1885. N°. 113. Donderdag 24 September. 72ste jaargang. -C*»CSsGï:«£<5»- GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich' voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regeL GOES, 28 September 1885. Gisteren heeft de laatste der beide buitengewone najaarsveemarkten alhier plaats gehad en blijkens de door ons daaromtrent ontvangen berichten hebben zij, evenals die in April, volkomen aan de verwachting beantwoord. De aanvoer was niet onbelangrijk, zoowel wat quantiteit als qualiteit betreft en daarmede is, gelooven wij, het bewijs geleverd, dat deze veemarkten recht van bestaan hebben. Het is dan ook te hopen, dat zij in het vervolg elk jaar zullen gehouden worden, vooral nu, met het oog op den minder gunstigen toestand van den land bouw, steeds meer stemmen opgaan om te betoogen, dat ook de Zeeuwsche boeren zich op de veeteelt moeten gaan toeleggen. De welgelukte proeven, dit jaar door ons gemeente bestuur in overleg met enkele landbouwvereenigingen genomen door het houden der bedoelde veemarkten, bewijzen, dat reeds door enkelen aan dien raad is gevolg gegeven. Tot de Troonrede, waarmee Maandag de zitting der Staten-Generaal geopend werd zegt de Stan daard zullen we het zwijgen doen. Over wat niets zegt, zegt men dan ook niets. Leuker, magerder, ijler, onbeduidender hoopske vol zinnen is nog nimmer (zelfs door dit Kabinet) den Koning op de lippen gelegd. Het is een stapel stadhuiswoorden, die men met Pompei-cement aan elkaar heeft moeten lijmen, om ze te laten kleven. Een redelooze rede, zoowel den Koning, die haar af moest lezen; den Staten-Generaal, die haar aan moest hoorenals het volk, over welks belangen ze heenleutert, om 't zeerst onwaardig. Metterdaad de diapason in de Regeeringskringen te 's-Gravenhage moet al zeer laag gezonken zijn, dat de heeren Ministers, in een politiek oogenblik van zoo uitnemend gewicht, geen deger woord voor den Koninklijken redenaar wisten te vinden, dan dit mis wassen en misdoopte Staatsstuk. Algemeen is de pers dan ook eenstemmig, waar het betreft de onbeduidendheid der Troonrede te doen uitkomen. De N. R. Gf. besluit haar ODgunstig oordeel aldus sHeeft de regeering geen plannen? weet zij zelve nog niet, met welke «belangrijke voorstellen" zij komen zal? of moet dat een geheim blijven? Ook over de Grondwetsherziening, die dan toch den politieken toestand beheerscht, en waarover in deze zitting beslist zal moeten worden, geen woord. Vreemd 1 In afwachting van het licht, dat er bij het adres van antwoord over deze houding van 's Konings raads lieden zal ontstoken worden, veroorloven wij ons de vraag, of zulk eene Troonrede den luister van het Koningschap verhoogt? Uit het ontwerp-adres van antwoord op de troon rede, dat heden in de Eerste Kamer zal worden behan deld (zie rubriek Staten-Generaal in dit nommer) blijkt, dat dit staatslichaam ten minste de aanstaande Grond wetsherziening niet geheel negeert, zooals de regeering in de troonrede deed. Zonder al te veel af te wijken van hare gewoonte om haar antwoord een weerslag te doen zijn op de troonrede, heeft de Eerste Kamer getoond het belang rijk punt der grondwetsherziening niet geheel uit het oog te verliezen. De heer La Porte, onlangs benoemd tot genees heer te Wolfertsdijk, heeft die benoeming aangenomen. Prov. blad van Zeeland, no. 121, behelst den staat, aanwijzende de vermoedelijke zuivere opbrengst van het 4/5 gedeelte der hoofdsom en Rijks-opcenten van het personeel, dat voortaan als fiium aan de ge meenten zal worden uitgekeerd. Het bedraagt voor Goes ƒ17905.05, Baarland ƒ1101.73, Borsele 2007.79, Driewegen 890.51, Ellewoudsdijk 1272.52%, 's-GravenpoIder 1634.49%, 's Heer- Abtskerke ƒ572.20,'sHeer Arendskerke 4223.15%, 's-Heerenhoek 1642.29%, Heinkenszand 3220.41, Hoedekenskerke ƒ1371.27%, Ierseke ƒ3049.17, Kapelle ƒ3239.84, Kattendijke 1663.07, Kloetinge 2494.67%, Krabbendijke ƒ1936.72, Kruininge ƒ4248.16, Kats 865.44, Kolijnsplaat ƒ2817.61, Kortgene 2025.00%, N.