1885. N°. 131. 72sle jaargang. Donderdag 5 November. Rechtszaken. Landbouw en Veeteelt. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich' voor Botterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NI J GH VAN D1TMAB, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a ƒ1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan A regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel GOES, 4 November 1885. In de gisteren gehouden vergadering tot organi seering van een soirée ter dekking van de kosten van het te houden St. Nicolaasfeest voor kinderen van minvermogenden waren vele dames, doch zeer weinig heeren tegenwoordig. Onder de eersten merkte men op mevrouw Lina Schneider, die dadelijk haar hoogge- waardeerden steun toezegde en beloofde een drietal nummers te zullen voordragen met begeleiding van piano. Nog verschillende andere dames beloofden een werkzaam aandeel te willen nemen in deze goede zaak, terwijl ten slotte de feestavond op Maandag 30 Nov. a. s. werd bepaald. Gisteren is officieel bericht ontvangen, dat de heer M. W. Hildernisse alhier no. 2 behaalde bij het onlangs afgenomen examen voor landmeter bij het kadaster. De gisteren (Dinsdag)avond geopende najaarszitting der Prov. Staten van Zeeland werd bijgewoond door 40 leden en den griffierde Commissaris des Konings was voorzitter. De heer Hoogenboom had bericht gezonden, dat hij verhinderd was de zitting bij te wonen. Als ingekomen stukken werden ter tafel gebracht: koninklijke besluiten tot goedkeuring van de enkel provinciale rekening over 1883tot verdaging der beslissing op de wijziging der provinciale begrooting voor 1884tot goedkeuring van de provinciale be grooting voor 1885 en van het Statenbesluit tot wij ziging van het reglement op het beheer der uitwatering van de vereenigde polders der sluis tegen den Mag- dalenapolder een brief van den Minister van Binnenl. Zaken, houdende mededeeling der sommen, die op de Staats- begrooting zijn uitgetrokken voor de kosten van het provinciaal rijksbestuur. Voorts werd medegedeelddat de heer Mazure de benoeming tot buitengewoon lid van Gedep. Staten heeft aangenomen dat het proces der provincie tegen de wed. A. Dieleman en C. Dieleman te Zaamslag, betreffende de openbaarheid van een voetpad, in hoogste ressort ten voordeele der provincie is beslistdat éene onderhandsche aanbesteding heeft plaats gehad, zijnde een duikeronderzoek van den oever voor Ossenisse; dat uit den post voor onvoorziene uitgaven op de provinciale begrootingen voor 1884 en 1885 is betaald resp. 178,84% en 481,94 voor salaris en ver schotten aan mr. W. A. Van Hoek in zake boven genoemde procedure dat met ingang van 1 Nov. 1885 tot provinciaal veearts der 3e klasse is benoemd A. H Geluk, wien een deel van Schouwen als dienstkring is aangewezen. Het voorstel van Gedep. Staten om aan den genees kundigen raad voor Zeeland ten behoeve van een pare vaccinogène te Middelburg een jaarlijksch subsidie van 200 toe te staan, wordt verzonden naar de afdee- lingen. Het in de zomervergadering aangehouden voorstel tot wijziging van het reglement op de polders en water schappen zal in de eerstvolgende bijeenkomst worden behandeld, tegelijk met een amendement van Mr. Van Berlekom en vier andere leden. Eveneens zal in de volgende bijeenkomst worden behandeld een voorstel van Gedep Staten tot wijziging der provinciale begrooting voor 1884, noodig doordien in een in de zomervergadering genomen besluit de dagteekening van een Kon. Besluit onjuist was aan gehaald. Een voorstel van Gedep. Staten tot wijziging der begrooting voor 1885, hoofdzakelijk ten doel hebbende de uitgetrokken leening voor het verleenen van rente- looze voorschotten te vervangen door eene beschikking op het goedslot van 1884, wordt naar de afdeelingën