Zeker is het intusschen, dat de Serviërs zeer in het nauw zijn gebracht en wanneer niet spoedig vrede wordt gesloten bestaat er alle kans, dat de oorlog op Servisch grondgebied zal worden overgebracht, daar de Bulgaarsche voorposten reeds de grenzen hebben bereikt. OPENBARE VERGADERING van den Raad «Ier gemeente Goes, op VRIJDAG den 27 NOVEMBER 1885, des namiddags te 2% uren. Voorzitter de heer mr. J. G. De Witt Hamer, burgemeester. Tegenwoordig 12 leden en de secretaris. Afwezig dr. A. Isebree Moens met kennisgeving. I. De notulen der vergadering van den 23 Octo ber jl. worden gelezen en met eene aanvulling (op verzoek van dr. Callenfels) goedgekeurd. II. De Voorzitter doet de volgende mededeelingen, die allen, zooveel noodig met goedkeuring, voor noti ficatie worden aangenomen a. dat drie steenen voerbakken, afkomstig uit den afgebroken stal achter het gebouw van school B, zijn verkocht voor f 40 b. dat de straatverlichting is uitgebreid aan den Oostsingel, waar twee lantaarns zijn geplaatst, ter wijl, voor betere verlichting van den stationsweg, de lantaarns verplaatst en met twee vermeerderd zullen worden c. dat de benoemde onderwijzeres mej. IJ. J. Mei nes den 1 November jl. in functie is getreden d. dat op 29 October jl. door den bouwmeester weder de wijdte van het sas opgemeten en daarbij opnieuw eenige, hoewel niet oniustbarende. degradatie geconstateerd is. III. Als ingekomen stukken worden ter talel ge bracht en voor notificatie aangenomen a. Missives van Ged. Staten houdende berichten van goedkeuring der uitgifte van grond in erfpacht aan W. F. Van Riet en M. Salberg, vergunning tot gebruik van water aan de wed. M. Van der Reit en het verleenen van het subsidie aan het gasthuis b. Dankbetuiging van den bouwmeester der gemeente voor de verhooging zijner jaarwedde c. Verslag van den toestand der gemeente Dordrecht over 1884. IV. Aan de orde is een voorstel van burg. en weth. omtrent een te geven advies omtrent den ligger der wegen en voetpaden in deze gemeente. Op den ligger, zooals die door den Raad was vast gesteld, kwam het Vogelenzangswegeling voor gedeel telijk als weg, gedeeltelijk als voetpad. Gedeputeerde Staten hebben dit gewijzigd en het wegeling geheel als voetpad op den ligger gebracht, waardoor het alleen met kruiwagens zou mogen bereden worden. Hiertegen is de heer J. M. Kakebeeke q. q. in beroep gekomen en de atdeeling «Geschillen van bestuur" van den Raad van State vraagt nu het advies van den gemeenteraad. Burg. en weth. stellen voor te berichten, dat de raad blijft bij het gevoelen, zooals dit op den ligger oorspronkelijk is uitgedrukt. Dit voorstel wordt, na een paar inlichtingen aan den heer Lambrechtsen, met algemeene stemmen goed gekeurd. V. Door B. en W. wordt medegedeeld dat het Burg. Armbestuur weder eene som van 700 aanbiedt als bijdrage in de verpleegkosten van arme krank zinnigen en voorgesteld die som onder dankzegging te accepteeren en in ontvangst en uitgaaf aan de be grooting voor 4885 toe te voegen. Dit voorstel wordt zonder beraadslaging met alge meene stemmen aangenomen. VI. Daarna wordt behandeld een voorstel van B. en W. om tot dekking der kosten voor het steenen voetpad langs den stationsweg en voor de aanschaffing van benoodigdheden ten dienste der ziekenbarak een bedrag van 2020 te preleveeren op het goed slot der rekening van 4884 en dit te brengen op de begrooting voor 4885. Ook dit