Beursoverzicht. In het naschrift van ons vorig overzicht meenden wij tot voorzichtigheid te moeten aanmanen ten op zichte van de Europeesche Staatsfondsen, uithoofde van den opstand in Rumelië, en alhoewel de kansen op een oorlog sedert niet zijn vermeerderd, maar integendeel de houding der verschillende mogendheden de hoop op eene vredelievende oplossing wettigt, zoo gelooven wij toch, dat voorshands voor de Europeesche Staats fondsen eenige behoedzaamheid moet in acht genomen worden. Van hen zijn natuurlijk de Turken het nauwst bij de Bulgaarsche quaestie betrokken en verdienen daarom in dat verband het eerst onze aandacht. Hoewel reeds dadelijk na de losmaking van Rumelie deze fondsen achteruit liepen nam hun teruggang nog aanmerkelijk toe, toen het gerucht werd verspreid, dat verschillende staten, waaronder Oostenrijk, hun legers hadden gemobiliseerd. Preferente Turken liepen terug van 75% tot 65% pet., de groepen C en D van 16% pet. tot 13% pet. en eerst toen er sprake was van eene conferentie der mogendheden, om de Bulgaarsche quaestie op vredelievende wijze te regelen, konden de eersten weder tot 70 pet., de laatsten tot 14% pet. opklimmen. Moge alzoo de teruggang zich langzamerhand weder herstellen, het blijkt toch ook in dezen weder, hoe los de verschillende deelen van het Europeesch sulta naat samenhangen. De eene vorst voor en de andere na scheuren zich los van het eigenlijk Turkije en langzaam maar zeker gaat de oplossing van deze statengroep voort. Ware het nu nog, dat daarmede eene overneming der staatsschuld gepaard ging, wellicht was de zaak voor houders van Turken nog niet zoo erg, doch de kans hierop is zelden groot. Tenzij er eene algeheele reorganisatie plaats vinde, gelooven wij alzoo niet, dat er voor de Turksche staatsfondsen eene goede toekomst te wachten is en dit te minder, omdat uit het aan verschillende voortbrengselen zoo rijke Aziatisch-Turkije, om welke reden dan ook, niet dat voordeel getrokken wordt, dat bij eene behoorlijke exploitatie zou kunnen geschieden. Niet alleen de Turksche, ook de Russische fondsen kwamen belang] ijk onder den invloed van het gebeurde in het Oosten, wat bij de bekende inmenging van Rusland in alles wat in die streken voorvalt, geene verwondering kan baren. Wel kwam na eene daling in de eerste helft der week van 2 tot 2% pet. eene rijzing, doch de slotkoersen bleven toch beneden die der vorige week en bedroegen o. a. voor de Oostersche leening 56% pet. en voor de obligatiën '73 93% pet. Ook de Oostenrijksche staatsfondsen leden aanvan kelijk een groot verlies en daarvan in het bijzonder de Metallieken. Pe papierrente liep terug van 66% pet. tot 63%, doch klom ten slotte weder tot 65% pet.; de zilverrente verloor na eene daling ten laatste slechts pet. Van de Rongaarsche fondsen sloten de 5 pet. goud- leening 2% pet., de 4 pet. 1% pet. lager. Italianen verloren pet., Portugeezen pet., zoodat alleen Spanjaarden een betere stemming vertoonden, waar door de 4 pet. buitenl. schuld pet. vooruitgingen. Ook de Nederlandsche staatsfondsen vertoonden voor een oogenblik een teruggang, die ten slotte voor de 4 pet. slechts 5% pet. bedroeg, terwijl de 3 pet het geleden verlies weder herwonnen. Moge de algemeene daling ook op deze waarden van invloed geweest zijn, de waarschijnlijkheid, dat de staatsbegrooting weder met een aanzienlijk tekort zou sluiten, was zeker mede een oorzaak voor de daling. Zooals bekend is bleek bij de indiening der begrooting voor 1886 een tekort van 16% millioen, dat echter met 5 millioen kan verminderen, wanneer ook dit jaar geen gebruik behoeft te worden gemaakt van het krediet voor zilver- ontmunting toegestaan. Russische Sporen volgden de beweging der staats fondsen en van hen liepen de aandeelen der Groote Maatschappij van 116 5/a