1885. N°. 140. Donderdag 26 November. 72ste jaargang. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich- voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel OPENBARE VERGADERING van den Baad der gemeente Goes, op VRIJDAG den 27 NOVEMBER 1885, des namiddags te 2% uren. Goes, den 25 November 1885. De Secretaris, HARTMAN. Ponten van behandeling: I. Notulen. II. Mededeelingen. III. Ingekomen stukken, IV. Voorstel van B. en W. omtrent een te geven advies betrekkelijk den ligger der wegen en voetpaden. V. Idem omtrent het aanbod van het Burgerlijk Armbestuur eener bijdrage in de verpleegkosten van arme krankzinnigen, met wijziging der begrooting voor 1885. VI. Idem tot dekking van buitengewone uitgaven op dezelfde begrooting. VII. Idem tot af- en overschrijving op dezelfde be grooting. VIII. Tweede suppletoir kohier der belasting op de honden voor 1885. Ter overweging. Men deelde ons dezer dagen mede, dat, naar aan leiding van den ook hier meer en meer toenemenden werknood, iemand reeds nu een timmerman geraad pleegd heeft over eenige herstellingen, die hij in het voorjaar aan zijne woning wil laten doen, opdat de werkzaamheden, voor zoover zij op den winkel kunnen geschieden, reeds nu kunnen worden verricht. Wij achten dit een voorbeeld, dat navolging ver dient. Ook hier toch wordt de klacht vernomen, dat er geen werk genoeg is om alle knechts in dienst te houden en het lijdt geen twijfel of vele werklieden gaan den winter met de meeste bezorgdheid tegemoet. Wanneer nu ieder zijne woning eens inspecteert en eens nagaat, wat in het voorjaar herstelling zal be hoeven en of een deel daarvan ook op den winkel kan worden verricht, en hij raadpleegt zijn timmerman daarover, dan kunnen vele zorgen voor den winter worden verlicht. Vooral geldt dit ook voor hen, die voornemens zijn te bouwen. Wanneer bestek en tee- kening der nieuwe gebouwen nu worden gereedgemaakt en het werk aanbesteed, dan kan reeds veel worden in orde gebracht. Op die wijze wordt de nood voor een deel van den handwerksstand aanmerkelijk verminderd, terwijl ook voor hen, die zich door bedeelingen het lot der armen aantrekken, de taak wat wordt verlicht; het is toch te voorzien, dat anders menig flink werkman gebrek zal lijden en, hoe noode ook, om onderstand zal moeten vragen, bij gebrek aan verdienste. Tegen de eventueele opmerking, dat er door boven- staanden maatregel in het voorjaar minder werk zal zijn, wensehen wij aantevoeren, dat er dan toch nog altijd genoeg te doen overblijft, terwijl de winter tevens door koude en lange avonden groote uitgaven vordert voor vuur en licht. Wie het door ons aangegeven middel om den werk nood te helpen verminderen als doeltreffend beschouwt, drale niet; hij zal een goed werk verrichten. GOES, 25 November 1885. In de gisteravond gehouden algemeene vergade ring der vereeniging d e Ambachtsschool" alhier werd de rekening van het afgeloopen dienstjaar goedgekeurd en vastgesteld in ontvang op f 3068,37 in uitgaaf op 2132,64% en alzoo met een goed slot van 935,73. De begrooting voor het jaar 1885/86 werd in ontvaDgen uitgaaf vastgesteld op ƒ5735,73, met een post voor onvoorziene uitgaven van 614,10, terwijl daarop voor den bouw en de inrichting eener smederij is uitgetrokken een bedrag van ƒ2400, Tot bestuursleden werden met nagenoeg algemeene stemmen herkozen de beide aftredende heeren J. J. Ramondt en W. De Beste. Het voorstel tot het aan nemen van donateurs werd door het bestuur inge trokken op grond