1885. N°. 143. Donderdag 3 December. 72sle jaargang. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maanda.0, Woensdag en Vkijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich' voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. Aan den Ontvanger der directe belastingen is op heden uitgereikt het 2e kwartaals-kohier van het PITBSTBECHT dezer gemeente, voor het dienstjaar 1885/86, zoodat ieder aangeslagene, na bekomen kennisgeving, verplicht is, zijn verschuldigde binnen den bepaalden tijd te voldoen. Goes, 1 December 1885. De Burgemeester van Goes, 3. G. DB WITT HAMER. Aan den Ontvanger der directe belastingen zijn op heden uitgereikt de kohieren no. 3 en 1 van de Personeele belasting over 1885/86,, zoodat ieder aangeslagene, na bekomen kennisgeving verplicht is zijn verschuldigde binnen den bepaalden tijd te voldoen. Goes, den 1 December 1885. De Burgemeester van Goes, J. G. DB WITT HAMER. GOES, 2 December 1885. Maandagavond had in de sociëteit V. O. V. de aangekondigde soirée plaats, door eenige dames gegeven om uit de opbrengst daarvan aan kinderen van be hoeftige ouders een St. Nicolaasfeestje te bereiden. De eenvoudig, doch net versierde zaal was te klein om het talrijke publiek te kunnen bevatten en ten slotte moesten nog aan verscheidene personen toegangs kaarten worden geweigerd. Het programma getuigde van groote verscheidenheid bn tevens van goede zorg bij de samenstelling. De «Krönungsmarsch" uit de opera «Der Prophet" van Meyerbeer, gearrangeerd voor twee piano's, werd door vier jonge dames uitgevoerd en was zeer geschikt om den feestavond te openen. Mevrouw Lina Schneider, die voor dezen avond hare welwillende medewerking had toegezegd, droeg een viertal gedichten voor, drie Hol- landsche en een Duitsch, zooals zij, die deze begaafde vrouw meer zagen optreden, van haar konden ver wachten. Voorts werden een paar tooneelstukjes op gevoerd, een duo comique ten beste gegeven, terwijl mej. Van D. een drietal liederen zong en de heer Z. D. Van der Bilt La Motthe het gedicht «Ab-dei-Kader" van B. Ter Haar voordroeg. Eindelijk nog werden een paar tableaux-vivants gegeven, waarvan het eerste, rSneeuwwitje", zeker het best zal hebben voldaan. Gaarne zal het publiek dan ook hebben ingestemd met den dank, dien de heer La Motthe als voorzitter der feestcommissie bracht aan allen, die tot het wel slagen der soirée hebben medegewerkt. Inzonderheid richtte hij een woord van dank aan Mevr. Lina Schneider voor hare hoog gewaardeerde medewerking, alsmede tot de dames De Kanter, die bij de groepeering der tableaux welwillend de taak hadden aanvaard, het vorige jaar vervuld door mej. Van der Meij, die zich ook Maandagavond onder het publiek bevond. Op deze wijze is een St.-Nicolaasfeest voor de (kleinen tevens eene uitspanning voor de grooteren. Wie beweert, dat ons stadje niet met zijn tijd medegaat, verzoeken wij, wanneer hij de Kerkstraat doorgaat, eens een blik te slaan boven de winkeldeur van den heer C. Pieper Jz., waar sedert gister morgen eene electrische klok is aangebracht. Hoewel deze uurwerken in andere steden geene zeldzaamheid zijn, gelooven wij toch, dat dit het eerste in deze plaats is, dat voor het publiek zichtbaar is. Wanneer de heer Pieper er toe kon besluiten zijne electrische klok geregeld op tijd te houden met de stationsklok, zou hij daarmede het reizend publiek aan zich verplichten, wat hem zeker niet schaden zal. Ds. Van Schelven heeft in eene lezing, waarvan de Standaard verslag geeft, betoogd, dat het lager onderwijs zeer goed naar de godsdienstige ge zindheid kon gesplitst