Berichten van verschillende zijden houden in, dat het nog niet geheel zeker is dat de gesubsidieerde Duitsche poststoombooten, naar Azië en Australië Vlis- singen zullen aandoen. Wel is waar is bij overeenkomst tusschen den Nordd. Lloyd en de Duitsche Regeering bepaald, dat te Vlissingen aangeloopen moet worden, doch de Bremer handelaars trachten nu deze bepaling in dien zin te veranderen, dat hun toegestaan wordt, de van Zuid-Duitschland te Vlissingen aangeboden goederen voor hun rekening zonder verhooging van vracht per spoor of, wanneer er grootere partijen zijn, met een kleine stoomboot af te halen en naar Bremer haven te brengen, zooals ook met de te Hamburg aangeboden goederen gedaan zal worden. Voor het geval dit voorstel mislukken zou, willen de Bremer kooplieden voor gemeenschappelijke rekening en masse, als cement, balen enz., verschepen en de stoombooten daarmede opvullen, zoodat, daar dan geen ruimte meer overschiet, de booten niet noodig hebben een andere haven aan de Noordzee binnen te loopen. De Bremers beweren, dat zij en de Hamburgers lang genoeg onder de concurrentie van Antwerpen en Rotter dam te lijden hadden en nog lijden, en nu al het mogelijke zullen doen, om hun expeditiehandel te ver- grooten. (IV. v. d. D) Zaterdag werd te Utrecht de alg. verg. van het Tooneelverbond gehouden. Uit het jaarverslag bleek, dat zoo geen der 17 afdeelingen bezweek, de achter uitgang in leden niet onbelangrijk is. Voor zoover dit kan worden nagegaan, bedraagt hun aantal thans ongeveer 1730 tegen 1800 verleden jaar. Leeuwarden heeft zich van het verlies van zijn 50 leden, het vorige jaar geleden, tot dusver niet kunnen herstellen. De afdeeling Goes telt 12, de afd. Middelburg 39 leden. In beide valt weinig nieuw leven op te merken. De poging van eerstgenoemde afdeeling om door een garantiefonds tooneelvoorstellingen mogelijk te maken, had het vorige jaar niet dat succes, dat men er van verwachtte en moedigde niet aan de proef te herha len. Het verslag bevatte de beste wenschen voor die jeugdige afdeelingen. Tegenwoordig waren twaalf afdeelingen, uitbrengende een en zestig stemmen. Goes was niet, Middelburg wel vertegenwoordigd. Op voorstel van Amsterdam is de vraag betreffende de reorganisatie van de Tooneelschool aangehouden tot de eerstvolgende algemeene vergadering, na ver werping van het voorstel Den Haag en dus met hand having van het voorbereidend onderwijs op de Too neelschool. Besloten werd het tijdschrift van het verbond, waar van de opheffing was voorgesteld, te handhaven, doch er zal op bezuinigd worden. De directeur en sommige leeraren en leeraressen der Tooneelschool hebben vrij willig tijdelijk afstand ged.ian van een deel van hun tractement met het oog op den financiëelen toestand van het verbond. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Kapelle. Na eene vacature van nog geen 6 maan den mag de Herv. gemeente te Biezelinge na slechts eenmaal te hebben beroepen zich weder in een eigen predikant verheugen. De candidaat dr. W. Van der Becke Callenfels werd jl. Zondagvoormiddag aldaar bevestigd door den heer ds. L. S. Van Stein Callenfels, predikant te Heerde in Gelderland, naar aanleiding van Ev. Johannes 15 vers 1 en 2. Behalve door den bevestiger werd nog aan de handoplegging deelgenomen door den consulent ds. Van Hoek, predikant alhier, benevens nog 2 andere predikanten. Gedurende deze plechtigheid werd den nieuwen leeraar door de gemeente Psalm 134 het 3e vers toegezongen. Des namiddags ving hij zijn dienstwerk aan naar aanleiding van Romeinen 1 vers 16 On danks het minder gunstige weder, was toch bij beide plechtigheden een groote massa toehoorders opgekomen. Bath. Naar men uit goede bron verneemt, worden door eenige personen te Rilland pogingen aangewend om de