Tot notabelen bij de Herv. Cem. te Kloetinge werden Vrijdag 20 Nov. herkozen de heeren J. Oele, A. Van der Vliet en A. Padmos. Kortgene. Bij de verkiezing van notabelen bij de Ned. Herv. kerk alhier zijn herkozen de aftredende leden J. Van der Weele, J. Israel en I. A. De Smit, en is gekozen A. C. Danckaerts, in de plaats van J. Nagelkevke (overleden). Hoedekenskerke. Vrijdag werden in hunne resp. betrekkingen herbenoemd tot kerkvoogd L. Van Doe selaar en tot notabelen J. Jonker en I. Van Belsen. In eene daarna gehouden vergadering tot het op maken der begrooting werd o. a. ook 15 uitge trokken voor de nieuwe vertaling van het O. T. Woensdag 18 November II. werd de najaars zitting van de Algemeene Synodale Commissie geopend. Tot provincialen correspondent met de hulpvragende gemeenten werd benoemd voor Zeeland en voor de Indische kerken de secretaris L. Overman. De Waalsche Commissie heeft aan alle Waalsche kerken eene circulaire verzonden, waarin de eindcijfers gegeven worden van de collecte, naar aanleiding van de tweehonderdjarige herdenking van de herroeping van het F.dict van Nantes gehouden, ten behoeve van het synodale fonds voor- de geestelijke behoeften van de gemeenten, die er niet zeiven in kunnen voorzien. De opbrengst bedraagt 4675.38, o. a. van Middel burg 90. Benoemd tot onderwijzer aan de openbare school te Kloetinge de heer A. Visser te Kapelle. Met den benoemde stonden op de voordracht dhrn. IJzerman te Nieuw-Beierland en Meermans te Tolen. Heinkenszand. Zaterdag 11. werd in de raadsver gadering alhier met algemeene stemmen benoemd tot onderwijzer aan de openb. school de heer K. Nieuwen- huize, van Krabbendijke. Te Hoedekenskerke is tot onderwijzer aan de O. L. school benoemd de heer K. IJzerman te Nieuw- Beierland. (M. Cf.) Bij de najaars-examens voor de hulpakte in dit jaar werden in het geheele land geëxamineerd 583 mannen, waarvan afgewezen werden 298 en toegelaten 285 of 49 pet.; 332 vrouwen, waarvan 163 niet en 169 of 51 pet. wel slaagden. In Zeeland slaagden van de 17 m. 9 of 53 pet. en van de 6 vr. 3 of 50 pet. Het bestuur der Vereeniging van onderwijzers aan de normaalscholen in de 2e inspectie maakt in De Wekker bekend, dat de vergaderingen zullen ge houden worden in de Kerstweek. Eenparig was het oordeel, dat dit veel geschikter tijd was dan in de maand October, daar alsdan niet ieder zoozeer in de gelegenheid is tot het bijwonen van eene vergadering als in de vacantie-week. De bijeenkomst zal o. a. te Middelburg plaats hebben op 24 December, des voormiddags te tien uren, in de sociëteit «de Vergenoeging". Kortgene. Zaterdag 11. vergaderde de Onderwijzers- vereeniging »Noord-BeveIand" voor de zeventiende maal sedert hare oprichting alhier. De nieuwe absentielijsten, leerplannen en uittreksels van leerplannen van J. Mulder werden ter kennismaking ter tafel gebracht. Volgens sommige leden zouden de eerste echter, hoe net en degelijk ook de uitvoering is, geschikter voor stads- dan voor dorpsscholen zijn. Deze heeren prefe reerden de algemeen bekende absentielijsten van Bezemer. Nadat de voorzitter den heer G. Robijn als nieuw lid verwelkomd had, deelde hij mede, dat in plaats van den gewonen wedstrijd in deze vergadering de heer J. Vermeulen de telegraaf van Morse zou behandelen. De inleider deed eerst een en ander van de elec- triciteit en hare geheimzinnige werking voorafgaan, om daarna zich tot de telegraaf zelve te bepalen. Dank zij den president, die voor de drie scholen zijner gemeenten kosteloos van de regeering niet meer ge bruikte seintooners of seinontvangers wist te krijgen, en de vriendelijkheid van den rijkstelegrafist alhier, den heer J. Vink, waren