1885. N°. 117. Zaterdag 3 October. 728te jaargang. aea?GS<*?es»- GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct, met bijblad 10 ct In ons land vervoege men zich- voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. GOES, 2 October 1885. De jl. Dinsdag alhier gehouden vergadering van 't departement Zeeland der maatschappij ter bevor dering der Pharmacie, onder voorzitterschap van den heer P. M. De Ligny, werd bijgewoond door 7 leden uit Middelburg en 4 uit Goes. De rekening en ver antwoording door den penningmeester, den heer Stades, werd nagezien en goedgekeurd, waarna de voorzitter, als afgevaardigde, een zeer uitvoerig verslag uitbracht van de algemeene vergadering te Amsterdam, waaruit o. m. bleek, dat de belangstelling in de maatschappij steeds grooter wordt, getuige de nieuwe departementen. Door de welwillendheid van verscheidene heeren, om tijdschriften ter lezing aftestaan, werd het mogelijk een leesinrichting aan 't departement te verbinden. Tot de ingekomen stukken behoorde een voorstel van den heer L. K. Van der Harst, ter oprichting van een cursus voor apothekers-bediende. Nadat de wensche- lijkheid dier oprichting door alle leden was erkend, werd eene commissie van 3 leden benoemd, bestaande uit de hh. L. K. Van der Harst, Dr. L. W. Th. Wigman en G. Krol Van der Hoek, om over dit punt de noodige gegevens te verzamelen, teneinde zoo spoedig mogelijk op eene buitengewone vergadering daaromtrent een besluit te nemen. De vergadering werd daarna door den voorzitter gesloten. Door het telegraafkantoor te Goes werden in September jl. verzonden 881, ontvangen 840, opge nomen en verdergezonden 504, samen 2225 tele grammen tegen 2413 in September 1884. Wolfertsdijk had 108 berichten tegen 96 in Sep tember 1884. Hansweerd. Gedurende de maand September wer den aan het Rijks-telegraafkantoor alhier behandeld 525 telegrammen, als verzonden 325, ontvangen 200. Borsele. Tot Secretaris en Ontvanger der gemeente is door den gemeenteraad met algemeene stemmen benoemd de heer J. Beenhakker, wonende te Borsele. De commissie uit de Tweede Kamer der Staten- Generaal, met den vooizitter aan het hoofd, heeft Woensdag avond omstreeks 8 uren het adres van antwoord op de Troonrede Z. M. den Koning aange boden. Toen de commissie het adres aangeboden had, heeft Z. M. daarop het volgende geantwoord «Mijne heeren 1 Gaarne vereenig Ik Mij met den wensch, dat de gewichtige arbeid, die de Vertegen woordiging wacht, bevorderlijk zal zijn aan 's lands belangen, en Ik verzoek u, mijne heeren, aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal dank te zeggen voor haar adres van antwoord". H. H. M. M. de Koning en de Koningin hebben gisterochtend de hofstad verlaten, teneinde tot het einde des jaars op het buitenverblijf Het Loo te vertoeven. De Minister van financiën, overwegende dat de sedert jaren gevolgde wijze van zegeling der attesten voor kinder-, school, en academiegelden, door de zorg van het Departement, nadat die stukken door belang hebbenden ingevuld en onderteekend zijn, niet is overeen te brengen met de wet op het recht van zegel, zooals zij thans luidt, heeft goedgevonden te bepalen, dat voortaan geene attesten zullen worden aangenomen, die niet vooraf van den zegelstempel zijn voorzien. Op de Saatsbegrooting voor 1886 is uitgetrok ken voor Hoofdstuk V (Departement van Binnenland- sche Zaken) 10,980,361,00 of minder dan voor 1885 1,056,482,00. Die uitkomst is verkregen, omdat voor de uitvoe ring van de artt. 45 en 49 der wet tot regeling van het lager onderwijs f 600,000 minder kan geraamd worden, en voor de afwending