1885. N°. 111. Zaterdag 19 September. 72ste jaargang. VEEMARKT Gymnastiek voor Meisjes. GÖESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich- voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel Den belanghebbenden wordt herinnerd, dat weder eene TE O O ES zal gehouden worden op Dinsdag den 22 September 1885, zulks in overleg met de besturen van de afdee- lingen Heinkenszand en Kruininge der Maatschappij van Landbouw en Veeteelt in Zeeland, alsmede het bestuur der Landbouwvereeniging «Vooruitgang is ons Streven" te Kapelle. Goes, den 15 September 1885, Burgemeester en Wethouders van Goea, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. Met het oog op den gymnastiek-cursus voor meisjes, die hier weldra van particuliere zijde zal geopend wor den, achten wij het niet van belang ontbloot om in hoofdzaak overtenemen eene verhandeling, indertijd door dr. S. Sr. Coronel uit Leeuwarden in De Huis vrouw geplaatst over de »de beteekenis der gymnas tiek voor het vrouwelijk geslacht". Deze alleszins bevoegde beoordeelaar begint met te wijzen op het zonderlinge feit, dat vele moeders de gemeenschap der seksen op het gebied der gymnastiek schuwen niet alleen, maar de gymnastiek ook schadelijk achten vnor hare meisjes, hoewel diezelfde moeders er volstrekt niet tegen op zien om hunne dochters van veex tien tot twintig jaar in de armen van jonge mannen van gelijken leeftijd gansche nachten in benauwde bal zalen te laten rondzwieren op de maat eener muziek, die even zinnelijk is als de figuren, die zij volbrengen. Het laatste is echter chique, het eerste ordinair. Vervolgens komende tot de beteekenis der gymnas tiek zelve, geeft dr. Coronel eene korte beschouwing over de spieren van het menschelijk lichaam en hij wijst erop hoe beweging het leven der spieren is. De meeste spieren zijn bovendien gepaard, werken dus harmonisch en die harmonie wordt wel door de gym nastiek, echter geenszins door een zittend leven be vorderd. Reeds de begunstiging van de rechter- boven de linker-lichaamshelft schaadt, omdat de eerste over matig wordt gevoed ten koste van de laatste. Tusschen de spieren der ledematen en die der borstkas bestaat een nauw verband, daar ledematen en borstkas tot steunpunt dienen der wederzijdsche groepen. Een ongelijkmatig werken der borstspieren staat dan ook viij wel gelijk met een onvolkomen ademhalen. Door het nauwe verband, dat er weder bestaat tusschen de wervelkolom en de spieren, die zich aan rug en borst hechten, wordt door de bewe ging der laatste de richting van de wervelkolom voor een goed deel bepaaldwaar derhalve de spieren van éen lichaamshelft voortdurend eenzijdig werken, ver vormt de borstkas, met haar de ruggegraat en ontstaat de hooge, de scheeve of de ingezakte rug. De vorm van de wervelkolom bij meisjes geeft tot zulk eene misvorming gereeder aanleiding dan bij jongens. «Behalve de verkrommingen van den ruggegraat en de wervelkolom, die het gevolg van ongeschikte hou dingen bij haar kunnen zijn", aldus vervolgt dr. Coronel, «veroorzaakt het veelvuldig zitten in eene besloten ruimte, onder groote inspanning der hersenen, die allertreurigste vrouwenziekte, welke onder den naam van hysterie gewoonlijk bekend is en zich onder de bekende proteusvormen voordoet. Hare gezellin is de bleekzucht, eene ziekte die het gevolg is van eene slechte bloedmaking. Komt daar nu bij als faux troisième de knobbel tering, dan is het met de toekomst van zulke schepseltjes al zeer treurig gesteld. Voor een goed deel kan de gymnastiek, tijdig en gepast aangewend, al die onheilen voorkomen. Hoe? Laat ons zien! Vóór het zesde levensjaar kan er van stelselmatige lichaamsoefeningen geen sprake zijn. Dan is elk be wegingsspel lichaamsoefening. De zoogen. gymnastische spelen, voor de bewaarschool uitgedacht, zijn