1885. N°. 127. Dinsdag 27 October. 72ste jaargang. 3- DE NOVEMBER-VEEMARKTEN GOESGHG De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag an Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich' voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regeL XE GOES zullen dit jaar gehouden worden op XMusdagen dew (O, 17 en 24 van die maand. Goes, den 24 October 1885. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. GOES, 26 October 1885. Door de afdeeling Goes van het Nederlandsch Werkliedenverbond Patrimonium", werd in de ver gadering van Donderdag 15 October j.l. met algemeene stemmen besloten, zich te verklaren voor het wets voorstel, door Jhr. Mr. de Savornin Lohman ingediend tot verlaging van den census voor kiesbevoegdheid, en het als overgangsmaatregel toe te juichen daar het leidt tot het door r Patrimonium" voorgestelde doel. (St.) Ierseke. Naar wij vernemen heeft de Gemeente raad Woensdag nog besloten van het Kerkbestuur behalve de groote klok, die oorspronkelijk bij het torenuurwerk behoorde en ook voor brand en kerk klok diende, ook de kleine klok op te eischen, die in 1856 is aangebracht en diende voor het luiden van 8, 12 en 7 uren. Zaterdag en Zondag heeft onze nieuwbenoemde burge meester, de heer Koeleman, een bezoek aan onze gemeente gebracht. Wij lezen in de Etoile Beige van Donderdag j.l. Men zegt, dat de Koning gedurende zijn verblijf te Ostende ijverig naar middelen gezocht heeft om het vervoer met onze maildiensten op Engeland te ver meerderen, en dat zijne reizen naar Dover en op de Fransche kust hiermede in verband staan. Met het oog op de werkzame belangstelling van den Koning in alle landsbelangen heeft dit urnen zegt" niets onwaarschijn lijks. Ongelukkig schijnt onze souverein in de adminis tratieve wereld niet de ijverige medewerking gevonden te hebben, die, wilde de onderneming slagen, gewenscht was. Wij vernemen met zekerheid, dat aan de firma John Elder en Co. te Glasgow drie stoomers besteld zijn voor den dienst tusschen Queenborough en Vlissingen, welke laatste stad door het Duitsche postverbond aangewezen is als uitganspunt voor de verzendingen naar Engeland, die tot nu toe over België gingen. Reeds lang heeft men op het nemen van dezen maatregel aangedrongen. De geringe snelheid der Belg. expressetreinen, de on regelmatige aankomst hadden talrijke klachten teweeg gebracht, die in de Duitsche bladen eenen weerklank vonden. Een oogenblik wilde men het gevaar bezweren door den gang der treinen tusschen Ostende en Keulen te versnellen. De eerste proeve was ongelukkig, men herinnere zich het spoorwegonheil nabij het station van Verviers. Het zou evenwel niet onmogelijk geweest zijn de vermeerderde snelheid te verkrijgen, maar men vond het gemakkelijker de zaak op zijn beloop te laten. Nu ziet men wat hiervan het gevolg is; de maat regelen, die nog genomen konden worden om het ge vaar het hoofd te bieden, zijn nu te laat. Ongelukkig wanneer men zich niet weet te haasten als het moet wij kunnen den heer Vandenpeereboom met zijne voort varendheid niet feliciteeren. Vlissingen. Het voor rekening der Belg. Loodsen- sociëteit »de Unie" nieuwgebouwde sociëteitslokaal met bijbehoorende wachten enz. aan den Noordzeeboulevard is nu geheel gereed. Wij vernemen echter, dat door de Belg. Loodsensociëteit bezwaar gemaakt wordt het gebouw te aanvaarden op grond van eenige gebreken, die vóór de aanvaarding verholpen zouden moeten worden. De stoomtramwegmaatschappij alhier is, naar men ons mededeelt, belast met den aanvoer der materialen, enz. benoodigd voor den bouw van het nieuwe badhuis. Daartoe zullen