1885. N°. 110. Donderdag IT September. 72ste jaargang. VEEMARKT Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Rechtszaken. -cs=>c»jGS=>at<es>>- GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maanda.0, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich- voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regeL Den belanghebbenden wordt herinnerd, dat weder eene TE GOES zal gehouden worden op Dinsdag den 22 September 1885, zulks in overleg met de besturen van de afdee- lingen Heinkenszand en Kruininge der Maatschappij van Landbouw en Veeteelt in Zeeland, alsmede het bestuur der Landbouwvereeniging «Vooruitgang is ons Streven" te Kapelle. Goes, den 15 September 1885, Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. GOES, 16 September 1885. In het tijdvak, loopende van 15 Sept. 1884 tot 15 Sept. 1885, werden hier voor rekening van de afdeeling Heinkenszand van de Zeeuwsche Maatschappij van Landbouw en de Goesehe Courant166 telegram men omtrent de verdeeling van den luchtdruk boven Europa enz. van het Kon. Ned. Met. Instituut ont vangen. Naar aanleiding dier telegrammen werden 166 verwachtingen omtrent het weder in de Q-oesche Cou rant openbaar gemaakt; van deze 166 kwamen er 125 uit, terwijl 41 geheel of gedeeltelijk niet aan de verwachting beantwoordden. Neemt men dus aan dat slechts 125 uitkwamen dan is dat toch nog 75 pet. Neemt men nu hierbij in aanmerking dat de weerkunde nog een betrekkelijk jonge wetenschap is (immers hare wetenschappelijke beoefening dagteekent van ongeveer voor 50 jaar) en dat de bewerker van de telegrammen voor Goes eerst ongeveer een jaar zich op die studie heeft toegelegd, en dus nog dagelijks meerdere gegevens voor eene grondige uitspraak der verwachting verwerft, dan zal men lichtelijk inzien dat het vermelden van der gelijke verwachtingen zeer zeker nut kan verspreiden voor landbouw enz. Mr. C. J. E. Graaf van Bijlandt, commissaris- generaal der Nederl. Regeering voor de wereldten toonstelling te Antwerpen, is benoemd tot komman- deur der Leopoldsorde. Benoemd tot raadsheer in het gerechtshof te 's Hage jhr. mr. Van Teijlingen, thans rechter in de arrond. rechtbank te Middelburg. Z. M. heeft benoemd: tot lid van het bestuur der waterkeering van het calamiteus waterschap Elle- woutsdijk en den calamiteusen Borselepolder, C. Van Strien Cz.tot plaatsverv. dijkgraaf van den Philip- pinepolder, J. Rammeloo tot gezworen van het water schap Baarland, C. Meeuwsein het bestuur van den Loozepolder, tot dijkgr. A. Scheele, en tot plaatsverv' dijkgr. F. Dieleman tot dijkgraaf van den Noordpolder, A. Dekkertot plaatsv. dijkgraaf van den Boonepolder, F. Burger; tot lid van het bestuur der waterkeering van den calamiteusen Annapolder, A. Markusse Abra- hamszoontot dijkgraaf van den Zuidkraaiertpolder, N. Priesterin het bestuur van den Nieuwe of Jon- gepolder van Dreischor, tot dijkgraaf C. Van der Lek de Clercq, en tot plaatsverv. dijkgraaf. K. A. Van Langeraad; in het bestuur van den Jongepolder, tot dijkgraaf J. Van der Have Az.in het bestuur van den Van Citterspolder, tot dijkgraaf M. Van 't Westeinde Jz., en tot plaatsverv. dijkgraaf C. Mol Az.tot ge zworen van het waterschap Gouweveer en Zelke, J. Kooymantot plaatsvervangend dijkgraaf van den Wilhelminapolder, D. Van 't Westeinde tot dijkgraaf van den Zuidvlietpolder, D. A. Dronkerstot plaats vervangend dijkgraaf van den Serlippenspolder, I. Huissentot dijkgraaf van den Egbert Petruspolder, J. Tolhoektot dijkgraaf van den Thomaespolder, A. J. Thomaes. De hulppostkantoren te Brouwershaven, Domburg, Haamstede, Philippine, Westdorpe, Wolfertsdijk en Zaamslag zijn opengesteld