5. N°. 121. Dinsdag 13 October. 72ste jaargang. Uitlotiiig aangegeven Obligatiën De Avondschool, Slachterij Sigarendroogerij Water in de Vest GOME De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag eu Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich' voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. De lijst van de ter in de gevestigde schuld der gemeente is opgemaakt en zal ter secretarie gedurende de laatste helft dezer maand ter visie liggen, terwijl de uitloting zal plaats hebben ten raadhnize, op Zaterdag den 7 November 1885, des namiddags te éen uur. Goes, den 10 October 1885. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DB WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. zijnde HERHALINGSSCHOOL (Hoofdde heer Ittmann), zal dit jaar een aanvang nemen op Maandag den 2 November, des namiddags te 5 uren. Aangifte van leerlingen, onverschillig van welken leeftijd, mits onder overlegging eener schriftelijke ver klaring van het hoofd eener school, dat zij het gewone schoolonderwijs hebben genoten, kan geschieden ter secretarie der gemeente, van Maandag den 12en tot en met Zaterdag den 24en October aanstaande. Goes, den 10 October 1885. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. Er is vergunning verleend tot oprichting van eene in het perceel Wijk A no. 120 aan JOHANNES VAN DER REIT, en van eene in het perceel Wijk C no. 15 aan JOHANNES LINSE. Goes, den 10 October 1885. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. Door'Mej. de wed. M. VAN DER REIT is eene aan vrage ingediend, om haar in gebruik aftestaan de opper vlakte van 16 Centiaren voor den Keizersdijk, ter plaatse waar zij thans de wol- wasscherij uitoefent. Eventuëele bezwaren tegen de inwilliging van dit verzoek worden ingewacht vóór Zaterdag den 17en October aanstaande. Goes, den 10 October 1885, Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HAR T MA N. 's-Gravenhage, 8 October. De afgevaardigden uit Middelburg en Goes hebben weder veel van zich doen sprekeij. De eerste, de heer Keuchenius, was bij het adres-debat weder als altijd langwijlig en zich bij zijn insinuatiën zoowel tegen Regeering als tegen politieke tegenstanders behendig schuilende achter wat Hooft noemde «het blanketsel des voorhebbens". De ander, de heer Lohman, achtte het niet beneden zich, om, teneinde van zijn anti revolutionair standpunt de liberale partij en al wat in Staat of Kerk liberaal is, te verguizen, nu en dan de radicale vlag op te steken, zoodat hem in volle landsvergadering voor de voeten werd geworpen dat hij, met eenige woordomzetting, tot de aanhitsende taal en zegswijzen der sociaal-democraten afdaalde, wanneer ook zij in meetings en volksverzamelingen de liberalen afschilderen als de satisfaits en wijders op hunne rekening stellen alle tekortkomingen, alle nooden en ellende der mindere klassen. De spreker verzweeg daarbij (met voordacht al hetgeen juist die liberale partij beproefd, gedaan of voorgesteld heeft in het be lang van den minderen man, en zulks op elk gebied, economisch zoowel als moreel en intellectueel. Alles wat ontbrak, alles wat in den laatsten tijd tot ver bittering en uitspatting had aanleiding gegeven, het was de schuld der liberalen. De formeele akte van beschuldiging, tevens geschikt tot vereenigingsleus van de ontevredenen en opruiers, deed denken aan het bekende versje uit de laatste helft der vorige eeuw Quand l'eau manque a la rivière, C'est la faute de Voltaire Quand la rivière a trop d'eau, C'est la faute de Rousseau. Wèl heeft die afgevaardigde uit Goes den schijn willen aannemen alsof hij billijkheidshalve