De antwoorden blijven liet eigendom der inzenders, 4. De Maatschappij looft uit 2 gouden en 2 zilveren medailles voor zoodanige resultaten van hybridisatie als door eene jury zullen geoordeeld worden van be- teekenis te zijn voor den tuinbouw. De opgaven der aanbiedingen kunnen worden gedaan gedurende de jaren 1886 en 1887 bij den algemeenen secretaris-penning meester. De «Walchersche botanisehe en tuinbouwver- eeniging" is op de Antwerpsche ooft-tentoonstelling, voor de door haar gezonden verzameling appelen en peren, bekroond met de zilveren medaille. (Af. Gf.) Wie van versche groente houdt, late ze nooit wasschen, wanneer ze uit den grond worden genomen, maar eerst dan, wanneer men ze voor keuken of het eten bereidt. Aardappelen, knollen, wortels, selderij en vele andere moeskuiden verliezen spoedig bij het wasschen hun eigenaardigen fijnen smaak. Brengt men 's zomers bloemkool en andere koolsoorten in aanraking met water, dan bederven deze groenten spoedig en verliezen haar frischheid en lekkeren smaak. Nog erger is het bij salade. Wanneer men deze volstrekt wasschen wil, zoo moet dit onmiddellijk voor de toebereiding geschieden en al het water dan verwijderd worden door afgieten en doorslaan in een netje, in een doorslag of vergiettest, en daarna moet men de salade dadelijk aanmaken. Hoe verscher uit den grond des te fijner en friss cher smaakt de salade, vooral dunsel, kropsalade, andijvie en koolsalade. Niets bederft den lekkeren smaak der groenten meer en maakt een goede salade spoediger smakeloos en oneetbaar, dan wanneer er te veel water aan blijft hangen. Is de latuw heel zuiver, dan is het veel beter, die ongewassclien te bereidenmaar wil men ze nu bepaald wasscben, dan moet dit vlug ge schieden en de bladeren moet men daarna zorgvuldig met een schoonen doek afdrogennooit echter late men salade en versche groenten langer dan een paar minuten in het water. Sempervirens Buitenlandsch Overzicht. Bij de verkiezing iu het distiict Virton, voor een lid der Belgische Kamer van Afgevaardigden (vacature Bouvier), hebben de liberalen met eene zeer geringe meerderheid de overwinning behaald. De heer Numa Ensch, liberaal candidaat, verkreeg 295, en de heer Mernier, candidaat der clericalen, 293 stemmen. De Frausche regeering, beweert de Parijsche corres pondent der Köln. Zeitung, acht de overwinning der republiek verzekerd Bij den aanvang der nieuwe zitting zullen echter onmiddellijk wijzigingen in de samen stelling van het ministerie moeten worden gebracht, daar de heer Brisson, die weder president van de Kamer wil worden, zijne betrekking als voorzitter van den ministerraad aan den heer De Freycinet wenscht over te dragen. De heer Allain-Targé, minister van binnenlandsche zaken, schijnt zich zóo veilig te gevoe len, dat hij nu reeds de wetsontwerpen laat uitwer ken, die aan de nieuwe kamer zullen worden voorge legd. Een groot gedeelte daarvan handelt over den toestand der arbeidende klasse. De Tonkin quaestie zal, indien het tegenwoordige kabinet althans wat zijn voornaamste elementen aangaat aan het roer blijft, spoedig uit den weg worden geruimd. De minis ters zijn overeengekomen voorshands geene dépêches aangaande Tonkin meer openbaar te maken, om te voorkomen dat de reactie daarvan ten nadeele der regeering gebruik maakt. Het Deensche Folkething heeft met 87 tegen 21 stemmen geweigerd, het budget voor 1886/87 in be handeling te nemen. De Bnlgaarsche quaestie, of liever de Oostersche, want Bulgarije treedt lang niet meer alleen in dit vraagstuk