1885. N°. 141. Zaterdag 28 November. 72ste jaargang. Bij dit nommer behoort een bijvoegsel. Staten-Generaal. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Rechtszaken. Buitenlandsch Overzicht. -<*aC*?OFK£>C«*-. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich' voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct, elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regeL GOES, 27 November 1885. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft het advies van de Gedep. Staten gevraagd over een ontworpen wijziging van verschillende artikelen der Gemeentewet (artt. 257280). Over de inlegering van een krijgsman, naar art. 259, als middel om tot betaling van achterstallige belasting te nopen, schijnt de Minister niet gunstig te denken. De heer Oldenhuis Gratama woonde Woensdag de zitting der Kamer weder bij. Is dit een bewijs, dat zijn toestand niet ernstig was, het geeft tevens blijk van zijn recht begrip om op zijn post te zijn. Bij de behandeling der kiestabel, die eergisteren aanving, mag zeker geen enkel kamerlid ontbreken. Ierseke. De vorige week meldden wij, dat eene stoomboot van de Maatschappij Nederland bij vergissing op een verkeerd perceel gekord haddit perceel be hoorde aan den heer Kakebeeke te Goes. Naar wij vernemen is deze zaak op volgende wijze in der minne geschikt. Dezelfde stoomboot zal ten bate van den heer Kakebeeke 1 2 uren lang korren op een vol perceel der genoemde Maatschappij en bovendien zal de heer Kakebeeke nog duizend gulden schadevergoeding krijgen. Het totaal bedrag der polderlasten van de on gebouwde eigendommen, gelegen in den calamiteusen polder Borsele, is door de commissie voor de herziening der grondbelasting vastgesteld op ƒ35880.50. De polder is aan belastbare gronden groot 1228.44.61 hectaren, benevens 25.65.94 heet. vroonen, die voor 1/3 in het dijkgeschot worden aangeslagen, zoodat eerstgemelde som in elk geval kan worden gedeeld door plus minus 1237 hectaren, waaruit kan worden afgeleid dat van de belastbare opbrengst, voor de rege ling der grondbelasting, ongeveer 29 per hectare zal worden afgetrokken. Kruininge. Door ingelanden van het Waterschap Kruininge is aan den heer D. P. Dominicus op zijn verzoek eervol ontslag verleend als Ontvanger-Griffier na dankbetuiging door den dijkgraaf, namens de ver gadering, voor de vele diensten door hem gedurende 37 jaren aan het Waterschap bewezen. Met alge meens (34) stemmen werd in zijne plaats benoemd zijn zoon de heer H. C. J. Dominicus, secretaris van Schore, wonende alhier. Kolijnsplaat. Woensdagavond 11. had alhier de eerste wintervergadering van het Nutsdepartement Noord- Beveland" in dit seizoen plaats. Tengevolge van een schrijven van 't hoofdbestuur werd door de vergadering het bestuur aangewezen tot het doen van voorstellen om 't reglement van dit de partement in overeenstemming te brengen met de nieuwe wet der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Aan het bestuur is mede opgedragen naar middelen te zoe ken, om aan het surplus der opgeheven spaarbank, circa 2000 gulden, een liefst voor geheel Noord-Beve land nuttig emplooi te geven. De majoor Fürstner, van Maastricht, hield daarna eene zeer schoone rede, die men zou kunnen titelen als: Eene wandeling over de kermis met mijn zes jarig zoontje. De naieve en zoo juist vertolkte taal van den vluggen knaap, de scherts, de ironie, maar ook de hoog ernstige en waardige taal des vaders, waarin spellen, kramen, draaimolens en andere kermis-attributen werden be sproken, boeiden allen uitermate. Kortom 't was eene lezing schoon van vorm, vol lessen van levenswijsheid en menschenkennis. Daarna gaf de spreker eene