1885. N°. 137. Donderdag 19 November. 72stc jaargang. GOESCHG De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75, Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich- voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGII VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentien is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prije slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. GOES, 18 November 1885. De Dorpsvereeniging Vooruitgang is ons Stre ven" te Kapelle heeft in hare vergadering van 21 October jl. besproken de Schatting voor de herziening der Grondbelasting, waarvoor de typen thans ter visie liggen. Het is der vereenigiDg voorgekomen, dat de bespre king dier schatting in verband met de typen nood zakelijk is en zij heeft daarom gemeend de grondeige naren in die gemeente te moeten uitnoodigen tot het bijwonen eener vergadering, teneinde daarin genoemde schatting nader te bespreken, de ter visie liggende typen te beoordeelen, zoo noodig eene commissie te benoemen, die op het terrein zelf die typen vergelijkt met de werkelijk belastbare waarde, alsmede die maat regelen te bespreken of te nemen, welke geacht mogen worden in het belang der grondeigenaren te zijn. Deze vergadering zal gehouden worden op Zaterdag den 21 November a. s., des voormiddags te 11 uren, ten huize van C. Markusse te Kapelle. Het komt ons voor, dat door de Kapelsche ver- eeniging hiermede een uitstekende maatregel is geno men, die veel tot vereenvoudiging dezer belangrijke zaak kan toebrengen, en overal in den lande navolging verdient. De belanghebbenden komen dan bijeen om met elkander de schatting der typen te bespreken en het behoeft geen betoog dat dit eendrachtig optreden beter resultaat zal hebben, dan wanneer ieder belang hebbende afzonderlijk de schatting beoordeelt en bezwa ren indient. Wij geven in bedenking om in iedere gemeente eene dergelijke bijeenkomst te houden. Waar geene vereeniging bestaat kunnen een paar grondeigenaren het initiatief nemen en tot eene bijeenkomst uitnoodigen. De Staatscourant van Dinsdag 17 Nov. bevat o. a. de statuten der naamlooze vennootschap O e s - termaatschappij ui' Escaut" te Goes. De vennootschap is aangegaan voor den tijd van dertig jaren: het maatschappelijk kapitaal bedraagt ƒ20,000, verdeeld in 25 aandeelen, ieder van 800. In dat kapitaal nemen deelMarinus Mieras te Wolfertsdijk, voor 10 aandeelenMachiel Machielse aldaar, voor 1 aandeel'; F. Van der Bliek aldaar, voor 2 aandeelen P. Goedbloed te Goes, voor 4 aandeelenJacob Pol derman te Wolfertsdijk, voor 1 aandeelPieter Pol derman te Kruininge, voor 1 aandeelTheophilus Daane te Ierseke, voor 5 aandeelen en Cornelis Tho- reDaar te Waarde, voor 1 aandeel. De koninklijke goedkeuring is op deze statuten verleend. Het ontwerp tot herziening van art. 194 der Grondwet zal morgen in de afdeelingen der Tweede Kamer worden onderzocht. De leden van de Eerste Kamer zijn bijeenge roepen tegen Donderdag 26 November, 's avonds 8 uur. De Minister van financien geeft in een der tus- schen de Tweede Kamer en zijn Departement gewis selde stukken te kennen, dat aan het voornaamste bezwaar tegen de tegenwoordige regeling der con- signatiën, t. w.dat de Staat wegens de gecon signeerde en in 's rijks schatkist renteloos liggende gelden na verloop van 60 dagen rente heeft te ver goeden, tegemoet wordt gekomen in het voorstel tot tijdelijke kasbelegging. Overigens deelt de Min. mede, dat eene nieuwe regeling van deze aangelegenheid wordt voorbereid. De heer Van der Sleyden heeft op het betrokken wets-voorstel een amendement voorgedragen