het Maandbl. t. d. v. van LevensmiddelenEen zonderling verval- schers-proces. Onderzoek van levensmiddelen en handelsartikelen gedur- nde de maand November. De koe als medeplichtige der melk-vervalschers. Bevinding van Keurmeesters te Amsterdam. (Maand October). Korte berichten. Rozijnenwijn. Hygiëne en Industrie. De strijd tusschen Hygiëne en Industrie. Iets over petroleum. De gevaren van loodwit-verven. Eenvoudig middel om salpeter zuur in drinkwater te herkennen. Practisch Aller lei. Eikel-cacao, een surrogaat voor koffie en thee. Landbouw en Veeteelt. Te Borsele heeft de meestoof dit najaar nog omstreeks vier weken werk geleverd. Jammer voor de meekraptelers dat de prijs betrekkelijk zooveel lager is dan verleden jaar toen hij reeds tot het minimum was gedaald. Vermoedelijk hebben de arbeiders meer verdiend dan de boeren. Van hoeveel invloed het dorschen van granen en zaden in de opene lucht of in schuren kan zijn, blijkt uit het feit dat karweizaad in de open lucht bij zonnig weer gedorscht, f 1,20 per 50 K.G. meer opbracht dan deze zelfde zaadsoort, welke in de schuur gedorscht was. De kleur, glans en geur blijven beter bij het dor schen op 't land, hetwelk in Holland algemeen de gewoonte is. De uitkomsten der pogingen in den zomer en het najaar van 1885 van staatswege in Noord-Brabant aangewend tot aankoop van voor den krijgs dienst geschikte paarden zijn niet schitte rend te noemen. In het geheel werden slechts 13 paarden aangekocht. De voorname redenen van niet aanschaffing waren beengebreken of te zwakke lichaamsbouw. Rechtszaken. Vrijdag had te Middelburg een nader getuigen verhoor plaats in de zaak van den diefstal enz. op de haven van Borsele in de maand September 11. Dit maal was ook gedagvaard en verschenen de wed. A. R., die de mishandeling destijds onderging. Buitenlandsch Overzicht. De verkiezingen voor het Engelselie parlement duren nog steeds voort en leveren meer en meer het bewijs, dat voor geen der partijen eene beslissende meerder heid te verkrijgen valt. Op dit oogenblik is de uitslag bekend voor 622 zetels, waarvan de liberalen er 311 verwierven, de concervatieven 244 en de Parnellieten 67. Daar het parlement volgens de nieuwe samen stelling 674 leden moet tellen, dient nog de uitslag van 52 zetels te worden afgewacht. Er wordt aan den Standard uit Mandalay gemeld, dat Birmaansche roovers de Britsche troepen aldaar aangevallen, de stad geplunderd en vele soldaten ge dood zouden hebben. Omtrent de Oostersche quaestie Ioopen de berichten nog steeds zeer uiteen. De wapenstilstand duurt nog voort, doch men verwacht spoedig eene hervatting van den oorlog, daar Bulgarije onmiddellijke terugtrekking eischt der Servische troepen uit den omtrek van Widdin, terwijl de Bulgaren Pirot zouden blijven bezetten. Men spreekt ervan dat bij vernieuwing der vijandelijkheden Oostenrijk aan Servië hulp zou verleenen en dat voor dat geval een Russisch legercorps gereed staat om Bulgarije te ondersteunen. Wanneer dit waar is, dan zal dus de Europeesche vrede toch nog gevaar loopen en is de geruststellende verzekering des Duitschen Keizers in zijne jongste troonrede niet van zoo groote waarde als gedacht werd. Turkije houdt zich nog voortdurend achteraf. Het dreigt wel met zijne legers, maar daarbij blijft het ook. In Griekenland worden de krijgstoe rustingen nog altijd voortgezet, vooral ook aan de zee zijde, zoodat de meeste Grieksche vaarwateren niet meer veilig zijn. In het leger aan de grenzen heerseht echter veel gebrek, vooral door de koude, zoodat er dagelijks vele zieken naar de hospitalen moeten worden vervoerd. Omtrent de ontruiming van Tongkin blijkt al meer en meer, dat de Franschen het in strijd met hunne eer achten om tot terugroeping van het leger over te gaan. De afgevaardigden, die gekozen werden als protest tegen de handelingen van het ministerie Ferry, zitten nu met de handen in het haar en weten niet wat te doen. Het lijdt intusschen geen twijfel of het gevraagde krediet zal wel worden toegestaan. Gemengde Berichten. Ierseke. De diefstal van oesters, in ons vorig no. gemeld, heeft niet plaats gehad, doch het is met dat gerucht niet gegaan als met zoovele