van het gevaar waar mede besmettelijke veeziekten den veestapel bedreigen, voor 1886 250,000 minder kan uitgetrokken worden dan voor 1885 is toegestaan, wegens den gunstigen toestand met betrekking tot de besmettelijke longziekte. Ook voor verschillende andere uitgaven is eene lagere raming verkregen. De kleinere verminderingen bedragen te zamen 275,127,34. De behoeften van den dienst vorderen voor sommige artikelen verhooging. Die verhoogingon bedragen te zamen 68,645,34. Bij hoofdstuk V der Staatsbegrooting voor 1883 werd goedkeuring gehecht aan eene verhooging der jaarwedden van het onderwijzend personeel bij de Rijkskweekscholen, volgens den aangegeven maatstaf tot een bedrag van 13,300. Hiervan werd in 1883 eene som van 9600, in 1884 1100 en in 1885 200, te zamen 10,900 besteed. Er zal dus op den duur nog f 2400 noodig zijn. Evenals in vorige jaren, schijnt voor het jaar 1886 met de helft daarvan te kunnen worden volstaan. Overeenkomstig gedane toezegging heeft de Minister de inspecteurs van het lager onderwijs geraadpleegd over de opheffing van eenige normaallessen. Bij de overweging welke der bestaande inrichtingen hiervoor in aanmerking moesten komen, is meer be paaldelijk gelet op de normaallessen, die in de laatste vijf jaren een gering aantal kweekelingen telden, of, voor zooveel hare uitkomsten in het afleggen van examens door de kweekelingen betreft, niet aan de verwachting hebben beantwoord, en naar het zich liet aanzien, ook in het vervolg niet zouden voldoen. Voor 1886 zijn nu opgeheven de normaallessen te Maurik, Gendringen, Terschelling, Spanbroek, Aalsmeer, Balk en Grijpskerk, en voorts de voorbereidende klas sen van de Rijksnormaallessen te Lisse, Ameide, Krimpen a/d. IJsel, Naaldwijk en Elshout (gem. Nieuw-Lekkerland), met het doel om ook tot geheele opheffing van die inrichtingen over te gaan zoodra mocht blijken, dat zij zonder die voorbereidende klas sen geen genoegzaam aantal kweekelingen meer ver krijgen om haar instandhouding te wettigen. Daardoor wordt f 50,000 's jaars bezuinigd. Voorts Is de post voor subsidiën aan middelbare meisjesscholen, tengevolge van het verleden jaar geno men besluit, met 26,340 verminderd. Voor de 30 pet. uitkeering en buitengewone sub sidiën zal nu f 3,600,000 noodig zijn; terwijl op de begrooting weder een subsidie van 5000 aan de Leidsche kweekschool voor bewaarschoolhouderessen is voorgesteld. De wet omtrent het 4/5 der Personeele belas ting ontlast de Staatsbegrooting voor 1886 met een som van ƒ712,000. De Regeering is voornemens, het getal opzieners op de spoorwegdiensten iu 1886 met 3 later tot 12 en 1 adjunct intekrimpen. De hydrographische opname zal zich in den zomer van 1886 bepalen tot den Banjaard en de Roompot of het zeegat van Zieriksee. Onder de bij de Tweede Kamer ingekomen ver zoekschriften behoort een van mevrouw de douairière Klerck, geb. Van Hogendorp, en vijf andere Neder- landsche vrouwen, met 181 bladen, bevattende de handteekeningen van vrouwen uit verschillende plaatsen des lands, die zich bij haar aansluiten, strekkende dit adres om bij de Regeering aan te dringen op het in stellen van een nauwgezet onderzoek en het nemen van internationale maatregelen, teneinde den handel in vrouwen te keer te gaan. Reorganisatie van het Geneeskundig' Staatstoe zicht wordt voorbereid. Het voornemen bestaat de districtsveeartsen in twee klassen te verdeelen4 van de le op f 2500 en 5 van de 2e op f2000 jaarwedde. Aan de verschillende polderbesturen is door Gedeputeerde Staten van Zeeland het volgende schrij ven gericht De vraag of de wet van 24 Februari 