1885. N°. 126. Zaterdag 24 October. 72sle jaargang. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdaq en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich- voor Botterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. GOES, 28 October 1885. In de Amst. komt een bericht voor, dat door verschillende bladen werd overgenomen, waarin wordt gemeld, dat aan dr. A. Isebree Moens alhier zou aan geboden zijn het ambt van hoogleeraar te Leiden, als opvolger van wijlen prof. Heynsius. Dit bericht, dat ook ons ter oore was gekomeD, is slechts in zooverre juist, dat aan dr. Moens bij zeer vleiend schrijven der betrokken faculteit te Leiden het verzoek is gericht om zich voor het opengevallen professoraat te laten vinden. Naar ons echter thans uit zeer vertrouwbare bron wordt medegedeeld, heeft dr. Moens voor de hem toegedachte eer bedanktwat zoowel voor onze stad als voor zijne patiënten zeker eene zeer verblijdende tijding is. Zijn heengaan toch zou hier eene plaats doen openvallen, die in menig opzicht moeielijk te vervullen zou zijn. Bij de Maatschappij tot exploitatie van Staats spoorwegen zijn verplaatst de goederenklerken J. I. Voerman van Goes naar Botterdam en J. F. Mathot van Rotterdam naar Goes, ingaande 26 dezer. Ierseke. Behalve de benoeming van den heer Van Bakergem tot onderwijzer, met de bepaling dat deze zoo spoedig mogelijk in functie zal treden, zijn in de Raadsvergadering van Woensdag 11. nog de volgende zaken behandeld. De begrooting voor 1886 is vastgesteld in ontvang en uitgaaf op ƒ18.727,55. Kosten van onderwijs ge raamd op 6008, onderhoud van openbare werken ƒ2270. Hoofdelijke omslag ƒ4400. Aan de gezamenlijke politie-dienaren is een grati ficatie van 50 toegestaan voor de surveillance op de Ierseksche kermis. De benoeming van een tijdelijken wethouder kon achterwege blijven dewijl juist, toen dit punt in behan deling zou komen,'het bericht van de benoeming des heeren Koeleman tot burgemeester kwam. Naar aanleiding van de concessie-aanvrage der heeren B. D. Filet, thans te Venloo en A. Hartogh Az. te Rotterdam tot den aanleg van een stoomtramweg van Iersekendam naar 't Station Kruininge, was door Gep. Staten aan den Raad gevraagd, of hij dien weg in het algemeen belang achtte. De Raad besloot daarop be vestigend te antwoorden. Met ingang van 10 November a. s. zijn over geplaatst de telegrafist 2e kl. C. Gaanderse van Ierseke naar Rotterdam en de telegrafiste 2e kl. mej. F. Gauw van Rotterdam naar Ierseke. De kiezers voor den gemeenteraad te Oudelande zullen Vrijdag 6 November a. s. een lid van dien raad moeten verkiezen in de plaats van wijlen den heer A. Vaar. EUewondsdijk. Door den gemeenteraad alhier is Woensdag met 5 stemmen tot secretaris benoemd de burgemeester E. A. Van der Bent. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot essayeur bij den waarborg en de belasting op de gouden en zilveren werken te Maastricht M. P. S. Popta, thans te Mid delburg; te Middelburg L. Pronk, thans commies stempelaar te Amsterdam. Het afdeelingsonderzoek van het wetsontwerp tot bekrachtiging eener overeenkomst met de Koninklijke Maatschappij «De Schelde" te Vlissingen, betreffende de erfpacht van het voormalig marine-etablissement aldaar, heeft de navolgende uitkomsten opgeleverd. Men had tegen het ontwerp geen bezwaar, en zou het betreuren, wanneer in een haven als die van Vlis singen, waaraan zoovele millioenen zijn ten koste gelegd, voor de invallende schepen geene gelegenheid bestond om ten minste eenigszins te repareeren. Men wenschte er evenwel op te wijzen, dat deze wetsvoordracht moet beschouwd worden als van geheel exceptioneelen aard. Terwijl men dan ook aan de RegeeriBg