pet. tot 114% pet. terug. Zooals bekend is werd in den laatsten tijd meermalen gezegd, dat de Staat deze lijnen zou overnemenmaar ook werden deze geruchten weder tegengesproken. Blijkbaar weet men derhalve niet, waaraan men zich te houden heeft. Besluit de Staat werkelijk tot ge- heele overname, dan zullen de aandeelhouders daarbij zeker geen nadeel lijden, doch wanneer zij zich beperkt tot enkele, vermoedelijk wel de beste, dan zou het vooruitzicht minder schitterend zijn. De binnenlandsche spoorwegwaarden bleven nage noeg onveranderd, doch bij de fmanciëele en indu- striëele ondernemingen viel opnieuw daling waartenemen en wel bij aandeelen Nieuwe Afr. Handelsv. 1 pet., Koloniale Bank pet., N. 1 Handelsbank 1 pet., Stoomvaartmaatschappij Nederland" 7 pet., pref. aand. Sloomvaartm. Zeeland pet. De Amerikaansche staatsfondsen liepen ook een weinig terugBrazilianenMexicanen en Columbianen allen pet. De Peruanen sloten vaster op de mededeeling, dat een commissaris naar Londen is gezonden om met de houders dier fondsen te onderhandelen. Op de Amerikaansche Spoorwegmarkt was het vertier niet zeer groot en hoewel er een ten slotte eenigszins williger stemming viel optemerken, blijft er nog eenige teruggang te constateeren. Common Buffaloshares daalden pet.. Centralshares 7% pet., Canadian Pacific pet., Chesapeake Southwestern •1 pet., Chicago Atlantic 2 pet,, Oblig. Grand Trunk 2de hyp. pet., Akronsnares 1 pet., 6 pet. Florida Transit 3 pet., Aand. Florida Central W. 1 pet., Nashvilleshares 9% pet., 3 pet. Oblig. pet., Adjust ments Bonds pet., Aandeelen Missouri K. T. Spw. pet., Missouri Pacificshares 2 pet. Oregon en Californiashares daalden aanvankelijk ge voelig, hoofdzakelijk door groot aanbod van hen die ongeneigd waren de storting te bewerkstelligen. Later ontstond er eeuig herstel, zoodat ten slotte de prijs der common shares en preferred shares slechts een zeer kleine fractie lager is. Nog daalden Unionshares 1 pet., Wabash pet. Daarentegen verbeterden Denver Rioshares pet., geconsolideerde Oblig. pet., Illinoisshares 1 pet., Micbigans pet., Common Erie Vu pet., Manitoba- shares 1 pet. In den toestand der geldmarkt kwam eenige ver- andering. Prolongatie steeg van 2 tot 3 pet., doch 1 bleef goed te verkrijgen. Buitenlandsch Overzicht. Omtrent de Bulgaarsche quaestie nog steeds geene zekere berichten. Dan heet het dat er eene conferentie te Konstantinopel zal gehouden worden, dan weder, dat er alleen eene samenkomst der verschillende ge zanten zal plaatshebben. Intusschen gaat vorst Alexander voort zich bij zijne nieuwe onderdanen bemind te maken, wapenen Servië en Griekenland zich voor het geval van oorlog en zeggen de groote mogendheden, dat ze erg boos op vorst Alexander zijn, terwijl Turkije, dat het meest bij de zaak betrokken is, het minst doortastende maatregelen neemt. Op grond daarvan gelooven wij niet, dat er veel kans op oorlog is, maar veeleer, dat de Sultan met de samensmelting der beide Bulgarijen genoegen zal nemen, mits vorst Alexander hem als zijn suzerein blijft erkennen. Volgens de laatste berichten uit Madagascar zijn onder de Fransclie troepen ernstige ziekten uitge broken. Admiraal Miot, de opperbevelhebber, stond op het punt, de baai van Mananzari definitief in bezit te nemen, om daar eene groote Fransche kolonie te vestigen. Tot een formeelen veldtocht tegen de Hovas zal hij eerst dan overgaan, wanneer de nieuwe Kamers de aangevraagde gelden zullen hebben toe gestaan. De leider der liberale oppositie in het Deensche Folkething, de heer Berg, organiseert sedert geruimen tijd door het geheele Koninkrijk politieke bijeenkomsten, waarbij hij telkens de vraag behandelt, welke houding van de oppositie voor de naaste toekomst de meest wenschelijke is. Tot dusver gaf de partij overal een eenstemmig