1885. N". 116. Donderdag 1 October. 72ste jaargang. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich- voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. 8F Voor de lijst van spoorweg-, stoomboot-, post-, telegraaf- en tramwegdiensten, die geregeld maande lijks aan onze abonné's wordt toegezonden, ontbreken ons nog enkele opgaven, waardoor wij verhinderd zijn genoemde lijst voor October op tijd te verzenden. Wij zullen haar nu voegen bij de courant, die a. s. Vrijdagavond verschijnt, of de nog ontbrekende opgaven zijn ingekomen of niet. DE UITGEVERS. OPENBARE VERGADERING van den Raad der gemeente does, op VRIJDAG den 2 OCTOBER 1885, des namiddags te 2 uren. Goes, den 30 September 1885. De Secretaris, HARTMAN. Punten van behandeling: I. Notulen. II. Mededeelingen. III. Ingekomen stukken. IV. Rekening van de ontvangsten en uitgaven der gemeente over 1884. V. Idem van het Burgerlijk Armbestuur. VI. Idem van het Gasthuis. VII. Begrooting der ontvangsten en uitgaven van het Gasthuis voor 1886. VIII. Reclames tegen den aanslag in den Hoofdelijken Omslag. IX. Wijziging der verordening regelende het lager onderwijs. X. Aanvrage van het Burgerlijk Armbestuur om intrekking der machtiging tot belegging van XI. Verzoek vaH mej. P. L. Rodbard om ontslag als onderwijzeres. XII. Wijziging der Verordeningen betrekkelijk de begrafenisrechten. XIII. Vaststelling van een model voor de begrooting van het Burgerlijk Armbestuur. GOES, 30 September 1885. Eenigen tijd geleden is door ons een bericht overgenomen uit het Wag. Weekblad omtrent inge zonden stukken in de Christ. Schoolbode, handelend over het stelsel van Copernicus. Uit het jongste num mer van laatstgenoemd blad blijkt nu, dat het Wag. Weekblad van eene geheel verkeerde veronderstelling uitging en alzoo ook verkeerde gevolgen daaruit af leidde, want de Red. schrijftWij achten ons ver plicht aan de Red. van het Wag. Weekblad te be richten, dat de persoon, die zich met G. gesignaleerd en een tijdlang in onze rubriek «Ingezonden Stukken' gepolemiseerd heeft tegen het Copernicaansche stelsel, geen onderwijzer is aan eene Christelijke school, maar integendeel aan eene inrichting van openbaar onder wijs is verbonden. Al de gevolgtrekkingen, die het W. W. dus maakt ten nadeele van de Christelijke school en bijzonder van gereformeerde onderwijzers in de scholen met den Bijbel, zijn onjuist." Bij de gisteren te Amsterdam door het departe ment van Koloniën gehouden aanbesteding ros minste inschrijver voor perceel 2 (17.000 L. groene erwten) de heer J. J. Ochtman alhier voor ƒ2370,65. Het liott. Nieuwsbl. schrijft 't Heeft de aandacht getrokken, dat de politie op verschillende plaatsen steeds zeer gebeten is op roode banieren. Waartoe dit dient, of om welke reden men groen en geel en blauw wil dulden, en rood alleen niet, is ons niet recht duidelijk. In Frankrijk heeft de roode banier eene geschiedenis, een beteekenisdaar is zij een symbool en wel een symbool van het oproer. Men verwijdert ze dus. Maar hier heeft zoo'n lap roode baai volstrekt geen beteekenis; ze is alleen goed om er onderrokken en kinderluren van te maken en als zoodanig roemen de kenners hare deugdelijke eigenschappen. Wie zijne poli tiek in de baai wil leggen, vestigt het vermoeden dat ze wat rheumatisch is; anders niet. Men steke den draak met die naaperij, maar worde er niet boos om Als ik pleizier heb om mij gek aan te stellen, dan is dat mijne zaak en niet die der politie. Veroorzaak ik daardoor een oploopje, dan rukke