voor de behandeling van aangeteekende brieven, een waarde van 600 te boven gaande. Uit Amsterdam schrijft men ons Maandagavond te half negen is in het Volkspark buiten de vroegere Raambarrière alhier eene ongewone vergadering gehouden, eene vergadering van vrou wen, opgeroepen ter vorming van een vrouwelijk socia listen-bond. Eerlijk gezegd heb ik eenigen tijd in twijfel gestaan, of ik den noodigen moed wel bezat om zoo danige bijeenkomst te gaan bijwonen, edoch ik heb het erop gewaagd. De toegang voor mannen zonder vrouwen niet vergund werd mij, niettegenstaande ik als cavalier seul optrad, niet bemoeilijkt, want ik had gezorgd zeer vroeg binnen te zijn. Vóór den aan vang der vergadering maalden mij allerlei spookachtige denkbeelden door het hoofd, en het lokaal, hier en daar met onmogelijke schilderstukken op de wanden en door enkele olielampen mat verlicht, was weinig geschikt om mijn ietwat verhitte verbeelding te kal- meeren. Dit geschiedde echter als bij tooverslag, toen de dames van het comité op de tribune ik zou hier gerust kunnen schrijven »ten tooneele", want de tri bune was het tooneel der zaal verschenen. Het uiterlijk dier dames verjoeg al dadelijk elk denkbeeld aan commune, guillotine, kokende olie enz. enz. Toen de vergadering geopend werd, was de zaal prop vol met vrouwen, mannen en zelfs kinderen. De presi dente mej. Delight maakte als zoodanig een goed figuur, in een eenvoudig, doch met zorg gekozen toilet, tot welks attributen een rood dasje behoorde. Haar hamer slag was flink en haar stem liefelijk helder, toen zij de zittende mannen dringend verzocht beleefdheidshalve hunne stoelen aan de nog staande vrouwen aftestaan. Vervolgens richtte zij het woord tot de aanwezigen, «burgeressen en burgers", om de reden uiteentezetten waarom deze vergadering is belegd, namelijk uit het besef dat de vrouwen der sociaal-democraten geroepen zijn hare mannen te steunen, ja zelfs aan de spits te staan waar het geldt de pogingen der mannen om verbetering in het lot der arbeidersgezinnen te brengen. Om dit duidelijk te maken gaf zij het woord aan den heer Fortuijn. Deze heer betoonde zich daartoe onmiddellijk bereid en begon met de mededeeling, dat deze vergadering van vrouwen uit de arbeidende klasse de eerste van dien aard in Nederland was. De vergadering was bij eengeroepen, om een vrouwenbond te vormen, omdat de vrouwen meer nog dan de mannen de nadeelige gevolgen van de tegenwoordige moeielijke tijden onder vinden. Geen enkele vrouw zal dan ook tevreden zijn met de bestaande toestanden of die kunnen goedkeuren, maar allen zullen veeleer erkennen, dat het opgelegde juk ten eenenmale onhoudbaar is. Klagen baat echter niet, er moet gehandeld wordenen daar de belangen van man en vrouw feitelijk éen zijn, moet de beweging ter verbetering van de vrouw uitgaan. De meermalen uiteengezette grieven werden ook hier weder verder door den heer Fortuijn behandeld. Her haaldelijk werd de spreker gestoord door het rumoer van achteren in de zaal en eindelijk was hij verplicht geheel optehoudenhet gedrang en geschreeuw om binnen te komen was zoo groot, dat voortgaan voor den redenaar eenvoudig onmogelijk was. Tevergeefs verzocht de presidente bij herhaling stilte en noodigde zij degenen, die van den spreker niet gediend mochten zijn, beleefdelijk uit om heen te gaan. Tevergeefs maan den sopranen en alten mede tot stilte aan, geaccom pagneerd door een dreigenden furie-uitroep «gait dan naar huis toe, of alles te vergeefs, het koor van bassen en tenoren liet zich door verzoek noch bedreiging overstemmen En zoo geschiedde het, dat de vergadering werd verdaagd tot over 14 