1885. N°. 136. Dinsdag 17 November. 72ste jaargang. SI a c h t e r ij Kleinhandel in Sterkedrank eene Slachter ij GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich- voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. Door CHARLES LOUIS VAN AGTEN te Goes is een verzoek ingediend, om in het perceel wijk O no. 186 aan het Groene weidje alhier te mogen inrichten, welk verzoek met de bijlagen ter Secretarie voor een ieder ter inzage zal liggen, terwijl eventuëele bezwaren tegen de inwilliging kannen wor den ingebracht op Zaterdag den 28 November 1885 des namiddags te 1 uur. Goes, den 14 November 1885. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. Er is vergunning verleend tot oprichting van eene in het perceel Wijk E no. 127b aan CORNELIS SCHRIJ VER, en tot uitoefening van den In de beneden en bovenzalen, alsmede op de stoep, van het perceel Wijk C no. 51 aan JOSEPHUS FRANCIS- CUS WILHELMUS VAN DEN DUNGEN. Goes, den 14 November 18S5. Burgemeester en Wethouders van Goes, J G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. GOES, 16 November 1885. Gelijk uit achterstaande annonce blijkt zijn de uitkomsten der schatting van de typen, voor de herziening der grondbelasting uitgekozen, ter inzage gelegd. Met het oog op het groote belang voor alle grondeigenaren om deze typenschatting in oogen- schouw te gaan nemen, niet alleen voor hen, wier boerderijen als typen zij n gebruikt, maar ook voor de eigenaars van nabijgelegen soortgelijke gronden, deelen ook wij het navolgende uit de Amsterdammer mede. In iedere schattingsafdeeling moest als voorbeeld een zeker aantal boerderijen of losse gronden, uit makende '/si gedeelte der totale oppervlakte van de geheeie afdeeling, opnieuw geschat worden om de huurwaarde in de wet belastbare opbrengst ge noemd van ieder stuk grond te leeren kennen. De boerderijen of grondstukken, die men hiertoe uitkoos, worden typen genoemd. Ais grondslag voor die schatting moest de werke lijke huurprijs dienen, waarvoor de gronden of boer derijen verhuurd waren in de vijf jaren, die aan de schatting voorafgingen. Waren het losse stukken land, bijv. hooilanden of dergelijke jaarlijks publiek verhuurde gronden, dan is de zaak tamelijk eenvoudig, doch betrof het boerde rijen, dan wordt de zaak ingewikkelder. Laten wij dat door een voorbeeld ophelderen. De denkbeeldige boerderij Vredelust bijv., groot 30 hectaren, was verhuurd voor 2400. Nu wordt van dien huurprijs afgetrokken 300 voor polderlasten en 25 voor onderhoud van bruggen, alsmede de vroeger geschatte belastbare opbrengst der gebouwen ad 275, dus totaal 600, waardoor de zuivere huurwaarde der boerderij 1800 bedraagt. Zij» nu alle grondstukken precies van dezelfde hoe danigheid, dan wordt de schatting tamelijk eenvoudig, nl. 60 per hectare, maar zijn de gronden ongelijk soortig, bestaat een gedeelte uit bouwland, een ander deel nit goed, een vierde deel uit slecht weiland en eindelijk een gedeelte uit bosch en beide, dan wordt de zaak ingewikkelder. Ieder grondstuk wordt afzon derlijk voor zijn belastbare opbrengst per hectare ge taxeerd en alIe taxatiën te zamen moeten voor de geheeie boerderij de som van 1800 uitmaken. In den regel zal wel het eindcijfer van alle onder- deelen der boerderij, die voor type gebruikt is, over eenkomen met het totaal bedrag der zuivere huur waarde der geheeie boerderij, maar er is ook een geval denkbaar, dat zij daarvan afwijkt, nl. als de boerderij te hoog of te laag verhuurd ware geweest. In dit geval kon de commissie eene wijziging der feitelijke huursom ondernemen en de belastbare