hulde bracht voor hare voorloopige bemoeiingen in deze, zou men gaarne vernemen, wanneer het tot stand komen eener definitieve overeenkomst kan worden te gemoet gezien. Naar aanleiding van hetgeen bepaald wordt sub art. II, lo. der overeenkomst, werd nog de hoop uitgesproken, dat de daar bedoelde vergunning niet zou verleend worden, teneinde de zaak niet nog ingewikkelder te makeD. De Kweekschool voorde Zeevaart te Amsterdam, welke voor eenige jaren in het bezit van een geheel nieuw gebouw aan de Prins Hendrikkade werd gesteld, trad in 1785 in het leven en bestaat thans eene eeuw. Dat eeuwgetijde zal men niet onopgemerkt laten voor bijgaan, want morgen zal de herinneringsdag met eenige plechtigheid worden gevierd. Men verwacht de komst van eenige leden van het ministerie en van een aantal voormalige kweekelingen. De voorzitter van commissarissen, jhr. C. Hartsen, zal eene rede houden en aan de tegenwoordige kweeke lingen zal een feest worden bereid. Dr. W. J. A. Jonckbloet is Maandag 11. te Wies- baden overleden. De overledene, een man die zich jegens onze Neder- landsche letteren hoogst verdienstelijk heeft gemaakt, was gedurende vele jaren hoogleeraar bij de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de Universiteit te Groningen. Hij verwisselde de wetenschappelijke loop baan met eene politieke, en was eenige jaren lang lid van de Tweede Kamer voor het kiesdistrict Winschoten. Ten slotte echter keerde hij tot de beoefening der letteren terug, en aanvaardde in 1877 het hoogleeraars- ambt aan de Leidsche Universiteit. Eene ernstige ziekte noodzaakte hem uit dat ambt ontslag te nemen. Naar men mededeelt, zou er sprake van zijn, in ons land een zesden R.-K. bisschopszetel te vestigen. Het bestuur der R.-K. kerk zou namelijk van oordeel zijn, dat het aartsbisdom van Utrecht te uitgebreid is en dat daaraan een suffragaan bisdom voor de noor delijke provinciën behoort te worden toegevoegd. Als zetel voor een nieuwen bisschop heeft men het oog op Deventer laten vallen. In een pakhuis te Gorinchem, dat vroeger een klooster moet zijn geweest, zijn bij het afhakken eener kalklaag muurschilderingen ontdekt. Wij ontvingen het eerste nommer van Morphy, Nederlandsche Schaak-courant, die te Amsterdam twee maal 's maands verschijnen zal, onder redactie van den heer J. Pinédo Azn. aldaar. De redactie belooft haar lezers, dat zij door Morphy op de hoogte zullen worden gehouden van alles, wat in binnen- en buitenland in de schaakwereld voorvalt; zij zullen daarin meer of minder samengestelde proble men vinden, benevens overzichten van hier te lande of daar buiten door groote meesters gespeelde partijen, en voorts alles wat op de belangstelling van den schaak speler aanspraak kan maken. O.-Indië. Geplaatst de kap.-int. H. K. J. Van den Bussche te Atjeh. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. In de zitting van gisteren heeft de heer Van Blom zijn ontslag ingediend als Kamerlid, wegens zijn aan neming der benoeming tot lid van den Hoogen Raad. Het debat over de herziening van het wetboek van strafvordering werd voortgezet. Vervallen is de ver plichting tot voorlezing der dagvaarding en der ge tuigenlijst ter openbare terechtzitting. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Te Tolen zijn tot leden van het kiescollege ge kozen de heeren A. W. Van Nieuwenhuyzen, A. Quist, J. A. Van Vlierden, M. Stols, Joh. Poulusse Sr., P. Kuiper Az. en L. Poulusse. Onder de giften voor de school met den bijbel vermeldt de Standaard er eene van A. De M. te Driewegen, ten bedrage van 5. Ierseke. De Zondagschoolvereeniging «Ebenhaëzer" alhier heeft in hare vergadering van gisteren besloten ten le een artikel van de statuten zoodanig te wijzigen, dat het ook toepasselijk is op bewaarscholen en ten 2e de kerk te verzoeken, een stuk grond in erfpacht aftestaan tot het bouwen eener bewaarschool. Koloniën. Onder het opschrift: »Er dreigt gevaar" komt in De Locomotief het volgend entrefilet voor: Spraken wij bij herhaling over den lang niet goed gezinden geest der bevolking van Sumatra, een geest die zich van lieverlede in daden gaat uiten ook op Java wekten de booger lasten, der bevolking in den laatsten tijd opgelegd, groote ontevredenheid. De hadji's laten niet na deze stemming te exploiteeren en min achting voor het Nederlandsch gezag te kweeken. O. a. uit de Preanger kwamen hieromtrent onrustbarende berichten. Zoo vernamen wij o. a. dat het plan be stond, op den eersten dag der Bandongsche wedrennen, als alle Europeanen op het terrein verzameld waren, deze aantevallen en tot den laatsten man om hals te brengen. Wij hebben er over gezwegen, om geen on rust te wekken. Nu echter dit bericht van verschil lende zijden herhaald en door geloofwaardige personen bevestigd wordt, achten wij het spreken een plicht en daarom gunnen wij ook een plaats aan hetgeen men ons nu weder uit Bandong schrijft. »Hier loopt het gerucht, dat o. a. tengevolge van de dwaze tabaksbelasting de ontevredenheid onder de inlandsche bevolking zoo groot is, dat er geheime samenscholingen plaatshebben, die, door de menigte hadji's te Bandong woonachtig, zeer in de hand ge werkt worden. Verder wil men weten dat onder de opgehitste inlandsche bevolking het plan bestond, op den eersten dag der races de Europeanen in de tent aantevallen en ze zonder onderscheid te dooden. De pradjoerits zouden met het oog op een mogelijken aanval van scherpe patronen voorzien zijn geweest. Vooral is het op het bestuur gemuntdoch de resi dent, die van verschillende kanten wenken ontvangen had, schijnt zich daaraan weinig te storen. In hoe verre de »on dits" de juiste waarheid wedergeven is natuurlijk niet met zekerheid te zeggen, maar dat het broeit, mag men gerustelijk aannemen. «Men zij dus op zijn hoede 1 In de binnenlanden is een opstand dubbel gevaarlijk, daar het handjevol ge- wapenden verre van voldoende is om eenigen weder stand te bieden. Dat een oproerige geest onder de bevolking valt waartenemen, vooral nu de betaling van de andere belastingen (landrente) zoo vroegtijdig wordt doorgedreven, weet ieder die door zijn bezigheden wat nader met de inlanders in aanraking komt." De Soer. Ct. schrijft in haar weekoverzicht Het is tveurig om aan te zien hoe vele Europeanen, gehuwd en gezegend met een talrijk kroost, zonder eenige verdiensten rondloopen, ondanks zij hun best doen om werk te vinden en zelfs arbeid te verrichten, die hun vroeger onbekend was, of die zij, onder ge wone omstandigheden, beneden hun maatschappelijke positie, of hun opleiding zouden achten. Overal stooten zij hun hoofd, want overal, zoowel bij het Gouvernement als bij particulieren, schijnt het consigne nu te luidenbezuiniging, inkrimping van personeel, vermindering van traktementen, en dergelijke. Geen wonder derhalve, dat het nu in de achter buurten of in de kampongs al meer en meer begint te wemelen van vervallen grootheden. Een dame, die eertijds zeer gefortuneerd mocht heeten, en zelfs een aandeel had in zekere naburige suikeronderneming, werd onder den druk der nog steeds heerschende slechte tijden geheel geruïneerd, en slijt nu in een krotje in armoede en ellende hare laatste levensdagen. Een weduwe, de echtgenoote van wijlen een aanzien lijken koopman, leeft van bijdragen van een liefdadig heidsinstelling, welke bijdragen echter eerlang zullen ophouden, en waarom zij nu reeds