1885. N°. 139. Dinsdag 24 November. 72ste jaargang. Keinhandel in Sterkedrank Levering van Remontepaarden GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich- voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. Op den 27 November a. s. des namiddags te 12 uren zal eene aanbesteding gehouden worden van de ten dienste van de veldartillerie; en wel: 9 voor het eerste en 8 voor het tweede, alsmede een gelijk getal voor het derde Regiment De hoofdadministratie is ge vestigd van het le te Utrecht, van het 2e te 's Graven- hage, van het 3e te Breda. De voorwaarden van aanbesteding liggen ter lezing op de provinciale griffie, alsmede in de bureelen van de kwartiermeesters bij de hoofdadministratien der ge noemde korpsen en bij het departement van Oorlog. Goes, den 21 November 1885. De Burgemeester van Goes. J. G. DE WITT HAMER. Door GOMMERT DE LEEUWEN is vergunning ge vraagd tot uitoefening van den in den winkel in de St. Jaeobstraat wijk B no. 10b gelijk nu aan Johannes Dronkers Jz was verleend. Bezwaren kunnen worden ingediend vóór den 28 No vember a. s. des namiddags te 1 uur. Goes, den 21 November 1885. Burgemeester en Wethouders van Goes. J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. GOES, 23 November 1885. Het gewone St.-Nicolaasfeest vanwege de ver- eeniging tot het regelen en bevorderen van Volks vermaken alhier zal gehouden worden op Maandag 7 Dec. a. s. in het «Slot Oostende" en o. m. bestaan uit een concert, te geven door het stafmuziekkorps van het 3e Regiment Infanterie te Bergeu-op-Zoom, en dramatische en comische schetsen, voortedragen door den heer A. De Winter van Breda. Het bericht in verschillende bladen, als zou de heer P. Bruggeman tegen 1 Januari 1886 zijn eervol ontslag als Burgemeester van Baarland hebben ver zocht, is minder juist. De diensttijd van den heer B. is met 31 Dec. 1885 geëindigd en op de vraag van den heer Comm. des Konings in deze provincie, of hij zich eene eventueels herbenoeming zou laten welgeval len, heeft hij een ontkennend antwoord gegeven. Ter voorziening in de opengevallen plaats van dijkgraaf van den polder «Nieuw Hinkelenoord en Hoogerwerf" zijn aan den Koning voorgedragen de heeren C. Jacobs PJzn. en C. A. Jacobs, beiden te Woensdrecht, en J. B. Giljam te Goes. (A.) Kapelle. In de jl. Zaterdag gehouden vergadering van de verschillende grondeigenaren in deze gemeente, wier gronden als typen der grondbelasting gebezigd zijn, waren er voor zich zelf of als gemachtigden van de 53, 26 opgekomen. Allereerst werd door den heer A. Nijssen, voorzitter der dorpsvereeniging, die het initiatief tot deze bijeenkomst genomen had, in breede trekken het doel dezer vergadering uiteengezet. De vereeniging had indertijd besloten, wanneer de typen zouden ter visie liggen, deze te controleeren en met het oog op de voorlaatste schatting, welke omstreeks 50 jaren geleden heeft plaats gehad, toonde de voor zitter het belang van deze vergadering aan door erop te wijzen hoe de kleinste vermindering, die door het controleeren mocht ontstaan, op den duur aan dezen of genen een niet onbelangrijk voordeel zou kunnen bezorgen. De heer Dekker, burgemeester van Wemeldinge. betoogde daarop dat de opbrengst der jaren 1876 tot 1881, welke tot maatstaf der herziening moest dienen, voor den tegenwoordigen tijd te hoog was, inzonderheid wisschebosschen en boomgaards waren zijns inziens veel te hoog geschat. De heer Oele, lid der schattingscommissie, voerde aan, dat bij de schatting alle pogingen zijn aangewend om vooral van die gronden, welke als typen moesten dienen, de zuivere opbrengst in de aangegeven jaren optesporen en dat zelfs die opbrengst, zoo mogelijk, nog