aan den weg eenige veranderingen ge schieden met den aanleg van een nieuwen wissel in de nabijheid der »de Ruiterstraat" heeft men Zaterdag reeds een begin gemaakt. Dinsdag 3 November zal eene verkiezing voor een lid van den Gemeenteraad plaats hebben ter vervulling van de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer van Uije Pieterse. Te Sint Maartensdijk heeft het bestuur der Ned. Herv. kerk besloten, met het oog op den gedrukten toestand voor den landbouwer, de pachters van ker kelijke landerijen in hunne op te brengen pachtsom te gemoet te komen, door eene percentsgewijze ver mindering hunner pacht voor den tijd van 6 jaren, d. i. tot de loopende pachttijd verstreken is. De vermindering is geregeld als volgtVoor pach ters wier pacht van f 2530 per gemet bedraagt 10 pet., van f4050 per gemet 15 pet., van f 5060 per gemet 20 pet. en van f 6072 per gemet 25 pet. Gemiddeld bedraagt deze vermindering 20 pet. van de totale opbrengst. Door Ged. Staten van Zeeland is aan de Tweede Kamer een adres verzonden, ter aanbeveling van de aanneming van het ontwerp van wet, strekkende tot het verleenen eener bijdrage uit 's Rijks schatkist, ten behoeve van een stoomtramweg in het voormalig 4e district van genoemd gewest. Zoo ergens, zegt het adres, dan bestaat in het voor malig 4e district dringend behoefte aan het tot stand komen van een stoomtramweg. Tusschen den Staat en de gem. Vlissingen is een overeenkomst gesloten tot ruiling van gronden bij de voormalige Marinehaven aldaarhet Rijk staat 3034, de gemeente 1160 vierk. M. af, waarbij de gemeente volgens de taxatie 709 voordeel zou genieten. Daarentegen echter ontvangt het Rijk den eigendom van de afkomende keien, geschat op 720 waarde, terwijl bovendien de gemeente den onderhoudsplicht overneemt, beloopende een kapitaalswaarde van 930. Ook financieel is dus deze ruiling, in het belang van den Staat getroffen, voor het Rijk voordeelig; het heeft zich echter tevens verbonden om de bouwvallige sluis- meesterswoning door een nieuwe te vervangen, iets dat buitendien toch noodig zou zijn. De gemeente zal op het terrein een 18 M. breede straat aanleggen. Het eigendomsrecht van Vlissingen op den oesterput bij de Buitenhaven sedert 1827 door haar ver pacht wordt bij deze overeenkomst erkend. Aangezien mr. Ph. van Blom zijn ontslag heeft genomen als lid van de Tweede Kamer, zal eene ver kiezing van een lid dier Kamer plaatshebben in het hoofdkiesdistrict Sneek, Dinsdag 17 November a. s., en herstemming, zoo die noodig is, Dinsdag 1 December. Door den Minister van Koloniën is op de Indische begrooting 25,000 uitgetrokken ten behoeve van de expeditie naar Nieuw-Guinea, welke door het Aard rijkskundig Genootschap wordt voorbereid. Wanneer deze som wordt toegestaan, heeft de heer G. Von Ro senthal, bankier te Amsterdam, eene som van 10,000 ter beschikking van het comité gesteld, terwijl ook uit de kas van het Aardrijkskundig Genootschap een sub sidie zal verleend worden. De commissie zal dan ƒ48,000 te harer beschikking hebben. Voor deze som zal een stoomjacht worden aangekocht, vermoedelijk dat, waarmede Jules Verne zijne tochten deed, en dat waarschijnlijk in Juli 1886 zal vertrekken. Reeds zijn de noodige zee-officieren en natuuronderzoekers voor die expeditie gekozen. Het lOOjarig bestaan van de Kweekschool voor de Zeevaart te Amsterdam werd Zaterdag met een geheel huishoudelijk feestje herdacht. Van de genoo- digde oud-kweekelingen woonden ongeveer 40 het feest gedeeltelijk bij. Deze hadden zich daartoe tegen half- vier uur verzameld in het Zeemanshuis", vanwaar men naar de nabijgelegen