1885. N°. 108. Zaterdag 12 September. 72sle jaargang. -<SF>Cfc«S=>C*sCS*- GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nummers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich' voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regeL GOES, 11 September 1885. De cursus ter beoefening van het administratief recht, die door den secretaris onzer gemeente gehouden wordt, verheugt zich in den laatsten tijd niet in die belangstelling, welke hij verdient. Het bezoek is gering, hetgeen te betreuren is, daar de bespreking van de wetten en voorschriften op administratief-rechterlijk gebied niet anders dan nuttig kan zijn voor de hoofden, leden en ambtenaren der gemeentebesturen. Nu weder een nieuwe periode ingetreden is, vestigen wij gaarne, zooals ons verzocht wordt, op den cursus de aandacht van hen die het aangaat, met mededee- ling, dat a. s. Dinsdag te één uur de eerste bijeen komst van het nieuwe tijdvak plaatsheeft. De Staats-Courant bevat de koninklijk goedge keurde statuten der naaml. vennootschap «Oestermaat schappij Kattendijke," te Wemeldinge. Het aandeelen kapitaal dezer maatschappij bedraagt 22,400, verdeeld in 64 aandeelen van 350, Directeur is de heer J. Oele Hzn., Voorzitter de heer A. C. De Blinde, Secretaris- penningmeester E. Lindenbergh, Commissarissen de heeren A. Van Oosten, J. Allaart. J. H. Allaart, C, De Wilde en M. Adriaanse. Naar de Midd. Ct. verneemt zal eerstdaags concessie worden aangevraagd voor een telephoon tusschen Goes, 's-Heer Arendskerke, Heinkenszand en 's-Heerenhoek. Ter waarschuwing deelt de Amst. Ct. het vol gende medeDoor eene firma te Amsterdam werd onlangs aan het s-Gravenhaagsch Advertentieblad ingezonden en daarin geplaatst eene advertentie, waarbij de fijnste qualiteit Sundwall Vuren Maatsdeelen tegen verschillende prijzen per voet werden aangeboden. Dientengevolge is de Amsterdamsche confrater gedag vaard geworden bij het kantongerecht te 's-Hage en dezer dagen bij verstek veroordeeld tot een boete van éen gulden en in de kosten van het proces, en wel voor het als bewezen aangenomen feit «daarstellende de overtreding van het noemen in eene aankondiging betrekkelijk koopwaren, die bij de maat verkocht worden, van eene andere maat dan eene van die, welke in art. 3 der wet betreffende de maten, gewichten en weegwerktuigen vermeld worden". Een ontnuchterenden en gansch niet stichtelijken indruk maakt eene eenvoudige berekening, die ons heden onder de oogen komt betreffende het werk, dat men, wegens het groot aantal werkeloozen in den vorigen winter te Amsterdam «gemaakt" heeft. Men meende daar de oplossing van het moeielijke vraag stuk: «Hoe noodzaken wij de aan brood geholpen werklieden om zoo spoedig mogelijk weer voor zich zeiven te zorgen gevonden te hebben door een zéér laag dagloon te stellen. Men heeft het bijeengebrachte geld dus zoo zuinig mogelijk besteed; men mocht dus verwachten al was het verrichte werk niet dringend noodzakelijk op zich zelf beschouwd, waar voor zijn geld gekregen te hebben. En wat is de uitkomst? Er is een hoeveelheid van 54565 M'. zand verwerkt. Daarvoor is betaald aan arbeidsloon 168,904,50. Dit is 3 ruim per kubieken meter. In gewone om standigheden wordt voor 't verwerken van éen kubieken meter zand betaald 30 a 60 cents! Derhalve, de werk lieden die men aan brood hielp, die men bijstond in hun nood, van wie men verwachten mocht, dat zij dankbaar en met opgewektheid de taak zouden ver richten die hun opgedragen werd,werkten vijfmaal langzamer, deden vijfmaal minder, dan een gewoon werkman in gewone tijden doet! Waarlijk, de lust om te helpen, als er nood is, kan door zulke feiten niet verhoogd worden en de