1885. N°. 120. Zaterdag 10 October. 72sle jaargang. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich- voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT De prijs der gewone advertentién is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. I. II. III. IV. V. OPENBARE VERGADERING van den Raad der gemeente Goes, op ZATERDAG den 10 OCTOBER 1885, des namiddags te 3 uren. Goes, den 8 October 1885. De Secretaris, HARTMAN. Ponten van behandeling: Notulen. Mededeelingen. Ingekomen stukken. Benoeming van een hoofd der bewaarschool voor on- en minvermogenden, tevens onder wijzeres in de handwerken. Beslissing op de aanvrage van het Burgerlijk Armbestuur om intrekking der machtiging tot tijdelijke belegging van kasgeld. GOES, 9 October 1885. Hoe smeer" betrekkelijk is, zegt het Haagsche Dagbl. blijkt uit het volgende: In de laatste jaren is een groot aantal arbeiders van het platteland naar de groote steden verhuisd; dit was te wijten aan de groote verdiensten, zooals in de dorpen verzekerd werdzouden zij zich in die kleine plaatsen met 7 a 8 per week behelpen, indien in de stad het goud op de straat lag? Dit was toch niet te vergen. Het bleek echter spoedig, dat die verdiensten maar denkbeeldig waren, te meer daar het leven in een stad ook zooveel duurder is. Een kort overzicht zal dit duidelijk maken. Arbei ders, die in een groote stad willen wonen, moeten van 2 tot 3 gulden per week verwonen en moeten alles wat voor hun huisgezin noodig is koopen. De werkzaamheden zijn dikwijls zoogenaamd «sjouwen" of los werk; heden dubbel, morgen en overmorgen, ja soms de geheele week niets meer. De arbeider ten plattelande daarentegen huurt een vrij huisje met een lapje tuin en bleekveld voor ƒ1 a 1,25 per week zijn tuintje bewerkt hij met zijn kinderen, eet een geruimen tijd van de opbrengst, en heeft dikwijls nog een schuurtje waarin een varken gemest wordt is November aangebroken, dan wordt het varken geslacht, de helft wordt verkocht en de andere helft wordt in de kuip gedaan. Voorts doet de man in den zomer met de kinderen landwerk en gaat de vrouw dikwijls öf mede bf schoonmakenbegint de oogsttijd, dan heeft de man volop werk en vrouw en kinderen gaan naar het land om granen en aardappelen te lezen het eerste wordt verkocht, het laatste dient voor winterprovisie, zoodat de meeste arbeiders gedurende den winter aardappelen hebben, die hun niets kosten dan de tijd van rapen. In den winter wordt andere arbeid opgezocht, bv. in het vlas gewerkt, en vooral in den aanstaanden winter zal daarin werk in over vloed zijn en nu is het waar, dat het loon dan niet groot ismaar de arbeidersvrouwen zeggen, het boven staande in aanmerking genomen, dat zij met 5 per week dan ook wel kunnen rond komen. Zonden de werklieden in de stedeD, met hnn hoogere loonen, het beter hebben Niettegenstaande het zeer ongnnstige weder hield de Goesche Schietvereeniging gisteren toch het huis houdelijk concours, dat door haar was uitgeschreven en waaraan door 18 leden werd deelgenomen. De eerste prijs, een revolver, werd behaald door den heer Ph. M. Van der Mandere, de tweede, een kistje fijne sigaren, door den heer A. E. Janssen, beiden te Goes. Het gebruik van groenhart-hout blijkt bij zee- werken meer en meer door te dringen ter vervanging van bewormnageld eikenhout. Ook bij de rijkswaterstaatswerken vindt deze hout soort toepassing voor paalwerken, die anders door den gevreesden paalworm werden aangetast, getuige het nieuwe remmingwerk in de haven te Hansweerd, hetwelk eerlang vernieuwd moet worden