op, vordert nog steeds niets. Nota op nota worden gewisseld, dan door de Porte, dan door Servië, dan weder door de gezanten der groote mogendheden, maar tot regeling van de toekomstige verhouding der Balkan-Staten wordt niets gedaan. Dit is nu ook zeker geen eenvoudige zaak, waar ieder wat eischt en men aan de Porte nog niet alles wil ontnemen, doch het schijnt wel, alsof de mogendheden met voordacht de zaken slepende houden totdat een der partijen om een of andere reden tot den oorlog overgaat. Zoowel in Servië als in Bulgarije is de toestand in derdaad zoo gespannen, dat een oorlog niet lang meer zal uitblijven. Vooral in laatstgenoemd rijk schijnt de vrede niet lang meer bewaard te kunnen blijven en zullen weldra de wapenen óf worden weggeborgen óf in gebruik worden gesteldeen gewapende vrede zoo als thans is met eene bevolking in gisting niet langer vol te houden. Busland wil echter nog steeds niets van eene ver- eeniging der beide Bulgarijen onder Alexander van Battenberg weten en blijft diens afzetting eischen. Dat dit hoogst verkeerd gezien is, blijkt o. a. uit hetgeen in de Köln. Zeit. door een man van ervaring geschreven wordt over de toestanden in Bulgarije. Hij verklaart, dat Vorst Alexander algemeen bemind is bij zijn onder danen, Mahommedanen zoo goed als Christenen. Vorst Alexander moet weg, omdat hij Bulgaar is geworden dat is Rusland's reden, maar dit kan toch voor de andere Mogendheden niet gelden, meent de schrijver, die daarna deze woorden aanhaalt van iemand die lang in Bulgarije gewoond heeft: «Ik beklaag Vorst Alexander's opvolger, als hij er een krijgt; het zal geen acht dagen duren of de Bulgaren hebben hem doodgeschoten." Wanneer deze zienswijze juist is, dan zal eene ver drijving van Vorst Alexander van den Bulgaarschen troon zeker niet het middel zijn om den politieken toestand in het Oosten te zuiveren. Gemengde Berichten. Ierseke. Wandelende uurwerken, dagelijks gesmeerd en correct loopende. We meenen onzen medeburgers en burgeressen geen ondienst te bewijzen door hunne aandacht er op te vestigen, dat eiken werkdag de post bode door het dorp gaat op weg.naar't station,'s mor gens te 6 uur, 's middags om kwart voor elfen 's avonds te half zes uren. 's Middags is het dan «net tiet om de petaoten op te zette". Vroeger met de open haarden zou men gezegd hebben som ze over t' angen". De uurwerken zijn secuur. De sterrenwacht te Leiden regelt hun loop door het dagelijksch telegrafisch tijdsein. Een enkele maal slechts, bijv. op of na lerseksche kermis, kan het voorkomen, dat zoo'n uurwerk wat hard loopt, als het wat veel gesmeerd is en den tijd moet inhalen. De keelziekte, welke ruim een jaar geleden op het eiland Tolen uitbrak en sedert vele offers geëischt heeft, is tot heden nog niet geweken en begint zich te Oud-Vosmeer weer uit te breiden. Men schrijft ons: Omtrent den zeedijk vóór de kuip van den Sophiapolder, gemeente Wissekerke, gelegen, dient gemeld, dat deze reeds zoover is wegge slagen, dat bij den eerstvolgenden hoogen vloed de kuip waarschijnlijk zal inloopen, Aan een bediende van »Le Printemps" is nu de premie van f500 uitgekeerd, indertijd uitgeloofd voor de aanwijzing van den uit de gevangenis ontvluchten makelaar Visser, van Haarlem, die ook in genoemd magazijn een werkkring had gevonden. Een werkman in een suikerfabriek te Rozendaal had bij den aanvang der campagne eene kleine wond aan den vinger, waarop hij geen acht sloeg, zoodat hij steeds bleef doorwerken. Nu is de hand plotseling gezwollen. Men denkt aan