verminderd is; hij toonde dit bij eenige typen aan. De heer Dekker zeide niets te willen afdingen op den arbeid der schatters, doch wees erop, dat de toe stand sedert dien tijd nog veel verminderd is. De schatters hebben geheel gehandeld volgens de wet en daarom zal hij zich bij de schatting nederleggen, maar hij herhaalt, dat de boomgaarden en wisschebosschen hem als te hoog geschat voorkomen, dewijl vele wis schebosschen nog minder opbrachten dan bouwland. De heer Oele zeide hierop dat de schatting is ge schied volgens de toenmalige opbrengst; enkele per- ceelen zullen door verwisseling of om andere reden verbeterd of verminderd zijn in opbrengst, doch hier is niet tegen te wakenom dit te voorkomen zou zijns inziens een jaarlijksche schatting noodig zijn. Evenwel gelooft spreker ook, dat er in geheel Nederland, naar den tegenwoordigen toestand gerekend, te hoog geschat is, maar dit is geen bezwaar, daar een gelijkelijk te hooge aanslag dezelfde uitkomst oplevert als de werke lijke, aangezien alsdan de te nemen factor lager wordt. Hierop vroeg de heer "Van Dalen of bij de schat- ting de zuivere opbrengst of de pacht als maatstaf gebezigd is? waarop door dhr. Oele werd geantwoord, dat in de meeste gevallen de pachten in aanmerking genomen zijn. In enkele gevallen was de commissie van oordeel hiervan te moeten afwijken, doch meestal is de geringste pacht of opbrengst aangenomen. Mr. Liebert merkte op dat de schatting tiendvrij is gerekend, en dat de polderlasten later van de zui vere opbrengst zullen algetrokken worden, doch dat tegen de laatste zijns inziens wel eenige bedenking bestaat. Hij zou daarom de schalen, zooals zij thans ter visie liggen, goed willen keuren, doch de aftrek der polderlasten wenschen verhoogd te zien. De heer Oele zei dit punt later te willen bespreken, doch wenschte eerst met het gevoelen der vergadering bekend te worden en vroeg den voorzitter in omvraag te willen brengen of de typen zullen gecontroleerd worden ja of neen. Met algemeene stemmen werden de schalen goedgekeurd en alzoo het controleeren onnoodig geacht. Alsnu werden de polderlasten behandeld.- Volgens de wet moet ƒ11 per H.A. van de zuivere opbrengst worden afgetrokken, en deze som is volgens de heeren Liebert en Oele te laag genomen. Wel is waar, wordt volgens de wet onderhoud en geene vernieuwing in de polders verricht, in aanmerking genomen, doch dit is huns inziens onbillijk zij dan wenschten daarom tegen deze bepaling te reclameeren, en alle uitgaven dienaan gaande in aanmerking genomen en alzoo alle polderlasten van de werkelijke opbrengst afgetrokken te zien. Zij stelden daarom voor een commissie te benoemen om deze zaak te regelen teneinde eene gemotiveerde re clame, onderteekend door de ingelanden van den polder «Breede Watering bewesten Ierseke", in te dienen. Dit voorstel werd met algemeene stemmen aangenomen en als leden dier commissie werden benoemd de heeren mr. B. V. Van der Bilt, mr. J. C. R. Van der Bilt, J. A. A. Fransen Van de Putte, G. H. Van der Meer Mohr, A. Nijssen en P. Dekker, met recht om bij weigering van dezen of genen er naar hun goedvin den andere leden aan toe te voegen. De beide laatsten, ter vergadering tegenwoordig, verklaarden zich bereid van deze commissie deel uit te maken. Vrijdagavond hield de geneeskundige raad voor Zeeland te Middelburg hare najaarsvergadering. Daarin werd o. a. mededeeling gedaan van de handelingen van het geneeskundig staatstoezicht gedurende het tijdvak van 1 Juni tot 1 Nov. Daaruit bleek, dat vooral in de maanden Augustus en September, die zich door langdurige droogte kenmerkten, meer diarrheeën voorkwamen, dan in dezelfde maanden van het vorig jaar. Roodvonk kwam o. a.