1885. N°. 124. Dinsdag 20 October. 72ste jaargang. Personeele Belasting, GOESCHG De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich- voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. C01MVT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. Den belanghebbenden wordt herinnerd aan de sup- pletoire aangifte voor de bij uitbreiding, vermeerdering, verwisseling of het aanschaffen van voorwerpen der grondslagen van die belasting; kunnende daarvoor een biljet ter invulling bij den ontvanger worden afgehaald. Goes, den 20 October 1855. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. Den ingeschrevenen voor de BRANDWEER wordt herinnerd aan de ZITTING DER COMMISSIE voor de beoordeeling van reclames op Donderdag den 22 October a. s., des middags te 12 uren. De redenen van vrijstelling moeten voor laatstge noemden dag ter secretarie worden opgegeven. Goes, den 17 October 1885 Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. GOES, 19 October 1885. In ons vorig no. stond de hoofdelijke omslag te Ylissingen voor 1886 geraamd op 245,000dit moest zijn 24,500. Door eigenaren van den Wilbelminapolder is in hunne veigadering, jl. Zaterdag te Rotterdam gehou den, afwijzend beschikt op het verzoek der Goesche schietvereeniging om afstand van grond tot het in richten eener schietbaan. 's-Gravenpolder. Benoemd tot geagreëerde ten kan tore der rijks directe belastingen te 's-Gravenpolder D. P. Prumers. De Stct. bevat de volledige statuten der nml. venn:Oestermaatschappij«De Bank van Ierseke" te Iersekekapitaal f 200,000, verdeeld in twee gelijke seriën, waarvan voorloopig alleen serie A is uitgegeven. Ylissingen. De afgraving van het duin, noodig voor den bouw van het nieuwe badhuis, gaf in de afgeloopen week aan een 32tal werklieden arbeid. Dit getal wordt te beginnen met Maandag met 42 vermeerderd, zoodat dan 74 werklieden weer iets te doen hebben. Zeker wel een gelukkig verschijnsel in dezen tijd van treurige werkeloosheid. Naar wij vernemen moet het nieuwe badhuis primo Juni opgeleverd worden. Zaterdagavond hield de heer Janssen van Middel burg in het Café Swalp eene tweede lezing, getiteld «Socialisme en Algemeen Stemrecht". We hadden ons voorgenomen van deze lezing een verslag te geven, maar we zijn van dat plan teruggekomen. De door den spreker die erkent dat de pers veel goeds ge daan heeft in gemoede geuite verklaring: «de pers is de loontrekkende dienaar der regeering en der kapi talisten" doet ons allen lust daartoe verliezen. De gewone halfjaarlijksche officiëele peilingen van de Schelde tusschen Vlissingen en Antwerpen voor rekening van ons land en België vingen op heden aan, en zullen wel de geheele week in beslag nemen. Van beide gouvernementen nemen twee loodsen aan de peilingen, enz. deel. Deze geschieden onder leiding van den heer Kuiper, Belg. loodschef, en den stuurman der marine alhier met de peilingen enz. belast, met het voor loodsdiensten bestemde kleine Belg. stoom- vaartuig en het zeilvaartuig bij den overste van het Holl. loodswezen voor inspectiën enz. in gebruik. Bij kon. besluit zijn benoemdtot heemraad van het waterschap Schouwen, J. Schalkwijk; tot voorzitter van het bestuur van het waterschap Wal cheren, D. A. Dronkerstot plaatsvervangend dijk graaf van het waterschap Ooster Zwake, J. Woutersen tot dijkgraaf van den Anna Jacobapolder, J. W. Del Campo genaamd Camptot dijkgraaf van den Wil lempolder, J. W. Del Campo genaamd Camptot plaatsvervangend dijkgraaf van den Karelpolder, J. Zandeein het bestuur van