op- brengBt brengen op de som, waarnaar omringende gelijksoortige gronden verhuurd zijn. Het zou echter een dwaasheid geweest zijn, om juist zulke te hoog of te laag verhuurde gronden tot typen te kiezen, maar alle menscbelijke werk is onvolmaakt. Het groote belang voor iederen grondeigenaar om de typenschatting, al is het ook van de gronden zijner buren, na te gaan, is gelegen in hetgeen later gebeuren zal met zijn eigen gronden. Deze worden nl. niet naar de reëele waarde, waar voor zij verhuurd waren, in de registers der grond belasting opgenomen, maar deze worden vastgesteld bij vergelijking met gelijksoortige gronden der typen. Zijn dus de typen onjuist geschat, dan wordt ook de belastbare opbrengst der omliggende gronden onjuist vastgesteld. Uit dezen in De Amsterdammer voorkomenden uitleg zal genoegzaam blijken welk groot belang voor de grondeigenaren en hijgevolg ook voor pachters van gronden er bij deze typen betrokken is. Wij voorzien eene zee van bemerkingen, vooral in verband met den gedrukten toestand des landbouws, waardoor vele taxatiën te hoog zullen zijn of althans zeker zullen schijnen. Maar daarom te meer is het noodig dat ieder be langhebbende zich op de hoogte der zaak stelle. Ieder toch kan oordeelen met welk type zijn eigen bezit ongeveer overeenstemt en is dus gerechtigd bemerkin gen op de schatting te maken. Door de Rijkscommissie ter examineering van stuurlieden ter koopvaardij is aan J. P. Van der Does het diploma voor den rang van lsten stuur man uitgereikt. Ierseke. Vrijdagavond te halfzeven uren hield de Gemeenteraad eene vergadering waarin de vol gende punten behandeld werden De rekening van het algemeen armbestuur over 1884 werd goedgekeurd in ontvaDg op 7851,16% en in uitgaaf op 3498,49%. sluitende alzoo met een batig saldo van ƒ4352,67. De begrooting van hetzelfde bestuur voor 1886 werd goedgekeurd in ontv.- en uitg. op 9560,89% Verder werd besloten, behoudens nadere goedkeuring door Ged. Staten, tot voorloopige verhuring telkens voor 4 weken van het pas gestichte Gemeente-zieken- hHis aan den heer N. M. Th. Van Bakergem, die den 16en Nov. alhier als onderwijzer in functie zal treden. Nog werd vastgesteld eene verordening op de hef fing en invordering van het vergunningsrecht op den kleinhandel in sterkedrank. Het recht zal bedragen ƒ10 voor iedere ƒ50 huurwaarde. Ook had dien dag het schoolfeest plaats, door on zen nieuwen burgemeester aan de schooljeugd beloofd naar aanleiding van zijne intrede in de gemeente. Gekleed in hun zondagspak en de meesten versierd met lint of strik, vereenigden de kinderen van beide scholen zich in de school op het dorp, waar de bur gemeester te 2 uren verscheen. Het hoofd van school I, de heer Bouwens, verwelkomde hem daar met eene toespraak en de jeugd zong hem onder orgelbegelei ding van den heer J. A. C. Nonhebei een paar wel komstliederen toe. Daarna werden de kinderen ont haald op melk, broodjes en andere versnaperingen. Dit onthaal werd afgewisseld door het zingen van verscheidene liederen (steeds onder orgelbegeleiding) en eene wandeling door het dorp en naar den dam. Die tocht van meer dan 500 kinderen en ook het geheeie feest wekte de belangstelling van zeer vele ingezetenen. Het was dan ook een aanlokkelijk ge zicht al die kinderen zoo vroolijk en opgeruimd bij elkander te zien. Ongeveer 5 uren werd het feest be sloten met een woord van dank namens de jeugd door het hoofd van school II den burgemeester toegesproken. Een drietal dames, mevr. Vermaas, mevr. Muller en mevr. Van den Broeke, hadden bereidwillig de toe bereidselen tot en