waarde van kunst- matigen arbeid, dien wij zoo gaarne nog eenigszins in bescherming namen, daalt thans bij ons ook tot beneden nul. RottNbl.) Het denkbeeld om ontginning en beplanting van onze heidevelden te ondernemen, als middel tot werk verschaffing en om tevens een blijvende vermeerdering van welvaart in het land te brengen, wordt door het Amsterdamsche volksblad De Echo behandeld. Het acht de zaak, uit het oogpunt van werkverschaffing, van zooveel actueel belang, dat het er bij vernieuwing de ernstige aandacht voor inroept en een poging aan wendt om een plan voor de uitvoering aan de hand te geven. Nu de «Maatschappij t./b. van Nijverheid" en de «Vereeniging voor Fabrieks- en Handwerksnij- verheid" de zaak reeds in overweging hebben genomen nu prof. Quack bij zijn redevoering in »'t Nut", op 11 Aug. jl., een krachtig opwekkend woord heeft gesproken om die instelling aan te sporen tot daden in het belang van het volken als o. a. de «Maat schappij voor den Werkenden Stand" en de «Maat schappij van Weldadigheid" haar medewerking wilden verleenen,dan zou de Echo meenen, dat ook hier van gezegd zou kunnen wordenwhere there is a will, there is a way. Wat de uitvoering betreft, stelt het blad het vol gende voorop: «Ruim 700,000 Hectaren grond, dat is de opper vlakte van de provinciën Noord-Holland, Zuid-Holland en Utrecht te zamen, zijn in Nederland woest. Vuor het grootste gedeelte behooren die gronden tot de zoogenaamde meenten en markten, d. w. z. dat zij gemeenschappelijk eigendom zijn van de bewoners, die meestal met hand en tand zich verzetten tegen ver deeling of verkoop van het gemeenschappelijk bezit en sterk hechten aan hun oud recht van plaggenste- ken, houtsprokkelen en schapenweiden op de gemeene heiden en weiden. «Het is een eerste vereischte dus, dat de zoolang hangende wet, die verdeeling van markgronden ver gemakkelijkt, worde aangenomen en afgekondigd. «In afwachting kan echter door bevoegden reeds worden uitgezien naar heidevelden, die door schenking, bruikleen, erfpacht of aankoop zouden kunnen worden verkregen. Welk soort gronden bij voorkeur moeten worden gekozen, met het oog op aan- en afvoerwegen, bemesting en beplanting, dat alles behoort tot het gebied der zaakkundigen en doet ter zake weinig af. Uitgaande echter van de overweging, dat de velden in de nabijheid van groote steden grooter waarde bezitten dan meer verwijderde, zou het o. i. aanbeve ling verdienen, uit een practisch oogpunt, daarop te letten. «Aangenomen dat de gronden aangewezende noodige overeenkomsten met de eigenaars gesloten zijn, dan kan tot aankoop of aanvaarding worden overgegaan. «Alvorens dit echter wordt bewerkstelligd, dient een zeer uitgebreid kapitaal en een wettelijk erkend bestuur te zijn gevonden en geconstitueerd". Behalve dat de werknood zich ernstig genoeg doet gevoelen om deswege zeer spoedig, nog vóór den aanstaanden winter, aan de uitvoering de hand te slaan, acht de Echo overigens het tegenwoordig oogen- blik bijzonder gunstig, omdat de geldmarkt, ten gevolge van de malaise en het daarmee samenhangend wan trouwen in handels- en industriëele ondernemingen, ruim voorzien is en daarom tegen ongekend lagen rente-standaard geld is te bekomen, mits muurvast onderpand kan worden aangeboden. Het blad zou nu een semi-philantropische vennootschap willen doen oprichten, die onder tijdelijke rente-garantie van den Staat haar taak zou aanvaarden. Het plan, waarnaar gewerkt zou moeten worden, geeft de Echo in groote trekken aldus aan «Nemen wij aan, dat mannen van talent en naam zich aan het hoofd stellen der beweging, statuten op stellen, een vennootschap vormen, de Koninklijke be williging, de