den Herdijkte Zwarte polder, tot dijkgraaf B. J. Doens, en tot plaatsver vangend dijkgraaf J. Cysouwtot gezworen van den Oud-Kempenshofstedepolder, H. Van 't Hof; in het bestuur van den Nieuw Westenrijkpolder, tot dijkgraaf V. Cortvriendt, en tot plaatsvervangend dijkgraaf A. A. Van Haelstin het bestuur van den Eerste Bath- polder, tot dijkgraaf C. Van Liere, en tot plaatsver vangend dijkgraaf J. Zandeein het bestuur van den Tweede Bathpolder, tot dijkgraaf J. Zandee, en tot plaatsvervangend dijkgraaf C. Van Liere tot voorzitter van het bestuur der waterkeering van den Calamiteusen Nieuw Neuzenpolder, M. De Regttot gezworen van het waterschap Oud Wolfertsdijk, C. Koert. In een gehouden bestuursvergadering der Iand- bouwafdeeling Walcheren is besloten om aan de leden voor te stellen een adres te richten tot het hoofd bestuur, met verzoek bij de Regeering de wensche- lijkheid te betoogen van het heffen van een matig invoerrecht op vreemde tarwe en meel van tarwe. Uit het wetsontwerp op het tarief der in- en uitvoerrechten in Ned.-Indië blijkt, dat de verande ringen, daarin aangebracht, dezelfde zijn, als zijn aan gewezen in de mededeeling van het D. v. N. in ons nommer van Donderdag jl. overgenomen. Tevens stelt de Minister voor de Indische begrooting, uitgaven in Indië, met f30,000 te verhoogen, ten einde de lagere douane-ambtenaren eenige lotsverbetering te kunnen toekennen. Van de artikelen van invoer ondergaan petroleum, meel, bier en tabak de voornaamste be- lastingverhooginghet invoerrecht op manufacturen heeft de Min. in 't belang der inlandsche bevolking niet verhoogd. 1Aan de beetwortel-suikerfabriek der firma Jans- sens, Van Weel, Smits Sc Co. te Rozendaal zijn de werkzaamheden hervat. De Bredasche Suikerfabriek zal den 19n dezer met pl. m. 250 werklieden hare werkzaamheden hervatten. De suikerfabrieken te Bergen-op-Zoom, die den 12n de campagne hadden willen openen, hebben de werkzaamheden moeten staken doordien er geen aanvoer van bieten was. De fabriek van den heer Wittouck is thans in werking; de twee andere fabrieken verkeeren nog steeds in afwachting. De 2e serie ad 50,000 van de geldleening groot 200,000, uitgeschreven door het bestuur der vereeniging tot christelijke verzorging van krankzin nigen en zenuwlijders, benoodigd voor den bouw van het gesticht op het landgoed «Veldwijk", te Ermeloo o. d. Veluwe, is geheel volteekend. Thans heeft het bestuur besloten tot uitgifte der 3e serie groot 50,000, waarvan de volstorting is bepaald van 1 tot 7 Mei 1886. Het N. v. d. D. verneemt, dat door bemiddeling der firma Prins Sc Zwanenburg, te Amsterdam, agenten voor het veevervoer, de vorige week 26 stuks vee naar Antwerpen zijn verzonden om van daar naar New-York verscheept te worden. Deze zending behoort aan 2 Nederlanders, die zich naar Denver in Colorado begeven, daartoe aangespoord door het lezen der artikelen van den heer Fred. Settler, die de gunstigste resultaten durfde voorspellen voor het aanfokken van Hollandsch vee in het Westen van Amerika. De redactie der Verzekeringsbode heeft zich een onderzoek ten taak gesteld naar den inhoud der in ons land bestaande reglementen van begrafenisfondsen om daardoor te kunnen geraken tot eene aanwijzing van de fondsen, die het vertrouwen van het publiek niet, en van die welke dat wel schijnen te verdienen. In haar nummer van heden (no. 3) geeft zij den in houd weer van het Reglement van Tilburg's begrafe nisfonds, directeuren de heeren A. J. en L. Meelis. Uit [dit reglement, zegt de Redactie, blijkt