Buitenlandsch Overzicht. Gemengde Berichten. Laatste en telegraphische berichten. Weerkundige Waarnemingen. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Liefdadigheid. Marktberichten. Advertentien. Burgerlijke Stand Goes 35-jarige Echtvereeniging 25jarige Echtvereeniging gev.strafTh. K., te Goes, Wegens het bevisschen van eens anders vischwater, lo. zonder akte, 2o. zon der schriftelijke vergunning van den rechthebbende, tot 2 maal f0,50 boete, subs. 1 dag gev.straf voor iedere boete; C. J, te Heinkenszand, wegens het jagen in gesloten jachttijd zonder akte of vergunning, bij herhaling gepleegd, tot f25 boete, subs. 5 dagen gev.straf, plus 5 dagen gev.straf. Allen tevens in de kosten. Vrijgesproken werd: C. De L., te Goes, beklaagd van het visschen zonder vergunning. In de te Berlijn verschijnende Volks-Zeitung lezen wij eenige bijzonderheden omtrent een door de Brltsch- Indlsche regeering uitgewerkt plan tot verdediging van Indië tegen mogelijke invallen van Russische zijde. «Het is eene reusachtige onderneming", schrijft het blad, vmaar de Indische regeering heeft het plan reeds goedgekeurd en dez9 goedkeuring wacht nog slechts de bekrachtiging van bet Ëngelsche gouvernement. »De kosten der te maken verdedigingswerken wor den geraamd op niet minder dan 80 millioen pond sterling, te verdeelen over acht a tien jaren. «Het plan omvat de verdediging van Singapore, Ceylon, Aden, Bombay en Kurrachee. Laatstgenoemde plaats zal een zeer gewichtig punt zijn. Naar Pischin zal een spoorweg worden aangelegd, die langs eene sterk verschanste verdedigingslinie loopt. De Kojack- pas wordt versterkt en Chumaz, dat het eindpunt van den spoorweg zal zijn, tot een gewichtigen post ge maakt. Van Chumaz tot Kandahar zullen alle aard werken en bruggen zoodanig worden ingericht, dat daarover in weinig dagen een spoorweg kan worden gelegd. Ook bestaat het voornemen de wegen en bruggen tusschen Kandahar en Kabul in te richten voor den aanleg van een spoorweg tusschen die plaatsen. rPeschawur wordt buitengewoon versterkt, Inmaud tot een versterkten post gemaakt, terwijl langs den oever der Indus een strategische spoorweg wordt aan gelegd, die de posten Kohat, Dua Ismail Khan, Attock en anderen met elkander verbindt. Buitendien bevat het plan bepalingen omtrent de inrichting van toevluchtsplaatsen voor vrouwen en kinderen, zieken en gewonden, in de bergstations Murra, Dalhcusie en Kasauli." De conferentie in zake de Bulgaarsche quaestie is eindelijk gisteren bijeengekomen, doch heelt hare eerste zitting uitsluitend aan formaliteiten gewijd. Het blijft nu nog de vraag of er veel voor haar te doen zal overblijven. De zaken zijn in het oosten zoover ge vorderd, dat het zeer wel mogelijk is, dat eene inter ventie der mogendheden weinig meer zal helpen. Het vreemdste van de zaak is, dat, hoewel de ver- eeniging van Roemelië met Bulgarije aanvankelijk eene gespannen verhouding tusschen laatstgenoemd vorsten dom en Turkije in het leven riep, er hoe langer hoe meer kans bestaat, dat deze beiden zich thans ge zamenlijk tegen Servië zullen richten. De Czaar van Rusland heeft bevolen dat da naam van vorst Alexander van de naamlijst der Russische officieren zal worden geschrapt. De onderhandelingen tusschen Dultschland en Spanje over de Carolina-quaestie staan minder goedBismarck wordt ongeduldig, slaat een strenger toon aan en moet reeds hebben gedreigd met het