bloedvergiftiging. De man bevindt zich in een hoogst gevaarlijken toestand. In Drente vindt men nog vele oude gewoonten, welke men «versteend" zou kunnen noemen. De geïsoleerde toestand zoo schrijft men aan het D. v. N. heeft het onderling hulpbetoon bevorderd, zoodat b. v. voor de arme menschen of in het algemeen voor hen, die geen paard en wagen bezitten, het be- noodigde landbouwwerk «te beê" d. i. kosteloos wordt uitgevoerd. De werken van algemeen nut, zooals het onderhoud van wegen en voetpaden, verrichten de be woners gezamenlijk («boerwarken") en zoodoende wordt veel geld bespaard. Te Nijeveen, alwaar de oude «hand en spandiensten" reeds verdwenen waren, zijn zij dezer dagen weder ingevoerd, omdat de gemeentekas in zeer hulpbehoevenden toestand verkeert, tengevolge der groote uitgaven voor straatwegen, die in den laatsten tijd zijn aangelegd. De «Martha-sticliting" te Alfen aan den Rijn heeft, naar de Stand, mededeelt, van iemand die on bekend wenscht te blijven ƒ17,000 voor een nieuw gebouw ten geschenke ontvangen. Diakenen der Herv. Gemeente te 's-Hage ont vingen van mevr. en mej. J. een bijdrage voor de winterinschrijving van ƒ4000. De vrouw uit Alfen aan de Maas, die verdacht werd haren man vergiftigd te hebben, en op last der justitie naar het huis van arrest te Tiel overgebracht werd, is uit hare gevangenschap ontslagen. De recht bank te Tiel had, nadat het lijk door deskundigen geschouwd is, geen reden om de verdachte langer gevangen te houden. Te Delftshaven vervoegen zich nog dagelijks werklieden, ter bekoming van werk aan de bagger- werken van de heeren Volker en Bos in Spanje, doch daar de opzichter, belast met het aannemen van volk, reeds derwaarts vertrokken is, is hunne reis doorgaans te vergeefsch. Het beeld van mevr. Kleine als «Juffer Serklaas" is in de verzameling van het Panopticum te Amster dam opgenomen. De Diemerpolder nabij Amsterdam is grootendeels onder water geloopen. Het vee is ijlings geborgen en have en goed weggeruimd, Sommigen lieten hunne woning in den steek. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. "Van Zeeburg tot den Diem staat nu alles blank alleen het dorp Oud-Diemen met het kerkhof der Her vormde gemeente steekt er als een eilandje boven uit. Waarschijnlijk zal de spoorwegduiker geopend worden en daardoor ook het beneden gedeelte der polders onder water gezet worden. Het water komt dan nabij Die- merbrug. Volgens berichten uit Vreeswijk is het water aldaar vallende. De brievengaarder van Westerbork, die een aan zienlijk tekort, men spreekt van ƒ300, in zijn kas bad, is in hechtenis genomen en gevankelijk naar Assen overgebracht. Te Arnhem is een kantoorbediende en te Helder een surnumerair bij de posterijen gevangen genomen. Beiden hadden zich schuldig gemaakt aan oneerlijkheid iu hunne betrekking. Bij den wedstrijd voor een huis- en slaapkamer ameublement, uitgeschreven door het Ned. Handels museum, zullen mededingen zes-en-twintig fabrikanten, met zes-en-dertig ameublementen. De eerste practische poging tot aankweeking van kunstvlijt mag dus uitnemend geslaagd heeten. De superieure van het klooster der Ursulinen te Simpelveld ontving Dinsdag een Duitsehen brand brief, waarin haar, onder bedreiging met dynamiet, in naam van het Rijnlandsch socialistenverbond, f20 000 gevraagd werd. De heer «Von Drachenfels", die ver klaarde «hoogachtend te verblijven de voorzitter des Verbonds der Verlossing", werd door de maréchaussée ingerekend en bleek A. v. d. H., uit Heerlen, te zijn zoowel op grond dat hij