voorstel wordt zonder beraadslaging met algemeene stemmen aangenomen. VII. Nog wordt een voorstel van B. en W. tot af en overschrijving op de begrooting voor 4885 goedge keurd, waarbij de heer Den Boer zijne ingenomenheid betuigt met de beplanting op de begraafplaats en de aandacht van B. en W. vestigt op de al of niet mogelijk heid om zonder hinder voor de molenaars ook den weg langs de begraafplaats te beplanten. VIII. Op eene vraag van dr. Callenfels deelt de voorzitter mede, dat de opbrengst der op 28 Oct. jl. verkochte boomen is geweest totaal ƒ825, hebbende de 39 stuks aan den Ouden Singel 660 opgebracht. De vergadering is daarna op de gewone wijze gesloten. Gemengde Berichten. Borsele. Donderdag hield de Werkmansvereeniging alhier eene algemeene vergadering tot het doen van rekening en verantwoordiging over het afgeloopen dienst jaar 4884/85. Uit die rekening bleek dat ontvangen was 2559.93% en uitgegeven 2449.53 zoodat het goedslot bedroeg 440.40. Aangekocht waren 207 kar kachelkolen,waar uit gemeten waren 4443% hectoliters. Van deze ontvin gen de leden 3469 heet. en werden aan niet-Ieden verkocht 442% heet. De overige 232 heet. waren geborgen in het pakhuis. De prijs, per hectoliter gesteld op 0.60, kon wegens het groote goedslot verminderd worden met 2 cent, zoodat de leden hun provisie betalen met 0.57% per hectoliter vrij thuis. Na onderzoek der rekening werd zij door de verga dering goedgekeurd. De aftredende bestuursleden werden allen herkozen. Het ledental der vereeniging bedraagt 434. Als een bijzonderheid meldt men, dat bij een gehouden jachtpartij op het landgoed «Wolfheeze" te Dorenwerd zich het zeldzaam geval heeft voorgedaan dat de jachthond van den heer v. E. te Oosterbeek, eene ree, zonder aangeschoten te zijn, levend heeft gevangen. Volgens verhalen, die Antink te Londen gedaan heeft, is het onwaar dat V. Rijsselberghe zonder bij stand van buiten te '-Hage uit de gevangenis is ont snapt. Hij beweert wel degelijk geholpen te zijn en wel door een verver, die bezig was met werk in de gevan genis. Deze zou v. R. eerst tabak en andere vensna- peringen hebben bezorgd en daarna een breekijzer, waarmede de gevangene zich een uitweg wist te banen naar het dak. Eenige dagen geleden verscheen in verscheidene Parijsche bladen de volgende advertentie: »De heer V. H. biedt aan ieder, die een borg van 4000 frs. kan stellen, een zeer winstgevende betrekking aan. Zich te adresseeren, poste restante, onder de letters V. H." Een koetsier, Hée genaamd, liet zich verlokken en schreef op de advertentie. Het antwoord bleef niet uit. Een brief met een hoofdje, luidende: Van Happen, koopman in diamanten te Rotterdam, verwittigde Hée, dat hij den volgenden dag zich vervoegen moest boule vard de Strasbourg 43. In een goed gemeubelde kamer gebracht, was de zaak spoedig geklonken en de naar winst hakende koetsier stortte de gevraagde som in obligation der stad Parijs in handen van Van Happen. Terwijl deze bezig was, de obligatiën na te zien, werd er gebeld. «Wacht even", zeide toen Van Happen, opstaande, «ik ga even opendoen", verliet met de effecten in de hand de kameren keerde niet terug. Na lang wachten, vernam de arme koetsier van den concierge, dat de kamer, waarin hij zich bevond, eenige dagen te voren door Van Happen gehuurd was met het oog op den slag, dien hij dacht te slaan. Het is der politie gelukt, den oplichter bij een wisse laar