verzonden. Nadat de vergadering in afdeelingen gesplitst, en de volgende bijeenkomst op a. s. Donderdagmorgen 10 uur is bepaald, wordt de bijeenkomst gesloten. Vóór het calamiteuze waterschap Ellewoudsdijk worden sedert eenige dagen peilingen verricht ten einde bekend te worden met den toestand van den oever, die vóór eenige maanden van dien aard was dat uitgebreide verdedingswerken noodzakelijk geoor deeld werden ingeval niet tot het maken van een uit- gestrekten inlaagdijk werd overgegaan. Intusschen zijn vóór het Fort en dijkpaal 60 zink en stortwerken aangebracht, welke eene gewenschte verbetering kunnen bevorderen. De uitkomst van be doeld onderzoek zal vermoedelijk beslissen over meer oeverwerken, of zoo deze te hoog loopen over het leggen van een tweede zeewering waar zij niet kan werden gemist. - Iersekc. Maandag had de installatie van onzen nieuwbenoemden burgemeester (op zijn uitdrukkelijk verlangen in allen eenvoud) plaats. Tegen den middag werd hij door het dagelijksch bestuur aan het station Kruininge afgehaald en te half twee was er Bonds vergadering. Deze werd door den waarnemenden burge meester den heer J. De Kou ij er geopend en nadat hij de offieiëele mededeeling van de benoeming en beëedi- ging des heeren Koeleman had voorgelezen, overhan digde hij dezen da insignes onder het houden eener rede, waarin hij zijne vreugde over de benoeming van den heer Koeleman te kennen gaf en zijn wensch dat deze vele jaren ten* zegen van Ierseke mocht werkzaam zijn. De heer Koeleman verzekerde in welsprekende bewoordingen, dat hij zich met zijne gansche ziel aan Ierseke wijden zou en er naar streven in alle opzichten een goed burgemeester te zijn. Daarna werd de vergadering gesloten. Tegen het openingsuur der raadszitting hadden zich de voornaamste inwoners van Ierseke vereenigd, niet alteen om de installatie bij te wonen maar vooral om den nieuwen burgemeester te complimenteeren en te feliciteeren. Dit laatste geschiedde bij monde van den heer H. Vermaas, die o. a. met nadruk hoopte, dat als deze burgemeester eenmaal Ierseke weer verlaten mocht, hij dan vele vrienden en geen vijanden mocht achterlaten, en dat hij er naar streven zou wel te regeeren maar niet te heerschen. Na eenige oogenblikken van genoegelijk samenzijn sprak de heer Midler nog eenige woorden tot afscheid en de plech tigheid was afgeloopen. De burgemeester had nog zijn voornemen te kennen gegeven op een nader te bepalen dag de schooljeugd een aangenamen dag te bezorgen. Dit schoolfeest is inmiddels bepaald op Vrijdag. Men schrijft uit Ierseke aan het Vaderland De oestervisscherijen beginnen thans in vollen gang te komen, dit jaar wat later dan gewoonlijk, omdat men hoopte, door het uitstellen der visscherijen nog de gelegenheid te laten voor wat groei der oesters. Over het algemeen worden er wel veel oesters gevischt, maar zij zijn dit jaar bijzonder slecht gegroeid en klein de afgeloopen zomer blijkt voor den groei, zoowel van de schelp als van de oester zeer nadeelig te zijn ge weest. De culteurs zijn dan ook niet tevreden, vooral niet omdat Engeland, het land dat voortdurend het meeste Zeeuwsche oesters afneemt, totnutoe nog zeer weinig vraagt. Hierbij komt nog, dat de oesterculteurs dit jaar met November voor het eerst dëhooge pacht sommen moeten betalen voor de ingehuurde perceelen menigeen had gehoopt uit vroegtijdigen oesterverkoop den pachtschat te kunnen voldoen, maar daarvan zal weinig of niets komen, want zoolang de oesters nog zoo klein blijven, valt aan geregelden afzet in 't groot niet te denken. Vele culteurs schijnen wel verplicht te zijn tot ver- koopen tegen lagere prijzen, want de zeer hooge pacht sommen moeten er maar zijn, en zij ondervinden nu reeds het le jaar dat zij zich deerlijk misrekenden toen zij vermeenden, met