afbreken van de diplo matieke betrekkingen. Te Berlijn wordt verzekerd, dat Duitschland 't met Engeland eens is geworden over een gemeenschappelijke gedragslijn tegenover Spanje in zake de Carolina- quaestie. Iu het Fransche Ministerie zullen nu de volgende veranderingen plaatshebbenGoblet zal Binnenlandsche Zaken nemen en Allain Targé Landbouw; verder zal Lockroy zich belasten met Onderwijs en Lanessan Koophandel en Koloniën op zich nemenook Galiber, Marine, gaat heen, maar zijn opvolger is nog niet bekend. Volgens de Poas. Zeit. is koning Alfonso van Spanje ondanks alle officiëele en officieuse dementis, ernstig ziek hij lijdt aan diarrhee en aan eene hardnekkige koorts, die bijna geen enkelen dag wegblijft. Het Kabinet verkeert in de grootste onzekerheidzelfs de conser vatieven zijn van oordeeldat het binnenkort zal moeten aftreden. En op dit alles wordt de kroon gezet door het feit, dat men van de stemming in het leger geen oogenblik zeker is, zóo zelfs, dat eiken dag een pronunciamiento in hare gelederen wordt tegemoet- gezien. De Deensche Regeering heeft eene wet uitgevaardigd, die strafbepalingen behelst tegen opruiing in woord of geschrifte tot strafbare handelingen, alsook tegen het verzinnen of verspreiden van valsche berichten, die baat knnnen verwekken tegen Staatsinstellingen of Regeeringshandelingen. Verleiding van militairen tot ongehoorzamheid wordt niet enkel met gevangenisstraf, maar tevens met dwangarbeid bedreigd. Overtreding der politievoorschriften omtrent handel in wapenen zal worden gestraft met gevangenis en boete. Ambte naren, die deze wet overtreden, moeten worden afge zet gepensioneerde beambten, zich aan overtreding schuldig makende, verliezen hun pensioen. Bij misdrijf der pers tegen deze wet, moet terstond eene rechte lijke vervolging worden ingesteld. Kapelle. Als een bijzondei heid kan gemeld worden, dat bij den landbouwer A. Nijssen alhier een varken geslacht is, dat het kolossaal gewicht van 666 halve kilo's zwaar was. Het was over den rug gemeten, van de ooren tot aan den staart, 2,20 M. lang en had een dikte van 2,08 M.; zijn reuzel woog 64 halve kilo's •n zijn spek was gemiddeld 12 c.M. dik. Ierseke. Het kinderfeest, dat heden zou gegeven woiden, is om gegronde redenen uitgesteld tot de volgende week Vrijdag. Omtrent de stoomboot »de Mossel" wordt nog ge meld, dat zij na den proeftocht naar de Zuiderzee is vertrokken om over 14 dagen ongeveer ook te Ierseke te komen werken. Zij werkte met acht korren tegelijk. Uit een onderzoek naar de onlangs gelegde pannen op den oever van den polder Borsele ia ge bleken, dat een redelijke aanslag van oesterzaad is verkregen. Tot dusver bepaalde men zich tot eene afwachtende houding omtrent de proefneming. Nu aanvankelijk een gunstig resultaat is verkregen zal vermoedelijk worden overgegaan tot de uitvoering van hetgeen door de opkweeking gevorderd wordt. Vlissingen. De gymnastiek- en schermvereeniging «Luctor et Emergo" alhier gaf Donderdagavond, in het lokaal Kuypers, voor een talrijk publiek hare eerste openbare uitvoering. Verleden jaar reeds, bij gelegenheid eener liefdadigheids-vooi stelling, traden de leden der toen nog zeer jeugdige vereeniging te zamen met die der Middelburgsche club «Zeelandia" in het openbaar op, zoodat we ditmaal niet voor het eerst met vLuctor" (zoo wordt de vereeniging kortheids halve genoemd) kennis maakten. Bij eene vergelijking tusschen