Kweekschool trok. Aldaar hadden zich enkele aanzienlijke genoodigden verzameld, tot wie behoorden de Ministers van Binnenlandsche Zaken, van Marine, van Koloniën en van Handel en Nijverheid. Voorts de Commissaris des Konings in Noord-Holland, jhr. mr. W. M. Schorer, en eenige audere autoriteiten. Jhr. mr. C. Hartsen, president van het bestuur der Kweekschool, hield de feestrede, waarin kortelijk werd herinnerd het nut dat deze Kweekschool voor de zee vaart had gesticht, die na honderd jaren nog een sprekende getuige was van den moed onzer vaderen getoond in den roemrijken zeeslag bij Doggersbank, waaraan zooals bekend de school te danken is. Te 5 uur vereenigden zich de kweekelingen aan een feestdisch, terwijl de genoodigden te 6 uur aanzaten bij Couturier, onder wie waren 5 oud-kweekelingen. In den stadsschouwburg werd des avonds opgevoerd mr. Van Lenneps bekende «een Amsterdamsche Jongen", waartoe allen kweekelingen en 50 oud-kweekelingen toegangskaarten zijn verstrekt namens het bestuur. In Gelderland en Overijssel hadden de boterhan- delaren de prijzen der boter zeer opgedreven. Zij koch ten enkele fusten voor ƒ31,50 per i/„ ton (20 kilo), om dien prijs bij hun afnemers in Holland te kunnen noteerende aankoop van slechts twee of drie fusten voor dien prijs was daartoe noodig. Intusschen waren den klanten in Holland de oogen opengegaanzij maakten allerlei aanmerkingen op de boter en weldra bleven de kooporders uiten zij ontbreken nog steeds. Op deze wijze zullen dergelijke kwade practijken wel worden afgeleerd. Het heeft intusschen al jaren ge duurd dat men zich op die wijze trachtte te verrijken. Kunst, Wetenschap en Letteren. Met een zeer volle zaal vierde de Duitsche Opera te Rotterdam Donderdag haar 25jarig bestaan. "Webers Jubelouverture, een feestproloog van Frau Lina Schnei der en een opvoering van Don Juan" onder Gerns- heim's leiding vormden het programma, waarbij vele lauweren werden uitgedeeld. Vijf mede-jubilaressen, twee beambten en drie koristen ontvingen een huldeblijk in geld. Mevrouw Lina Schneider heeft in de beide jongste nummers van het Magazin für die Litteratur des ln- und Auslandes een overzicht geleverd van de geschiedenis der Nederlandsche letteren tot in den huidigen tijd. Het opstel getuigt van zaakkennis en ingenomenheid. Rechtszaken. In de op Woensdag a. s. te houden vergadering van den Raad van State, afd. geschillen van bestuur, zal verslag worden uitgebracht in zake het beroep van htt bestuur vau den calamiteuzen polder Borssele, van een beschikking van Gedep. Staten van Zeeland, tot vaststelling van den legger der wegen en voetpaden in de gemeente Borssele. De Rechtbank te Zutfen heeft geweigerd tegen mevrouw Bulkley rechtsingang te verleenen met bevel van gevangenhouding en verklaard dat er geen termen zijn om voort te procedeeren. De officier van justitie komt hiervan in verzet bij het Hof te Arnhem. Han gende dit verzet, waarop de proc.-gen. binnen 3 dagen requisitoir moet nemen, en het Hof daarna binnen 3 dagen uitspraak moet doen, blijft mevr. B. in hech tenis. Was het nieuwe Wetboek van Strafvordering reeds in werking getreden, dan had men haar onmid dellijk op vrije voeten moeten stellen, zegt het Vad. Het cassatieberoep van B. van Ommeren te Am sterdam, ingesteld tegen zijne veroordeeling door het gerechtshof aldaar, zal den 16den November door den Hoogen Raad worden behandeld. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Bedankt voor het beroep naar Sir-Jansland (cl. Zieriksee) door dhr. W. Van Esveld, cand. te Nijkerk a/d. Veluweaangenomen het beroep naar Oude en Nieuwe Wetering door dhr. C. L. F. Van Schelven, cand. te Beverwijk. Bath. Op het adres van ruim 70 lidmaten te Rilland aan het kerkbestuur van Bath ingezonden, om de Herv. kerk en pastorie van hier naar Rilland te doen verplaatsen, is Zaterdagavond door dat bestuur met 9 tegen 2 stemmen afwijzend beschikt. Tot onderwijzer aan de openb. lagere school te Koudekerke is benoemd de heer F. De Dreu te Sta- venisse. (M. Ct.) Voor de akte-examens voor handteekenen 1. o. hebben zich 102 candidaten aangegeven. De Minister van Binnenl. Zaken heeft aan den Raad van Ooststellingwerf verzocht, art. 5 der nieuwe schoolverordening, waarbij het aan hoofden van scholen verboden is om zonder toestemming van B. en W. kostleerlingen te hebben en privaatonderwijs in de school te geven, in te trekken. In de te Utrecht gehouden jaarvergadering van de Unie: »De school met den Bijbel" werden behan deld twee voorstellen van de comités te Maassluis en te Tiel, respectievelijk luidende: «De Unie wende pogingen aan om opheffing van den vaccinedwang te verkrijgen" en «de Unie geve aan de fungeerende commissiën voor het na-examen van de vereenigingen voor Christelijk-Nationaal Schoolonderwijs en Gerefor meerd Schoolonderwijs in overweging, langzamerhand ook voor het hulppersoneel een na-examen verplichtend te stellen." Het debat over deze punten was zeer levendig. Do voorzitter merkte omtrent het eerste voorstel op, dat ernstige pogingen zijn voorbereid om art. 17 van de epidemiewet te doen wijzigen. Het oogenblik is echter thans niet gunstig, maar de Unie houdt de zaak in 't oog. Te zijner tijd zal men echter een desbetreffend voorstel bij de Regeering aanhangig maken. Met deze verklaring nam de vergadering ge noegen. Naar aanleiding van het voorstel-Tiel werd de volgende motie aangenomen«De vergadering, lettende op de gevaren van alle gebrekkige opleiding, spreekt den wensch uit, dat bij de benoeming van hulponderwijzers aan Christelijke scholen door de school besturen worde toegezien op hun bekwaamheid en ge schiktheid voor het Christelijk onderwijs." Door den secretaris en den penningmeester werden verslagen uitgebiacht. De opbrengst der Augustus- collecte in 1885 zal zoowat gelijk staan aan die van 1884. In het afgeloopen Unie-jaar zijn 10 nieuwe scholen opgericht; het aantal comité's is met 15 ver minderd, door samenvoeging van verschillende comité's, doch met 22 vermeerderd, en is het totaal nu plm. 670. De uitslag der stemming voor 4 bestuursleden was, dat ds. A. Brummelkamp Jr. van Groningen, dr. A. Kuyper van Amsterdam en ds. J. J. A. Ploos van Amstel van Reitsum werden gekozen, en de heer R. Derksen (secretaris) werd herkozen. OPENBARE VERGADERING VAN DEN Raad der gemeente Goes, op VRIJDAG den 23 OCTOBER 1885, des namiddags te 1 uur. (Vervolg.) VI. De Voorzitter stelt alsnu aan de ordede be grooting van ontvangsten en uitgaven der gemeente voor 1886. Het advies der financiëele commissie luidt»De financiëele commissie adviseert tot goedkeuring der ontwerp-begrooting voor het dienstjaar 1886, welke begrooting in de bijgaande memorie door het college van Burg. en Weth. uitvoerig is toegelicht." De algemeene beraadslagingen worden geopend. De heer Ben Boer verklaart, dat hij bij het inzien der begrooting tot de overtuiging is gekomen, dat deze met de meest mogelijke zorg is opgemaakt, zoo zelfs dat de financiëele commissie geen enkele opmerking te maken had. Hij was Burg. en Weth. dankbaar voor die zorgdoch hij wenschte een enkel woord te spre ken over een algemeen onderdeel en wel over de uit gaven voor het onderwijs. Wanneer hij het aantal leerlingen bij elkander telt, zonder