1885. N°. 106. Dinsdag 8 September. 72ste jaargang. Krankzinnigen De Aanbesteding van Steenkolen, GOESCHG De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich- voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. Aangezien het is gebleken dat vele verpleegd worden buiten gestichten, zonder dat daar van aangifte is gedaan, wordt, op uitnoodiging van den Minister van Staat, Minister van Binnenlandsche Zaken, herinnerd aan artt. 3 en 38 der wet van 27 April 1884 (St.bl no. 96), luidende: Art. 3. Hij, die een krankzinnige verpleegt, is ge- honden hiervan aangifte te doen aan den burgemeester der gemeente van zijn werkelijk verblijf binnen twee maal vier-en-twintig uren na den aanvang dier ver pleging. Art. 38. Met geldboete van vijftig cents tot drie honderd gulden wordt gestraft hij, die nalaat aan het bevoegd gezag met inachtneming van de wettelijke voorschriften te doen de in art. 3, eerste lid, voorge schreven aangifte. Goes, den 5 September 1885. De Burgemeester van Goes, J. G. DE WITT HAMER. benoodigd voor de gemeente, gedurende den aanstaanden winter, zal op Zaterdag den 12 September 1885 des namiddags te éen uur, ten raadhuize alhier, plaats hebben. De conditiën zullen ter secretarie ter lezing liggen van heden af tot den dag der besteding, van des voor middags 9 tot des namiddags 2 uren, volgens welke afzonderlijk moet worden ingeschreven voor de levering van New-Castle- en Ruhrkolen, beiden per Hectoliter. Goes, den 5 September 1885. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. GOES, 7 September 1885. In het Dagblad leest men »ïn de verschillende plattelandsgemeenten van Zuid- Beveland is het voorschrift der gemeentewet om op den eersten Dinsdag van September raadszitting te houden, wederom overtreden, omdat de heeren raads leden te Goes kermis moesten gaan houdenjuist die Dinsdag is de groote dag der Goessche kermis." Het komt ons voor, dat het Dagblad hier te veel generaliseert. Het schijnt waar, dat in eene enkele gemeente op Zuid- (of Noord Beveland in boven bedoelden zin tegen de desbetreffende bepaling in de gemeentewet is gehandeld, maar dat zoo iets tot de uitzonderingen behoort is zeker. Het zou daarom zeer wenschelijk zijn, dat bet Dagblad de namen der ge meenten, waar inzonderheid tegen art. 83 der gemeente wet gezondigd is, publiceerde, opdat geen onverdiende blaam ruste op andere. Dezer dagen deed in de bladen een bericht de rondte, dat zich voor het examen voor surnumerair bij de directe belastingen 110 adspiranten zouden hebben aangemeld voor 15 plaatsen. Uit goede bron wordt ons verzekerd, dat het aantal adspiranten 83 bedraagt, waarvan eenige tevens voor adsp.-verificateur, terwijl voor laatstgenoemde betrekking alléén zich 1 adspirant heeft aangemeld. Het examen zal een aanvang nemen in November en de examen-commissie bestaat uit de heeren con troleurs De Bruijn te Rotterdam, Greidanus te Groenloo en Van Maanen te Venlooen voorts uit de heeren W. J. Van Gorkom, districtsschoolopziener te Goes, en Bückmann, leeraar aan het gymnasium te 's-Graven- hage. Als president der commissie zal optreden de heer H. J. Moll, referendaris aan het depart, van fin. afd. personeel. In de vergadering van den gemeenteraad van Kattendijke is tot wethouder benoemd de heer C. De Wilde Az. Sies Benoemd tot wethouder van Los. Baarland de heer De gemeenteraad van Wissekerke (N.B.) hield Vrijdag, in plaats van Dinsdag, vergadering. De nieuwe leden werden geïnstalleerd en de heer W. I. Vader, burgemeester, als ambtenaar van den burg. stand herkozen. De begrooting voor 1886 bedraagt in ontvang en uitgaaf f 19429,40. (M. Ct.) Middelburg. Er schijnt een allerongelukkigste geest in de menschen gevaren te zijn Leest men herhaaldelijk van oproer en volksoploopen elders, in onze doodsche gemeente uit men zieh door het inwerpen van winkelruiten. Aan deze baldadigheid, in den uiterst laakbaren vorm van vernielzucht, waartegen door de benadeelden noch door iemand anders kan gewaakt worden, schijnt nog geen einde gekomen. In den nacht tusschen Zaterdag en Zondag werd in de Langedelft de groote spiegelruit bij den confiseur den heer G. ingeworpen, terwijl op een paar andere punten van de stad onbehoorlijk gehandeld werd. De politie doet natuurlijk