1885. N°. 145. Dinsdag 8 December. 72sle jaargang. AANBESTEDING Nieuwjaars-Commissie, NATIONALE MILITIE BRANDWEER GOESCHG De uitgave dezer Courant geschiedt Maandas, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 et, met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich- voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regeL Ingezetenen Het verslag der zoogenaamde van hare bemoeiingen en de uitkomsten der uitdeeling van levensbehoeften aan de armen op 1 Januari 1885, teneinde deze eene vergoeding te geven voor de opbrengst van het vroeger gebruikelijke wenschen aan de deuren, heeft ons vrijheid gegeven om die Commissie ook voor 1 Januari 1886 te constitueeren. De Commissie, waarvan de heer J. A. A. FRANSEN YAN DE PUTTE weder het voorzitterschap welwillend op zich heeft genomen, zal zich weldra bij u aanmelden, om Uwe giften in ontvangst te nemen. Wij vertrouwen, dat deze enkele herinnering en kennisgeving voldoende zal zijn, om te mogen verwachten, dat eene ruime bij drage opnieuw het bewijs zal leveren, dat de zoo hoogst nuttige instelling aan de ingezetenen aangenaam is. Goes, den 4 December 1885, Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER De Secretaris, HARTMAN. Voor de eerste maal wordt bekend gemaakt, dat zich in de maand Januari van 1886 voor de dienst der moeten laten inschrijven alle mannelijke ingezetenen, die geboren zijn in 1867, en zij, die na het intreden van hun 19e, doch voor het volbrengen van hun 20e levensjaar, ingezetene worden, dat de inschrijving moet geschieden le. van een ongehuwde in de gemeente, waar de vader, of is deze overleden de moeder, of zijn beiden overleden, de voogd woont; 2e. van een gehuwde en van een weduwnaar in de gemeente, waar hij woont; 3e. van hem, die geen vader, moeder of voogd heeft of door deze is achtergelaten, of wiens voogd buiten 'slands gevestigd is, in de gemeente waar hij woont; 4e. van den buiten 's lands wonenden zoon van een Nederlander, die ter zake van 's lands dienst in een vreemd land woont, in de gemeente, waar zijn vader of voogd het laatst in Nederland gewoond heeft dat de inschrijving alhier plaats heelt: op eiken werkdag tusschen des voormiddags 9 en des namid dags 2 uren ter Secretarie der gemeente; dat de aangifte moet geschieden door den belang hebbende zeiven en bij ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis, door zijnen vader, of is deze overleden, zijne moeder, of zijö beiden overleden zijn voogd; dat niet worden ingeschreven lo. de in een vreemd rijk achtergebleven zoon van een ingezetene, die geen Nederlander is 2o. de in een vreemd rijk verblijf houdende ouder- looze zoon van een vreemdeling, al ia zijn voogd ingezetene, 3o. de zoon van een Nederlander, die ter zake van 's lands dienst in's rijks overzeesche bezittingen of koloniën woont. Goes, den 5 December 1885. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. op Zaterdag den 19 December 1885, des namiddags te 1 uur in het Raadhuis van gemeentewerk en leverantiën yoor 1886, te weten lo. het timmerwerk en de levering van touwwerk 2o. het metsel-, stukadoors- en steenhouwwerk 3o. het leidekkers-, lood-, zink- en pompmakerswerk 4o. smidswerk 5o. schilder- en behangwerk; 6o. stoffeerderswerk 7o. d glazenmakerswerk 8o. aard-, kram-, rijs- en glooiingswerk 9o. de levering van maljenierswaren lOo. grint en grintzand llo, borstel- en mandenwerk alles volgens tarief. De leveringen der artt. 27 en 28 van het tarief worden niet afzonderlijk aanbesteed, maar aan verschillende aannemers opgedragen. Het bestek ligt op de gewone uren in het Raadhuis ter inzage Niet ingevulde tarieven zijn aldaar verkrijgbaar a f0,05 per exemplaar. Inlichtingen geeft de gemeente-bouwmeester. Goes, den 5 December 1885. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. De termijn voor afkoop van den dienst bij de voor 1886 is op Vrijdag den 11 December aanstaande geëindigd en moet alsdan de qnitantie van den ge meente-ontvanger voor de betaalde afkoopsom ter Secretarie bezorgd zijn, omdat daarna dadelijk wordt overgegaan tot het opmaken van het register der dienstplichtigen. Goes, den 5 December 1885. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De 'Secretaris, HARTMAN. ♦s-Hage, 5 December. Wat nu? De gewijzigde kiestabel verworpen door de ter elfder ure begane onhandigheid ondeugende politici zeggen handigheid van den premier door tegemoetkoming aan 't amendement BahtmanGodin tot creatie van een afzonderlijk kiesdistrict Schiedam, kort te voren door den Minister bepaald geweigerd in zijne Mem. van Beantwoording op het afdeelingsverslag. In uw hoofdartikel van 1 Dec. jl. is dat punt reeds in het juiste licht gesteld en het kan daarom hier buiten verdere beschouwing blijven. Men weet ook, dat de heer Heemskerk aanvankelijk zelf die herziening niet strikt noodig achtte met het oog op de aanhangige grondwetsherziening, doch dat hij ten slotte ter tege moetkoming aan den aandrang van anti-revolutionaire zijde, zich nederlegde bij dien eisch en tevens bepaald weigerde tot censusverlaging overtegaan, mede en veel meer nog met het oog op die grondwetsvoorstellen, waarbij een andere maatstaf en regeling van kiesbe voegdheid was aangenomen. Toen kwam het initiatief-Lohman, gebaseerd op het bestaande art. 76 der Grondwet en uitgewerkt in velerlei ingewikkelde formules, maar toch vastgeknoopt aan de belastingen en de plaatselijke gesteldheid, ge volgd door kamerontbinding, in elk geval slechts die nende voor eene korte poos, indien de Grondwetsherzie ning spoedig mocht kunnen totstand komen. In elk geval zou dus die regeling, afgescheiden van hare inner lijke waarde of onwaarde, eene belemmering, minstens eene verschuiving der grondwetsherziening teweeg bren gen, en in de gevoerde gedachtenwisseling zoowel in de stukken als in openbare zitting werd het gevoelen der tegenstanders van die entrave duidelijk uitgesproken, dat bet dan ook eigenlijk om niets anders dan om uitstel of afstel der herziening van onze hoogste staats wet te doen was en zulks om verschillende geopen baarde of verzwegen motieven der gecombineerde kerkelijke partijen, waarbij de Standaard-fractie den hoogsten toon voerde, de meest geavanceerde eischen stelde. Ook dat census-voorstel is reeds begraven en wij verkeeren dus heden in dezelfde positie als eenigen tijd geleden bij de motie-Borgesius om noch kiestabel, noch censusverlaging te behandelen vóór de grond wetsherziening. Ik wees toen reeds op het struikelblok, door de rechterzijde, of beter gezegd door het clericaal-verbond (want er bestaan nog altoos twee conservatieve leden die niet in het gareel loopen of op wie in elk geval geen staat te maken is), op den weg ter Grondwets herziening gelegd, namelijk de school-quaestie zich oplossende in de lormuleering eener wijziging van art. 194 Grondwet, mede eerst door Heemskerk op het voetspoor der Staatscommissie onnoodig geoordeeld, later wederom toegegeven maar op eene wijze, die noch de al te veel eischende rechterzijde noch de het hoofdbeginsel streng handhavende linkerzijde kon be vredigen, zoodat ook hier weder de balans krek in den evenaar werd vastgezet. Nu kan men wederom als in den laatsten tijd