1885. N°. 132. Zaterdag 7 November. 72ste jaargang. Bij dit nommer behoort een bijvoegsel. Cï=«<b6S:<&>GÏ*- GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich- voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prije slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. GOES, 6 November 1885. De kantonrechter te Middelburg heeft jl. Dinsdag een vonnis gewezen, dat, indien het door den hoogeren rechter wordt bevestigd, van vèr strekkende gevolgen kan zijn. Een landbouwer was nl. beklaagd van vee op den openbaren weg los te hebben laten loopen, een feit, waartegen straf is bedreigd bij art. 96 van het reglement op de wegen en voetpaden in Zeeland, af gekondigd in Prov. blad no. 85 van 1881. De kan tonrechter ontsloeg echter den beklaagde van alle rechtsvervolging, daar hij het reglement niet verbin dend achtte. In den aanhef van genoemd Prov. blad toch leest men»De Gedeputeerde Staten van Zee- nland doen te weten, dat door de Staten dier pro- svincie, in hunne vergaderingen van 5 November 1880 sen 8 Juli 1881 is vastgesteld hetgeen volgt: Regle- ument enz." Art. 102 der provinciale wet echter schrijft voor, dat het formulier moet luiden»De G edeputeerde Staten vandoen te weten, dat door de Staten dier provincie, in hunne vergadering van is vastgesteld hetgeen volgt." Op grond nu, dat in de afkondiging van het reglement twee dag- teekeningen voorkomen, zoodat niet blijkt, in welke vergadering de vaststelling heeft plaatsgehad, heeft de kantonrechter aan het reglement bindende kracht ontzegd. Blijkbaar heeft hij zich gericht naar het arrest van den Hoogen Raad van 29 Juni 1885 (Weekblad van het Recht no. 5184), waarbij is beslist, dat indien het formulier van afkondiging eener gemeentelijke veror dening twee dagteekeningen heeft.de verordening bin dende kracht mist. Wel bevat de provinciale wet niet eene bepaling als die van art. 168 der gemeentewet, volgens welke de verordeningen niet verbinden, als zij niet behoorlijk zijn afgekondigd, maar niettemin nam de kantonrechter aan, dat de afwijking van het for mulier aan de verordening rechtskracht ontnam. Naar men verzekert, zal de ambtenaar van het Open baar Ministerie bij het Kantongerecht cassatie van het vonnis vragen. Is evenwel de Hooge Raad dezelfde meening toegedaan als de kantonrechter, dan is het geheele reglement nietig, en daarmede ook elk uit vloeisel daarvan. Zoo zouden, om maar iets te noemen, alle liggers der wegen en voetpaden (er zijn er nu reeds ruim 40 in het Provinciaal blad afgekondigd) opnieuw moeten worden opgemaakt, ter visie gelegd, vastgesteld enz., met al de daaraan verbonden formaliteiten. Het is te begrijpen, dat met het oog op een en ander velen den verderen loop van deze zaak met belangstelling zullen volgen. Het vonnis des kantonrechters geeft nog aanleiding tot eene andere vraag. Indien het waar is, dat het reglement van 1881 rechtskracht mist, blijft dan niet gelden het vroegere reglement, dat van 1838? Wij meenen van ja. Welnu, in dat reglement is ook straf bedreigd tegen het laten losloopen van veeis het dan wel juist, dat de kantonrechter den beklaagde ontsloeg van rechtsvervolging, omdat bij geene wet of andere wettelijke verordening tegen het bewezen ver klaarde feit straf is bedreigd Wij betwijfelen het. Door beheerders der Blaaubeenbeurs, welke beurs, gelijk bekend, gesticht werd uit vrijwillige bij dragen bij gelegenheid van het 25jarig jubilé van wijlen den burgemeester mr. M. P. Blaaubeen, en bestemd is om jongelieden van goeden aanleg en van onbemiddelde ouders, ingezetenen dezer gemeente, het middelbaar onderwijs te doen genieten, werd gisteren aan de daarvoor bestaande Raadscommissie