novelle, waarin de ware en onware philantropie in beelden belichaamd werden vervolgens droeg hij het bekende gedicht van Tollens «Hondentrouw" en dat van Laurillard «'t Is erg met de meiden" voor, om te eindigen met eene recht amusante «Les in de Nederlandsche taal" in twee afdeelingen. Dank voor dien avond aan den begaafden spreker, maar dank ook aan 't bestuur voor zijne bemoeiingen in dezen. Middelburg. Een avond van zeldzaam kunstgenot was eergisteren (Woensdag) ons, Middelburgers, bereid. De verslagen, die in verschillende bladen verschenen over uitvoeringen van Benoits kindercantate: «De wereld in", hadden den wensch doen geboren worden, dat toonwerk ook in Middelburg uitgevoerd te zien. De vereeniging «Uit het volk Voor het volk" trok zich de zaak aan, en met haar de heer A. Lijsen, leeraar in zang- en toonkunst aan de kweek school voor onderwijzers te Middelburg. Ongeveer 350 kinderen van verschillende scholen alhier studeerden, na door hunne onderwijzers te zijn voorbereid, de cantate in, en brachten haar Woensdag in de groote zaal van het Schuttershof ten gehoore. De heer Benoit echter verlangt zijn werk niet dan goed uitgevoerd te zien, en eischt daarom de begeleiding van een vol orkest. Deze werd verstrekt door de stafmuziek uit Bergen-op-Zoom, versterkt door eenige dilettanten van hier en elders. Behalve de kindercantate werd nog uitgevoerd »jEen Lentedag", van J. Worp, terwijl het muziek korps een drietal stukken ten gehoore bracht, waar onder eene Huldigings-ouverture op motieven van het Waldecksche Volkslied, gecomponeerd door den kapel meester Bouwman. De uitvoering der beide zangstukken was zeer schoon, en slaagde inderdaad boven verwachting. Die frissche kinderstemmen, zoo helder als glas, steeds zuiver intoneerend, onberispelijk maathoudend, maakten een zeer gunstigen indruk bij alle hoorders. Groot is ongetwijfeld de moeite geweest, die de heer Lijsen zich heeft moeten getroosten om tot het verkregen resultaat te komen, en de heer De Stoppelaar, voor zitter der vereeniging «Uit het volk Voor het volk", was zeker de tolk van alle aanwezigen, toen hij hem in de eerste plaats, en verder alle anderen, die tot het welslagen van den avond medewerkten, hartelijken dank betuigde. Met stormachtige toejuichingen werd de mededeeling begroet, dat aan den heer Lijsen en aan mej. Van Berlekom, die op alle repetities en ook bij de uitvoering de pianopartij gespeeld had, de me daille der genoemde vereeniging werd toegekend. Na dat de burgemeester van Middelburg der vereeniging dank had betuigd voor het door haar genomen initiatief, zongen de kinderen, met begeleiding der muziek, nog het le, 5e en 8e couplet van het Wien Neerlands bloed, hetwelk door allen staande werd aangehoord, en daarmede behoorde ook weder deze feestavond tot het verledene. Brouwershaven. Woensdagavond werd hier een af- deeling gevestigd der centrale liberale kiesvereeniging te Ziei ikseedeze afdeeling telt 35 leden over de ge meenten Brouwershaven, Zonnemaire en Duivendijke. Nadat een reglement was vastgesteld, werden tot be stuursleden gekozen de heerenJ. Van der Bent, J. M. Locker De Bruijne, G. A. Sevenhuijsen te Brou wershaven, J. A. Bolle te Zonnemaire en F. Gast te Duivendijke. Woensdag was Breskens andermaal met vlaggen getooid. Toen te half twee uren de heer Geriitsen, burgemeester, met de provinciale stoomboot aankwam, werd hij aan de haven door eenige ingezetenen opge wacht, welke hem geluk wenschten met de gunstige beslissing, door de Tweede Kamer genomen, omtrent den tramweg BreskensMaldeghem, en tevens de hoop uitspraken dat verder de zeer gewaardeerde ijver van den heer Gerritsen voor het