Herv. kerk met pastorie alhier te doen afbreken, om alsdan in de plaats daarvan een zoodanige te Rilland te doen bouwen. Door kerkvoogden der Herv. gem. te 's-Heeren- hoek is de jaarwedde van den te beroepen predikant tot 1200 verhoogd, met flinke pastorie en grooten tuin. D. Dr. C. C. Schot, pred. te Tolen, heeft bedankt voor het beroep naar Zoutelande. De heer G. Lampen, pred. te Kruininge, herdacht de vorige week onder vele blijken van belangstelling den dag, waarop hij vóór 25 jaar het predikambt in de Chr. Ger. kerk aanvaardde. (iV. R. Ct.) Den 18 October is het de 200e verjaardag van de herroeping van het Edict van Nantes. De reünie van afgevaardigden der Waalsche kerken heeft de kerkeraden uitgenoodigd, de godsdienstoefening op den 18 Oct. aan de herdenking van dat feit te wijden, terwijl de gemeentenaren zijn uitgenoodigd om, als stoffelijk blijk van belangstelling, bijdragen te schenken voor het fonds ter voorziening in de geestelijke be hoeften der gemeenten, waar eigen middelen ontbreken. Tot kapelaan bij de Roomsch-kath. gem. te Zie- riksee is benoemd de heer Moes, van het semenarie te Warmond. Kruininge. Door den gemeenteraad is Zaterdag aan den heer J. H. J. Bartelse, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend, met ingang van 1 November, als onderwijzer met hoofdakte aan de school op het dorp zulks wegens zijne benoeming tot hoofd der school no. 2 te Wemeldinge. In zijne plaats werd benoemd de heer J. N. Elen- baas te Heinkenszand, met wien op de voordracht stonden de heeren A. Minderhoud te 's-Heer Arends- kerke, B. Polderman te Papendrecht en D. Dammes te Hendrik-Ido-Ambacht. De gemeenteraad van Stavenisse heeft besloten bij het besluit van hh. Ged. Staten, betreffende het verminderen der onderwijzerstraktementen, voorloopig te berusten, zoodat de thans in functie zijnde onder wijzers hun jaarwedde blijven behouden. Door ingezetenea uit Bergen-op-Zoom is een adres aan den Minister van binnenlandsche zaken gezonden, om de toelating te verzoeken van meisjes tot de lessen der R. H. B. S. De afwijzende beschikking van den Minister op een vroeger ingediend soortgelijk adres was voornamelijk gegrond op gebrek aan localiteit, een bezwaar dat bij het nieuwe gebouw niet gelden kan. Te Zetten heeft men met veel genoegen verno men, dat het Gymnasium (Opleidingsschool) er zal gevestigd blijven. Men dankt zulks voornamelijk aan de ijverige pogingen van de* directeur, den heer F. P. L. C. Van Lingen. (D.) Het aantal candidaten voor de onderwijzers examens (art. 56a) in het geheele land bedraagt 932. Landbouw en Veeteelt. Kapelle. Gewoenlijk heeft men hier na afloop van den arbeid op den akker eene goede bron van verdienste in de werkzaamheden aan de wisschen, waardoor dan een massa arbeiders Voor een groot gedeelte van den winter voor de grootste armoede zijn gevrijwaard. Dit jaar zal hieraan echter vrij wat minder dan ge woonlijk te verrichten zijn. De wisschen toch zijn over het algemeen zeer min van qualiteit, het grootste gedeelte is te klein en alzoo voor den handel totaal ongeschikt, zoodat ook hier evenals elders meer dan gewoonlijk door velen met weemoed de winter te gemoet wordt gezien. De schade, welke in deze ge meente door het mislukken van dit product zal geleden worden, kan gerust op eenige duizende guldens ge rekend worden. In het kanton Oostburg werd door de ijverige pogingen van den heer G. A. Vorsterman van Oijen te Aardenburg den 7en dezer eene Maatschappij op gericht tot onderlinge verzekering tegen schade, ver oorzaakt door hagelslag, en zijn aanvankelijk 32 land bouwers als lid tot die Maatschappij toegetreden. Men schrijft in de N. Rott. Ct. uit Noord-Beve land Na de langdurige droogte van dezen zomer is met den herfsttijd eene vochtigheid ingetreden, die