de politie mij in mèt mijne aanstellerijmaar zij keere haar ijver niet uit sluitend tegen die aanstellerij, want dan zou zij dwazer zijn dan ik, daar zij aan die aanstellerij een beteekenis verleent, die ik er met geen mogelijkheid aan kon geven. Oproervanen hebben we hier niet. Eene roode lap is een roode lap, meer nietSinkel verkoopt ze bij den meter en op lapjesdag kan men er prachtige koopjes in doen. Wat zouden de winkelheeren en dames bij Sinkel wel zeggen, als gij er om 2 meters oproervaan, of 1% meter politieke symbool kwaamt vragen Ze zouden u uitlachen. Welnu, lach dan ook de dwazen uit, die meenen dat het heldenmoed beteekent, als men een lap baai aan een stok draagt. Maak door noodeloozen ijver deze »niet" tot geen »iet," want dan kent iet gemeenlijk heel spoedig zichzelven niet. 't Is 't verzet, waarop zoo'n opzichtig teeken stuit, dat het een beteekenis verleentlaten we daarvoor oppassen. Als de kalkoenen niet boos geworden waren, toen men hun voor 't eerst iets roods liet zien, zou geen kind er aan denken er een kalkoen mee te plagen. Laat de politie verstandiger wezen dan die domme kalkoen, die haar eigen zwak verraadde. Ter aanvulling van het desbetreffend bericht in ons vorig no. diene nog het volgende Het ontwerp tot herziening der Kiestabel behoeft reeds wijziging vóór het in behandeling wordt gejjornen. Het bevolkingscijfer van 31 Dec. 1884 tot grondslag nemende 4.278.272 zielen -behoort de Tweede Kamer 95 leden te tellen, dit is één meer dan bij 't eerste ontwerp voorgesteld werd. Dat eene lid komt Amsterdam ten goede, dat dan 9 afgevaardigden krijgt. Deze wijziging voert o. a. deze verandering in haar gevolg mede, dat het district Zieriksee Oosterland van het district Goes krijgt. Kamerontbinding acht de Regeering wegens deze wijzigingen volstrekt niet noodzakelijk. Naar de IV. R. Ct. verneemt, moet de Minister van Binnenlandsche Zaken nog niet genegen zijn, om den afgesloten kring tot beteugeling der longziekte in het spoelingdistrict op te heffen, ofschoon die ziekte zich daar gedurende eenige maanden niet meer heeft vertoond. De opheffing moet afhangen van de uitkomst van den staltijd van het rundvee in den aanst. winter. De heer D. Quakkelaar, med. stud, te Leiden, geboortig van Sint-Maartensdijk, heeft met goed gevolg het 2e Natuurkundig examen afgelegd te Leiden. Blijkens de Staatsbegrootingstukken wordt de invoering van het strafwetboek in 1886 verwacht en is de verhooging der marine-uitgaven het gevolg eener voorgenomen uitbreiding van het torpedo-wezen, van krachtiger verwapening van het materiëel voor de kust verdediging en van de oprichting eener marinestaf. De minister van oorlog ontvouwt zijne plannen tot verbetering der geoefendheid bij de schutterijen, waarbij het hoofddoel is eene snelle mobilisatie. In verband met de daartoe strekkende maatregelen acht de Regeering het dringend noodig, ook te zorgen voor meerdere geoefendheid dier wapenmacht, in het bijzonder om de oud-gedienden geschikt te doen blijven voor de oorlogstaak. Daarvoor zijn noodigleiding door militairen, doeltreffende oefening en theoretische opleiding van officieren en kader, een en ander zonder kosten voor de gemeenten. De Minister rekent daarbij op de medewerking der kommandanten en der schut- terplichtigen, op grond zijner ondervinding dat 't daar aan niet ontbreekt. In de plaatsen waar garnizoen ligt zou geen gedeelte militair kader voor de schutterij afzonderlijk worden aangewezen, maar naar gelang van den aard der oefe