veulens Bij het aanwijzen van al wat hierbij in het oog behoorde gehouden te worden, werd onderschei denlijk gewezen of men zich een rijpaard of trekpaard ten doel stelde. De Secretaris deed vervolgens een tweetal mededeelingen van landbouw kundige strekking, waarna de Penningmeester, als daartoe afgevaardigd geweest zijnde, een omstandig verslag leverde van de op 17 Juni 11. bezochte tentoonstelling van de Zeeuwsche Maatschappij te Tolen. Door een der leden werd ge wezen op het groote belang dat landeigenaars hebben, om zorgvuldig het resultaat na te gaan van de plaats gehad hebbende typen-schatting, ingevolge de wet van 25 April 1879 (Staatsbl. no. 89), als welke voortaan de grondslag zal uitmaken voor de belasting op de ongebouwde eigendommen. Aan eene commissie van 3 leden, daartoe bij stemming aangewezen, werd een voorbereidend onderzoek te dier zake opgedragen. Nadat nog goedgevonden was, op 21 December e. k. eene buitengewone vergadering van de leden der Ver- eeniging te beleggen, met vrijen toegang voor niet-leden, werd ten slotte den Secretaris, op zijn verzoek, toege staan, ter veraangenaming van het gezellig bijeenzijn, nog een bijdrage te leveren, onder de voorwaarde evenwel van niet langer dan een kwartier-uurs het wooul te voeren. Met op eigenaardige wijze de on derscheidene beteekenissen van het woord kwartier te schetsen, werd die taak door hem precies in 15 minuten tijds volbracht. Beutsoverzicht. Zelden heeft misschien een oorlog in Europa zoo weinig invloed op den stand der koersen van de Staats fondsen als de tegenwoordige strijd tusschen Servië en Bulgarije. Veel verwondering kon dit trouwens niet baren, want, hoewel een oogenblik vrees ontstond, dat deze oorlog de voorbode zou zijn van ernstige verwik kelingen tusschen de groote mogendheden, zoo bleek weldra, het laatst en duidelijkst nog uit de troonrede van den Duitschen keizer, dat de Europeesche vrede geen gevaar loopt. Trouwens de financiëele toestand der verschillende staten is ook niet van dien aard, dat er groote uit gaven voor oorlogskosten op kunnen overschieten en ieder is reeds blijde, wanneer hij het zonder leeningen er brengen kan. Onder den invloed van dezen door den inhoud der staatskassen afgedwongen vrede is het niet te verwonderen, dat de Europeesche Staats fondsen in de afgeloopen week weinig verandering ondergingen en sommige zelfs eenige verbetering aan toonden. Van de Turken avanceerden de gepriviligeerden 1 pet., de groepen C en D 5t pet. en verbeterde van de Hongaren de 4 pet. goudleening 1 pet. Oosten- rijksche en Italiaansche fondsen liepen eene kleine fractie terug. De koersen der Russische waarden bleven nagenoeg onveranderd. Er is weder sprake van eene nieuwe leening, waarover Rusland aan het onderhan delen zou zijo. Ook van Duitschland kan eene leening van Rm. 39.000.000 worden tegemoet gezien. De binnenlandsche fondsen sluiten met uitzondering van de 4 pet. een weinig lager. Van de industriëele en financiëele ondernemingen verdienen inzonderheid de koloniale waarden de aandacht, wijl zich die meest allen door eene goede prijsvermeerdering kenmerkten. Zoo stegen aandeelen Dorrepaalsche Bank 1 -ij pet., Obligatiën 1 pet., Aandeelen Handels-Vereeniging «Amsterdam" 3 pet., Aandeelen Ned.