niet alles wilde schuiven op rekening van de liberalen, maar dat ook anderen en andere oorzaken schuld hadden aan de heerschende malaisedoch de grondslag van zijn betoog was dat desniettemin het liberale beginsel en zijne toepassing met die schuld bezwaard bleef (en dat men veilig mocht aannemen «dat de tegen woordige innerlijke toestand van ons land een gevolg is van de natnurlijke ontwikkeling van het liberaal beginsel en van de regeermiddelen van het liberalisme", waarbij ook niet gelet is op het volk «achter <ië kiezers" enz. enz. Dat deel der rede van den heer Lohman lokte dan ook, behalve eene scherpe terechtwijzing van de heeren Gleichman en De Beaufort, eene nog meer afdoende kastijding van den heer Borgesius uit »De wijze van redeneeren (zoo zeide hij) «heeft zelfs in de woordenkeus zeer groote overeenstemming met de redevoeringen der sociaal-democratische leiders. Bij de sociaal-democraten krijgen de kapitalisten, bij den heer Lohman de liberalen van alles de schuld, en terwijl de sociaal-democraten steeds op den voor grond stellen, dat zij niets hebben tegen de personen, want dat er ook onder de kapitalisten zeer achtens waardige burgers zijn, maar dat zij alleen het kapi talisme bestrijden, zoo begint ook de heer Lohman zijne philippica's met dezelfde zinwending, met dit verschil alleen, dat hij in plaats van kapitalisten het woord liberalen en in plaats van het kapitalisme het woord liberalisme gebruikt. Overigens geheel dezelfde toon, en ook dezelfde opruiende taktiek". En zóo ging die spreker voort, ook met betrekking tot andere gedeelten van de acte van beschuldiging des heeren Lohman, en telkens vond bij overeenstem ming en verwantschap met de uitdrukkingen, klachten en voorspiegelingen der sociaal-democraten «die groote woorden bezigen welke de groote menigte wel niet begrijpt, maar die dan toch eene zekere aantrekkings kracht uitoefenen." Waarlijk, het is voor de kenschetsing der anti-revo lutionaire partij, in zoover haar leider en voornaamste woordvoerder haar gevoelen uitdrukt (en het is niet gebleken dat hij gedesavoueerd werd), het is van be lang nategaan tot welke ciitiek de redevoeringen van de heeren Lohman en Keuchenius in dit adresdebat hebben aanleiding gegeven. Nog éene aanhaling uit de rede van den heer Gleichman tegenover de vraag wat de liberalen voor den godsdienst gedaan hebben «Wat wij liberalen in de kerk zien geschieden is al zeer weinig geschikt om iemand van de liefe lijkheid; van de daar gepredikte leer te overtuigen. En, voegde hij den heer Lohman varder toe «Wanneer gij klaagt (en de spreker beaamde de klacht) over het verval in godsdienst en zedenals gij klaagt dat de kerken meer verlaten, de koffiehuizen meer bezocht worden, dan is dit grootendeels daaraan te wijten, dat de kerk hare eigenaardige roeping met voeten heeft getreden. De tijden zijn voorhij dat in de kerken, van welke gezindte dan ook, uitsluitend woorden op gingen van vrede, liefde en verdraagzaamheidmen verneemt daar nu slechts verkettering van de secten tegen elkander niet alleen maar ook van de leden der zelfde kerk onderling. Wilt gij de Maatschappij her vormen (en de spreker wilde dit evenzeer) door het aankweeken van godsdienstzin, laat dan vrede, liefde en verdraagzaamheid de kern zijn van de leer, die in uwe kerk wordt verkondigd en buiten uwe kerk door hare leden wordt betracht." Vrome wensch voorzekermaar de heer Gleich man en allen, die op dit gewichtig punt met hem eenstemmig denken, behoeven zich niet te vleien dat die leer van liefde en verdraagzaamheid door de ker kelijke partijen in 't algemeen en door