veel redeneeren over onzen misselijken politieken toestand, over het ellendige van het doode punt, de eene partij de andere den bal toewerpende en als in een bekend kinderspel de een de schuld op den ander stekende, de vraag hoe wij er in gekomen zijn heeft veel minder practisch belang dan die hoe komen wij er uit? Over die vraag is bij de behandeling van het voorstel- Lohman weinig bevredigends aan het licht gekomen. Integendeel, het non possumus van dr. Schaepman, namens alle R. katholieken uitgesproken en door Keuchenius en Lohman beaamd, geeft weinig hoop op vergelijk of toenadering, en de gepubliceerde redactiën van art. 194, niet in de Nota's der beide kerkelijke richtingen, maar in dezer beide hoofdorganen, laten inderdaad weinig uitweg tot compromis. Alles of niets schijnt, oppervlakkig althans, het gezamenlijk wacht woord. Ja, hoe komen wij er uit? Zullen wij er ooit uit komen, of zal de partijschap en de kerkelijke ortho doxie, met hare onverdraagzaamheid en verkettering, in het einde der negentiende eeuw het vaderland ten ondergang doemen en de toch reeds tanende veerkracht uitblusschen, ter wille van kerkelijke heerschzucht en met verkrachting van de levensbeginselen der heden- daagsche maatschappij Er zijn er die nog hoop op toenadering, zelfs op verzoening hebben. Heemskerk herhaalt het koene woord van den wakkeren Koendesespereert niet. Gleichman wacht heul van zijn vermoeden, dat onder de Roomsch-Katholieke leden geen eenheid bestaat, althans dat verschil in graad van eischen en voor waarden zal aan 't licht komen bij de behandeling van art. 194, omdat er bij de leden dier partij twee stroomingen bestaan, trots de bravade van dr. Schaep man, trots de aansluiting daarbij van Keuchenius; terwijl diezelfde afgevaardigde uit Amsterdam ook nog uitzicht heeft op toenadering van de zijde der liberalen in de schoolquaestie, mits dat het hoofdbeginsel van art. 194 ongedeerd en ongeschonden blijve. Is het toeval, dat op den eigen derden December, waarop door den heer Gleichman in dien zin gespro ken wordt, een invloedrijk R.-kath. landgenoot van onverdachte godsdienstigheid, Alberd. Thym, een man die sedert jaren den roem van ons land op het gebied van wetenschap en kunst ophoudt en verhoogt, dat die man het woord neemt om zijne opinie mede te deelen over het monsterverbond, dat ons staatsleven vergiftigt Ziehier wat hij zegt «Men ontziet zich, «het landt ten oorbaer en der stede" broederlijk samen te werken met personen van andere geloofsbelijdenis, en daarentegen werkt men meê om, op het staatkundig gebied, in een of- en defensief verbond te treden met onze erfvijanden, met de Calvinisten, die de heilige kunstwerken in onze kerken hebben verbrijzeld, die voortgaan de H. Mis eene vervloekte afgoderij te schelden, die den Paus bij den Antichrist vergelijken, en die, al houden ze thands meestal ten onzen opzichte hunne nagels zorg vuldig onder het pootfluweel verborgen, bij de eerste de beste groote gelegenheid ons zullen weten te be duiden, wie meester is in het land van den «Godt der Vaderen". «En men moet erkennen, dat de orthodox-hervormde partij, die hier bedoeld wordt, daarentegen, met groote fierheid ten onzen aanzien is opgetreden. Zij heeft bij herhaling gezegd«Wilt gij ons helpen bij de stem bus, wij zullen het u niet beletten maar weet wel, dat wij alleen in zoo ver met u mee zullen gaan als het ons nuttig dunkt. Wij vragen uw hulp niet. Al het initiatief komt van u. Van u komen de zoete broodtjens" «En dat heeft de katholieke partij (als deze uit drukking gebruikt kan worden) zich laten