worden, omdat er maar vier soorten van scholen noodig zouden zijn. Want, voerde Z.W.E. aan, de Nederlandsche natie bestaat uit lo. de zonen der reformatie (dat wil zeggende orthodoxe geestverwanten van ds. Van Schelven)2o. de trouwe zonen der Roomsche kerk (dat wil zeggende blinde volgelingen van den clerus, ook op politiek gebied) 3o. de Joden, die «ten onrechte niet meer als gasten beschouwd worden (dat wil zeggen die eigenlijk naar een soort ghetto moesten verbannen worden)4o. de liberalisten, tegenstanders van alle geloof, vertegen woordigers van het heidendom (dat wil zeggenketters). Richt het volksonderwijs in naar de beginselen van dezen prediker van het «evangelie der liefde", en ge zult fraaie dingen zien, voordat we 50 jaren verder zijn. De Joden naar de «gastvrijheid" van het ghetto verwezen; de vierde categorie, die der ketters, waar onder niet slechts de verfoeide modernen, maar Re monstranten, Lutheranen, oud-Roomschen, Doopsgezin den, om van de niet tot eenig kerkgenootschap be hoorenden ta zwijgen, van hen zullen de schoolkinderen wel leeren zingen, wat de kinderen in Andersen's sprookje van de ooievaars zongen «Opgehangen en verbrand, Raken allen wis van kant." »'t Kan ons spijten", zegt de Arnh. Ct., »dat wij alsdan ook tot de opgehangenen en verbranden zouden behooren, want we zouden zoo gaarne zien, hoe het af zou loopen in den finalen strijd tusschen de twee eerste categorieën, Rome en Dordt. We vreezen, dat de uitslag ds. Van Schelven niet naar den zin zou wezen." Zondag is te Amsterdam de jaarlijksche alge- meene vergadering gehouden van het Ned. Bond voor algemeen kies - en stemrecht. Het Bond telt nu 67 afd., met ongeveer 5000 leden, tegen 40 afd. met 2000 leden in het vorig jaar. Eerst werd de vraag behandeld of het voorstel van de sociaal democratische Vereeniging te 's-Hage betreffende de ver kiezing van een volksparlement behandeld zou worden. De afd. Rotterdam had er bezwaar tegen daar het verkiezen van zulk een parlement onwettig en revolu tionair zou zijn en de bespreking daarover zelfs niet toegestaan mag worden. Met 39 tegen 25 stemmen werd besloten het voorstel toch te behandelen. Na een uitvoerige discussie, ook over een volks petitionnement voor algemeen stemrecht, werd daarop aangenomen een motie van de soc.-dem. ver. te 's-Hage luidende «De vergadering overwegende, dat op ditoogenblik een «Volksparlement" ontijdig is, dat een «petition nement", zooals is voorgesteld, minder gewenscht is, besluit dat men door krachtige propaganda voortga op den bewandelden weg, aan het hoofdbestuur over latende om zoo mogelijk een «adresbeweging" op touw te zetten." Deze motie werd met 48 tegen 21 stemmen aan genomen. Ten slotte bracht de de heer Fortuyn ter sprake de houding, die de heer Heldt te Sneek had aange nomen in zake het alg. stemrecht. Het eind van de discussie was, dat met 48 tegen 11 stemmen de volgende motie werd aangenomen «De vergadering overwegende, dat het lid van het Bond B. H. Heldt bij zijn verkiezingsredevoering in Friesland ontrouw is geworden aan het beginsel, neer gelegd in art. 1 der statuten, protesteert tegen deze handelwijze van dat lid, en verklaart, dat hij, als zijnde geen voorstander van algemeen stemrecht, niet langer als lid kan worden beschouwd". Ierseke. Het Bestuur der Visscherijen op de Schelde en Zeeuwsche stroomen heeft den termijn van 1 Decem ber, waarop de pannen van de banken verwijderd moeten zijn, met 14 dagen verlengd. Men zal dit hier zeker met vreugde vernomen hebben. Hedenmorgen is hier aan de Damsche straat door het uitblazen van