de anti-revo lutionaire in 't hijzonder in praktijk zal worden ge bracht. Eene kerkelijke partij, welke ook, die naar staatkundigen invloed en vervolgens naar heerschappij streeft, is uit den aard der zaak exclusief, liefdeloos en verketterend. Had zij de macht van vroeger en de sterke arm tot haar dienst, zij zou voor niets terugdeinzen. Wanneer men nu, geheel afgescheiden van wat namens de anti-revol. woordvoerders oirbaar werd geacht van in dit debat gemengd te worden ter ver guizing der liberalen, de vraag stelt welk politiek resultaat heeft het adres-debat gehad, dan zij men niet al te optimistisch of schatte het resultaat te hoog. Het is waar, ter zake van het kiesrecht is in den boezem der liberale partij meerdere toenadering en overeenstemming merkbaar geworden. De formule van den heer Gleichman, die voorshands verbetering in den toestand verwacht allereerst van grondwetsher ziening met zeer aanmerkelijke uitbreiding van het kiesrecht in dier voege dat de in zijn stand gezeten werkman in het bezit van kiesrecht worde geplaatst, die formule of beter gezegd dat advies is wel aanvaard door den heer Van Honten, niet weersproken door andere liberalen, en niet geheel afgewezen, schoon ook niet geheel omhelsd, door het hoofd van het Kabinet, maaris daarmede nu de oplossing gevonden en zijn, zelfs bij toetreding van den heer Heemskerk, de grondwetsherziening en de kiesrechthervorming ver zekerd, die tot de gewenschte verbetering van den algemeenen toestand in de allereerste plaats zullen moeten bijdragen Er zijn er die hoop hebben. Er zijn er ook die reeds de eerste lichtstraal van een nienwen dageraad zien aanbreken. Maar er zijn er ook die twijfelen of ongeloovig zijn. Aangenomen dat de liberale partij in onze Tweede Kamer zich als één man hij het voorname punt, de herziening van het kiesrecht in den aangeduiden doch nog niet juist gedefiniëerden zin, aansluit, is dan daardoor de totstandkoming der grondwetsherziening verzekerd Het moge juist zijn wat de heer Van Houten op merkte, dat als men spreekt van eene Kamer op het doode punt, er toch verschil is tusschen 43 gelijk gezinden en 23 18 2, die ook op het punt van het kiesrecht niet aaneengesloten zijnmaar daar- ge'aten dat de optelling bij weerstrevende combinatie toch ook weder 43 geeft, is er ten aanzien der grond wetsherziening, behalve art. 76, nog een ander, een grooter struikelblok uit den weg te ruimen, namelijk de steen des aanstoots met betrekking tot art. 194, en wel de onderwijsquaestie. Daar heerscht niet alleen verschil in de wijze van oplossing tusschen de beide kerkelijke partijen, ofschoon eensgezind in de ver werping van eene te geringe concessie, maar daarover bestaat ook verschil bij de liberale partij zelve, die eene te groote concessie aan de kerkelijke partijen van de zijde der Regeering niet zou kunnen goedkeuren. De verschillende voorslagen of eischen zijn even vaag als tegenstrijdig. Tusschen Betz en De Beaufort, tus schen Schaepman en andere invloedrijke katholieken, tusschen de droite en de gauche der anti-revolutio nairen bestaat groot verschil van gevoelen. Zal het Heemskerk gegeven zijn door zijne aangekondigde wij ziging van art. 194, waartoe hij aanvankelijk volstrekt geen noodzakelijkheid zag en die hem als 't ware is afgedwongen, de uiteenloopende gevoelens en eischen te vereenigen en te bevredigen Zal het gebeuren Wij vreezen van neen. Kerkelijke heerschzucht laat niet gemakkelijk los. Hoor Thor- becke«Van de oudste tijden herwaarts was het een bijzondere trek der kerkelijke geloofsbegrippen om over anderen, zelfs buiten den kring der kerk, over