en waarbij in het bestek het uitsluitend gebruik van groenhart- hout is voorgeschreven. De proeven met deze houtsoort genomen, welke geheel onverdedigd den worm weerstaan moet, hebben dus blijkbaar eene gunstige uitkomst opgeleverd. Woensdag besloot de Gemeenteraad van Middel- borg, zich te wenden tot de Tweede Kamer met het verzoek, het ingetrokken subsidie voor de H. B. S. voor meisjes opnieuw op de Staatsbegrooting voor 1886 te brengen. Bij het mathematisch-Iiterarisch examen te Leiden is o. a. geslaagd de heer W. H. Bal te Middelburg. Iergeke. Er is andermaal concessie voor den aanleg van een scheepstimmerwerf in deze gemeente, ditmaal bij het eind der haven tegen den buitendijk van den Burenpolder. Als ook deze conces sie verleend wordt, krijgen wij dus in korten tijd twee werven. Vlissingen. Om het hare te doen ter voorkoming van ongelukken als dat van jl. Woensdag, doet de directie van den stoomtram dezen, zoolang hij in de stad rijdt, voorafgaan door eenen jongen, die een aan de locomotief bevestigden stok in de hand houdt 's avonds bovendien een rood licht en dus ge dwongen is steeds op bepaalden afstand van den tram te blijven. Hierdoor kan tegelijkertijd de tram niet anders dan stapvoets rijden en is op het eerste sein gestopt. Woensdag brachten een der firmanten en een ingenieur der firma John Elder en Co. een bezoek aan de directie der Maatschappij «Zeeland". Uit dit bezoek leidt men af, dat de stoomboot-maat schappij «Zeeland" nu werkelijk met de Engelsche firma John Elder Co., te Glasgow, bij wie ook haar vroegere booten gebouwd zijn, een contract heeft gesloten voor den bonw van drie nieuwe mailstoomers voor den in het begin van 1887 in te stellen dagdienst. Uit het jaarverslag van het veeartsenijkundig staatstoezicht over 1884 blijkt dat de besmettelijke longziekte ten vorigen jare in 4 provinciën heerschte. In het bijzonder werden echter Zuid-Holland, Lim burg en Zeeland getroffen. In N.-Brabant kwamen slechts enkele sporadische gevallen voor. De ziekte trad 28maal op, waarvan in de provincie Zeeland 8. In het geheel werden waargenomon 234 gevallen, waarvan 52 in Zeeland. Als verdacht van longziekte werden afgemaakt 3050 runderen, waarvan 29 in Zeeland. Daarbij werden door de ziekte aangedaan bevonden de longen van 202 runderen, waarvan 12 in Zeeland. Voor de onteigening der runderen werd betaald ƒ714.599,09; waarvan voor die in Zeeland ƒ7894,25. Het verkoopen van het vleesch en de huiden bracht ep ƒ367.709,10, waarvan in Zeeland ƒ2912,35. De schadeloosstellingen voor de onteigening hebben f346.889,99 bedragen. Het veelvuldiger optreden der ziekte buiten het spoeling-district wordt toegeschreven aan het woeden der ziekte aan de Duitsche en Belgische grenzen. Daarom werden strenge maatregelen genomen om invoer van vee van buitenslands te beletten, en werden binnenslands de maatregelen ter uitroeiing der ziekte verscherpt. Uit Amsterdam schrijft men ons, 8 dezer Met groote belangstelling werd door velen de gis teren gehouden gemeenteraadszitting verbeid. Geen wonder dat de tribune door een talrijk publiek bezet was. Men was benieuwd te weten wat de adressen van 811 gasverbruikers en van de firma De Bruijn fc Zonen betreffende de gasquaestie zonden uitwerken. En die nieuwsgierigheid is bevredigd. Uit de mede deelingen van den voorzitter bleek o. a., dat de con cessie van de firma De B. Sc Z. tegen 1 Nov. a. s. is opgezegd en dat op dien datum vóór zonsondergang door haar moet zijn weggeruimd een gedeelte ter lengte van minstens 2 M. van elke aan haar