welgevallen. Zij heeft gemeend, dat, als er niet rechtstreeks, door te stemmen met de anti-revolutionairen, tegen God gezondigd werd, men met de vraag der waardigheid geen rekening had te houden. «Bij een dergehjken toestand is het geen wonder, dat, onder de Katholieken, het politieke leven sedert 1853 niet is vooruitgegaan. Uit achting voor de mee ning der leiders, zendt men de bestrijders van het »Mis-geIoof' naar de Kamer, maar heilig vuur voor die zaak ontbreekt, en geen wonderhet zoü wel eens kunnen zijn, dat men niet trachten mocht door onwaardige middelen een goed doel te bereiken, en dat het versterken der leefkracht van het Calvinisme eene voor den Katholiek even onwaardige als onver standige daad behoorde genoemd te worden." Het gewicht van dat openhartige en vreedzame manifest van den heer Alb. Thym, een gemoedelijk en goedgeloovig man, juist ia deze oogenblikken, recht vaardigt de korte aanhaling van deze enkele zinsneden, ook en juist in verband met het gevoelen van den heer Gleichman, en met zijn vooruitzicht op het niet afspringen der Grondwetsherziening die ons dan eene nieuwe kamer, nieuw bloed, een nieuw opgewekt staat kundig leven en rustige economische ontwikkeling zal kunnen schenken. Handelsblad van Vrijdag 4 December. GOES, 7 December 1885. Zaterdagnamiddag had alhier op de gewone wijze plaats de uitreiking van St. - Nicolaasgeschen- k e n aan behoeftige kinderen. Tijdens die uitreiking werd den kinderen eene ver rassing bezorgd door hun een der tableaux-vivants te vertoonen, welke op den feestavond zulk een succes hadden gehad. Zoowel ouders als kinderen beleefden een gelukkigen dag, wat wel de beste belooning zal zijn voor allen die, op welke wijze ook, aan deze zaak hunne mede werking hebben verleend. Hoewel het wat druk loopt deze week, hopen wij toch dat de voorstelling a. s. Donderdag door het tooneelgezelschap van de Nieuwe Rotterd. Schouwburg maatschappij, directeur de heer Alex. Faassen, veel publiek zal trekken. Het blijspel Schmoll-Kratzer e n C o. heeft in de groote plaatsen van ons land veel succes verworven en de recensiën, die wij ervan lazen, bevatten weinig anders dan lof. Ook uit Bath werd ons een verslag toegezonden van het feest, dat dhr. Steenberg den schoolkinderen aldaar heeft bereid. Wij kunnen echter voor de be schrijving van dien feestdag niet meer ruimte afstaan en bepalen ons daarom tot de mededeeling, dat de kinderen ruim werden onthaald en volop genoten, terwijl het geheele feest weder blijken gaf van de sympathie, waarin dr. Steenberg zich bij zijne gemeente naren mag verheugen. Kolijnsplaat. Met de kunstmatige oestercultuur is 't van dit jaar alhier heel wat minder voordeelig geweest dan verleden jaar. De aanslag was beduidend minder en de prijzen van het afsteeksel laag. Men spreekt er van, dat er gemiddeld een halve cent per pan verloren wordt. Die tegenspoed is te meer te bejammeren, daar ze 't volgende jaar velen licht zal tegenhouden hun geluk met de pannen te beproeven. In de gehouden vergadering van de Afdeeling Tolen van de Maatschappij van landbouw en veeteelt in Zeeland had het bestuur onder de te behandelen punten op de agenda gebracht eene bespreking over de als typen geschatte perceelen van de ongebouwde eigendommen. Als resultaat daarvan besloot de ver- gaderiog zich tot het hoofdbestuur der Maatschappij te wenden, met verzoek dat door haar pogingen zullen aangewend worden bij de Hooge Regeering tot wijzi ging der wet van 25 April 1879. Na het bedanken van de vorige benoemden zijn in het diaconiegesticht der Ned. Herv. ge meente te Tolen tot vader