Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Rechtszaken. Landbouw en Veeteelt. Buitenlandsch Overzicht. Gemengde Berichten. Laatste en telegraphische berichten, Rillaud-Butk. Vrijdagavond werd liet gemeentehuis door den burgemeester op eenvoudige maar zeer ge paste wijze in gebruik gesteld. Toen alle leden van den gemeenteraad en ook eenige genoodigden ter vergadering tegenwo ordig waren, stond de burgemeester op en begon met de oorzaken uit een te zetten, die tot de stichting van dat gebouw hadden aanleiding gegeven. Door de wet gedwongen om de tot dusver gebruikte raadszaal, eene kamer in de herberg, zoodanig te veranderen, dat zij aan de eischen voldeed, ot om een ander geschikt lokaal op te zoeken, stond de gemeenteraad voor een moeielijk dilemna. Het veranderen van de raadskamer zou veel geld kosten, daar deze kamer niet alleen te klein was, maar bovendien slechts toegang had door eene deur, die ook naar de gelagkamer leidde. Een ander lokaal was nergens te vinden. Wel stond nog te Bath een gemeentehuis, maar daar slechts éen raadslid dit onderdeel dezer gemeente bewoont, was hit van de anderen niet te vorderen zich telkens naar Bath te be geven. Bovendien zou het voor de burgerij zeer lastig zijn, indien de secretarie daar gevestigd was. Er was dus geen andere weg meer open dan om een gemeentehuis te bouwen. Er werd aldus besloten. Voor een betrekkelijk kleine som vond men een aannemer, die het oude gemeen tehuis te Bath zou afbreken om het te Rilland met meer glorie te doen herrijzen. Thans waren ze voor de eerste maal in dit nieuwe gebouw vergaderd. Er was reden tot blijdschap, want niet alleen dat dit gebouw aan alle eischen voldoet, het overtreft zelfs de verwachting. Hij bracht hulde aan den gemeenteraad, die hem zijn steun had verleend; aan den architect (niet tegen woordig) wiens bestek zoo schoon verwezenlijkt was; aan de dagelijksche opzichters, die steeds bij de hand waren als men op eene of andere moeielijkheid stuitte: maar bovenal aan de aannemers, die van zooveel ouds iets schoons hadden geleverd. Hij wenschte hun allen geluk met dit gebouw, ook de ingezetenen dezer gemeente, en hoopte dat deze kamer eenmaal de ge tuigenis zou kunnen afleggen van vreedzame maar ernstige beraadslagingen in het waarachtig belang dezer gemeente. Daarmede opende hij de vergadering. Onmiddellijk daarna richtte de burgemeester het woord tot den heer J. Wondergem, die met het oog op zijn aanstaand vertrek uit deze gemeente bij de laatste verkiezing niet als lid van den gemeenteraad in aanmerking had willen komen. Het was hem aan genaam om in dit nieuwe gebouw, tot welks oprich ting dhr. Wondergem had medegewerkt, hem te begroe ten. Hij prees hem zeer voor zijn altijd trouwe opkomst en bedankte hem voor al hetgeen hij in 't belang dezer gemeente had gedaan. Hij wenschte hem in zijn nieuwe woonplaats veel geluk en voorspoed toe. De heer Wondergem bedankte den burgemeester en de gemeenteraadsleden voor het vertrouwen dat zij in hem hadden gesteldhij wenschte hun allen vele ge zellige en nuttige vergaderingen in dit gebouw toe en beval hen in Godes zegen aan. Daarna stond ook de secretaris op, wenschte allen geluk met het nieuwe gemeentehuis en bedankte den gemeenteraad, die hem tegen billijken prijs een woning had geschonken, waarin gezelligheid met netheid ge paard gaan. Toen niemand meer het woord verlangde, sloot de burgemeester de vergadering, waarna men nog langen tijd gezellig bijeenbleef. Aan de Memorie van Toelichting op het V. V. der Tweede Kamer over de kiestabel wordt met be trekking tot de kiesdistricten Zieriksee-Goes gezegd Zonder de toevoeging van althans éene gemeente van Duiveland heeft het district Goes te weinig bevolking. Om aan het geopperd bezwaar zooveel mogelijk te gemoet te