de leiding van het feest op zich genomen. Deze dag zal de jeugd niet licht uit het geheugen gaan. Ierseke. Zaterdagavond overleed alhier na een lang durig lijden de heer Joos Sinke, raadslid en waarnemend wethouder. Hij was een algemeen ge acht man. Z. M. heeft benoemd tot directeur van het Rijks telegraafkantoor te Wemeldinge H. J K. Buwalda, thans telegrafist 2e kl. bij de Rijkstelegraaf. r— De luit. ter zee 2e kl. C. A. Dominicns, dienende aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Am sterdam, wordt met den laatsten dezer op non-act. gesteld. Uit Amsterdam schrijft men ons, 15 dezer De Koepelkerk alhier werd hedenmorgen buitenge woon druk bezocht. En geen wonder! De heer A. J. Westhoff, predikant bij de N. H. gemeente alhier, had bij advertentie aangekondigd, dat hij een tijdpreek zou houden in verband met den maatschappelijken nood. Naar aanleiding van 2 Kronijken X:12 en volgende, betoogde hij dat opstand evenmin als oproer de weg tot verbetering is. Hij stelde de groote waarheid in het licht van het gezegde: de wereldgeschiedenis is het wereldgericht, en betoogde de noodzakelijkheid voor regeerders en geregeerden beiden, om in deze moeilijke dagen het oog steeds te vestigen op den zuiveren spiegel der menschheid. Achtereenvolgens schetste hij het treffend oproer der Iraëlieten tegen Rehabeam en de noodlottige gevolgen zoowel voor hen zeiven als voor dien Koning, om daarna te wijzen op de overeenkomst van dat oproer met wat tegenwoordig wordt gewenscht en gezien. Hij waarschuwde de gemeente tegen een revolutionairen en onschriftuurlijken raad, haar dezer dagen van anti-revolutionaire zijde gegeven, en betoogde dat niet in het zweren bij leerstellige theorieën, maar op het gebied van het practisch Christendom in het uitoefenen van barmhartigheid naar den eisch van Gods woord de weg ons gewezen wordt, die ellende en onrecht opheft en de verschrikkingen der revolutie voorkomt. Warm vooral was zijne aansporing tot liefdadigheid met aanhaling van voorbeelden uit zijne persoonlijke ervaring der laatste dagen van de groote ellende, die door zoovelen geleden wordt. Als er sociaal-democraten onder het gehoor van den heer Westhoff waren, wat wel waarschijnlijk is, dan is hun een aardig snuifje toegediend. Wel moge het hun bekomen! De spreker wiens rede binnenkort zal worden uitgegeven heeft zich bereid verklaard, om op een anderen tijd en een andere plaats zijne denkbeelden nader uiteen te zetten en alsdan gelegenheid tot debat te geven. Het overzicht der opbrengst van 's Rijks middelen over de afgeloopen tien maanden begint meer gunstige uitkomsten aan te wijzen, (zie ons vorig no.) voornamelijk tengevolge der bijdrage van October. Wij zijn thans bij het vorige jaar 2,089 630 vooruit. Twee posten hebben daartoe voornamelijk medegewerkt, de suiker met een vooruitgang van 1,405,532 en het successierecht met een vooruit gang van 1,247,956. Het personeel heeft zijn achter stand ingehaald en brengt nu meer op 150,174. De accijns op het gedistilleerd leverde meer 283,038, maar bijna alle overige accijnzen nagenoeg 180,000 minder, en de registratie- en hypotheekrechten blij ven ten achteren 935,649. De posterijen blijven steeds vooruitgaan. Onder de posten die vooruitgegaan zijn behoort ook de loterij met 147,274, doch dit is een toeval, omdat het bedrag van eene loterij wat vroeger ontvangen is. Het totaal blijft nog altijd hene den de raming 2,252,622. De opbrengst over het geheeie jaar is geraamd op 107,290,376 en de 10 maanden leverden op 87,156,023. Er zou dus in November en December nog moeten