dat de statuten reeds spreken van personen, die de vereeniging steunen door vrijwillige bijdragen, waartoe dus donateurs ook kunnen gerekend worden. Eindelijk bracht de voorzitter nog het jaar verslag uit, dat in ons blad in zijn geheel wordt op genomen. Uit Amsterdam schrijft men ons, 24 dezer: Zooeven, kwartier over achten, hing het leven van uwen correspondent, naar hij reden had te vreezen, aan een zijden draadje, doch gelukkig is hij er met een blauwe scheen afgekomen. Hoor wat is geschied. De Amsterd. afd. van den sociaal-democratischen bond had eene bijeenkomst uitgeschreven, ditmaal in het «Café Zincken", op den Westerdokdijk, dus volstrekt niet in de buurt van de meeste mijner stadgenooten. Toch was de zaal reeds lang vóór het bepaalde uur, zijnde klokke acht in den avond, propvol met mannen en vrouwen. Ook ik was reeds even 7 uren op mijn post en bemerkte aldra, dat ook de politie even als een getrouw dagbladschrijver liever een uur te vroeg dan een minuut te laat komt. Hare vertegenwoordi gers in burgerkleeding waren vele. De voorzitter der vergadering opende, met den hamer des gezags (zijnde ditmaal niet minder dan een ijzeren hamer met een houten steel, onomwonden, dus zeer indrukwekkend) in de hand, de bijeenkomst. Hij deelde mede, dat het der vele bemoeiingen ein delijk gelukt was een lokaal te vinden tot het houden eener openbare vergadering der sociaal-democraten, die overal daarin belemmerd werden, speciaal door de politie, die de kasteleins waarschuwt, dat zij hunne lokalen niet aan »de roode bende" moeten afstaan. De politie doet dat steeds zonder getuigen, maar treft toch bij velen doel. Na een en ander over den ongelukkigen maatschap- pelijken toestand op de gewone wijze aan zijn adres bezorgd te hebben gaf hij het woord aan den heer J. A. Fortuijn, die daarop een hemelhoogen katheder beklom en, na eenige bekende hatelijkheden, aankon digde dat hij antwoord zou geven op de aangekon digde vraagWie zijn de moordenaars" 1 Hij zou dit doen in aansluiting met eene rede van den heer Domela Nieuwenhuijs over de vraag»Wie zijn de dieven" In gespannen verwachting zaten en stonden alle aanwezigen tot het antwoord op de vraag»Wie zijn de moordenaars" 1 komen zou. En zie, het kwam en het luiddeDe moordenaars zijnde regeering en de regeerende klasse Opeens staat een op de eerste stoelen gezeten heer van zijne zitplaats op, doet zich, met aanwijzing van de teekenen zijner waardigheid kennen als commissaris van politie, en verzoekt den spreker zich te matigen in zijne woordenkeuze, daar hij zich anders verplicht zou zien, de vergadering te ontbinden en het lokaal te doen ontruimen. Groot tumult, gesis, getierBij herhaling maande de voorzitter tot orde en bedaardheid aaneindelijk zal de, wel eenigzins van kleur verschoten, heer For tuijn zijne rede vervolgen, maar 't was hem niet ge gund. Glazen werden stukgegooid of ingeslagen, in minder dan geen tijd stond geen enkele stoel meer overeind, overal geschreeuw, gehuil en gedrang om buiten te komen. Uw onderdanige dienaar werd mede gedrongen en bevond zich, zonder zelf recht te weten hoe, eindelijk met een bezeerd been op straat. Van alle kanten daagde nu politie in uniform op oü diable allait-elle se nicher 1 zou men kunnen vragen en maakte ruim baan. Er zijn weder gewonden, maar hoe en wie weet ik niet. De toegang werd afgezet, zoodat ik niet meer terug kon. Ik haast mij daarom, met pijn-verachting, u een kort réiaas te zenden. Door Z. M. zijn benoemd