een element van Leclanché en een seintooner van Morse met alle toebehooren in de zaal aanwezig. Ontegenzeggelijk won de ver klaring daardoor veel in duidelijkheid. Nadat de vergadering geruimen tijd over dit on derwerp gediscussieerd had, deelde de Voorzitter mede, dat er een supplement van den catalogus der arron- dissements-bibliotheek noodig geworden door de in de laatste jaren voor de rijkssubsidie aangekochte werken in druk was. Eene opwekking tot het in ruime mate gebruik maken van deze gelegenheid om degelijke lectuur te erlangen, bleef niet achterwege. Na nog eenige huishoudelijke zaken, als de herbe noeming bij acclamatie van den president, sloot de Voorzitter, onder dankzegging aan de leden voor hunne trouwe opkomst deze vergadering. J. 1. Vrijdag werd te Scherpenisse de vierde vergadering in dit jaar dar onderwijzers-vereeniging in 't eiland Tolen gehouden. Na de opening der vergadering door den voorzitter, den heer Van I.angeraad van St. Maartensdijk, werd eerst de vraag gesteld, of iemand der leden het woord verlangde omtrent de schoolkwestie te Schildwolde, Daar dit het geval niet bleek te zijn, werd het de punt der agenda: Mag isolement den jeugdigen onderwijzer te plattelande tot voorwendsel dienen, de studie te laten varen ingeleid door den beer Lindhout van Tolen. De inleider stelde een vijftal voorwaarden, waar aan voldaan moest en onder de tegenwoordige omstan digheden, waarmede hij die van vroeger vergeleek, ook voldaan kan worden, zal de studie, ook zonder cursus of privaatlessen, vruchten dragen. Een aantal nuttige wenken, omtrent de wijze van studeeren verhoogden de waarde dezer practische rede, want op ons goede eiland doet zich 't isolement geducht gevoelen. Door de overtuigende wijze, waarop de inleider het vraag punt behandelde, gaf hij eene opwekking tot ijverige studie, die voorzeker de jeugdige onderwijzers hoog zullen waardeeren. Met zijne conclusie voor den jeug digen onderwijzer te plattelande mag isolement, even min als iets anders, tot voorwendsel dienen, om de studie, speciaal die voor de hoofdacte, te verwaar- loozen, stemden dan ook allen in. Het 2de puntDe refractie, werd ingeleid door den heer Heiboer van Scherpenisse. De inleider behandelde de hoofdpunten uit de leer der straalbreking, inzonder heid verklaarde hij op bevattelijke wijze de theorie der refractie van Newton en van Huigens. Na het behandelen van eenige huishoudelijke aan gelegenheden werd dia:op de vergadering op de ge bruikelijke wijze gesloten. Buitenlandsch Overzicht. In het Oosten zijn de kansen vrij wel gekeerd en waar de Serviërs aanvankelijk in drie verschillende richtingen zegevierend op Sofia voortrukten, daar wor den zij thans door de Bulgaren hoe langer hoe meer naar de grenzen teruggedreven. Niet enkel van Bul- gaarsche zijde maar ook door Koning Milan wordt dit erkend en mag men de Times gelooven, dan zou er zelfs reeds uitzicht bestaan op een spoedigen vrede. Hoewel wij nooit gedacht hebben, dat deze oorlog van langen duur zju zijn, zou eene zoo spoedige op lossing van het geschil ons toch bevreemden, tenzij de groote Mogendheden of Turkije tusschenbeiden komen. Zeker is het intusschen, dat de weersgesteldheid den strijdenden partijen en vooral den Serviërs, die veelal in de vlakten moeten ageeren tegen vijandelijke stel lingen op de gebergten, niet gunstig is en dat er groote verliezen worden geleden, zoodat Koning Milau reeds den tweeden ban heeft moeten oproepen. Al hoewel dit nu alles wel redenen kunnen zijn om den vrede te bespoedigen, zou het toch vreemd schijnen als Bulgarije, wanneer het succes zijner wapenen voort duurt, na den ongemotiveerden inval der