-Ind. Handels bank 6% pet., Aandeelen Koloniale Bank 5 pet. Naar men verneemt heeft laatstgenoemde maatschappij over het afgeloopen boekjaar een overschot beschikbaar, waaruit eenig dividend op de preferente aandeelen zoude kunnen worden uitgekeerd.. Dé Amerikaansche spoorwegwaarden zetten tot op het laatste der week hun avans voort, zonder dat daarvoor bijster goede gronden schijnen te kunnen worden aangegeven. Het verdient dan ook de aandacht, dat de aandeelen over het algemeen niet meer dien kooplust ondervonden van de vorige weken en dat bij de minste zwenking van de markt groote verkoopen plaatshadden. Intusschen, zooals gezegd is, bleven de prijzen aanvankelijk stijgende, tengevolge van de specu latie, die vooral te Londen tot een groote hoogte ge stegen is. Dat de laag genoteerden hierbij het meest profiteerden is begrijpelijk en de Denver Rio Grande, Ontario, Erie en Wabash stegen nog aanmerkelijk, al is er ook geen vergelijk met hun stand enkele jaren geleden, de eerste nog wel niettegenstaande de storting is aangehouden. Dat de stijging van den laatsten tijd echter voor de meeste fondsen niet haren oorsprong vindt in den toestand der maatschappijen blijkt wel daaruit, dat einde der vorige week reeds eene reactie intrad en de koersen ten slotte flauw bleven, wat niet verbeteren zal nu blijkt, dat de overeenkomst tusschen een president der Ohio- en Baltimore-maat- schappij met de voorzitters der Trunklijnen, waarvan in een vorig overzicht gewag werd gemaakt, slechts het vervoer van goederen betreft, doch voor het per sonenvervoer nog nadere voorwaarden zullen worden gesteld. Al waren alzoo aan het einde der week de koersen weder dalende, toch is voor vele fondsen de stijging nog aanzienlijk te noemen, zooals blijkt uit onder- Aandeelen. 14 Nov. 21 Nov. 15% 18% 137 Denver Rio Grande 18% 22% Michigan Central 75% 77 Missouri Kansas Texas 29% 35% Incomebonds dito 80 88 Pennsylvania 108 113% Union Pacific 61% 62% Wabash 19% 22 St. Paul Minneapolis 106% 108% De stijging der Denucr-waarden was het gevolg van de verkregen overeenstemming tusschen het Engelsche comité en de houders der eerste hypotheek-obligatiën, waardoor de kansen op het welslagen der voorgenomen reorganisatie worden verhoogd. De rijzing in de Mis- souri-Kansas-Texasnaarden werd bevorderd door het rapport van de commissie, die belast is geweest om met de Indianen overeenkomsten betreffende het land bezit te sluiten, en waarin geadviseerd wordt lande rijen aan de Indianen toe te wijzen, waardoor deze Maatschappij haar landbezit tot waarde zal kunnen maken. Van de Amerikaansche Staatsfondsen verdienen ditmaal alleen de Peruanen de aandacht, waarvan de 6 pet. 1 pet. naar boven liepen op een reeds ver meld bericht van het Comité van Peruaansche fondsen houders te Londen, dat de delegatie uit Parijs is teruggekeerd met het ontwerp eener schikking met Dreyfus, waarin de geschillen aan eene scheidsrechter lijke uitspraak worden onderworpen. De geldmarkt blijft nog steels ruim voorzien; geld op prolongatie was tegen 2% pet. a 3 pet. goed verkrijgbaar. VERSLAG van den toestand der Ambachtsschool te Goes en van de Yereenigiug van dien nanni, over het jaar 1884/85. Onze vereeniging is in den loop van dit jaar haar elfde levensjaar ingetreden en met haar de door haar opgerichte school, hoewel deze natuurlijk eenige maan den jonger is dan haar moeder. Dat eerste jaar van het tweede tiende gedeelte eener eeuw wij vertrouwen, dat zij de eeuw vol zal ma ken is voor onze vereeniging, en niet het minst voor haar dochter, een belangrijk jaar, haast even be langrijk als het eerste van al de jaren van haar be staan. Gij weet, wat ik bedoel; gij denkt allen aan de uitbreiding van bet door haar gegeven onderwijs, aan de gelegenheid, die ervoor de Zeeuwsche jongelui geopend is, om, behalve in de bewerking van het hout, ook onderricht te ontvangen in die van het ijzer. Uw bestuur, volijverig als het steeds was en nog altijd is mijne en mijner medebestuurderen beschei denheid verbiedt mij, meer tot zijnen lof te zeggen was er reeds sedert lang op bedacht, om, bij zijn streven naar het doel onzer vereeniging: de vorming van geschikte handwerkslieden, zich niet te bepalen tot het onderwijs in