antwoord op deze vraag geene samenweking met het tegenwoordig Ministerie, geen toestaan van gelden, geen nieuwe wetten. Met vrij groote zekerheid kan dus verwacht worden, dat het verzet van de oppositie, niet alleen tegen de middelenwet voor 1886-87, maar ook tegen de kredietwetten voor het loopende jaar, beslissend zal zijn. Gemengde Berichten. Ierseke. We hebben het zeker aan den alom ver breiden roep over Ierseke's bloei en vooruitgang te danken, dat de familie Bakker het waagde hier haar Schouwburgtent (comedie) op te slaan. Dit is zeker de eerste maal zoolang Ierseke bestaat, dat het een dergelijk bezoek te beurt valt. We gelooven niet, dat het bedoelde gezelschap zich over deze onderneming beklagen zal. Gisteravond gaf het zijne afscheidsvoor- stelling en na afloop daarvan bedankte de heer Z. Bouwens de acteurs en actrices in het algemeen voor het verschaft kunstgenot en riep hun een krachtig «tot weei ziens" toe. Tlissingen. De bekende «Camera Lucida" van den heer Van Enst te Middelburg is na eenigen tijd te Scheveningen geweest te zijn op den Noordzee-Boule- vard alhier geplaatst, op een punt, waar het uitzicht op de stad, de reede en de zee stellig bijzonder aar dig te noemen is. In den loop van den dag wordt de Camera Lucida" tegen een entréeprijs van 25 cent voor het publiek toegankelijk gesteld. Nu het werk aan de Drenthe" geëindigd is, worden de werklieden, die ude Schelde" voor dat werk aan genomen heeft, successievelijk ontslagen. Overvloed van werk is er voor de overblijvenden ook wel niet door de algemeene slapte, maar gelukkig dat er toch ten minste nog iets is. Omtrent de socialisten-vergadering. Maandag te Amsterdam gehouden na de uitspraak van het gerechts hof in de zaak van Van Ommeren, meldt het Han delsblad De menigte was vooraf door een strooibiljet gewaar schuwd, dat daar eene vergadering zou worden gehouden, waarin de s socialisten-vervolging" zou worden ter sprake gebracht. Tegen twaalf uur was de zaal propvol met mannen en vrouwen. Roode lappen van allerlei aard werden aan reepen gescheurd en elk tooide zich met een stukje er van. Toen Van Ommeren binnen kwam, ging een gejuich op. Er was een verbazend rumoer, eri er waren zooveel menschen, dat een deel in den tuin vergaderde. Spreker Van Raay uit den Haag betuigde, dat Van Ommeren onschuldig is, en het is alleen omdat hij zich bij de socialisten heeft geschaard, dat hij werd veroordeeld. Toen de spreker eindigde met den kreet leve Van Ommerengingen luide toejuichingen op. Van Ommeren trok daarop eene lijn tusschen de uitspraak in het proces der Ütrechtsche studenten en die in het zijne. «Ben ik", zei hij, «door deze recht bank veroordeeld, eene andere rechtbank, die der publieke opinie, spreekt mij vrij, en hare uitspraak stel ik op hooger prijs dan die der klassen-justitie. Ware hier in 't land eene jury geweest dan zou ik zijn vrijgesproken, maar er zijn slechts twee landen waar die niet bestaat, d. i. Turkije en Nederland. Waar men mij veroordeelt op grond dat de verkla ringen der mouchards gelijkluidend zijn, daar heeft men onzen partijgenoot Luttik gevonnisd omdat de verklaringen der politiedienaren van elkander afwijken". Na afloop der meeting trok men in optocht onder vier roode vanen door de stad. Van Ommeren was met drie vrouwen en drie mannen in een rijtuig ge zeten. Op het Rokin bij de Langebrugsteeg werden de roode vanen door de politie afgenomen, wat tot eene botsing aanleiding gaf. Enkele arrestatiën had den plaats. Bij het verlaten van het Volkspark is op de Baan gracht uit de menigte een pistoolschot in het wilde gelost, waardoor een 65-jarig man aan het hoofd licht werd gewond. De dader is gearresteerd. De avond is echter tamelijk rustig voorbijgegaan. Eene groote menigte nieuwsgierigen hadden zich wel weder op