1885. N°. 109. Dinsdag 15 September. 72ste jaargang. De PATENTEN De Uitloting van Obligatiën BRANDWEER DE NAJAARS-SCHOUW GOESCHE De uitgave dezer Couraut geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich- voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. Da prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel over het eerste kwartaal van het dienstjaar 1885/86 kunnen ter secretarie worden afgehaald tot en met den 19 September a. s. op eiken werkdag tusschen des voormiddags 9 en des namiddags 2 uren. Goes, den 12 September 1885. De Burgemeester van Goes, J. G. DE WITT HAMER. iu de geldleeningen van 1866 en 1869 zal plaatshebben in het openbaar op ZATERDAG DEN 19 SEPTEMBER, des namiddags te éen uur, ten raadhuize alhier. Goes, den 12 September 1885. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. over de Slooten, Heulen en Huikers zal gehouden worden onmiddelijk na den len October a. s., en tegen de nalatigen wordt alsdan de bij het reglement op de wegen en voetpaden voorgeschreven vervolging ingesteld. Goes, den 12 September 1885. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. Het register van de ingeschrevenen voor den dienst der zal ter visie liggen van WOENSDAG DEN 16 SEPTEM BER tot en met WOENSDAG DEN 30 SEPTEMBER a. s. en DE LOTING zal plaatshebben OP DONDER DAG DEN 8 OCTOBER, des middags te 12 uren, terwijl de Commissie tot onderzoek van reclames, ge breken of vrijstellingen, eene zitting zal houden op DONDERDAG DEN 22 OCTOBER daaraanvolgende, des namiddags te 12 ucen, alles ten Raadhuize der gemeente. GoeB, den 12 September 1885. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. 's-Gravenbage, 12 September. 't Is stil geweest in de residentie in de laatste weken, erg stil. De staatslui hadden de sneeuwtoppen van de Zwitsersche Alpen of de groene hoogvlakten langs Rijn, Maas of Donau verkozen boven de kusten van de Noordzee, wier bruisende golven den Duitscher, Belg of Franschman ontspanning en gezondheid be loofden. Het Binnenhof werd alleen betreden door den vreemdeling, die met een reisgids in de hand naar alle zijden om zich heen zag om met éen blik in zich optenemen den indruk van ons staatsgebouw, aan de buitenzij gezien. En de plechtige stilte op ons parle- mentsplein werd overigens alleen verbroken door het regelmatig getik der werklieden, bezig om in 't midden van de open ruimte de fontein opterichten die weldra tusschen de parlementsgebouwen zal verrijzen en met haar stralen den gloed en het vuur van onze ver tegenwoordigers zal verkoelen. Maar de stille tijd nadert zijn einde. Nog éen week slechts en het kanongebulder zal den volke verkondigen dat Neêr- land's vroede mannen weer uit alle hoeken der aarde zijn teruggekeerd naar die éene plek, het tooneel van hunne heldendaden, en uit koninklijken mond zal hun het welkom" toeklinken en een Aan den arbeid" 1 Indien, wat zeker schijnt, ditmaal Z. M. onze geëer biedigde Koning wederom in de vergaderzaal der Staten-Generaal zal verschijnen, dan zullen, helaas geen blijde woorden tot ons doordringen. Veel te roemen is er inderdaad niet en de eenige reden van vreugde zou wel deze moeten zijn, dat het nog niet erger met ons gesteld is. Het «lieb Vaderland, kannst ruhig sein", dat stereotiep de quintessence was van de Troonredes der laatste jareh, begint langzamerhand hoofdschuddend te worden aangehoord en men begint intezien dat de waarheid niet langer verbloemd mag worden. De algemeene toestand van Nederland is ver van gunstig op dit oogenblik. Welke oorzaken ook algemeene of zeer bijzondere er aanleiding toe gaven, doet minder ter