1885. N®. 123. Zaterdag 17 October. 72ste jaargang. Bij dit nornmer behoort een bijvoegsel. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 et», met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich- voor Rotterdam aan het van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Advertentiebureau en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prije slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regeL 2o. So. 4o. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES doen te weten, dat door den Raad der gemeente in zijne verga dering van den 20 Augustus en 2 October 18S5 is vast gesteld de volgende verordening VERORDENING regelende het Lager Onder wijs in de gemeente Goes. Art. 1. Er wordt in de gemeente Goes lager onderwijs gegeven in vijf openbare scholen, te weten lo. Een voor kinderen van gegoeden (school A) Een voor kinderen van mingegoeden (school B) Een voor kinderen van niet bedeelde onvermogenden (school C) Een voor verpleegden in het weeshuis en voor kin deren van bedeelden (school D) 5o. Een voor meisjes (school E.) Art. 2. De avondschool aan school A is voorbereidingsklasse voor jongens voor het middelbaar onderwijs en voor meisjes voor school E. De avondschool aan school B is bestemd als voorbereidings klasse voor hen, die tot de burgeravondschool wenschen toe gelaten worden. De avondschool aan school C is herhalingsschool voor hen die het gewoon schoolonderwijs hebben genoten. Aan de avondschool van school D wordt herhalingsonder- wijs aan de weezen gegeven. Art. 3. Op de eerste vier in art. 1 genoemde scholen omvat het onderwijs de vakken, genoemd in art. 2 der wet van 17 Augustus 1878 (Staatsblad no. 127) onder de letters a tot en met k. Het onder letter k bedoelde vak wordt aan de vrouwe lijke leerlingen der scholen B, C en D onderwezen in het lokaal wijk A no. 212a aan de Beestenmarkt. Het in art. 21 der wet op het lager onderwijs bedoelde leerplan wordt voor de scholen B, C en D, ook wat betreft het onder letter k genoemde vak door de hoofden der scholen gezamenlijk vastgesteld. Op de onder no. 5 in art. 1 bedoelde meisjesschool omvat het onderwijs de vakken genoemd in art. 2 der bovenaan gehaalde wet onder letters a tot Jen met p en t. Art. 4. Om als leerlingen de scholen te kunnen bezoeken moeten de kinderen door Burgemeester en Wethouders zijn toegelaten. De toelating zal plaatshebben eenmaal 'sjaars en wel met 1 September. Voor de avondschool aan school B heeft de toelating mede met 1 September en voor de herhalingsschool van school C met 1 November plaats. In buitengewone gevallen kunnen leerlingen ook tusschen- tijds, het hoofd der betrokken school gehoord, worden toe gelaten. Art. 5. Om tot de scholen A, B, C en D te worden toegelaten, moeten de kinderen op 1 Januari van het jaar hunner toe lating het zesde levensjaar zijn ingetreden. Kinderen die aan stompzinnigheid (idiotisme) lijden worden niet toegelaten. Art. 6. School E is toegankelijk voor meisjes die de vijfde klasse aan een der andere openbare scholen in deze gemeente heb ben afgeloopen. Van elders of van andere scholen komende, onderwerpen zij zich aan een proefwerk. Art. 7. De avondscholen zijn toegankelijk die aan school A voor de leerlingen welke de vierde klasse hebben afgeloopen die aan school B voor kinderen die de vierde klasse van eene der openbare lagere scholen in deze gemeente hebben afgeloopen. (Zij die niet aan eene dier scholen onderwijs hebben ge noten en den leeftijd van 10 jaren hebben bereikt, moeten naar het oordeel van het hoofd der school, genoegzaam ont wikkeld zijn, om met vrucht de lessen aan die school te kunnen bijwonen.) die, aan de herhalingsschool, voor hen, die het onderwijs in de hoogste klasse der gewone lagere school met vrucht hebben genoten. Art. 8. De plaatsing der leerlingen in de onderscheidene klassen of afdeelingen geschiedt door het hoofd der school. Zij, die zich met de plaatsing der aan hun zorg toever trouwde kinderen bezwaard achten, kunnen de beslissing der plaatselijke commissie van toezicht inroepen. Art. 9. Door het hoofd der school kunnen hoogstens voor 8 dagen verwijderd worden a. Leerlingen die een kwartier uur na den aanvang van den schooltijd ter school komen b. die niet behoorlijk gereinigd zijn of aan eenige huid ziekte lijden; c. die, na bij herhaling te zijn vermaand, de orde in de school blijven verstoren. Van elke verwijdering wordt door het hoofd der school kennis gegeven aan ouders, voogden of verzorgers van leer lingen. Van eene verwijdering voor langer dan drie dagen wordt door hem kennis gegeven aan Burgemeester en Wethouders. Art. 10. Aan school A wordt een be waarklasse toegevoegd. Tot deze klasse worden geene kinderen toegelaten die den leeftijd van drie jaren niet hebben bereikt. Voor deze bewaarklasse geschiedt de toelating op 1 Maart en 1 September van ieder jaar. Art. 11. Door Burgemeester en Wethouders kan, na de plaatselijke commissie van toezicht gehoord te hebben, de toegang tot de scholen worden ontzegd aan a. kinderen van een onverbeterlijk wangedrag b. kinderen, die voortdurend blijk geven van volslagen onvatbaarheid. Zijnde deze verordening aan de Gedeputeerde van Zeeland, volgens hun bericht van den 9 October 1885, no. 5202/32 le afd, medegedeeld. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 16 October 1885. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. GOES, 16 October 1885. De heer M. G. Van Neck, leeraar aan de H. B. S. alhier, is aan den Minister voorgedragen om deel uit te maken van de Commissie, belast met het afnemen der examina in de Engelsche taal, Middelbaar Onderwijs. Met ingang van den 1 November a. s. zijn ook de volgende Ambtenaren bij de administratie der directe belastingen enz. verplaatstA." H. De Vlieger, com mies 2e klasse, van St. Kruis naar Ellewoudsdijk W. Vijverberg, commies 3e klasse, van Walsoorden naar Roedekenskerke. In de Prot. Noordbr. wordt de aandacht ge vestigd op een woord, door den heer A. Van Dedem in de Tweede Kamer bij bet adresdebat gesproken, en wel hierover, dat de levensstandaard" in onze dagen veel te hoog is opgevoerd. «Zeer juist"! roept het blad, de levensstandaard is te hoog, en het geeft, om dit duidelijk te maken, een paar voorbeelden. «Ieder en een iegelijk uit de zoogenaamde groote wereld" wil den schijn aannemen alsof hij duizenden 's jaarlijks kan verteren ensommigen gaan dientengevolge in werkelijkheid gebukt onder iïnan- ciëele zorgen. En in de kleinere en kleine wereld, de zelfde verschijnselen, ja zelfs pro rato in nog veelmeer algemeenen zin. «Ziet eens om u in de groote steden. «De in den ouden tijd eerzame kruidenier, die in vroeger jaren met zijn zoons en dochters aan de deur kwam staan, als er een min of meer genietbaar draai orgel in aantocht was en die dan van die muziek ge noten thans zit hij in zijn «salon" te luisteren naar een of ander meesterstuk van muziek, dat door een of twee zijner dochters met ponneyhaar en in elegante toiletten, op de pianino vermoord wordt. De zoons voldoen aan hunne muzikale behoeften in een «café chantant", waar ze in één avond meer verteren dan vroeger het geheele gezin per dag kostte. «De slager, die 80 a 90 procent minder voor in koop van slachtvee betaalt, dan vóór eenige jaren, kan zijn vleesch ternauwernood tien procent afslaan, omdat zijn manier van leven zooveel hooger is ge worden, dat hij daaraan de 80 a 90 procent sonver- diende" winst geheel besteedt. «De zijden japonnen, de met velours d' Utrecht over trokken canapé's en stoelen, de groote spiegelruiten en zijn d harddravers" kosten hem heel wat". De tijden zijn slecht, voorzeker! maar nog slechts weinigen nemen het middel ter hand, dat den druk der tijden kan doen verminderen, nl.«op meer be scheiden voet te gaan leven". Het blad vertrouwt, dat, wordt ook op dit gebied bezuiniging ingevoerd, veel ellende zou worden verzacht en hoopt, dat dit denkbeeld nog dikwerf het volk zal worden voorgehouden. «Ieder", dus luidt het aan 't slot, «steke met moed de hand in eigen boezem en gebruike het middel, dat hij in zijn macht heeft, om de melaatschheid onzer dagen de weelde, te bestrijden". Al zijn die voorbeelden misschien wat sterk gekleurd, zoo komt het ons toch voor dat het bovenstaande een zeer behartenswaardigen wensch bevat. Kruininge. Door den gemeenteraad van Krabben- dijke is de begrooting voor 1886 vastgesteld in ont vang en uitgaat op f 11031,87% de hoofdelijke om slag is uitgetrokken met f3500 of flOO minder dan voor 1885; de kosten van het onderwijs zijn begroot op f3479; de post voor onvoorziene uitgaven bedraagt f 199,46%. Z. M. heeft ongegrond verklaard het beroep van den gemeenteraad van Grijpskerke tegen een besluit van Ged. Staten, waarbij de ligger der wegen en voet paden van die gemeente is vastgesteld. Het geschil betrof de vraag of het onderhoud van overwegen of over wegelingen loopende voetpaden be hoort te worden gebracht ten laste van de aanpalende grondgebruikers dan wel van de gemeente. Met handhaving van het besluit van Ged. Staten is door den koning beslist dat de gemeente verplicht is tot onderhoud van zoodanige voetpaden. (M. Ct.) Gisterochtend liep te Vlissingen met goed ge volg van de werf der kon. maatschappij «De Schelde" te water het schroefstoomschip «Mossel besterad voor de oesterteelt in de Zuiderzee, en