Landbouw en Veeteelt. Rechtszaken. Buitenlandsch Overzicht. Gemengde Berichten. MIddelbnrg. In de laatste dagen is duidelijk geble ken, dat vele leden der Ned. Herv. Gem. alhier geen vrede hebben met het drijven op kerkelijk gebied. Sedert bij de Doopsgezinde Gemeente hier en te Vlissingen een predikant van vrijzinnigen geest beroe pen is, hebben veel ouders, leden van de Herv. Kerk, hunne kinderen bij den Doopsgezinden predikant in de leer gedaan, teneinde godsdienstig en niet kerkelijk leerstellig onderwijs te ontvangen. Het provinciaal kerkbestuur van Zuid-Holland heeft met ingang van 1 October e k. aan den heer L. Overman, predikant te Spijkenisse, uithoofde van zijne benoeming tot vasten secretaris van de algemeene synode der Nederlandsche Hervormde kerk, eervol emiritaat verleend. De collecte voor de scholen met den bijbel bracht te lerseke met Iersekendam ƒ141,50 op. Vlissingen. De heer J. H. Schuurkamp, onderwijzer aan school A alhier, heeft tengevolge zijner benoeming tot onderwijzer aan de departementsschool te 's-Graven- hage zijn eervol ontslag aangevraagd. De kerkeraad van Amsterdam zegt de Heraut heeft in beginsel besloten, een eind te maken aan den toestand van verwaarloozing, waarin het godsdienst onderwijs der lagere volksklasse sinds jaren in zijn kerk verkeerde, en ook onder het irenisch regime ge bleven was. Daartoe is besloten, voortaan af te zien van de ellendige methode, om op de openbare lagere scholen een godsdienstonderwijzer te zenden, en daarvoor instêe het stelsel aanvaard, om de kinderen van de openbare lagere scholen naar de kerken te laten komen, en het daar te geven onderwijs, bij groepen van hoogstens 60 kinderen, te laten voortduren zulk een reeks van jaren, dat in den regel elk kind van zijn 10de a 17de jaar geregeld onderwijs ontvange. De Vereeniging voor Christelijk Nationaal School onderwijs zal 30 October haar zilveren feest vieren. Zij stelt zich voor op dien dag een collecte te houden, tot ondersteuning van de voortzetting van haar arbeid. Versterking van middelen is toch zeer noodig. De ont vangsten bedroegen in dit jaar f 46000, terwijl 64245 moest worden uitgegeven. Voor dit jaar kan het tekort uit het reservefonds gedekt worden, doch zonder buiten gewone toevloeiing zal het vaste kapitaal spoedig ge bruikt zijn. De opbrengst der collecten wenscht men te bestemmen voor het Groen van Prinstererfonds tot opleiding van onderwijzers. Dit fonds kan slechts een jaarlijksche bate afwerpen van ƒ1395, terwijl voor dit jaar voor de opleiding van onderwijzers meer dan ƒ15000 zal moeten worden besteed. Te Surhuisterveensterheide (Fr.) heeft J. Pander de proef genomen om een akker met rijst te bebouwen, hetwelk zeer gunstige resultaten heeft opgeleverd. Hij won naar berekening 60 mud van de bunder. Het stroo is even lang als roggestroo en wordt gaarne door het vee gegeten, terwijl het wellicht ook voor fijne stroovlechterij zou kunnen gebruikt worden. Ver moedelijk zullen nu wel meer proeven worden genomen. Tarweprijzen zijn in Amerika dalende. Voor korten tijd was de markt minstens 10 pet. hooger dan thans. Op 20 Augustus noteerde men Tarwe te Chicago: 81% cents per bushel, dat is ongeveer 4.60 per hectoliter. Bij aankoop van land tot ƒ50 per Hectare gaat het ook bij dezen zeer goedkoopen prijs toch nog goed voor de boeren, die hun land in gunstige streek weten te kiezen. In de officiëele berichten van het Duitsche rijks- gezondheidsambt (15 September 1885) komt vooreen uitstekend goed geëxtraheerd overzicht betreffende de ziekten van het vee in het koninkrijk der Nederlanden over het jaar 1883, ontleend aan het «Verslag aan den Koning van de bevindingen en handelingen van het veeartsenij kundig Staatstoezicht" in dat jaar. Het kan niet missen, of dat stuk zal in Duitschland zeer nuttig kunnen werken