1885. N°. 144. Zaterdag 5 December. 72sle jaargang. BUVOEGSBL, Staten-Generaal. Rechtszaken. Buitenlandsch Overzicht. Gemengde Berichten. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich- voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijE slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. TWEEDE KAMER. De debatten over de begrooting werden gisteren voortgezet. De heer Gleichman stemde met de regeering in, dat indiening eener nieuwe kiestabel thans slechts de grondwetsherziening zou belemmeren. Hij kwam op tegen de afwijzing der rechterzijde om tot de herziening mede te werken zonder wijziging van art. 194 en zinspeelde op de mogelijkheid, dat de liberalen toenadering zouden toonen, mits geen staatssubsidie voor bijzondere scholen werd verlangd. De heer Reuther bestreed den vorigen spreker en bleef grondwetsherziening voor de rechterzijde onmoge lijk achten, zoolang het onrecht in zake het onderwijs niet was hersteld. Ook de heeren Van Baar en Lohman bestreden de rede van den heer Gleichman. Minister Heemskerk bleef eene wederindiening der kiestabel niet raadzaam achten. Het algemeen debat was daarmee gesloten. De Hoofdstukken 1 en 2 zijn daarop aangenomen en de beraadslaging over hoofdstuk 3 nam een aanvang. Kantongerecht te Goes. Heden, Vrijdag 4 December 1885, werden de navol gende personen veroordeeld J. De G., J. De G. en F. B., te Goes, wegens het maken van nachtelijk burengerucht ieder tot f5.50 boete, subs. 1 dag gev.strafL. B., te Kloetinge, wegens openbare dronkenschap, tot f 2 boete, subs. 3 dagen gev.strafJ. v. d. K., A. K., te Goes, M. Z., te Wilhelminadorp, en P. S., te Ovezand, wegens alsvoren, ieder tot f0.50 boete, subs. 1 dag gev.straf; A. L., te Goes, P. A, te Wolfertsdijk, wegens alsvoren (recidive) tot 3 dagen gev.straf; P. De K., te Ierseke, wegens alsvoren tot f 1 boete, subs. 2 dagen gev.strafN. H., te Werkendam, J. L. De B. en C. Van B., te Clinge, wegens het bevisschen van eene plaats in de Schelde, voor de visscherij en fokkerij van schelpdieren, aan anderen in uitsluitend gebruik gegeven en afgezet met bakens minstens 1 M. boven gewoon hoog water reikende, zonder daartoe eenig recht hebben, ieder tot f 10 boete, subs. 1 dag gev.strafH. v. 't W., te 's-Heerenhoek, wegens het laten loopen van vee op eens anders in den oogst staanden grond, tot f 3 boete, subs. 1 dag gev.strafH. W., te Ierseke, wegens het niet schoon maken van eene sloot over eene lengte van 4 Meters, tot fl.40 boete, subsidiair 1 dag gevangenisstraf; C. V., te Hanweerd, D. v. d. L., te Ierseke, en F. De B., te Graauw, wegens het des nachts bezeilen der Schelde zonder lichtende lantaarn, ieder tot f 10 boete, subs. 1 dag gev.straf; H. L., te Ierseke, wegens het bevisschen der Schelde zonder consent, tot f10 boete, subs. 1 dag gev.straf; W, M., te Ierseke, en A. R., te Stavenisse, wegens het bevisschen der Schelde met een vaartuig zonder het daartoe vereischte consent, ieder tot f10 boete, subs. 1 dag gevangenisstraf. Allen tevens in de kosten. Vrijgesproken werdenM. P., te Kapelle en M. R., te Oud-Sabbinge, beklaagd van diefstal van te velde staande vruchten. Gisteren had onder voorzitterschap der regentes de eerste zitting van het nieuwe Spaansche kabinet plaats. De heer Sagasta betoogde de noodzakelijkheid eener algemeens amnestie voor delicten, door middel van de drukpers of om politieke redenen gepleegd. Nadat hij nog had gewezen op overwegingen van hoogere politiek, die den maatregel alleszins recht vaardigden, keurde