ijverig onderzoek't is te hopen dat thans de heilige Hermandad zijnen dienaren het noodige licht zal verschaffen. Z. M. heeft aan den hoogleeraar dr. 3. J. Ds Hollander, hoofd van onderwijs in de letterkunde aan de Kon. Milit. Academie te Breda, op verzoek, onder dankbetuiging voor de door hem gedurende vele jaren aan den lande bewezen diensten, eervol ontslag ver leend, behoudens aanspraak op pensioen, en zulks met ingang van 1 October 1885. Voor het dezer dagen te houden toelatingsexamen voor den artillerie-cursus te Delft hebben zich 32 adspiranten aangemeld, terwijl 17 plaatsen zijn open gesteld. Heden had het geneeskundig onderzoek der adspiranten plaats. De heer Bronsveld bespreekt in de Stemmen voor waarheid en vrede de weigering der Synode van de Ned. Herv. Kerk, om leerlingen der vrije universiteit als predikant toetelaten. Hij waarschuwt tegen een kerkgenootschap, hetwelk in dat geval ontstaan zou en zegtdat »volk", thans zoo verheerlijkt, zal, als het de macht in handen heeft, de Standaard te ge matigd, de Heraut te geleerd, een «universiteit" on- noodig,- onze psalmberijming arminiaansch vinden en een schrikbewind uitoefenen. De heer Bronsveld behoort tot de rechtzinnige rich ting in ons land; misschien merkt de Arnh. Ct. op zal zijne stem meer invloed hebben dan die van de vrijzinnigen, wanneer deze op het gevaar wijzen door de kerkelijke woelingen van dr. Kuyper en zijn De Verzekeringsbode deelt onder reserve een zeld zaam feit mede op 't gebied van 't verzekeringswezen. Eenige weken geleden werd de bouwhoeve op Neder- landsch Mettray door brand vernield. Het gebouw was voor ƒ20,000 verzekerd; de overblijfselen werden met onderling goedvinden geschat op 450, en de schade vergoeding bepaald op 19,550, terwijl assuradeurs nog een mooie premie aan de kweekelingen uitkeerden voor bewezen hulp bij het blusschen. Nu doet zich het geval voor, dat bij publieke aanbesteding de bouw eener nieuwe hoeve is aangenomen voor 14,970. Naar men zegt meldt de Verzekeringsbode zou den commissarissen van Mettray, eerst voornemens uit het geldelijk profijt dezer schade een nieuw familiehuis te stichten, spoedig tot het besef gekomen zijn, dat zij van de vrijgevigheid, of wil men liever, onervaren heid hunner assuradeurs geen gebruik mogen maken vooral uit overweging, dat aan de kweekelingen van Mettray het exempel niet mag worden gesteld van winst behaald uit schade, door verzekering. Aan eene particuliere correspondentie aan de N. R. Ct. uit Weepen dd. 2 September is o. a. het volgende ontleend: De internationale zaad- en graanmarkt, die elk jaar hier gehouden wordt, behoort ook voor dit jaar weer tot de geschiedenis. Er was weinig handel, en letterlijk ging er niets om. Hoewel de berichten over den oogst in Oostenrijk en Hongarije gunstig luiden, en ook de rapporten uit het buitenland veel goeds vermelden, was de omzet toch gelijk nul. Men weet in Oostenrijk- Hongarije werkelijk niet, wat met den voorraad graan, meel, haver, rogge, aardappelen enz., aan te vangen, nu twee groote afnemers, Duitschland en Frankrijk, voor den uitvoer gesloten zijn. Het kleine Zwitserland en het arme Italië, waarheen thans de Oostenrijksch- Hongaarsche veldvruchten worden uitgevoerd, zijn niet in staat, het verlies van Frankrijk en Duitschland te vergoeden. Het aantal verkoopers is overvloedig dat der koopers gering, omdat deze laatsten nog grootere daling der prijzen afwachten. Dit vooruitzicht is voor den land bouw des te onaangenamer, omdat de oogst ruim geweest is, en er minstens 6 millioen centenaar meel en 3 millioen centenaar gerst voor uitvoer beschik baar zijn, die geen afnemers gevonden hebben. Neemt men het getal 100 aan als het cijfer van een normalen oogst, dan bereikte in Hongarije de tarwe dit jaar het cijfer 117, rogge 96, gerst 108 en haver 94. In Oos tenrijk zijn die cijfers voor tarwe 104, voor rogge 100, voor gerst 95 en voor haver 98. Men hoopt nu nog maar, dat de ongunstige berichten uit Amerika, waar de oogst dit jaar evenals in Rusland beneden de ver wachting is gebleven, een gunstigen invloed op de vraag in Europa zullen hebben. De heeren Buma en Van Diggelen mogen zich reeds in krachtigen steun verheugen bij hunne poging, om de afsluiting der