in hechtenis te nemen, op het oogenblik dat hij voor de obligatiën geld maakte. Onder de goederen, die onlangs te Port Adelaide aan wal werden gebracht, behoorde een kist, 3 voet 6 duim lang, 2 v. breed en 2 v. 1 d. hoog, die wegens haar zwaarte zeer de aandacht trok van de douane beambten en dan ook door hen geopend werd. Wie schetst hun verbazing, toen zij daarin vonden liggen een levende man, zes voet lang! De geheimzinnige per soon verklaarde Wm. Alderson te heeten en 8 dagen geleden te Fremantle (West-Australië) op die manier aan boord te zijn gedragen, met bestemming naar Port Adelaide. Al dien tijd had hij van wat beschuit en wat water geleefd. Voorts vond men nog in de kist een revolver en patronen, een kleine zaag, een pannetje, een schroevendraaier, een boor, een beitel, lucifers, een kaars, tabak, een kleine oliekan en een sluier van krip. De man is herkend als een pas ontslagen misdadiger. Als eene proeve hoe van stemrecht in Engeland gebruik wordt gemaakt in vergelijking van de vaak heerschende lauwheid hier te lande, deelt het H. Blad mede dat het Hullsche stoomschip «European", dat gewoonlijk 's Woensdagsmorgens van Amsterdam ver trekt, ofschoon het deze week pas 's Maandagsnamiddags een uur daar aankwam, nu met allen spoed is gelost en geladen, om nog Woensdagnamiddag te kunnen ver trekken en Donderdag in Huil aan te komen, opdat enkele der zeelieden nog in staat zouden gesteld wor den aan de algemeene stemming deel te nemen. Laatste en teiegraphische berichten, Hedenmiddag te twaalf uren had de vroegere in dit blad aangekondigde parade der dienstdoende schutterij alhier plaats, ter eere van de 55jarige herdenking van de instelling van het eereteeken «Het Metalen Kruis". Toen de schutterij onder bevel van den 2den luitenant H. J. Roskes op de Groote Markt was opgesteld, namen de opgekomen kruisridders 44 in getal, met hunne banier tegenover het schutterij corps plaats, waarop de majoor-commandant, de heer M. J. Soutendam, zelf met het Metalen Kruis versierd, zijne oude strijdmakkers toesprak. Hij herinnerde hun, hoe zij 55 jaar geleden op hetzelfde marktveld ten getale van pl. m. 85 man geschaard stonden om onder commando van zijn overleden broeder, den toenmaligen 4sten luitenant C. P. Soutendam, ter verdediging van het vaderland, alles wat hen lief en dierbaar was te verlaten. Hij wees erop hoe enkelen hunner te St.- Omer hadden gevangen gezeten, hoe anderen te Ant werpen voor eene geduchte overmacht moesten wijken, hoe het leger zegevierend tot voor Brussel kwam, waar het door de Franschen werd tegengehouden. Doch onder welke omstandigheden zij aan den strijd met België hadden deelgenomen, allen hadden zich moedig voor het vaderland gewaagd en thans nog, nu hunne haren zijn vergrijsd, klopt het hart onder het uit op den vijand veroverde kanonnen vervaardigd eeremetaal nog warm voor vorst en vaderland. Zich vervolgens wendende tot de schutterij stelde hij zijne oude strijdmakkers ten voorbeeld en spoorde de leden der schutterij aan, om zoo het land in ge vaar mocht komen wat God verhoede ook op hunne beurt huis en haard te verlaten en opgewekt voor koning en vaderland ten strijde te trekken. Nadat vervolgens de schutterij nog een paar malen voor de kruisridders had gedefileerd, stelden deze zich aan het hoofd van dat corps en werd eene wandeling door de stad gemaakt, terwijl de majoor Soutendam zijne wapenbroeders