ningen; alleen voor Amsterdam zou een uitzondering noodig zijn. Evenmin zouden speciale vaste instruc teurs vereischt worden voor naburige kleine gemeenten. Voor de overige plaatsen echter is kader boven de formatie noodig, en wel rondreizende detachementen voor bepaalde rayons, ten getale van 8, sterk 1 officier en 4 onderofficieren. De oefeningen zullen worden geregeld door drie hoofdofficieren van het leger, in overleg met de com mandanten, in 3 districtenlo. Noord- en Zuid-Holland, 2o. Noord-Brabant, Zeeland en Limburg, 3o. de overige provinciën. De kosten dezer organisatie zijn geraamd op 60,992. Mevrouw M. J. KleineGartman, wier toestand, na eenige aanvankelijke beterschap, in de laatste dagen weder verergerd was, is gisteravond op 66jarigen leef tijd overleden. Tot aanvulling van het bericht in ons nommer van 26 dezer, dat aan het groote werk, in Spanje aangenomen door de heeren Volker Bos, een machi nist ƒ27 en een stoker ƒ18 's weeks kunnen ver dienen, deelt men ons nog mede, dat een gezagvoerder van een baggermolen ƒ24 en een dekknecht ƒ18 's weeks zullen verdienen. Verscheidene vlijtige Nederlanders kunnen aldus aldaar weder ruimschoots hun brood verdienen. Eén baggermolen is reeds vertrokken en in het laatst dezer week zal uit Delftshaven weder vertrekken de bagger molen «Belogne II", gezagvoerder J. Van Oord, van Maassluis. (JV. R. Ct.) Bij Kon. besluit is de heer Jan Van Beers, leeraar in de Nederlandsche taal en letteren aan de normaal school te Antwerpen, benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Het duiken naar oesters aan den Vlietepolder is niet meegevallen. Het eerste onderzoek had groote f v- ^vacating opgewekt, maar verladen Woensdag heeft men, na een werkzaamheid van een paar uren, het visschen opgegeven. (N.-bevel.) De heer Heldt gaf, zooals men weet, in de audiëntie bij den Minister van Binnenlandsche Zaken tot ver klaring van het woord nationale vergadering te kennen, dat dit woord strekte om uit te drukken dat het geen provinciale of internationale zaak gold, maar eene Nederlandsche. Eilieve, vraagt de N. R. C., wat beteekenen dan die telegrammen van de arbeiderspartij uit Brussel, uit Antwerpen en uit Parijs Daaruit blijkt wel degelijk dat men in verbinding stond met politieke partijen in het buitenland. Hoe wist men daar anders, dat er in den Haag een vergadering zou plaats hebben voor algemeen stemrecht? En waarom de wijze der Mar seillaise gekozen voor het lied dat gezongen wordt Genoemd blad laat dan volgen »Men houdt niet op een goed vaderlander en orde lievend burger te zijn, als men de meening uitspreekt, dat van het algemeen stemrecht voordeel te wachten is voor Staat en Maatschappij. Dit is een meening, waarover verschil van gevoelen kan zijn, maar die op zichzelve gelijke aanspraak heeft op eerbiediging, als elke andere eerlijke meening. Maar wanneer het al gemeen stemrecht gevraagd wordt onder vertoon van roode vlaggen, phrygische mutsen en valbijlen, en onder het zingen van revolutionaire liederen, en er worden daarbij telegrammen van buitenlandsche op roermakers als middelen gebruikt om schrik aan te jagen, dan houdt alle aanspraak op eerbiediging op, want dan blijkt het dat er heel andere roerselen in het spel zijn, dat het algemeen stemrecht gevraagd wordt als een middel om troon en staatsinrichting omver te werpen en het maatschappelijk verband te verbreken". Een tuinman te Zwolle wordt door zijne stadge- nooten hard gevallen, omdat hij de politie in den arm heeft genomen, zoo het