werkelijk kwam om het los geld te ontvangen als om andere redenen is men tot de slotsom gekomen, dat de man aan verstoring van geestvermogens leed. Eenige timmerlieden te Amsterdam hebben het plan opgevat, eene circulaire te verspreiden, waarin zij wijzen op de tijdsomstandigheden en het gebrek, aan werk. Zij verzoeken om eenigen arbeid, hetzij die bestemd is voor huishoudelijke behoefte, hetzij hij van meer bouwkundigen aard is. Zij zijn huisvaders, en komen niet alleen op voor het belang van henzelven, maar in de eerste plaats voor dat van hunne gezinnen. Een zoon van een landbouwer] te Andijk en de dienstmaagd gingen Vrijdag als gewoonlijk in het vroege morgenuur met een schuitje naar het land, om de koeien te melken. Toen zij ter bestemder tijd niet waren terug gekeerd, stelde men een onderzoek in, met de treurige uitkomst dat men beide levenloos uit het water op haalde. Kenbaar was eerstgenoemde door een mistred te water geraakt en had de dienstmaagd hulp verleend om echter zelve mede het slachtoffer te worden. Volgens een bericht uit Hamburg zijn de ge bouwen eener veehoederij tusschen Reinbach en Fried- richsruh door brand vernield, waarbij 80 melkkoeien in de vlammen zijn omgekomen. Wegens vermoeden van brandstichting uit wraak zijn er eenige personen in arrest genomen. In het zuiden van Spanje zijn weder hevige schokken van aardbeving gevoeld. Ook te Palermo viel door een aardschok een huis van drie verdiepingen in. Acht lijken werden reeds uit de puinhoopen te voorschijn gehaald. Een zeer onaangename verrassing wachtte Woens dagmorgen een pas getrouwd jeugdig paartje te Parijs. Toen men na afloop der huwelijksplechtigheid besloot om, vergezeld van de bruiloftsgasten, een kijkje te gaan nemen in de appartementen van de jonggehuwden, die met veel smaak in de woning van de ouders der jonge vrouw waren ingericht, vond men die geheel leeg ge stolen. De dieven hadden klaarblijkelijk gebruik ge maakt van het oogenblik dat de geheele familie naar de trouwplechtigheid was gegaan, om alles wat maar eenige waarde bezat, weg te halen. Zelfs de prachtige juweelen, het huwelijksgeschenk van den bruidegom, waren met de bruidskorf verdwenen. Een jonge vrouw, die sedert lang door haar man verlaten was, vernam bij toeval, dat hij in de gevangenis te Richmond (Virginie) zich bevond. Als man verkleed begaf zij zich daarheen, en pleegde een diefstal om bij haar echtgenoot te kunnen komen. Dit geschiedde naar wensch. Later werd evenwel be merkt wie Ada Green zoo heette zij was. Voor den rechter verschenen, bekende zij alles. Van Phila delphia was zij naar Richmond gereisd en zij vond in het feit zóo weinig misdadigs, dat zij in de gevangenis met haar man luide sprak, zoodat anderen 't hoorden. Zij werd nochtans veroordeeld en zal, ook bij vermin dering van straf, ten slotte nog langer in de gevan genis moeten wezen dan de straftijd van haar man duurt. De Zuid-Afrikaansche Volksbode meldt, dat twee oude jonkmans te Natal het zich in het hoofd hadden gezet, dat het voor menschen mogelijk was om struis vogeleieren uit te broeden. «Het ging daarop op spe culatie los zoo schrijft de Volksbode verder en zij kochten een broeisel, waarmede de jonge heeren zich te bed begaven. Zij broeiden beurtelings voor het benoodigde aantal dagen, doch het bleek dat de twee oudjes gezamenlijk niet genoeg hitte in de constitutie hadden. De kiekens bleven achterwege, en de geheele speculatie ging op de flesch. Eindelijk werden van de eieren pannekoeken gebakken". Laatste en teiegraphlsche