in het belang van onzen uit voer van vee naar dat land. Opmerkelijk mag het heeten dat in Nederland, waar de stal ieder oogenblik geschrobt, de kribben geschuurd, de gangen met zand bestrooid en geen smet in den stal geduld wordt, dikwerf veeziekten heerschenterwijl in Vlaanderen, waar het vee op 4 a 5 voet hoogen mest staat, de stal niet verlaat en de zindelijkheid veel te wenschen overlaat, niets van besmettelijke ziekten gehoord wordt. Hetzelfde ziet men in vele streken van Drente, waar eveneens alles behalve Hollandsche zindelijkheid heerscht: 't vee is gezond en van ziekten verneemt men weinig, van be smettelijke ziekte niets. Dat de mest in zulke stallen stank zou verbreiden is eene dwaling. Alleen wanneer hij verwerkt wordt, riekt hij. Men houdt het vee zindelijk door onderstrooiing met stroo, heide enz., en dat geeft warme en zindelijke ligging, terwijl de mestqualiteit aanmerkelijk beter blijft. De Hooge Raad, Kamer van burgerlijke zaken, zal Donderdag 24 September behandelen Pleidooi: J. Elenbaas, eischer, Adv. mr. Bergsma, tegen den Staat der Nederlanden, ged., Adv. mr. Francois. De burgemeester, secretaris en ambtenaar van den burgerlijken stand der gemeente Soraeren (Noord- Brabant) is vrijgesproken van de hem ten laste gelegde knevelarij, door als openbaar ambtenaar te hebben ge vorderd, althans te hebben ontvangen, hetgeen hij wist niet als wedde verschuldigd te zijn. De vrijspraak is gegrond op de verklaringen der getuigen, dat werkelijk de aan den beschuldigde gedane betalingen niet zijn gevraagd en ontvangen als loon in hoedanigheid van ambtenaar, maar deels als teruggaaf van verschotten, deels als salaris voor werkzaamheden, als particulier of gelastigde van partijen verricht. Uit Engeland wordt gemeld, dat de heer Gladstone een verkiezingsmanifest heeft uitgevaardigd, waarin hij vraagt, dat hem opnieuw geschonken worde het vertrouwen, dat het volk in 1880 toonde in hem te stellen. Het is zegt hij voor hem blijkbaar onmogelijk om in het nieuwe Parlement deel te nemen aan een arbeid, gelijk aan dien, welke op het vorig Parlement rustte, maar hij kan evenmin zich onttrek ken aan het oordeel, dat het volk zal uitspreken. Over Egypte sprekende, bepleit hij krachtig een vol slagen terugtrekken van Engeland uit Egypte, zoodra slechts de eer des lands dit gedoogen zal. Beslist ver klaart hij zich tegen eene inlijving van Egypte, zoo wel als tegen een Britsch protectoraat of eene onbe paalde verlenging van de Engelsche bezetting. Hij zegt dat de rechten der andere mogendheden met betrekking tot Egypte geërbiedigd moeten worden op grond van het internationale recht. Wat binnenlandsche aangelegenheden betreft, zoo erkent Gladstone de noodzakelijkheid eener hervorming van de wetten tot regeling van den grondeigendom, eener meer billijke verspreiding van den druk der belastingen, eener hervorming van het Huis der Lords, en eener ontwikkeling van de decentralisatie van bewind ten opzichte van Ierland. Hij is bereid aan dit land, gelijk aan andere gedeelten van het koninkrijk, al de zelfstandigheid te geven, welke vereenigbaar is met de suprematie van de Britsche Kroon, met de eenheid des rijks en met het gezag van het Parlement. De Fransche Minister van Marine heeft eene dépêche ontvangen van admiraal Miot, uit Tamatan, gedag- teekend 12 September. De Admiraal had den lOden eene aanvallende verkenning op de positiën van de Hovas nabij Farafath gericht, ten einde den staat hun ner werken optenemen. Hij geleidde den troep naar de rechterzijde van den vijand, en bemerkte dat de vijanden daar zeer talrijk waren en goed verschanst achter vier regelmatige verdedigingswerken. Een gevecht had plaats33 Franschen werden buiten gevecht gesteld waarvan twee dooden. De /Standard-correspondent te Madrid meldt naar aanleiding van het