niet anders dan de vrije spelen van het kind, aan orde en tucht onderworpen. Slechts gebrekkig of onevenredig zich ontwikkelende meisjes kunnen vóór dien tijd aan een stelselmatige gymnastiek dan gewoonlijk passieve, geneeskundige onderworpen worden. Maar gezonde kinderen moeten eerst kracht genoeg in de gewrichten en beenderen, in spieren en pezen bezitten, om zulke oefeningen zonder overspanning te kunnen volbrengen. Maar eens aangevangen, moeten zij met overleg geleid en met volharding doorgezet worden. Hoelang? Ik zou zeggen het geheele leven door, indien ik mij niet verbeelden zou verwonderd aangestaard te worden door menige lezeres, die het toch wat al te dwaas zou achten, als eene moeder van verscheidene kinderen hare dagelijksche gymnastische oefeningen zou houden. En toch zou ik het een zegen voor deze vrouwen en hare kinderen beschouwen, als men haar van het voor oordeel kon genezen,- dat gymnastiek haar einddoel vindt in de schooljaren. Ik zou het zeer nuttig voor haar gezondheid achten, indien ongehuwden of gehuw den een- of tweemaal 's weeks onder de leiding van eene bekwame gymnastiek-meesteres of meester stelsel- j matig hare spieren oefenden. Wij hooren vaak moeders zeggen: «De gymnastiek is niet goed voor mijne dochter;" andere, minder pretentieus, vragen eerst: «Is de gymnastiek wel goed voor mijn dochter?" Veroorloof mij hier ter plaatse op beide uitspraken een antwoord te geven. De moeder, die op beslisten toon uitspraak doet, grondt deze gewoonlijk op het vooroordeel, dat al dat gymnastiseeren slechts goed is voor mannen, die zwaren arbeid moeten verrichten, of een forsch, mannelijk uiterlijk willen erlangen. Dat, natuurlijk, heeft hare dochter niet noodig en wenscht zij in geenen deele. Haar kind moet slank, echt vrouwelijk opgroeien, een middeltje houden zoo dun als een wesp, een paar smalle schouders, een langen smallen hals en poezelige handjes en voetjes. Dat is haar ideaal. De schroomvallige moeder daarentegen heeft een ziekelijk teeder kind, waaraan ze al hare zorgen be steedt, om het behoorlijk op te voeden, en gezondheid en schoonheid evenzeer te bevorderen. Zij wenscht ook de gymnastiek tot dat doel aan te wenden, maar vreest, dat haar kind te zwak is, om aan dat lede- breken deel te nemen. Ze heeft gehoord, dat meisjes met ijzeren ballen, met lange stokken moeten exer- ceeren, op balken balanceeren, langs masten klimmen, aan bruggen moeten hangen, aan dwarslatten zich moeten uitrekken, en aan al zulke forsche toeren durft ze haar wurmpje niet blootstellen. Bovendien is hare borst wat plat, ze kucht soms, is bleek en klaagt spoedig over vermoeienis. Daarom raadpleegt ze haar dokter, of ze wel aan de scboolgymnastiek mag deel nemen. Is hij een gemoedelijk man en kent hij het zwak der moeder, dan zal hij raden welk antwoord zij verlangt. Maar paart hij gemoedelijkheid aan een juist inzicht, dan zal hij het volgende antwoorden «Mevrouw, de zwakte uwer dochter spruit voort uit een gebrekkige stofwisseling, d. i. bij het vele voedsel dat gij uwe dochter toedient, heeft ze te weinig be weging, oefent zij te weinig haar verschillende lichaams- deelen. Daardoor wordt het opgenomene slecht verteerd en worden de verschillende organen, inzonderheid hare spieren, te weinig gevoed. Tet een behoorlijke voeding is noodig een behoorlijke mate van arbeiddie arbeid verschaft ge aan de spieren door ze stelselmatig te laten bewegen met geleidelijke inspanningdoor die bewegingen winnen de spieren in omvang en in kracht. De bewegingen werken op hare beurt versnellend op den bloedsomloop en op de ademhaling. Daardoor stroomt zuurstofrijker bloed naar de organen, die daardoor weder beter gevoed worden. Het resultaat van een en ander zal dus zijn, dat uwe dochter sterker, gezonder, levenslustiger en dus ook schooner