1806 van toepassing is op het leggen van pannen voor de oes tercultuur in de rivieren of stroomen en of het leggen van zoodanige pannen zonder vooraf verkregen ver gunning verboden is, heeft een onderwerp van brief wisseling uitgemaakt tusschen den Minister van wa terstaat, handel en nijverheid en ons college. Als slotsom van die briefwisseling kunnen wij u mededeelen, dat den minister na onderzoek gebleken is dat de invloed, dien de pannen zooals zij tot nog toe geplaatst worden, op den loop der stroomen en op de afstrooming van het polderwater zouden kunnen uitoefenen, inderdaad als niet nadeelig kan worden beschouwd. Zoolang dus in de wijze van plaatsing der pannen geen verandering wordt gebracht, waarvan een na- deelige invloed het gevolg zou zijn, zijn er ook naar des Ministers oordeel geen termen om het leggen dier pannen als een werk te beschouwen, waarvoor krach tens de wet van 24 Februari 1806 vooraf vergunning moet worden gevraagd en verkregen. De Minister acht echter in elk geval art. 5 dier wet van toepassing, zoodat, wanneer later mocht blijken dat de pannen nadeelige gevolgen voor den afloop van het water mochten hebben, zij zullen moeten worden weggeruimd. (M. Ct.) Uit Amsterdam meldt men Eenige dames hebben op de Oosterbegraafplaats naast het graf van Albregt een eigen graf gekocht voor wijlen mevrouw Kleine, die Maandag te elf uren met groote plechtigheid wordt begraven. Eenige practische Amsterdammers, voormalige leden der «Commissie tot tijdelijke werkverschaffing" in den winter van 1884/85, niet willende wachten tot gebrek aan werk en de daaruit onvermijdelijk voortspruitende werkeloosheid weer door de werke- loozen zeiven, als op 4 November 1884, aan de orde worde gesteld, hebben reeds nu plannen beraamd om werk te verschaffen aan hen, die reeds thans daarvan zijn verstoken en, onder kommer en zorg gebukt, niet weten hoe van den eenen dag op den anderen te komen. Binnenkort kunnen positieve resultaten van deze pogingen worden te gemoet gezien. Met groot leedwezen zeker zal vernomen worden, zegt Het Dagblad, dat de directie der Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen heeft goedge vonden, een groote bestelling van materiëel voor haar lijnen in het buitenland te doen. Uit goede bron toch wordt ons verzekerd, dat zij dezer dagen het maken van tien dichte wagens aan een fabriek te Neurenberg en van veertig open wagens aan een fabriek te Luik heeft opgedragen. In verband hiermede is het wellicht niet overbodig, in herinnering te brengen dat, vóór in Duitschland allerlei de industrie beschermende rechten zijn inge voerd, de heer Beynes te Haarlem veel spoorwagens naar Berlijn afleverdethans is dat door die invoer rechten onmogelijk gemaakt en zal nu deze hoogst bekwame industrieel weldra een 70-tal zijner werk lieden wegens gebrek aan werk moeten ontslaan. Ware bovenbedoeld materiëel voor de Nederlandsche spoorwegen hem ter vervaardiging opgedragen, dat ontslag ware niet noodig geweest. Voor koffiehuishouders, hofmeesters en in 't alge meen voor houders van inrichtingen, waar veel ge schonken wordt, doch waar de eigenaars niet steeds zelf in het buffet kunnen zijn om toezicht te houden, is door den heer A. J. Bernoski, die aan de Stoom- boot-Reederij Fop Smit Sc Co. verbonden is, eene uit vinding gedaan, waardoor op zeer gemakkelijke en practische wijze gecontroleerd kan worden welke hoe veelheid uit de vaatjes getapt is. Deze uitvinding bestaat in een kraan, welke, wanneer zij in het vat geslagen is, zelf aanteekent telkens wanneer er een glas uitge- tapt is, zoodat de eigenaar van het buffet