Spannsch-Duitsch conflict, dat er in Spanje groote oorlogstoebereidselen worden gemaakt, inzonderheid ter verbetering en aanvulling van het marine-materieel. De regeering zou besloten hebben daarvoor 1.300.000 p. sterling te besteden en aan dit besluit dadelijk uitvoering willen geven, om het later door de Cortes te laten bekrachtigen. Te Berlijn liepen dergelijke geruchten, o. a. ook een, dat een Duitsch oorlogsschip thans feitelijk het eiland Tap zou in bezit genomen hebben. Men hechtte er daar echter weinig waarde aan. Eoemelië heeft zich plotseling van Turkije losge- gescheurd en zich gevoegd bij Bulgarije, welks vorst door den volkswil gedwongen en tegen den raad van bevriende regeeringen het bestuur over dat land zal aanvaarden. De opstand is in alle stilte voorbereid en zonder twijfel het werk der Pan-Bulgaren. Vorst Alexander heeft zich naar Philippopel begeven met den Bul- gaarschen minister-president; het Bulgaarsehe leger is gemobiliseerd en de Kamers zijn tegen heden bij eengeroepen. Het lijdt geen twijfel of Rusland heeft in deze geschiedenis, die tot nogtoe zonder bloedvergieten afliep, de hand gehad. Reeds geruimen tijd heeft Rusland getracht eene vereeniging van Rumelië met Bulgarije te bewerken, doch dit stuitte steeds af op het verzet van den gouverneur Aleko-pacha, daarin gesteund door Frankrijk en Engeland. Toen echter Aleko in 1884 moest aftreden, wist Rusland te be werken, dat den Russischgezinden secretaris-generaal der Roemelische regeering Krestovitch in zijne plaats werd benoemd en dit verklaart genoeg, dat de regeering te Philippopel zich tegen de omwenteling niet sterk verzet heeft en dat vorst Alexander op den krachtigen steun van Rusland kan rekenen. Het zal thans de vraag zijn, of de Porte iets meer zal doen, dan een protest indienen tegen deze open lijke schending van het tractaat van Berlijn. Zeker zal de verhouding van Engeland tot Turkije er niet slechter door worden. Het blijkt nu toch wat de Sultan van Rusland te wachten heeft. Kapelle. Niet zoodra is de jacht op klein wild ge opend, of ook de stroopers beginnen met meer moed op te tredenalthans het mocht den Rijksveldwachter S. alhier jl. Vrijdag gelukken 3 personen van Bieze- linge als zoodanig, van welke 2 voorzien van een ge weer, in het jachtveld van Schore jagende te vinden en hen te verbaliseeren met in beslagneming der ge weren. 's-Heer Abtskerke. Te middernacht tusschen Vrijdag en Zaterdag 1.1. werden de bewoners van een huis even buiten de kom van ons dorp in hunnen slaap gestoord door eenige baldadigen, die eerst zingende (schreeu wende) voorbijtrokken, doch omtrent een half uur later terugkwamen om het huis, vooral de ramen, te bom bardeeren met grintsteenen. Eerst na harde bedreigingen van het hoofd des huizes gingen de rustverstoorders op de vlucht. Vlissingen. Een man der equipage van de mailboot «Prinses Elizabeth" moet in de vorige week op ergerlijke wijze mishandeld zijn. Nu de man overleden is, is door de politie een der vermoedelijk schuldigen in hechtenis genomen. Naar men zegt, zal deze arrestatie nog door andere gevolgd worden. Uit de Rijksgestichten voor bedelaars Ommer- schans en Veenhuizen zijn vijf mannelijke verpleegden ontvlucht. Eene oude vrouw is Vrijdag-avond te Amsterdam door het gedrang van het volk in het water gevallen. Zij werd dood naar hare woning vervoerd. Afgeluisterd Vrijdag-avond onder de menigte bij den optocht te Amsterdam «Ik hoop maar dat ze 't er door krijgen?" «Waarom vrouwtje?" «Ik mot nu voor m'n hondje drie gulden belasting betalen." (Hbl.) De Hongaarsche kapel uit Pest, die thans te Scheveningen uitvoeringen geeft, is uitsluitend samen- I gesteld uit knapen van 13 tot 18 jaar. De jongens blazen er dapper op los. De gemeenteraad van Workum heeft zijne sym pathie voor een Zuiderzee-comité uitgedrukt