smeekbrieven in zee zendt, of een beroep doet op vroegere vriendschap, enz. Voor een heer, vroeger in goeden doen doch sedert, wegens gebrek aan werk, tot de diepste armoede ver vallen, wil men nu door een inteekenlijst giften trach ten in te zamelen, te meer daar de man, tot overmaat van ramp, krank en bedlegerig is. Een ander biedt, nu zijn eigen landgenooten geen werk voor hem hebben, zijn diensten bij inlanders en Chineezen aan, in de hoop hier of daar eenige luttele guldens te kunnen verdienen voor vrouw en kinderen, die niets meer bezitten, dan 't geen zij aan het lijf hebben. Denk niet dat ik overdrijfintegendeel, ik zou nog treffender staaltjes van ellende en verval kunnen mede- deelendingen die haast aan 't ongelooflijke grenzen. Rechtszaken. Nader verneemt men, dat het O. M. heeft berust in de uitspraak van de rechtbank te Rotterdam, in de zaak van de aanvaring van de «Oude Maas II" door de «Zeemeeuw". Buitenlandsch Overzicht. De Duitsclie Regeering heeft de laatste nota aan Spanje over de Carolina-quaestie gepubliceerdvan Duitsche zijde wordt volgehouden, dat Spanje geen bezitrecht had en dat het rapport van den komman- dant van de »Iltis" nog moet uitmaken, welk oor logsschip het eerst op Yap is aangekomen. In elk geval, zoo wordt in de Duitsche nota gezegd, heeft de Spaansche Regeering reeds kennis gedragen van Duitsch- lands voornemen om bezit te nemen van het eiland, vóórdat zij zelf in Augustus daartoe pogingen in het werk stelde. De toon van de Duitsche nota is aan het slot scherpzij legt aan het Spaansche Kabinet in onverholen bewoordingen gebrek aan waarheids liefde ten laste en verklaart, «dat het noch in de ge woonte, noch in de bedoeling der Duitsche Regeering ligt de rechten van een bevriend gouvernement geweld aan te doen". Ten slotte deelt de nota mede, dat in lichtingen en voorstellen aan den Paus gezonden zijn. De Koning van Spanje lijdt, zoo heet het in een Reuter-telegram uit Madrid, aan eene hevige verkoud heid, gepaard met koorts. Gelukkig echter is de laatste sinds acht dagen weggebleven. De Koning is voorne mens in het Prado zijne residentie t9 nemen. De toestand wordt in dit telegram niet ernstig voorgesteld, want er wordt bijgevoegd, dat de Koning zich sinds eenigen tijd onthoudt van zijne gewone be zoek aan den schouwburg. Intusschen wordt van andere zijde gemeld, dat Koning Alphonso lijdende is aan eene leveraandoening, terwijl ook de nieren zijn aangetast. De Briinswijksclie Landdag heeft Prins Albrecht van Pruisen tot Regent van net Hertogdom gekozen. Er is een aanslag gepleegd op den Dcenschen mi nister-president Estrup. Toen de Minister naar zijne woning ging, loste een jongmensch twee revolverschoten, die slechts bij toeval den Minister ongedeerd lieten, daar de eene kogel afstuitte op een knoop van de jas. De Minister greep zelf den dader, gaf hem over aan de politie en spoedde zich naar huis, om zich te kleeden voor het diner, waartoe hij was genoodigd. De dader verklaarde bij het voorloopig verhoor, dat hij een goed doel in het belang der vrijheid beoogde. Dat de toestand in Denemarken als zeer ernstig moet worden beschouwd kan blijken uit een telegram uit Berlijn aan de N. Rott. Ct., waarin het volgende wordt gemeldParticuliere brieven uit Kopenhagen, geschreven 24 uren vóór den aanslag op den minister Estrup, beschrijven den toestand in Kopenhagen als volgt: De ministers van justitie en van oorlog, de generaal, die bevel voert over de op Seeland aanwezige troepen, en de directeur van politie te Kopenhagen hebben gisteren beraadslaagd over de militaire en de politie-maatregelen, die noodzakelijk zijn tengevolge van den toestand. Alle wachten, welke tot nog toe