de bewerking van het hout, maar hare werkzaamheid uittebreiden tot een of ander ander ambacht. In de eerste plaats dacht het bestuur aan het smidshandwerk. Meerdere malen riep het daarom jongelieden op, die genegen mochten zijn, de bewerking van het ijzer te leeren, maar steeds meldden er zich of in het geheel geen of althans slechts zoo weinig aan, dat wij den moed niet hadden, om de zaak op touw te zetten. Eindelijk, in het begin van dit jaar plaatsten wij wederom eene uitnoodigiug van dezelfde strekking in onze couranten, en nu boden zich zoovele knapen aan, dat wij met de meeste vrijmoedigheid de handen aan het werk sloegen. En het was nu juist geen licht werkje, dat wij ondernamen, want, en dit zegt veel, zoo niet alles, in dergelijke ondernemingen, wij hadden geld, zelfs veel geld noodig, zoo wij ons plan zouden kunnen volvoeren. Door uwe vergadering van den 2Isten April dezes jaars daartoe gemachtigd, wendden wij ons tot de verschillende collegiën, van wie wij tot dusver subsidie ontvingen, met verzoek om verhooging van hunne bijdragen. Aan den Raad onzer gemeente vroegen wij eene verhooging van 200. Zij werd verleend, wel niet met algemeene stemmen, maar welk voorstel, het onderwijs betreffende, vindt dezer dagen, en dat niet in Goes alleen, doch haast overal elders, algemeene goedkeuring? Aan het Burgerlijk Arm bestuur alhier verzochten wij 100 meer. Het verzoek werd ingewilligd met die bereidvaardigheid, welke dit Bestuur steeds openbaart, waar het de geestelijke ont wikkeling der minder door de fortuin bedeelden geldt. Van de Staten onzer provincie hadden wij gehoopt, dat zij ons, boven het dcor ons reeds genotene, nog 500 zouden schenken. Zij meenden echter niet verder, dan tot 300, te moeten gaan doch, al bekwamen wij niet zooveel, als wij hadden gèwenscht, voor het verleende zijn wij hun hoogst erkentelijk. Én aan hen èn aan het Burgerlijk Armbestuur èn aan onzen Ge meenteraad betuigen wij bij dezen onzen welgemeenden dank voor de door hen met de daad getoonde belang stelling in onze school. Waren die gelden hoofdzakelijk bestemd voor de bezoldiging van eenen onderwijzer in de bewerking van het ijzer, er was nog meer noodig: het schoolgebouw moest vergroot, de vereischte leermiddelen moesten aangeschaft worden. De kosten daarvoor, geraamd op ruim 2000, zouden gedekt worden door eene geld- leening tot dat bedrag en een deel van het batig saldo van het vorig dienstjaar. Die geldleening was spoedig volteekend, zoodat met aanbesteding en bouw al ras een begin gemaakt en naar eenen onderwijzer omgezien kon worden, en op dit oogenblik zijn wij met alles zoover gevorderd, dat het gebouw gereed en de on derwijzer F. J. Palsenburg reeds sedert een drietal weken druk bezig is, om het voor zijn onderwijs be stemde lokaal voor zijne leerlingen in gereedheid te brengen, en nog maar enkele dagen zal het duren, of het rumoer, door zaag en hamer en schaaf in het eene lokaal gemaakt, zal geaccompagneerd worden, zij het dan ook niet in liefelijke harmonie, door dat van mokerslag en vijlgekras in het andere. (Slot volgt.) Buitenlandsch Overzicht. Men spreekt ervan, dat de Sultan van Turkije de Serviërs gesommeerd heeft om Bulgarije te ontruimen. Hoewel dit bericht ook weder is tegengesproken is het zeker, dat koning Milan vrij snel met zijn leger naar Servisch grondgebied terugtrekt, minder evenwel tengevolge van de inmenging van de Porte of de mogend heden, dan wel door de overwinningen van vorst Alexander, die aan het hoofd van zijn leger steeds zegevierend het eerst prijsgegeven territoir herwint. Wij gaven in ons vorig overzicht als onze meening te kennen, dat vorst Alexander, tenzij daartoe gedwongen door de mogendheden of Turkije, niet zoo dadelijk in een