komeu is Oosterland thans teruggebracht tot het district Zieriksee. In Bruinisse ligt de Zijp met het veer, alwaar eene dagelijksche en geregelde communicatie met de andere eilanden isderhalve is het ongerief van het overbrengen van éene stembus naar Goes zeer gering. Tot de bij de Tweede Kamer ingekomen wets ontwerpen behoort er een houdende bekrachtiging eener overeenkomst met de Maatschappij »De Schelde" te Vlissingen. Het gewijzigd ontwerp-adres van antwoord der Tweede Kamer op de Troonrede luidt «Sire De Tweede Kamer der Staten-Generaal stelt het op hoogen prijs, dat de gewone vergadering der Vertegenwoordiging wederom doorüwe Majesteit mocht worden geopend. «Met belangstelling vernam zij Uwer Majesteits mede- deelingen omtrent de verhouding van Nederland tot de vreemde mogendheden en omtrent de wijze, waarop zee- en landmacht haren plicht vervullen. «Hoewel de oogst over het algemeen voldoende was en de toestand van den veestapel gunstiger is dan in vele jaren het geval was, verkeert de landbouw hier, gelijk elders, onder den druk der tijdsomstandigheden. Ook in andere takken van nijverheid en in den handel, zoo hier te lande als in Oost- en West-Indië, zijn moeielijkheden te doorworstelen, waarvan de invloed door alle klassen der maatschappij gevoeld wordt. «Met Uwe Majesteit is de Kamer overtuigd, dat ook na de uitvoering der maatregelen, beraamd om den grond te leggen voor een beteren toestand in Atjeh, de waakzaamheid en de volharding aldaar noodig blijven, die de strijdkrachten in dat gewest steeds hebben betoond. «In een spaarzaam beheer van 's Rijks geldmiddelen ziet de Kamer een dringenden eisch des tijds. Zij wenscht, dat bij het streven naar herstel van het financieel evenwicht ook de noodzakelijkheid eener meer evenredige verdeeling van lasten niet uit het oog worde verloren. sDe tegenwoordige zitting der Staten-Generaal ont leent een bijzonder belang aan de te nemen beslissing over de herziening der Grondwet. Aan de daartoe Men schijnt in Zuid-Beveland zoo gewoon te zijn dat de zittingen van den gemeenteraad in eene herberg worden gehouden, dat men deze herberg ter onder scheiding van alle andere «gemeenteherberg" heeft ge noemd, alsof het eene instelling van de gemeente zelve was. strekkende voorstellen en aan de overige reeds inge- diende of door Uwe Majesteit toegezegde wetsontwerpen 1 hoopt de Kamer hare beste krachten te wijden. «Moge de gewichtige arbeid van Uwe Majesteit en van de Vertegenwoordiging onder Gods zegen aan 's lands belangen bevorderlijk zijn." In de gecursiveerde woorden wijkt het ontwerp-adres van den zuiveren weerklank af. Men schrijft uit Londen aan de N. R. Ct. »De geheele Clyde gaat sterk gebukt onder de langdurige kwijning. Ik vroeg den heer Pearce, of hij tegenwoordig geen orders voor Nederland had. Hij gaf mij een ontkennend bescheidmaar de firma onderhandelt met Nederlandsche belanghebbenden over den aanbouw der stoomers voor den Vlissingschen dagdienst. De afloop dier onderhandelingen hing af van den uitslag der inschrijving op de nieuwe leening der Stoomvaart-Maatschappij «Zeeland". »Uw landslui zijn zeer omzichtig", zeide de heer Pearce, vthey don't like to commit themselves too soon"." Is er, of wordt er, zoo vraagt het Dagbldoor de Nederlandsche Maatschappij «Zeeland" ook onderhan deld met Nederlandsche scheepsbouwmeesters? De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft besloten, dat op de Hoogere Burgerschool te Gouda weder vrouwelijke leerlingen mogen worden toegelaten. Naar het Dagblad meldt, is het Opperbestuur met de Indische regeering in overleg getreden nopens eene wijziging van sommige artikelen der Indische comp tabiliteitswet. In afwachting van de Indische adviezen daaromtrent, zijn in het koninklijk besluit van 1867, regelende