rekening gedaan van hun beheer van 1 Sept. 1883 tot 31 Augustus 1885. De- ontvangsten bedroegen in die 2 jaren f 112,33 waarbij het goed slot van 1882/83 95,8354 De uitgaven bedroegen totaal f 208,16 i 92,69 goed slot f115,47% Nadat de vroegere leerling eindexamen had gedaan, is het genot der beurs toegekend aan den jongeling H. C. P. Steenhoven, omtrent welken steeds de gun stigste getuigenissen van den directeur der H, B. S. alhier bij beheerders inkomen. In ons bericht over het voorstel tot tijdelijke belegging van landsgelden in ons vorig nommer moet, in plaats van het woordje alsookgelezen worden alzoo, waaruit volgt, dat verhandelbare fondsen juist als onderpand worden genomen. De gisteren gehouden vergadering der Provinciale Staten van Zeeland werd door 39 leden bijgewoond. De notulen van de vorige zitting werden gelezen en goedgekeurd, waarna de vourzitter mededeelde dat door de afdeelingen waren benoemd als voorzitter en ondervoorzitter: van de le afdeeling de heeren Mazure en Van der Have, van de 2e afdeeling de heeren Berdenis Van Berlekom en Fokker en van de 3e afdee ling de heeren ICakebeeke en D A. Dronkers. Vervolgens kwam in behandeling het voorstel van Gedeputeerde Staten tot het verleenen van een subsidie aan den geneeskundigen raad van Zeeland voor instand houding van een pare vaccinogène te Middelburg, waar tegen de heeren jhr. J. L. De Jonge en mr. C. Lucasse zich verklaarden, de eerste als protest tegen den vaccine-dwang, de tweede bovendien nog, omdat z. i. het hier geen provinciaal belang geldt, zooals ook blijkt uit het feit, dat Ged. Staten in 1867 op dien grond een dergelijk verzoek hadden afgewezen. Nadat de heer Heijse de geopperde bezwaren had weerlegd, werd het voorstel met 36 tegen 3 stemmen aangenomen. Het voorstel van Ged. Staten tot wijziging van de begrooting der enkel provinciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven voor 1885 werd zonder discussie met algemeene stemmen aangenomen, evenals hun voorstel tot wijziging van de begrooting der enkel provinciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven voor 1884. Bij de behandeling van het voorstel van Gedepu teerde Staten tot het wijzigen van het algemeen re glement voor de polders of waterschappen, met het daaromtrent ingediend amendement van de heeren Berdenis Van Berlekom, Van Lijnden en Pompe Van Meerdervoort, benevens een nadere nota van wijzigingen, door Gedeputeerde Staten in het voorstel gebracht, werden langdurige discussiën gevoerd. De voorgestelde amendementen werden deels ingetrokken, deels ver worpen en het voorstel in zijn geheel daarna met al gemeene stemmen op éen na aangenomen. De agenda afgehandeld zijnde, vroeg de heer Van Teijlingen of naar aanleiding van de door den Hoogen Raad gedane uitspraak in zake de rechtsgeldigheid van politieverordeningen en het door den kantonrechter te Middelburg dezer dagen gewezen vonnis in zake het reglement op de wegen en voetpaden en waar dus twijfel bestaat omtrent de rechtsgeldigheid van het reglement, het niet raadzaam zou zijn voorloopig dat reglement buiten toepassing te houden, en in de tweede plaats of binnen een niet te lang tijdsverloop te verwachten is, dat door Ged. Staten voorstellen tot herziening zullen worden gedaan De heer Buteux antwoordde dat het reglement rechtsgeldig is. De"*Regeering en Z. M. de Koning, den Raad van State gehoord, namen herhaaldelijk beslissingen over daaruit voortgevloeide quaesties. De uitspraak, in zake een politieverordening gedaan, be wijst niet dat de beslissing omtrent een polderregle ment in denzelfden geest luiden zal. Spreker betwijfelt dit zelfs zeer. Aangezien verder geene