al mooi op weg is, de volharding van hare voorgangster na te volgen. Het klaar maken van den grond voor de winterzaaiing heeft er echter niet onder geleden. Aan de vrij sterke vorst van den laatsten winter, gevolgd door den drogen zomer, is het te danken, dat de ondergrond zich in den besten staat bevindt, zoodat men thans met drie paarden dieper kon ploegen, dan in lange jaren het geval was. Van den drogen tijd is ook terdege partij getrokken om de watergangen uit te delvendaarbij zijn de heulen en dammen van be hoorlijk wijde buizen voorzien, zoodat met gerustheid het natte getijde verder kan worden afgewacht. Met dat al is de tegenwoordige gure weersgesteldheid niet zeer opwekkend voor hen, die het weinige veldwerk, dat nog onafgedaan bleef, voor hun rekening hebben. De indruk, dien het dorschen van 't graan tot heden gaf, kan worden samengevat in«qualiteit goed, beschot boven het middelmatige, vooral der tarwe, stroo, op enkele uitzonderingen na, zeer voldoende". De erwten en boonen laten laten zeer veel te weuscben over. De ajuin kreeg te laat regen om eene goede opbrengst te leveren. De lage markt doet sommigen besluiten hun voorraad te bewaren. De paardenpenen zijn behoudens uitzondering slecht de bladluis heeft den groei belet. De suikerpenen, waar van er maar weinig te velde staan, zijn niet groot van stuk en niet overal voldoende opgekomen. Slechts de enkelen, die voor eigen rekening hebben uitgezaaid, kunnen tengevolge der hoogere prijzen tevreden zijn. De aardappelen gaven voldoende opbrengst, z;jn vrij gebleven van de ziekte, uitstekend van hoedanigheid, en meerendeels onder gunstige omstandigheden gerooid. De prijs beweegt zich rondom ƒ1.50. Enkele partijen werden hooger opgekocht. Van het fruit hebben de peren de verwachting bevredigdappels zijn er minder. Naar men uit Wageningen meldt, zijn op de proefvelden der Rijkslandbouwschool dit jaar aardap pelen gepoot volgens de Gülichsche methode. Dientenge volge verkreeg men een buitengewone opbrengst, naar berekening 600 H L. per hectare. Ook dit jaar trof men op de proefvelden weer aard appelen aan uit zaad gekweektmen had zaad ont vangen uit Sutton, Engeland. Onder de zaailingen wer den uitmuntende soorten opgemerkt, die zeer goed de hier inheemsche kunnen verdringen. Dagbl OPENBARE VERGADERING VAN DEN Baad der gemeente Goes, op ZATERDAG den 10 OCTOBER 1885, des namiddags te 3 uren. Voorzitter de heer mr. J. G. De Witt Hamer burgemeester. Tegenwoordig 11 leden en de secretaris. Afwezig met kennisgeving de heeren C. L. M. Lambrechtsen en dr. A. Isebree Moens. I. De notulen der vergadering van den 2 October jl. worden gelezen en goedgekeurd. II. De Voorzitter doet mededeeling, dat op heden heeft plaatsgehad de verpachting van de volgende eigendommen der gemeente, waarvan de uitslag was, dat zijn gegund: a. de hoveniering in de voormalige Zoute Vest aan Leendert Korstanje voor f 10; b. het vroegere Ravelijn aan de Westzijde van den Havendijk aan Pietèr Van Ast voor f 65; c. het grasgewas van de dijken buiten de Bleek- veldsche barrière aan P. Schrijver Cz. voor f 25; d. het grasgewas van den 's-Heer Hendrikskinderen- dijk aan M. Rijk voor f 25 alles per jaar. De Voorzitter doet daarbij opmerken, dat deze ver pachting eene mindere opbrengst van f 67 per jaar oplevert, hetgeen bij den gedrukten toestand van den landbouw verklaarbaar is. III. Als ingekomen stuk wordt ter tafel gebracht eene aanvrage van de wed. M. Van der Reit om haar in gebruik aftestaan eene oppervlakte van 16.10 Ma. water in de Vest bij de wollen-wasscherij vóór den Keizersdijk, welke aanvrage wordt gesteld in handen .van burg. en weth. tot voorbereiding van behandeling. IV. Aan de orde is de benoeming van een hoofd der bewaarschool voor on- en minvermogenden, tevens