wapenstilstand zou toestemmen en werkelijk wordt dan ook gemeld, dat de Bulgaren geene wapenschorsing willen vóór zij op Servisch grondgebied zijn doorge drongen. In dit voornemen zullen zij zeker nog wel versterkt worden, wanneer het gerucht bevestigd wordt, dat de Serviërs de bijna onneembare vesting Widdin hebben in brand gestoken. De sympathie voor vorst Alexander wint intusschen overal veld en zelfs in Rusland kan de persoonlijke antipathie van den Czaar de publieke opinie niet beheerschen. Het Spuunsch-Dultsch protocol betreffende de Caro- linen zal 5 December geteekend worden. Spanje behoudt de souvereiniteit over de eilanden, maar Duitschland krijgt er vrij handelsverkeer en kolenstations. Uit Spanje komen weder berichten, dat de Carlisten alweer het hoofd opsteken. In het Noorden des lands mengt de geestelijkheid zich openbaar in 's lands zaken en begunstigt de Carlistische partij. In Catalonië en Arragon is deze geheel georganiseerd en hunne comité's wachten slechjs op eene gunstige gelegenheid (vooral met het oog op den gezondheidstoestand des Konings) om de leiding der zaken overtenemen. Wapens en ammunitie werden, naar aan de Débats gemeld wordt, op groote schaal gekocht en aan de Fransche grens opgeslagen. Godsdienstige vereenigingen, genaamd die der «Katholieke jeugd", waarvoor door de Jezuïeten propaganda gemaakt is, staan met de Carlisten in betrekking. Thans wordt weder eene or ganisatie opgericht, welke de Regeering niet recht streeks durft tegengaan, en toch niet kan goedkeuren. Zij wordt onder het leger uitgebreid, en staat, naar men den Minister van Oorlog heeft medegedeeld, die echter hare statuten niet heeft goedgekeurd, tegen over den republikeinschen bond in het leger. Op haar programma komt voorstipte gehoorzaamheid aan de reglementen, trouw waarnemen der godsdienstplich ten, onthouding van opstanden, uitsluiting van alle geheime genootschappen. Dit alles is uitmuntend zoo lang alles rustig is, maar als eenmaal het oogenblik gekomen is, vormt deze zelfde bond een leger in het leger ten gunste van don Carlos. Gemengde Berichten. Ylissingen. Dezer dagen vertoefde hier een reizend koopman in manufacturen die, vergezeld van een knecht en een met goederen beladen handkar, zijne waar langs de huizen der ingezetenen rondventte. Naar een ooggetuige ons verzekerde werd door be doelden manufacturier o. a. ook te koop aangeboden linnen van een stuk dat, volgens zeggen van den knecht, door onhandigheid van dezen op de straat en in eene goot was gevallen en dientengevolge eenigs- zins vuil geworden was, zoodat de koopman zich nu genoodzaakt zag, het voor een spotprijs, ver beneden de werkelijke waarde, te verkoopen. Of het linnen werkelijk verkocht werd voor minder geld dan het waard was, weten wij nietmaar wel verzekerde ons onze zegsman, persoonlijk gezien te hebben dat het bedoelde stuk, alvorens het door den koopman werd rondgevent, niet bij toeval in de goot viel, maar wel degelijk met opzet daarin geduwd werd. Men zij dus op zijne hoede en wachte zich voor mogelijk bedrog. Misschien komt die koopman ook wel te Goes. De heer E. Kiderlen, Zaterdag-avond te 8 uren op zijn rijwiel uit Rotterdam vertrokken, kwam Zon dagavond te 6 u. 35 min. te Leeuwarden in welstand aan, alzoo 1 uur 25 minuten binnen de 24 uren, gelijk de weddenschap was. De afstand van Rotterdam langs den genomen weg tot Leeuwarden bedraagt pl. m. 260 kilometer of circa 47 uren gaans, en is, als men er ruim vier uren voor rust afrekent, in 18 uur door dezen wielrijder afgelegd. Naar men verneemt, zijn de verdachten, wegens den diefstal van 180 horloges op den Haarlemmerdijk te Amsterdam, wegens gebrek aan bewijzen op vrije voeten gesteld. Als eene bijzonderheid kan gemeld worden, dat