in het ter zijde leggen van den brief der hh. Buma en Van Digge len, omdat deze op ongezegeld papier geschreven was. De optocht of betooging ten gunste van algemeen stemrecht, Vrijdagavond te Amsterdam gehouden, trof goed weder; het getal der duizenden nieuwsgierigen is dus niet te ramen, die reeds vroeg in de richting naar het Volkspark buiten de Raambarrière of naar het lokaal van het Ned. Werkmansbond togen om den stoet te zien. Dit ging, dank zij een talrijke politie macht, onder leiding van den commissaris Stork, zeer geregeld, bij het licht van fakkels en Chineesche ballons, waardoor het geheel, van Verre gezien, een schilderachtig gezicht opleverde. De Nederlandsche driekleur werd aan 't hoofd van den stoet en op onderscheiden punten te midden er van gedragen. Een muziekkorps van 10 a 15 personen, dat de groote trom duchtig roerde, ging voorop. Nu en dan werd gezongen, meestal een onverstaanbaar lied, op de wijze der «Marseillaise". Tal van zwarte borden met witte letters hadden toepasselijke opschriften alsDeze beweging is vol komen wettig (Heemskerk)Geen plichten zonder rechtenLeve algemeen stemrechtAlgemeen stemrecht de grondslag van den StaatWij willen stemrecht voor allenVoor recht en belang Zonder stemrecht geen verbetering Jesaia 2 vers 4. De Sociaal-democratische Vereeniging vormde de achterhoede, met een roode en een zwarte vlag. Het getal der manifestanten wordt op 7 a 10 duizend begroot. Tegen middernacht had men, zonder dat ook maar één enkel incident voorviel, het einde van den tocht bereikt, waar een zangvereeniging een paar liederen zong en de heer Koopman, bestuurslid van de Ver eeniging «Algemeen Stemrecht", een kort afscheids woord sprak, waarin hij ook aan de politie dank bracht voor de vervulling van de alles behalve benijdbare taak om orde te houden. De varkensziekte schijnt met goed gevolg be streden te kunnen worden door aan de varkens dierlijk voedsel te geven, 'twelk tot heden bijna nooit in practijk is gebracht. In zeedorpen is ontdekt, dat afval van visch een middel oplevert tegen deze ziekte. Ook waar men afval van slagerijen, vleesch, ingewanden, bloed aan de varkens gaf, bleven de dieren van de ziekte verschoond. Een Fransch recept voor het conserveeren van visch is het volgende: Nadat de visch opengesneden is, wordt zij op het vleezige deel met suiker bestrooid, waarna men haar 2 of 3 dagen horizontaal laat liggen, opdat de suiker behoorlijk kunne indringen. Op deze wijze kan de visch langen tijd volkomen versch gehouden worden en smaakt zij even goed als versch gevangene. Zalm, vóór het inzouten op deze wijze behandeld, krijgt een veel aangenamer smaak. Een eetlepel vol suiker is voldoende voor een zalm van vijf pond. Hvr Men is soms wel eens wat te veeleischend Zoo beklaagt een onzer berichtgevers nu de Zuidbe- velanders, die in de gem. Driewegen wonen, omdat zij in hun doip geen postzegels enz. kunnen krijgen en die moeten gaan halen te Ovezand, d. i. op een half uur afsfands. Misschien waren de Driewegers te helpen met een depothouder maar verschrikkelijk is hun toestand toch niet; zelfs in de middelpunten der beschaving, in Neerlands groote steden, woont menigeen op een half uurtje afstands van het postkantoor. Dagbl Vrijdagnacht hebben te Amsterdam eenige bal dadigen in een woonhuis op het Rokin twee groote spiegelruiten ingegooid. Dezelfde bengels of anderen van dezelfde soort sloegen ook bij een heer in de Nes, bij de Damstraat, de glazen stuk. Blijkens de statistiek der Scheepvaart waren in 1884 op de Nederlandsche kust 26 zeerampen te be treuren, waarvan 3 Nederlandsche. Van deze 26 zijn 17 wrak geworden of vergaan, waarbij omkwamen 15 schepelingen en 3 passagiers. Aan Nederlandsche schepen zijn buiten de kusten van het Koninkrijk in 1884 overkomen 38 zeerampen. Hiervan zijn 22 