Serviërs, zoo spoedig geneigd zou zijn tot het sluiten van vrede. Eene interventie van Turkije of de mogendheden zal echter wel kunnen worden tegemoetgezien. Lord Salisbury, de Engelsche premier, heeft Vrijdag eene belangrijke bespreking gehouden met de gezanten van Duitschland, Frankrijk en Turkije en daar schijnt de meening te zijn uitgesproken, dat Turkije ten spoedigste moet tusschen beiden komen, terwijl de conferentie te Konstantinopel het Zaterdag is eer,s geworden over de uitzending van eenen Turkschen commissaris naar Rumelië, over het benoemen van gedelegeerden van de mogendheden voor het instellen eener enquête en over de bijzonderheden van het programma dezer dubbele zending. Heden zou de laatste zitting plaats hebben. In antwoord op de depêche, waarin vorst Alexander zijne onderwerping aan de Porte aanbiedt, heeft deze beloofd, dat zij tusschenbeiden zal komen om een eind aan de vijandelijkheden te maken. Aan de Indépendance wordt uit Calcutta gemeld, dat de Engelsche expeditie onder generaal Prender- gast vermoedelijk heden te Mandalay zou aankomen. Tusschen China en Engeland heerscht, ten opzichte van den oorlog met Birma, volmaakte overeenstem ming. Vermoedelijk zal koning Thebau, zoodra de Engelsche troepen zijn gearriveerd, de hoofdstad ver laten en de wijk nemen over de Chineesche grenzen. De garnizoenen in de Chineesche grensvestingen moe ten echter bevel hebben ontvangen, den Birmaanschen potentaat de vlucht naar het Hemelsche Rijk te be letten. Omtrent de verkiezingen in Engeland wordt gemeld, dat Parnell aan de Iersche kiezers in de verschillende deelen van het Britsche rijk heeft voorgeschreven de conservatieven te steunen, waardoor de kansen voor deze partij aanmerkelijk verbeteren. De Fransche regeering zal bij de Kamer een voor stel indienen om op de begrooting voor -1886 een post van 75.000000 francs overtebrengen, welk kre diet reeds is toegestaan voor da expeditiën in Tonkin en Madagascar. Met het oog op de onderhandelingen, die met laatstgenoemd rijk worden gevoerd en die goede vorderingen maken, heeft de regeering het wen- schelijk geacht, alleen voor het eerste kwartaal van 1886 dekking aantevragen. De koning van Denemarken heeft een decreet uit gevaardigd, waarbij het IJslandsche Althing wordt ontbonden; aanstaanden zomer zullen de nieuwe ver kiezingen plaats hebben. Het Althing had eene grond wetsherziening voorgesteld; de regeering heeft echter verklaard dat het onmogelijk zou zijn, aan dezen wensch gehoor te geven, zelfs wanneer het nieuwe Althing zich in gelijken geest mocht uitlaten als het pas ontbondene. Het gerucht omtrent de ziekte van koning Alphonso van Spanje word officiëel tegengesproken. Gemengde Berichten. Tweeërlei prijs voor hetzelfde vleesch bij den zelfden slager. De zoon van een slager bracht jl. Zater dagavond ergens het bestelde vleesch te huis, en vroeg daarbij hoeveel de vrouw des huizes gewoon was te betalen: »8 of 9 stuivers?" Hansweerd. Woensdag a. s. zal de zangvereeniging «Aangenaam en Nuttig" in het schoollokaal alhier hare 2e openbare uitvoering geven. Een veertiental muzieknummers zullen onder leiding van haren ijverigen directeur, den heer J. Verhage Mz., ten gehoore worden gebracht. Moge zijne moeite door een trouwe opkomst beloond worden. Niouwdorp. Verleden Donderdag werd alhier vanwege het bestuur der werkmansvereeniging aan hare leden rekening en verantwoording gedaan van het beheer over het afgeloopen jaar 1884/85. Daaruit bleek dat aan de leden waren geleverd 2439 en verkocht aan niet-leden 2292% hectoliters steenkolenalzoo uitgelost 4731 hectoliters. Er was ingelegd aan contributie 1272,09; doch er was noodig/1188,07, zoodat