zaken te behandelen waren en de vergadering niet, ingevolge art. 65 der provinciale wet, langer wenschte bijeen te blijven, sloot de Voor zitter de zitting in naam des Konings. Krninlnge. De begrooting der gemeente-inkomsten en uitgaven over 1 886 is door den Gemeenteraad vast gesteld in ontvang en uitgaaf op ƒ19325.47; daar onder is begrepen een hoofdelijke omslag van 6000, voor uitkeering vervangende het 4/5 gedeelte van de opbrengst der personeele belasting ƒ4248.16, waarvoor in 1884 was ontvangen 4447.41%, terwijl die be lasting steeds klimmende is, zoodat door de nieuwe regeling een belangrijk verlies geleden wordt. Ook de vergunningsrechten voor den kleinhandel in sterke drank verminderen door de gewijzigde wet ongeveer met 100voor onderhoud en verbetering van wegen is geraamd 1620 voor het maken van straatgoten te Hansweerd 470; voor kosten van onderwijs ƒ7770, waaronder ƒ6460 voor jaarwedden van het onder wijzend personeel. Wegens vergevordenden leeftijd is, ingegaan 1 Oct., eervol ontslag, met aanspraak op pensioen, ver leend aan den postbode van Wilhelminadorp naar Goes L. Platteeuw. De bodeloop is, met ingang van dien zelfden datum, opgedragen aan den brievengaarder. (M. Ct.) St.-Annaland. Door den Minister van Financiën is J. M. Van der Male, alhier woonachtig, benoemd tot commies der 4de klasse bij de Administratie der dir. bel. enz. met indienststelling op 10 dezer tijdelijk te Sas van Gent. Tolen. Ook hier eene gasquaestieEenigen tijd ge leden richtten verschillende gasverbruikers zich tot de firma Wolterbeek, Van Baggen Co., eigenaren van de gasfabriek alhier, ten einde verlaging van den gas- prijs, welke tegenwoordig 17 ets. per stère is, te ver krijgen. Ten antwoord ontvingen adressanten, dat ge noemde firma niets liever wenschte, dan den prijs te verminderen, doch zij moest zekerheid hebben, dat het aantal gasverbruikers zou toenemen, het verbruik der thans aangeslotenen grooter ja zelfs dat het gaslicht algemeen gebruikt zou worden, alvorens den prijs te verlagen. Dezer dagen had nu eene bijeenkomst plaats van de voornaamste gasverbruikers, in welke besloten werd een adres te richten tot genoemde firma met verzoek den gasprijs met 1 Decbr. a. s. op 12 cents per stère te brengen en met de bedreiging, zoo er niet aan hun verzoek wordt voldaan, het verbruik van gas, zoo niet geheel, dan toch voor een groot deel te staken. Men meldt uit Langbroek aan het Dagbladdat de toestand van den oud-minister C. T. graaf Van Lynden van Sandenburg hoogst zorgelijk moet ge noemd worden. Het eindverslag over de Indische begrooting voor 1886 is uitgebracht, zoodat zij waarschijnlijk bij de terugkomst der Kamer in de volgende week het eerst van de aan de orde gestelde wetsontwerpen behandeld zal worden. Door de centrale anti-revolutionaire kiesvereeni- ging in het kiesdistrict Sneek is tot candidaat voor het lidmaatschap der Tweede Kamer (vacature-Van Blom) gesteld de heer A. baron Schimmelpenninck Van der Oye te 's-Gravenhage, oud-lid der Volksver tegenwoordiging. In het November-nummer, zoowel van De Gids als van De Vragen des Tijds, vinden de jongste voor stellen betreffende het kiesrecht bespreking. In beide wordt het denbeeld om de huurwaarde als kenmerk van kiesbevoegdheid aan te nemen, aan zeer scherpe kritiek onderworpen. De schrijvers, mr. Farncombe Sanders en prof. Van Geer, toonen aan, dat men door het aannemen der huurwaarde van het gesukkel met de plaatselijke gesteldheid niet afkomt, maar den toe- komstigen wetgever voor dezelfde moeilijkheden stelt als den tegenwoordigen, met gevaar voor dezelfde, ja voor nog grootere misbruiken. Zij bepalen zich niet tot algemeenheden, maar