eene petroleumlamp een brand ont staan, die evenwel door tijdig aangewende hnlp van buren spoedig gebluscht werd. Eenig linnengoed en de gordijnen zijn verbrand, terwijl een kind van 3 maanden gevaarlijke brandwonden bekwam. Tolen. De firma "Wolterbeek, Van Baggen Co., eigenaren der gasfabriek alhier, hebben op het adres, hun onlangs door verschillende gasverbruikers aangeboden, teneinde verlaging van den gasprijs te verkrijgen, geantwoord dat zij niet aan het verzoek kannen voldoen. Door adressanten was aan de firma verzocht met 1 December gas te verkrijgen tegen 12 ets. per stère. Nu de firma hieraan niet wil voldoen, beginnen adressanten van af heden met het verlichten met petroleum; terwijl op eene Maandagavond gehou- dene vergadering van «Non Semper" met algemeene stemmen besloten is eveneens van af heden met petro leum te verlichten. Dezer dagen zullen ook vergade ringen belegd worden, teneinde de lokalen van ver schillende gezelschappen, alsmede de openbare gebouwen enz. voortaan eveneens met petroleum te verlichten Bij kon. besluit is goedgekeurddat de burg. van Ellewoudsdijk, E. A. V a n der B e n tis be noemd tot secret, dier gemeente. Door den Minister van oorlog is de le-luitenant F. E. H. L i e b e r tvan 't 8e regiment infanterie, te rekenen van 1 Januari e. k. gedetacheerd bij de militaire verkenningen. De off. van gez. Karoi de Fouw wordt met 10 Dec. ingedeeld bij het 3e bataljon van het reg. grenadiers en jagers te 's-Hage. De officier van gezondheid 2e kl. O. I. leger, P. J. Mink, zal zich op het stoomschip «Madura", dat op 12 Dec. van Amsterdam naar Java vertrekt, te Marseille moeten inschepen. De heer L. C. baron Van der Feltz, in specteur der posterijen te Arnhem, heeft bedankt voor de candidatuur voor lid der Provinciale Staten in het district Oldebroek. Het Engelsche stelsel »to pair off" schijnt aanhangers in onzs Tweede Kamer te winnen. Zoo bleven Maandag krachtens afspraken afwezig de heeren Duijvis en Clercx en de heeren De Jong en Brouwers. (Vod.) Blijkens een verklaring van den Regeerings- commissaris, in de Begrootings-commissie van den Duitschen Rijksdag Zaterdag afgelegd, is het nog niet beslist, of Antwerpen dan wel Vlissingen het uitgangs punt voor den trans-atlantischen stoomvaartdienst zal worden. De heer Rosier Faassen heeft weder een nieuw tooneelspel vervaardigd, dat tegen het einde dezer maand te Rotterdam ter opvoering gereed zal zijn en dat getiteld is «de Remplapant." De beste krachten van het gezelschap van de heeren Le Gras en Haspels zullen in «de Remplapant" voor 't voetlicht komen. Weerberichten door middel van vlaggen. Uit Washington wordt bericht, dat behalve de bekende »koud-weer-vlag" (de witte vlag met zwart vierkant in 't midden, die van de signaalstations in N. Amerika waait, als er een plotseling dalen van de temperatuur is te verwachten), thans ook aan de spoorwaggons, met name in het zuiden en westen, en op verscheiden publieke en private gebouwen eene reeks van voor anderen geheimzinnige vlaggen, in allerlei combinatiën gezien worden, die gebleken zijn te dienen voor een nieuw stelsel van aankondiging van weer-waarschijn- lijkheden, dat eerst onlangs door het weerkundig bureau van Washington is ontwikkeld. Het doel er van is, juist die personen, die in de eerste plaats belang hebben bij de zaak (landlieden en zeelieden), beter op de hoogte te brengen en te houden dan tot nutoe het geval is. Een aantal vlaggen is zoo ingericht, dat daarmede allerlei soort van weer wordt aangeduid (warm weder, dalende temperatuur, stationaire temperatuur, landregen