de begrippen op ander gebied van menschelijke kennis heerschappij te voeren." goes', 12™October "l8s5l" In de Zaterdagavond gehouden vergadering van de werkliedenvereeniging «Eigen Hulp" alhier werd het volgende driemaandelijkse!) verslag over de maanden Juli, Augustus en September 1885 uitgebracht. Het aantal gewone leden bedroeg op 30 Sept. 1885 46, dat der buitengewone leden 31. Er werd ontvangen Aan contr. gew. leden 52,90 entreegelden 3,50 boeten 0,33 Samen Uitgegeven Aan ziekengeld 123,00 port0,10 56,73 Samen 123,10 Alzoo op 30 Sept. 1885 een te kort van 66,37 Op 30 Juni 1885 was in kas daarvan afgetrokken het te kort ad. 512,15 66,37 Blijft alzoo in kas 445,78 Aan 5 gewone leden werd gedurende het afgeloopen kwartaal uitkeering gegeven, welke achtereenvolgens hebben bedragen 42, ƒ36, ƒ30, ƒ10 en ƒ5. 14 gewone leden traden tot de vereeniging toe. Daarna was aan de orde de benoeming van een be stuurslid, wegens vertrek van den heer W. De Keijzer. In diens plaats werd gekozen de heer D. C Seller. Door diens benoeming moest voorzien worden in de vacature van een lid van de commissie over het beheer der gelden, waartoe werd gekozen de heer A. Schrijver. Ook werd nog besloten om voortaan aan ziekzijnde leden geen gepatenteerde werkzaamheden meer toe te laten, daar er, volgens rapporten van de commissarissen welke de zieken bezoeken, erg misbruik wordt gemaakt en alzoo de vereeniging voor winstbejag wordt gebezigd. Op de vraag van een lid of men nog niets naders wist omtrent het Ned. Pensioenfonds voor werklieden, gaf het bestuur ten antwoord dat zij nog geen nadere toelichting van het bestuur der afdeeling Goes had ont vangen, doch zoodra de vrouwen-tarieven en die voor het overlijden, welke nog eerst moesten worden ge raadpleegd, in het bezit zijn van het bestuur van «Eigen Hulp", zal ook zij spoedig met de zaak een begin maken. Heinkenszaud. Zaterdag 11. werd alhier door de werkmansverteniging rekening en verantwoording over het loopende jaar gedaan, waaruit bleek dat dit jaar de kolen tegen 66 cent per HL. vrij aan huis den leden zijn bezorgd. Het aantal leden bedraagt t' ans 72, aan welke te zamen 1347 HL. zijn afgeleverd. De kolen schijnen uitmuntend van qualiteit te zijn. Uit Ierseke ontvangen wij het volgende ter plaatsing Over enkele dagen zal zich hier het ongewone ver schijnsel voordoen, dat onze rijk bevolkte gemeente zonder toren, zonder klok en uurwerk is. Tot welk eene verwarring het gemis eener algemeene tijdsaanwijzing hier aanleiding geven zal, begrijpt ieder die weet, dat het grootste deel der bevolking op vaste uren op zijn werk moet zijn. Zeer mag het ons dus bevreemden, dat het kerkbestuur bij zijn Ioffelijken ijver om de kerk te vergrooten dit algemeen belang uit het oog schijnt te verliezen. ('t Is ons onbekend, of er op dit punt eenige over eenkomst bestaat tusschen de kerk en de gemeente Ierseke anders zouden wij meenen, dat eene tijdsaan wijzing als hier bedoeld tot de verplichtingen der bur gerlijke gemeente behoort. Red.) - Op een onlangs door verscheidene ingezetenen van Ierseke gedaan verzoek om den sneltrein, die 's avonds te 7 u. 20 m. van Rozendaal naar Vlis- singen vertrekt, aan het station Kruiniuge te laten stoppen, is door de directie der maatsch. tot expl. van staatsspoorwegen afwijzend beschikt. De weigering is daarop gegrond, dat bedoelde trein speciaal bestemd is voor het internationaal vervoer van Zuid-Duitsch- land naar Engeland via Vlissingen en daarop dat, indien dit verzoek voor Kruininge werd toegestaan, het ook aan Vlake en 's-Heer Arendskerke met druk ker en aan Kapelle-Biezelinge