de Regentes de ontwerpen goed. De Kabinetsraad nam vervolgens een aantal ontwerpen aan van administratieve strekking. Het protocol be treffende de Carolinen is van Berlijn te Madrid aan gekomen. In een schrijven van den Minister van Binnenland- sche Zaken wordt den prefecten aanbevolen, de ver gaderingen van vereenigingen tot het maken van vre delievende en wettige propaganda voor alle politieke meeningen toe te laten, doch krachtig te onderdrukken elke poging tot ordeverstoring. De Regeering heeft voorts besloten, nu er geene ernstige rustverstoringen hebben plaats gehad, den staat van beleg in de noordelijke provinciën weder op te heffen. De Regeeringen van Portugal en Frankrijk hebben besloten, de woelingen der Carlisten aan hunne gren zen niet alleen niet toe te laten, doch met alle wet tige middelen te keer te gaan. Er zijn te Philippopel Turksche gedelegeerden aan gekomen. Er had onmiddellijk eene vergadering plaats in het bisschoppelijk paleis, die werd bijgewoond door de voornaamste inwoners en verscheidene vertegenwoor digers uit de provincie. Met algemeene stemmen werd besloten dat ieder voorstel, niet strekkende tot ver- eeniging van Bulgarije en Oost-Roemelië, zal worden verworpen; dat de vergaderden alle tractaten, strek kende tot het herstel van den status quo ante, zouden weigeren en dat de Turksche gedelegeerden moesten worden uitgenoodigd hunne zending uittestellen en de provincie te verlaten, des te meer daar de Roemeliërs alleen Sofia als hoofdstad erkennen. Eene deputatie van 7 leden werd benoemd om deze resolutiën aan de buitenlandsehe consuls medetedeelen. Naar de Times uit Servische bron verneemt, heeft Servië door zijne officiëele vertegenwoordigers doen verklaren, dat het besloten heeft, ingeval vorst Alexander op eene geldelijke schadeloosstelling blijft aanhouden, den oorlog te hervatten. De verkiezingen voor het Engelsche parlement duren steeds voort. Er zijn thans gekozen 262 liberalen, 211 conservatieven en 52 Parnellisten. Koning Thebau heeft zich onvoorwaardelijk aan En geland onderworpen, nadat de Britsche troepen Man- dalay zonder slag of stoot bezet hadden. Hij is gevan kelijk naar Calcutta gevoerd. De Deensche regeering heeft het besluit genomen, om den talrijken werkeloozen arbeiders gedurende den aanstaanden winter werk en brood te verschaffen. Met eene reeks van openbare werken, die het volgend jaar toch zouden worden uitgevoerd, zal reeds nu een aanvang worden gemaakt. Aan gemeenten, die dit voorbeeld wenschen te volgen, wordt van rijkswege ondersteuning toegezegd. Zoo krijgt b. v. het gemeente bestuur van Kopenhagen van den Minister van finan ciën een voorschot van 1 mill, kronen, hetwelk later door eene leening zal worden gedekt De heeren Berg en Hörup, resp. president en vice- president van het Folkething, die beiden tot zes maan den gevangenisstraf zijn veroordeeld, hebben legen dit vonnis appèl aangeteekend, en koesteren de hoop, in hoogste instantie van het hun ten laste gelegde te zullen worden vrijgesproken. Ierseke. Woensdagavond 6 uren vergaderde de Ge meenteraad. Ingekomen was eene kennisgeving van het overlijden van het raadslid JoosSinke. Er werd besloten tot het zenden van een adres van rouwbeklag aan de erven. Daarna deelde de voorzitter mede, dat Ged. Staten het raadsbesluit, waarbij aan den onderwijzer Fan Bakergem het gemeente-ziekenhuis telkens voor vier weken verhuurd werd, hadden afgekeurd op grond dat dit gebouw niet aan den openbaren dienst mocht worden onttrokken. Wel