of sneeuw, helder weder, enz.). Van de centrale afdeeling, die te Washington onder luit. Beau staat, gaan dagelijks naar centraalstations, die ongeveer een kring van 100 vierkante mijl dekken, de voorzeggingen per telegraaf af. Die stations moeten dan dadelijk de vlaggen ophalen en deze per telegraaf oi telephoon aan de andere stations van haar district en aan de stations van de spoorwegen, op wier waggons de signalen vertoond worden, verder bericht worden. Zoodoende worden zeer spoedig over een zeer groot gebied de voorzeggingen bekend gemaakt. Staten-Generaal, TWEEDE KAMER. In de zitting van gisteren werd het ontwerp- Lohman tot uitbreiding van het kiesrecht krachtig verdedigd door de heeren Godin De Beaufort, Ruijs en Lobman als verbetering van het bestaande stelsel en als eenig middel om een einde te maken aan den bestaanden toestand. De Minister Heemskerk verklaarde uitdrukkelijk dat aanneming er van het Kabinet tot aftreden zou nopen. Bij verwerping en bij mislukking der Grondwetsherziening zou de Regeering zelf kunnen voorstellen eene kiesrecht-herziening binnen de perken der Grondwet. De heeren Van Houten en Heldt be streden het ontwerp. Art. 1 werd verworpen met 53 tegen 32 stemmen. Art. 2 met 43 tegen 42 stemmen. De heer Lohman trok hierop zijn voorstel in. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Tengevolge van het bedanken van den heer L. Meijler is tot diaken der Ned. Ilerv. Kerk te Goes ge kozen de heer D. Kodde. Kruininge. Tot notabelen zijn alhier benoemd de heeren: Johs. De Jonge Jz., hij herkiezing, A. Wisse en J. Wondergem, in plaats van de heeren H. C. Baa- rens, die bedankt had en H. A. Markusse, die tot kerkvoogd benoemd was. Waarde. Bij de herstemming voor een notabele van de llerv. Gemeente alhier zijn 28 stemmen uitgebracht op den heer H. Van Koeveringe, terwijl 8 stemmen op dhr. L. Ruischen zich hadden vereenigd. De eerste is derhalve gekozen. Te Kats is, op een traktement van 1200, tot predikant beroepen de heer Van Beerenkatnp, candidaat te^Barneveld. (M. Ct.) Beroepen te Schermerhorn ds. A. J. Meerburg Saarenberg, te Heumen c. a. Gedurende de maand November werd aan school B alhier bij de Rijkspostspaarbank ingebracht: op for mulieren van 1 cent 28, op formulieren van 5 cent ƒ13, samen ƒ41. Landbouw en Veeteelt. Leggen onze boeren zich reeds toe op de ver edeling van paarden, rundvee en schapen, ook onze lichte inlandsche varkenssoort staat door het Ameri- kaansche en Engelsche ras veredeld te worden. Landbouwvereenigingen, zoowel in Groningerland als 'n Holland en Limburg, beginnen de zwarte Olden- burger Poland China varkens intevoeren. De voorkeur voor donkere varkens berust daarop, dat zij krachtiger zijn en meer kunnen verdragen dan hunne lichte na- tuurgenooten, die, zooals men weet, van allerlei plot selinge en dikwijls ongeneeslijke ziekten de slachtoffers worden. (IV. R. Ct.) Rechtszaken. Door de Arrondissements-rechtbank te Middel burg zijn gisteren o. a. veroordeeld: II. K., 22 j. en C. P., 32 j., heiden te Ierseke, wegens beleediging van een beambte in functie, ieder tot 3 dagen cel en in de kosten. Het gerechtshof te 's-Gravenhage deed in zijne Maandag gehouden correctioneele terechtzitting uit spraak in de jl. Dinsdag behandelde appèlzaken en bevestigde o. a. het vonnis der rechtbank te Middel burg, waarbij W. H., wed. van A. A., te Grijpskerke, werd vrijgesproken van de aanklacht, als zou zij zonder bevoegdheid de verloskunde als bedrijf hebben uit geoefend. Het Hof heeft het vonnis der Haagsche rechtbank, •waarbij de keukenmeid G. M. veroordeeld werd