zal worden". En eenmaal aangevangen, moeten de oefeningen met de meest mogelijke volharding volgehouden worden, van de eenvoudigste en minst inspannende tot meer ingewikkelde en meer inspannende overgaande. De oefeningen moeten steeds vóór een maaltijd plaats hebben tusschen de oefeningen en den maaltijd moet minstens een kwart uur verloopen. Alle belemmerende kleedingstukken, allereerst natuurlijk het korset, moe ten verwijderd worden ondei de oefeningen. Treden hartkloppingen in, dan worden de oefeningen tijdelijk door diepe ademhalingen afgewisseld. De oefeningen moeten met overleg, met kalmte, met afgemeten kracht plaatshebbenelke overmatige inspanning moet ver meden worden, blijkbaar aan de spierpijn die nog lang na de oefening wordt waargenomen. Men bepale zich tot alle natuurlijke bewegingen, die met de gewone le vensomstandigheden overeenstemmen. Zoodanig de oefeningen ingesteld en volgehouden, zullen ze zoowel voor de zwakken als gezonden een heilzaam middel zijn, om de gezondheid en schoonheid van het lichaam te bewaren en te bevorderen." Wij deden hier met het oog op onze plaatsruimte slechts enkele grepen uit het belangrijke stuk van dr. Coronel. Toch hopen wij, dat vele moeders er aan leiding in zullen vinden om hunne dochters van de gelegenheid om gymnastiekles te nemen te doen profiteeren. Zulk eene moeder zou zeker dergelijke opmer kingen niet maken, wanneer zij wist, dat de oefeningen altijd geregeld worden naar het geslacht, den leeftijd en de kracht van eiken leerling in het bijzonder. GOES, 18 September 1885. Wij maken onze lezers opmerkzaam op de tooneelvoorstelling, door het gezelschap van den heer A. Van Lier uit Amsterdam Maandag a. s. te geven in de zaal der Sociëteit V. O. V. alhier. De acteurs en actrices, die in Marie Antoinette optreden, zijn, op eene enkele uitzondering na, hier niet bekend, doch nagenoeg allen hebben in de tooneel- wereld een goeden naam. Inzonderheid is dit het ge val met mevrouw Ellenberger, die de rol van de on gelukkige Koningin zal spelen. Wij durven met het oog daarop het publiek gerust tot eene talrijke op komst uitnoodigen. Men seint uit Goes aan de Amsterdammer, dat jhr. mr. Pompe Van Meerdervoort zijn ontslag zal nemen als lid der Tweede Kamer voor het district Goes. Daar hij eerlang als rechter van instructie in de rechtbank te Middelburg zal fungeeren, is het hem alsdan onmogelijk, zijn mandaat als volksvertegen woordiger behoorlijk te vervullen. Ook ons bereikte dit gerucht, dat echter reeds meermalen is verspreid. Middelburg. Talrijk was de schare, die gisteravond naar de concertzaal opging, thans niet om zich te vergasten aan heerlijke muziek, maar om ingewijd te worden in den strijd van beginselen, die duizenden in den lande verdeelt. De heer mr. Keuchenis namelijk, gelijk bij adver tentie bericht was, zou spreken over artikel 194 der Grondwet. Ds. Littooij opende de vergadering met gebed, waarna jhr. mr. Pompe Van Meerdervoort zijn ambtgenoot als 't ware voorstelde. Mr. K. meende, dat hij weinig succes zou hebben, omdat hij geheel onvoorbereid optrad, maar hij bracht reeds dadelijk zijn auditorium in de gewenschte gemoedelijke stem ming, door als zijne meening uittespreken «dat de tijd daar is waarin de Heere God komt", eene meening, die zich grondt op de verbittering der natiën onder ling, de woelingen der nihilisten en sociaal-democraten en den revolutionairen geest, die overal is optemerken, wat alles, volgens de Schrift, het tijdstip van 's Heeren komst zal voorafgaan. Wie gemeend had iets nieuws te zullen hooren, is ongetwijfeld teleurgesteld. De spreker begon met de tegenwoordige tijdsomstandigheden in herinnering te brengen. De klachten die men hoorde waren wellicht gegrond, maar zij mochten geen aanleiding geven tot opstand. Men moest een