slechts den controleur heeft na te gaan om te zien hoe groot het debiet is geweest en welke de ontvangsten zijn. De kraan is derwijze gemaakt, dat zij niet uit het vat genomen kan worden, terwijl de controleur zelf door eene bijzondere slniting zoodanig is afgesloten dat alleen de eigenaar hem kan ontsluiten. Een tweede verdienste van deze kraan is, dat deze gemaakt is naar de grootte der glazen, zoodat men verzekerd kan zijn, dat de juiste maat verstrekt wordt; wanneer het glas gevuld is, houdt de kraan uit zich zelve op met schenken. (Rott. Nieuwsbl.) De oesterhandel der stad New-York heeft zich tot een reusachtig bedrijf ontwikkeld, waarmede 50,000 menschen zich bezig houden. Men raamt dat New- York alleen in dit seizoen oesters ter waarde van 25 millioen dollar zal verzenden. Toen in 1880 eene ondernemende firma hare eerste oesterbank tegenover Strafort Point aanlegde, verklaarde men het eene dolzinnige onderneming, op meer dan 40 voet diepte oesters te willen telen. Maar het duurde niet lang, of anderen volgden het gegeven voorbeeld, en thans zijn van Strafort Point noordwaarts meer dan 10,000 acres in de diepte der zee met oesters bezet. Het in de oester-idustrie der stad New-York stekend kapitaal wordt op 10 a 11 millioen dollar berekend. De fabriek der naamlooze vennootschap Zeven- bergsche Suikerfabriek" is verkocht aan den heer C. N. Tieleman te Zevenbergen voor f 83,620. Hierbij komen nog 7000 voor overneming en de gewone onkosten. Men schrijft uit Veere aan de N. R. Ct. Wie zich tegenwoordig op de kade te Yeere beweegt en den blik naar de overzijde slaat, ziet met deernis het tooneel van verwoesting, dat sloopers aanrichten in de kolossale rijksgebouwen, onlangs in 't openbaar verkocht. Het voormalige arsenaal met bijbehoorende magazijnmeesters- en conducteurswoningen, alsook het kruitmagazijn, zij staan daar beroofd van daken, deuren en vensters, en vertoonen nog slechts wat onregelmatig af- en uitgebroken muurwerk, dat vooral 's avonds bij maanlicht een spookachtig gezicht oplevert en wel eenige overeenkomst heeft met de opgegraven over blijfselen van Pompeji. Binnenkort zullen alzoo de reusachtige gebouwen, op last van Philips II vóór drie eeuwen opgericht, verdwenen zijn, en daarmede weder eenige sporen van het vroeger militaire aanzien dezer aloude veste, die gedoemd schijnt tot den rang van een onbeduidend dorp af te dalen. De heer A. F. Marlet, landbouwleeraar te Hon- tenisse, is door den Koning van Belgie benoemd tot staatslandbouwkundige in de provincie Oost-Vlaan- deren, standplaats Gent, op een traktement van 3500 francs. Het Bureau Veritas meldt, dat in Augustus jl. 69 zeil- en 6 stoomschepen zijn vergaan, daar onder 1 Nederlandsch zeilschip. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Kapelle. Zondag 11 Oct. a. s. zal de bevestiging en intrede van den candidaat dr. W. Van der Beke Callenfels, als predikant te Biezelinge, plaatshebben, des voormiddags te 9 en des namiddags te 2 uren. Als bevestiger zal optreden de heer S. L. Van Stein Callenfels, predikant te Heerde in Gelderland. Baarland. Bij de Herv. gemeente is tot predikant beroepen de heer J. Willemse Hz., cand. tot den H. D. te Oost-Souburg. Tot onderwijzer in het smeden aan de Ambachts school alhier is met ingang van 1 Nov. a. s. benoemd de heer P. J. Palsenberg te Deventer. De heer D. Stigter, te Kloetinge, staat no. 1 op de voordracht tot 3den onderwijzer aan eene school 2e klasse te Amsterdam. De gemeenteraden ten plattenlande in Friesland verminderen bij vacaturen van onderwijzersbetrekkingen de jaarwedden van 600 tot 400. Zonder