aan de leden werd terug betaald 84,02, en door de winst gemaakt aan niet-leden konden de kolen voor de leden berekend worden op 48 cent per hectoliter vrij op den wagen. Het bestuur der vereeniging werd bij monde van den heer Duivewaardt haitelijk bedankt voor de onvermoeide zorg, die het aan de zaak besteed had. Rilland-Batli. Den eersten December hoopt onze geachte geneesheer O. H. J. Steenberg een tijdvak van vijf-en-twintig jaren achter den rug te hebben, dat hij aan het welzijn der lijdende menschheid in deze gemeente ■uttig besteedde. Rilland-Bath. »Op 20 November hopen onze geliefde ouders Jacobus Willem Magielse en Neeltje Verbeeke hunne vijftigjarige echtvereeniging te gedenken", zoo las men onder vele advertenties ook eene in no. 137 dezer courant. Die dag, meenden velen, mocht voor deze mensehen niet onopgemerkt voorbijgaan. Een vijf tig-jarige huwelijksvereeniging behoort niet alleen tot de zeldzaamheden, maar was in deze gemeente, zooals velen zich konden herinneren, nooit gevierd. Geen wonder dus, dat de gevormde feestcommissie zich de zaak recht aantrok en aan het verzamelen van giften toog om de beide oudjes een genoeglijken dag en nog wat te be- bezorgen. Reeds vroeg in den morgen van den feestdag hadden eenigen de vlag uitgestoken en zij werden later op den dag door velen daarin gevolgd. Van verschillende zijden ontvingen de jubilarissen blijken van deelneming en hartelijkheid, zij wisten de wenschenden bijna in hunne kleine woning niet meer te bergen, toen tegen den avond de feestcommissie verscheen, welke bij monde van den heer H. Bakker den feestvierenden geluk wenschte. Hij wees op het groote voorrecht van een vijftig-jarige echtvereeniging, op het genoegen dat zij nu smaakten te midden van een tal van kinderen en kleinkinderen en wenschte hun nog tal van levensjaren toe, in gelukkig samenzijn gesleten. Maar de feestcommissie liet het niet bijwoorden alleen. Zij had spijs en drank medegebracht en dronk op het welzijn der feestvierenden. Ook een lief klokje voerde zij met zich, dat weldra aan den wand prijkte. Moge de tijd, daarop aangewezen, door hen in geluk en vreugde worden doorgebracht! De commissie had ook gemeend voor den naderenden winter te moeten zorgen. Zij bracht een sommetje gelds mede, dat zeker in dezen tijd wel gebruikt zal kunnen worden. Toen de commissie na hartelijken gelukwensch scheid de, bleven de beide oudjes te midden der hunnen nog langen tijd gezellig bijeen. De jubilarissen mogen zich verheugen in 't bezit van 47 kinderen, behuwdkinderen, klein- en achter kleinkinderen. Eens bij eene doopplechtigheid waren in de kerk tegenwoordig: de jubilaris als overgrootmoeder, hare twee dochters als grootmoeders en hare twee klein kinderen als moeders van de beide doopehngen. Vrouw Magielse ziet voor haar leeftijd, 72 jaar, er nog zeer kras uit. Zij schijnt uit een sterk geslacht te zijn voortgesproten, want hare thans nog levende broeder en twee zusters tellen met haar medegerekend te zamen 305 jaren. Vrijdagavond te half 6 zijn te Westkapelle het huis en de schuur van Marinus Hendrikse door eene onbekende oorzaak verbrand. De inboedel (voor een gedeelte) en het vee werd geredeen paar bedden met toebehooren, eenige kleedingstukken, boerengereedschap, benevens een 15 mudden tarwe en andere granen, die op den zolder lagen, werden door het vuur vernield. Ook een 25 mudden aardappelen, wat ongedorscht graan, hooi, stroo, gereedschap, in de schuur aanwezig, verbrandden. Huis en schuur waren verzekerdde in boedel echter niet, zoodat behalve de brandschade nog een groot verlies geleden wordt door het vernielen van velerlei huisraad, dat slechts in