wrak geworden of vergaan waarbij omkwamen 11 schepelingen en passagiers. Naar aanleiding van het verzoek der plaatselijke afdeeling van de Prov. Friesche werklieden-vereeni- ging, doen onderscheidene ingezetenen te Leeuwarden reeds nu werkzaamheden aan hunne woningen ver richten, ten einde arbeid te verschaffen aan de vele werklieden, die zonder werk zijn. De Sprokkelaar merkt op, dat de bevolking van Rotterdam in 23 jaren (18621885) is toege nomen met ruim 60 pet., van 106,000 tot 169,500 zielen. Zeer waarschijnlijk ook wel een der oorzaken van den werknood. De bezoeken van leegloopende arbeiders in Schoterland aan 't hoofd der gemeente duren voort en schijnen een min of meer ernstig karakter aan te nemen, althans de woning van den burgemeester wordt sedert eenige dagen des nachts door de politie bewaakt. Somtijds kwam men nog 's avonds te 10 uren om werk vragen. Ook in Weststellingwerf begint de behoefte aan werk zich te doen gevoelen. Ongeveer 80 ingezetenen van Noordwolde hebben het hoofd der gemeente per soonlijk verzocht, zoo mogelijk van gemeentewege werk te verschaffen. Op sommige dorpen in Drente leven de oude toestanden van vroegere jaren nog altijd voort. Zoo b. v. te Eksloo, waar eenige kenterboeren eiken zomer gezamenlijk eenen koeherder huren, teneinde hun vee op de aan de markgenooten toebehoorende weide langs de dijken op te passen. Zulk een koeherder verdient aan loon gedurende de maanden, dat het vee te weide gaat, ƒ0,90 van elk weidebeest, benevens een emmer aardappelen, terwijl hij beurtelings voor elk dier een dag den kost bekomt. De kapitein van de stoomboot «Prinses Wil- helmina", varende tusschen Sneek en Joure, heeft be kend gemaakt, dat hij op Zondag 27 September eene plezierreis naar de Joure zal houden, bij welke gele genheid hij 80 kaarten gratis zal uitgeven aan den werkenden stand. Zaterdag had een ongeluk plaats op een bouw manswoning in den Woudtschen polder onder de ge meente Hof van Delft. Een tweejarige stier, die met ketting en pin in 't land vastgesteld was, had zich weten los te werken. De bedrijfboer op die bouwmans woning, een algemeen geacht man, in 't land ko mende, en niet beter wetende of de stier stond nog be hoorlijk aan den ketting, werd door 't woedende dier opgenomen en met zijn hoofd vóórover in eene mod dersloot geslingerd, met het nootlottig gevolg, dat hij, dewijl geen hulp aanwezig was, eenige oogen- blikken later, in de modder gestikt, levenloos werd opgehaald. De dom te Keulen is thans nagenoeg voltooid. Ten jare 1248 werd de eerste steen ervan gelegd; in 1885 waren 637 jaren sedert deze plechtigheid voorbijgegaan. Zoodra de mozaïekvloer in kerk en koor zullen zijn gelegd en de nieuwe deuren zijn ingehangen, is het groote werk tot stand gebracht. Het eenige, 't welk dan overblijft, is het aanbrengen van sieraden, waarbij de beeldhouwer de grootste rol zal spelen. In Berlijn is nu een koperen aardglobe te zien van ruim 37 M. diameter. Zeventien jaren lang is daaraan gewerkt door een blinden horlogemaker. Twee jaar lang waren twee man er aan bezig om er de werelddeelen op te schilderen. De globe draait naar behooren zij is voorzien van een maan die er haar reis in 28% dag om maakt. De zon wordt voorge steld door een krachtig kalklicht, dat elk werelddeel op zijn beurt verlicht of in de schemering brengt. Rondom die globe is een stellage met rails, waarover een tramrijtuigje loopt, dat zes personen kan bevatten, die dan op zeer comfortabele manier aanschouwelijk onderwijs in wiskundige aardrijkskunde genieten. Het nee plus ultra van paardendressuur. Frans Renz is er in geslaagd, twee poneys tot volleerde koorddansers op te leiden, die Blondin in niets toegeven. Zij loopen over een i 6 voet hoog gespannen, 42 voet lang en 1 duim breed touw met vasten en zekeren tred, de een bedaard