toebehoorend of tot de exploitatie aan de gasfabriek aan de Wetering schans dienende buis of pijpleiding, liggende in het gedeelte gemeentegrond of gemeentewater, dat ter breedte van 5 M. de terreinen aan genoemde fabriek De gemeente heeft bij die opzegging van haar on betwistbaar recht gebruik gemaakt en B. en W. zullen de raadsbesluiten, ten deze genomen, weten te doen eerbiedigen en handhaven, zoo noodig door toepassing van art. 180 der gemeentewet. Met 1 Nov. zal der halve door de in de openbare gronden en wateren der gemeente liggende buizen geen gas door de heeren De Bruijn Sc Zonen te Amsterdam kunnen geleverd worden. De Imperial Continental Gas-association is verplicht gas te leveren in de van eene gasleiding voorzien zijnde perceelen, maar zal dit slechts kunnen doen indien die gasleiding aan den door haar geplaatsten meter ver bonden is. De ingezetenen, die met 1 Nov. in hunne perceelen gas wenschen te branden, zullen dus moeten zorgen zoowel voor gasleiding als voor een behoorlijke aansluiting van die gasleiding aan den meter van de Imp. Cont. Gas-association. Voor zoover zij dit nog niet deden, loopen zij gevaar na 31 October voor kor- teren of langeren tijd van gaslicht verstoken te zijn. Opmerking verdient het, dat de firma De Bruijn Zonen zelve heeft meegedongen naar de uitsluitende concessie voor gaslevering in deze gemeente, welke concessie den 25 Juli 1883 aan de Imp. Cont. Gas- association werd verleend. In den loop der discussie werd er o. a. op gewezen, dat de positie der verbruikers tegenover de firma De Bruijn Zonen veel gunstiger is dan die der laatste tegenover de verbruikers, daar de heeren De Bruijn toch geen schadevergoeding kunnen vragen aan verbruikers, die geen gas van hunne fabriek branden, als die fabriek niet meer kan leveren, als zij eene gasfabriek hebben zonder gas. Wat de agitatie over eventueeie processen betreft, werd de raad gegeven, dat de 10,000 gasverbruikers van de firma De Bruijn Zonen een fonds vormen, waaruit zij eventueeie processen, die de firma De Br. een of meer hunner zou kunnen aandoen, gezamenlijk betalen. Alsdan staan de verbruikers even vast als de heeren De Br., als deze eenige duizende guldens aan processen willen wagen. Eenparig vereenigde de raad zich èn met het ge voelen van B. en W. èn met de verschillende geuite meeningen betreffende het goed recht der gemeente. Wat zal nu het einde zijn We zijn reeds zeer dicht bij November. Als de firma De Br. er niet zonder kleerscheuren afkomt, zooals nu schijnt te voor zien te zijn, zal men haar mogen toeroepen «Ta l'as voulu, Georges Dandin Dat deze zaak een staartje zal hebben blijkt uit de volgende advertentie, welke heden in de Amsterd. bladen voorkomt: «De Directie der Hollandsche Gasfabriek brengt bij deze op nieuw ter kennisse van hare contractanten, dat zij met primo November e. k. met de gasleverantie voortgaat, en dat zij, overtuigd van haar goed recht, onmiddellijk de tussclienkomst van den bevoegden rech ter zal inroepen om elk geweld te stuiten, hetwelk haar in haar voornemen mocht belemmeren. Zij herinnert nogmaals, dat hare contracten het gebruik van gas van andere fabrieken verbieden, en evenzeer voor het daarbij geregeld gasverbruik uit sluiten meters, buizen of branders, niet geleverd of goedgekeurd door de Hollandsche Gasfabriek zoodat ook het aanbrengen van verbindingen, door werklieden niet in dienst van de Hollandsche Gasfabriek, aan hare meters en buizen, met de bestaande contracten in strijd is. De Directie". De heer J. J. Hodde, rijksambtenaar te