de bespottelijk hoog opge dreven pachten altijd toch nog wel goede zaken te zullen maken. Door gedwongen verkoopen en opge drongen aanbiedingen zijn de prijzen nog laag en worden le soort oesters zelf tot 52 ad. 55 afgegeven, voor groote zware oesters wordt gaarne tot ƒ60 betaald, deze soort is zeldzaam en zal in het laat seizoen waar schijnlijk zeer duur verkocht worden. Een andere groote teleurstelling ondervinden de pachters bij het opbergen der aangeslagen broedpannen van de perceelen; volgens de nieuwe pachtconditiën, moeten vóór 1 Dec. van elk jaar, alle broedpannen van de perceelen opgenomen worden en mogen daarop niet meer zooals voorheen overwinteren. Bij het vast stellen van dit voorschrift heeft men niet gerekend, dat de maanden September en October zoo ruw en stormachtig kunnen zijn, als dit jaar werkelijk het geval is. De werkzaamheden in zee tot opbergen dei- pannen zijn bijna onuitvoerbaar en deze werkzaamheden worden bij dit weder bovendien zeer kostbaar. De ver traging door aanhoudend stormachtig weer ontstaan, zal het onmogelijk maken om aan de voorschriften te voldoen, met den besten wil zijn de pachtconditiën niet na te komen. Men kan hieruit leeren hoe gevaarlijk het is, van achter den lessenaar voorschriften te maken voor werkzaamheden tot welker uitvoering men geheel af hankelijk is van de weersgesteldheid en dan nog wel voorschriften waarvan de noodzakelijkheid, ja zelfs het nut nog zeer twijfelachtig is. Men wacht met zekere spanning af, wat de overheid nu doen zal: zal zij vasthouden aan de onmogelijk uit te voeren bepalingen en al de oesterculteurs, die in overtreding zijn, de zware boeten laten betalen, of wel de voorschriften eenvoudig ter zijde stellen. Dit laatste is echter niet zonder gevaar, want nu zal men dit en morgen weder een ander pachtartikel buiten werking moeten stellen en waar blijven dan de rechten en de zekerheid aan de pachters bij notariëele pacht conditiën gewaarborgd. De toestand waarin de overheid zich bevindt is niet benijdenswaardig, maar het is te hopen, dat men hier uit de leering trekke, dat het niet raadzaam, ja meestal schadelijk is, dat de over heid zich door het maken van voorschriften, menge in de détails van particuliere industriën, waarvan zij meestal niet genoeg op de hoogte is en welker regeling zij gerust aan de industriëelen zelf kan overlaten, als zijnde de personen die het best over hun eigen belangen kunnen oordeelen en ook daar voor zullen waken. Door den Minister van waterstaat is aan den heer G. Bolier te Scherpenisse vergunning verleend tot het aanleggen van een oester- en pannenput op den vooroever van het waterschap Scherpenisse in de nabij heid van Gorishoek. Met kracht is zoo schrijft men ons reeds aan het werk begonnen, zoodat men in 2 a 3 weken zoover gevorderd kan zijn, dat de put aan zijn bestemming kan beantwoorden. (M. Ct.) Z. M. heeft, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend: aan jhr. mr. D. G. van Teylingen, te Middel burg, als schoolopz. in het arr. Middelburg. Bij kon. besl. is jhr. mr. P. J. A. M. van der Does de Willebois, eervol ontslagen Minister van buiten- landsche zaken, benoemd tot Minister van staat. Op grond dat er in 's lands kas somtijds een aantal millioenen ongebruikt en renteloos liggen, heeft de Minister van financiën aan de Tweede Kamer voor gesteld die sommen productief te maken, door het ter leen verstrekken van gelden, tegen zakelijke zeker heid, uitgezonderd koopmanswaren en roerende goederen alsook verhandelbare fondsen. Tot 1 April 1889 verwacht de regeering van dat middel eene versterking van inkomsten met enkele tonnen gouds. Door de regeering is thans een afzonderlijk wets ontwerp ingediend tot wijziging van Hoofdstuk X der Grondwet, om de tweede en derde zinsnede van