de goed keuring van Gedep. Staten af te wachten, roepen zij sollicitanten op dat bedrag op, mits, gelijk er wordt bijgevoegd, de goedkeuring volgt. Nu, wellicht ook tengevolge van de laatste wijziging der onderwijswet, vele onderwijzers op plaatsing wachten, komt er steeds een genoegzaam getal sollicitanten, zoodat de raad dan er op kan wijzen, dat er wel onderwijzers genoeg voor die som zijn te krijgen. Toch keuren Ged. Staten die grocte vermindering niet goed. Zij willen ten minste 500 zien vastgesteld. De gemeenteraad van Tietjerksteradeel is nu bij den Koning in hooger beroep gekomen van het besluit van Gedep. Staten, waarbij goedkeuring is onthouden aan het raadsbesluit om de onderwijzersjaarwedden tot 400 te verminderen. Landbouw en Veeteelt. Eene eigenaardige varkensziekte heerscht er in Noordoost-Drente, nl. de zoogenaamde blauwe ziekte, waardoor de varkens, oogenschijnlijk gezond, den eet lust verliezen en na eenige uren ophouden te leven. Zoo zijn er reeds zes varkens in den omtrek van Weerdingermond en markte gestorven, sommige zonder eenig ziekteverschijnsel. Rechtszaken. Kantongerecht te Ooes. Heden, Vrijdag 2 October 1885 werden de navol gende personen veroordeeld A. H., te Goes, J. IJ., te Borsele, wegens het maken van nachtelijk burengerucht, ieder tot f5 50 boete, subs. 1 dag gev.strafC. Z. te Goes, wegens het niet sluiten van zijn bierhuis na middernacht, tot fl boete, subs. 1 dag gev.strafC. A. C., te Goes, wegens het zich niet verwijderen uit eene tapperij na 't sluitingsuur tot fl boete, subs. 1 dag gev.straf; P. De K., te Ierseke wegens diefstal van te velde staande vruchten, tot 6 dagen gev.straf; M. v. d. H., te Ierseke, wegens le het verontreiningen van de straat door zich van vuiligheid te ontdoen, 2e het vegen van vuiligheid in eene leiding, tot 2 maal f 1 boete, sub sidiair 1 dag gevangenisstraf voor iedere boete P. De B., J. De B. en G. v. d. W., te Ossenisse, wegens het rapen van voorwerpen van de steenglooi ing van den zeedijk van den polder Breede Watering bewesten Ierseke, ieder tot f 1 boete, subs. 1 dag gev.strafW. K. en J. K., te Graauw, wegens het graven binnen 500 M. zeewaarts gemeten uiteen dijk langs de Ooster-Schelde, ieder tot f10 boete, subs. 1 dag gev.strafT. V. en T. W., te Graauw, wegens 2 maal als voren, ieder tot 2 maal f 10 boete, subs. 1 dag gev.straf voor ieders boete A. H., M. H. en P. H., te Geersdijk, J. V., M. G., C. P., te Ierseke, E K., te St. Maartensdijk, N. P. B., te Tolen, C v. d. H. en L. H., te Herkingen, J. De B. en C. O.te Oosterlandwegens het bevisschen der Zeeuwsche stroomen zonder consent, ieder tot f 10 boete, subsidiair 1 dag gevangenisstraf; M. V. d. V., A. M., te Ierseke, M. K., J. M., te Hansweerd, W. K., te Kloetinge, L. T., te Heinkens- zand, wegens alsvoren ieder tot f 1 boete, subs. 1 dag gev.strafM. M., te Rilland, wegens het gaan over eens anders in den oogst staanden grond bezet met rijpende vruchten tot f3 boete, subs. 1 dag gev.straf; A. K., te Wissenkerke, wegens het laten loopen van vee op eens anders in den oogst staanden grond tot f3 boete, subs. 1 dag gev.straf; W. De J te Goes, wegens het bevisschen van eens anders visch- water, zonder acte en zonder schriftelijke vergunning van den rechthebbende, tot 2 maal f3 boete, subs. 1 dag gev straf. Allen tevens in de kosten. Vrijgesproken werd J. De G., zonder bekende woon- plaatst, beklaagd van het beschadigen van eens anders roerend goed. De verdachte van den diefstal gepaard aan mis handeling te Borsele is gisteravond naar Middelburg getransporteerd.

Goessche Courant | 1885 | | pagina 1