hetgeen we toen en thans zagen, durven wij gerust verklaren dat de leden van »Luctor" in dien tusschentijd flinke vorderingen hebben gemaakt, dank zij de degelijke leiding van hunnen bekwamen onderwijzer, den heer P. B. Oost- Lievense, wien daarvoor alle lof toekomt. De voor leeken overigens vrij droge gymnastische toeren werden afgewisseld door schermen en door de opvoering van een tweetal der zoogenaamde «Semmels" en van het komediestukje «Flik en Flok in de klem", waardoor het aangename van den avond niet weinig werd verhoogd. Donderdag verbrandden te Oosterland twee stapels gerst, staande in het vrije veld onder die gemeente en behoorende aan den heer Jac. Zoeter. Vóór de brand weer op de plaats des onheils aanwezig kon zijn, was het grootste gedeelte verbrand en moest ook het overige aan het vuur worden prijs gegeven. Het verbrande is laag geassureerd, terwijl de oorzaak onbekend is. Uit Driebergen wordt gemeldDezer dagen werd in een bosch onder deze gemeente het lijk gevonden van een persoon, blijkens de kleederen tot het vrouwelijk geslacht behoorende. Door den verregaanden staat van ontbinding, waarin het lijk verkeerde, was niets met zekerheid op te maken. Men vermoedt, dat het 't lijk is van een jong meisje, in het begin van dit jaar daar ter plaatse gezien. Óf er aan misdaad dan wel aan een ongeluk moet gedacht worden, is niet te zeggen. Bij het opmaken der boeken op het kantoor eener financieële instelling te Amsterdam werd een tekort van 50,000 ontdekt. Hoewel door de chefs niet aan diefstal, maar aan de mogelijkheid eener verkeerde boeking werd gedacht, is, met het oog op mogelijke en raadzame voorzorgen, de politie met het feit in kennis gesteld. (A.) Als een uiterst zelden voorkomend geval wordt van Horschen (Gr.) gemeld, dat een merriepaard aldaar op 22-jarigen leeftijd voor het eerst een veulen ter wereld heeft gebracht. Men verzekert, dat de persoon van A., die de Londensche politie op het spoor bracht van den ont vluchte Van Rijsselberghe, 15 jaren geleden hier te lande eveneens wist te ontkomen aan zijne geleiders, die hem tot het ondergaan eener straf wegens bedriege- lijke bankbreuk naar de gevangenis moesten overbren gen. Onderweg zou hij op de lijn AmsterdamUtrecht uit het spoorwegrijtuig gesprongen zijn. Sedert hield hij zich te Londen schuil. Na verjaring van de straf moet hij meermalen naar zijn vaderland teruggekeerd zijn. Ten huize van mevrouw de weduwe R. te 's-Gra- venhage is Dinsdagmiddag tusschen 5 en 6 ure een brutale diefstal gepleegd. Door middel van inklimming, waarschijnlijk aan de achterzijde van het huis, zijn o. a een menigte gouden en zilveren voorwerpen ont vreemd. Zaterdagavond bood zich op het kantoor van de Tilb. Ct. een jongmensch aan als letterzetier. Op de vraag bij wien hij gewerkt had, antwoordde hij bij een huissehilder meermalen letters gezel te hebben. Hij meende dat dit hetzelfde was als het letterzetten op de drukkerij. Ongeveer anderhalf jaar geleden vertrok zekere Van Aalderen, vertegenwoordiger der Militie-verzeke- rings-maatschappij Eendracht te Groningen, met de noorderzon, na eerst eenig9 valsche handteekeningen en de gelden van die maatschappij en van de Oud- onderofficiersvereeniging, waarvan hij penningmeester was, medegenomen te hebben. Dinsdagmiddag nu is deze v. A. te Groningen binnengebracht. Te New-Yoik zich ophoudende, is hij door een oud-Groninger her kend en