hulp der Regeering en der Vertegen woordiging erlangen en een nationale inschrijving openstellen voor kapitaal van twee en een half millioen gulden, rentende 3% pCt.gedurende de eerste 15 jaren onder borgstelling van den Staat en nemen wij tevens aan dat zij in alles slagen. Dat zij voorts voor 't Nut zou dit weinig inhebben in alle steden en voorname dorpen agentschappen vestigden, en mannen van practijk en ervaring in den arm namen om goed en goedkoop heidegrond aan te koopen. De organisatie zou dan een stap verder kunnen gaan en inschrijvingsbureaux openen, de voorwaarden der werk verschaffing publiceeren, met directiën van spoorwegeD in overleg treden om gratis vervoer voor de uit alle oorden des lands te verwachten werklieden zonder werk te erlangen, enz. enz. Omtrent de rentabiliteit der onderneming berekent het blad, dat uitgegeven zou moeten worden voor aankoop van grond (4000 H.) 400,000 kosten van inrichting 390,000 salarissen en werkloonen gedurende een jaar752,200 cultuur-onkosten217,000 1,759,200 Van het kapitaal a 2,400,000 zal dus volgens deze cijfergroepeering aan het einde van het eerste jaar een som van ca. ƒ640,000 over zijn. Dit bedrag, vermeerderd met de veronderstelde baten, nl. huishuur 3000 huisjes a 25 c. p. w. 19,500 Winstpercenten der coöperatieve wiDkels. 7 pet. over 700,000 52,500 waarvan 2(4 pet. als salaris aan de winkelhouders 17,500 35,000 64,500 en verminderd met 3% pet. rente voor het eerste jaar over 2,400,000, bedragende 84,000, laat een som van ca. 620,000 over, waarmede door belegging op soliede wijze een rente, om niet te hoog te taxeeren, van 4 pet. moet worden gekweekt. De huizen, loodsen, werktuigen enz., met f390,000 betaald, komen een nieuwe exploitatie-onderneming uitstekend te stade en zijn aan ruw materiaal, bere kend zonder arbeidsloon, toch minstens 50 pet. van den kostprijs waard, derhalve f195000. Een half jaar rente a 4 pet., over het kassaldo a f 700,000, geeft f14,000, zoodat het tweede boekjaar aanvangt met den navolgenden staat van zaken Passiva. Kapitaal f 2,400,000 f 2,400,000 Activa. 4000 Heet. bosch f 1,576,000 50 kampen, te gelde gemaakt of te ma ken voor195,000 Kontanten op rente 634,000 f 2,400,000 De beschikbare f829,000, vermeerderd met de ge kweekte interesten, zijn voldoende om jaarlijks onge stoord de beloofde rente van 3% pet. uit te betalen en tevens de salarissen van dat gedeelte van het per soneel, dat wellicht zal behooren te worden aangehouden, te bekostigen. Bij den aanvang van het 15de jaar eindigt de Staatsgarantie en vangen de grootere voordeelen van de aandeelhouders aan. Het bosch is dan geschikt voor den eersten kap. Wij steunen alweer op de door den heer Hartog aangegeven cijferswanneer wij neerschrijven, dat het resultaat van die eerste afkap ping, bij lage houtprijzen, op f200 netto per hectare mag worden aangenomen. 4000 heet. ontgonnen grond stellende op 3000 heet. bosch, doordien op wegen, paden, open vakken, mis lukking enz. moet worden gerekend, en a f200 per heet. opbrengst calculeerende, kan in het 15e jaar den aandeelhouders derhalve een bate van f600,000, of 20 pet., ten goede komen, Daarna is het resultaat zeker, nl. circa f 40 per heet., of 5 pet. per jaar en per aandeel. Naar men ons meldt, hebben Gedep. Staten hunne goedkeuring onthouden aan het bekende besluit van den gemeenteraad van Stavenisse, om nl. het tractement van de in functie zijnde onderwijzers met 1 Jan. 1886 met 100 te verminderen. (JL Cf.) Naar de JV. R. Ct. verneemt, is Z. M. de KoniDg voornemens de zitting der Kamers in persoon te openen. Naar men verneemt, zal, ingevolge machtiging van Z. M. den Koning, de geboortedag van H. K. H. mevrouw