zake, maar het feit is niet weg te redeneeren, dat Neerlands handel op weinig uitzonderingen na kwijnt en met kunst- en vliegwerk moet worden aan den gang gehouden. De landbouw deelt in de algemeene malaise en doorleeft evenzeer een tijdperk van spanningzelfs goede oogsten ver mogen geen merkbare verbetering aantebrengen, daar de landman niet meer voldoende aftrek vindt voor zijn product in 't buitenland en dus zich verplicht ziet voor een appel en een ei zijn waren van de hand te doen. De inkomsten des lands ondervinden den treurigen invloed van de slechte tijdennu zelfs nog, acht maanden na den aanvang des jaars, hebben de midde len niet alleen nog niet het geraamde cijfer opgebracht, maar zijn zij zelfs nog niet gestegen tot het bedrag van het vorige jaar, toen er evenmin op ruime in komsten viel te bogen. Uit onze Oost, eens 't wonderdier dat enkel gouden eieren legde, is op geen hnlp meer te rekenen: 't zal al heel mooi zijn als de tekorten daar niet jaarlijks stijgen. Bovendien, ons prestige loopt daar groot gevaar. Moe gestreden in den Atjeh-ooilog, hebben we van al onze opofferingen nog niet het minste voordeel getrok ken, en zullen wij wellicht ten slotte verplicht worden ons tevreden te stellen met een denkbeeldige bezet ting van 't vijandelijk gebied, gelijkstaande met een verdrijving, tenzij men alsnog krachtig optrede en paal en perk stelle aan overmoed en verraad. Onze koloniale geschiedenis en vroegere oorlogen hebben het bewijs geleverd dat krachtdadig optreden en vol houden het eenige middel zijn om koloniaal bezit te verzekeren en te handhaven. Onze internationale ver plichting bracht mede dat wij de Atjesche zeeroovers beteugelden en de veiligheid der scheepvaart verzeker den en daarom moest tot oorlogsmiddelen de toevlucht genomen worden. Wanneer eenmaal, evenals vroeger in andere gedeelten van den Archipel en speciaal van Sumatra, de pacificatie zal zijn ingetreden en de in boorlingen zeiven in handel en landbouw de vruchten van hunne bedrijvigheid rustig zullen kunnen genieten, dan zal ook het Moederland zijn ruim aandeel in die voordeelige resultaten erlangen, en dan zullen de onmis kenbaar groote kosten, die aan den oorlog en bezet ting verbonden waren, in ruime mate worden vergoed door de rente van het toenemend handel- en scheep vaartverkeer met het Moederland, en in de winsten, die zulk een schoon en welgelegen algemeen handels station en koopmarkt moet opleveren. Suriname en onze West-Indische koloniën in 't al gemeen hebben ook al geen reden tot vreugde. Wel licht wacht Curacao een toekomst, maar de actueeie toestand is er al even weinig opwekkend als in Su riname, waar den nieuwen goeverneur de reuzenarbeid ten deel is gevallen om de kolonie uit haar staat van verval opteheffen. Naar welke zijde men dus heenziet, men bespeurt slechts donkere wolken. Toch behoefden die nog niet onheilspellend te zijn, indien de geest des volks dezelfde ware gebleven. Maar helaasook in dit opzicht bedriege men zich niet. De eendracht, die ondanks politieke partijschappen jaren lang ons volk krachtig heeft gehouden, dreigt geheel te zullen ondergaan in den strijd der godsdien stige onverdraagzaamheid. Het thans levend geslacht is nog te zeer doordrongen van de beginselen van verdraagzaamheid, die het een halve eeuw geleden leerde, om er zich, trots aandrang en aansporing, geheel van los te maken. Maar weldra zullen de mannen van heden verdrongen zijn door nieuwe ge slachten, die in de partijscholen zijn gekweekt, die, met den Bijbel in de hand, maar niet in 't hart zijn groot gebracht, die geleerd hebben kerkelid te zijn