belast met het onderwijs in de handwerken aan de leerlingen der scholen B, C en D. De Voorzitter geeft daarbij te kennen, dat door Burg. en Weth., (wat de laatstgenoemde betrekking betreft, in overleg met den arrondissements-schoolop- ziener, na ingewonnen bericht van de hoofden der scholen) eene voordracht is opgemaakt, bestaande uit de dames Y. J. Meines, hoofd eener bewaarschool te Tiel. W. Jager, hoofd eener bewaarschool te St. Anna Parochie. D. C. Van Holk, helpster aan de Nuts-bewaarschool te 's Gravenhage. Hij (de Vooizitler) brengt daarbij in herinnering dat aan de tegenwoordige titularesse een eervol ont slag is verleend tegen 15 October, en stelt voor, dadelijk tot benoeming over te gaan. Hiertoe besloten zijnde, worden door den Voorzitter de heeren Jhr. Flugi Van Aspermont en Kakebeeke uitgenoodigd als stemopnemers te fungeeren. Bij de opening der stembriefjes blijkt, dat mej. Y. J. Meines met algemeene stemmen is benoemd. V. Thans komt opnieuw in behandeling de aan vrage van het Burgerlijk armbestuur, om intrekking der machtiging, verleend bij besluit van 23 December 1878 no. VII, tot tijdelijke belegging van het kasgeld, omtrent welke aanvrage de beslissing ter vorige ver gadering is uitgesteld op voorstel van den heer M. De Jonge Jz., ondersteund door de heeren B. M. Den Boer en dr. G. T. Callenfels. De Voorzitter heropent de beraadslaging over het voorstel van burg. en weth. tot inwilliging dier aan vrage. De heer M. De Jonge Jz. zegt, dat hem is gebleken, dat het advies der financiëele commissie, zoowel als het voorstel van burg. en weth. omtrent de aanvrage van het Burg. armbestuur in 1878 de strekking had den, om het bestuur der instelling verantwoordelijk te stellendat echter in het voorstel van burg. en weth. de op die verantwoording betrekking hebbende woorden zijn doorgehaald, en dat dan ook in het extract uit de notulen, 't welk aan het Armbestuur is uitgereikt, met geen enkel woord van persoonlijke verantwoordelijkheid is melding gemaakt, zoodat het Armbestuur recht had te schrijven zooals het deed. Met het oog op gezegd extract en hetgeen in de ver gadering van 10 Juli jl. is besloten, ziet hij zich in de treurige noodzakelijkheid, om te stemmen vóór het voorstel van burg. en weth. De Voorzitter acht den tegenwoordigen raad volkomen bevoegd eene andere opinie te hebben dan die van 1878, maar als men de stukken goed leest, dan komt men tot de overtuiging, dat de raad niet heeft ge antwoord op de aanvrage om de belegging te doen bij de Gredietvereeniging, maar met vrijlating in de keuze der instelling, bij welke de belegging zou plaats hebben, de machtiging verleend heeft, waardoor de verantwoordelijkheid bij het armbestuur bleef. Uit de discussie in 1878 blijkt daaromtrent niets, maar het besluit, beschouwd in verband met het advies der fin. commissie, doet duidelijk zien, dat de raad van 1878 dacht de verantwoordelijkheid aan het armbe stuur te laten. De tegenwoordige raad kan echter zelfstandig oordeelen en alle quaestie wegnemen. De heer M. De Jonge Jz. herneemt, dat hij in de vorige vergadering uitstel van behandeling heeft verzocht om te zien, waar de oorzaak ligt der vergissing, die er heerscht. Dezen Raad acht hij niet bevoegd een besluit van 1878 in te trekken, maar wel om terug te komen op eene opinie, door den Raad in 1878 geuit. Hij vindt het zonderling, dat de fm. commissie en B. en YV. in 1878 de verantwoordelijkheid van het Burg. Armbestuur uitspreken, en in het aan het bestuur der instelling gezonden besluit daarvan met geen enkel woord wordt melding gemaakt. Het voorstel van B. en Wom de machtiging tot het tijdelijk beleggen van kasgeld in te trekken, wordt in omvraag gebracht en met algemeene stemmen aan genomen. De vergadering is daarna op de