zoodoende in handen der justitie gevallen. (A.) Het verhaal, dat in verschillende bladen de ronde gedaan heeft, als zou te Ter Apel of nabij Ter Apel een huis ingestort zijn, onder welks puinhoopen men zeven lijken en zeventien gewonden vandaan heeft gehaald, is in zoover waar, dat in den omtrek van Ter Apel een oude schuHr moet ingezakt zijn, onder welker overblijfselen men misschien wel meer dan zeven lijken en zeventien gewonden vond, wanneer men slechts niet aan verongelukte menschen, maar aan ratten of muizen gelieft te denken. Verscheiden ingezetenen van Amsterdam, die contracten hadden loopen met de firma De Bruijn en Zn., betreffende levering van gas, hebben haar gedag vaard wegens nalatigheid in het voldoen aan hare verplichtingen. Het Ëngelsche weekblad TilBits had voor eenigen tijd aangekondigd, dat het aan de naaste fa miliebetrekkingen van ieder, die tengevolge van een spoorwegongeluk den dood vond, eene som van hon derd pond sterling zou uitkeeren, mits de overledene op het oogenblik van het ongeluk in het bezit bleek te zijn van het laatst uitgekomen nummer van dat blad. Dezer dagen nu zijn door de administratie van het blad de eerste honderd pond als gevolg van de op zich genomen verplichting uitbetaald, en wel aan de weduwe van een spoorwegbeambte aan den Great Northern spoorweg, die bij het voor korten tijd plaats gehad hebbende ongeluk te Hadfield den dood vond. De administratie handelde daarbij nog wel zeer roy aal, want er was eigenlijk vooraf bepaald, dat de gun stige bepaling niet Van toepassing was op spoorweg beambten, die eene te groote en te voortdurende kans loopen om gedood te worden. Uit Genève wordt geschreven dat in den ochtend stond van 29 September van de 930 telefonische stations in het kanton Zurich 550 door de sneeuw buiten dienst gesteld zijn. Een groot aantal anderen hadden de draden door elkander verward. Zelfs in de Zwitser- sche vlakten is sneeuw gevallen. Op den 26n September lag op den oever van het Vier-Waldstatter-meer 30 centimeter sneeuw, welke veertien uren lang in groote vlokken nederviel. Op den top van den Rigi lag de sneeuw bijna een meter hoog. Hetzelfde was het geval in Waadlandoveral zag men boomtakken, die onder de zwaarte der sneeuw bezweken zijn. Ook een groot aantal telegraafdraden zijn gebroken. De oudste Zwit sers zeggen dat men tot 1805 moet teruggaan om in Zwitserland zulk een vroegen winter te vinden. Een vreeselijk bloedbad hebben twee onverlaten in de nabijheid van het Pruisische stadje Marsburg aangericht. De schurken hadden zich langs den weg van Marsburg naar Bredelar in de struiken verborgen en vielen ieder aan, die hen voorbij kwam. De een was gewapend met een zoogenaamden ploertendooder, de ander met een ploegschaar, en ieder, die van de markt te Marsburg huiswaarts keerde, werd van achte ren aangevallen en met die wapenen zoolang mishandeld tot hij ter aarde zonk. Mannen, vrouwen noch kinderen werden gespaard; kon men zich niet door de vlucht redden, men werd nedergehouwen en de booswichten lieten de dooden en gewonden liggen, zonder zich verder om hen te bekommeren en zonder er zelfs aan te denken hen te plunderen. Eindelijk werden de moor denaars gevangengenomen, maar niet dan nadat zij zich als wanhopigen verdedigd hadden. Vijftien zwaar verwonden moesten met wagens naar hun woning vervoerd worden, zeventien werden te Bredelar in een hótel opgenomen en verscheidene