- en St. Joosland 1840.89% Nisse 1037.10%, Oudelande 917.27%, Ovezand 1621.71%, Poortvliet 2061.74, Rilland-Bath 2107.60 Scherpenisse 2035.93, Schore 102115, St. Annaland ƒ2819.97, St. Maartensdijk ƒ3861.57, St. Filipsland 1650.53%, Stavenisse 195^.05%, Tolen 5472.89%, Waarde ƒ916.36, Wemeldinge 2059.51%, Wissekerke 5046.58%, Wolfertsdijk 3387.00%. Men schrijft uit Den Haag aan de Zwolsche Ct. De regeering heeft eene nadere wijziging van de kies tabel ingediend. Volgens deze zal er nog één lid meer ter Tweede Kamer worden afgevaardigd, dan oorspron kelijk was voorgesteld, hetgeen door vermeerdering van bevolking gewettigd is. Dat eene lid meer zal door de hoofdstad worden gezonden, zoodat Amsterdam bij slot van rekening twee afgevaardigden meer hebben zal dan op dit oogenblik. Verder worden nadere wijzigingen voorgesteld ten aanzien der districten Haarlemmermeer en Steenwijk. Die van Haarlemmermeer moeten strek ken om aan bezwaren der rechterzijde tegemoet te komen, waar de meerderheid, die nu den heer Reekers in de Kamer heeft gebracht, volgens het eerste ont werp allicht naar de linkerzijde zou zijn overgebracht. Ingrijpende verandering geldt het district Steenwijk. Dit zal geen dubbel district worden, maar gesplitst in Steenwijk en Meppel, zoodat de bedreigde zetel van den heer v. d. Hoop gered wordt, terwijl dan Meppel ver moedelijk een liberaal vertegenwoordiger krijgt. Zoo wordt het balanceer-stelsel nader uitgewerkt. Toch is er vermoedelijk ten slotte eenige winst voor de libe ralen door het nu bijgevoegde lid uit Amsterdam af te vaardigen. Overigens zijn er geen noemenswaardige veranderingen gemaakt. Te Bergen-op-Zoom circuleert een adres om te verzoeken dat de heer Swaan tot burgemeester worde benoemd. Vele invloedrijke personen, waaronder de beide wethouders, hebben reeds dit adres ondertee kend, zoo meldt men aan de N. li. Ct. Het Vaderland verneemt, dat er tusschen den Burgemeester, als wettelijk hoofd van de gemeente politie te 's-Gravenhage, en het gezag over de rijks politie verschil van gevoelen is ontstaan, naar aanleiding van het posteeren van marechaussées te paard voor het Ministerie van binnenlandsche zaken, tijdens de aan bieding der motie voor algemeen stemrecht en hun plaats nemen in den optocht naar de Staten-Generaal, zonder dat die bijstand door den Burgemeester was ingeroepen. Tegen die ongevraagde inmenging van het rijkspolitie- gezag zou het hoofd der stedelijke politie geprotesteerd, hebben. Van de expeditie naar Zuid-West-Afrika is na den dood van den heer Veth de heer Van der Keilen te Humpata achtergebleven. Het derde lid der expeditie, de heer L. J. Goddefroy, is behouden in het moeder land teruggekeerd. De tentoonstelling van het Nederlandsche Roode Kruis te Antwerpen heeft het gunstig gevolg gehad, dat aan het Hoofdcomité het «diplome d'honneur" is toegekend voor de collectieve tentoonstelling; aan den officier van gezondheid C. De Mooij de gouden medaille voor zijn verdienstelijke uitvindingenen aan den heer Pohl te 's Hage de zilveren medaille voor zijn bran card automatique. Staten-Generaal. EERSTE KAMER. In de zitting van gisteren werd mededeeling gedaan, dat door de afdeelingen gekozen zijntot voorzitters de heeren Hengst, Fransen Van de Putte, Viruly en Vening Meinesztot onder-voorzitters de