worden opgebracht 20,134,284. Het middelcijfer der raming over die 2 maanden bedraagt slechts 17,881,728, maar ge woonlijk brengen de laatste maanden meer op dan het middelcijfer. Er bestaat dus nog wel eenig redelijk uitzicht dat de raming bereikt zal worden. De ingenomenheid van De Tijd met de wijze, waarop de heer Heemskerk het grondwettig artikel betreffende het onderwijs wil veranderen, schijnt eenigs- zins bekoeld. In haar nommer van Zaterdag schrijft het blad »Het voorstel der Regeering tot herziening van art. 194 aanvaarden wij als een grondslag, misschien juister uitgedrukt als een aanknoopingspunt, van onderhan delingen. Het feit der indiening zelf, meer dan de inhoud van het ontwerp, doet ons vertrouwen stellen in den afloop der onderhandelingen, die daarover ge voerd zullen worden". De Tijd eindigt hare beschouwing met deze conclusie »Wij moeten vorderen, dat in een nieuwe Grondwet het recht der overheid tot het subsidiëeren van bij zondere scholen, al of niet met confessioneel karakter, onomwonden worde uitgesproken. Dit nu geschiedt in het regeeringsvoorstel niet". En hiermede zegt de Arnh. Ct. is de laatste kans verzien, dat art. 194, gelijk het door de Regeering nu werd geformuleerd, voldoenden steun zal ondervinden. Het hoofdbestuur van het Pensioenver- bond heeft bij uitvoerig adres, aan beide Kamers gericht, aangedrongen op medewerking der Staten- Generaal, opdat spoedig worde uitvoering gegeven aan de voorstellen, door de laatste Staatscommissie ont worpen. Het Hoofdbestuur der Vereeniging tot bevorde ring van fabriek- en handwerksnijverheid in Nederland heeft een rapport openbaar gemaakt van een onderzoek naar de middelen, in verschillende gemeenten des lands aangewend tot bestrijding van tijdelijke werke loosheid. Het constateert, dat de werkeloosheid dusver in Nederland niet uitgestrekt was en geenszins het karakter eener algemeene kwaal heeft verkregen. Met bezorgdheid evenwel ziet men den naderenden winter tegemoet. Volgens het rapport behoort tijdelijke werkverschaffing, zoo wat belooning als aard betreft, achter te staan bij den geregelden arbeid. De weg, in Amsterdam ingeslagen, acht het rapport niet de beste, doch het aldaar gehouden toezicht heeft veel kwaad voorkomen. De rapporteur, dr. J. Th. Mouton, komt tot de slotsom, dat het onverantwoordelijk is werk verschaffing te gaan toepassen, indien men niet met de uiterste inspanning tracht zooveel mogelijk kwaad te vermijden; en dat het voor groote steden nood zakelijk is, de maatregelen zóo te nemen, dat de toe vloed of het voortdurend verblijf van vreemdelingen daardoor niet worde bevorderd. De Minister van Financiën maakt bekend, dat bij de op den 12den dezer te Amsterdam gehouden uitloting van vier en tachtig schnldbeke: tenissen ieder van 1000, der 4 pets. geldleening, groot 6,500,000, in 1868 door de Amsterdamsche Kanaalmaatschappij aangegaan, later ten laste van den Staat gekomen, de volgende nommers zijn uitgeloot 44 860 1723 2514 3327 4046 4782 5357 5903 108 975 1770 2621 3350 4141 4811 5364 5981 331 1059 1875 2791 3451 4180 4844 5452 6037 342 1175 1926 2874 3587 4231 4883 5545 6075 436 1232 1950 2896 3696 4258 4890 5620 6121 532 1244 2163 3079 3728 4328 4912 5674 6189 564 1271 2175 3114 3769 4365 5074 5815 6199 572 1383 2298 3269 3834 4516 5176 5894 6365 631 1436 2307 3271 3984 4693 5324 5895 6455 766 1605 2361 Aflossing op en na 1 Januari 1886. Indien in de avonden van 26 tot 28 November de lucht onbewolkt is, zal men waarschijnlijk een prachtigen sterrenregen kunnen waarne men. Omstreeks dien tijd gaat nl. de aarde elk