alle haast gered kon worden. Een aangrenzend huis, benevens een schuur, reeds aan 't smeulen, werd door de spoedig aangerukte brandweer behouden. Te verwonderen is het, dat geen enkele spuit, behalve die van Westk. zelf, uit naburige gemeenten verscheen. MCt.) Op het Zand, gemeente Koudekerke, nabij Mid delburg, brak Vrijdagavond brand uit in eene boeren schuur. Ofschoon de Middelburgsche brandweer spoedig ter plaatse was, kon de schuur niet behouden blijven, wel de naastbijstaande gebouwen. Persoonlijke onge lukken hadden niet plaats, ofschoon de bewoners reeds te bed warenalles was, ofschoon niet hoog, geassu reerd. Vrijdagnacht zijn in een winkel te Amsterdam door middel van braak ontvreemd 180 gouden en zil veren horloges. Drie personen, van den diefstal verdacht, zijn in voorloopig arrest. Naar aan de N. R. Ct. is medegedeeld is dezer dagen de bekende «chevalier d' industrie" Schoemacher, wonende te Rotterdam, op zeer aardige wijze in de val geloopen. Hij had namelijk eenige weken geleden aan een han delaar te Oosthuizen (Noord-Holland) eene partij kaas besteld. Niet lang na de ontvangst daarvan deed hij eene tweede bestelling, met de bepaling dat de eerste bij de ontvangst der tweede zoude worden betaald. Deze conditie liep geregeld af, doch volgde weldra daarop eene derde bestelling, nu van zes honderd stuks kazen, onder dezelfde bepaling dat het bedrag van de tweede bestelling ad f134, zoude worden be taald wanneer de 600 stuks zouden arriveeren. Door die spoedige orders kreeg de koopman arg waan en informeerde bij de politie naar genoemden Schumacher. Het daarop gevolgde antwoord laat zich gemakkelijk raden, en nu kwam de koopman, die niet gaarne zijn f 134 wilde missen, op de lumineuse gedachte, eene partij koolrapen, behoorlijk ingepakt, aan den kaasliefhebber toe te zenden, met het gevolg, dat deze, de bezending gearriveerd ziende en in de meening dat hij kazen ontving, de tweede bestelling betaalde en op eene door den afzender weinig kostbare wijze tot groentenboer werd geïnstalleerd. Aan het congres voor het gevangeniswezen te Rome is eene zeer eigenaardige tentoonstelling ver bonden. Zoo wordt tentoongesteld een kaart van de verspreiding van het politieke misdrijf in Europa, een aantal portretten der beruchtste politieke misdadigers, benevens schedels van verschillende roovers en moor denaars die naam gemaakt hebben. De equipage van het bij Lissabon gestrande schip «Kronprinz von Preussen" is gered en aldaar geland. Het schip is geheel wrak en aan stukken ringvinger bij hei pianospelen de zwakste en minst beweegbare is. Die zwakte van den vinger ontstaat, doordien het laatste lid zoowel naar rechts als naar links door eene fijne spier met de nevenvingers ver bonden is. Deze beide spiertjes belemmeren gedeelte lijk de meer vrije beweging van den ringvinger. Nu hebben, volgens Ueber Land u. Meerdoctor Forbes, van het Anatomisch College te Jefferson, en proffessor Zeckwer, van de muziek-academie te Philadelphia, naar een middel gezocht, om zonder beschadiging van het overige organisme den ringvinger meer beweegbaar te maken, en meenen dat doel te kunnen bereiken door de beide bovenbedoelde spiertjes door te snijden. De operatie veroorzaakt geen pijn en bijna geen bloed verlies, en herhaalde proefnemingen hebben aangetoond, dat de op die wijze geopereerde vinger eens zoo ge makkelijk en hoog van de toetsen opgeheven kan worden. Deze ontdekking verwekt thans in Amerika groote belangstelling. Het is overigens bekend, dat Lehnmann eene dergelijke operatie reeds bij zich zeiven heeft willen bewerkstelligen, doch daarbij zoo onhandig te werk ging, dat hij gedurende zijn geheel volgend leven een misvormden vinger hield. Laatste en telegraphische berichten, Naar wij vernemen, zal de lezing van den heer Justus Van Maurik, vanwege de afdeeling Goes van het j.Nederlandsch Tooneel verbond plaatshebben op Dinsdag 2 Februari a. s. 