gewone wijze gesloten. Buitenlandsch Overzicht. De buitenlandsche staatkundige gebeurtenissen leve ren nog steeds weinig nieuwe gezichtspunten op. De verkiezingen in Frankrijk, waarvan de uitslag einde lijk bekend is, hebben aan de republikeinen en vooral aan de opportimisten een gevoeligen slag toegebracht en het bewijs geleverd, dat men van de politiek van Ferry, inzonderheid van zijne koloniale politiek, weinig is gediend. Het zou intusschen misschien niet juist zijn daaruit te besluiten, dat het Fransche volk meer con servatief of meer radicaal is geworden al is het poli tieke leven bij de Franschen vrij wat grooter dan bij ons, de eenvoudige landbewoner bekommert zich daar toch ook niet in de eerste plaats om het staatsbelang. Maar wat hem wel deert, is het feit, dat zijn zoon naar Tongking, Annam of Madagascar wordt gezonden om daar gevaar te loopen aan de cholera te sterven wat hem wel hindert, dat zijn de groote geldelijke offers, welke de veroveringspolitiek der laatste jaren heeft geëischt. Daaraan moet dan ook vermoedelijk de val der opportunisten worden toegeschreven en waar men dezen in geen geval wilde, daar heeft de geestelijkheid het hare eraan toegebracht om den con servatieven de overwinning te bezorgen. De verschillende fracties der republikeinsche partij verkondigen nu overal de leer der aaneensluiting en wanneer die bij de aanstaande herstemmingen werke lijk plaatsvindt, dan kunnen de republikeinen nog over eene voldoende meerderheid beschikken, die dan echter ook in de kamer zelve niet verbrokkeld mag worden. Na de treurige berichten, die uit Tongkin werden gemeld omtrent het vermoorden der Christenen door de Chineezen, seint generaal De Courcy thans dat bijna overal volmaakte rust heerscht en dat de Fransche garnizoenen in goeden staat en van alles voorzien zijn. Wanneer dit bericht werkelijk waar is, dan is het een heugelijk nieuwswanneer het echter een verkiezingsbericht moet zijn, dan komt het wel wat Iaat. De Bulgaarsche quaestie vordert ook niet veel. De gezanten der verschillende mogendheden hebben een ontwerp-verklaring opgesteld en aan hunne regee ringen toegezonden, doch omtrent het oordeel der ver schillende gouvernementen over dit stuk loopen de geruchten zeer uiteen. Terwijl sommigen toch meena», dat de regeeringen het zullen gotdkeuren en den Sultan dientengevolge zullen aanraden zich in de veteeniging der beide Bulgarijen te schikken, melden andere berichten, dat verschillende mogendheden ern stige bezwaren hebben ingebracht en dat tusschen de groote mogendheden eene gedachtenwisseling plaats heeft over den vorm van een gemeenschappelijken stap, waaraan ook Turkije zal. deelnemen, tot hand having van het Berlijnsche tractaat met wapengeweld tegen de verstoorders van de rust op het schier-eiland van den Balkan. Verder zou de stap van dien aard zijn, dat te Athene en Belgrado alle hoop op eene ondersteuning van eenige mogendheid zal zijn uitge sloten, indien Griekenland of Servie zich oorlogzuchtig mocht toonen. De Porte heeft intusschen zeer terecht verzocht, dat de mogendheden wat spoed zouden maken,'want dat tegen de dreigende houding van Servië en Grieken land een lijdelijk aanzien niet langer is voltehouden. De verschillende gezanten te Athene hebben ver klaard dat Griekenland zich gematigd moet betoonen en den Europeeschen vrede niet verstoren door onbe scheiden ondernemingen. Anders zon het de gunst van Europa verliezen en ook zichzelf in gevaar brengen. Het antwoord op dit advies is nog niet vernomen, doch vermoedelijk zal Griekenland wel niet toegeven, want de geestdrift daar te lande is algemeen en met de wapening en het zenden van troepen naar de grenzen wordt onafgebroken voortgegaan, zoodat de Sultan zich genoodzaakt heeft gezien zijnerzijds ook