voorbeeld nemen aan het christelijk deel der natie, dat gebukt gaat onder art. 194 der Grondwet, hetwelk vrijheid van onderwijs belooft, maar gebruikt was om het vrije onderwijs tegen te werken. Om den wille van den vrede met Israël heeft men gemeend alle kinderen te moeten vereenigen op eene school, waar geen godsdienst zou worden onderwezen, maar daardoor was alle opvoe dende kracht aan het onderwijs ontnomen. Men zou echter de liberalen miskennen, indien men beweerde, dat vijandschap tegen den godsdienst hen deed vast houden aan art. 194; de meesten worden gedreven door de vrees, dat het opgroeiend geslacht als vijanden tegenover elkander zou staan, indien het werd onder wezen op secte-scholen. Maar de handhaving van het beginsel der eerbiediging van ieders godsdienstige be grippen op de openbare school is niet anders dan het behoud van het opschrift op die schoolHier is de Christus uitgestooten. De bewegingen der sociaal democraten zouden niet plaatshebben als het gods dienstig gevoel dieper in het volk was doorgedrongen men moet daarom terugkeeren van het thans gevolgde stelsel. Nu hebben wel velen, o. a. de heer Pické, burgemeester van Middelburg en lid der Eerste Kamer, in navolging van den Israëliet Levy gezegdgeene herziening van art. 194; maar na de uitdrukkelijke verklaring der anti-revolutionairen en Katholieken geene grondwetsherziening zonder herziening van art. 194, hebben vele liberalen de noodzakelijkheid van toegeven ingezien. Ieder zal begrijpen, dat op dit oogen- blik de ongeveer 600 bijzondere scholen niet in de behoefte kunnen voorzien en dus de ruim 4000 open bare niet kunnen worden opgehevendat is een desi deratum der toekomst. Maar voor het oogenblik zijn wij reeds tevreden met de erkenning van het beginsel vrije school regel, openbare aanvulling. Daarmede moet samengaan scheiding van kerk en staat, her ziening van art. 168 der grondwet. Ziedaar in korte woorden de hoofdinhoud der rede, door den heer Keuchenius gehouden. Van de gelegen heid tot debat werd, begrijpelijkerwijze, geen gebruik gemaakt. De heer Keuchenius dankte de aanwezigen voor hunne tegenwoordigheid, de heer Littooij dankte den heer Keuchenius voor zijne uiteenzetting der anti revolutionaire beginselen, en deze dankte ten slotte God voor den geschonken steun. De heer Keuchenius zelf is eene vreemde verschij ning. Hij is middelmatig van gestalte, loopt niet ge makkelijk en heeft een zeer vreemd gevormd gelaat. Hij spreekt langzaam, en vrijwel op denzelfden toon van het begin tot het eind, zoodat het ten slotte wel eenige moeite kost, de aandacht tot hem te blijven bepalen. Zijne rede van gisteravond was zeer gema tigd, en miste, behoudens eene enkele uitzondering, die eigenaardige toespelingen en hatelijkheden, die men vaak in zijne in de Kamer uitgesproken redevoeringen aantreftzelfs werd geene enkele toespeling op de pokken vernomen, anders nog al een stokpaardje van den heer K. I Zou hij zich wellicht voor zijne kiezers wat hebben ingehouden Middelburg. Met belangstelling vernemen wij, dat eenige mannen van kapitaal en invloed uit ons mid den, met den heer dr. Mezger van Amsterdam, een nieuw badhuis zullen doen bouwen te Domburg, dat onder speciale leiding van dien beroemden geneesheer zal staan. Domburg zou daardoor eene schitterende toekomst verkrijgen. Tolen. Dinsdag en Woensdag hield «Floralia" in het lokaal «Non Semper" haar 6e tentoonstelling. Van de 346 afgegeven plantjes waren 271 ingeleverd om mede naar de prijzen te dingen. Door eenige inge zetenen waren prachtige planten, beelden, opgezette vogels enz. verstrekt, om de zaal te versieren, welke dan ook keurig ingericht was. De tentoonstelling was op Woensdag voor een gedeelte van den dag voor ieder opengesteld zonder entree, waarvan een ruim gebruik gemaakt werd. Er