1885. N°. 119. Donderdag 8 October. 72ste jaargang. "V" ©rpaoliting goesche De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich- voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. courant. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. op Zaterdag den 10 October aanstaande des namiddags te een ure in de groote zaal van bet Raadhuis vau le. de hoveniering in de voormalige Zouterest, thans in pacht bij I. Wessel; 2e. het vroegere Ravelijn aan de Westzijde der Haven, thans in pacht bij Pieter Van Ast; 3e. de dijken van de begraafplaats, voorbij de 's-Heer Hendrikskinderen-barrière tot bij en aan den dijk van de Ambachtsheerlijkheid van 's-Heer Hendrikskinderen, thans in pacht bij M. Rijk de. de dijken buiten de Bleekveldsche-barrière, thans in pacht bij C. Schrijver Pz. De voorwaarden liggen ter Secretarie voor een ieder ter inzage op eiken werkdag van des voormiddags 9 tot des nammiddags 2 uren. Goes den 26 September 1885. Burgemeester en Wethouders van Goes J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. GOES, 7 October 1885. Vrijdag a. s. zal het 55 jaar geleden zijn, dat de heer M. J. Soutendam, majoor-commandant der dd. schutterij alhier, als vrijwilliger bij de schutterij werd ingelijfd. Zijn wij wel ingelicht, dan is hij de eenige officier nog in actieven dienst, zoowel bij leger als bij schutterij, die aan den strijd van 1830 heeft deelgenomen. Nader deelt men ons mede, dat de schroef stoomboot »de Mossel" voor de firma De Groot en Bolier niet gebouwd wordt bij de heeren Smit te Kin derdijk, maar bij de maatschappij «De Schelde" te Vlissingen. De machine wordt echter elders vervaar digd, van daar wellicht de vergissing. De Noord-Bevelander schrijft In een door zekeren E. te Kolijnsplaat ondertee kend ingezonden stuk in de Goesche Courant van Zaterdag jl. wordt de redactie van de Noord-Bevelander ter verantwoording geroepen, naar aanleiding van een paar berichten, voorkomende in No. 43 en 46 van laatstgenoemd blad. Het doet ons genoegen E's belang stellende vragen te knnnen beantwoorden. Intusschen komt het ons voor, dat E. wel zoo goed gedaan had door zich met zijn vragen rechtstreeks tot ons te wenden. Wij vertrouwen echter, dat E., in het belang der lezers van zijn stuk, geen half werk zal doen en hen in staat stellen ons antwoord te lezen, waar zijn vragen te vinden waren. E. dan «wenschte van ons wel eens te weten, wanneer het eerste onderzoek heeft plaats gehad." 't Onderzoek n.l. naar de aanwezigheid van oesters vóór den Vliete- polder. Wij antwoorden: in het begin dezes jaars, van wege het college der zeevisscherij, onder de leiding van een civiel-ingenieur en door den duiker Bakelaar uit Ouddorp. Op den in teekening gebrachten uitslag van dat onderzoek waren de verwachtingen der firma v. d. B. en Co. gegrond. Dit laatste tevens in antwoord op de vraag «of zulks baseert" enz. Tegenover E.'s bewering, dat «voornoemde firma over het plaatsen van pannen volstrekt niet gedacht heeft" staat de verklaring van onzen berichtgever, wiens geloofwaardig heid boven verdenking verheven is, dat de eerste firmant hem persoonlijk zijn voornemen tot het leggen van 50.000 pannen heeft medegedeeld. Dat dit plan niet tot uitvoering is gekomen, komt niet voor rekening van den berichtgever. Volgens E. «vindt het staken der werkzaamheden zijn oorzaak in de moeielijkheid om onder water de oesters van de groote steenblokken af te werken." Die moeilijkheid laten wij geldenzij was echter te voorzien. Wij kunnen hier nog aan toevoegen, dat wel degelijk het aantal oesters, die opgehaald konden worden, bij lange na niet toereikend was, om de moeite voldoende