niets van maatschappelijk kapitaal, geneeskundig onderzoek, reke ning en verantwoording of wiskundige reserve. De taal, waarin het reglement is gesteld, is erbarmelijk, en er komt o. a. in voor: «Art. 19. Indien er een of meer artikelen in dit reglement verandering behoeven, zullen dezelve niet anders dan door de Directie met algemeene stemmen kunnen worden aangenomen." Volgens art. 13 bestaat die directie uit twee leden, de hierboven genoemde heeren. Krachtens art. 12 behoudt «de directeur het recht om dit fonds door onverhoopt overlijden aan zijne nabestaanden in bezit te stellen." De Verzekeringsbode deelt voorts ten aanzien van het «fonds van geldelijke uitkeering, onder de zinspreuk ««Hulp lenigt den dood"", gevestigd te Rotterdam en te Utrecht (directeuren J. Kluyt en H. R. Jansen) mede, dat daarin de meest noodzakelijke bepalingen ontbreken, en daarentegen sommige gebrekkige er wèl in gevonden worden. Zoo is er van maatschappelijk kapitaal geen spoor, en wordt geneeskundig onderzoek alleen voorgeschreven voor personen boven de 60 jaar. Een 171 tal branders te Schiedam heeft zich tot den Minister van Financiën gewend, met verzoek om: »lo. intrekking van het wetsontwerp tot ver lenging tot 1 Jan. 1887 der verhooging van den ac cijns op het gedistilleerd tot f60; 2o. vermindering van het minimum van den te leveren trek met 5 centiliter gedistilleerd ad 50 pCt. van elk kilogram te gebruiken graaneen maatregel, dringend noodig voor de instandhouding der branderijen, welke in zoo nauw verband staan met landbouw, veehandel enz., en die tevens zoo belangrijk bijdragen tot de financiën van Nederland". Evenals de «Ned. Maatsch. van pharmacie" heeft zich ook de «Ned. Maatsch. van geneeskunde" tot den Minister van Binnenlandsche Zaken gewend, om aan- tedringen op wijziging der wet op het Hooger Onder wijs, in dien zin dat de cursus van het gymnasium voor aanstaande genees- en natuurkundigen op vijf jaar «orde bepaald, en in het 5e jaar de beoefening der natuurwetenschappen meer op den voorgrond trede dan thans het geval is, zoomede dat aan artsen toegestaan worde, door het schrijven en verdedigen van een dis sertatie den doctoralen titel te verwerven. Naar men ons meldt, heeft het Ned. Landbouw- comité zich tot de Regeering gewend om in het belang van den landbouw wijziging der jachtwet te verkrijgen. 'Vad De vorige week is op de landbouw-kolonie «Ned. Mettray" het prachtige vee (waaronder ook de zeld zame ongehoornde Durhammer koeien) benevens alle tot de boerderij behoorende roerende goederen publiek verkocht. De boerderij zal nu niet meer voor rekening van de kolonie beheerd, maar verpacht worden, zoodat de tegenwoordige hoer inplaats van als zetboer voortaan als pachtboer zal optreden. Voor de kweekelingen blijft echter de gelegenheid, om zich in de praktijk van het landbouwvak te oefenen, bestaan. Een meisje van 16 a 17 jaar werd dezer dagen in de grensgemeente Selzaete door een heer aange sproken en gevraagd, of zij niet graag wilde gaan dienen. Op haar bevestigend antwoord zeide hij, een goeden dienst voor haar te weten, maar zij moest dan oogenblikkelijk met hem medegaan. Daarop gingen zij samen naar haar moeder, wie hij mededeelde, dat hij tusschen Sas-van-Gent en Westdorpe (Zeeland) een hoeve gepacht had en dadelijk een dienstmeid aldaar noodig had. Na eenig praten kwam men tot een ac- coordhet meisje zou op staanden voet medegaan. Haastig werder. er wat kleeren ingepakt, en een half uurtje daarna waren heer en meisje reeds vertrokken. Na