wilden Gedeputeerden er in toestemmen, dat vergunning werd verleend tot tijde lijke bewoning tegen vergoeding. In de ter vorige raadzitting vastgestelde verordening op de heffing van het vergunningsrecht op den klein handel in sterkedrank werd eene geringe wijziging gebracht naar aanleiding eener opmerking van Ged. Staten. Toorts werd opgemaakt de volgende voordracht tot benoeming van een zetter voor 's-rijks directe belas tingen no. 1. A. Goeman, no. 2. J. C. Van der Burght. De voorzitter deelde mede dat burg. en weth. hebben besloten de door het overlijden van den heer J. Sinke noodzakelijk geworden verkiezing van een gemeente raadslid te doen plaatshebben op 23 Dec. e. k. en eene mogelijke herstemming op 6 Januari. Nog werd medegedeeld, dat de wijzigingen het leerplan van school II, noodig geworden door het besluit tot het geven van onderwijs in de Fransche taal, door B. en W. zijn goedgekeurd zooals die door het hoofd der school waren voorgedragen. Volgens het leerplan zullen alleen kinderen tot bedoeld onder wijs worden toegelaten, die de 5e klasse eener lagere school hebben doorloopen en zal er eenmaal 's jaars aanneming van nieuwe leerlingen plaatshebben. B. en W. stelden voor een schoolgeld voor bedoeld onderwijs te heffen van f 5 per jaar of, voor wie zich voor den ganschen cursus (van 3 jaren) willen verbinden van f 10 in eens. Dit voorstel werd aangenomen en zal dus aan de Koninklijke goedkeuring worden onderworpen. Nu volgde het voornaamste punt dezer zitting. De voorzitter las een ingekomen stuk voor van het be stuur der Ned. Herv. kerk als antwoord op een on langs bij dat bestuur ingediend request van den ge meenteraad. Het kerkbestuur gaf te kennen, dat het onder nadere goedkeuring van notabelen en het pro vinciaal college van toezicht een toren wil bouwen tegen het westeinde der kerk, indien de burgerlijke gemeente daartoe een subsidie van f 10,000 wil toestaan of zooveel meer als de toren zal kosten en indien de burg. gemeente de buitengewone repara- tien en de plaatsing en het onderhoud van het uur werk voor hare rekening wil nemen, terwijl het kerk bestuur zich dan verbinden wil tot het bekostigen van de gewone reparatien. Ook verklaarde het kerkbestuur genoegen te nemen met het bouwen van een toren door de burg. gem. in welk geval de kerk den grond voor en een toegangsweg tot den toren kosteloos wil afstaan en een nader te bepalen jaarlijksche huur of een subsidie in eens wil betalen. Naar aanleiding van dit stuk werd door den Raad besloten tot het bouwen van een toren tegen het west einde der kerk, mits het kerkbestuur den grond daar voor en een toegangspad kosteloos afsta en een derde in de kosten van den bouw bijdrage. Ten slotte verzocht en verkreeg het lid W. Van Oeveren ontslag als Ambtenaar van den Burgerlijken Stand tegen 1 Jan. e. k. Het bericht van de verlenging van den termijn 1 Dec. tot het verwijderen van pannen van de perceelen schijnt voorbarig geweest te zijn, hoewel het algemeen gezegd en, omdat het gewenscht werd, ook algemeen werd aangenomen. De officiëele aanzegging schijnt niet geschied te zijn. Dit geloofwaardige bron vernemen wij, dat hier een diefstal van oesters van een perceel heeft plaatsgehad Rilland-Bath. Er zijn menschen, wien elk feest, dat niet direkt een positief godsdienstig beginsel heeft, een gruwel in de oogen is. Zij weten eene macht van spreuken op te nemen om u aan te toonen, dat zulke dingen den mensch met passen, maar zij blijven doof voor evenveel teksten, die juist