berichten. Kloetinge. Door den gemeenteraad werd heden aan den heer D. Stigter, onderwijzer aan de open bare school alhier, overeenkomstig zijn verzoek, eervol ontslag verleend tegen primo December a. s. Tevens werd door den Raad besloten het tractement van den te benoemen onderwijzer 100 lager te stellen, dan wat de heer Stigter genoot. Er is dientengevolge een oproeping gedaan voor een onderwijzer op eene jaar wedde van 510. Ingezonden Stukken. AAN DE GOESCHE SCHIETVEREENIGING. Dat op uw verzoek om afstand van grond voor een schietbaan door eigenaren van den Wilhelminapolder afwijzend is beschikt doet mij leed ter wille van de Veroorloof mij uwe aandacht te vestigen op Gemeente grond, waar inderdaad een gedeelte gevonden is en wordt, geschikt voor den aanleg van een schietbaan, lengte 200 pas. Mijne bewering is in strijd met hetgeen beweerd is er is geen terreindoch ik heb het onderzocht met een deskundige, wiens advies gunstig was. Zeer zeker zijn er aan het door mij bedoelde terrein bezwaren verbonden, doch ter wille van deze wordt dat gedeelte terrein door mij hier niet genoemd. Wel ben ik gaarne bereid tot aanwijzing en nadere ver duidelijking; hierdoor wordt voorbarige redetwisting voorkomen. Goes, 19 October 1885. H. J. ROSKES. M. de Red. Hedenmiddag was ik ooggetuige van het ophitsen van een paard voor een tilbury door de schoolkinderen. Zeer gelukkig wist de heer S. het paard in bedwang te houden,doch zonder dat, wie zou de onheilen kunnen voor spellen Waarom is er geen agent van politie op zulke uren en op zulke plaatsen aanwezig Schier bij eiken schooltijd heeft dat ophitsen plaats. Wordt ook hier de put niet gedempt vóór het kalf verdronken is? Goes, 19 October 1885. Een aanschouwer. BEURSPRAATJE. Bram. Eije 'tok ooren zèn Piertje. Watte B. Bel, ze bin te Rilland van plan om mee een lieste rond te gén om de kerke in Bas (Bath) of te breken en dan een nieuwe te Rilland te zetten. P. En wien wouwen da doen? B. Bel ze wouwen dur een èn, die da dee, zie je, maer altied buuten om 't kerkbestiér, want die wil dur niks van weten, zèn ze. P. Ja mè, da doen ze zo gemakkelik nie. B. Bel, ze bin tog in der regt, zèn ze. P. Op dur gezigt, dir eit Rilland is niks over te zèn, want de kerke is vroeger over een kleine 60 jaer toen Bas nog in zun volle doen was, deur Wullum I present egeven, want toen laggen dur zo vee mille- taeren ier, en un stik of 6 uuzen, wa noe de kerke is, oorden an 't Riek, en k'et dikkuls van klaksje in zun leven ehoort, da ze toen een kerksje hu, onder 't ouwe gemeentuus, en da was te kleine, en toen eit Wullum I, die uuzen mè een boel centen dur bie, an d'ervormde gemeente van Bas egeven, en toen èn ze de kerke ebouwd. Rilland was toen nog een gugt en toen de kerke klaer was, vroegen ze van Rilland, om ok in de kerke een plekke te meugen èn en da wieren ze egund, maer dan mossen ze dur voor betaelen. B. Ei, Ei, is da et, da wissik nie. P. Ja maer ik zo vee te beter. B. Maer dan kun ze dir ok niks an doe? P. Da kun zok nie, da ze dat dur eigen verbeelen, omdat een jezuiBt de boel opruit mee nog een paer aare, da kan wè, mè da weet ik zeker as ze konnen, ze 't eele Bas in de grond zouwen werken. B. Mè weten ze dan ok nie, da ze dur niks an kunne doe? P. Ja, da weet ik nie, Bas eit toen een domenie ekregen, en 't Riek eit 't vaste traktement dur an verbonnen, en das noe nog zo. B. Ja mè Piertje 1 Bas en Rilland is noe tog éen gemeente en eit de Burgemeester bie zun installasie toen nie ezeid, da ie oopte onder zien bestier Bas