alles overdacht en overwogen te hebben, na steeds meer en door buren en anderen ongerust gemaakt te zijn, wilde men het meisje achterhalen. Van een ver pachte hoeve bleek in de gemeente niets bekend te zijn, waaruit blijkt, dat men aan een brutale ontvoe ring had te denken. Rijks- en gemeente-politie, zoowel hier te lande als in België, werden verwittigd en deden ijverig onderzoek. Volgens de Ter-Neuzensche Ct. van Zaterdag was het meisje terecht, maar in ieder geval is het waar, wat de Arnh. Ct. zegt Men wil wetten maken tegen den handel in «blanke slavinnen" maar is er van wetten wel iets te wachten, zoo lang de menschen handelen als de vrouw te Sel zaete op de Belgische grenzen? Ais meisjes en moeders op die wijze te werk gaan, is het toch waarlijk haar eigen schuld, als zij in het verderf loopen. Om zulke dingen te voorkomen, die waarschijnlijk niet enkel in Selzaete zich zullen voordoen, zou men eene wet moeten maken, die de menschen tegen zich zeiven beschermt. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. De herroeping van het edict van Nantes op 18 October 1685 is een gewichtig evenement in de ge schiedenis der Christelijke kerk. Toen Hendrik IV, bekend om zijn gezegde «Parijs is wel een mis waard", den troon van Frankrijk bestegen had, waarborgde hij den Protestanten, niettegenstaande hij hunne zijde verlaten had, vrijheid van godsdienst door de uitvaar diging van een edict, geteekend te Nantes in 1598 en dat voor onherroepelijk werd verklaard. De ver volgingen, waaronder de belijders der nieuwe leer van Frans I en Karei IX zooveel te lijden hadden gehad, hielden op en hun werden zelfs politieke rechten en volkomen staatsburgerschap verleend. Frankrijk zelf genoot daarvan de schoonste vruchten, want onder de aanhangers van het Protestantisme bevonden zich vele nijveren en gegoeden. Lodewijk XIV, een zedeloos vorst, aangespoord door madame de Maintenon, die in een bigottisch leven hare vroegere zedeloosheid wilde boeten, begon de Protestanten weder te ver volgen. Geplaagd met ondraagbare inkwartieringen, geteisterd door de dragonnades en meermalen verwezen naar de galeien, was hun toestand niet om uit te houden. En toen de vorst gewezen werd op het edict van Nantes, beging hij de onbeschaamdheid van dat edict te herroepen. Meer dan 600 predikanten met hunne volgelingen verlieten Frankrijk en zochten en vonden eene wijkplaats in Zwitserland, Duitschland, Engeland en Holland, welke landen nu de vruchten inoogsten, die Frankrijks koning moedwillig verworpen had. Bijna overal verrezen de Waalsche gemeenten en de leden van deze, dankbaar voor de verleende gast vrijheid, werden weldra nijvere burgers van den Staat. Ds. D. P. M. Huet, nakomeling van den refugié Gideon Huet, uit wiens geslacht 9 predikanten ge sproten zijn, waarvan gezegde predikant wellicht de laatste zal zijn, herdacht op gisteravond in de Her vormde kerk de gebeurtenis van vóór twee eeuwen. Na een geschiedkundig overzicht, zoowel van do ves tiging der refugié's in Nederland, als van de Waalsche gemeente te Goes, van wier laatste predikant de klein kinderen nog in ons midden gevestigd zijn, sprak hij een opwekkend en van warme ingenomenheid getuigend woord over de ware verdraagzaamheid als een der grootste, zoo niet de grootste der Christelijke deugden. Tot grondslag zijner rede legde de spreker Hand. XII, vs. 1 3, terwijl zijne toespraak, begonnen met het zingen van Ps. 72 vs. 7 en afgewisseld door Gez. 156 vs. 1 en 3, besloten werd met Gez. 50 vs. 4. Kolijnsplaat. Bij