tot 1 "maand celstraf ter zake van diefstal van gebraden vleesch en van een weinigje thee tijdens zij dienstbaar was bij jhr. mr. De S. L., wat de straf betreft ver nietigd, terwijl de bekl. thans verwezen werd tot 14 dagen celstraf. Het Openbaar Ministerie van het Gerechtshof te Amsterdam vereenigde zich geheel met de recht spraak van de Rechtbank en bleef 3 maanden celstraf eischen voor verzet tegen de politie door den sociaal democraat Belderok op 22 September. Beursoverzicht Bij de behandeling der Europeesche staatsfondsen moeten wij ons deze week in de eerste plaats wenden tot de Spanjaarden. De even onverwachte als treurige tijding van het overlijden van koning Alphonso bracht groote opschudding in geheel ons werelddeel teweeg en geen wonder, dat ook de Beurs zich bij het eerste bericht gevoelig toonde. Spanje toch is in zoovele staatkundige partijen verdeeld, waarvan enkele zeer machtige, dat het geenszins onwaarschijnlijk was, dat een of meer hunner, en in het bijzonder de Carlisten, het hoofd zouden opsteken. Wetende echter, dat laatst genoemden geheel op de hoogte waren van den wan kelen gezondheidstoestand des vorsten, is het feit, dat zij, hoewel geheel georganiseerd, niet oogenblikkelijk naar de wapens hebben gegrepen, reeds eene groote geruststelling; voegen wij hieraan toe, dat de opvolg ster des konings, hoewel eerst vijf jaar oud en hoewel onder regentschap eener vreemde vrouw, onder be scherming staat der Grondwet en dus van alle orde- en vredelievende onderdanen, dan geeft dit alles reden te over om het te wettigen, dat de Spaansche fondsen, hoewel aanvankelijk van 54 pet. tot 48% pet. terug gegaan, zich vrij spoedig weder eenigszins herstelden. Vooral ook voor Nederlandsche rekening hadden vrij groote inkoopen plaats. Ook de Portugeesche waarden gingen onder den indruk van de gebeurtenissen in Spanje in den beginne terug, om zich ten slotte tot 45% pet. te herstellen. De Oostersche quaestie heeft nagenoeg geen invloed op de Beurs. Russen en Turken sluiten dan ook iets hooger, Hongaren en Oostenrijkers onveranderd. De Staatsinkomsten van Ita.'ié waren over October niet ongunstig. Volgens l'Italie bedroegen zij in die maand 168,572,524 lires tegen 157,478,664 lires over dezelfde maand in 1884doch ook de uitgaven stegen van 120,446,607 tot 128,687,852 lires. De Neder landsche staatsfondsen bleven in vaste stemming. Dit kan niet gezegd worden van de Koloniale waarden, die vrijwel het avans der vorige week moesten prijsgeven. De Dorrepaalsche Bank verloor op hare aandeelen pet., op hare obligatiën 1 pet. op het bericht, dat zij op de aanstaande vergadering van aandeelhou ders zal voorstellen het aandeelen-kapitaal met 30 pet. te verminderen en alzoo te brengen op 70 pet., aan gezien de bezittingen, die de voormalige firma Dorre- paal in de vennootschap heeft gebracht, te hoog zijn geraamd. De vraag dient echter gedaan of deze om standigheid eene daling tengevolge moet hebben. Wat toch heeft men aan een groot aandeelen-kapitaal, wanneer dit niet op soliede wijze is gedekt Wanneer de directie op de vergadering den waren toestand zal blootleggen, zal dit misschien wel weder ten goede influenceeren. Intusschen sleepten deze waarden de andere koloniale fondsen mede, waardoor aandeelen Koloniale Bank 4 pet. en aandeelen N. 1. Handels bank 4% pet. terugliepen. Omtrent Russische Sporen luiden de berichten niet ongunstig, in zooverre dat verscheidene hunner van de regeeringsgarantie geen gebruik zullen behoeven te maken. Was dit voor enkele maatschappijen reeds in

Goessche Courant | 1885 | | pagina 1