dagen. Alsdan zal zij echter alleen voor «burgeressen" toegankelijk zijn en dan nog wel tegen betaling van een kleinen toegangsprijs, door wie dit missen kunnen. Toch is het doel der oproeping niet geheel en al onbereikt gebleven, daar zich voorloopig reeds circa 40 aspirant-leden der «vrouwen-vereeniging" hebben aangemeld. Vlissingen. Gistermorgen had de begrafenis van den Belg. zeeloods N. Demeyne, waarvan wij in het voorgaand nommer dezer courant reeds melding maak ten, plaats. De begrafenis werd bijgewoond door de leden van het Belg. en Holl. loodspersoneel, de socië teiten der boogschutters en het muziekgezelschap «Ons Genoegen", dat in den stoet treurmarschen uitvoerde. Op Belgische manier werd de 300 kilogram zware kist op den schouder naar het kerkhof gedragen. De verschillende banieren waren met zwart krip omfloersd. Het indrukwekkende schouwspel werd door zeer vele belangstellenden en nieuwsgierigen bijgewoond. Wij vernemen, dat de bouw van het nieuwe bad huis, dat, zooals uit de teekeningen wordt afgeleid, zeer fraai belooft te worden, binnenkort misschien nog wel in den loop dezer maand zal aanbesteed worden. Door Gedeputeerde Staten van Zeeland is aan de besturen der waterkeeringen van de calamiteuse polders of waterschappen in de provincie mededeeling gedaan van eene resolutie van den Minister van water staat, enz., over de behandeling der ontwerpen en bestekken van de uittevoeren buitengewone werken en vernieuwingen aan de zeewering en oeververdediging. Blijkens het provinciaal verslag over 1884 heeft eene langdurige correspondentie tusschen den Minister en Ged. Staten over deze zaak plaatsgehad, zonder ge- wenscht resultaat voor eene spoedige beslissing op aan vragen om machtiging tot uitvoering van werken te hebben opgeleverd, in dien zin, dat het dubbele rader werk geene vereenvoudiging heeft ondergaan. Nu de Minister heeft verworpen het voorstel van Ged. Staten om alleen het ontwerp van een werk, en niet het bestek aan goedkeuring onderworpen te verklaren, ware het gewenscht, de ontwerpen en bestekken te splitsen in stukken voor gewone en buitengewone werken, opdat althans herstel en onderhoud bij het begin van het dienstjaar kunnen aanvangen. Het eenige nadeel, dat hieruit voortvloeit, bestaat in de meerdere kosten van dubbele aanbestedingen boven eene enkele, die wel opwegen tegen mogelijke uitbreiding van voorzieningen door tijdverlies. Wordt die splitsing niet in 't leven geroepen, dan moet elk gewoon werk, hetzij klein of groot, de reizen naar Middelburg en Den Haag even goed tweemaal blijven medemaken als de belangrijkste buitengewone ver nieuwing. MCt.) De ingevoerde restauratiewagen op de lijn Vlis- singenVenloo zal hoogstwaarschijnlijk weder worden buiten gebruik gesteld, aangezien er slechts zeer weinig gebruik van gemaakt wordt. (IV. R. Ct.) In het kerkgebouw der Remonstrantsche Gere formeerde vereeniging te Amsterdam werd Zondagavond de openbare algemeene vergadering gehouden der Ned. Vereeniging tot afschaffing van Sterkedrank. Ds. Adama van Scheltema hield eene toespraak, terwijl de zang- vereeniging «Harpe Zions" eenige liederen zong. De openings- en de sluitingsrede werden door jhr. J. L. De Jonge van Zieriksee uitgesproken, waarin deze het vijftigjarig bestaan der vereeniging in herinnering bracht, dat samenvalt met het 100-jarig feest der bestrijding van sterkedrank, dat in Amerika gevierd wordt. De Standaard bericht, dat de Minister van bin- nenlandsche zaken afwijzend heeft beschikt op het adres om vernietiging van de Buiksloter verordening op het houden van collecten. De Minister was van oordeel, dat bedoelde verordening niet