en Arnemuiden met ijk 'verkeer niet zou kunnen worden geweigerd. Twee andere adviezen zijn van de «Liberale Unie" ingekomen, het eene in zake Belasting-herzie ninghet andere betreffende de Onderwijsquaestie. In zake de belastingherziening gaat het bestuur den loop der geschiedenis na en wijst zij op de tra ditie der liberale partij, wier streven steeds geweest is, de indirecte belastingen af te schaffen of te ver minderen en versterking der middelen te zoeken in eene belasting op het inkomen of het vermogen. De talrijke teleurstellingen sedert 1848 in deze richting ondervonden, ook door gemis aan medewerking vau alle leden der liberale partij, geven een ontmoedigen- den indrukhet telkens weer opduiken van hetzelfde beginsel belasting naar het inkomen als de beste maatstaf der draagkracht toont echter de veer kracht van dat beginsel. Dat beginsel moet gehandhaafd worden en hoe ook uitgewerkt, het zal moeten samengaan zooveel mogelijk met afschaffing van de nog bestaande accijnzen op levensbehoeften en van eenige heffingen, waardoor handel en nijverheid te zeer belemmerd worden. In zake de onderwijs-quaestie stelde de Unie zich de vraag, in hoeverre tempering van den schoolstrijd mogelijk is. Dat uitvoerig en breed gemotiveerd advies komt op het volgende neder. Het geheele onderwijs zij een voorwerp van staatszorg; daar waar zonder staatstusschenkomst voldoend onderwijs wordt gegeven, kan de overheid zich van het verschaffen van onder wijs onthouden; zij trekt hare onmiddellijke werk zaamheid terug, niet omdat zij die als een noodza kelijk kwaad beschouwt, maar omdat zij niet meer noodig is. De overheid onthoudt zich hier van het verschaffen van onderwijs, evenals zij zich onthoudt van elk gebied, waar hare directe werkzaamheden gemist kunnen worden. Maar dat onderwijs moet in elk opzicht voldoend zijn èn naar gehalte èn met het oog op de godsdienstige meeningen der ouders. Als slotsom van het onderzoek stelt het bestuur dus, dat het, ter verduidelijking van het voorschrift van art. 194 der Grondwet, wenschelijk is in alinea 1 te doen vervallen het woord «openbaar" in alinea 2 te omschrijven de eerbiediging der gods dienstige begrippen in alinea 3 uit te drukken dat de overheid zich terugtrekt van het direct verschaffen van onderwijs daar waar, en zoolang als, door het bijzonder ouder wijs iu de behoefte op voldoende wijze wordt voor zien die onthouding te bepalen door de Regeering en mits dat bijzonder onderwijs gegeven wordt zonder subsidie van overheidswege alinea 4 onveranderd te behouden. Verder acht het bestuur het wenschelijk eene nieuwe alinea aan het artikel toe te voegen, houdende dat de Staat verplicht is te zorgen dat voor onver- mogenden de gelegenheid tot het ontvangen van kos teloos lager onderwijs niet ontbreke. Uit Vlissingen meldt men in de IV. R. Ct.Van welke beteekenis tegenwoordig de verzending van versche visch, meer bepaald van oesters, mosselen en garna len, uit de verschillende streken onzer provincie naar Engeland is, kan men afleiden hieruit, dat in de maand October jl. alleen over onze stad ruim 355,000 kilogram werden verzonden. Deze zendingen kwamen, behoudens enkele weinige uitzonderingen, alle uit Zeeland en bestonden, als boven gemeld, bijna uitsluitend uit oesters, mosselen en gar nalen, bestemd voor Londen en andere Engelsche mark ten. Ierseke, Bruinisse en Philippine verzonden de meeste oesters en mosselen, deze plaats en Veere alleen garnalen. Behalve langs onze gemeente werden ook aanzienlijke hoeveelheden oesters en mosselen via RotterdamHar wich verzonden.

Goessche Courant | 1885 | | pagina 1