de grenzen te doen bezetten. Na verscheidene bijeenkomsten van Sir Henry Drum mond Wolff met Kiamil-pacha (grootvizier) en Aarifi- pacha, is eindelijk een algemeene basis voor eene verstandhouding tusschen Turkije en Engeland gevon den. Deze beoogt eene zoodanige hervorming in het civiel, militair en financieel beheer van Egypte, dat de Regeering van den Khedive voortaan haar eigen weg zal kunnen bewandelenook zijn er schikkingen gemaakt met het oog op Soedan, die ten voordeele van Egypte zullen strekken. Dé voorgestelde regeling wil geen Turksche troepen zendingen, doch stelt als beginsel vast, dat de ontrui ming der Engelsche troepen zoodra mogelijk zal moeten plaatshebben. Gemengde Berichten. In weerwil van ongunstige berichten uit Noord- Amerika vertrok dezer dagen toch daarheen een inge zetene van Borsele. Hij is een ongehuwde boerenknecht, wiens vader verleden jaar is voorgegaan en wien ver moedelijk de toestand in Kalamazo, waar hij zich ves tigde, meer toelacht dan die in Zuid-Beveland. Te Borsele is een schaap geslacht van 98 halve kilo's, dat niet minder dan 24 halve kilo's roed of vet in had. Men schrijft ons: Zondag den 18 dezer hoopt J. v. d. Meer, te Geersdijk, zijn 80sten geboortedag te vieren. Hij behoort tot het klein aantal nog overgebleven oud-strijders in deze provincie. Eenige zijner vrienden zijn voornemens den jubilaris een genoegelijken dag te bezorgen, Men schrijft aan de Amsterdammer Donderdagavond te 8 uur werd in het j»II6tel de Weerd" te Zieriksee door ds. Van Paassen, predikant te Kapelle (Zuid-Beveland) eene redevoering gehouden over de bestemming des menschen. Aan eenige opgeschoten jongens, die zich daar hoop ten te vermaken, werd de toegang tot de zaal belet, dat aanleiding gaf tot samenscholing, waarop de politie de menigte aanmaande om uiteen te gaan. Al spoedig trok eene groote bende jongens schreeu wende en tierende door de stad en weldra waren eenige honderden op de been. In de tusschenschool, de armenschool en bij enkele ingezetenen werden ruiten ingegooid, terwijl een hon denkar, die op een stoep stond, werd vernield. Te elf uur was alles rustig. Vrijdagavond was weder eene groote menigte op de straten en hebben de wanordelijkheden zich her haald. Bij verscheidene ingezetenen werden glasruiten ingegooid. De politie moest het lijdelijk aanzien. Zaterdag zouden er echter krachtige maatregelen worden genomen. Het volgende briefje, dat dienen meet om de Rijks-ambtenaren in kennis te stellen met een veran dering van rijpaard, ontving de veldwachter van Zeven huizen de vorige week. «Zevenhuizen 6 oCtober. wees zoo goet geeft mijn Paart is aan ik ben verandert van haar het is nu swart zoo tekent ik mij u vrient Naar men verneemt heeft zich Vrijdag bij den burgemeester te Vlissingen eene deputatie uit het kaaiwerkvolk aangemeld, [teneinde om werk te vragen. Bij geheele hoopen ziet men op verschillende plaatsen mannen staan, die sedert langen tijd zonder werk zijn. Heel secuur schijnt de sluiting in de gestichten Ommerschans en Veenhuizen niet te zijn. De vorige week toch ontvluchtten er weder zes manspersonen. Dit is in korten tijd, meenen we, reeds de derde maal. Evenals verleden jaar worden in de nabijheid van het Oude Schild op Tessel vele ladingen plant- mosselen op een der banken gestort, om later te kunnen worden afgeleverd naar Zeeland. Van den voorraad, welke een vorig jaar werd bijeenverzameld, ging een groot deel door stormvloeden verloren. Te Vlaardingen kreeg een knaap een eikel in de luchtpijp. Geneeskundige hulp mocht er niet in slagen het belemmerende voorwerp te verwijderen. Binnen een half uur tijds was de knaap reeds overleden. Het wapen van Engeland wordt, zooals bekend is door twee beesten vastgehouden.

Goessche Courant | 1885 | | pagina 2