de uitvoering der bedoelde wet, voor zooveel de administratie der Indische geldmiddelen hier te lande betreft, eenige door de ondervinding noodig gebleken wijzigingen gebracht. De Directeur-Generaal van de Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen heeft een open brief gezonden aan den Raad van Toezicht op de Spoor wegdiensten te 's-Gravenhage. Deze brief bevat een repliek op beschouwingen van den Raad, in zijn ver slag aan den Minister van W., H. en N., over het vervoer van goederen tusschen stations van het Noorder en Zuidernet der SS., waarbij «een onwaardig streven zou zijn gebleken om door middel van gefingeerde vrachttarieven en andere hulpmiddelen de goederen op de lijnen der Maatschappij te houden", -verder een antwoord op de beschuldigingen, door den heer Van Asch van Wijck in de Kamerzitting van 26 Maart jl. tegen de Maatschappij uitgesproken. Voor belangstellenden ligt deze brief aan ons bureau ter lezing. De Exploitatie-maatschappij zal ook gedurende den winter met de uitgifte van gecombineerde rond- reisbiljetten door Nederland, Duitschland en Oostenrijk, alsmede door Nederland en België voortgaan Ingevolge het besluit, onlangs op de vergadering te Buda-Pest genomen, zullen die biljetten door Neder land, Duitschland en Oostenrijk in don vervolge 45 dagen geldig zijn, zoo de reizen minder dan 2000 kilometers omvat. Voor reizen van meer dan 2000 kilometers wordt de duur van geldigheid tot 60 dagen uitgebreid. Het bestuur der Vereeniging tot bevordering van goede voorstellingen op kunstgebied te Middelburg heeft eene overeenkomst aangegaan met de heeren Le Gras en Haspels, directeuren der vereenigde Rotter- damsche tooneelisten, tot het geven van vier voorstel lingen in den schouwburg te Middelburg, en wel telkens op Donderdag, nl. 29 Oct. en 3 Dec. 1885 benevens 7 Jan. en 4 Maart 1886. (M. Ct.) Uit Delftshaven vertrekken verscheidene werk lieden met hunne gezinnen naar Spanje, om aldaar werkzaam te zijn bij de baggerwerken van de heeren Volker en Bos. Volgens mededeeling van eene der vrouwen uit die gezinnen zal haar man als machinist- bankwerker aldaar ƒ27, en haar zoon als stoker 18 's weeks verdienen. Naar het Dagblad verneemt, zal eene vervolging worden ingesteld tegen den drukker en den schrijver van het «Stemrechtlied",'t welk door de sociaal-demo craten tegen den dag en op den dag der demonstratie werd verspreid. De kapitein t/z. Broekhuyzen is per telegram uit Indië terug ontboden. Naar het IV. v. d. D. ver neemt, moet de reden hiervan, waarschijnlijk gelegen zijn in de omstandigheid, dat deze hoofd-officier be velhebber was van de «Leeuwarden", tijdens de stran ding van dat oorlogsschip op de kust van Atjeh. De Echo, Volksblad voor Nederland, heeft zoo als onze lezers weten onlangs een breedvoerig uitge werkt plan medegedeeld van werkverschaffing door heideontginning. Het blad deelt thans mede, dat het van verschillende kanten blijken van instemming heeft ontvangen, terwijl ook van enkele zijden bedenkingen werden geopperd. Uit het één zoowel als uit het ander blijkt, dat de zaak de aandacht trekt en een punt van nader, ernstig onderzoek zal uitmaken. O.-Indië. De officier van gezondheid 2de kl. H. K. J. van den Bussche, die eerst in den loop van dit jaar in Indië is aangekomen, is van Willem I naar Batavia overgeplaatst, om op te treden als leeraar aan de school voor inlandsche geneeskundigen. Daar er door het overgroot gebrek aan predi kanten voor Baarland en Oudelande weinig of geen kans bestaat in de eerstvolgende jaren een eigen pre dikant te zullen hebben, wordt er ernstig aan gedacht bij hoogere autoriteiten pogingen aan te wenden om, met verhoogde jaarwedde van den te beroepen predi kant, beide gemeenten kerkelijk te vereenigen. (M. Ct.) De te Bath beroepen