om de rijksbijdrage ten behoeve van een stoomtramweg van Breskens naar de Belgische grenzen in de richting van Maldeghem met een zijtak naar Sluis, in plaats van haar te bepalen op 4 ton, te beperken tot de helft der kosten, die voor eerste aanschaffing van rollend materieel, daaronder begrepen, hoogstens tot een bedrag van 200,000. De strekking van dit amendement is, den aanleg van den bedoelden stoomtramweg mogelijk te maken, door toekenning van een voldoend subsidie en tevens de verplichting op te heffen, die het comité op zich heeft genomen, tot uitkeering van de rijksbijdrage aan de heeren Otlet en Wilmart. Naar de N. R. Ct. verneemt, zijn tot dusver door verschillende leden der Tweede Kamer niet minder dan 40 voorstellen ingezonden tot wijziging van de weldra te behandelen nieuwe indeeling der kiesdis tricten. Aan het voorloopig verslag op de spoorweg- begrooting voor 1886 ontleenden wij o. a. het volgende Alsvorens eene som van ƒ300,000 aangevraagd rvoor de op de begrooting van 1885 uitgetrokken uitbreiding van het station Rozendaal" toe te staan, wenschte men te vernemen, of thans het bedoelde plan is opgemaakt, en op welk bedrag de uitvoering daarvan in het geheel geraamd wordt. Ook werd nadere toelichting verzocht van hetgeen met de uitbreiding der haveninrichting te Vlissingen, waarvoor eene som van ƒ250,000 is uitgetrokken, beoogd wordt. Uit zekere bron meldt aan het Dagblad, dat de Nordd. Lloyd nog niet definitief heeft besloten hoe 't met den gesubsidieerden Duitse hen mail dienst naar Australië gaan zal. Ofschoon door den Duitschen Bondsraad "Vlissingen als aanleghaven ge kozen is, schijnen er nu toch nog weer onderhande lingen gaande te zijn en wel met de Belgische Regeering. In Zuid-Duitschland en Rijnland is men nl. niet voor Vlissingen gestemd en te Bremen daarentegen is een gedeelte der belanghebbenden tegen het aandoen van eenige Nederlandsche of Belgische haven. Door Geduputeerde Staten van Noord-Brabant is aan den heer C. A. Davervehl te Wouw vergunning verleend voor den aanleg en de exploitatie van een stoomtramweg langs den provincialen weg van daar naar Putte, in aansluiting aan den stoomtramweg die op Belgisch gebied naar Antwerpen zal worden Het heeft H. M. de Koningin welwillend behaagd als Beschermvrouw op te treden der Alge- meene Ned. Vrouwenvereeniging uTesselschade." Prov. Staten van Groningen hebben besloten, aan de takken der Wetgevende Macht het verzoek te richten om, bij wijziging van de Gemeen tewet, aan den Gemeenteraad eenigen invloed op de benoeming van den Burgemeester toe te kennen. De Rijkscommissie voor de examens ter ver krijging van een diploma als stuurman aan boord van koopvaardijschepen zal, aanvangende den Ssten December, zitting houden te Rotterdam. Zij, die tot een dier examens wenschen toegelaten te worden, moeten hiervan vóór 1 December en vrachtvrij kennis geven aan deu voorzitter der Commissie. Zie verder Staats-courant van 17 dezer. Het Handelsblad meent te weten, dat vanwege den' Paus pogingen gedaan zijn, om dr. Metzger te bewegen dezen winter voor een paar weken naar Rome te komen om daar Z. H. in behandeling te nemen. Zooals uit het Pharm. Weekblad blijkt, heeft het hoofdbestuur der Maatschappij ter bevordering der pharmacie, na zich te vergeefs tot de inspecteurs van het Geneeskundig Staats-toezicht gewend te heb ben met verzoek den steeds meer en meer toenemen- den verkoop van g'neesmiddelen door onbevoegden te beteugelen, thans tot den Minister van Binnenlandsche Zaken het verzoek gericht, dat aan het verlangen worde tegemoet gekomen. De Maatschappij meent dat, waar aan de wettelijke autoriteiten, op de meest beleefde wijze, eene krach tige toepassing van de bestaande wetten ter wering van algemeen bekende en hare leden zoo zeer bena- deelende misbruiken verzocht wordt, de Maatschappij niet geroepen is, in de plaats van het Geneeskundig Staats-toezicht tegelijk als aanklaagster van bepaalde personen op te treden. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. In de zitting van gisteren is bij de voortzetting der behandeling van de onderdeelen der Indische be grooting de subsidieaanvraag voor het Aardrijks kundig genootschap, ten behoeve der wetenschappelijke reis in Nieuw-Guinea van 25000 teruggebracht tot 10.000. Geschrapt werd een bijdrage van ƒ15000 in de oprichting van het gesticht voor zieke en hulp behoevende immigranten in Deli. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. In eene gisteravond gehouden vergadering van het kiescollege der Ned. Herv. gemeente alhier, die door 38 leden werd bijgewoond (7 waren afwezig) werden met meerderheid van stemmen herkozen tot Ouderlingen dhrn. W. J. Van de Weert en J. P. Ma- gielse en tot Diakenen dhrn. T. A. Van der Heil en L. Meijler. 's-Heer Abtskerke. Bij eene stemming voor twee notabelen zijn met bijna algeneene stemmen herkozen de aftredende leden J. Steketee en F. De Back. Waarde. Voor de verkiezing van twee notabelen bij de Ned. Herv. kerk alhier zijn uitgebracht 35 stem men, waarvan de heeren M. De Looze 25, H. Van Koeveringe 17 en L. Ruissen 7 stemmen bekwamen, terwijl de overige stemmen over verschillende personen waren verdeeld. De heer M. De Looze is derhalve ge kozen, terwijl herstemming moet plaatshebhen tusschen de heeren H. Van Koeveringe en L. Ruissen. Beroepen te Wilhelminadorp de heer J. De Haan, candidaat te Weesp. Ovezand. Beroepen bij de Hervormde gemeenten Ovezand en Driewegen de heer A. W. H 11 e, pre dikant te Oostburg, met 26 van de 30 uitgebrachte stemmen. Driewegen. Tot kerkvoogd der Herv. gemeente alhier is benoemd de heer I. K r ij g e r en tot notabelen zijn' gekozen de heeren G. N ij s s e A z. en I. V a n de Guchte. Beroepen bij de Ned. Herv. gemeente te Vlissingen ds. F. Kampstra, te Stavoren. Bedankt voor het beroep naar Baarland door den heer H. W. Vethake Jr., cand. te Arnhem. Bedankt voor Schoondijke (cl. IJzendijke) door dr. L. A. Van Langeraad, pred. te Nieuwveen (bij Alfen). Bij de akte-examens m. o. is voor gymnastiek toegelaten de heer J. H. Van der Bel te Middelburg. Rechtszaken. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Gisteren zijn o. a. veroordeeld: M. Van D., te Ierseke, wegens mishandeling tot 3 d. cel. P. C., te Kapelle, thans in militairen dienst te 's-Hage, wegens mishandeling tot 15 d. cel en ƒ8 boete. A. N., 19 j., te Ierseke, wegens beleediging van beambten in functie tot 15 dagen cel en twee boeten van ƒ8. J. v. d. V., 25 j., te Kats, wegens mishandeling tot 12 boete. Allen in de kosten. Vrijgesproken is P. F., 24 j., te Wemeldinge, be klaagd van mishandeling. - J. S., boerenknecht te Dreischor, heeft hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis der Rechtbank te Zieriksee, waarbij hij (in zake het bekende rijtuig- ongeluk) is veroordeeld tot 3 maanden celstraf en geldboete. ZN.) Door den Hoogen Raad werd Maandag nog uit spraak gedaan in de zaken van J. F. v. H. en P. v. H., te Philippine, tegen een arrest van het gerechtshof te 's-Gravenhage, waarbij zij in hooger beroep tot celstraf zijn veroordeeld ter zake van diefstal van mosselzaad van de paalhoofden aan den dijk te Westkapelle. Het arrest in deze zaak werd vernietigd en de