hedenavond in het koffiehuis «de Prins van Oranje" aan een gezelligen disch zal ver eenigen. Ierseke. OESTERBEURS. Aanbod oesters in diverse soorten zonder handel. Vlissingen. Hedenmiddag is van Philadelphia hier binnengekomen het N. S. driemastschip «Constance"; De «Constance" is het derde groote schip waarmede eene volle lading 'petroleum hier werd aangebracht, om, in de magazijnen van pakhuismeesteren te Rot terdam, te worden opgeslagen. Volgens een hier loopend gerucht moet de directie van de maatschappij «de Schelde" het plan hebben gevormd om, met het oog op de voortdurende slapte van werk aan hare fabriek en werf, voor eigen re kening der maatschappij een ijzeren schroefstoom- schip van middelmatig charter, voor de groote vaart, te doen bouwen, indien althans niet spoedig de eene of andere opdracht tot de levering van ander belangrijk werk mocht worden verkregen, waardoor natuurlijk het nemen van bovenbedoelden maatregel overbodig zou worden. Ylissingen. Het stoomschip «Ohio" van de «Nord- deutsche Lloyd", van Bremerhaven bestemd naar Bra zilië, wordt heden (Vrijdag) van eerstgenoemde plaats hier verwacht, om op de reede passagiers en mails voor Buenos-Ayres aan boord te nemen. Dit gebeurt slechts bij uitzondering, daar de booten der «Norddeutsche Lloyd" anders gewoon zijn naar Antwerpen optevaren, hetgeen echter in dit geval niet noodig is, omdat de «Ohio" aldaar geene bijlading behoeft intenemen. Dit is een gelijk geval als eenigen tijd geleden plaats had met het stoomschip «Iiannover" van dezelfde ree- derij, en heeft niets te maken met de plannen der «Norddeutsche Lloyd" ten opzichte van de eerlang door haar te openen gesubsidieerde diensten op Azië en Australië, waarmede men destijds de komst van de «Iiannover" geheel ten onrechte in verband meende te moeten brengen. 's-Gravenliage. TWEEDE KAMER. De Minister heeft een nadere wijziging van de kiestabel voorge steld, om Schiedam tot een afzonderlijk district te maken en Rotterdam als vierledig district te behouden. Daardoor verviel het amendement-Bahlman, maar dhr. Van der Feltz stelde nu voor het oorspronkelijk voor stel der Regeering te handhaven. Dhr. Schaepman trok zijn amendementen in om afzonderlijke districten Rhenen, Bloemendaal en Voorschoten te vormenalle amendementen op de kiestabel werden verworpen. Het Regeeringsartikel werd daarop aangenomen met 43 tegen 42 st., doch het geheele ontwerp verworpen met 44 tegen 42 stemmen. Ingezonden Stukken. Mijnheer de Redacteur! Met verbazing las ik in de Middelburgsche Courant van heden het bericht eener te Baarland gehouden bijeenkomst van ingezetenen, om te beraadslagen over de vervulling der aanstaande vacature van Burgemees ter dier gemeente. Ik weet niet, of hier te denken is aan heilige onnoozelheid. Men zou er wel toe geneigd zijn, want men schijnt het te Baarland nog niet ver gebracht te hebben in de kennis van het bestuur en de administratie der gemeente. Immers reeds onder dagteekening van 24 November is daar de openbare kennisgeving betrekkelijk de inschrijving voor de Natio nale Militie voor de lichting van 4887 aangeplakt, terwijl art. 49 der Militiewet duidelijk en imperatief zegt: «Jaarlijks, in den loop der maand December geschiedt, ten minste tweemalen, door burgemeester en wethouders eene openbare kennisgeving, waarbij de verplichting tot het doen van de aangifte in de vol gende maand Januari wordt herinnerd." Op