cand. J. W. Gunning Jr. heeft aangenomen een beroep naar Eerbeek. Beroepen te Zoutelande dr. C. C. Schot, pred. te Tolen. De gemeenteraad van Baarland heeft aan den heer J. De Hond, sedert 1839 hoofd der openbare school aldaar, op zijn verzoek eervol ontslag verleend. Vrijdag 25 dezer werd te Scherpenisse de 3e vergadering der afdeeling Tolen van het Ned. Ond. Gen. gehouden. Bij afwezigheid van den voorzitter, opende de tweede voorzitter de vergadering en heette de aanwezigen, waaronder de heeren Bolier en Kievit, burgemeester en secretaris van Scherpenisse, welkom. Aan de orde waren: do. De resultaten van het lees-onderwijs op de lagere school, inteleiden door den heer Van Langeraad van St. Maartensdijk. 2o. Het teeken-onderwijs op de lagere school, inte leiden door den heer Avé van Tolen. Door afwezigheid van den heer Van Langeraad werd het de punt, namens dien heer, door den heer J. Hage van St. Maartensdijk ter sprake gebracht. De inleider beweerde op verschillende gronden, dat de resultaten van 't lees-onderwijs vroeger beter waren dan thans, doch de meerderheid der leden kon dit gevoelen niet deelen. Ook de inleider van het 2e punt was niet aanwezig, waarom zijn taak werd overgenomen door den heer Van Dijk, mede van Tolen. De inleider schetste eene methode voor het teeken- onderwijs op de lagere school, die de vergadering als zeer praktisch erkende, doch zij gaf tevens als hare raeening te kennen, dat er geen goede resultaten van het teeken-onderwijs te wachten waren, zoolang het schoolverzuim zulke afmetingen aannam als in 't eiland Tolen. De heer Crucq van Stavenisse spoorde de verg. aan en opende daarbij de gelegenheid om bijtedragen aan het ondersteuningsfonds terwijl verder door het gezel schap de voorstellen van het hoofdbestuur aangenomen en tot leden daarvan benoemd werden de heeren Van der Hoeven en Hofkamp. In Engeland maakt het onderricht in het koken aan meisjes van 12 tot 14 jaar een deel uit van het volksonderwijs. Sedert 1876 heeft men met dit onder richt een aanvang gemaakt, en sedert 1878 heeft men op de speelplaats van elk nieuw schoolgebouw eene kookkamer ingericht, sedert 1882 wordt door de regeering eene bijdrage van 4 shillings van staatswege betaald voor elk meisje van 12 jaar en daarboven, hetwelk jaarlijks 40 uren onderricht in het koken heeft genoten. Tegenwoordig nemen gemiddeld 6000 meisjes aan dit onderricht deel. Elke kookkamer biedt ruimte aan voor 30 meisjes en kost met inbegrip van de inrichting ongeveer ƒ3250. Huisvrouw Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Vrijdag zijn o. a. veroordeeld wegens mishandeling A. C. B., 19 j., te Baarland, tot f8 boete; M. N., 21 j., te Ierseke, tot 8 dagen cel.J. S16 j., en P. V., 18 j., beiden te Ierseke, ieder tot 15 dagen cel. en f8 boete; J. R., 20 j., te Ierseke, tot 15 dagen cel. en 8 boetewegens hoon en politie-overtredingen 'J. Van C., 22 j., te 's-Heerenhoek, tot 15 dagen cel. twee boeten van f8 en een van f7.50. Allen in de kosten. Vrijgesproken is J. S., 16 j., te Ierseke, beklaagd van mishandeling. St. Annaland. Nu de oogst der granen enz. is af- geloopen, is men hier druk bezig met het rooien der aardappelen. Over 't algemeen stelt dit gewas de goede verwachting, die men er van had, niet te leur, maar levert overal een voldoende opbrengst, die op sommige perceelen varieert van 200 tot 250 H.L. per Hectare. Daarenboven zijn de aardappels goed van smaak en bevrijd gebleven van de zoo zeer gevreesde ziekte. Het verschepen der aardappelen is dan ook in vollen gang, en zoo druk het op een ander jaar om dezen tijd was met 't verschepen der suikerbieten, zoo druk was het in de afgeloopen week met 't vervoer der aardappelen aan de haven dezer gemeente. Circa 7000 H L. zijn in de afgeloopen week scheep gebracht, terwijl