en met afgemeten stap, de ander vlug als een hinde. Een Amerikaansche weduwe van middelbaren leeftijd verlangt van een trouweloozen minnaar 225.000 doll, schadeloosstelling wegens het verbreken van trouw belofte. De bruidegom heeft onlangs 6,000.000 dollars geërfd van zijn broeder Mark Hopkins, een in Amerika zeer bekend spoorwegmagnaat. Eenige maanden geleden bevond zich de jeugdige Radja van Holkar op bezoek bij lord Dufferin, den Onderkoning van Indië, en zag dezen met een vonw- been de uit Londen ontvangen illustratiën en brochures opensnijden. De Radja, die voor het eerst een vouwbeen zag, verzocht den Onderkoning, hem dit instrument ten geschenke te geven, onder belofte dat hij hem een ander in de plaats zou geven. Lord Dufferin haastte zich, aan het verzoek van den Radja te voldoen. Dezer dagen kwam de Radja te Calcutta aan en bracht een jongen olifant mede, wiens tanden kunstig in den vorm van een vouwbeen gesneden waren. Een bediende legde op een tapijt voor den olifant eenige onopengesneden geïllusteerde bladen en brochures neder; het verstandige dier greep ze met zijn snuit op en sneed ze behendig met zijn slagtanden open, waarna hij ze weer op het tapijt nederlegde. Dit levende vouwbeen werd door den Radja aan lord Dufferin ten geschenke gegeven. Een dolle hond had te Brissighella verscheiden personen gebeten en liep naar een vrouw, die in het veld werkzaam was. Haar zoon, het dreigend gevaar ziende, loste een geweerschot op den hond, doch trof bij ongeluk zijn moeder, die dood ter aarde stortte. Te Laradorte, in het departement Aude, heeft een ernstig geval van vergiftiging plaats gehad. Het water van een beek aldaar is door onvoorzichtigheid vergiftigd door zwavelkoolstof. Men denkt, dat in de beek de werktuigen zijn schoongemaakt waarmede men in de wijngaarden het zwavelkoolstof heeft verspreid. Een twintigtal personen zijn vergiftigd. Drie zijn reeds bezweken, de overigen verkeeren in een bedenkelijken toestand. Terwijl op de eilanden Sardinië en Sicilië en overal rondom Napels groote kurkplantages vernietigd worden, omdat de eigenaars de kurkbast zeer voor- deelig aan de looierijen kunnen afzetten, wordt door de Franschen deze eiksoort zeer ijverig gekweekt in en om Algiers, waar thans 500,000 acres ervan in goede conditie zijn. Vooral in Spanje wordt deze boomsoort gecultiveerd. De groei van den kurkeik duurt soms 150 jaren, doch het hout heeft alleen waarde als brandstof. Als een bijdrage om de waarde van kleinig heden, die somtijds als onnut weggeworpen worden, goed in het oog te doen vallen, diene het volgende Wie zou kunnen denken, dat de weggeworpen blikjes, die geconserveerde levensmiddelen, Engelsche mosterd enz. bevat hebben, als grondstof kunnen dienen voor een nieuwen tak van industrie, waardoor fabrieken in het leven geroepen worden en tal van nijvere handen werk en brood vinden Toch is dit het geval. In Philadelphia worden alle weken duizen den van die blikken in restauraties,hotels, kosthuizen op gehaald of uit de asch- en vuilnishoopen gezocht. Het eerste werk is, het blik schoonmaken en van de etiquette ontdoen, waartoe warm water met het beste gevolg aangewend wordt. Dan wordt het aan een zoo groote hitte blootgesteld, dat het soldeersel smelt. Dit wordt dan zorgvuldig opgevangen en de waarde daarvan maakt, zooals men zegt, de kosten van het ophalen van die blikken reeds goed. Nu wordt het uitgerold of geplet en dan verwerkt tot allerlei kleine industriëele voorwerpen, zooals beslag van koffers en reistasschen,kokertjes,pennen bonbondoosjes,kleine huis houdelijke voorwerpen, dekplaatjes enz. Binnenkort zijn verscheiden van die fabrieken te New-York ver rezen, en een beroemt zich, in 2 maanden tijds 40,000 van die blikjes voor de industrie te hebben verwerkt.

Goessche Courant | 1885 | | pagina 2