rekenen met de bepalingen der bestaande wetgeving en geven hun becijferingen op grond van voor ieder toegankelijke gegevens. Deze artikelen verdienen de zeer ernstige overweging van allen, die, het geredekavel over een zoogenaamd alge meen stemrecht moede, tot een practische regeling willen medewerken. De heer Farncombe Sanders vestigt nog de aan dacht op twee zijden van het vraagstuk, die al te veel over 't hoofd worden gezien. In de eerste plaats merkt hij op, dat de vraag of de grondwetgever zelf het kies recht zal regelen dan of hij den wetgever zooveel moge lijk de vrije hand zal laten, voor een groot deel moet worden bepaald door de vraag, of Hoofdstuk XI de zelfde moeilijkheden als totnogtoe op den weg eener grondwetsherziening zal blijven leggen. In de tweede plaats, dat een voorloopig kiesreglement tot dadelijke aanzienlijke uitbreiding van het aantal kiezers nood zakelijk is, wil men niet de keurigste bepalingen in de Grondwet voor onbepaalden tijd tot een doode letter maken. v De uitslag van de verkiezing door de verschillende Departementen van het Hoofdbestuur voor de Maat schappij tot »Nut van het Algemeen", is als volgt: Gekozen de heeren: Professor Quack en dr. Rogge, elk met 757 stemmen; professor Moltzer, met 754; dr. Böhringer, met 732; dr. Loman met 715; mr. Veltman, met 695; mr. De Beaufort en prof. Buys elk met 773; mr. Goeman Borgesius met 730; mr. Van Diggelen met 729; mr. Fokker met 699 en prof. Drücker met 677. Daar de heer Fokker de benoeming niet heeft aangenomen, zal voor deze vacature een nieuwe stemming plaatshebben. (Avondpost.) In de zitting van de Prov. Staten van Groningen is o. a. ingekomen een voorstel van den heer F. J. Zijlker, om een adres in te dienen bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal, ten einde bij eene herziening van de Grondwet en van de gemeentewet aan de ge meentebesturen mede invloed te verzekeren op de be noeming en het ontslag van de burgemeesters en de veldwachters. De commissiën, die in 1885 belast zijn met het afnemen van de examens van apothekersbediende, zullen zitting houden te Breda en te Kampen, op Maandag 23 November e. k. en volgende dagen. Te Amsterdam is vanwege de sociaal-democraten een strooibiljet verspreid, waarin alle werkeloozen worden verzocht op Maandag 9 November, des morgens tien uur, present te zijn op het Waterlooplein, om gezamenlijk naar den burgemeester te gaan, ten einde hem den nood der werklieden bekend te maken en verder iederen morgen eene wandeling langs 's heeren straten te doen, om den meergegoeden te doen zien, hoe groot het aantal werkeloozen, en dus hoe hoog de nood gestegen is. Het Hoog-Gerechtshof van N.-I. heeft het vonnis van den residentieraad van Deli gecasseerd, waarbij een der moordenaars van den heer Danckaerts werd ter dood veroordeeld. De tweede beklaagde Lim A Taij is vrijgesproken en zijn invrijheidstelling gelast. Tegen de conclusie van den procureur-generaal, die het vonnis door den raad geslagen bekrachtigd wenschte te zien, heeft het Hof beslist dat «aangezien de ver klaring van den getuige Say A Hoat, den tandil die Danckaerts naar het veld van den eersten beklaagde had medegenomen dat hij aan Lim A Taij het feit had zien plegen, geheel op zich zelve staat, kun nende toch de omstandigheid dat hij nadat Danckaerts gedood was door zijn medebeklaagde met dezen is gevlucht, in casu niet geacht worden een aanwijzing van schuld te zijn". Aan het bevel tot invrijheidstelling is gevolg gegeven. Het bericht, volgens hetwelk Jeanne Lorette haar straf zou ondergaan in het gesticht te Montfoort, is ongegrond. Op haar verzoek, om in de gevangenis te 's-Hage haar