art. 194 der Grondwet te vervangen door deze bepalingen: «De inrichting van het openbaar onderwijs wordt door de wet geregeld. »De openbare scholen zijn toegankelijk voor leerlingen zonder onderscheid van godsdienstige gezindheid. »In of voor elke gemeente wordt lager onderwijs gegeven, voldoende aan de behoefte der bevolking. Het wordt, voor zooveel daarin niet op andere wijze is voorzien, van overheidswege verstrekt in openbare scholen; aldaar wordt het aan onvermogenden koste loos gegeven". De Regeering zegt bij dit voorstel uit te gaan van twee stellingen: lo. dat de Grondwet nooit eene partij- wet mag zijn, maar alleen zooveel mogelijk waarborgen moet stellen, dat geene minderheid door de meerder heid opzettelijk of ondoordacht worde verdrukt2o. dat de Grondwet niet in vele bijzonderheden moet afdalerf, die den gewonen wetgever zouden belemmeren. De toelichting eindigt aldus: Het noodige lager onderwijs moet altoos van overheidswege worden ge geven, «voor zoover daarin niet op andere wijze is voorzien". Of en in hoever dit het geval is, zal dan volgens de bepalingen der wet, de Regeering, door het schooltoezicht voorgelicht, beslissen. Voor onvermogen den moet dit noodige lager onderwijs kosteloos te ver krijgen zijn. Meer- en minvermogenden behooren een schoolgeld te betalen tot tegemoetkoming in kosten, die de overheid maakt. Op deze wijze meent de Re geering een stap te doen tot bevredigende oplossing der schoolquaestie, in dezen zin, dat de wetgever de handen in groote mate vrij hebbe, en dat aan de mededinging van openbaar en bijzonder onderwijs de meest mogelijke ruimte worde gelaten. In zijne vergadering van 1 November 11. hield het bestuur der »Liberale Unie" eene samenkomst met de heeren B. II. Heldt, J. C. Van Marken, dr. J. Th. Mouton, O. Rommerts, Th. De Rot en D. W. Stork. Het bestuur, voornemens om onderwerpen van wetgeving, waarbij meer bijzonder de belangen der arbeidende klassen rechtstreeks betrokken zijn, in be handeling te nemen en de optnbare meening in de liberale partij dienaangaande op te wekken en vooi te lichten, wilde met de genoemde mannen van ervaring de vraag behandelen, hoe men in dezen den meest practischen weg zou bewandelen, welke onderwerpen het eerst aan de orde zouden moeten komen, en op welke wijze de behandeling daarvan het best zou worden voorbereid. Door den kerkeraad der Hervormde gemeente te Beesd is besloten aan den Minister van Binnen- landsche Zaken eene aanklacht te zenden tegen den heer M., hoofd der openbare school aldaar, en wel wegens overtreding van art. 33, alinea 2 der wet op 'tlager onderwijs, hetwelk zegt: de onderwijzer ont houdt zich van iets te leeren, te doen of toe te laten wat strijdig is met den eerbied, verschuldigd aan de godsdienstige begrippen van andersdenkenden. Men schrijft uit Zutfen aan de N. R. Ct: De Raadkamer van het gerechtshof te Arnhem heeft dezer dagen krachtens artikel 89 al. 3 van het Wet boek van Strafvordering de beschikking onzer recht bank te niet gedaan, waarbij in zake de poging tot kinderroof te Apeldoorn verklaard was, dat er, wegens gemis aan wetsovertreding, geen grond was om voort te procedeeren. Zijn onze inlichtingen juist, dan was die beschikking zonder eenig requisitoir van den officier van justitie genomen, en is de zaak daarom naar de rechtbank teruggezonden, om verder volgens de wet te worden behandeld. Tevens is door het hof gelast, dat mevrouw Bulkley en Kloppers voorloopig in hechtenis zullen blijven, en voorts ook tegen mejuffrouw S. dagvaarding in persoon verleend. Als eindafloop dezer instructie is nu te voor zien, dat deze zaak, die vermoedelijk op geen verwij zing naar de openbare terechtzitting van het hof zal uitloopen, volgens artikel 134 van bovengemeld Wet boek ten slotte naar eene