den Dam verzameld, die zoo nu en dan door I dè politie met den stok werden uiteengedreven, doch het tramverkeer werd niet bemoeilijkt. Zondagavond te half negen vertoonde zich een zeer schoone maanregenboog aan den westelijken hemel. De maan geheel in onbewolkte lucht in het oosten vormde een krachtige tegenstelling met de zware lucht in het westen, terwijl de regen sterk nederviel. Het natuurverschijnsel was slechts zeven minuten duidelijk en schoon waar te nemen, daarop verflauwde het. (N. R. Ct.) In Friesland heeft de bemesting met mosselen dit jaar zeer gunstige resultaten opgeleverd, vooral op lichte, zandige gronden. Vooral de aardappeloogst is daardoor voordeelig. Door 't verrotten der mosselen wordt de grond rijker aan kalk en armer aan insecten, waardoor de planten gezonder worden. Op de met mos selen gemeste akkers is bij de aardappelen van ziekte geen sprakede knol is bijzonder gaaf. Zondagavond trok eene groote menigte door de verschillende wijken der stad Dordrecht. Opgewonden door den drank, vernielde zij een groot aantal ruiten. Alleen op de Nieuwe Haven werden er 81 stuk ge slagen. De optocht eindigde met eene vechtpartij, waar bij enkele personen gewond werden. Te middernacht was alles weder rustig. Een vilder te Geldersch-Venendaal kreeg, terwijl hij eene aan miltvuur gestorven koe van de huid ont deed, eenig bloed van dat dier in eene wond aan zijn arm. Hierdoor werd zijn bloed zoodanig vergiftigd, dat thans zijn leven in gevaar is. Zondagavond kwamen te Tilburg ergerlijke too- neelen voor. De ongeregeldheden, die in de laatste dagen daar plaats hadden, hebben zich dien avond in grootere verhoudingen herhaald. Zingende en fluitende troepen mannen en jongens trokken door de hoofd straten en vatten eindelijk post voor het politie-bureau. De politie, die zich in het eerst niet vertoonde, werd echter door de tartende menigte er toe genoopt te voorschijn te komen. Er werd op de oproermakers gechargeerd, en een dertigtal arrestatien hadden plaats. Daarbij schijnt echter de politie niet gelukkig geweest te zijn, daar de meeste arrestanten volkomen onschuldig bleken. Het is haar echter ook gelukt, eenige der belhamels in handen te krijgen. Bij de charge der politie kreeg menige argelooze toeschouwer een sabel houw of stokslag. Als een nieuw bewijs hoe den grooten mannen kleine gebreken aankleven, kan weer dienen een brief van den Engelschen ex-Minister Gladstone aan den Noorschen loods van »the Sunbeam", Hans Jacobsen. Niet alleen dankt de heer Gladstone den loods voor zijn goede zorgen wat hij trouwens wel mondeling had kunnen doen maar hij geeft zijn geleider zelfs in overweging om van zoo'n hooge dankbetuiging ook openbare kennis te geven. En zoo verscheen de brief van «Your faithful" (sic) in de Bergenspozten" 1 Te Parijs bevindt zich thans de Japansche prins Foushimi, broeder van den Makido. Hij zal de ver schillende constituties van Europa bestudeeren, om daar uit het beste te kiezen voor de constitutie, die de Mikado van plan is over 4 jaren in zijn rijk in te voeren. Te Swansea speelden twee kinderen op een een eindweegs van het strand gelegen heuvel, toen plotse ling bij opkomenden vloed, de zee hen aan alle kanten omringde. Een werkman wilde zich te paard in zee begeven. Het dier weigerde. Met een tweede paard gelukte 't en hij bereikte het eilandje op het oogen blik dat de zee reeds tot aan de borst der kinderen reikte. Het meisje was in zwijm gevallen en werd ondersteund door een jonger broertje, dat, in zijn pogingen om zich gezamenlijk op het paard te tillen, den berijder uit het zadel lichtte, zoodat alle drie te water raakten. De redder gaf 't niet op en kwam ten slotte behouden met de kinderen aan wal, waar het meisje spoedig bijkwam. Laatste en telegraphlsche berichten, Door de bemoeiingen van de afdeeling «Goes" van het Nederlandsch Tooneelverbond zal de heer Justus Van Maurik dezen winter hier ter stede eene voor dracht komen houden. 