tot d ij k g r a a f van den Magdalenapolder, W. Maarleveld; tot dijkgraaf van den Jacobpolder, L. Lucasse; tot gezworen van het waterschap de Vrije polders onder Tolen, I. van Gorsel; tot plaatsvervangend dijkgraaf van den Rapen burgpolder, G. Bornin het bestuur van den Vergaert- polder, tot dijkgraaf A. Buyck, en tot plaatsverv. dijk graaf C. E. Verhelst; tot plaatsverv. dijkgraaf van den Anna Jacoba- en van den Willempolder, M. Moerland in het bestuur van den Louisapolder, tot dijkgraaf J. F. Wouters, en tot plaatsverv. dijkgraaf C. L. d' Hollander. Ondelande. Gekozen tot lid van den gemeenteraad de heer M. P. VanderWeele met 12 van de 23 uitgebrachte stemmen. De heer P. Mol verkreeg 11 stemmen. Naar De Tijd verneemt, werd bij het afdeelings- onderzoek van het regeeringsvoorstel tot wijziging van art. 194 der Grondwet, zoowel van katholieke als van anti-revolutionaire zijde het regeeringsvoorstel voor niet-bevredigend verklaard. De beide genoemde fractiën der rechterzijde zouden zich voorts in hoofdzaak een stemmig hebben betoond in het stellen van eenige eischen als aanvulling op het voorstel der regeering, volgens welke een eventueel nieuw grondwetsartikel over het onderwijs ongeveer volgenderwijze zou luiden J 1. Het openbaar onderwijs is een voorwerp van de aanhoudende zorg der Regeering. 2. Het onderwijs is vrij. 3. Wat het lager onderwijs betreft, worden het toe zicht der Regeer,ng en de eischen van bekwaamheid en zedelijkheid der onderwijzers geregeld bij de wet. 4. In of voor elke gemeente wordt lager onderwijs gegeven, voldoende aan de behoefte der bevolking. Het wordt, voor zooveel daarin niet op andere wijze is voorzien, van overheidswege verstrekt in openbare scholen. 5. De openbare scholen zijn toegankelijk voor leer lingen zonder onderscheid van godsdienstige gezindheid. 6. Op de openbare scholen wordt schoolgeld geheven, in evenredigheid tot de kosten van het onderwijs. 7. De kosten van het gewoon lager onderwijs aan kinderen van bedeelden, onvermogenden en minver mogenden worden van overheidswege vergoed, onver- billig of dit onderwijs op openbare of bijzondere scholeD genoten wordt. 8. De Koning doet van den staat der hooge, mid delbare en lagere scholen jaarlijks een uitvoerig verslag aan de Staten-Generaal geven. Bij het examen voor apothekers-bediende te Breda is geslaagd dhr. J. C. Blad, van Middelburg. Z. M. heeft benoemd tot rechter in de arr.- rechtbank te Middelburg m r. S. Gratama Hz,, thans kantonr. te Schoonhoven. Benoemd tot ontvanger der directe belastingen, accijnzen en invoerrechten te Hulst de heer A. Bakker M z n., thans te Akkrum. Z. M. heeft aan j h r. m r. W. A. De Jonge, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als lid van het college van regenten over het huis van arrest en van bewaring te Zieriksee, onder dank betuiging voor de in die betrekking bewezen diensten, en is benoemd tot lid van gemeld college van regenten m r. D. N. Van H o y t e m a, subst.-off. van justitie bij de arr.