te beloonen. E. zal dit wel willen aannemen, ook al noemen wij geen cijfers. Borsele. Maandag hield de dijkraad van het cala- miteuse waterschap EllewoudsdijkBorsele alhier eene vergadering, die door 24 leden werd bijgewoond. In de eerste plaats werd overgegaan tot beëediging en installatie van den heer J. Steketee Az. als vertegen woordiger van het waterschap Baarland, ter vervan ging van wijlen dhr. A. Vaar. Vervolgens werd besloten tot voorloopige vaststelling van het slot der rekening over 1884/5 ten behoeve van den loopenden dienst onder nadere goedkeuring van heeren Gedeputeerde Staten. Daarna kwam ter tafel een voorstel tot het bevestigen van een afleider van den bliksem aan de directiekeet te Borsele. Bij meerderheid van stemmen werd goedgevonden dit voor stel aantenemen. Ten slotte nam de vergadering kennis van eenige ingekomen stukken, waartoe o. a. behoorde een schrij ven van den vice-president van den Raad van State over het indienen van stukken betreffende een ingesteld beroep op Z. M. den Koning van eene beslissing, waarbij de onderhoudsplicht van een openbaren weg is geregeld tegen den zin van den aangewezene. Bij kon. besluit is benoemd tot burgemeester der gemeente 's-Heerenhoek N. Van Stee. Bij K. B. is benoemd bij het wapen der maré- chaussée, en wel bij de divisie van Limburg, tot kapt. de le luit. F. V. Quadekker, van die divisie. Naar aanleiding van het in ons vorig nommer uit de N. R. Ct. overgenomen bericht omtrent den tijd der viering van het Christelijke Paaschfeest in 1886 schrijft de heer Joh. F. Malta in laatstgenoemd blad In de N. R. C. van Zondag 4 October komen onder de rubriek Gemengde Berichten eenige bijzonderheden voor, aangaande den tijd der viering van het Christelijk Paaschfeest. 't Is zeker niet ongepast op te merken, dat daarin eenige onjuistheden ingeslopen zijn. lo. Paschen kan nooit vallen op 21 Maart. 2o. De vroegste datum, waarop het Paaschfeest vallen kan, is 22 Maart. Dit heeft plaats gehad in 1598, 1693, 1761 en 1818. 3o. Het Paaschfeest is in 1666 en 1734 op 25 April gevallende viering in 1886 is dus reeds de derde op dien datum, wanneer wij de berekening naar den Gregoriaanschen stijl alleen in aanmerking nemen. 4o. De berekening geschiedt niet naar de werkelijke volle Maan, maar naar eene denkbeeldige, die door de Epacten aangegeven wordt. De heer De Savornin Lohman heeft zijne Memoiie van Antwoord ingezonden, op het afdeelingsverslag betreffende zijn wetsvoorstel tot wijziging van art. 1 der kieswet. De voorsteller verwerpt de verdenking, dat hij dit wetsontwerp indiende, omdat hij voor eene wijziging van art. 194 der Grondwet terugdeinsde. Noemenswaardige vertraging van de aanhangige werk zaamheden kan van dit voorstel onmogelijk verwacht worden, 't Hangt van de Kamer zelve af, of van dit voorstel de herziening der Grondwet vertraging zou ondergaan en dan nog zou deze vertraging hoogstens enkele maanden zijn. Doel van dit wetsontwerp is trouwens geen ander dan geen definitieve beslissing over de herziening der Grondwet te nemen, alvorens de Kamer samengesteld zij overeenkomstig eene recht vaardige toepassing van het grondwettelijk beginsel, dat een uniformen census toelaat. Behoudens enkele kleine wijzigingen handhaaft de voorsteller zijn wets ontwerp. Naar men verneemt, is professor Jonckbloet te Wiesbaden ernstig ongesteld geworden. Op grond van art. 75, al. 1, der nieuwe wet van de Maatschappij tot Nut van het Algemeen moet er thans een geheel nieuw hoofdbestuur worden ge kozen, waarvan de eene helft te Amsterdam en de andere daarbuiten woonachtig moet zijn. De daarvoor aangewezen commissie heeft thans de volgende dubbeltallen voor die verkiezing opgemaakt. A. Voor hoofdbestuurders te Amsterdam woonachtig 1. J. A. Böhringer, predikant bij de Ev. Luth. ge meente; H. Bouman, directeur van de gemeente-kweek school voor onderwijzers en onderwijzeressen. 