voordat zij mensch waren. Want, men verheele het zich niet, de wijziging die onze Premier in art. 194 der Grondwet wenscht te brengen, heeft geen ander doel dan om het imperatief voorschrift, dat het open baar staatsonderwijs allerwege wordt gegeven, te doen vervangen door een facultatieve bepaling, de bevoegd heid gevende tot openbaar staatsonderwijs, indien daartoe behoefte bestaat. Met andere woorden, dan eerst zal men er aan denken kinderen te leeren dat zij staatsburgers zijn, als geen kerkelijke club de fondsen er aan waagt om die kinderen tot zich te trekken. Door aan art. 194 te tornen, speelt men de toekomst des lands in handen van hen, die tot eiken prijs het volk willen beheerschen, om onder godsdienstige vlag het aan hunne staatkundige inzichten dienstbaar te maken. En dat, waartoe Om een grondwetsherziening door te drijven die den weg baant naar een uitgebreider stemrecht, dat echter in geen geval voldoen zal aan hen, die om het algemeen stemrecht roepen en schreeu wen alsof het 't manna ware, dat uit den hemel vallen kan om de hongerigen te spijzen. Zoo het ooit tot algemeen stemrecht komen moet, dan althans was het plicht om dat recht zoo onschadelijk mogelijk te maken, door aan 't onderwijs des volks steeds grooter zorg te wijden. Maar een regeering, die het volk ontvoogden wil en het middel tot heschaving: 't onderwijs, prijs geeft, kan haar eigen positie misschien redden, maar draagt de schuld van alle ellende in de toekomst. De oproerige bewegingen der laatste tijden zijn nog slechts sporadisch en kunnen onderdrukt worden. De tijd zou kunnen komen, dat geen macht meer in staat ware het volksgeweld te keerenl Volksbeschaving en bevordering der volkswelvaart moesten de eenige leuzen zijn eener waarlijk vooruit ziende Regeering. Volksbeschaving, door krachtige ontwikkeling en handhaving van het algemeene, niet eenzijdige, openbare onderwijs. Vermeerdering der wel vaart door aansporing tot algemeene ondersteuning van de grootsche plannen van Nederlanders om den Neder- latidschen bodem vruchtbaarder te maken. Het plan van den afgevaardigde Buma om met particuliere krachten de Zuiderzee droog te maken getuigt van doorzicht. Het denkbeeld van Amsterdamsche heeren om onze heigronden te gaan ontginnen is even lof waardig en noopt Regeering en Vertegenwoordiging te meer, om spoedig de verdeeling der markegronden haar beslag te doen krijgen. Wanneer werkelijk de rijke Nederlanders en er zijn er zoo velen de handen ineensloegen om door zulke nuttige werken brood en werk thans en in de toekomst aan duizenden handen te verzekerenwanneer Nederland op die wijze aan grondgebied won, en nieuwe bronnen van welvaart verkreeg, dan zou geen optocht om algemeen stemrecht meer noodig zijn of vrees behoeven aantejagendan zou de wetgever rustig en tevreden kunnen arbeiden dan zou de Troonrede met meer recht dan ooit te voren weer wonderen kunnen verhalen van den bloei en den vooruitgang van ons dierbaar Vaderland, en zou de eensgezindheid, die eenmaal ons land voor den ondergang behoedde, de tweedracht verjagen, die hoe langer hoe meer ons volk verdeelt. GOES, 14 September 1885. »De vraag naar aardappelen wordt in Zuid-Beve land grooter toch kan men geen hooger prijs bedingen dan ƒ1,75 't mud, voor welken prijs vele landbouwers vooralsnog ongenegen zijn te leveren." Zoo schrijft men aan het Dagblad. «In het oostelijk gedeelte van Zuid-Beveland heeft men een begin gemaakt met het delven van de Zeeuw- sche blauwe aardappelen. De opbrengst overtreft de verwachting. Men rekent op 200 hectoliters per hec tare. De hoedanigheid is weer even uitmuntend