tot stand komen van eene voor dat gedeelte van Zeeland zoo belangrijke zaak, met den gewenschten uitslag mocht bekroond worden. De heer Gerritsen dankte voor dit bewijs van be langstelling. Verder werd de dag door de voorstanders van den tramweg genoegelijk doorgebracht. Ook te Groede, zijn woonplaats, werd de heer Ger ritsen bij zijne tehuiskomst, na eene afwezigheid van enkele dagen, aangenaam verrast. Van den toren en van vele particuliere woningen wapperde de driekleur 's avonds bracht het fanfaren-gezelschap hem en den heer Hammacher ieder eene serenade tot dank voor hetgeen door hen in de bekende zaak van den tram weg BreskensMaldeghem is verricht. (M. Ct.) EERSTE KAMER. In de avondzitting van gisteren werd door den Voorzitter medegedeeld, dat was ingekomen eene mis sive van mevrouw de douairière Van Lijnden van Sandenburg, houdende kennisgeving van het overlijden van den heer mr. C. Th. graaf Van Lijnden van Sandenburg, in leven lid der Kamer. De Voorzitter wijdde een woord van herinnering aan den ontslapene, wiens heengaan hij een treffend verlies voor het College noemde. Van Lijnden schetste hij als een man van buitengewone talenten, groote kennis, veelzijdige verdiensten, een sieraad van de Kamer; een man, die, ware hij in het leven gespaard, onge twijfeld nog vele en gewichtige diensten aan Koning en vaderland zou hebben bewezen. Er werd besloten, de ontvangen missive met een adres van rouwbeklag te beantwoorden. De Voorzitter bracht in herinnering, dat het wets voorstel-Reekers tot wijziging der wet op de zeevis- scherijen in eene vorige vergadering onafgedaan was gebleven en stelde voor de beraadslagingen daarover te bepalen op Maandag a. s. 30 November, des na middags te 2 uren, waartoe werd besloten. Na het samenstellen der afdeelingen werd de ver gadering gesloten. TWEEDE KAMER. Bij het algemeen debat over de kiestabel in de zitting van gisteren sloot de heer Keuchenius zich aan bij den heer Vermeulen, daarentegen bestreden de heeren Brouwers en Viruly de tabel als geheel onvol doende. De heer Van Houten bestreed het ontwerp als eene belemmering voor Grondwetsherziening en dus voor eene betere volksvertegenwoordiging. De Minister Heemskerk hield vol dat de tabel eene nood wet was met het oog op de aanstaande Grondwets herziening. Vervolgens werden alle amendementen op art. 1 toegelicht. De heer Goekoop trok zijn amende ment in om Leiden te splitsen, doch de heer Schaep- man nam het amendement over. De heer Fabius stelde voor Vlaardingen en Vlaardingerambacht van het nieuwe district Schiedam volgens het amendement- Bahlmann aftescheiden. De Minister bestreed het amen dement-Viruly. Te 's-Gravenpolder overleed Woensdag de heer D. Bakker, in leven predikant der Oud-Gereformeerde gemeenten in Zeeland en Zuid-Holland. Niet minder dan tien gemeenten werden door hem bediend zonder medewerking van andere predikanten, Het ligt dus voor de hand dat zijn dood voor velen een groot verlies is, te meer daar het vormen van een opvolger verband houdt met een cardinaal ge loofsartikel. Beroepen bij de Ned. herv. gern. te Spijkenisse ds. A. E. I. Van Dick, pred. te Nieuw-Vosmeer. Geslaagd voor akte b middelbaar onderwijs F.ngelsch dhr. J. J. L. Bourdrez te Middelburg. Te Domburg, zoo schrijft men ons, zijn eene bewaarschool en eene woning voor de onderwijzeres aan die school in aanbouw. Beide worden geheel voor rekening van den burgemeester Lantsheer gebouwd, die ook het traktement der onderwijzeres zal betalen. Omdat deze bewaarschool geen aanspraak wenscht te maken op' den twijfelachtigen naam van christelijk, zijn de weinige gelden, die door den vroegeren pre dikant Popta voor eene