-voor te Kattendijke, typhus en febris typhoïdea o. a. te Rilland-Bath, Waarde, (1 overl.) en te Wemeldingedyphteritis werd o. a. waargenomen te Krabbendijke (2 overl.) en te Krui- ninge (1 overl.) Toen uit eene vervolging wegens onbevoegde uit oefening der verloskunde te Baarland de behoefte aan verloskundige hulp in die gemeente bleek, werd bij het gemeentebestuur op de aanstelling van eene vroed vrouw aangedrongen, zoo noodig in gemeenschap met de gemeente Hoedekenskerke. Hierop werd geantwoord, dat pogingen werden in 't werk gesteld om de vestiging van een geneeskundige te bevorderen. Daarin zijn de besturen dier gemeenten echter nog niet geslaagd. Mejuffrouwen L. Rijkaard te Goes, C. L. Willemse te Tolen en E. M. Van der Schaaf te Westkapelle werden door den Min. van binnenl. zaken als inwo nende leerlingen op 's rijks kweekschool voor vroed vrouwen te Rotterdam geplaatst. Nadat besloten was, met 12 stemmen tegen 1 stem, dat de verslagen omtrent de winkelvisitatiën in het openbaar zouden worden uitgebracht, werd daartoe overgegaan. De algemeene indruk bij de visitation verkregen was wat den eersten ring betreft als volgtDe toe stand der apotheken in dezen ring was over het al gemeen zeer bevredigend. Slechts twee apotheken van geneeskundigen werden minder voldoende bevonden. Bij den geneeskundige L. Boogaert te Ovezand werd eene hervisitatie noodig geacht. Aan een geneeskun dige werd eene waarschuwing gezonden. Bij de hervisitatie bij dhr. L. Boogaert was eene verzegelde sleutel der vergiftkas niet aanwezig, terwijl de geneeskundige afwezig was. De vergiften konden dus niet onderzocht worden. Hiervan werd proces verbaal opgemaakt. Aangenomen werd voorts een voorstel van den heer dr. J. P. Berdenis Van Berlekom, dat de geneesk. raad zich wende tot het gewestelijk bestuur van Zee land, ten betooge van de noodzakelijkheid der oprich ting van een provinciaal gesticht voor krankzinnigen. Ten slotte opperde de heer Hazenberg de vraag of het niet op den weg van den raad zou liggen te trachten een einde te maken aan de vervolging wegens bet verleenen van verloskundige hulp door onbevoeg den. Spreker had het oog op de gevallen dat eene vracw bepaald geholpen worden moet en een verlos kundige ontbreekt, terwijl, als dan de een of andere buur hulp verleent, een naijverige buur of vlijtig mare- chaussée haar verbaliseert. Dit denkbeeld werd niet ondersteund en kon dus geen onderwerp van beraadslaging uitmaken. De openbare zitting ging daarna over in eene met gesloten deuren. (Naar de Midd. Ct.) De telegrafiste mej. F. Gauw is van Rotterdam naar Ierseke verplaatst ter vervanging van dhr. C. Gaanderse, telegrafist 2e kl., die zooals vroeger reeds werd gemeld, van daar naar Rotterdam verplaatst is. Benoemd bij de rust. schutterij in Zeeland, 3e bat., tot 2en luit. J. Steketee, thans schutter. Kolijnsplaat. In de vergadering van het Nutsdepar- tement «Noord-Beveland" den 25 November a. s. zal de heer majoor Fürstner als spreker optreden. Genoemde heer zal ook in deze maand spreekbeurten te Groede en te Zieriksee vervullen. Te Heinkenszand had een tapper, die tegelijk met de uitoefening eener winkelnering sterkedrank schonk en verkocht in eene localiteit, binnenshuis gemeenschap hebbende met den winkel, vrijstelling verzocht van het verbod, vermeld in art. 3 no. 8 der gewijzigde drankwet, op grond dat zijne localiteit zich bevindt in eene afzonderlijk gelegen buurt, waar slechts op eene plaats sterkedrank in het klein wordt verkocht. Door Ged. Staten is op die aanvraag afwijzend beschikt. (Af. Ct.) De consul van Frankrijk te Rotterdam beeft tot consulair agent van Frankrijk