in 't geheel reeds meer dan 10000 H.L. zijn afgeleverd voornamelijk naar de steden Amsterdam, Haarlem en Leiden. Het meest worden hier verbouwd Wolkammers, Winterblauwen en Zeeuwsche Jammen. Onder de eerstgenoemde soort is de meeste handel, zij gelden ƒ1,60 de H.L., terwijl voor de Winter blauwen slechts ƒ1,40 de H.L. besteed wordt. Onder de Jammen is weinig handel. Ternauwernood krijgt men daarvoor 1,50 per H.L. en toch zijn ze goed van qualiteit. In Gelderland en Overijsel is weinig gras in de weiden, waardoor de boeren en vetweiders hun vee beginnen te verkoopen, hetgeen zeer op de prijzen der vette runderen drukt. Voor le soort vette runderen besteedt men 64 cent per kilo, voor mindere soorten verschilt de prijs van 56 tot 60 cent. De vette varkens zijn duurder. De prijzen zijn 4 a 5 cent per kilo voor uitgegaan. Nog steeds is er in de Bulgaarschc quaestie niets gebeurd, wat aanleiding kan geven om met eenigen grond den afloop daarvan te voorspellen. Het is in- tusschen zeker, dat vorst Alexander van geen enkele mogendheid feitelijk steun zal ontvangen en dat de meeste regeeringen hem zijn stout optreden zeer euvel duiden. Vooral is dit het geval met Rusland, dat reeds van den aanvang af door de groote mate van zelf standigheid, die den vorst van Bulgarije kenmerkt, te vergeefs getracht heeft invloed op hem en zijn land uitteoefenen en waar de Russische regeering op zich zelf de vereeniging der beide Bulgarijen misschien niet zou afkeuren, daar doet zij het thans uit wrevel tegen Alexander Van Battenberg. Ook Duitschland verheft zijne stem krachtig tegen den coup d'état en luidens berichten uit Berlijn heeft prins Bismarck, toen Said naar Konstantinopel vertrok, tegenover dezen de gebeurtenissen in Oost-Roemelië levendig afgekeurd, en Said verzocht den Sultan mee te deelen, dat Duitschland langs vreedzamen weg alles zal aanwenden om des Sultans rechten in Bulgarije en Roemelië te handhaven. Dientengevolge gevoelt men zich te Sofia niet zeer op zijn gemak. Ook de koningen van Servië, Roemelië en Grieken land verzetten zich tegen uitbreiding van Bulgarije met het oog op de verbreking van het politiek evenwicht. De vereeniging van Bulgarije en Oost-Roemelië baart te meer opzien, nu het aan het licht komt, dat vorst Alexander nog onlangs Oostenrijk en Rusland hierover heeft geraadpleegd, en dat bij die gelegenheid hem onomwonden is verklaard, dat hij geenszins op het goedkeuren van een dergelijke daad behoefde te rekenen. Al staat echter het hoofd van den Bulgaarschen staat geheel zonder steHn en al berust de volbrachte vereeniging der beide Bulgarijen op geen enkel staats stuk, toch is het best mogelijk, dat in het eind de sultan van Turkye zich erbij nederlegt. Alexander heeft hem namelijk de verzoenende hand aangeboden, door te verklaren, dat hij bereid is des Sultans vazal te blijven, mits deze in de vereeniging van Bulgarije en Roemelië toestemme. Feitelijk nu willen de mogend heden niets liever dan dat de Sultan dit voorstel aan neemt, omdat uit een oorlog tusschen Turkije en Bul garije licht een algemeene opstand op het Balkan- schiereiland zou kunnen ontstaan, en aangezien de Sultan bang is voor woelingen in Konstantinopel en voor eigen lijfsbehoud, waarom hij zich niet van zijne soldaten durft ontdoen, is het zeer wel mogelijk, dat er geen verder verzet tegen de vereeniging der beide staten zal ontstaan. Intusschen meldt l'Agence Ravas, dat alle mogend heden een voorstel van Rusland hebben aangenomen, om eene conferentie te Konstantinopel te houden. Spanje heeft het voorstel van Duitschland om den Paus uittenoodigen als scheidsrechter in de Carolinen- quaestie op te treden, aangenomen. Zijnerzijds heeft Duitschland genoegen genomen met de verontschuldi gingen, die Spanje heeft aangeboden