'g-Hage. TWEEDE KAMER. Het adres van ant woord op de Troonrede is eenparig aangenomen. De Min. van Justitie verklaarde, dat aan Engeland en België voorgesteld is met ons een tractaat te sluiten ter bestrijding van den handel in meisjes. De voor stellen hadden voorloopig een gunstig onthaal gevonden. Ook heeft de Minister Duitschland gewaarschuwd dat hier te lande door agenten pogingen worden aange wend om Duitsche meisjes in bordeelen te plaatsen. De Minister van Koloniën verklaarde dat een billijke regeling der medische tarieven in het belang der landbouwnijverheid noodig is. Op de nominatie voor raadsheer van den Hoogen Raad is als eerste candidaat geplaatst de heer Van Blom president bij de rechtbank te Heerenveen. De tweede nominatie is uitgesteld. Ingezonden Stukken. Mijnheer de Redacteur In uw blad van 26 Sept. heb ik een klacht gelezen van een kadebewoner over het rustverstorend gefluit der Goesche boot. Ik begrijp dat het voor sommige bewoners der kade niet aangenaam is door die stoomfluit te worden gewekt en daarom heb ik dadelijk, zoodra de heer burgemeester mij verzocht het fluiten te laten, aan ZEd. verklaard dat ik daar bezwaar in zag maar dat ik het fluiten zooveel mogelijk des nachts zoude beper ken, hetgeen ik ook van af dien tijd heb gedaan door slechts 5 minuten vóór het vertrek en bij het vertrek zelve even te fluiten. Sedert 9 jaren heeft mijn boot uur, uur vóór en bij het vertrek gefloten, maar dadelijk was ik op verzoek van den burgemeester bereid het fluiten zooveel mogelijk te beperken, aange zien het mij zoude spijten dat ik de Goesche burgerij, van wier gunst het bestaan mijner stoombootdienst afhankelijk is, in het minste lastig viel of hare rust verstoorde. Om aan het verzoek van den heer burge meester geheel te voldoen kan ik tot mijn leedwezen om deze redenen geen gevolg geven, ten eerste: om dat buiten de brug en aan de tusschen 2 poorten vele schepen liggen die gewaarschuwd moeten worden om avarij te voorkomen, en ten tweede om de weinige passagiers die van de Goesche boot profiteeren te waarschuwen, dat het tijd van vertrek is, want als er weinig zijn moet men oppassen, dat er geen een te laat komt. Ten einde te doen blijken dat niet ik maar de wet het noodig oordeelt, dat een stoomboot signaal geeft, kan dienen dat op rijkskanalen een stoomboot, die andere vaartuigen wil voorbijvaren, op 70 meters af stand de stoomfluit moet doen hooren volgens art. 19 der wet van 13 Juni 1875 no. 119. Aangezien de Goesche haven geen rijkskanaal is, kan de gemeenteraad een besluit nemen om het fluiten of bellen te beletten en zulks doen goedkeuren door de Gedeputeerde Staten. Mocht de raad zulks doen, dan ben ik verplicht er mij aan te onderwerpen en dan zullen de klachten van gebroken touwen en schade aan de schepen door het tegen elkander aanzuigen als de boot voorbij komt niet uitblijven en dan zal ik weer worden vervolgd, niet voor burengerucht maar voor het toebrengen van schade. Wie is dan de schuld en wie zal die schade betalen Indien een bewoner der voorstad of andere dicht bij het spoor gelegen buurt een request indient wegens het fluiten der locomotief, zal dan ook de staatsspoor een proces-ver baal moeten krijgen Ik hoop mijnheer ds redacteur, dat de rechter mij vrij zal spreken van burengerucht en dan beloof ik aan de kadebewoners en verdere burgerij van Goes om de stoomfluit des nachts zoo min mogelijk te doen hooren. U dankzeggende voor uwe bereidwilligheid om dit stukje te plaatsen, blijve ik mijnheer de redacteur, Uw dw. dn. H. F. VAN RENTERGHEM. 