strijdt met de wet en dat het algemeen belang bij het al of niet houden van collecten te Buiksloot niet betrokken, is. Men herinnert zich, dat ten gevolge van het bestaan dier verordening te Buiksloot geen collecte voor scholen met den Bijbel is kunnen gehouden worden. De Minister van financiën heeft voorgesteld, de verhooging van den accijns op gedistilleerd met f3, waartoe in 1884 besloten werd, te bestendigen, voors hands tot 1 Januari 1887. Het regeeringsantwoord is verschenen op het verslag der Tweede Kamer over het ontwerp tot verlegging der uitmonding van de Maas naar den Amer. Nader onderzoek door eene commissie acht de Regeering niet noodig. Uitstel zou zeer ernstige gevolgen kunnen hehben. Zij beantwoordt overigens de gemaakte op merkingen en handhaaft het ontwerp. De Noordbr. verneemt, dat de heer Van Baar zoodanig in beterschap toeneemt, dat er vooruitzicht bestaat, dat hij in de e. k. week de vergaderingen der Staten Generaal zal kunnen bijwonen. De steiger, die de Londen, Chatham en Dover Spoorwegmaatschappij ten behoeve van het reizigers- en goederenverkeer over de route VlissingenLonden v. v. te Queenboro doet bouwen, is thans zoover vol tooid, dat een gedeelte daarvan in gebruik is genomen. Zondag heeft de Vlissingsche mailboot «Prinses Marie" voor het eerst aan het nieuwe hoofd aangelegd, terwijl dien dag ook de nieuwe douaneloods voor het verkeer werd opengesteld. De oude hulk, die sedert den noodlottigen brand in 1882 tot aanlegplaats voor de mailbooten diende, en de tijdelijke in- en ontschepings-inrichtingen zullen nu ten spoedigste worden weggeruimd, en het nog niet voltooide gedeelte van den nieuwen steiger zal binnen den kortst mogelijken tijd worden afgewerkt. In de St. Ct. van heden komt voor het pro gramma voor de opening, door Z. M. den Koning, van de Vergadering der Staten-Generaal te 's-Graven- hage, op Maandag 21 September. Het Dordtsche Handelsblad bericht, dat te Dordrecht een kleedermagazijn, genaamd «Handel maatschappij", is opgericht, welks eigenaar voornemens is, uitsluitend Nederlandsche werklieden met den aan maak van de in dat magazijn verkrijgbare kleeding- stukken, voornamelijk voor den burgerstand bestemd, te belasten. Het dubbele doel, nl. werkverschaffing aan Neder landers en het verschaffen van solied gemaakte kleeding- stukken aan den burgerstand, verdient waardeering. De bekende Reuselsche schoolquaestie zal in hooger beroep door den Koning worden beslist. Wij herinneren, dat alle leerlingen van de openbare school naar de twee aldaar opgerichte bijzondere scholen zijn overgegaan en dat aan de onderwijzers der openbare school op hun verzoek eervol ontslag werd verleend. Voor het mogelijke geval, dat voor kinderen uit Reusel openbaar lager onderwijs werd verlangd, sloot de ge meenteraad eene overeenkomst met de naburige ge meente Hooge Mierde, waarbij deze laatste zich ver bond, op hare openbare scholen kinderen uit Reusel, zoo dit noodig bleek, toe te laten. Aan deze overeenkomst hebben Gedeputeerde Staten hunne goedkeuring onthouden, op grond dat de strek king dier overeenkomst blijkbaar was, om te Reusel de gelegenheid om openbaar lager onderwijs te ont vangen, op te heffen. Dit was, naar de meening van Gedep. Staten, in strijd met art. 16 der onderwijs wet. De goedkeuring der overeenkomst is thans door de betrokken gemeentebesturen, krachtens de 2de zinsnede van art. 121 der gemeentewet, aan den Koning ge vraagd. (N. R. Ct.) De bakkersgezellen-vereeniging «Loon naar werk" te Amsterdam, tot hiertoe een krachtige steun van «Recht voor allen", heeft, naar aanleiding van een in hare vergadering van 30 Aug. jl. genomen