wegens de be- leedigingen der Duitsche vlag aangedaan. In Tongkin en Annam schijnt het nog verre van veilig te zijn. De Cbineezen vermoorden er de Chris tenen in grooten getale en wanneer deze in de ge bergten vluchten, laten zij ze door honden opsporen. Generaal De Courcy verklaart zich bij gebrek aan troepen machteloos om deze gruwelen te keeir te gaan. Mitsdien moet de Fransche regeering besloten hebben 6000 man daarheen te zenden, doch eerst na afloop der verkiezingen. Ierseke. Vrijdagnacht heeft iemand de brutaliteit gehad in het kraam van Kat uit Middelburg een koek, ter waarde van ongeveer drie gulden, stuk te snijden en eenige amandelen medetenemen. Door een gat in het zeil te snijden, had hij zich toegang weten te verschaffen. De dader is onbekend. Naar men ons mededeelt, zijn verleden Woens dag eenige polders onder Wolfertsdijk geheel afge stroopt. Het zou ongestoord gebeurd zijn tusschen 10 uren des voormiddags en 5 uren des namiddags Middelburg. Het inwerpen van spiegelruiten schijnt voorbij te zijn, althans de nacht van Zaterdag op Zondag, bij voorkeur daarvoor uitgezocht, ging ditmaal rustig voorbij, wellicht tengevolge van het voldoen aan den raad der Middelb. Courant om een premie te stellen tot het ontdekken dier lafhartigen. De firma «Men", waarover «Casacara" in de Vlissingsche Courant eenige zeer levenswaardige beschouwingen geeft, schijnt maar al te veel agentschappen in onze gemeente te hebben. Niet alleen dat genoemde firma de daders weet aan te wijzen, maar zij spreekt zelfs van brieven, welke aan een verkeerd adres zouden bezorgd zijn, en waardoor eenige ingezetenen worden gecompromitteerd, 'tls te hopen, dat de daders spoedig worden ontdekt, en alzoo geen onschuldigen langer dupe dier firma zijn. De sergant M., die wegens het aannemen van geld, als geleider van verlofgangers, in voorarrest zat, is gedegradeerd, en Zaterdagmorgen als soldaat bij een der bataljons te Bergeu-op-Zoom ingedeeld. Deelden de dagbladen ons vóór eenigen tijd een strijd mede tusschen eene vrouw en een barbier, een strijd die van de zijde der scboone zulk een woorden rijk debat uitlokte, ook in onze gemeente deed zich Zaterdag iets dergelijks voor, doch met minder komi- schen afloop. Twee buurvrouwtjes kregen eveneens twist over het schoonmaken eener gootde eene, de noodige welsprekendheid missende om hare tegenpartij te overtuigen, maakte van haar handveger gebruik, waarmede zij hare buurvrouw een zoo hevigen slag op het hoofd toebracht dat opneming in het gasthuis noodzakelijk was. De toestand der vrouw was heden vrij gunstigdoor de politie is van een en ander proces-verbaal opgemaakt. Tolen. Zondagmiddag viel het zoontje van schipper Haak in de Eendracht, Alvorens men het bereikte, was het eerst onder een roeiboot, daarna onder een groot vaartuig heengegaan. Aan wal gebracht zijnde, werd onmiddellijk genees kundige hulp ingeroepen en na veel moeite gelukte het de levensgeesten weder op te wekken. Aan een te Rotterdam wonende vrouw, die ge scheiden leeft van haren man, is zegt de N. R. Ct. dóór een onbekende persoon, vermoedelijk op last van den vader, een 2% jarig kind ontroofd. De politie doet onderzoek. 's-Gravenhage. TWEEDE KAMER. Het algemeen debat over het adres van antwoord is afgeloopen. De heer Mees constateerde namens de commissie, dat het adres deels saamvatte, deels aanvulde wat de troonrede verzweeg. Hij, de heer Keuchenius en de heer Borgesius critiseerden de troonrede als onbedui dend en miskennende de ware toestanden. De heer Borgesius zeide, dat zulk eene troonrede meer het prestige van het Koningshuis benadeelde dan revolu tionaire redevoeringen. De heer Heemskerk verdedigde de troonrede als kort, bondig en niet onjuist. Hij deelde mede, dat de

Goessche Courant | 1885 | | pagina 2