heeren De Sitter, Stork, Verheijen en Tak Van Poortvliet; en tot leden der commissie voor het ontwerpen van een concept-adres van antwoord op de Troonrede de heeren De Bruyn, Van Tienhoven, Insinger en Tak Van Poortvliet. Die commissie was met haar ontwerp gereed, dat verzonden werd naar de afdeelingen. De vergadering werd geschorst, om daarna het ontwerp definitief ter tafel te brengen. Na hervatting der vergadering deelde de Voorzitter mede, dat het ontwerp-adres van antwoord op de Troonrede gereed is. Het zal worden gedrukt en rondgedeeld, en hij stelt voor het morgen in discussie te brengen. Op voorstel van den heer Hengst wordt echter besloten, die behandeling op heden te 11 uren te bepalen. Het ontwerp-adres van antwoord luidt aldus Sire 1. De Eerste Kamer der Staten-Generaal beschouwt het als een hoog te waardeeren voorrecht Uwe Majes teit wederom te hebben mogen zien te midden der Volksvertegenwoordiging, die gereed staat hare werk zaamheden te hervatten, 2. Aangenaam was het ons van Uwe Majesteit te vernemen, dat de betrekkingen van Nederland met de vreemde Mogendheden van den meest vriendschappe- lijken aard zijn. Moge de deelneming der Regeering aan de conferentiën gehouden te Berlijn, betreffende den Congostaat, en te Parijs, betreffende het kanaal van Suez, bevorderlijk blijken aan de belangen van onzen handel en scheepvaart. 3. Van de mededeelingen, door Uwe Majesteit ge daan omtrent de zee- en landmacht, en omtrent maat regelen te nemen tot versterking der schutterijen en tot verbetering harer oefeningenomtrent den oogst en den toestand van den veestapel en omtrent de naderende voltooiing van den aanleg der Staatsspoor wegen namen wij met belangstelling kennis. 4. Wij betreuren den ongunstigen invloed, door groote daling der prijzen van producten uitgeoefend op-de nijverheid in Oost- en West-Indië. 5. Mochten wij vernemen, dat de maatregelen, be raamd om den grond te leggen voor een beteren toe stand in Atjeh zonder groote bezwaren ten uitvoer gelegd zijn, waakzaamheid en volharding achten wij niet Uwe Majesteit aldaar voortdurend noodig. 6. Een spaarzaam beheer en versterking der mid delen worden, mede naar onze overtuiging, door de zorg voor 's rijks financiën geëischt. 7. Behalve de wetsontwerpen tot herziening der Grondwet en andere, die reeds aanhangig zijn, worden nog belangrijke voorstellen door Uwe Majesteit aan gekondigd. Daarom kan de taak, die ons in dit zit tingjaar wacht, gewichtig zijn. Gods zegen ruste op den arbeid van Koning en Staten-Generaal ter bevor dering van den bloei des vaderlands. TWEEDE KAMER. In de zitting van gisteren was aan de orde de opmaking van de nominatie voor het voorzitterschap der Kamer. Er waren 85 leden aanwezig (de heer Van Baar is wegens ongesteldheid afwezig.) De uitslag was als volgt: Eerste candidaat. Eerste stemming: Cremers 40, -E. Mackay 39, Mackay 3, Cremers 1, blanco 2, te zamen 85. Tweede stemmingCremers 42, -E. Mackay 41 Wybenga 1, blanco 2, te zamen 86. Vermits maar 85 leden aanwezig waren, verzocht de voorzitter aan het stembureau de briefjes nog eens over te tellen, waarna bleek dat er werkelijk 86 biljetten wareD. Vermits er ook toen geene volstrekte meerderheid was verkregen, werd overgegaan tot eene derde stem ming, waarvan de uitslag deze wasCremers 42, M. Mackay 41, blanco 2, zoodat tot eersten candidaat is verkozen mr. E. E. J. B. Cremers, (liberaal). Tweede candidaat. Bij eerste stemming verkregen de heerenWybenga 39, Ai. Mackay 36, Reuther 8, Van der Loeff 1 stem, blanco 1. Bij tweede stemming verkregen de heeren: «E. Mackay 42, Wybenga 38, Reuther 1 stem, blanco 6 stemmen, doch