waren 6 prijzen in geld en 10 in voorwerpen. De uitreiking der prijzen werd opgeluisterd door het fanfarenkorps «Concordia". Tusschen de Troonrede en de voorstellen over Grondwetswijziging ligt zegt de Standaard nog altoos een tweeledige «hindernis" (het woord is van de Standaard.) En die tweeledige hindernis is het voorstel over censusverlaging en dat over de kiestabel. Komen we die hindernissen niet veilig te boven, dan is de pas naar Grondwetsherziening voorloopig afgesneden. Ziedaar eene gulle bekentenis zegt het R. Nbl. De eerste «hindernis" de beste kwam van anti-revolutio naire zijde. Toen ze bij de indiening door den heer Lohman, van liberale zijde een belemmering voor de Grondwetsherziening werd benoemd, werd dit van anti revolutionaire zijde fel bestreden. Thans schijnt het in confesso te zijn. Men meldt dat Dr. M. Salverda, inspecteur van het middelbaar onderwijs te 's Hage, zeer in aanmer king komt, om benoemd te worden tot directeur der rij kslandbouwschool. Op goede gronden kan de Middelb. Ct. het be richt in de N. R. Ct. tegenspreken dat de restauratie wagen op lijn VlissingenVenloo weder zou buiten gebruik gesteld worden. Het tegendeel zal spoedig bbjken. Het stoomschip «Burgemeester Den Tex", van Amsterdam naar Java, dat op 10 September te Genua aankwam, vertrok eerst van daar den 15den. De oorzaak van het oponthoud is het springen van een stuk ijzer uit de smoorklep bij het gereedmaken tot vertrek op den 11 den, waardoor veel stoom ont snapte en een treurig ongeluk plaats had. De adsistent-machinist J. G. Heijnen werd namelijk gedood en de derde machinist A. H. Scholl en de remmer J. Rous werden licht gekwetst. De bescha diging aan het schip was betrekkelijk gering en na tuurlijk geheel hersteld alvorens het de reis vervolgde. (IV. R. Ct.) In 1884 werd voor een bedrag van ƒ5.262,981.67 aan postzegeltjes in ons land verkochtdat is ƒ237,129.05 meer dan in 1883. Bovendien werd een bedrag van 37.647 aan frankeerzegels gebruikt voor inlagen in de Rijkspostspaarbank. De provisie van 1 aan de 259 depothouders beliep 20.006,43%. In het binnenlandsch verkeer werden verzonden 48,671,602 gefrankeerde en 259,738 ongefrankeerde brieven, 18,270,182 enkele briefkaarten en 140,603 briefkaarten met antwoord betaald; d. i. 1,7C8,885 gefrankeerde en 95 ongefrankeerde brieven, 598,296 enkele briefkaarten en 5739 briefkaarten met ant woord betaald meer dan in 1883. In het binnen landsch verkeer werden verzonden 43,612,467 dag-en weekbladen, en 20,603,289 andere gedrukte stukken dus gezamenlijk 4,310,734 of 7.2 pCt. meer dan in 1883. Er werden voor het binnenland 570,930 quitan- tiën ter invordering aangeboden tot een bedrag van ƒ2.705,485. Hiervan werden 498,638 tot een bedrag van 2.258,226 betaald. Per pakketpost werden 2.194,826 pakketten in het binnenlandsch verkeer verzonden, d. i. 789,646 of 56.2 pCt. meer dan in 1883. Aan het U. D. wordt uit Amsterdam geschreven »'t Zal met de Amsterdammer als groot blad nu wel niet lang meer duren. De heeren Ellerman Harms Sc Co., die haar hebben gekocht en van dien eigendom een «Dagbladmaatschappij" hebben gemaakt, omdat de heer Zwart voor de aandeelhouders in de Dagblad- vereeniging Iloltz Co. nog recht heeft op een zeker deel der winsten, hebben in uitzicht gestelij, dat zij tot April e. k. zullen volhouden. Maar dan Dan zal wellicht het plan worden volvoerd, in Mei jl. door eenige mannen van naam geopperd, om er van te maken een soort liberale Standaard, aanvankelijk bestaande van subsidiën, en het denkbeeld van mede dinging met ander groote bladen geheel op te geven. Op 1 Februari e. k. zal het blad nagenoeg 650,000 hebben gekost. Wijlen het Handels- en Effectenblad kostte in vier jaar 400 000 en wijlen hei Moorden iu 15 maanden 160,000".

Goessche Courant | 1885 | | pagina 1