-rechtbank te Zieriksee. De Provinciale Staten van Utrecht hebben be sloten dat de verkiezing van een lid van de Eerste K a m e r, ter voorziening in de vacature ontstaan door het overlijden van graaf Van Lijnden van Sandenburg, zal plaats hebben Zaterdag 5 December te 1 uur. Blijkens het jaarverslag van de Privy Council omtrent den veeinvoer uit het buitenland in Engeland, is die invoer toegestaan, mits het aan de landingsplaats worde geslachtvoor herkauwende dieren en varkens afkomstig o. a. uit: Nederland. Uit Assen wordt gemeld, dat de heer L. Olden- huis Gratama, lid der Tweede Kamer, in beterschap toeneemt. Voor de verkiezing van een lid van Prov. Staten in het hoofd-kiesdistrict Oldebroek, op 1 Dec. a. s., wordt o. a. aanbevolen de heer L. C. baron v. d. Feltz, inspecteur der posterijen voor Gelderland en Limburg te Arnhem. De heer K. A. M i n n i g h en echtgenoote uit Dordrecht, onlangs benoemd tot vader en moeder in het Diaconie-gesticht der Ned. Herv. gemeente te Tolen, hebben voor die benoeming bedankt. Maandagavond werd de begaafde actrice, Mevr. Sophie de Vries, te Amsterdam, bij gelegen heid van haar 25jarig jubilé, namens tal van ver eerders een zilveren theeservies aangeboden. In den sui kerpot was eene verrassing in den vorm eener enve loppe, die bescheiden den inhoud verborg. Namens hare kunstvrienden ontving zij een fraai bronzen beeld op ebbenhouten voetstuk. De feestvoorstelling genoot veel belangstelling. L'Etoile beige verneemt, dat de heeren O 11 e t en Wilmart voornemens zouden zijn, den Staat der Nederlanden in rechten aan te spreken om terug betaling van het waarborgkapitaal (ƒ400,000) van de niet uitgevoerde spoorwegconcessie Rotterdam Munster. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. In de zitting van gisteren is de heer Heldt beëedigd. Op de voordracht voor een lid van den Hoogen Raad zijn als vierde en vijfde candidaten gebracht de heeren mr. Eyssell, advocaat, en mr. De Graaf, raadsheer te 's-Gravenhage. De discussie is aangevangen over het voorstel betref fende den aanleg voor rijksrekening van een buitenhaven te Lemmer. Op dit voorstel zijn ingekomen twee amen dementen: le. van den heer A. Van Dedem om Friesland het beheer en het onderhoud te laten betalen2e. van den heer Dirks om den oostelijken dam korter te maken dan den westelijken. Koloniën. Uit Djambi wordt aan de Javabode gemeld, dat de benting aldaar in den ochtendstond van 28 op 29 Augustus door de Djambineezen is aangevallen. Zij begonnen de militaire kantine te bekruipen, en hoewel de wacht zich kranig verdedigd heeft, moest zij zich al schermutselende terugtrekken ter bereiking der benting. Een hunner was gewond, zoo ook de sergeantkantinebaas. Voor de benting stonden de Djambineezen met de blanke klewang, ja werd er door hen op de poort der benting geschoten, maar tegen het vuur van den Beaumontkogel waren ze niet bestand, en oogenblikkelijk bekwamen zij volgens geruchten pl. m. 40 dooden en gewonden. Acht der dooden, zoomede twee der zwaar gewonden, hebben zij niet kunnen meénemen. Een paar uur hebben die zwaar gewonden slechts geleefd, waarvan een die nog een weinig kon praten, verklaard heeft, dat hij nu inzag dat hij bedrogen was, om tegen de benting op te rukken. De toestand te Dj^pbi moet lang niet aangenaam zijn, en is er ook niet op verbeterdalles logeert nu sinds dien tijd wederom zoo goed en zoo kwaad het kan in de benting. De dames zijn naar Palembarg vei trokken, daar het geen toestand voor dames is, ja zij die er over oordeelen kunnen, zeggen dat ze liever te Atjeh zijn dan te Djambi. Den 20 dezer vertrok Zr. Ms. stoomschip «Madura" met den meest mogelijken spoed naar Djambi, medenemende de stoom- barkas No. 16, welke tot dit doel te Onrust werd bewapend met een achterlaadkanon van 7.5 cM. en voorzien van munitie. Genoemde barkas wordt toege voegd aan Zr. Ms. »Soembing", welke de benting te Djambi bewaakt. De Madura" neemt een detachement mariniers, sterk 20 manschappen, onder een sergeant mede, welke tijdelijk van Zr. Ms. wachtschip op de sSoembing" zijn gedetacheerd. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Bath. Door eenige stemgerechtigde lidmaten der Ned. Herv. gemeente alhier is aan de Kerkvoogden dier gemeente een adres ingezonden, om nietigver klaring, wegens onwettigheid, der verkiezing voor drie notabelen, gehouden op Zondag 15 Nov. jl. Hun verzoek gronden zij op de volgende omstandig heden le. Dat er stembriefjes zijn uitgereikt aan hen, welke geen lidmaat, ol nog te kort lidmaat zijn, om te mogen stemmen 2e. Dat door deze laatsten, en ook door anderen, die bedeeling ontvangen, of hun bewijs van lidmaat schap niet hebben ingeleverd, op onwettige wijze aan de stemming is deelgenomen. Tot Notabelen bij de Herv. gemeente te Tolen werden Dinsdag gekozen dr. C. C. Schot Cz., A. W. Van Nieuwenhuijzen en D. Van de Meeberg. Beroepen te St. Laurens (cl. Middelburg) ds. G. B. Boomer, te Blauwkapel. Bedankt voor het beroep naar Sluis door ds. A. H. Roose, te Woudsend en Indijk. De heer J. H. Houtzagers, candidaat in de god geleerdheid van de Vrije Universiteit is, naar de Stand. meldt, jl. Vrijdag te Utrecht kerkelijk onderzocht door de kerkeraden van Kootwijk, Nijkerk en Voorthuijzen, ten deze bijgestaan door de heeren ds. De Gaay Fort man, dr. Geesink, dr. Van Goor, ds. Van Lingen en ds. Van Schelven, en de heeren ouderlingen Kuhler, Thierry en Vrolijk, resp. uit Amsterdam, 's-Gravenhage en Rotterdam. Na een zorgvuldig onderzoek van bijna zes uren om trent belijdenis en wandel, wetenschappelijke ontwik keling en gaven voor het ambt, is door deze kerkelijke vergadering aan den heer Houtzagers het door hem verlangde diploma uitgereikt, waarbij hij voor de bediening des woords geschikt is verklaard. Negentien ingezetenen van Dedemsvaart, op eene enkele uitzondering na leden van het Ned. Protestan tenhond, hebben bij deurwaardersexploot hun lidmaat schap van de Ned. Herv. kerk opgezegd, terwijl men verwacht, dat nog enkele anderen vóór het einde van dit jaar hun voorbeeld zullen volgen. Dat de aldaar gevestigde afdeeling van genoemd Bond om de 14 dagen gelegenheid geeft om eene godsdienstoefening in vrij zinnigen geest bij te wonen, «heeft veel tot het doen van dezen stap bijgedragen. In de Maandag gehouden zitting van den ge meenteraad te Zieriksee is benoemd tot hoofdonder wijzeres aan de openbare Meisjesschool aldaar mej. T. Visser te Delft. Na ontvangen goedkeuring van HH. Gedeputeerde Staten, is het tractement bepaald op ƒ1400 per jaar met genot van vrije woning. Rechtszaken. Van het bekende vonnis, door den kantonrechter te Middelburg gewezen in zake overtreding van het reglement op de wegen en voetpaden in Zeeland, be klaagde W. K., te Domburg, is, naar wij vernemen, appèl aaugeteekend. (M. Ct.) De arrond.-rechtbank te Middelburg veroordeelde Dinsdag o. a. J. Z., 43 j., te Krabbendijke, wegens diefstal tot 8 dagen celen sprak vrij C. Z., 48 j., te Goes, beklaagd van bedelarij. Landbouw en Veeteelt. De Vereeniging te Wolfertsdijk hield Maandag avond hare gewone driemaandelijksche vergadering, waarin de aan de beurt van aftreding zijnde bestuurs leden, de heeren G. De Jager en C. Zuidweg, als zoodanig werden herkozen. Nadat een viertal prijzen, bij verloting onder de presente leden, waren toegewezen, trad de Voorzitter op, ter beantwoording van de vraag: «waarop dient gelet te worden bij het aanfokkenvan

Goessche Courant | 1885 | | pagina 1