an deren hebben, hoewel met moeite, zich alleen naar huis kunnen begeven. Dat boomen bliksem-afleiders zijn, is bekend, maar dat als zoodanig de eiken eene eerste plaats verdienen, is minder bekend. Bij een vreeselijk onweder werden in een bosch in Hanover 12 eiken, 2 esschen en 1 den getroffen, doch geen enkele beuk, maar op eenigen afstand van het bosch wel eenige populieren. Men meent zelfs opgemerkt te hebben, dat, als boomen gemengd in een bosch staan, de eiken steeds getroffen worden, en het andere hout verschoond blijft. Na den eik komt de populier. Hooge populieren om eene behuizing beschermen wezenlijk tegen het inslaan van den bliksem. Te Londen had Dinsdagavond eene zeldzame en belangwekkende plechtigheid plaats. De algemeene Israëlitische kerkeraad was bijeengekomen om Lord Rothschild eene schilderij aantebieden, het oogenblik voorstellende, waarop hij als lid van het Hoogerhuis, den eed van getrouwheid aan de kroon aflegt. Gelijk men zich zal herinneren werd Sir Na- thaniël de Rothschild in Juni jl., op voorstel van den heer Gladstone, tot pair verheven. Hij is de eerste Israëliet, die in het Huis der Lords zitting neemt. Ierseke. OESTERBEURS. Ruim aanbod, klein zaai goed ad 4 gedaan. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Heden zijn veroordeeld: S. Z., 18 j., te Wemeldinge, wegens mishandeling, tot 8 dagen cel; W. Z., 36 j., en C. K., 42 j., beiden te Wemeldinge, wegens mishandeling, de le tot f 12, de 2e tot f8 boete; J. B., 31 j., te Kruininge, wegens diefstal, tot 2 maanden cel; N. V., 36 j., te Goes, wegens mishandeling, tot 3 maanden cel en 2 boeten elk van f8; W. Van H., 26 j., te Goes, wegens mishandeling, tot 15 dagen cel en f 8 boete en allen inde kosten. VrijgesprokenA. H. O., 32 jte Goes, beklaagd van mishandeling. GOES, Vrijdag 6 November 1885. Verwachting: Veranderlijke wind, goed wéér. q—|py^aft.tyr-gaa&:tiMcn3i—MEM t isi tBMta—i St.-Annalaud. Door den heer L. Bierens alhier zijn ten overstaan van den Notaris VVagtho voor den tijd van 7 jaar verpacht 15 peic. bouw- en weiland ter grootte van 9.62.80 H.A. gelegen onder deze gemeente en 6 perc. groot 2.96.40 H.A. gelegen onder Sint- Maartensdijk. Naar gelang van de hoedanigheid van den grond en ook van meer of minder verwijderd liggen der perceelen, variëerden de prijzen van het Dijkersland van 25 tot 40 per 39.24 Aren, terwijl voor het Vroonland, dat tevens tiend vrij is, voor de zelfde oppervlakte 41 en 42 geboden werd. Een perceel weiland groot 1.49.20 H.A. gelegen in den Breedenvlietpolder, dat tot bouwland gemaakt mag worden, werd verpacht voor ƒ47 per gemet. Behalve de pachtsom moeten de pachten ook nog be talen de grond- en polderlasten. Middelburg. Heden had o. a. alhier de aanbesteding plaats van het uitvoeren van herstellingen aan deuren der kleine sluizen van het kanaal door Zuid-Beveland. (Raming ƒ4820.) Ingeschreven werd door de heeren J. Bruggeman te Hansweerd, voor 4977; L. Van Verre te Krui ninge, voor 4900J, Elenbaas te Bruinisse, voor ƒ4810; C. Koch te Hansweerd, voor ƒ4784 en L. Luijk te Hansweerd, voor ƒ4775. Wegens een gebrek in den vorm moesten twee bil jetten ter zijde worden gelegd. De DIRECTIE der Zuid-Bevelandsche Dorcas geeft aan belanghebbenden kennis, dat de jaarlijksche be deeling onder toezicht der dames werkende leden heden heeft plaats gehad. Met dankzegging aan contribu- eerende leden zoo buiten als binnen deze