het tegenoverge stelde van hun beweren aanvoeren. Er zijn er ook, die zich uit gierigheid, en dat vind ik verachtelijk, achter denzelfden godsdienstigen dek mantel verbergen en daardoor de koorden hunner beurzen gesloten houden, wanneer men bij hen aan klopt om het een of ander feest te organiseeren. Beiden noemen openbare feestelijkheden uit den booze en zeggen dikwijls, dat »op een duivelsdag 't zonnetje niet schijnen mag." Nu, als men bedenkt, dat in Nederland gemiddeld op ruim 200 dagen in 't jaar eenige regen valt, en dat vooral in Zeeland met zijne koude en gure avonden en morgens het aantal schoone dagen zeer gering is, dan moet men bekennen, dat, van hunne zijde bekeken, geen beter rijmpje ooit kon verzonnen zijn. Maar, en dit valt niet te loochenen, zijn morsige, regenachtige feest dagen, sduivelsdagen". dan moet ook elke schoone feestdag Godes zijn. Dit ter inleiding. Een schoone feestdag in den vollen en goeden zin van 't woord was het hier Dinsdag. Onze geachte geneesheer O. H. J. Steenberg vierde zijn zil veren jubelfeest. Vijf en twintig jaren was hij in deze gemeente werkzaam geweest om ziekte te bestrijden en pijnen te* verzachten, om te helpen, waar men zijne hulp vroeg. Die dag meost een feestdag zijn, niet alleen voor den jubilaris en zijne familie maar voor de gansche gemeente. Op dien dag moest men toonen, dat men niet alleen datgene in hem waardeerde, wat door hem gedaan was, maar dat men ook hoopte, dat door hem nog veel gedaan mag worden. Binnens huis en buitenshuis, overal was, van den vroegen mor gen af, feestvreugde. Niet alleen dat allen hunne in genomenheid door het uitsteken der vlaggen te ken nen gavenmaar de jongelingschap dezer gemeente, geholpen door het schoone geslacht, had voor zijne deur eene eerepoort opgesteld, die niet alleen van goede uitvoering, maar ook van smaak en inzicht getuigde. Om half een begaven zich drie leden van de feest commissie met eene prachtige lamp naar de woning van den jubilaris om die alvast op te hangen, toen kort daarna de overige leden zich bij hen voegden, waarna de porte-brisée werd geopend en de feest commissie voor den dokter en zijne familie met tal van genoodigden stond. De heer II. Bakker hield een treffende aanspraak, waarin hij hulde bracht aan de werkzaamheid, mensch- lievendheid en rechtschapenheid van dr. Steenberg. Moge het licht dezer lamp, zoo eindigde hij, in don kere dagen uws levens, uw hoofd verlichten en moge uw geest tot in hoogen ouderdom zoo helder blijven als dit licht. De dokter repliceerde daarop, zichtbaar aangedaan, en zette zich met de feestcommissie rondom de tafel, waar boven de lamp hing. Niet lang daarna brachten de schoolkinderen van de school te Rilland en te Bath, van vlaggen en vaan dels voorzien, gezamenlijk in een drietal liedjes hulde aan den dokter. Onder het zingen van het tweede versje werden door eenige kinderen, bouquetten over handigd. 's Avonds werd de eerepoort met lampions verlicht en togen de sjonge jongens" en jonge dochters in optocht naar de woning van den dokter, waar zij uit volle borst het volkslied zongen. Later op den avond werd er vuurwerk en bengaalsch licht ontstoken en was de feestelijke stemming zeer verhoogd. Tot laat in den nacht duurde het feest en alles liep in de beste orde af. Woensdag middag zijn de kinderen in de school te Rilland door den dokter onthaald en gisteren te Bath. Dinsdag 1 December was voor ons een genoegelijke, zonnige, feestelijke dag. Kwamen er in kleine gemeenten meer zulke feestdagen, dan hadden de dorpen veel aantrekkelijks. Nu moet vaak het natuurschoon der dorpen onderdoen voor de geneugten die de stad biedt. De menschelijke natuur verloochent zich zelden. Ieder' wil na inspanning ook wel eens ontspanning hebben, Zoo'n ontspanning hebben wij Dinsdag gevoeld en niet licht zal die dag ons uit het geheugen gaan. Middelburg, Eenigen tijd geleden namen eenige dames en heeren alhier het initiatief om pogingen in het werk te stellen teneinde bij gelegenheid van het St.