die van school E, dan verkrijgt hij een cijfer van 762 en als hij daarbij het cijfer der uitgaven, mede zonder die voor school E, in aanmerking neemt, dan kost elke leerling van de scholen A, B. C en D aan de gemeente 26 96 'sjaars. Voor school E wordt uitgetrokken ƒ6500 of ƒ242,60, 'sjaars per leerling. Van bestuurders der christelijke school heeft hij eenige opgaven ontvangen en daaruit blijkt hem, dat voor deze inrichting slechts wordt uitgegeven ƒ2710, dat is over 160 leerlingen niet meer dan ƒ17. Ware deze inrichting eene open bare school, dan zou er nog éen onderwijzer moeten worden aangesteld, maar dan zou het onderwijs per leerling toch niet meer dan ƒ20 kosten. Waar an deren voorgaan, daar vraagt hij, of het niet op den weg van het gemeentebestuur ligt, de meest mogelijke zuinigheid te betrachten en beveelt hij B. en W. aan, dit bij eene volgende begrooting te beproeven, opdat de hoofdelijke omslag kan verminderd worden. De heer Ramondt merkt op, dat de heer Den Boer al de uitgaven door het aantal leerlingen deelt, maar over het hoofd ziet, dat de scholen C en D kosteloos bezocht worden, hetgeen natuurlijk een groote post op de uitgaven eisclit en waardoor de vergelijking niet zuiver wordt. De heer Den Boer herneemt, dat hij niet over de in komsten spreekt, maar alleen over de uitgaven. Als hij de kostelooze scholen wilde berekenen, dan zou school D. de kostbaarste zijn, want daar kost het onderwijs ƒ29.50 per leerling 'sjaars, maar hij wil bezuiniging. Vroeger moest men de onderwijzers als het ware koopen; thans is er overvloed, en waar de hoofdstad voorgaat, om de jaarwedden der onderwijzers te verminderen, daar meent hij dat onze gemeente kan en moet volgen. De Voorzitter verklaart ook zeer voor bezuiniging te zijn, mits door die bezuiniging het onderwijs niet lijde, maar dat alle uitgaven op de wet of verordening ge baseerd zijn. De heer Den Boer repliceert nog, dat hij, even zoowel als anderen, voor goed onderwijs is, maar dat, waar het onderwijs aan de bijzondere school voor minder geld den naam van goed ten volle verdient, dat ook voor de openbare scholen betracht kan worden. De heer M. De Jonge Jz. deelt mede, naar aan leiding der begrooting eenige berekeningen te hebben gemaakt en tot de slotsom gekomen te zijn, dat de drie scholen voor de gegoeden (Hoogere Burgerschool, A en E) een te kort opleveren van ƒ14531. Nu heeft de Voorzitter onlangs gezegd, dat de gegoeden op andere wijzen bijdragen in de kosten, en wel dat zij het leeuwendeel hebben in den Hoofdelijken Omslag, maar dat is niet waar. Het kohier voor 1885 levert met inbegrip van de 10e klasse en hooger een bedrag op van ƒ17000. Dat bedrag wordt dus geheel «op geslurpt" door de diie genoemde scholen. De stelling dat de gegoeden het leeuwendeel hebben van de H. O. is geheel verkeerd. Spreker heeft een staatje opgemaakt van al de kosten voor het onderwijs en komt dan tot eene som van 27459 dus ƒ1000 meer dan de H. O. opbrengt. Alles dus voor het onderwijs, en dat, terwijl er zooveel gegoeden zijn die niet profiteeren en niet profiteeren willen van het openbaar onderwijs. De H. B. S. levert een tekort van ƒ8550. Hij heeft niet kunnen berekenen, hoeveel iedere leerling kost, daar het aantal leerlingen hem niet bekend is, maar het totaal is voldoende, om te doen zien, hoe anderen dan zij die er genot van hebben, met de werklieden incluis, al het andere moeten bekostigen. Spr. zal geen voorstel doen tot verhooging van het schoolgeld, omdat hem onlangs is gebleken dat de meerderheid van den Raad daartoe niet genegen is.

Goessche Courant | 1885 | | pagina 1