daar er 2 stemmen te veel zijn uitge bracht, wordt eene nieuwe tweede stemming noodzake lijk. Alstoen verkregen de heeren Mackay 42, Wybenga 36, Reuther en Cremer ieder 1 stem, blanco 1, zoo dat tot tweeden candidaat is gekozen de heer mr. Ai. baron Mackay (anti-revolutionair). Derde candidaat. Bij eerste stemming verkregen de heeren Reuther en Wybenga ieder 40 stemmen, Van der Loeff, Rutgers en Röell ieder 1 stem. Bij tweede stemming verkregen de heeren Wybenga 40, Reuther 37 stemmen, Rutgers 1, blanco 3, zoo dat tot derden candidaat is gekozen mr. S. Wybenga (liberaal). Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Willielminadorp. Heden werd alhier beroepen dhr. A. P. De Groot, predikant te Ophemert. Beroepen te 's-Heer-Hendrikskinderen ds. P. J. W. Klaarhamer, te Hilversum. Te 's-Heerenhoek is tot predikant der Ned. Herv. gemeente beroepen dhr. J. Willemse, cand. bij het provinciaal kerkbestuur van Groningen, te Oost-Souburg. Kunst, Wetenschap en Letteren. Wie Maandagavond de opvoering van Peijpers drama Marie Antoinette, Koningin en Martelares", doqr het gezelschap van den heer A. Van Lier ging bij wonen, in de hoop seen stukje werkelijkheid" te zien, zal in zijne verwachting zijn teleurgesteld, want de schrijver heeft hier en daar wonderlijk de geschiedenis verknoeid. Dit is te meer jammer, omdat het hen, die de historie kennen, onbevredigd laat, terwijl het den oningewijden zoo licht een verkeerden indruk geeft. Trouwens, de geheele bouw van het stuk geeft aan leiding om meer een reeks van tableaux daarin opte- merken dan eene doorloopende geschiedenis, aangezien het verband meermalen moeielijk te begrijpen is, wan neer alweder de geschiedenis van Frankrijk op het laatst der vorige eeuw niet versch in het geheugen ligt. Zoo wordt, om maar een enkel voorbeeld te noe men, nagenoeg geene melding gemaakt van de wijze, waarop de vlucht van het Koninklijk gezin verijdeld werd, wat toch zeer gemakkelijk in de gesprekken zou zijn ingelascht kunnen worden. Wel wordt later een enkele maal van Varennes gewaagd, maar niet klaar genoeg om het verband gemakkelijk te doen begrijpen. Ten opzichte van die vlucht is bovendien met personen en feiten op zoo vreemde wijze omgesprongen, dat er de waarheid nauwelijks meer in te herkennen valt. Voegen wij daarbij nog, dat een tooneelstuk als Marie Antoinette zich op een tooneel van zoo bescheiden omvang als dat in de sociëteit V. O. V. bijna niet spelen laat, omdat het geen ruimte biedt om gardes en volksmassa's in voldoenden getale te doen optreden, dan moet men werkelijk nog verbaasd staan, dat de acteurs en actrices er nog van kunnen maken wat men Maandagavond te zien kreeg. Mevrouw Ellenberger was eene uitstekende Marie Antoinette, want al was haar stemgeluid in de eerste bedrijven minder goed en al had men, vooral in het tafereel van klein Trianon, wat meer dartele onbe zorgdheid aan majesteit gepaard willen zien, in de latere tafereelen, vooral die in de gevangenis, vertolkte zij de rol der zwaarbeproefde vorstin, echtgenoote en moeder, wier rechtmatige trots evenwel niet geknakt wordt vóór men haar heur kind heeft ontnomen, op gevoelvolle wijze. De heer Van Hilten scheen ons minder geschikt voor de rol van Lodewijk XVI. Deze koning toch moge een weifelmoedig karakter hebben bezeten, toch sprak er, gelooven wij, meer waardigheid uit zijne trekken en zijne houding, dan de heer Van Hilten ons te zien gaf. Wij zullen hem er natuurlijk aller- minst een verwijt van maken, dat hij de gelaats trekken der Bourbons niet bezit, maar een gegalo- neerde rok en eene grijze pruik maken nog geen koning van Frankrijk uit het