jaar door de baan der komeet van Bieladit jaar ontmoet zij vermoedelijk, evenals in 1872, dan een gedeelte der komeet zelve, waardoor stukjes van dit hemel lichaam als sterren op de aarde kunnen vallen. Dit jaar nadert de aarde zelfs de kern der komeet nog dichter dan in 1872. Intusschen kent men noch den loop der komeet, noch de eigenaardigheden van haar samenstelling voldoende, om met volkomen zekerheid te kunnen aankondigen wanneer precies het verschijn sel zich zal vertoonen en in welken omvang. Daar de maan in het laatst dezer maand laat in den avond opgaat, zal men in den vooravond het verschijnsel het bast kunnen waarnemen. Dr. Buchanan, de geneeskundige adviseur van de zLocal Government board", heeft bij de Eng. Regeering een rapport ingediend over een tijdvak, waarin 750,000 vaccinatiën zijn gedaan. In ai die gevallen was er slechts 14 malen een klacht ingekomen over scha delijke gevolgen en van die 14 klachten waren er 12 ongegrond gebleken. In een der twee overige gevallen had de moeder een pleister van schoenlappers-was op de pokzweren gelegd, zoodat hier natuurlijk de pleis ter en niet de operatie het kwaad had gesticht. Er blijkt hier dus uit, dat 749,999 kinderen volkomen ongedeerd bleven en de éene overblijvendevermoe delijk een teer kindje dat door elke andere schram evenzeer zou zijn van streek gebracht een lichten huid-uitslag had gehad. Ia een zorgvuldige berekening toont dr. Buchanan aan, dat de sterfte aan pokken thans een zesde be draagt van de sterfgevallen in de 17e eeuw en een achtste van die in de 18e eeuw. Dat de bovengenoemle welsprekende cijfers de op positie van de vaccine-tegenstanders zullen breken, is, helaas, niet aan te nemen. De ervaring heeft ook op dit gebied, evenals op dat der sociaal-democratie, ge leerd, dat met redenen en overtuiging niets is uit te richten tegen de geestdrijvers, die niet willen zien. (O.) Landbouw en Veeteelt. Een weinig hop onder het graan gemengd ver drijft onmiddellijk het lastige en schadelijke insect, dat onder den naam van ko irnworm, graanworm, enz. bekend is. De hop benadeelt het graan niet; dit kan tot meel gemalen worden, zonder dat men vooraf ver plicht is de kleine hopdeelen er uit te zoeken. (Algemeine Mïiller Zeitung en ook Millers' Journal.) Rechtszaken. De Engelsche rechter Oyne heeft de uitlevering van Van Rijsselberghe toegestaan. Deze is tegen dat vonnis in cassatie gekomen. Hi] beweerde onschuldig te zijn aan het misdrijf, waarvoor hij te 's-Iiage ver oordeeld werd. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Rilland-Batli, Bij de verkiezing ven drie notabelen bij de Ned. Herv. Kerk alhier zijn gekozen de heeren J. De Jager, J. De Jong en J. Kaaisteeker. Aan de beurt van aftreding waren de heeien Chr. Zandee, J. De Jager en Chr. Van Liere. Aan de stemming voor leden van het kiescollege bij de Herv. gemeente te Wolfertsdijk op den 2 dezer is door 49 stemgerechtigden deelgenomen. Van de vier, met 1 Januari e. k. aftredende leden, werden, bij volstrekte meerderheid, de heeren J. Van Damme met 40, P. Van de Linde met 38 en D. W. Den Herder met 35 stemmen herkozen. De heer J. Noteboom be haalde 23 stemmen, welke, op vermeende gronden, niet toereikend geacht werden, zoodat hij in herstem ming moest komen met D. Vleugel. Een protest daar tegen ingediend, werd bij het Classic. Bestuur afge wezen, en de herstemming, hoezeer ook weêr op geheel anderen grond, gehandhaafd. Bij die herstemming op 13 dezer kwamen nu 67 kiezers op, waarvan de uit slag was, dat de heer J. Noteboom tbans met 42

Goessche Courant | 1885 | | pagina 1