andere onware praatjes welke men vaak onmogelijk tot in hun oorsprong kan nasporen. De eerste zegsman is hier gemakkelijk genoeg aan te wijzen. Verleden week werd namelijk bij den rijks-veldwachter van Krabbendijke aangifte gedaan van een diefstal van 8000 twijfelaars ten nadeele van de firma Welleman aldaar. Bedoelde veldwachter deed van die aangifte dadelijk mededeeling aan de rijks-politie alhier, welke terstond mede aan het onderzoeken ging. Daardoor kon de gewaande diefstal gemakkelijk ruchtbaar worden. Uit het onderzoek is gebleken, dat de diefstal slechts in de verbeelding bestond, en dat alleen eenig afsteeksel 3e soort van zeer weinig waarde door den zwaren golfslag was weggeslagen en zoek geraakt. Laatsleden Woensdagavond werden hier vijf der zes leden van een gezin plotseling hevig ongesteld. De zesde kon nog een buurman gaan verzoeken geneeskundige hulp in te roepen. De dokter constateerde vergiftiging en gaf geneesmiddelen, die spoedig verzachting en genezing aaabrachten. De zesde persoon kreeg dezelfde ziektever schijnselen doch in minderen graad. De vergiftiging wordt toegeschreven aan gebruik van hoofdkaas of zult, welke de lieden dien avond voor het eerst van hun varken gegeten hadden. Verleden jaar heeft zich te Domburg hetzelfde verschijnsel voorgedaan. Verleden Donderdag begaven zich eenige werklieden alhier naar perceel 47 der Iersche oesterbank om daar als gewoonlijk hunne werkzaamheden te ver richten. Toen de vloed begon te komen begaven zij zich langs de gewone lijn huiswaarts, doch door den inmiddels ingevallen zwaren mist raakten zij het spoor dermate bijster, dat zij zich eenigen tijd later op een verder van den dijk en dieper gelegen perceel bevon den. .Zij geraakten in groot gevaar van te verdrinken en bereidden zich daarop reeds voor. Doch door hun noodgeroep wekten zij eindelijk de aandacht van een man die zich op den dijk bevond en hun van daar de noodige terechtwijzingen kon toeroepen om den rechten weg terug te vinden. Zij werden daardoor van een wissen dood gered. Heinkenszand. Zondag 11. overleed de oudste in woner in deze gemeente, Johanna De Winter wed. M. Bek. Zij had den ouderdom van ruim 94 jaren bereikt en was nog tot het einde van haar levensdagen in 't genot van al hare zintuigen en had zelfs een buiten gewoon geheugen. Onder deze gemeente is de keelziekte uitgebro ken, waaraan twee jongens van 13 en 16 jaar, inéén huisgezin, lijdende zijn. Wissekerke. Zaterdagavond te half elf geraakte een vrouw van omstreeks 60 jaar, door de duisternis misleid, te water in een vrij diepe sloot. De gladde houten beschoeiing aan den kant belette haar erbij op te klauteren. Een slimmerd, die op haar geroep kwam toeschieten, vroeg: Wie ben je? Op de betere vraag: Waar ben je? gaf de vrouw, die gelukkig in het water stond, andermaal geluid. Met een gedeeltelijk koud bad en den schrik kwam de ziel eraf. Middelburg. Gisteravond herdacht de werkmans- vereeniging alhier, welker statuten den 6 Dec. 1865 de koninklijke goedkeuring erlangden, haar 20jarig bestaan. Haar lokaal was eenvoudig, keurig cn zinrijk voor dezen herinneringsdag versierd. De leden en de begunstigers waren ter bijwoning van de feestelijke stonde uitgenoodigd. Groot was het aantal, in de ruime zaal aanwezig. Met genoegen merkten wij op, dat de zusterver- eenigingen van Vlissingen en Goes vertegenwoordigd waren. De president opende deze bijeenkomst met een alleszins gepast herinneringswoord, ontleend aan de wederwaardigheden, door de vereeniging doorleefd en doorworsteld. Terecht merkte de spreker op, dat deze werkmansvereeniging in den meest volstrekten zin af- keerig is en blijft van alle politieke geknutsel en ge haspel, en dat zij slechts haar kracht zoekt in het verleenen van hulp en steun in moeielijke levensom standigheden, waarin hare leden telkens komen te verkeeren. Als een welsprekend bewijs voor dit streven noemde de voorzitter bet cijfer van 6220,80, 't weik in de laatste tien jaren door de kas was uitgekeerd aan ondersteuning en geneeskundige behandeling ten behoeve harer leden. Naast zulk onderling hulpbetoon de steun der be gunstigers legt groot gewicht in de schaal in dit verband