laatst der achttiende eeuw. Beter was daarom de heer Van Hilten in zijne rol, toen hij het paleis met de gevangenis had ver wisseld, en zijn afscheid van zijne familie, wanneer men hem komt halen om het schavot te betreden, was voortreffelijk. Hetzelfde geldt voorzeker ook van me vrouw Ellenberger als zij voor de terechtstelling wordt weggevoerd dit is wel het schoonste tafereel van het gansche stuk en daarom is het zoo te betreuren dat niet onmiddellijk daarna het scherm valt. Blijkbaar om het publiek te voldoen en te toonen dat de straf op de misdaad volgt, Iaat de schrijver door een der Jacobijnen aan Philippe Egalité nog even beteekenen dat het thans zijne beurt is om te worden gevonnisd. Dit is om meer dan ééne reden te betreu ren. Ten eerste toch wordt daardoor de indruk van het afscheid der moeder voor een goed deel wegge nomen, doch bovendien is uit niets gebleken, dat Egalité nog iets gedaan heeft, dat de Jacobijnen tegen hem kon in het harnas jagen integendeel men ziet hem niet anders dan voortdurend bezig om de Jaco bijnen in hun boos opzet te steunen. De aanzegging van zijn vonnis wordt daardoor volkomen ongemoti veerd. De heer Veltman was bovendien geen gelukkige Egalité. Noch zijn gelaat, noch zijne stem leenen zich voor eene dergelijke rol en dit moge alweder onaf hankelijk van zijn goeden wil en van zijne uitstekende gaven als tooneelspeler zijn, het neemt niet weg, dat een dergelijke hertog van Orlêans niet in het kader van het stuk past. De hoofdpersonen uit dat tijdvak der Fransche geschiedenis zijn in beeld en woord te nauwkeurig geschetst, dan dat men niet iets onvoldaans zou gevoelen, wanneer de afwijking in dezen al te groot is. De overige personen, hoewel minder op den voor grond tredende, voldeden vrijwelvan hen was zeker de heer Potharst als graaf van Fersen het best. Jam mer daarom, dat zijne rol zoo weinig aan de geschie denis beantwoordt. Eene stervensscène moge een uit stekend middel aanbieden voor eene apotheose, zij blijft altijd, hoe goed ook weergegeven, eene onna tuurlijke voorstellingwanneer zij dus gemist kan worden en uit een historisch oogpunt bovendien niet te juister tijd en plaats voorvalt, schijnt ons dit reden genoeg toe om haar liever wegtelaten. Moge ons oordeel over de voorstelling van Maandag alzoo niet onverdeeld gunstig zijn, men leide daaruit niet af, dat zij niet voldaan heeft. Integendeel, menig treffend oogenblik schonk een kunstgenot van hooge waarde en was alleen reeds genoeg om zeer voldaan huiswaarts te keeren Wij hopen zelfs ook dit deel van het gezelschap van den heer Van Lier nog menig maal hier te zien optreden maar wanneer dan weder het «algemeen vereerend verlangen" mocht geuit wor den naar een stuk, dat zoo groote eischen stelt, èn aan hen, die er in optreden, èn aan het tooneel, waarop het wordt gespeeld, èn aan het publiek, dat het moet aanschouwen, dan hopen wij, dal da heer Van Lier termen zal kunnen vinden om aan dat al gemeen verlangen niet te voldoen, doch zijne keuze te doen vallen op een tooneelwerk, dat in zijne eischen wat meer bescheidenheid openbaart. Rechtszaken. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Gisteren zijn o. a. veroordeeld Wegens mishandeling: A. V., 18 j., te Goes en J. H., 18 j., te Wolfertsdijk, beiden tot 8 boete; A. M,, 17 j., te Kapelle, tot een maand cel en 8 boete. Bij arrest, Maandag door den Hoogen Raad ge wezen, werd verworpen het cassatieberoep van O B., te Wolfertsdijk, door het gerechtshof te 's-Gravenhage veroordeeld tot 15 dagen eenzame opsluiting, wegens diefstal in dienstbaarheid van twee kippeneieren.

Goessche Courant | 1885 | | pagina 1