Elle- woudsdijk, wordt met ingang van 1 November a. s. verplaatst naar Sas van Gent, terwijl de heer J. De Vlieger met dien datum van Sint Kruis naar Ellewouds- dijk wordt overgeplaatst. (M. Ct.) Volgens de Gerechtelijke statistiek over 1884 is Amsterdam het arrondissement waarin het grootste getal strafzaken werd behandeld, namelijk 1871 hij de arrondissements-rechtbank en 11266 bij de kan tongerechten (Amsterdam I, II, ni, IV en Hilversum.) Zieriksee is het arrondissement waarin het kleinste getal strafzaken werd behandeld, namelijk 117 bij de arrondissements-rechtbank en 427 bij de kantonge rechten (Zieriksee en Tolen.) Naar men verneemt, zijn de regeeringsvoorstelleu tot vermindering der uitvoerrechten en verhooging der invoerrechten in Nederlandsch-Indië reeds aan Z. M. den Koning ter onderteekening aangeboden, zoodat de indiening zeer spoedig kan worden tegemoetgezien. De Minister van financiën heeft de ontvangers der registratie aangeschreven, om nauwlettend toe te zien, dat bij wissels en quitantiën, van plakzegel voor zien, de dag, de maand en het jaar worden gesteld niet over het plakzegel heen, maar geheel en al op het plakzegel. Bij niet nauwkeurige naleving wordt het stuk be schouwd als ongezegeld, en wordt eene boete van 25 verbeurd. De St. Ct. bevat een kon. besluit tot het toe kennen van vrijdom van den accijns voor zout, ten behoeve van het vervaardigen van kaasstremsel. De uiterste wilsbeschikking van mevr. Kleine is niet geheel juist door ons weergegeven. Het «Kleine fonds" is niet bij testament door haar gevestigd, maar is eenigen tijd geleden door haar met de heeren Wert- heim en Schut gesticht. Op de statuten dier vereenging is bij besluit van 12 Aug. jl. reeds de Koninklijke bewilliging verleend. Aan dit fonds met de door ons vermelde bestemming is door mevr. Kleine haar nala tenschap vermaakt op de wijze als is medegedeeld. De werkzaamheden zullen in de drie beetwortel suikerfabrieken te Rozendaal aanstaanden Maandag aanvangen. Kunst, Wetenschap en Letteren. Na al wat wij in andere bladen ervan gelezen hebben kunnen wij niet zeggen, dat het gisteravond in de sociëteit V. O. V. opgevoerde blijspel van Von Moser «de Salontyroler" ons is medegevallen. Wij hadden gehoopt nu eens een blijspel te zien van zuiver allooi, zooals er zoo zelden geschreven wordendoch hoewel er verscheidene geestige zetten en aardige too- neeltjes in «de Salontyroler" voorkomen, is er geen draad, die deze bindt. Niettemin heeft het publiek zich blijkbaar uitstekend geamuseerd, wat dan ook bij de goede vertolking van het stuk niet vreemd kan schijnen. Mevrouw de Graef-Verstraete speelde de rol van Selma zeer goed, terwijl de actrice, die de rol van Marianne op zich had genomen, hare lang niet gemak kelijke taak zeer goed vervulde. Mevouw De Bruijn- Sablairolles was ook eene goede Adelheid, al zien wij haar liever in de rol van een eenvoudig burgervrouwtje, zooals indertijd in »'t is maar een smid". Van de heeren had zeker de heer Tartend als Hans Werner de gemakkelijkste rol, al komen daarin gezeg den en gesprekken voor, die juist niet natuurlijk kunnen heeten. De heer Tartaud toonde eene groote gemakkelijkheid op het tooneel, wat in deze rol te meer uitkwamaangezien er weinig actie bij te pas kwam. De heer Mutters had als Joseph Stemmbacher de moeielijke rol van een ruw bergbewoner, die aan die ruwheid eene groote mate van trouw paarde. Zijn spel zal zeker ieder uitstekend hebben voldaan. Last not least, de heer Van Nieuwland als de Salontyroler Baron Von Strehsen't Was werkelijk «fameus", wat deze acteur van die rol wist te maken en hoe uitstekend hij tot het einde zonder te veel te overdrijven den rijken, adellijken mijnheer teruggaf, die niet op overmaat van verstand kan bogen en toch «kolossaal" met zichzelf is ingenomen. Niet zonder beteekenis was voorzeker zijne opmerking, toen hem als gids eene goede belooning werd toegezegd, dat dit het eerste geld zou zijn, dat hij «verdiende." Men was werkelijk op dat oogenblik geneigd uitteroepen: «zoo zijn er." Over de opkomst van het publiek valt niet te klagen. Wij hopen dan ook, dat het tooneelgezelschap van de Nieuwe Rotterdamsche Schouwburgmaatschappij dezen winter ons nog eens zal komen vergasten. Voor het blijspel althans heeft het weder getoond uitstekende krachten te bezitten Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Bij de Evang.-Luthersche kerk te Middelburg, is het volgende drietal opgemaakt: dd. G. A. Alers, te TielJ. L. Bleeker, te Wildervank en Veendam en C. A. Evelein, te Leiden. Voor «de school met den Bijbel" werd te Goes gecoll. in de Chr. Ger. kerk ƒ122.13, in de Herv. kerk ƒ54.6514, in de Chr. Evang. kerk 37.89%. De nagiften bedroegen 42, terwijl de coll. in de Chr. Ger. kerk te Wolfertsdijk ƒ19.50 opbracht. De gemeenteraad van Amsterdam heeft benoemd bij het openbaar Jager onderwijs aldaar tot derden onderwijzer aan school S dhr. D. Stigter, onderwijzer te Kloetinge. Onder de geslaagden voor het onderwijzers examen, op den 7 dezer te 's-Gravenhage, komt voor dhr. W. Van Strien Wz., geboortig van Wolfertsdijk. Uitslag der akte-examens L. O. te Middelburg op 8 Oct. 1885Geëxamineerd 8toegelaten 4, nl. de heerenF. C. H. Sasburg te Middelburg, P. J. A. Visser te Koudekerke, W. C. Van de Ree te Middel burg en J. Buijs te Arnemuiden. De examens zijn afgeloopen. Rechtszaken. Naar de Midd. Ct. verneemt is door de arr.- rechtbank aldaar in raadkamer bepaald, dat de ver dachte A. Aalbregtse aan den diefstal enz. te Borsele vooreerst in hechtenis zal gehouden worden. Gister moeten te dezer zake vier getuigen gehoord of onder vraagd zijn. De rechtbank te Rotterdam deed gisteren uit spraak in de zaak van de aanvaring van de stoomboot «Oude Maas II" door het stoomschip «Zeemeeuw". De rechtbank sprak den deswegen terechtstaanden schipper le kl. bij het Nederl. loodswezen vrij van al het hem bij akte van dagvaarding ten laste gelegde, vermits het onderzoek ter terechtzitting het wettigen overtuigend bewijs van zijne schuld niet heeft geleverd. Landbouw en Veeteelt. Het laatste nr. van het goed ingelichte, in zoo menig opzicht uitnemende weekblad Landw. Thicr- zucht behelst de mededeeling, dat in het Noord-Westen van de Amerikaansche Unie de varkens-cholera zich op zeer verontrustende wijs vertoonde. Op de groote slachtplaatsen van Chicago, het middelpunt van den Noord-Amerikaanschen handel in varkens, is de ziekte ook reeds voorgekomen. Deze omstandigheid geeft aan gewetenlooze handelaren gelegenheid om voor lagen prijs ziek vee te koopen en het te slachten, zonder te denken aan het gevaar, dat zij veroorzaken voor de gezondheid der consumenten van dit vleesch. Zieke dieren zegt het aangehaalde weekblad kan men koopen voor slechts 2 D. per 100 p. Naar door des kundigen geschat wordt, zijn van de Chicago aanko mende dieren er 10 pet. door de varkens-cholera aan getast. En omdat derwaarts uit alle deelen van het Westen en het Noord-Westen der Unie varkens aan gevoerd worden, zijn de markten te Chicago groote en gevaarlijke brandpunten. (Ldb. Cl)

Goessche Courant | 1885 | | pagina 1