als verleden jaar. Nu reeds wordt door handelaars ƒ2 a ƒ2,50 per hectoliter geboden." Zoo leest men in het Volksblad. Na het verschijnen van laatstgenoemd bericht ver voegde zich bij ons de schipper op Amsterdam Isaac Vermeulen, met verzoek uit zijn naam mede te deelen, dat hij «voor 27 stuivers net zooveel aardappelen koopen kan als hij wil." Vragewat is de x van deze drie bekenden Naar het Vaderland verneemt, heeft de Raad van State over het ontwerp tot wijziging van art. 194 der Grondwet reeds rapport uitgebracht. Het ligt in het plan der Regeering, door wijziging van de derde alinea duidelijk te doen uitkomen, dat er van overheids wege slechts openbaar lager onderwijs behoeft te worden gegeven, waar en voor zoover daaraan behoefte blijkt te bestaan. Reeds vroeger zeiden wij, dat het den clericalen niet te doen was om eene eenvoudige wijziging van art. 194, maar om vernietiging der openbare school. En wat zegt nu de Standaardl »Een plan als nu op het Torentje in de maak schijnt, om alleen de derde alinea te wijzigen, zou thans volstrekt ongenoegzaam zijn. Naar thans de zaken staan, ware dit niet dan een schijnvertooning; denkelijk van geen andere uit werking, dan dat gver heel het land, neem het ruim en zeg vijftig leejge schooltjes werden opgeruimd. Met dezen leegen dop nu laten we ons heusch niet afschepen. We streden om het door van het ei." Wij cursiveeren! Commentaar is overbodig. Zooals uit achterstaande advertentie blijkt, zal de stoomboot Valk III van Vlissingen naar Amster dam voortaan ook Goes aandoen. De aankomst alhier is bepaald op Woensdag en het vertrek op Donder dag a. s. -Bij kon. besluit is benoemd tot ontvanger der dir. hel., invoerr. en ace. te Oude Pekela jhr. P. C. van der Does, thans te Hulst c. a. Ierseke. Sedert eenige weken is hier sprake geweest van het vormen eener vereeniging, die zich het bouwen van eene betere vergaderzaal voor oestercultuur-vereeni- gingen en tot het houden der oesterbeurs zou ten doel stellen. In eene meeting is Vrijdagnamiddag die vereeniging geconstitueerd en zijn tot bestuurders ge kozen de heeren P. Sandee Jr., president; P. Sandee Sr., vice-presidentC. A. E. Sauer, secretarisC. Linden- berg en A. De Broekert, commissarissende drie eersten te Ierseke, de beide laatsten te Wemeldinge. Allen hebben bereidwillig hunne betrekking aange nomen. Van de 27 toegetreden leden wonen te Ierseke 15, te Wemeldinge 5, te Kruininge 3, te Vlissingen, Nieuwerkerk a/d. IJsel, Goes en Waarde ieder 1. De gelegenheid tot toetreding is ook voor anderen open gesteld. In dezelfde vergadering is besloten tot het verbouwen van de herberg van den heer J. Harthoorn, alwaar de oesterbeurs gehouden wordt, en wel in dier voege, dat lo. de benedenzaal zoodanig zal vergroot worden, dat zij ruim en gemakkelijk 250 personen zal kunnen bevatten en dat 2o. eene verdieping zal worden aangebracht met eene zaal voor 200 personen en plaats tot het aanbrengen van logeerkamers en kamers tot ruime gelegenheid voor het houden van vergaderingen. Het plan voor deze verbouwing, dat bereids door den heer Le Clercq, architect te Krui ninge, was opgemaakt, werd goedgekeurd en het werk ondershands aangenomen door de heeren L. Laban en M. De Regt te Ierseke. Verder is in dezelfde meeting voorloopig besloten tot het oprichten eener vereeniging, ten doel hebbende de bevordering en uitbreiding der oestercultuur. Het zal wel niet behoeven gezegd te worden, dat bedoelde verbouwing eene groote verbetering zal tot stand brengen, daar er tot heden hier geene enkele geschikte gelegenheid tot het vergaderen van een groot aantal personen