in de Meestoof «de Eendracht" te Kolijnsplaat, van den heer P. Breure, landbouwer te Kats, de zuivere wicht aan meekrap is bereid tegen 3000 kilo per gemet, hetwelk temeer iets bijzonders mag genoemd worden, daar de aldaar dienstdoende droger in zijn 23jarigen dienst nimmer dit cijfer kon aanteekenen. Op sluwe wijze heefteen werkman .te Vlissingen, die penningmeester was eener Vereeniging tot onder steuning bij ziekte, zich van een bedrag van 140 meester gemaakt. Hij had namelijk die gelden bij de spaarbank moeten storten, doch onder voorgeven dat het boekje verloren was gegaan een duplicaatboekje weten te verkrijgen, waarmede hij alles uit de spaarbank tot eigen gebruik had weggehaald. Het eerste boekje echter werd geregeld door hem zelf bijgevuld, en telkens bij een lid van het bestuur bezorgd, zoodat oogenschijn- lijk bij de Vereeniging alles in orde was. De politie, die van de zaak in kennis werd gesteld, heeft procesverbaal opgemaakt. De zaak was aan 't licht gekomen, toen de werkman uit zijn werk werd ontslagen. (N. R. Cf.) De kerkvoogden te Buitenpost, die het met den predikant aldaar niet eens zijn over de leer, weigerden de kerk aftestaan voor den Zondagavonddienst. Zij hadden de lampen uit het gebouw verwijderd en de deur gesloten. Des avonds kwamen de belangstellenden voor de dichte deur, en deze zou ongetwijfeld ingetrapt zijn geworden, hadden de kerkvoogden haar niet ge opend. Nu ontbrak er nog licht, maar eenige gedien stige geesten spoedden zich naar particulieren en kwa men met een voldoend aantal lampen terug, zoodat de dienst nu kon beginnen. Daar te Middelburg volksgaarkeukens ontbreken, maar toch de wenschelijkheid gebleken is dat de min- gegoeden zich voor een billijken prijs van goed eten kunnen voorzien, heeft de commissie van spijsuitdeeling aan minvermogenden besloten dezen winter bij wijze van proef, op de dagen waarop niet de gewone soep wordt uitgereikt, vaste spijs tegen een kleine vergoe ding beschikbaar te stellen. Een schipper, die te Amsterdam eene som van ƒ270 aan de Associatie-Cassa was gaan halen, werd door een kwartjesvinder, die vooraf zeide een gulden gevonden te hebben, in een melkhuis op de Leliegracht gelokt. Nauwlijks daarbinnen getreden, voegden zich nog twee andere personen bij hen. Dit drietal maakte den schipper met geweld zijn geld afhandig en zette het daarna op een loopen. Der politie mocht het gelukken den kwartjesvinder reeds des avonds in hechtenis te nemen. (Amst.) Door wijlen mej. J. Vogel, wed. van den heer J. De Ridder, te Middelburg, is aan de Weesinrich ting te Neerbosch vermaakt: »1/13 gedeelte in de overige éen derde part harer zuivere nalatenschap, na aftrek van schulden, lasten en de uitkeeringen der als vaste som bepaalde legaten". In de aristocratische kringen te Londen heeft een buitengewoon voorval zeer veel opzien gebaard. Lady Gordon, «dame du palais" der koningin, heeft onder den naam «madame Lièvre" in Coventgarden een groot modemagazijn opgericht, waarin zij zelve de klanten bedient. Oorzaak hiervan is dat de schoon broeder der lady, de markies van Huntly, weigert, zijner weduwe geworden schoonzuster een dusdanig jaargeld toe te kennen, dat zij behoorlijk haar stand kan ophoudenhij wil haar slechts drie duizend vijf honderd pond sterling per jaar geven. De koningin heeft de dame natuurlijk dadelijk ontslagen en de nieuwe firma is door de aristocratie in den ban gedaan. In rijke burgerkringen schijnt men er echter een eigenaardig genoegen in te vinden om door hoog- aristocratische handen bediend te worden, en lady Lièvre-Gordon maakt prachtige zaken. In Raleigh (Noord-Carolina) heeft het onlangs schildpadden geregend. De regen viel bij stroomen neer, als bij een wolkbreuk, en toen het