onder het bevel van luitenants stonden, zullen voortaan door kapiteins gekommandeerd worden. In het tuighuis zijn troepen geconsigneerd, die van scherpe patronen zijn voorzien. Na 9 uur 's avonds mag niemand de kazernes verlaten. Men zegt dat het regiment dragonders, te Naestved in garnizoen, naar Kopenhagen zal worden gelegd. Omtrent de Oostersclie quaestie nog geen nieuws Alleen wordt gemeld, dat, niettegenstaande de slechte gezindheid van den Russischen Czaar ten opzichte van vorst Alexander van Bulgarije, vele Russische officieren zich naar laatstgenoemd land begeven om zich onder de vanen van den vorst te scharen. Zoo zijn uit Warschau 22 officieren naar Rumelië gegaan, om daar dienst te nemen, en ter hunner eer werd zelfs een groote afscheidspartij gegeven, waaraan meer dan 500 collega's deelnamen. Er werd gedronken op de Zuidslavische broeders en op kolonel Nikolajeffj die ten spijt van het bevel van den Czaar in het Bul- gaarsche leger is gebleven. Een telegram aan hem werd opgesteld, maar de verzending werd door de autoriteit verhinderd. Daarop hebben de deelnemers aan het feest, benevens de officieren van etn regiment dragonders, dat te Petrikoff ligt, per post een adres aan Nikolajeff gezonden. De Engelsclie regeering zal vermoedelijk weldra gewapend optreden tegen Koning Thibau, den beken den bloeddorstigen alleenheerscher in Birma. Zooals men weet was de verstandhouding tusschen Engeland en Koning Thibau nooit vriendschappelijk. Als naaste oorzaak van het thans hangende geschil geldt eene inbeslagneming door den Birmaanschen Koning van de eigendommen eener Engelsche handelmaatschappij. Engeland heeft een ultimatum aan Koning Thibau gezonden en laat een paar nieuwe oorlogsschepen uit rusten. Zoo er werkelijk een oorlog gevoerd wordt zal de uitslag wel niet moeielijk te voorspellen zijn. Gemengde Berichten. De bleekersknecht S. te Warnsveld, die zich Zondagavond met zijne vrouw en kinderen te bed had begevon, hoorde omstreeks 10 uren eenig rumoer boven zijne bedstee. Dadelijk kreeg hij het vermoeden, dat een kwaadwillig persoon aldaar bezig was den boel te onderzoeken en hetgeen van zijne gading was mee te nemen. Hij achtte het raadzaam, niet wetende wie daar wel boven kon zijn, de hulp van een paar buren in te roepen. Dezen nu kwamen met S. overeen, den veldwachter te roepen, ten einde de zaak dadelijk tot haar recht te brengen. Een der heldhaftigen kwam op de goede gedachte, in afwachting der politie, de deuren der woning goed af te sluiten, ten einde den ongenooden gast het vluchten te beletten. Na omstreeks een half uur te hebben ge zocht, vond men eindelijk den op surveillance zijnden veldwachter, die zich onmiddellijk naar de woning van S. begaf, waar inmiddels een twaalftal personen waren bijeengekomen, waarvan zelfs één gewapend met een geweer. Wee dus den brutalen indringer, die daar zijn nacht verblijf hield I Met behulp van een lantaarn ging men nu de woning, zolder en schuur doorzoeken, totdat eindelijk uit eene kist de nachtrustverstoorder ontsnapte. Het was eene kat I 1 Voor eenige weken zag men te Arnhem een ge zelschap vreemdelingen, die allen een muziek-instru- ment bespeelden, dat bij nadere beschouwing grooten- deels van karton was vervaardigd. Deze instrumenten, bigophones, zijn thans in het Amerikaansch Verkoop huis verkrijgbaarzij kosten slechts zeer weinig geld en voor enkele guldens kan men een geheel orkest samenstellen altijd wanneer de muzikanten er zijn, en deze zijn gemakkelijk te vinden, want de bigop hones hebben dit voor op andere instrumenten, dat ieder ze bespelen kan. Zouden deze goedkoope instrumenten, die door ieder- i

Goessche Courant | 1885 | | pagina 1