bestaat. Tevens heeft de thans ge stichte vereeniging bewezen niet van praten te houden maar van handelen. Middelburg, 't Is nog verre van rustig in onze stadhet geringste geeft aanleiding tot standjes. Reeds sedert jaren bestaat onder de jongelui van het gymnasium het gebruik om de nieuwaangekomenen te ontgroenen, en wordt daarvoor eene zaal in den schouwburg afgehuurd, waar onder een glas wijn de avond wordt gesleten. Ging dat andere jaren onge merkt voorbij. Zaterdagavond vond de lieve Middel- burgsche straatjeugd aanleiding de gymnasiasten naar naar den schouwburg te begeleiden. Een kleine scher mutseling viel hierbij nog wel voor, doch dank het flink optreden van eenige volwassenen, werd dit vuurtje reeds bij zijn geboorte gesmoord. De nacht van Zaterdag op Zondag kon echter weer niet voorbij gaan zonder baldadigheid. Thans was het den heer Van Trigt, bewaarder der hypotheken, bij wien men om ongeveer half twaalf een der spiegelruiten verbrijzelde. De schade is door verzekering gedekt. Vlissingen. Eene talrijke schare nieuwsgierigen verdrong zich Zondagnamiddag op den Zeeboulevard en op den Nieuwendijk. Het lijk van een Belgischen zeeloods, die jl. Maandag te Bremerhaven overleden is, werd per Bremerboot hier verwacht om Dinsdag met bijzondere plechtigheid begraven te worden. De boot Het echter op zich wachten. Onmiddelijk na aan komst wordt het lijk, dat met het oog op de om standigheden in een looden kist is gelegd, voorloopig in een gebouwtje op de Zeehondenwerf, dat door toe passelijke versieringen in een soort kapel is herschapen, geplaatst om Dinsdag op het kerkhof bijgezet te worden. Aan de begrafenis zal door het geheele Belg. loods- personeel deelgenomen worden naar wij vernemen is ook het Holl. loodspersoneel uitgenoodigd. Zaterdagavond werd in het Café Swalp door den heer Janssen van Middelburg eene voordracht gehouden over «Algemeen Stemrecht", die kosteloos toeganke lijk eD dan ook vrij druk bezocht was. Aan het slot gaf de heer Janssen gelegenheid tot debat, van welke gelegenheid echter door geen der aanwezigen gebruik werd gemaakt. Verder noodigde spreker hen, die belangstelden in het stichten eener afdeeling «Algemeen Stemrecht", uit huninstemming aan hem kenbaar te maken. Aan deze uitnoodiging gaven eenige der aanwezigen gevolg. Nu Ged. Staten weigerden het besluit van den gemeenteraad van Stavenisse in zake vermindering der onder wij zerstractementen goed te keuren, zal de Raad zich tot den Koning wenden. Naar aanleiding dezer quaestie zegt het Dagblad «Het komt ons voor, dat de gemeenteraden, die van den nood der onderwijzers gebruik willen maken om de reeds aangestelde te beknibbelen, inderdaad misbruik van macht tegenover verkregen rechten plegen". Mocht deze meening ook die van den Min. van Binn. Zaken zijn, dan kon de beslissing des Konings die van den gemeenteraad van Stavenisse wel eens ver nietigen. De opbrengst van 's Rijks middelen over de maand Augustus 11. was f8,397,101.78, tegen f8,414.417 over dezelfde maand van 1884. Over de acht eerste maanden van 1885 werd ont vangen f 65,651,808.46, tegen f65,951,816,10 gedu rende dezelfde maanden van 1884. De besturen van de vereeniging «Algemeen Stemrecht" te Leeuwarden en van de Provinciale Friesche werklieden-vereeniging aldaar hebben besloten, met het oog op de tijdsomstandigheden, den voorge nomen optocht ter gelegenheid der ontworpen volks demonstratie te 's-Hage niet te doen doorgaan. De heer mr. A. J. H. Van Baar, lid van de Tweede Kamer, is opnieuw ernstig ziek en verkeert zelfs in bodenkelijken toestand.

Goessche Courant | 1885 | | pagina 1