streven rederijkers- en zangvereeniging er naar den leden en begunstigers eenige genoege- lijke avonden in den winter te verschaffen. Na het «herinneringswoord" van den voorzitter bracht de zangvereeniging een drietal zangstukken ten gehoore, waarna de voorzitter van de rederijkers kamer ten gepast woord sprak. Later voerde de kamer het geestige «Oom Slaapt" van Servaas De Bruijn ten tooneele. De voorzitter van de Vlissingsche werklieden-ver- eeniging, die haar sierlijk vaandel in de zaal liet plaatsen, schonk der Middelburgsche werkmansver eeniging een zilveren herinnerings-medaille, die, onder gepaste bewoordingen aangeboden, met dank aan vaard werd. Door een eere-lid werd een eenvoudig, doch pittig woord gesproken, terwijl de voorzitter der rederij kerskamer eeu flink woord richtte tot de vereeniging in 't algemeen en de werkende afdeelingen in 't bij zonder. Met een en ander was het ofïiciëele gedeelte ten einde gespoed en bleef men nog eenigen tijd gezellig bijeen. De beruchte paneelzager Lavertu, die in hech tenis is genomen wegens medeplichtigheid aan den bekenden diefstal van horloges op den Haarlemmer dijk te Amsterdam, heeft opgegeven dat Jan Bot, in gemeenschap met zekeren Hein Meijer, bijgenaamd Heintje Lawaai, den diefstal met inbraak zoude heb ben gepleegd op de Prins-Hendrikkade No. 9 bij den heer Ilannema, en tevens de plaats aangewezen, waar de gestolen voorwerpen verborgen waren. De goederen, bestaande in gouden voorwerpen, zijn op de Lindegracht bij een opkooper teruggevonden. Het geld is natuur lijk verdwenen. De politie der 5de sectie heeft deze zaak behandeld. Jan Bot was, als de vermoedelijke dader van dien diefstal, reeds vroeger gevangen ge nomen, doch uit gebrek aan bewijzen weer vrij gelaten. (A.) Voor Italiaansche rekening werden Donderdag 88 stuks Friesch vee uitgevoerd. Onder Zevenbergen is Zaterdag een spoorweg wachter onder een der treinen geraakt. Hij was on middellijk een lijk. Eene weduwe te Wildervank, ruim 4 00jaar oud, nog zeer kras en bijkans nooit ongesteld, meende vóór eenige dagen, dat zij zou sterven. Op haar bevel kwam de familie bij haar, die dan ook wel zag, dat 't oude mensch zeer ziek was en zich op het ergste voorbe reidde. Er werd gedurende twee dagen opgepast en 's nachts gewaakt; thans evenwel is de oude vrouw weer zoodanig opgeknapt, dat zij hare oude bezigheden verricht, smakelijk eet en nog zonder bril de courant leest. Zij zegt volkomen genezen te zijn, hetgeen haar waarlijk pleizier doet. Te Haarlem is de vroedvrouw, juffr. Van Velsetl gestorven, die bij de geboorte van ongeveer 16.000 wereldburgertjes haar hulp heeft verleend. Volgens de Amsterdamsche bladen is de man, die dezer dagen onder verdachte omstandigheden bij een begin van brand in zijn kamer zou zijn gestikt, hoogstwaarschijnlijk door een of meer roovers ver moord alle artikelen v3n waarde, die hij gewoon was bij zich te hebben, waren verdwenen en de kamerdeur was van buiten, gesloten. Een reiziger zette Vrijdagavond in de wachtkamer van het Centraal-station te Amsterdam zijn valies neer en verwijderde zich een oogenblik. Toen hij terugkwam was het verdwenen. De man, die het gestolen had en vermoedde dat er artikelen van groote waarde in ge borgen waren, vond er echter niets in dan eenige pakjes Zeeuwsche chocolade. «Baloorig omdat er zoo weinig in was", gaf hij zich zelf bij de politie aan. Desinfectiemiddel voor ziekenkamers. 10 deelen resmarijnolie, 2% deel lavendelolie, 2% deel thymianolie, 30 deelen water en 1 deel salpe terzuur worden goed vermengd. Bij het gebruik wordt dit mengsel op een schoteltje gegoten, eene badspons daarin gedoopt en deze vrij in de kamer gelegd, opdat het desinfectiemiddel kunne verdampen. Het middel moet uitstekend helpen om kwaden reuk of schadelijke uitdampingen te verdrijven. Huisvr Te Maastricht heeft Woensdagavond een samen scholing plaats gehad v oor de woning van mej. H., eene dame, die tot verbreiding van het protestantisme aldaar werkzaam is. Meer dan 200 personen hadden zich voor haar woning verzameld, en maakten door schreeuwen en tieren een lezing, die bij haar gehouden zou wor den, onmogelijk. De politie, onmiddellijk