319e Staatsloterij, 5e kl. Prijzen van ƒ100 en daarboven. Trekking van Dinsdag 29 September 5de lijst. Nos. 1748, 11701, 16284, 16948 en 19530 elk ƒ1000. Nos. 6970 en 20459 elk ƒ400. Nos. 3084, 6121 en 17825 elk ƒ200. Nos. 302, 2948, 3082, 3271,3487,10977,11859, 16141 en 20056 elk ƒ100. Trekking van Woensdag 30 September. 6e Lijst. No. 14442, ƒ1500. Nos. 799, 9431 en 11912. elk ƒ1000. Nos. 518, 3131, 3361, 4132, 8751 en 13840, elk ƒ400. Nos. 5963, 10090 en 15503, elk ƒ200. Nos. 3969, 9941, 10317, 12503, 15181, 16681 en 20821, elk ƒ100. De Burgemeester en Wethouders van Goes doen te weten dat door den Raad der gemeente in zijne ver gadering van 20 Augustus 1885 is vastgesteld de volgende Verordening. VERORDENING tot Heffing van School gelden voor het Lager Onderwijs in de Gemeente Goes. Art. 1. Ten behoeve der gemeente wordt voor iederen leerling die een der openbare scholen A, B of E bezoekt het navolgende schoolgeld geheven. a. Voor het onderwijs in school A bestemd voor gegoeden lo. gedurende de dagschool voor- en namiddag zestig cents. 2o. gedurende de avondschool veertig cent; beiden per maand. b. Voor het onderwijs in school B, be9temd voor mingegoeden, gedurende de dagschool: Voor éen kind twintig cents per maand. Voor ieder kind meer uit een gezin gelijktijdig school gaande tien cents per maand. c. Voor het onderwijs in school E, voor iedere leerling twaalf gulden vijftig cents per kwartaal. Het onderwijs in de andere scholen is gratis. Art. 2. Bij de berekening van het schoolgeld worden gedeelten van de bepaalde tijdvakken voor geheele gehouden. Art. 3. Het schoolgeld is verschuldigd door de ouders, voogden of verzorgers der kinderen, die van de school gebruik maken. Voor kinderen van elders moet een ingezetene dezer gemeente worden opgegeven door wien of wie het schoolgeld betaald zal worden. Art 4. Kinderen van goeden aanleg uit deze gemeente, die naar het oordeel van Burgemeester en Wethouders onvermogend zijn, kan door dezen op verzoek van ouders, voogden of verzorgers vrijstelling van het school geld voor school E worden verleend. Bij het verleenen der vrijstelling gaan Burgemeester en Wethoutjj-s bovendien te rade met de beschikbare plaatsruimte in de school. Zijnde deze verordening door Z M. den Koning goedgekeurd bij besluit van 16 September 1885 no. 28, met bepaling dat de invordering zal geschieden over eenkomstig de voorschriften der in de raadsvergadering van 20 Augustus 1885 mede vastgestelde VERORDENING op de invordering van school gelden voor het lager onderwijs in de gemeente Goes. Art. 1. Binnen drie dagen na het eindigen van iedere maand wordt door de hoofden der scholen A en B en drie dagen na het einde van ieder kwartaal door het hoofd van school E aan Burgemeester en Wet houders ingezonden een lijst, inhoudende de namen der ouders, voogden of verzorgers der leerlingen, die de school hebben bezocht, met afzonderlijke vermelding wat school A betreft van de leerlingen die van de avondschool gebruik maakten. Art. 4. De lijst, door Burgemeester en Wethouders aangevuld met de namen der personen, bedoeld in de laatste alinea van art. 3 der verordening op de heffing en door hen voor gezien geteekend, wordt gesteld in handen van den ontvanger der gemeente, welke belast is met dé invordering der schoolgelden. Art. 3. Het schoolgeld moet betaald worden binnen acht dagen nadat de kennisgeving van het bedrag aan de ouders, voogden of verzorgers is uitgereikt. Art. 4. De artikelen 258 tot en met 262 der wet van 29 Juni 1851 (St.blad no. 85) voor zooveel gewijzigd bij de wet van 7 Juli 1865 (St.blad no. 79) worden op de invordering dezer belasting toepasselijk verklaard En is hiervan afkondiging geschied waar bet behoort den 30 September 1885. De Burgemeester en Wethouders van Goes. J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN.

Goessche Courant | 1885 | | pagina 2