-Nicolaasfeest den kinderen, die leerlingen zijn van de scholen voor min- en onvermogenden, een aange name verrassing te bereiden. De pogingen der commissie zijn met «uitstekend gevolg bekroond, dank zij de sympathie, welke het denkbeeld bij de meergegoeden heeft gewekt. Niet minder dan 1100 in geld werd door de commissie ontvangen, terwijl een groote voorraad in natura werd geschonken. Het is een verrassend gezicht de rijke massa ca- deaux te zien, die thans in de ruime zaal van het Schuttershof door de zorgzame handen der dames smaakvol zijn gegroepeerd. Morgen zal het kinderfeest plaatshebben. Maandag kwam te Vlaardingen binnen de sloep «Noordster", schipper A. Van Hoogteylingen, van den reeder A. Hoogendijk Jz. Genoemde sloep lag den 28 November jl. op 57° N. breedte aan de beug (zoogenaamd tot uitoefening der kabeljauw-visscherij) en ontdekte de stoomboot «Lucretia", kapt. Grigs, te huis behoorende te Nort- shields, met spoorijzer van de Oostzee naar Civita Vecchia. Deze boot had te worstelen gehad met een hevige stortzee, waardoor zij plat op zijde geworpen was en op het punt van te zinken. Al de booten waren reeds weggeslagen en het was voor de sloep bijna onmogelijk een boot uittezette-i. Het werd echter beproefd en de schipper der sloep sprong alleen in de boot; slechts 2 man durfden hem te volgen. Met le vensgevaar trachtte hij de bemanning te redden, het geen de eerste maal niet mocht gelukkendaarna roeiden zij het stoomschip om naar de lage zijde, het welk zij tot drie malen toe herhaalden, omdat de kleine boot slechts 1/3 der bemanning, die uit 23 koppen bestond, kon bevatten. Eindelijk gelukte het hem de geheele bemanning te redden en behouden binnen te brengen. De stoomboot is gezonken. Deze kloeke daad verdient te meer waardeering, omdat de schipper H. zijn geheele beug (dit is de lijn met hoeken enz., ter waarde van ruim f 300, welke gebruikt wordt om schelvisch en kabeljauw te vangen) in den steek liet om zijn medemenschen aan den dood te ontrukken. Een 69jarig man werd te Heeren veen voorloopig in arrest gebracht wegens bedelarij. Hij verzocht weder naar Veenhuizen te worden opgezonden, waar hij reeds 62 jaren lang verpleegd was geworden. Woensdag is te Scheveningen bij het landen van een haringschuit een matroos over boord geslagen en in de golven omgekomen. Hij laat een weduwe en zeven jeugdige kinderen na. De directeur van het hotel en hoffiehuis «Coo- mans" te Rotterdam, de heer Koene, geeft dagelijks aan 60 behoeftige schoolkinderen in een lokaal, hem tijdelijk door de stad afgestaan, een maal warm eten. Als een bewijs, dat voor goed land nog wel hooge sommen besteed worden, diene, dat in den Houtrakpolder onder Houtrijk en Polanen dezer dagen 19 bunders land zijn verkocht voor f30,350 of ge middeld f 1600 de bunder. Volgens telegram uit Londen, te Amsterdam ontvangen, is het Nederl. schip «Marie ft Antoinette", kapt. Jansen, van Fiume naar Philadelphia, bij Brin- disi gestrand.

Goessche Courant | 1885 | | pagina bijlage 1