zaak ver wezen naar het gerechtshof te 's-Hertogenbosch, en van H. B. en C. B., te Philippine, tegen een arrest van hetzelfde gerechtshof, waarbij zij wegens gelij k feit tot gelijke straf zijn veroordeeld. Ook dit arrest werd vernietigd, met verwijzing der zaak naar het gerechts hof te 's-Hertogenbosch. Het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft in zijne zitting van Maandag uitspraak gedaan in de appèl zaken, betreffende de vonnissen in zake E. De R. en P. De B., door de Middelburgsche rechtbank veroor deeld, de le wegens het verwonden van den dienst knecht v. d. B., en de 2e ter zake van diefstal van geld uit de kleerkist van den zoon zijns meesters, welke vonnissen werden bevestigd, terwijl het appèl van het vonnis der Middelburgsche rechtbank door K. S. en C. J. J. te Kortgene ingesteld, niet-ontvankelijk werd verklaard. Kunst, Wetenschap en Letteren. Gisteravond gaf het tooneelgezelschap van den salon des variétés uit Amsterdam onder directie van de heeren Bamberg, Charlier Co. in de sociëteit V. O. V. eene voorstelling van »de Sabynsche maag denroof". De inhoud van het stuk laat zich in enkele woorden mededeelen: Professor Martin Gollwitz heeft in zijn studententijd eene tragedie geschreven, getiteld »de Sabynsche maagdenroof" en een tooneeldirecteur van een rondreizend gezelschap van den zooveelsten rang weet hem te bewegen, dat stuk te laten opvoeren. Mevrouw Frederika Gollwitz, geene gemakkelijke dame, zal echter zoo iets niet willen dulden en daarom moet de professor allerlei uitvluchten zoeken om de repetities te kunnen bijwonen, terwijl op den avond van de voorstelling, die ook door de jongste dochter Paula, den schoonzoon dr. Neumeister en de meid Rosa van den professor, die allen in het geheim zijn, zal worden bijgewoond, de professor quasie boos is op zqne dochter en zijn schoonzoon, opdat allen een motief hebben om te kunnen uitgaan of wegloopen, wat te meer noodig is, daar mevrouw Gollwitz juist een klein verzoenings- feest wilde geven, ter eere van eene opgehelderde huiselijke onaangenaamheid tusschen hare oudste doch ter Marianne en diens man, dr. Neumeister. Het stuk van den professor valt echter en deze besluit in zijne wanhoop huis en haard en vooral zijne echtgenoote te ontvlieden, totdat er over die gebeur tenis wat gras gegroeid zal zijn. Een vrij onverwacht huwelijk tusschen een vroegeren vriend van dr. Neu meister, thans lid van het rondreizend tooneelgezel schap, en Paula is de aanleiding, dat onder algemeene verzoening de geheele familie voor een tijdlang de stad verlaat. Wij zullen over het stuk maar niet veel zeggen. Het komt ons voor, dat de vier bedrijven zonder veel moeite in twee zouden kunnen worden saamgevat en het dan als nastukje meer sympathie zou verwekken dan nu het een geheelen avond moet vullen. Doch hoe-, men ook over het blijspel denken moge, het spel van het hier weinig bekende gezelschap van den heer Bamberg was over het algemeen zeer goed. Van allen was zeker de heer Bamberg als professor Gollwitz wel de beste en het zal velen zeker aangenaam ge weest zijn den ouden bekende nog eens weder op het tooneel gezien te hebben. Mevrouw Fuchs, die de rol van Rosa speelde, was mede goed voor hare taak berekend, wat trouwens ook van de overige acteurs en actrices kan getuigd worden. De heer Thönissen overdreef wel wat te veel bij zijn spel en gaf ons, met name toen hij het ontbijt van den professor tot het zijne maakte, geen hoogen dunk van de beschaving van een tooneeldirecteur. Intusschen, het samenspel was zeer goed en wij gelooven dan ook, dat het publiek zich niet