bewaarschool met dat epithetum zijn ingezameld, afgeslagen. Dit alles is zeker een bewijs van daadwerkelijke belangstelling in het onderwijs, dat navolging en lof verdient. Toegelaten voor akte k 2 (beg. van Mechanica) middelbaar onderwijs dhr. C. R. Koning, van Mid delburg. Aan de Universiteit van Amsterdam promoveerde gisteren tot doctor in de geneeskunde de heer P. J. Mink, arts, officier van gezondheid 2e klasse bij het leger in Oost-Indië, na verdediging van een academisch proefschrift, getiteld«over het aneurysma cirsoideum". Kantongerecht te Goes. In de zitting van heden, Vrijdag 27 November 1885, zijn de navolgende personen veroordeeld A. G., te Schore, G. K., te Wissekerke, wegens het maken van nachtelijk burengerucht, ieder tot f 5,50 boete, subs. 1 dag gev.strafA. M., te Hansweerd, wegens het iemand uitschelden, tot f2 boete, subs. 1 dag gev.strafC. B., te Biezelinge, wegens het jagen zonder akte of vergunning, tot 2 maal f10 boete, subs. 3 dagen gev.straf; J. R, te 's-Graven polder, J. L. G., te 's-Heer Arendskerke, P. v. I., te Kruininge, wegens ijkwet-overtreding, de eerste tot 2 maal f10, de tweede en derde ieder tot f 10 boete, subs. 1 dag gev.straf; M. v. A., te's-Heer Arends kerke, wegens het laten leopen van 5 koeien op den openbaren weg en op eens anders grond, tot f 5 en f 3 boete, subs. 1 dag gev.strafS. De L., te Ierseke, wegens openbare dronkenschap (recidive), tot 3 dagen gev.strafM. R., te Wolfertsdijk, L. A. IC. en A. v. W., beiden te Wissekerkewegens als voren, ieder tot f 0,50 boete, subs. 1 dag gev.straf P. P., te 's-Heerenhoek, wegens het laten loopen van pluimgedierte op de openbare straat tot f 1 boete, subs 1 dag gev.strafW. v. B., te Rilland-Bath, wegens het zich bevinden op den openbaren weg met kar en hond, terwijl de hond niet voorzien was van een muilkorf, tot f 1 boete, subs. 1 dag gev.straf M. D., te Ierseke, A. S. en 3. v. U., te St.-Maartens- dijk, wegens het bevisschen der Schelde zonder consent, ieder tot f10 boete, subs. 1 dag gev.straf; J. II., te Kloetinge, wegens openbare dronkenschap tot fl boete, subs. 2 dagen gev.straf. Allen tevens in de kosten. Vrijgesproken werd C. v, d. V., te Borsele, beklaagd van ijkwet-overtreding. 's-Gravcnhnge. De socialist Van Raaij is door de rechtbank tot 25 boete veroordeeld wegens het be kende beleedigend stemrechtlied. Spanje verdient ditmaal in de eerste plaats onze aandacht door het droevig bericht van den dood van koning Alphonso. Hoewel meermalen geruchten om trent den ongunstigen toestand van 's vorsten gezond heid de ronde deden, werden zij, vermoedelijk om politieke redenen, telkenmale tegengesproken, tot ein delijk, en om bovenstaande reden plotseling, zijn over lijden moest worden gemeld, een feit, dat geen tegen spraak meer duldt. Koning Alphonso XII, zoon van Isabella, werd 28 November 1857 geboren en mocht dus niet ten volle den leeftijd van 28 jaren bereiken. Zijn jeugd bracht hij hoofdzakelijk in ballingschap te Weenen en in Engeland door, waar hij eene uitstekende opvoeding genoot. Nadat achtereenvolgens prins Amadeo het ko ningschap had aanvaard en na hem de republiek werd uitgeroepen, besteeg Alphonso in 1874 den Spaanschen troon door een pronunciamiento van generaal Martinez- Campos. Op 17 jarigen leeftijd aanvaardde hij alzoo eene regeering, die slechts 11 jaren mocht duren, doch die in dien tijd in vele opzichten een zegen voor het land is geweest. De overleden vorst is tweemalen gehuwd geweest en wel de eerste maal in 1878 met zijne nicht Maria de las Mercedes, dochter van den hertog van Montpencier, die nog in hetzelfde jaar overleedde tweede maal in 1879 met de Oostenrijksche