te Zieriksee en Brouwers haven benoemd den heer P. P. De Crane, die in deze qualiteit door het Nederl. Gouvernement is erkend en toegelaten. Bij bet bestuur der posterijen schijnt het voor nemen te bestaan, den uitbetalingstermijn der post wissels, die thans slechts een maand bedraagt en waarvoor, na dien tijd ter betaling aangeboden, eene machtiging van het hoofdbestuur wordt gevorderd, te verlengen. (D.) Z. M. heeft bij besluit van 12 Nov. (Stbl. no. 192) bepaald, dat zullen worden uitgegeven één mil- lioen muntbiljetten van tien gulden en honderd-duizend muntbiljetten van vijftig gulden. Het hoofdbestuur der Nederlandsche Vereeniging tot bevordering van Zondagsrust heeft zich in eene circulaire tot het Nederlandsche volk gericht, met het dringend verzoek, indien het niet volstrekt noodzake lijk is, niet op Zondag te werken, te koopen en te reizen, en niet een ander buiten noodzaak op den Zondag voor zich te laten werken. De directeur der Weesinrichting te Neerbosch is uitgenoodigd te Cincinnati (Noord-Amerika) eenige lezingen te houden over zijn arbeid onder de weezen. Dankbaar voor die vriendelijke uitnoodiging, hoopt de heer J. Van 't Lindenhout daaraan later te voldoen. De gemeenteraad van Utrecht heeft Zaterdag met groote meerderheid de voorstellen van B. en W. omtrent het 50e lustrum der Universiteit aangenomen, nl. om: lo. 5000 beschikbaar te stellen voor de uitvoering der cantate van Beets en Holl; 2o. als blijvend aandenken een nieuw Academiegebouw te stichten, door daartoe 100,000 in de kosten, geraamd op 150,000, aantebieden, mits colleges en belang stellenden het overige geven; 3o. dit gebouw te vesti gen aan het Munsterkerkhof en daartoe het huis van jhr. Ram aan te koopen, en 4o. prof. Gugel uitte- noodigen, plannen te ontwerpen. Eene niet onaardige bijzonderheid omtientMul- tatuli, in den tijd dat hij Duitsch correspondent van de Haarlemsche Courant was, wordt door Busken Huet in het A. D. v. IV. 1. verhaald. In de Haarlemmer mogen de redacteuren nooit hunne eigene meening uitspreken. Zij moeten zich bepalen tot uittreksels uit andere bladen. Aan dezen regel was ook Multatuli gebonden, maar bij wist toch een middel om zijne eigen denkbeelden uit te spreken. Hij schiep een denkbeeldig blad, de Maimer Beobachter en liet deze alles zeggen, wat hij zelf meende dat gezegd moest worden Niemand heeft deze onschuldige mystificatie ooit ontdekt. Prof. Oudemans te Utrecht heeft uit astrono mische berekeningen afgeleid, dat, indien er werkelijk op 27 November een sterrenregen te verwachten is, afkomstig van de komeet van Biela, dit verschijnsel dan toch vermoedelijk eerst nabij middernacht zou beginnen. Het adres van de Nederl. Maatschappij van ge neeskunde, waarin gewezen wordt op de misbruiken, die van begrafenisfondsen worden gemaakt, is gesteld in handen der Commissie voor eene wettelijke regeling der levensverzekering hier te lande. Verz.bode Uit het 27ste jaarverslag betrekkelijk verpleging en onderwijs in het Nederlandsch gasthuis voor oog- lijders van 1 Jan. 1884 tot 1 Jan. 1885 blijkt, dat in dat jaar werden behandeld 2701 en verpleegd 398 ooglijders, onder wie 40 en 22 uit Zeeland. In 1859 bedroeg dit aantal behandelden slechts 873 en verpleegden 192, zoodat dit getal in de verloopen 26 jaren zeer is toegenomen. De ontvangsten bedroegen in 1884 1471,28% meer dan de uitgaven, waardoor het nadeelig saldo over het dienstjaar 1883 van 2663,83% is teruggebracht op ƒ1190.55. Het kapitaalfonds vermeerderde in 1884 aan legaten met 950 en aan giften met 2330,36. Correspondenten zijn o. a. dr. N. J. F. Verschoor te Goes en dr. S. Dobbelaar De Wind te Middelburg. O.