besluit, alle relatiën met de socialisten afgebroken. AC.) Uit Bennekom meldt men aan de N. R. Ct.: Als een bewijs hoe sterk de veeprijzeu in den laat- sten tijd zijn gedaald, kan worden gemeld, dat te dezer plaatse het rundvleesch reeds wordt verkocht voor 60 ct. per kilo, terwijl voor diezelfde qaaliteit eenige maanden geleden nog 80 a 85 ct. per kilo moest worden betaald. Bedankt voor de toezegging van beroep naar de Evang. Luth. gemeente te Middelburg door J. H. Gunning J.Hz. te Bennebroek. De collecte voor de school met den bijbel heeft te Kortgene opgebracht eene som van 112. Naar de M. Cf. verneemt, is de heer P. C. F. Frowein door burg. en weth. van Amsterdam benoemd tot tweeden assistent bij het chemisch laboratorium (van prof. Van 't Hoff) aan de universiteit aldaar. De Hooge Raad behandelde Maandag het beroep van C. B., dienstknecht te Wolfertsdijk, door het ge rechtshof te 's-Gravenhage in hooger beroep veroor deeld tot 15 dagen eenzame opsluiting wegens diefstal van twee kippeneieren, als loonbediende ten nadeele zijns meesters gepleegd. Adv.-gen. mr. Gregorij concludeerde in deze zaak, waarvoor geen gronden waren aangegeven, tot ver werping. De uitspraak is bepaald op aanst. Maandag. Gisteren stond voor het Hof te Amsterdam te recht Willempje Schotsman, wonende te St. Maartens dijk, oud 19 jaar. Het feit, waarvoor zij zich te ver antwoorden had, is vrij eenvoudig. Willempje was dienstbode bij den landbouwer Willem Van Laar te St. Maartensdijk. Op den 29en Juni, 's avonds om half tien, wilde diens vrouw zich naar bed begeven, toen de ketellapper, die werk kwam terugbrengen, haar waarschuwde, dat de hooiberg op het erf aan het branden was. Onmiddellijk was alles in rep en roer, en toog men aan het blusschen. De besch. hielp daarbij dapper mede, en een gedeelte van den hooi berg werd gespaard. Den 3en Juli d. a. v. vertoonde de roode haan zich wedertoen in eene schuur van een landbouwer welke geheel afbrandde. Het dienstmeisje Willempje werd door de politie van het dorp ondervraagd en bekende genoeg, om de justitie aanleiding te geven, haar in hechtenis te nemen en te vervolgen. De besch. bekende, beide keeren den brand te hebben gesticht, door in den hooiberg en in de schuur een brandenden lucifer te werpen. Vier maanden was zij bij Van Laar in dienst geweest, maar kon niet roemen op bijzonder goede behandeling; de baas bromde en vloekte dikwijls tegen haar, en diens veertienjarig dochtertje beschimpte haar dikwijls, omdat zij armer was en weinig kleeren had. Eene reden om brand te stichten kon zij moei lijk opgevenzij had veel van brand gedroomd en gemeend dien dan ook maar eens te moeten stichten. Aldus de besch. Haar meester en hare meesteres, die onder de getuigen optraden, lichtten de feiten toe, doch beweerden niets van eene slechte behandeling, die het meisje zou aangedaan zijn, te weten. Na afloop der getuigenverhooren kwam het O. M., bij monde van den adv.-gen. mr. Op ten Noord, aan het woord. De ambtenaar was van meening dat de feiten, t. w. de beide brandstichtingen, bewezen waren. Tevens was de spr. van oordeel dat de verstandelijke vermogens van het meisje voldoende ontwikkeld waren, om aan te nemen dat men haar het feit kon aanre kenen. Op dien grond eischte de ambtenaar hare ver oordeeling tot 5 jaar gevangenisstraf. De verdediger, mr. J. C. Van Eyck, trachtte aan te toonen dat een abnormale toestand van de geestvermogens de toere kenbaarheid uitsloot. PI. concludeerde daarom tot ontslag van rechtsvervolging, subsidiair tot het bevelen van een onderzoek door deskundigen. Uitspraak a. s. Dinsdag.

Goessche Courant | 1885 | | pagina 1