aarts hertogin Maria Christina, die hem twee dochters schonk, waarvan de oudste, de vijfjarige Maria de las Mercedes, thans onder regentschap harer moeder de regeering zal aanvaarden. Koning Alphonso heeft voor een jeugdig vorst veel voor zijn land gedaan en waar, bij de rampen die Spanje in de laatste jaren geteisterd hebben, de nood het hoogst was, was de koning, vaak tegen den raad zijner omgeving, het eerst aanwezig om den toestand te overzien en hulp te verleenen, waar die het meest noodig was. Het conservatieve ministerie, dat in de laatste tijden de leiding der regeeringszaken had op zich genomen, heeft, door de bekende en veel be sproken reis van koning Alphonso naar Berlijn, getracht een nauweren band tusschen Duitschland en Spanje te vormen, zeer tegen den zin der liberalen, die terecht wezen op de gemeenschappelijke belangen van het Pyreneesche schiereiland en de Fransche republiek. Hoeveel sympathie de jeugdige vorst dan ook voor zijn persoon aan het Duitsche hof mocht verwerven, zijne reis heeft niet kunnen beletten, dat de Carolinen- quaestie in het leven is geroepen, die, tot grooten spijt van Duitschland, niet meer bij het leven van Spanjes koning mocht worden beslecht. Zooals reeds is gezegd, zal de prinses van Asturië thans tot koningin worden uitgeroepen het ministerie heeft zijn ontslag aangeboden, dat door de regentes is aangenomen. Sagasta is daarop belast met de samen stelling van een nieuw kabinet, wat hem reeds ge lukt is. Het zal zijn samengesteld als volgtvoor zitter Sagasta, binnenlandsche zaken Gonzales, finan ciën Camaeso, openbare werken Gamazo, koloniën Moret, buitenlandsche zaken Martos, justitie Montero Rios, oorlog Jouvellar, marine Beranger, prefect van Madrid Hiquena. Tot nutoe bleef alles nog rustig, doch het lijdt geen twijfel of de Carlisten zullen het hoofd opsteken. Reeds wordt gemeld, dat zij in het Noorden 6000 man hebben verzameld en het is dan ook met het oog daarop, dat generaal Martinez-Campos aan het hoofd is gesteld van het Noorderleger, dat op 30000 man is gebracht. Te Madrid zijn de troepen geconsi gneerd in de kazernen, doch er hadden nog geene on lusten plaats. Het Fransche ministerie kan er niet op bogen voor- loopig veel sympathie bij de Kamer te ondervinden. Toen gisteren de heer Brice eene interpellatie hield over het gunnen van leverantiën in het buitenland en de minister van oorlog beloofde der. Franschen land bouw zooveel mogelijk te zullen begunstigen, maar tevens de onmogelijkheid betoogde van buitenlandsche leverantie geheel buitentesluiten, werd de eenvoudige orde van den dag, waarmede de regeering zich had vereenigd met 399 tegen 127 stemmen verworpen. Ten slotte nam de regeering genoegen met eene motie om de stemming uittestellen tot de verschillende voor stellen betreffende de markten voor legerbenoodigdheden onderzocht zijn. Dit voorstel werd aangenomen met 355 tegen 200 stemmen. Engeland is een en al verkiezing voor het Parlement. Elk oogenblik komen er berichten omtrent den stand der partijen. Vermoedelijk zullen echter de conserva tieven de overhand krijgen en zal er dus geene ver andering van ministerie behoeven plaats te hebben. Het laatste bericht dat Reuter seinde, luidde, dat gekozen waren 113 conservatieven, 108 liberalen en 9 Iersche nationalisten. Van het oorlogsterrein in Bulgarije komt weinig nieuws en wat er gezonden wordt is zoo weinig betrouw baar en wordt zoo spoedig weder tegengesproken, dat men huiverig is het medetedeelen. Zoo werd er reeds gezegd, dat koning Milan van Servië afstand zou doen van den troon, doch spoedig kwam de tegenspraak van dit bericht.

Goessche Courant | 1885 | | pagina 1