straftijd door te brengen, is nog geen beschikking genomen. Van de gevangenis te Mont foort kon in dit geval geen sprake wezen, omdat die alleen voor jeugdige vrouwelijke veroordeelden tot den iSjarigen leeftijd is bestemd. Voor hun personeel hebben de directeuren der Hollandsche Gasfabriek te Amsterdam alle zorg. Reeds in Juni werd den werklieden, die zich over hun lot ongerust begonnen te maken, door de heeren De Bruyn aangezegd, dat zij niet bevreesd behoefden te zijn voor ontslag, wanneer de fabriek het werk zou staken, mits de werklieden na dat tijdstip zouden pogen, zich op andere wijze van werk te voorzien. Ook dezer dagen werd den vasten werklieden dezelf de verzekering gegeven en hun uitdrukkelijk gezegd, dat zij niet zouden ontslagen worden en, behoudens pogingen hunnerzijds, om zich zoo mogelijk van ander werk te voorzien, in dienst zouden blijven. Van de vaste werklieden, omstreeks 360 in getal, is op dit oogenblik dan ook geen enkel man ontslagen. Zij blijven in dienst der fabriek, tot zij elders werk hebben gevonden. (Amst.) Ker'ielijke Zaken en Onderwijs. Bedankt voor het beroep naar Rilland-Bath door den heer W. H. Vethake, cand. te Arnhem. Te Middelburg is bij een bidstond, door de pre dikanten Herfkens en Rijnders in de Nieuwe Kerk gehouden, voor de Vrije Universiteit 174,81% ge collecteerd. Te Kortgene (Herv. kerk) bedroeg de opbrengst der collecte voor de scholen met den bijbel 112.27 De R. K. bisschop te Haarlem heeft benoemd tot kapelaan der O. L. Vr. kerk te Haarlem den heer A. D. Timans. Gedurende de maand October werd aan school B alhier bij de Rijks-postspaarbank ingebracht: op formulieren van 1 cent 19, op formulieren van 5 cent 16, samen 35. Bij beschikking van den Minister van Staat, Minister van Binnenl. Zaken, is benoemd in de com missie, in 1885 belast met het afnemen der examens in de Hoogduitsche taal, tot plaatsv. lid dhr. F. G. De Liefde, leeraar aan de R. H. B. S en het gymn. te Middelburg; en zijn o. a. benoemd in de commissie voor de Engelsche taal, tot leden de heeren M. G. Van Neck, leeraar aan de H. B. S. te Goes en J. H. Van der Voort, leeraar aan de Rijks hoogere burgerschool te Gouda. Rechtszaken. Kantongerecht te Goes. Heden, Vrijdag 6 November 1885, zijn de navol gende personen veroordeeld W. N., te Goes, L. W., J. K., P. D., en J. De K.» te Kamperland, B. P., te Middelburg en A. v. d. B., zonder bekende woonplaats, wegens het. maken van nachtelijk burengerucht, ieder tot f5.50 boete, subs. 1 dag gev.strafM. De J., te 's Heer Arendskerke, wegens het bejagen van eens anders jachtveldle zonder buitengewone machtiging, 2e. zonder schrifte lijke vergunning van den rechthebbende tot 2 maal f 10 boete, subs. 3 dagen gev.straf voor iedere boete; K. D., te Biezelinge, wegens het des nachts alsvoren tot 2 maal f5 boete, subs. 1 dag gev.straf; C. S., te Nisse, A. Z., te 's Gravenpolder, wegens het aanwenden van pogingen om wild te bemachtigen door middel van een wildstrik ieder tot f20 boete subs. 5 dagen gev strafJ. Z., te Krabbendijke wegens het neerlegger, van vuilnis op eenen.weg te Krabbendijkê-tot f3 boete, subs. 1 dag gev.straf; E. v. d. K te Rilland, wegens het als gezagvoerder eener stoomboot, de haven van Goes bevarende, niet stoppen op een afstand van 50 M. van de brug te Wilhelminadorp, tot f 25 boete, subs. 2 dagen tev.straf; A. K. Jz., J. K. Jz„ J. v. d. B., te Wissekerke, wegens het gaan over eens anders grond bezet met rijpende vruchten, gepleegd te 's-Heer Arendskerke, ieder tot f3 boete, subs. 1 dag gev.straf; G. C., te 's-Hertogenbosch, wegens openbare dronkenschap, tot fO,5G boete, subs. 1 dag

Goessche Courant | 1885 | | pagina 1