de Prinses van Saksen Altenburg, weleer douairière van Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden, voortaan hier te lande niet meer op officiëele wijze worden gevierd. De heer J. P. Portielje, commissaris-secretaris van de Vereeniging Nederlandsch Mettray, geeft naar aanleiding van het ook door ons overgenomen bericht van De Verzekerinqsbode de volgende verklaring: «De inzender heeft de verzekeringsquaestie der verbrande bouwhoeve van Ned. Mettray in een ver keerd daglicht geplaatst, door te verzwijgen, dat het gebouw niet in herbouw was verzekerd. «Hst gebouw was voor f20,000 verzekerdna den brand is de schade door twee deskundigen, daartoe door beide partijen benoemd, opgenomen en is deze, gelijk natuurlijk was, vergoed. De bestemming, aan de assurantie-penningen te geven, is een zaak, geheel aan de beslissing der Vereeniging Ned. Mettray over gelaten. Zij heeft gemeend, een nieuwe boerderij van kleinere afmetingen te moeten bouwen, maar zij had met gelijk recht kunnen besluiten om iets anders te bouwen of in 't geheel niets te bouweD. «De minder vleiende opmerkingen des inzenders, die schijnt te meenen, dat men het van de assurantie maatschappijen ontvangene tot het geheele bedrag en voor een herstelling in denzelfden vorm moest besteden, zijn volstrekt ongegrond. Het bedrag der schadever goeding regelt zich naar de schademaar de vraag, wat met de vergoedingssom zal worden gedaan, staat daar geheel en al buiten". Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Ds. A- Gelderman, pred. te Den Burg (Texel), heeft voor het beroep naar Baarland bedankt. Door het Prov. kerkbestuur in Zeeland is toe gelaten als candidaat tot den heiligen dienst de heer C. Louis F. Van Schelven, candidaat te Utrecht. De Synode der Chr. Ger. kerk heeft in de zit ting van Woensdag verder gehandeld over de ver- eenigbaarheid van kerkelijke ambten met het lidmaat schap der Tweede Kamer enz. Aangenomen werd het volgende voorstelDe Synode, na alles gehoord te hebben, is van oordeel, dat, met het oog op den in houd van art. 12 en 14 D. K., het niet op haren weg ligt om een oordeel uit te spreken over kerkelijke personen en predikanten of docenten, die lid zijn van den Gemeenteraad, Staten Prov. en Generaal of zich daarvoor candidaat laten stellen en meent dat dit, met betrekking tot de predikanten, aan Klassen en wat aangaat de docenten en zendingsdirector aan de curatoren en zendingscommissie moet worden over gelaten. Een voorstel om maatregelen te nemen inzake het mrgnetisme werd niet ontvankelijk verklaard. Kapalle. De collecte voor de scholen met den bijbel heeft te Kapelle, Biezelinge en Eversdijk gezamenlijk opgebracht 117,97(4. Die collecte bracht te Tolen en Schakeloo aan de huizen 58,31 op en te Poortvliet met N. Strijen in de Herv. kerk 14,70. Door Z. M. is pensioen verleend ten bedrage van 152 aan J. A. Veeneadaal, onderwijzer aan de openbare lagere school te Kruininge. Te Zieriksee is in eene vergadering der vereeni ging «Ambachtsschool" de begrooting voor het volgend jaar vastgesteld in ontvang en uitgaaf op 700. De voorzitter deelde mede, dat het aantal leden steeds verminderde en thans 40 bedraagt, terwijl het getal leerlingen was toegenomen, zijnde thans 7. Op voorstel van het bestuur werd besloten den cursus voor het bewerken van hout drie jaar in plaats van twee jaar te doen duren, terwijl het schooljaar werd vastgesteld van 1 April tot uit. Maart. De onderwijzer aan de school, J. Vermunt, die slechts voor één jaar was benoemd, doch over wiens bekwaamheden het bestuur zeer tevreden was, werd definitief aangesteld. ZZ. N.bode.) De onderwijzers, die deelgenomen hebben aan den vroeger