2. W. F. Loman, predikant bij de Ev. Luth. ge meente; J. Coninck Westenberg, directeur van de Maatschappij voor gemeente-crediet. 3. Mr. J. P. Moltzer, hoogleeraar aan de gemeente universiteit; mr. G. A. Van Hamel, id. 4. Mr. H. P. G. Quack, hoogleeraar, directeur van de Nederlandsche bankmr. J. G. N. de Hoop Scheffer, secretaris-directeur van de Nederlandsche bank. 5. Dr. H. C. Rogge, bibliothecaris van de bibliotheek der gemeente-universiteit; J. R. De Kruijff, directeur van de Rijksschool voor kunstnijverheid. 6. Mr. J. E. Veltman, lid der firma Vermeer Co. mr. W. II. K. Mouthaan, seretaris van de Kamer van koophandel. B. Voor hoofdbestuurders buiten Amsterdam woon achtig 1. Mr. W. H. De Beaufort, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, te Leusdenmr. K. M. G. De Meijier, advocaat te Arnhem. 2. Mr. A. Goeman Borgesius, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal te 's-Gravenhagemr. H. H. G. A. Coenegracht, rechter in de arrondissements rechtbank te Maastricht. 3. Mr. J. T. Buys, hoogleeraar aan de rijks-univer siteit te Leiden; H. D. Levyssohn Norman, oud-lid van den Raad van Nederlandsch-Indië te 's-Gravenhage. 4. Mr. P. J. G. Van Diggelen, rechter in de arron- dissements-rechtbank te Zwolle; W. A. baron Van der Feltz, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal te Assen. 5. Mr. H. L. Drucker, hoogleeraar aan de rijks universiteit te Groningen; mr. J. C. Bergsma, raads heer in het gerechtshof te Leeuwarden. 6. Mr. E. Fokker, griffier van de Staten van Zeeland, te Middelburg; mr. C. H. B. Boot, officier van justitie te Breda. De departementen hebben nu uit elk dier dubbel tallen eene keuze te doen, en daarvan vóór 3 November bericht te zenden aan den algemeenen secretaris. Mevrouw Kleine heeft in haar laatsten wil be paald, dat telkens wanneer een gedeelte van hare gelde lijke nalatenschap, waarvan hare erfgenamen slechts het vruchtgebruik hebben, vrijvalt, die som zal gebruikt worden tot vorming en geleidelijke uitbreiding van een fonds, het «Kleine-Fonds" genaamd, waaruit aan oude of behoeftige tooneelisten hulp kan worden verleend. De kon. goedkeuring is reeds gevraagd op de statuten van dit fonds. Door mevr. Kleine zijn tot administra teuren benoemd de heeren A. C. Wertheim en J. L. Schut. Schenkingen en bijdragen worden gaarne aan genomen. In den laatsten tijd is van verschillende zijden gewezen op de wenschelijkheid, om voor ons land een inrichting in het leven te roepen als de te Berlijn be staande «Central-Verein für Arbeit-Nachweis." De «Maatschappij voor den Werkenden Stand", meenende, dat het op haar weg lag hiertoe een po ging in het werk te stellen, heeft alvorens het advies van deskundigen gevraagd en daarom de zaak in handen eener commissie gesteld. Het door die com missie uitgebrachte rapport is thans verschenen. Overeenkomstig haar advies heeft het bestuur der Maatschappij tot de oprichting van een arbeidsbeurs besloten, met dien verstande echter, dat zij direct nationaal zal gemaakt worden en niet, gelijk door de commissie in overweging werd gegeven, met een plaat selijke instelling als proef zal worden begonnen. Voor hen, die zich persoonlijk of schriftelijk (franco) bij genoemd bestuur aanmelden, zijn nog eenige exem plaren van het rapport beschikbaar. ArnhCt) In het October-nummer van het Mdbl. tegen de Kwakzalverij deelt dr. Ranneft, te Groningen, een voorbeeld