-IndiS. Overgeplaatst van Z. M. stoomschip «Banka" op Z. M. opnemingsvaartuig sHydrograaf" de off. van admin. 2e kl. D. G. Krol Van der Hoek. Kunst, Wetenschap en Letteren. Naar aanleiding van een indertijd in 't Vad. ge- opperden twijfel over de juistheid der bewering dat de Roomseh Koning Willem van Holland de stichter (leessteenlegger) zou zijn van den Keulschen Dom, is door den heer Victor De Stuers een nader onder zoek ingesteld, waarvan de uitkomsten hem thans geleid hebben om den Minister van Waterstaat enz. in overweging te geven, uit het opschrift der aan Willem II gewijde fontein op het Binnenhof weg te laten de woorden, welke betrekking hebben op zijn tegenwoordigheid bij de plechtigheid der eerste steen legging van den Keulschen Dom. Het Petersburger Med. Wochenschrift bericht, dat Robourgeon, een volgeling van Pasteur, in overleg met prof. Domingo Freire van de universiteit te Rio- Janeiro, op uitnoodiging van den Keizer van Brazilië, de inenting tegen de gele koorts heeft verricht aan verscheidene studenten in de geneeskunde en aan 200 beambten der belastingen. Bij alle ingeënten openbaarden zich reeds zeer spoe dig de ziekteverschijnselen, aan gele koorts eigen, maar in veel goedaardiger vorm. Na twee dagen was de ziekte geheel geweken. Van de ingeënten stierf niemand, noch ten gevolge der enting, noch ten gevolge der ziekte, terwijl vele hunner niet ingeente makkers aan gele koorts bezweken. Ook werden vele officieren en matrozen, behoorende tot de hemanning van vreemde schepen, die vreesden door de epidemie te Rio-Janeiro aangetast te worden, ingeënt, en bleven allen van de ziekte verschoond. Landbouw en Veeteelt. Ten einde uit te maken of het doelmatig is, in plaats van zomertarwe haver of gerst te verbouwen, heeft een landhuishoudkundige in Posen proeven ge nomen met verschillende soorten van zomerkoren. De bodem van het proefveld bestond uit lichtgekleurde leem met zandigen ondergrond en bevond zich ia een zeer goeden staat. Alle soorten van koren werden op 8 duim besteld en later tweemaal met de hand be- hakt. De zaden ontwikkelden goed, maar er deed zich roest vooi", van welke inzonderheid de Imperiaalgerst had te lijden. Bij den prijs van tarwe ad 16 m. de 100 kg., van gerst ad 15 m., van haver ad 14 m„ van stroo ad 2 m., blijkt de opbrengst pro hectare in geldswaarde te zijn: Probsteier haver ('t maximum) 397.18 m. Imperiaalgerst ('t minimum) 177.90 m. No. 2 was de Nieuw-Zeelandsche haver ad 350.42 m.dan volgen 5 soorten van zomertarwe en eindelijk 2 soorten van gerst: de Chevalier met 339.75 en de reeds vermelde Imperial met 177.90 m. De Chevalier stond gelijk met de Kolbm-zomertarwe en hoogerdan 3 andere soorten van zomertarwe. De Gaiicische zom -r- tarwe had eene nog iets hoogere opbrengst (352 m.) dan de N.-Zeelandsche haver (350.42 m.). Een op graanzolders voorkomend insect is de klander Calandra granaria't welk soms groote schade in het graan aanricht. Volgenderwijze besti'ijdt men dit insect: eene scbapevaclit wordt met de wol naar beneden bovenop den graanhoop geplaatst. De insecten kruipen alsdan in de wol en door nu het vel weg te nemen en boven een vat met kokend water uit te schudden, vernietigt men massa's er van. Tegen 't voorjaar brenge men dit middel in praktijk, want alsdan komen de insecten uit hunne schuilhoeken te voorschijn. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. - Wij vernemen langs officieusen weg, dat het classicaal bestuur, inzake de aanklacht tegen ds. Huet alhier, het spiritisme heeft geoordeeld te zijn tegen Gods woord en ds. Huet dringend heeft uitgenoodigd zich van sp'riti-tische handelingen te onthouden.

Goessche Courant | 1885 | | pagina 1