vooruut zou gin P. Ja das waer, mè dir eit de kerke nie om te geven, da zulder dienken da ze kunnen afbreken, da kan wè, en as ze 't regt èn, noe, dan zun ze toch ok wè een bewies èn, da zu dir ok eigenaer van bin. B. Mè as prezudent kerkvoogd, kun je dan ok niks zèn. P. As prezundent kerkvoogdmè Bram das un eel aar mènse. B. Afein, me zun noe maer is waggen wat 'r van za uutbroen. P. Noe ik gin nir ruus. B. Ik ok, goeijen dag. A. Weerkundige Waarnemingen. GOES, Maandag 19 October 1885. Uur. T3 II Wind richting. Toestand van de lucht. a-s go TJ A 93 o «3 gil f §-£ i56.'S. 's morgens 8 's midd. 12% 's avonds 5 762 5 762 761 NW. NW. N. Zwaar bew. 9.5 10.5 9.5 3.5 Waarneming van hedenochtend 8 uur: Van een depressie valt weinig of niets te bespeuren. Een centrum van hoogen druk bevindt zich ver van ons en Westwaarts. Het grootste barometer-afwijkingsverschil was Gisteravond acht uur: Vlissingen 7 m.M. boven Groningen. Hedenochtend acht uurMaastricht 1.3 m.M. boven Groningen. Hedenmiddag half een 't verschil werd kleiner. Barometerstand te Utrecht om half een 762.8 m.M. VerwachtingVeranderlijke wind, veranderlijk goed weêr. Verkoopingen en Verpachtingen. Datum. Plaats. Voorwerpen. Information 21 Oct. Ellewoudsdijk, bouwland, huis enz., Vd. Kloes. 21 Kapelle, verpachting bouwland, enz. Pilaar. 21 Kapelle, bouw- en weiland, Pilaar. 21 t Goes, vendutie, De Vos, 2G Wilhelminadorp, meubilaire goederen, Mr. Liebert. 28 Goes, boomen, Mr. Liebert. 28 f Kapelle, boereninspan, Pilaar. 29 ff Goes, hofstede enz., Mr. Liebert. 30 ff 's Gravenp./Hoedekk., boomen, Mr. Liebert. 30 ff 's-Hr. Arendskerke, woonhuizen, P. Overman. 30 tt Kapelle, wisschen, Pelle en Lansen Croin. 30 ff Schore, woonhui» en meubelen, Pilaar. 2 Nov. Kats, boomen, Mr. Liebert. 2 ff Kapelle, wisschen, Gallis Merens. 4 's Gravenpolder, boomen, Mr. Liebert. 5 Nisse, boomen, Mr. Liebert. boomen, De Ronde Bresser. boomen, l)e Ronde Bresser. boomen, Mr. Liebert. boomen, Mr. Liebert. boomen, Gallis Merens. boomen, De Ronde Bresser. boomen, De Ronde Bresser. boomen, P. Overman, boomen, P. Overman, boomen, De Ronde Bresser. Nisse, Kapelle, 9 ff Heinkenszand, 9 ff Kats, 11 Ovezand, 11 ff Eversdijk, 12 Heinkenszand, 13 'f Heinkenszand, 16 f Hoedekenskerke, 18 Kwadendamme, 19 f Heinkenszand, 19 ff Waarde, hofstede, woonhuis, weiland enz., 2 Dec. Waarde, hofstede, Mulock Houwer en P. Overman. Mr. Liebert. Te houden Aanbestedingen. Datum. Plaats. Voorwerpen. Information. 23 Oct. Middelburg, vernieuwing remmingwerk buitenhaven Hansweerd (raming 22320), Rijksingenieur te Goes. Marktberichten. KRABBENDIJKE, 17 October 1885. Graanheursde aanvoer was gering, Tarwe werd verkocht a f7. Oesters: le soort f 13, 2e soort f 10, 3e soort f6; pannen 3 a 4 cent. Bij weinig aanbod en even weinig vraag werd een partijtje van 100,000 oesters le soort a f13 verkocht. ROTTERDAM, 19 October 1885. Bruine boonen 25 ets. hoogerWitte b o o n e n 50 ets. hooger, overige alsvoren. Buiten- landsche vast, Meel vast met veel vraag. Van Vlas ter markt 6300 steen, meest mindere met eenige vraag. Ajuin 25000 H.L., puike Flakkee- sche f 1, afwijkende en Zeeuwsche f 0,90, kleine f 0,60. Nieuwe TARWE6,25 f 7,25 ROGGE- 5,— - 5.60 WINTERGERST- 4,— - 4,80 ZOMERGERST- 4,— - 4,50 Korte HAVER- 2,50 - 4,25 Lange - Nieuw KOOLZAAD (Zeeuwsch) - 9,a - PAARDENBOONEN6,— - 6,40 DUIVENBOONEN- 7,— - 7,25 Blauwe ERWTEN7,40 - 8,— Nieuwe SCHOKKERS - 9,50 - 11,— BRUINE BOONEN8,— - 11.25 WITTE 10,— i - 12,75 KANARIEZAAD9,— - 10,25

Goessche Courant | 1885 | | pagina 2