mee ten bewijze, dat ook in zichzelve on schadelijke kwakzalverij hoogst nadeelige gevolgen kan hebben. In Mei 1883 werd deze geneesheer geroepen bij een 17-jarigen boerenzoon, lijdende aan kniege- wrichts-ontsteking. Slechts amputatie kon het leven van den patient redden zij werd verricht en met verlies van zijn been bleef de patient behouden. Maar nu is gebleken, dat hij al een jaar lang onder behandeling was geweest van het Groningsche «boertje", dat beweert door handen-oplegging genezing te kunnen aanbrengen. Dit handen-opleggen kan op zichzelf geen kwaad hebben gedaanmaar is niettemin deze patient verknoeid of niet Zeer zeker jazegt dr. R. want met meer dan waarschijnlijkheid liet zich uit het verhaal van ouders en patient afleiden, dat voor een jaar, toen hij onder behandeling van het boertje kwam, door een operatie het been had kunnen behouden blijven. Uit Zevenbergen wordt aan de N. R. Ct. gemeld Het zal er gedurende den aanstaanden winter in deze gemeente treurig uitzien voor de werkmansklasse. Terwijl andere jaren voldoende werk aan de suiker fabrieken was te vinden, zal dit gedurende dezen winter niet het geval zijn. Twee van de drie suikerfabrieken zullen nl. wegens de suikercrisis r.iet werken, en de derde fabriek niet zoo lang als andere jaren. Gelukkig dat de «Zevenbergsche Suikerfabriek" deze week bij openbaren verkoop weder in flinke handen is gekomen, zoodat deze in het aanstaande jaar weer in werking zal komen. In de gisteren gehouden vergadering van aan deelhouders in de naamlooze vennootschap De Zeven bergsche beetwortel-suiker-fabriek «De Phoenix" is besloten tot liquidatie over te gaan. Zijn wij wel ingelicht, dan zijn reeds onder scheiden lichttorens en reddingbootstations ten behoeve van de Nederlandsche kustwacht in electrische gemeen schap met het Rijkstelegraafnet gebracht en gaat men ijverig voort met den verderen aanleg van de neg ont brekende verbindingen, zoodat men vermoedelijk binnen weinig maanden de voltooiing van het werk kan te gemoet zien. (Stoonipost.) Het jaarverslag der maatschappij van weldadig heid is in druk verschenen en bevat tal van mededee- lingen, die in staat zijn om de belangstelling op te wekken voor haar kolonie te Fredriksoord, die niet verward moet worden met de rijksgestichten te Ommer- schans en Veenhuizen, waarmede zij in geenerlei betrek king staat. «gg—bJ—a—rim'fRMamausiinJ—noun.triHi.aocEPB«gaag3Pga Kunst, Wetenschap en Letteren. Het tooneelgezelschap van de nieuwe Rotter- damsche schouwburg-maatschappij zal Donderdag a. s. in de Sociëteit V. O. V. alhier «de Salontyroler" op voeren. Dit gezelschap bestaat hoofdzakelijk uit eene combinatie van het vroegere gezelschap van den heer W. Van Zuylen en van de ontbonden afdeeling «Rot terdam" van het Nederlandsch tooneel, terwijl de Salontyroler als een der beste stukken van den heer Von Moser wordt geroemd. Volgens het programma zullen o. a. in dit stuk optreden Mevrouw De Graef- Verstraete en Mevrouw De Bruyn-Sablairolles, bene vens de heeren Alex. Faassen, Mutters en Van Nieuw- land. Het oordeel der pers in onze groote steden luidt over het algemeen zeer gunstig, zoowel wat het stuk als wat de opvoering betreft. Op grond daarvan hopen wij, dat de voorstelling van Donderdag a. s. succes zal hebben, waartoe eene goed bezette zaal voorzeker een eerste vereischte is. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. De Tweede Kamer heeft gisternaraiddag haar werkzaamheden geregeld. In overleg met de Regeering zijn nu het eerst aan de orde gesteld de rechterlijke ontwerpen (die tot uitvoering van het Wetboek van Strafrecht moeten strekken). Na afdoening daarvan komt het wetsontwerp betrekkelijk de exploitatie van den spoorweg Amersfoort—Resteren, terwijl ook het wetsontwerp tot verlegging van den Maasmond aan de orde is gesteld. Koloniën. Men meldt uit Batavia, 28 Aug. In Atjeh is het in de laatste dagen weder warm toegegaan, blij kens onderstaande telegrammen in de Jav. Ct., dd. 22 dezer respectievelijk van Padang en Penang ontvangen «Gevecht 17 Augustus vijand 19 dooden; 18 Aug. oud Ketapan-Doea geslecht; 19 Aug. Tjot Goeë ont ruimd wij een mindere licht gewond." «17 dezer, tweede luitenant G. B. De Jong gewond." Volgens een Atjeh-correspondentie van het B. H. is het een feit, dat men gedurende de verschillende inspecties door den legerbevelhebber van tijd tot tijd op Z. Ex. geschoten heeft. Vervolgens komt in die correspondentie voor het verhaal van het gevecht bij Ketapan Doea onder luitenant De Jong tegen een 100-tal Atjehers geleverd en de wijze, waarop hij gewond is geraakt. Men hoopt op herstel van dien officier en roemt algemeen zijn moedig gedrag, waarvoor hem naar veler meening ten volle eene koninklijke onder scheiding toekomt. Het Bat. Hbl. bevat het volgende geheimzinnig bericht Wij vernemen, dat door de regeering berichten zijn ontvangen over plaats gehad hebbende ernstige rust verstoringen. Wij zijn niet gerechtigd tot nadere mede- deelingen. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. De vacature bij de Christel. Gereformeerde ge meente te Wolfertsdijk, ontstaan door het overlijden van den waardigen ds. H. H. Middel op den 28 Decem ber 1882, is, nadat een zestal beroepen vruchteloos zijn afgeloopen, jl. Zondag gelukkig vervuld. Ds. H. Elffers, die van zijne gemeente te Hillegom, welke ZEw. sinds 1876 bediende, den vorigen Zondag afscheid had genomen met Jeremia 31 23, werd nu alhier op indrukwekkende wijze tot zijne gewichtige betrek king ingeleid door ds. D. De Pree, pred. te Goes, met 2 Tim. 4 12, en ving 's namiddags zijn dienst werk aan met Zach. 6 15. Beide godsdienstoefeningen werden talrijk bezocht, terwijl de plechtigheid in den namiddag weid opgeluisterd door de tegenwoordigheid van de heeren burgemeester, wethouders, leden van den gemeenteraad en den secretaris, als daartoe beleef delijk uitgenoodigd. De gemeente, die nu weder een eigen leeraar bezit, mag thans ook wijzen op een geheel nieuw ruim en doelmatig ingericht kerkgebouw en eene geschikte predikantswoning. Beroepen tot predikant te Eikerzee de heer Ds. G. J. Van der Hoeven te Spanbroek. De ambachtsvrouw dezer gemeente, mevr. de douai rière van Citters te 's-Gravenhage, die pas een som van 500 schonk tot het laten verven der kerk, heeft zich ook met betrekking tot dit beroep doen kennen als een milde bevorderaarster der godsdienstige belan gen van Eikerzee. Bedankt voor het beroep naar 's-Heer-Hendriks- kinderen door ds. P. J. W. Klaarhamer, te Hilversum. Wilhelminadorp. Daar in 't huisgezin van het hoofd der school alhier kinderen door 't roodvonk zijn aan getast, is de school tijdelijk gesloten. Rechtszaken. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Gisteren zijn o. a. veroordeeld: F. C. C., 11 j., D. A., 11 j., M. B., 13 j., J. J. B., 12 j., allen te Goes, wegens diefstal, ieder tot 3 dagen cel; A. Z., 39 jhuisvr. van B. v. d. V., te Schore, wegens overtreding der drankwet, tot/10 boete; P. S., 12 j., en J. P. S., 11 j., beiden te Wemeldinge, wegens diefstal, ieder tot 3 dagen cel; allen in de kosten. Vrijgesproken zijn: W. F. C., 12 j., en J. J. R., 11 j., te Goes, beklaagd van diefstal; C. De R., 51 j., huisvr. van A. H., te Schore, beklaagd van overtre ding der drankwet.

Goessche Courant | 1885 | | pagina 1