ter plaatse aanwezig noodigde de menigte uit zich te verwijderen, waaraan ook gevolg werd gegeven. De officier van justitie te Amsterdam heeft de vervolging gelast van J. A. Fortuyn, wegens het voorstel, door hem gedaan in een openbare vergade ring, die onlaDgs plaats had in het Café «Marktzicht", in de Dijkstraat aldaar tot het houden van een bedel tocht door werkeloozen, welk voorstel door de aan wezige besturen van enkele vereenigingen werd aan genomen, en de opwekking bevat tot het plegen van een strafbare daad. Zijne vervolging betreft voorts de door hem ge bezigde uitdrukkingen in de toespraak«Wie zijn de moordenaars?" die aanleiding gaven tot de tusschen- komst der politie. Door de Haagsche justitie is eene vervolging inge steld tegen den schrijver van een artikel in «Recht voor Allen", houdende beleediging van den politie commissaris Stork. Hbl Een vervalsching van oestersEen oesterkweeker verhaalde onlangs aan de redactie van het Maandblad tegen de vervalsching van levens middelen enz., dat in België het feit herhaaldelijk geconstateerd werd, dat de slechte kleine Portugeesche oesters in onze goede Zeeuwsche oestersehalen gestopt worden, en dat zoodoende niet alleen de kooper be drogen wordt, doch bovendien onze terecht zoozeer beroemde oestercultuur in discrediet komt. Het wordt bevestigd, dat Koning Alfonso zich, in 1884, door de volgende maatschappijen en voor de hieronder staande sommen had doen verzekeren Phénix voor 220,000 fr., Urbaine voor 75,000 fr., Phénix espagnol voor 300,000 fr., Prevision, van Madrid, voor 300,000 fr., New-York voor 100,000 fr. Verschrikkelijke stormen woeden in de vlakten van het kanton Bern. De noodklok klept aauhoudend. Ovorstroomingen bedreigen de vlakten van Oberland. Het Simmenthal is gehetl door het water ingenomen. De wegen zijn overal ontoegankelijk geworden en op vele plaatsen vernield. Men vreest voor verschrikkelijke rampen. Uit Keulen, Maastricht en Venlo werd Zaterdag val geseind. Te Oxford is een brug over de Theems ingestort. Van de personen, die zich op dat oogenblik op de brug bevonden, gelukte het aan een man zwemmende den oever te bereiken, een kind werd gered, maar vijf andere voorbijgangers werden óf onder de brug bedolven óf door den stroom meegesleept. Een aardig intermezzo wist een student op een bal in het City-Hotel te Berlijn te bedenken. Hij wist een twist uit te lokken met het orkest, dat zich niet aan de dansorde had gehouden. Het gevolg er van was, dat de dirigent onwillig werd en met zijn muzi kanten de zaal verliet. De teleurstelling was algemeen, niet het minst bij de dames. Daar men toch verder wilde dansen, nam de student het voorstel aan een pianist te halen, doch wegens het late uur waren zijne pogingen vruchteloos en kwam hij terug met een draaiorgel, dat op den koop toe nog valsch was. Een oogenblik was het orgel aan den gang of het viel om. Te gelijk opende de kast zich en kwam er een groote verzameling van de prachtigste bouquetten voor den dag. Terwijl de heeren naderbij kwamen om aan de dames de bouquetten aan te bieden, werd eenklaps van het orkest weder de opwekkende tonen gehoord, die tot een polonaise uitnoodigden. De muzikanten hadden hunne plaatsen weder ingenomen en iedereen lachte over de goedgeslaagde intermezzo, temeer daar de student zijn voornemen streng geheim gehouden had; Voor de kerk St. Martin te Marseille had gis termorgen eene manifestatie plaats tegen het niet afbreken van dit gebouw. Ongeveer 5000 manifestanten waren op de been en hebben de priesters en geloo- vigen, die uit de kerk kwamen, uitgejouwd en uit gefloten. Er hadden verscheidene arrestatiën plaats, een persoon werd gewond. De hier bedoelde kerk is gelegen in de rue Colbert, die volgens een besluit van den gemeenteraad aan merkelijk zal worden verbreed en verfraaid. Toen eenige dagen geleden op last van het gemeentebestuur met deze werkzaamheden een aanvang werd gemaakt, heeft de geestelijke van St. Martin bijgestaan door den koster, zich tegen de uitvoering voor zoover zij het kerkgebouw bedreigde verzet, waarop de heer Giry, een conservatief gemeenteraadslid, met behulp van

Goessche Courant | 1885 | | pagina 2