's-Hage. TWEEDE KAMER. Aangenomen is met 62 tegen 6 stemmen het wetsontwerp tot verleening van subsidie aan den stoomtram BreskensMaldeghem, na aanneming met 37 tegen 30 stemmen van het amendement-Van der Sleijden om slechts hoogstens 2 ton subsidie te geven en de zaak geheel af te scheiden van het waarborg-kapitaal van de heeren Otlet en Wilmart. Het ontwerp tot vereeniging van de belastingkan toren te Groningen in éen gebouw is verworpen. Na verwerping met 35 tegen 33 stemmen van een voor stel tot uitstel is overgegaan tot het opmaken der nominatie voor een raadsheer van den Hoogen Raad. Eerste candidaat op die lijst is dhr. A. J. Clant Van der Mijll, secretaris-generaal bij het dep. van Justitie, bij loting tegen mr. P. J. Van Swinderen2e candi daat mr. P. J. Van Swinderen, kantonrechter te Gro ningen 3e candidaat mr. Mom Visch, raadsheer te Arnhem. Morgen benoeming der 2 overige candidaten. Besloten is tot toelating van dhr. Heldt. Benoemd tot surnumerairs bij de posterijen de heerer, D. Van Jole en J. J. Goedhart, wonende te Hontenisse. Weerkundige Waarnemingen. GOES, Maandag 23 November 1885. Waarneming van hedenochtend 8 uur: Van een depressie valt weinig of niets te bespeuren. Van een centrum van hoogen druk valt weinig of niets te bespeuren. Het grootste barometer-afwijkingsverschil was Gisteravond acht uurHelder 2.3 m.M. boven Vlissingen. Hedenochtend acht uurHelder 2 m.M. boven Maastricht. Hedenmiddag half een geen verandering. Barometerstand te Utrecht om half een: 749.4 m.M. VerwachtingZwakke wind, betrokken guur weêr. 320e Staatsloterij, Ie kl. Prijzen van ƒ100 en daarboven. Trekking van Maandag 23 November. Ie lijst. Nos. 5403, 6417 en 15989 elk ƒ1000. No. 16257 ƒ400. Nos. 533 en 13482 elk ƒ200. Nos. 8067, 8359, 11049, 12552 en 12763 elk ƒ100. Posterijen. Het vertrek van den bodeloop naar Wilhelmina- dorp gewijzigd en vervroegd zijnde, vindt de laatste buslichting voor die gemeente plaats des morgens te 9,25 en des avonds te 5,25. Postkantoor Goes, 23 Nov. 1885. WIERTS VAN COEHOORN, Dir. Staat van brieven, verzonden door het postkantoor te Goes, waarvan de geadresseerden op de plaats van bestemming onbekend zijn, over de le helft der maand September 1885. Van het hulpkantoor: 's-H eerenhoek: 1. Jan Hubrechtse, Amsterdam. Wemeldinge: 2. Almekinders, Goes. Een machinist van de staatsspoor is Vrijdag nabij Luik van eene in gang zijnde machine gevallen. Hij was onmiddellijk dood. Alle pianospelers weten, dat de zoogenaamde Datum. 25 Nov. 25 25 - 25 25 26 27 - 27 - 2 Dec. 8 8 7 9 10 14 17 Verkooplngen en Verpachtingen. Voorwerpen. Information boomen, boomen, woonhuis enz., boomen, vendutie, boomen, Plaats. Kloetinge, Driewegen, "Wemeldinge, Heinkenszand, Goes, Heinkenszand, Mulock Houwer. Van der Kloes. P. Overman. De Ronde Bre9ser. De Vos. P. Overman. s Gravenpolder, bouw- en tuingrond, P. Overman. Nieuwdorp, Waarde, Goes, Kwadendamme, W emeldinge, Oudelande, Kwadendamme, Kapelle, 'sH Arendskerke, boomen, hofstede, panden, boomen, boomen, hofstede, diversen, boomen, hofstede, Mr. Liebert. Mr. Liebert en Pilaar. Leenbank. P. Overman. Gallis Merens. Van der Kloes. Mulock Houwer. Gallis Merens. Pilaar. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Uitslag der aanbesteding van een onderwijzers woning vanwege de vereeniging voor Chr. Ger. school onderwijs te Ierseke A. Martijn te Kruininge voor

Goessche Courant | 1885 | | pagina 2