en moeder benoemd de heer L. Bruijnzeel en echtgenoote. Z. M. heeft benoemd met ingang van 8 Dec. tot burgemeester van Breskens dhr. J. G. Gerritsen. Met angstvalligheid wordt thans nagegaan welk lid der Tweede Kamer ziek is. Dezer dagen heeft de heer Hingst aan de Tweede Kamer bericht gezon den, dat hij wegens den toestand zijner gezondheid zich voor eenigen tijd naar het buitenland moet begeven. De heer Van Baar maakte bij de voorlezing van dit bericht de opmerking, dat nu de Kamer weer om is, en elders werd gezegd dat, wanneer nu geen lid van de overzijde eveneens door ziekte wordt aangetast, het lot beslist is van alle voorstellen en amendementen, waaromtrent bij de vorige begrooting de stemmen staakten, of die met eene enkele stem meerderheid werden aangenomen of verworpen. Thans echter komt het bericht dat de heer Straat- mans ziek is. Door die z i e k t e is dus weer het evenwicht hersteld. De Provinciale Staten van Utrecht hebben Za terdag tot lid van de Eerste Kamer gekozen den heer P. J. Elout Van Soeterwoude. De heer J. J. Rooyaarts Van den Ham verkreeg 14 stemmen. In de »W erkmans-bode" komen artikelen voor, waarin geprotesteerd wordt tegen de wijze, waarop de heer Heldt uit het Bond voor Algemeen Stemrecht is verbannen. Zelf geeft hij in een hoofd artikel nader zijn denkbeelden aan van het algemeen stemrecht, waarbij hij wil uitsluiten hen, die vaste be deeling genieten en de militairen heneden den rang van onderofficier. Het bevreemdt hem, dat vóór zijn verkiezing niemand tegen zijn stellingen is opgekomen, schoon er herhaaldelijk gelegenheid was tot debat. Op de vergadering van «Algemeen Stemrecht" heeft hij niet willen spreken, omdat men er op woeste en hartstochtelijke wijze te werk giog en blijkbaar vooraf zijn oordeel had bepaald. Volgens de jongste regeling der reis- en verblijfkosten van de ambtenaren zie kon. besluit dd. 5 Jan. 1884, Staatsblad no. 4 mogen door deze geene verblijfkosten in rekening worden gebracht voor reizen van korteren duur dan een half etmaal. De ambtenaar te A. bekomt den last om zich ter onderzoek, of wat dan ook, te begeven naar B. Omdat deze plaats niet anders dan per rijtuig te bereiken is, maakt hij daarvan gebruik en is, «uit en thuis", 10% uur, dus minder dan een half etmaal afwezig. Met inbegrip van eene fooi aan den koetsier, tollen, stalling enz. betaalt hij voor dit reisje aan den stal houder eene som 12.75 5 cent voor een plak- zegel op de vereischte quitantie. (Of het den ambte naar voegt dit betrekkelijk geringe of een twintigvoudig bedrag aan den Staat voor te schieten, dit wordt hem niet gevraagd.) Thans, na afloop zijner reis, mag hij eene declaratie van kosten opmaken, en, vermits deze het bedrag van tien gulden te boven gaan, moet hij daarvoor een zegel van 22 cent bezigen. Wordt nuj na opzending aan het departement waaronder de amb tenaar ressorteert, noch door dit, noch door de reken kamer een foutje ontdekt, is alles precies in den vorm, dan bestaat er kans dat hij zijn den staat voorge schoten geld binnen 3 maanden terug ontvangt. Hij krijgt dit dan na aftrek van 75 cent voor de kosten van het zegel, waarop de arrondissements-betaalmeester wordt gemachtigd tot betaling van het hem komend bedrag. Niet genoeg dus dat de Regeering van hare amb tenaren crediet verlangt, wenscht zij voor die gunst ook nog eenige voordeelen, ten koste van den crediteur. In het boven aangehaalde voorbeeld werd door den bedoelden ambtenaar uitgegeven 12 75 -1- 0.05 0.22% 13 02% hij kreeg terug ƒ12.75 75 ƒ12, en had dus het voor-

Goessche Courant | 1885 | | pagina 1