heet om seen enkelen appel." Hij deelt nu mede in de Zw. Ct. «Drie jaar heb ik mijn tegenwoordigen tuin in huur en hoe vol geladen een van mijn boomen ook mocht zijn, nog nimmer heb ik rijpe vruchten kunnen krijgen. Ieder jaar werd alles gestroopt. Zelfs één enkele appel, dien ik terzij gelegd had, om de soort van vrucht te kunnen nagaan, werd weggenomen. Ik had sedert 15 Sept. gedurig gewaakt, maar vruchteloos, en toen nu mijn laatste proefappel van dien eenen boom ook was weggenomen, liep mij de gal over en heb ik de politie er van kennis gegeven." Wie dit leest, merkt de Arnh. Ct. op, kan den man geen ongelijk gevenmaar hij is de eenige niet. Zoo werd het in Den Haag den heer Savornin Lohman verweten, dat hij eene dienstbode vervolgen liet som een beetje thee en een stukje vleesch." Een wijnhan delaar werd het kwalijk genomen, dat hij niet berustte in het wegnemen van een flescbje wijn dat de meid met haar vrijer uitdronk." Weken lang was de meid met een valschen sleutel in den kelder gekomen en had daar fijnen wijn en cognac enz. ontvreemd en bovendien vele sieraden en voorwerpen van huiselijk gebruik, terwijl in haar bezit een effect van duizend gulden gevonden werd, waarschijnlijk uit een vorigen dienst weggenomen. Waarlijk, als men al die groote en kleine diefstallen maar rustig moet laten gebeuren, dan zouden anderen dwaas doen met eerlijk te blijven. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Gisteren werd de discussie voortgezet over het amendement van den heer Keuchenius op paragraaf 2 van het adres van antwoord op de Troonrede. In dat amendement wordt aangedrongen op handhaving van het gezag en behartiging der rechten, nooden en belangen van het Nederlandsche Volk. De heer Savornin Lohman verdedigde het amende ment en wierp de schuld der malaise en de daaruit voortspruitende oproerigheden op den geest der liberale beginselen. Hiertegen kwam de heer Schapman op. Hij ont kende dat de heerschende nood aan die beginselen kon worden geweten. De toestand heeft algemeene oorzaken. Hij bestreed het amendement van den heer Keuchenius als eene onverdiende motie van wantrouwen in de regeering. De heeren Gleichman, De Beaufort, Goeman Bor- gesius en Van Houten verdedigden de liberale begin selen. Laatstgenoemde verklaarde dat de liberalen een stemmig zijn in den wensch tot uitbreiding van het kiesrecht tot de gezeten werklieden. De Minister Heemskerk kreeg alsnu het woord. Hij wees er op dat zijn wetsvoorstel tot herziening van het kiesrecht weinig daarvan verschilde. Hij en vele sprekers kwamen krachtig op tegen de opruiers, die de beroeringen veroorzaakten. De Minister bracht hulde aan alle burgemeesters voor hun bezadigd en toch krachtig optredea. Voortaan zullen de 100de vlaggen in de optochten geweerd worden. De Minister bleef de Grondwetsherziening als een deel van het programma der regeering beschouwen en mochten de voorstellen daaromtrent worden ver worpen, dan zou het Kabinet niet aarzelen om afte- treden. De heer Keuchenius heeft daarop zijn amendement ingetrokken en paragraaf 2 van het antwoord op de Troonrede is aangenomen. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Bedrag collecte voor de scholen met den bijbel te Nisse (Herv. kerk) 5,33%; te Krabbendijke met Oostdijk (Chr. Ger. kerk en giften) 20,12; te Kolijns- plaat (nagift) 2,50. De gunstige afloop van het op 31 Aug. jl. te Bergen-op-Zoom gehouden kinderfeest heeft aanleiding gegeven tot de oprichting eener vereeniging, die zich ten doel stelt elk jaar dit feest te herdenken, het getrouw schoolbezoek te bevorderen, volksgezang aan te kweeken en nieuw leven te breDgen in den lust tot flinke spelen. Een vijftal ingezetenen' der gemeente Reusel hebben bezwaren ingebracht tegen het voornemen om de openbare school aldaar te sluiten. Adressanten ver zoeken dat de betrekking van hoofdonderwijzer, die reeds gedurende 9 maanden vacant is, zal worden aangevuld, terwijl zij op handhaving der wet, bepaal delijk van art. 32, aandringen. Zij verklaren overtuigd te zijn, dat de openbare school door verscheidene kinde ren zal worden bezocht, al ontbreekt dan ook aan de ouders de moed, om op het voortbestaan van zoodanig onderwijs aantedringen. Rechtszaken. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Gisteren zijn o. a. veroordeeldWegens mis handeling, C. G. 44 j., te Ierseke, tot 15 dagen cel en ƒ8 boete; C. De K. 24 j., te 's Heer Arends- kerke, tot 8 dagen cel; A. T. 27 j., te Goes, tot 8 boete; A. R. 16 j., te Goes, tot 8 dagen cel. Verder P. B. 35 j., te Ierseke, wegens hoon tot 3 boete en H. Van H. 27 j., te Krabbendijke, wegens onbevoegd loopen langs den spoorweg tot 3 boete. Vrijgesproken is J. A. Van O. 24 j., te 's Heer Arendskerke, beklaagd van mishandeling. P. K. te Biezelinge, vermoedelijke dader van dief stal van meel, aldaar gepleegd, is gisteren op last der justitie gearresteerd en naar Middelburg overgebracht. Zooals wij in ons vorig no. onder de laatste berichten mededeelden bevestigde het Hof te Amster dam Maandag het vonnis der Rechtbank aldaar, waarbij Bartholomeus Van Ommeren, wegens het aanplakken van geschriften wier inhoud smadelijk was voor Z. M. den Koning, veroordeeld is tot eene celstraf van een jaar. Op de mededt el ng van den Voorzitter dat hij het recht had om binnen drie dagen cassatie aan te teekenen, zeide v. O.«daarvan zal ik gebruik maken". De houding van v. O. onder het voorlezen van het arrest, (hij glimlacht nu en dan) wekte geen sympathie voor hem onder het beschaafde publiek. Naar wij vernemen, is door den veroordeelde reeds cassatie aangeteekend. Noch de procureur-generaal, noch de veroordeelde zijn in cassatie gekomen tegen het arrest van het gerechtshof te 's-Hage in zake den moedwilligen doodslag op den Japanschen zaakgelastigde Sakurada. De ambtenaar van het openbaar ministerie bij het kantongerecht te Leiden had één der couranten- ombrengers van het Leidscli Dagbtad voor het kan tongerecht gedagvaard, om zich te verdedigen tegen eene aanklacht, dat hij, door den uitgever belast met het rondbrengen van exemplaren van het Leidsch Dagblad, aan de huizen der ingezetenen in de ge meente Leiden, in de maanden Juni en Juli jl. tot het verrichten van dien arbeid, of althans een gedeelte daarvan, buiten medeweten van genoemden uitgever, zijn achtjarig zoontje heeft te werk gesteld en in dienst gehad. De ambtenaar eischte drie gulden boete of twee dagen gevangenisstraf. De kantonrechter sprak Maandagmorgen evenwel den courantenom brenger vrij, en wel op grend dat niet bewezen is, dat de beklaagde zijn zoontje «in dienst heeft gehad". Dienstplichtigheid bestond er niet, want de knaap hielp zijn vader zonder eenige belooning en uit eigene kinderlijke bereidwilligheid, zonder dwang. Wel had de kantonrechter als wettig en overtuigend bewezen aangenomen dat de beklaagde zijn achtjarig zoontje heeft »te werk gesteld", doch slechts o. a. ook om daardoor een half uur vroeger weer in zijn familliekring te kunnen zijn.

Goessche Courant | 1885 | | pagina 1