ophield met regenen, waren de straten bezaaid met schildpadden. Eenige dagen geleden, zegt de Capitale, werd de rijke koopman Robertucci, uit het stadje Monte- pelose, nabij Potenza, door bandieten opgelicht, die een losgeld van vijftienduizend lire voor hem vorderden, dat achter een aangewezen boom moest worden neer gelegd. De politie ried om het geld werkelijk daar neder te leggen, maar trof tevens maatregelen om den af gezant der bandieten hij het weghalen te kunnen arres teeren. Toen de politie-beambten op het bepaalde uur naar den boom gingen, zagen zij er een man geleund tegen staanzij snelden toe en herkenden tot hunne ont zetting het lijk van den opgelichten koopman. De roovers hadden mededeeling van de maatregelen der politie gekregen, Robertucci vermoord en diens lijk bij den boom geplaatst. Twee schooljongens te Frankfort hadden het ro mantisch plan gemaakt om in stilte naar Servië te vluchten en tegen de Bulgaren te strijden. Voor dit doel hadden zij twee geweren en eenige revolvers gekocht en bovendien twee kisten met munitie, eetwaren enz. aangeschaft. Het eene jongmensch was, door zijne grootmoeder te bestelen, in het bezit van eenige honderden marken gekomen, en het andere had zich van kleinoodiën zijner moeder meester gemaakt. De twee avonturiers waren hierdoor in het bezit van dertienhonderd mark en dachten jongstleden Zaterdag de reis via Weenen te aanvaaiden. Doordien een der beide snuiters een brief aan een zijner kameraden schreef, kwam het mooie plannetje ter kennis van den vader van den geadresseerde. Hij gaf hiervan onmiddellijk aan den vader van den vriend van zijn zoon mededeeling en daardoor veranderden de dertienhonderd marken weder van eigenaar. Zeer waarschijnlijk zullen de papa's der kwajongens hun zoons wel op gevoelige wijze onder het oog hebben gebracht hoe dwaas en onbekookt hun avontuurlijk plan was. Laatste en teiegraphische berichten. ♦s-Gravenhage. TWEEDE KAMER. Heden aange nomen met 74 tegen 4 stemmen het ontwerp tot aanleg voor staatsrekening van een buitenhaven te Lemmer, na aanneming van een amendement-Van der Sleijden om het onderhoud der vroegere buitenhaven door de provincie te doen dragen. Ook aangenomen het ontwerp tot vereeniging van Rotterdam en Delfs- haven. Het algemeen debat over de kiestabel is aange vangen. Dhr. Vermeulen drong aan op onveranderde aanneming van het ontwerp. Dhr. Van Baar is tegen het ontwerp, dat de bestaande onrechtvaardige kies tabel bestendigt. Dhr. Schaepman deelt dit gevoelen. Dhr. Oorver Hooft is tegen het ontwerp met het oog op de politieke verhoudingenook dhr. Godin De Beaufort bestreed het ontwerp. Morgen voortzetting. Weerkundige Waarnemingen. GOES, Woensdag 25 November 1885. UUB. Barometer- stand. Wind richting. Toestand van de lucht. Theraom. stand Celsius Regen in mM. (hoogte) sedert gisterm. 8 uur. s morgens 8 748* Oost. Betrokken. 5 0.3 s midd. 12% 748 7 s avonds 5 747 6.5 Waarneming van hedenochtend 8 uur: Een depressie, met een barometerstand van onge veer 735 m.M. in het centrum, bevindt zich ver van ons en Westwaarts. Een centrum van hoogen druk bevindt zich ver van ons en Noordoostwaarts. Het grootste barometer-afwijkingsverschil was Gisteravond acht uurGroningen 4.7 m.M. boven Vlissingen. Hedenochtend acht uur: Groningen 6 m.M. boven Vlissingen. Hedenmiddag half een 't verschil werd grooter. Barometerstand te Utrecht om half een749.8 m.M. VerwachtingZuidelijke wind, kalm weêr, veel kans op regen. Te houden Aanbestedingen. Datum. Plaats. Voorwerpen. Informatiën. 27 Nov. Middelburg, op diepte houden kanaal Zuid-Beveland (6 jaar). Raming 13500 per jaar. Rijksingenieur te Goes 28 Goes, houten heulen. Breede Watering be westen Ieracke,

Goessche Courant | 1885 | | pagina 2