gebouwd voor rekening der maatschap «Oesterteelt Arasteldiep". Reeds is gisteren te Vlissingen met den aan bouw van het nieuwe Bad-IIotel een begin gemaakt, nadat per telegram uit Antwerpen was gemeld, dat den heer Lock te Steenbergen het werk was gegund. Met het uitgraven in het duin voor de fundeeringen is men met één ploeg begonnen. Een groot aantal werklieden staan toe te zien, met het verlangen om ook te mogen beginnen. (N. Ii. Ct.) De opbrengst der Rijksmiddelen over September is hooger dan die van de overeenkomstige maand van het vorig jaar. Toch zal men daaruit bezwaarlijk kun nen afleiden, dat er eindelijk een, zij het ook kleine, toeneming van welvaart is te bespeuren. Wat toch is het geval Het personeel, dat om bekende redenen achterlijk is gebleven, begint thans ruimer te vloeien en brengt 343,000 meer op dan in September 1884. Het gedistilleerd, dat verleden jaar tengevolge van de ruime inslagen van de maand Juli betrekkelijk weinig opbracht, geeft thans 293,000 meer. Het successie recht, dat toen toevallig laag stond, werpt f 250,000 meer af. Deze verhoogingen, die moeielijk als maat staf voor een beteren toestand kunnen gelden, bedra gen ton meer dan de vermeerdering van het totaalcijfer. Daartegenover staan dan ook min gunstige verschijnselen: invoerrechten en loodsgelden zijn lager; het patentrecht blijft achterlijk; de accijnzen op wijn, zeep en bier brengen insgelijks minder op; registratie rechten vallen tot het ongekend lage cijfer van f 456,000; zelfs posterijen en telegrafen waren iets ten achteren. Intusschen is de raming met 1 millioen over troffen, voornamelijk door de opbrengst der directe belastingen en der accijnzen. Dit heeft tengevolge dat wij thans aan 't eind der 9 maanden nog (4,385,000 achter zijn, welke som in 3 maanden moet worden ingehaald, willen wij niet onder de raming blijven. (Vad.) Wij vernemen, dat het Stout der brouwerij «De Gekroonde Valk", te Amsterdam, dat reeds in Frankrijk burgerrecht verkreeg, thans ook is toege laten in de hospitalen te Antwerpen, na herhaalde proefnemingen, waaruit zijne versterkende eigenschap pen zijn gebleken. Men schrijft uit Rozendaal aan 't Nieuws v. d. D Tengevolge van het ongunstige weder zullen de suikerfabrieken verplicht zijn nu reeds het werk te staken, daar er geene bieten worden aangevoerd. De landbouwers kunnen de bieten, die op het land gerooid en afgesneden liggen, niet afrijden. De suikerfabriek der firma Janssens, Van Weel, Smits Co. heeft reeds opgehouden en de werklieden tot nader order bedankt. De N. R. Ct. verneemt dat de rechtbank te 's-Hage, in raadkamer vergaderd, den socialist Van Raaij ter zake van beleediging van een hoog regeerings- lichaam in een gedrukt geschrift een stemrechtlied verwezen heeft naar eene der openbare terechtzittingen voor strafzaken, in het laatst dezer, of het begin der volgende maand te houden. Naar men verneemt, zal het O. M. in hooger beroep komen tegen de uitspraak van de rechtbank te Rotterdam in de zaak der aanvaring van de «Oude Maas" door de «Zeemeeuw". Een der notarissen in het arrondissement Breda heeft zich bij de Regeering beklaagd, dat door ver schillende gemeente-secretarissen de betrekking van zaakwaarnemer wordt uitgeoefend, in strijd met artikel 63, j° artikel 99 der gemeentewet. Erkennende dat het toezicht op de gemeente-secre tarissen in de eerste plaats aan den gemeenteraad behoort, geeft hij in overweging, om, nu eene wijziging van eenige artikelen der gemeentewet in behandeling is, in die wet eene bepaling op te nemen, waarbij aan een hooger gezag bevoegdheid wordt gegeven, hande lingen van secretarissen en ontvangers, die met de gemeentewet in strijd zijn, te keer te gaan, wanneer de gemeenteraad hierin nalatig blijft. *T~~I ITTHTI I' H 11II II I— I II I Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. In de zitting van gisteren werd de discussie voortgezet over de wijzigingen in het wetboek van Strafvordering. De amendementen der heeren Gratama en De Meijier op art. 50, om eene principiëele beslissing uit te lokken over de eeds-quaestie, zijn verworpen met 42 tegen 21 stemmen. Uit de discussie bleek, dat vele voor standers der eedsregeling met de door den heer Meijier voorgestelde wijze niet ingenomen waren. Aangenomen zijn verder de amend, van den heer A. Mackay om ook de verdachten desnoods te doen hooren door den rechter hunner woonplaats, om geen tolk verplichtend te stellen bij ondervraging van vreem delingen door de rechter-commissarissen, om dezen de bevoegdheid te geven in het belang der nasporingen deze op te dragen aan de hulp-officieren van Justitie,

Goessche Courant | 1885 | | pagina 1