andere rechtbank binnen 's hofs ressort ter berechting zal verwezen worden. Naar wij vernemen zal den 23n dezer een belangrijke verkoop van fokvee plaatshebben te Caen (Frankrijk), De verkoop betreft fokvee van zuiver Nor mandisch ras, ingeschreven in het Rundvee-Stamboek (Herd-hook.) Den 22n zal het te verkoopen vee ter plaatse te bezichtigen zijn. De Nederlandsche veehouders, welke van deze gelegenheid gebruik willen maken om zich het bezit van uitnemend Normandisch vee te verzekeren, kunnen nadere inlichtingen bekomen bij den heer Delahoguette, penningmeester van de commissie voor het Normandisch rundveestamboek, aan de prefectuur van Calvados of bij de kanselarij van de Fransche legatie te 's-Hage. (Dagbl.) Oost-Indië. Ingedeeld: de kapt. der inf. C. K. J. "Van den Bussche bij het 17e bataljon, en ingetrokken bij den milit. geneesk. dienst, de overplaatsing bij het hospitaal te Weltevreden van den off. van gez. 2e kl. H. K. J. Van den Bussche, zijnde hij in verband daar mede overgeplaatst bij het garniz. te Kedong Kebo. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Gisteren zijn o. a. veroordeeld: J. M., 22 j., enG. v. d. K., 18 j., beiden te Goes, wegens mishandeling, de le tot 1 boete, de 2e tot 15 dagen cel en 8 boete; A. M., 17 j., te Kapelle, wegens mishandeling, tot acht dagen cel; J. M., 27 j., te Kattendijke, wegens mishandeling, tot 8 boete; J. G., 37 j., te Schore, wegens beleediging van een beambte in functie, tot 6 dagen cel en 2 boeten van 8. Allen in de kosten. Op het verzoek van Jeanne Lorette, om haar straftijd in de gevangenis te 's-Hage te mogen onder gaan, is thans mede afwijzend beschikt. Zij zal naai de gevangenis voor jeugdige vrouwelijke veroordeelden, tevens huis van verbetering en opvoeding voor meisjes, te Montfoort, worden overgebracht, en dus niet naar den Bosch gaan. Kapelle. De publieke verkoopingen van wisschen zijn voor het grootste gedeelte afgeloopen en zooals te verwachten was is een groot gedeelte als zijnde totaal zonder waarde onverkocht gebleven, een ander gedeelte mocht een zeer geringe opbrengst behalen, terwijl de beste nog niet tot een gemiddelde opbrengst kunnen gerekend worden. Indien men nu nog bedenkt dat zij, aan wien een misgewas is ten deel gevallen, zich bovendien nog vrij groote kosten moeten getroosten om dit te laten snijden en verwijderen, eerst dan kan men nagaan welke een schade dezen door het mislukken van hun product lijden. In de gisteren gehouden vergadering der afdee- ling »Heinkenszandvan de maatschappij tot bevor dering van landbouw en veeteelt werd, na voorlezing en goedkeuring der notulen, door den voorzitter, den heer E. Van den Bosch, rapport uitgebracht over de voorjaars- en zomervergaderingen van het hoofdbestuur. Ook deed de voorzitter mededeeling van het opzenden van het adres aan de regeering om het heffen van een matig invoerrecht op granen te verzoeken, waartoe in de vorige vergadering was besloten. Aangezien de afdeeling echter niet direct met de regeering kon correspondeeren, was het verzoek aan het hoofdbestuur toegezonden. Omtrent de veemarkten op 8 en 22 September jl. werd medegedeeld, dat die uitstekend waren geslaagd, waarom de voorzitter voorstelde, op dezelfde wijze als in dit jaar ook voor 1886 te trachten in April en September veemarkten te Goes te doen houden. Een voorstel om ook in October een veemarkt te houden werd na eenige discussie zonder hoofdelijke stemming verworpen. Omtrent de weerberichten wilde het bestuur voor stellen deze te doen vervallen. De kosten van seinen bedroegen het afgeloopen jaar 60,De Goesche Courant heeft echter voorgesteld, nu de weerseinen zijn afgeschaft en dus alleen met de mededeeling in haar blad wordt volstaan, de berichten slechts drie-

Goessche Courant | 1885 | | pagina 1