wiens initiatief deze te vroege kennisgeving (nogal met mede- deeling, dat eene bepaalde zitting voor de inschrijving op den 30 Januari 4886 zal plaatshebben) is geschied, weet ik niet, en laat ik in 't midden omdat ik thans alleen wijzen wil op het ondoordachte, haast schreef ik onbekookte, van de bijeenkomst. Er zijn onder den con- stitutioneel-monarcbalen regeeringsvorm verschillende stelsels voor de wijze waarop het hoofd van het gemeente bestuur wordt aangewezen, maar niet een van deze wijst «de ingezetenen" aan om eene keuze te doen. En toch, hij die de bijeenkomst leidde, wekte bij her haling op tot «eendrachtige samenwerking" en liet zelfs bij stemming uitmaken, wien men tot burge meester zou begeeren, even alsof ook hierin de min derheid zich aan het gevoelen der meerderheid moet onderwerpen. Er is dus wel reden om aan heilige onnoozelheid te denken. Maar dit sluit niet uit, dat ook nog iets anders door de naden van het gordijn komt gluren. Volgens de Grondwet, hetgeen in de Gemeentewet meer omstandig is uitgewerkt, is de Koning geheel vrij in zijne benoeming van een Voor zitter van den Raad. De Koning behoeft zich, gelijk in België, niet te bepalen tot de leden van den gemeenteraad, noch ontvangt gelijk in Italië, een voordracht van den gemeenteraad, om daaruit eene benoeming te doen. Gaat het nu aan bij stemming als 't ware den Koning te zeggen, welke persoon door de ingezetenen als voorzitter van den raad is aangewezen 1 Bovendien is de bijeenkomst een geschikt middel om verdeeldheid onder de ingezetenen te brengen. De persoon des tegenwoordigen burgemeestersenkele zijner handelingen en ook zijne familie werden van de eene zijde in gunstig, van de andere zijde in minder gunstig daglicht gesteld en de «candidaten" besproken op eene wijze, alsof het gold eene verkie zing voor een lid van den gemeenteraad. Zij, die de zaak op 't getouw hebben gezet, hadden moeten be denken, dat de burgemeester geen «vertegenwoordiger des volks", maar «vertegenwoordiger des Konings" in de gemeente is. Elke openbare manifestatie moest vermeden zijn. Ook de leiding der vergadering door den secretaris is niet zonder bedenking, niet alleen daar hij zelf voor de betrekking scheen in aanmerking te komen, maar ook omdat hij is ambtenaar, en als zoodanig aan het gemeentebestuur ondergeschikt. Een adres van ingezetenen om het verzoek van een sollicitant naar de betrekking van burgemeester te ondersteunen veroordeel ik niet, maar zoodanig adres moet geheel in vrijen wil zijnen oorsprong vinden en niet geprovoceerd worden door eene stemming in eene bijeenkomst. 22 Nov. 4885. X. Het schrijven in de Goesche Courant van 26 No vember jl. «fer overweging" is een zeer goede wenk, maar bij dat werkverschalïen was het dan ook zeer nuttig, dat den timmerman verzocht werd door den werkverschaffer geen buitenlandsch bewerkt hout te gebruiken, maar die werkzaamheden door hnn knechts te laten doen, daar de ondervinding helaas genoeg bewijst, dat door dit buitenlandsch bewerkt hout te gebruiken, de timmermansknechts veel minder werk hebben dan vroeger, en hiervan zijn natuurlijk de bazen de schuld, daar zij door een oogenschijnlijk grooter winst gebruik maken van zulk hout ten na- deele van hunne knechts. Ook is het jammer, dat architecten in hunne bestekken voorschrijven buiten landsch bewerkt hout, waardoor die buitenlanders worden bevoordeeld ten koste van arme timmermans knechts, wien zoodoende veel werk ontnomen wordt. Als alle timmermansbazen al het hout, dat zij moeten vertimmeren, door hunne knechts lieten bewerken, dan zouden er zoo geen werkeloozen zijn. Een voorstander van werkverschaffing. Posterijen. Staat van brieven, verzonden door het postkantoor te Goes, waarvan de geadresseerden op de plaats van bestemming onbekend zijn, over de 2e helft der maand September 1885. 