stad, zijn wij in staat gesteld aan ruim 100 behoeftige gezinnen eenige noodige kleedingstukken uit te reiken. Voortdurend blijven wij onze bloeiende inrichting in uwe liefdadigheid aanbevelen. Goes, 5 November 1885. W. A. DE JONGH, Presidente. H. C. POMPE VAN MEERDERVOORT— Verschoor, Thésaurière. KRUININGE, 4 November 1885. Tarwe f 7,a f6,60. Rogge f5,25 a f5,Winter- gerst f 5,a f 4,80, Zomergerst 14,80 a f 4,50. Haver f 4,—a f3,Erwten f 8,—a f 7,—, alles per hectoliter. MIDDELBURG, 5 November 1885. Alleen uit Walcheren was er heden een kleine aan voer. Witte boonen werden het meest gepresenteerd, waaronder veel wak en gevlakt. De drukke veldbezig- heden waren oorzaak van de beperkte aanbiedingen. Jarige Tarwe voor verbruik gekocht tot vorige prijzen. Nieuwe Tarwe f 0,10 lager betaald Rogge en Winter- gerst eender gebleven. Zomergerst weinig aangeboden, algemeen begeerd en fü,15 hooger betaald, met over blijvende koopers. De hardste Witte boonen werden gevraagd eu f0,50 lager gekocht. Gevlakte en zachte ondervonden zeer weinig attentie. Dito Bruine boonen gezocht en f0,50 lager afgegeven. Voor Paarden boonen bestaat voortdurend veel kooplust en prijshoudend gaarne genomen. Tuinboonen eender in prijs. Groene Kookerwten gevraagd en f 0,25 hooger betaald. Winter- Koolzaad verlaten; de noteering is nominaal. Zomer- zaad niet ter markt Jarige Tarwe f7 a f7,25. Nieuwe Tarwe f6,75 a f7. Rogge f5,75. Wintergeret f5 a f5,16. Zomergerstf4,75. Witte boonen f 11,25 a f 11,60. Bruine boonen f 10 a f 10,25. Paardenboonen f6,25 a f 6,50. Tuinboonen f 5,50. Groene Kookerwten f 8,10 a f8,25 Winter-Koolzaad f8,40 a f8,50. Raapolie f27. Patentolie 129. Lijnolie f27 per vat op 6 weken, contant f 1 korting. Lijnkoeken. Zachte 113. Harde dito f 11 per 104 stuks. Versche Boter fl,30 a f 1,40 per Kg. Eieren per 100 stuks f6, van 4—6 November 1885. Getrouwd 5, Johannes Van Hoorn, 24 j., jm. en Maria Sara Van de Pas, 18 j., jd. Overheden: 6, Jacoba Wisse, ongeh., 53j. JANUS KRIJGER en JACOBA KLAP hopen hunne te vieren, op Zondag 8 November. Hunne dankbate kinderen en Goes. behuuidkinderen. Aanstaanden Zondag 8 November hopen onze geliefde ouders G. M. SMOLDERS en A. P. VAN DER DOES hun te herdenken. Hunne dankbare kinderen.] Goes, 6 Nov. 1885. Getrouwd JACs. DE KRUIJTER en C. W. WILLEMSE, die, mede namens hunne wederzijdsche betrekkingenhunnen hartelijken dank brengen voor de vele blijken van belang stelling, bij hun huwelijk ondervonden. Goes, 5 November 1885. Tolen, Bevallen van een M. MEIJLER, geliefde MEISJE echtgenoote van J. DONNER. Goes, 1 November 1885. Heden beviel van een JONGEN: E. H. V. WELLEMAN—Van Dishoeck. Hoedekenskerke, 3 Nov. 1885. Heden overleed te Leiden onze innig geliefde echtgenoote en moeder MAATJE KOSTEN, in den ouderdom van 51 jaren en ruim 4 maanden, ons allen in diepe droefheid over dit onherstelbaar verlies achterlatende. Ierseke, 3 November 1885. P. SANDEE Sr., kinderen en behuwdkinderen. Heden overleed ons dochtertje CATHARINA MARIA PEMANin den ouderdom van bijna drie weken. J. PEMAN KAKEBEEKE. C. D. PEMAN KAKEBEEKE— Danckaerts. Krabbendijke, 4 Nov. 1885. Heden morgen te 4 uren overleed zacht en kalm, zoo wij hopen in haren Heer en Heiland, onze geliefde zuster JACOBA WISSE, in den ouderdom van 53 jaren. Uit aller naam K. MULDER. K. MULDERWisse. Goes, 6 Nov. 1885. Eenige en algemeene kennisgeving

Goessche Courant | 1885 | | pagina 2