zal verveeld hebben. De opkomst was, vooral op den eersten rang, zeer gering, 't Loopt wat druk, zegt men; dit ziet dan zeker meer op het aantal voorstellingen dan op de toeschouwers. »Zopissa?"0 nder dit opschrift leest men in het ïijdschrift der Ned. Maatschappij ter bevordering van Nijverheid De Moniteur des produits ehimiques deelt wonderen mede van dit nieuwe cement. Aan het Parlementsgebouw te Londen schijnt deze uitvinding van kolonel Szerelmy met goed gevolg te worden toegepast om den nadeeligen invloed van den dampkring op de muren en architecto nische versieringen van het gebouw tegen te gaan zoo vernielend is die invloed dat reeds gedurende den bouw eenige muren hersteld moesten worden. Het Zopissa schijnt zoovele deugden te bezitten als bouw materiaal, als onverbreekbaar cement, als middel om glas en metalen aan elkander te hechten, als eene stof waaruit patronen, buizen en huizen kunnen vervaardigd worden, dat wij huiverig zijn al die voortreffelijk heden verder op te noemen, en alleen hier nog willen bijvoegen, dat er ook onvernielbare pantserplaten van vervaardigd kunnen worden. Beursoverzicht. Vaste Europeesche en steeds voortschrijdende Ameri- kaansche koersen, dit was de toon der beurs tot Zater dag, toen de eerste berichten omtrent den oorlog tusschen Servië en Bulgarije werden aangebracht. Al dadelijk trad Zaterdag eene hoewel nog zwakke reactie in, inzonderheid aan de beurzen in het Westen, die, zonderling genoeg, aanvankelijk sterker waren aangedaan dan die te Weenen en Berlijn. De Europeesche Staatsfondsen sloten dien dag dan ook alle iets lager, wat echter, in verband met de vastheid der vorige dagen, weinig verschil met de slotkoersen der vorige week opleverde. Den invloed, dien de koersen in de eerste dagen van deze week ondervonden, zal de lezer in de staatjes hieronder kunnen opmerken. De daling was het meest van be- teekenis voor de Turksche fondsen. Terecht of ten onrechte is men bevreesd, dat de Porte in den oorlog zal betrokken worden. Spaansche fondsen bleven ferm gestemd. Russische Spoorwegwaarden ondergingen mede eenige daling. Zoo verloren de Riaschsk-ttiasma 1%, de Morschansk-Sysran 1 pet. Wat in langen tijd niet gebeurd was, had in de vorige week plaatsde Peruanen verkeerden in een willige stemming, die naar men zegt werd veroorzaakt door eene mededeeling in de Timesdat Dreyfus aan het comité der fondsenhouders heeft medegedeeld ge neigd te zijn zijne guanovordering aan eene scheids rechterlijke uitspraak te willen onderwerpen. De C pet. verbeterden i pet., de 5 pet. pet. Van industriëele en financiëele ondernemingen daal den aandeelen Nieuwe Afrik. H. V. 4% pet., aand. N. I. Handelsb. y8 pet., 5 pet. obl. pet. Oblig. Samarangsche Handels Go. stegen 3 pet., Dorrepaalsche Bank pet., aand. Intern. Crediet H. V. 1% pet. Van Nederlandsche Spoorwegwaarden stegen aan deelen Exploitatie Maatschappij 2 pet., gestempelde oblig. Bokstel Wezel pet., 2de hypotheek Zuid ooster Spw. 2 pet., terwijl aand. Centraal Spoorw. 154 pet., gestempelde Oblig. i pet. en Rijnshares 1 pet. daalden. Hoewel de Amerikaansche spoorwegwaarden Zaterdag onderden eersten indruk der ooi logstij dingen mede wat flauwer gestemd waren, zoo is er, juist ook tengevolge van den oorlog, nog eerder verdere verbetering te ver wachten. De koersverheffing is zeer belangrijk te noemen en meer en meer komt men tot de overtuiging, dat hoewel vele aandeelen een gevaarlijk goedje blijven, de rijzing van dezu door den algemeenen toestand meer gemotiveerd is geworden. Aan den tarievenstujd schijnt

Goessche Courant | 1885 | | pagina 1