1. Mej. H. E. Keeflaer, Amsterdam. 2. R. Rijk, Ovezand. 3. J. De Jonge, Schore. 4. M. W. Mutsaert, Tilburg. Van het Hulpkantoor K a p e 11 e. 5. Willem De Jonge, Doesburg. Wilhelminadorp. 6. J. P. Van Gasteren, Haarlem. Briefkaart. 1. T. De Cock Baning, Brieven. Verzonden geweest naar Amerika. Van het Hulpkantoor W o 1 f e r t s d ij k. 4. Jaure, Grand-Rapids. België. 1. P. J. Minnaar, Gand. Burgerlijke Stand Goes van 2527 November 1885. Getrouwd 26, Gerardus Van Boven, 24 j., jm. en Anna Maria Does, 22 j., jd. Overleden: 25, Maatje Van de Velde, 74 j., weduwe eerst van Gilles Dekker, daarna van Jacobus Óppeneer. Rectificatie. In een deel der oplaag van het vorig nommer van dit blad is gezegd, dat de storting op de aandeelen Denver-Rio-Grande was aangehoudendit moet zijn „aangekondigd." Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Middelburg. Heden had alhier de aanbesteding plaats vanHet op diepte houden van de buitenhavens van het kanaal door Zuid-Beveland, dienst 4886—4891. (Raming ƒ13,500 per jaar.) Ingeschreven werd door de heerenT. Volker te Dordrecht, voor ƒ43000; A. L. Van Wijngaarden, te Sliedrecht, voor 40960M. C. De Jonge te Sliedrecht, voor ƒ10580; D. Volker te Dordrecht, voor ƒ8200 en C. Bos te Dordrecht, voor ƒ7990. Weerkundige Waarnemingen. GOES, Vrijdag 27 November 4885. Verwachting i Zuidwestelijke wind, veranderlijk weêr, nu en dan een regenbui. .A_d-vertentieri. Ondertrouwd J. WILLEMSE, ber. Pred. te 's-Heerenhoek, en A. C. VAN VLAANDEREN. O.-Souburg, 26 Nov. 4885. Getiouwd M. A. SCHIKKER en N. HUIJSSEN, die, namens wederzijdsche familie, hun hartelijken dank betuigen voor de vele blijken van belangstelling bij hun huwelijk ondervonden. Kolijnsplaat, 26 November 4885. Heden overleed, na eene ongesteld heid van slechts twee dagen, onze innig geliefde vader, de Weledele heer ADAM WILLEM REMBGESin leven Notaris alhier, in den ouderdom van ruim 81 jaren. Kruininge, 21 November 1885. M. C. REMBGES. J. M. REMBGES. G. J. REMBGES. Hedenmorgen te 41 uren overleed tot onze diepe droefheid onze geliefde man, vader en behuwdvader, de Weleerw. heer DANIËL BAKKER, na een smartelijk lijden van eenige weken, in den ouderdom van 64 jaren en bijna 40 maanden. 's-Gravenpolder, 25 Nov. 1885. De weduwe A. BAKKERVerkouteren, kinderen en behuwdkinderen. V Voor de vele en hartelijke blijken van deelneming, zoo van hier als elders ontvangen, bij het overlijden van mijn geliefden echtgenoot JOOS SINKE, betuig ik, ook namens mijne kinderen en behuwd kinderen, mijnen oprechten dank. Wed. Js. SINKESchipper. Ierseke, November 1885. Hun, die iets te vorderen hebben van oi verschuldigd zijn aan wijlen den heer A. W. REMBGES, in leven Notaris te Kruininge en aldaar overleden, wordt ver zocht daarvan vóór het einde dezes jaars opgaaf of betaling te doen te zijnen sterf- huize te Kruininge. Des Dinsdags kunnen de betalingen ook geschieden te Goes, in het huis op da Groote Markt, letter C no. 55.

Goessche Courant | 1885 | | pagina 2