de op Zaterdag 17 Oct. alhier gehouden stemming voor zes leden van het kiescollege bij de Hervormde kerk zijn de vier aftredende leden, de heeren J. H. Bybau, N. Tazelaar, J. Haringman en A. Van der Weel, herkozen. Voor de heeren Mar. De Regt Jz., inmiddels ouderling geworden, en W. Wondergem, die de gemeente verlaten heeft, zijn ge kozen de heeren Mark. De Regt Jz. en J. Cooman. Van de 180 stemgerechtigden waren slechts 85 op gekomen. STATISTIEK Comité tot wering van Schoolverzuim te Goes, over September 1885. Op de School A waren gedurende deze maand 143 kinderen. Onder dezen waren: 122 kinderen, die geen enkelen schooltijd verzuimden, 18 van 110 verzuimen, en 3 meer dan 10 verzuimen hadden. Het gemiddeld verzuim was 27v percent op het geheele aantal scholieren en schooltijden, tegen 37ii> percent over dezelfde maand in 1884. Op de School B waren 299 kinderen, waaronder 280 zonder eenig verzuim, 14 die van 110 verzuimen hadden, en 5 met meer dan 10 verzuimen. Het gemiddeld verzuim was 1 percent, tegen l'/io percent over dezelfde maand in 1884. Op de School C waren 208 kinderen, waaronder 157 zonder verzuim, 39 met 110 verzuimen, 12 met meer dan 10 verzuimen. Het gemiddeld verzuim was 5 percent, tegen 69/i„ percent over dezelfde maand in 1884. Op de School D waren 53 kinderen, waaronder 41 zonder eenig verzuim, 10 met 110 verzuimen, 2 boven de 10 verzuimen. Het gemiddeld verzuim was 4 percent, tegen 11 percent over dezelfde maand in 1884. Het verzuim op de openbare scholen te zamen van 1 Januari af tot uit. Sept. 1885 bedroeg 3'/,percent, tegen 39/u> percent over 't zelfde tijdvak in 1884. De heer Elsacker, waarnemend hoofd der school te Westkapelle, is Zaterdag definitief als zoodanig benoemd. De burgemeester van Eist (Betuwe) heeft ge weigerd eene oproeping van sollicitanten te doen voor eene vacature van onderwijzeres te Lent, op eene jaar wedde van 400, nadat tot dusver die jaarwedde 600 had bedragen. Rechtszaken. In ons vorig no. stond onder de veroordeelden door de arrond. rechtbank te Middelburg o. a. J. B. De K., 14 j., te Ierseke, wegens diefstal tot dagen cel (door niet-invulling van onzen berichtgever). Dit moest zijn8 dagen cel. Landbouw en Veeteelt. De Nederlandsche Maatschappij voor tuinbouw en plantkunde heelt de onderstaande prijsvragen uit geschreven 1. Wat is de oorzaak van het kankeren en wrak worden der boomen, bepaaldelijk onzer ooftboomen Is er meer dan éene soort van kanker en, zoo ja, hoe worden deze van elkander onderscheiden Welke mid delen kunnen met vrucht tegen het kankeren worden aanbevolen Prijsgouden medaille en 200 gulden. Antwoorden in te zenden vóór 1 Mei 1888. 2. Eene handleiding voor het uitoefenen der broeierij en warmoezerij (in het groot) geschikt voor Nederland. Prijs: gouden medaille en 100 gulden. Antwoorden in te zenden vóór 1 Mei 1887. 3. Eene duidelijke beschrijving en beoordeeling, liefst toegelicht door eigen onderzoekingen,van de kunstmatige kweeking der planten, zooals het stekken, afleggen, scheuren, marcotteeren enz., met uitzondering van het veredelen (oculeeren, enten enz.), van planten van ver schillenden aard, met aanwijzing van den tijd wanneer de bewerkingen moeten geschieden, van aardsoorten, van de warmte, van de plaats en van verdere, daarop betrekking hebbende bijzonderheden. De beschrijving dient door afbeeldingen (oorspronkelijke of goede kopieën) toegelicht te worden. Prijs: gouden medaille. Antwoor len in te zenden vóór 1 Mei 1888.

Goessche Courant | 1885 | | pagina 1