bestaanden cursus voor aanstaande hoofd onderwijzers te 's-Bosch, hebben Zondag jl. aan dr. Trosée, die thans 25 jaren bij het lager onderwijs is werkzaam geweest, eene aquarel aangeboden, voor stellende Geert Groote in zijne studeerkamer. De administrateur van het kroondomein heeft de aandacht van den Minister van binnenlandsche zaken gevestigd op den bestaanden schoolnood in den Biesbosch, met verzoek daarin te willen doen voorzien. Volgens den administrateur zouden de kinderen van 's Konings pachters in die streek grootendeels van alle onderwijs verstoken zijn. Buitenlandsch Overzicht. In Spanje is Dinsdag overleden José De Posada- Herrera, hoofd van het jongste liberale ministerie in dat land en een der uitstekendste staatslieden der laatste tijden. Geboren in 1815, werd hij reeds op jeugdigen leeftijd benoemd tot professor in de staat huishoudkunde aan de universiteit te Oviedo. In 1840 werd hij verkozen tot afgevaardigde in de Cortes, waar hij zich aansloot bij de gematigde partijge durende de reactie en de revolutie trok hij zich terug, doch werd in 1853 weder benoemd en bekleedde ge- ruimen tijd de betrekking van vice-president der Cortes. In 1858 werd Herrera Minister van Binnenlandsche zaken, en speelde sedert eene gewichtige staatkundige rol. Na de September-revolutie in 1868 werd hij ge zant te Rome, keerde echter het volgende jaar in de Cortes terug en werd in 1875 tot president van dit lichaam verkozen. Den 14 Oct. 1883 trad hij op als hoofd van een liberaal ministerie, dat zich tot taak stelde de verschillende liberale fractiën tot eene groote politieke partij te vereenigen. Reeds drie maanden later, den 17n Jan. 1884, moest hij echter aftreden, toen hij inzag dat zijne pogingen volkomen schipbreuk hadden geleden. Nu het conflict met Duitschland eene vredelievende oplossing nabij is, valt daaromtrent weinig belangrijks medetedeelen. Verschillende verhalen doen de rondte, omtrent telegrammen, die tusschen de vorsten der beide Rijken zouden zijn gewisseld en op beiden een diepen indruk zouden hebben gemaakten omtrent conferenties tusschen den Duitschen Keizer en zijn zoon met den Rijkskanselier, waarbij de eerste twee hun wil om van de bezetting van Yap aftezien zou den hebben doorgezet en daarmede aan Bismarck een gevoeligen slag hebben toegebracht. Noch het een, noch het ander is zeer waarschijnlijk en waar het eerste bericht dienen moet om een meer romantisch tintje aan de ganache geschiedenis te geven, daar getuigt het laatste wel van onbekendheid omtrent de verhouding, die er tusschen den Duitschen Keizer en zijn Kanselier bestaat. Het eenige wat de gansclie quaestie wellicht heeft uitgewerkt, is, dat de Spaansche Koning bij zijn volk weder in sympathie heeft gewonnen en de monarchie in dat land weder beter bevestigd is. De nieuwe Fransclie Kamer van Afgevaardigden zal uiterlijk den lOn November bijeenkomen in buiten gewone zitting, welke geheel zal zijn gewijd aan het onderzoek der geloofsbrieven indien althans midde lerwijl niets bijzonders voorvalt. Van 15 tot 20 December zullen Senaat en Kamer in Congres bijeenkomen, om een President, als opvolger van Grévy, te verkiezen. De Minister-president, de heer Brisson, heeft bij gelegenheid van een feestmaal, met het oog op de ver kiezingen georganiseerd, eene lange redevoering ge houden, waarin hij beweerde dat de taak van de nieuwe Kamer vóór alles zou bestaan in hervorming van het belastingstelsel. Over de buitenlandsche politiek spre kende, zeide de heer Brisson dat de Republiek streeft naar vrede, gepaard met waardigheid. Hij drukte den wensch uit, dat de koloniale expeditiën spoedig ge-

Goessche Courant | 1885 | | pagina 1