Zuiderzee te maken tot een on derwerp van gemeentebesturen, waterschappen enz. die 't naast bij den toestand der Zuiderzee zijn be trokken. Behalve van Gedep. Staten van Gelderland, hebben zij thans reeds onderscheidene brieven van in stemming ontvangen. Echter ontvingen zij ook een paar weigeringen. Het pharmaceutisch congres, te Brussel verga derd, heeft met algemeens stemmen het voorstel van dr. Van Hamel Roos aangenomen, om een internatio naal tijdschrift tegen vervalschingen opterichten. Tu de altijd zeer lezenswaardige Haagsche Om trekken schrijft Damas in Het Vaderland o. a. »Het is duidelijk, dat eene reden moet bestaan voor de steeds talrijker tekortkomingen der jongelieden bij het afleggen hunner examina, welke toch voor hen niet zwaarder gemaakt zullen worden dan oorhaar is, daar wel de ex-rminatoren, gelijk de Schepper, den wind zullen meten naar de vacht der schapen en lam meren, die ze onder hunne behandeling krijgen. Die reden, ik wil ze openbaren naar het best van mijn weten, op gevaar af dat ik, door zoo groote open hartigheid, al mijne populariteit verlieze bij de hoop des vaderlands. Maar dat verlies ware mij winst, indien ik aldus het mijne had kunnen bijdragen tot verbe tering van een toestand, die ten slotte demoraliseerend op een elk zoude moeten werken, en ons maken tot een gedropen volk en een gezakte natie. Welnu, ik vermeen dat tegenwoordig in meer dan éen opzicht te veel vrijheid aan jongelieden wordt ge laten, die het gebruik nog niet altijd van het misbruik weten te onderscheiden. En hier spreek ik zoowel van vrije studie, als van vrije uitspanning. Wat de eerste betreft, men handelt niet wel door te veel over te laten aan het initiatief van knapen, die nog onmogelijk het nut kunnen inzien van vergaarde kennis, of door vrije studentjes te maken van mannekens van twaalf en veertien jaren. Laat men den schooljongen gerust maar wat drillen Dat neemt niets weg van den eerbied, welken men der jeugd verschuldigd is, en 't zal haar ten goede komen, al ware het slechts om haar te leeren gevoelen wat autoriteit is, een begrip dat meer en meer dreigt te verdwijnen. En wat de vrije uitspanning aangaat, ook daar zij men voorzichtig en late zich niet enkel leiden door zijn goed hart. O ik weet het, niets is aangenamer dan tot een troep levenslustige jongelieden te zeggengaat uit, neemt het er goed van, ge zijt slechts éénmaal jong 1 Maar, wanneer, den volgenden dag, de zintuigen loom werken, de ge dachten ver uit den koers zijn gestuurd en de lessen niet willen vlotten, wat dan? En zoo die uitspan ningen, week aan week, en ook in de week herhaald worden, en de draad der studiën telkens word afge broken, wat dan, aan het einde des jaars? Wel, na tuurlijk, een «pompen of verzuipen", dat noch aan het karakter, noch aan de wetenschap van den jongeling zal voordeel brengen. Ook al mocht het dezen gelukken zich door dat pompen te reddenHet schip blijft immers wrak 1 Het is een feit, dat aan de Militaire Academie het uitgaan, zonder voorwaarde of toezicht, buiten gemeen is toegenomen, maar ook, en in gelijke mate, het aantal achterblijvers. Dan, niet alleen in de mi litaire opleiding doet zich dat verschijnsel voor; ook, en vooral in de burgerlijke opvoeding heerscht eene ongebondenheid, waaraan menig jongmensch te danken heeft, dat zijne carrière reeds bij den aanvang ver broken wordt. Hoevelen hunner verdrinken niet, al vorens zij water hebben gezien Hoevelen hunner zijn niet «beurs" nog voordat ze rijp werden Nie mand kan volhouden, dat die vervroegde wereldkennis, waarop al te groote vrijheid moet uitloopen, bevor derlijk zoude zijn aan de frischheid van gemoed, aan den eenvoud van zin bij het jonge geslacht. Niemand kan met recht beweren, dat het raadzaam zoude zijn flinke jongens te hervormen in mislukte heertjes, wien alle genietingen der hedendaagsche maatschappij open staan, en die reeds geblaseerd zijn, wanneer het scheermes nog te vergeefs langs de gladde kin naar weerstand zoeken moet. Waarlijk, de ondervinding op die wijze en op dien leeftijd opgedaan, werkt verdor rend op de jonge loten, en doet de blaren en haren afvallen, nog voordat het met den zomer is gedaan 1 Aan het heerlijke onwijs zijn, dat der jeugd past, wordt aldus ongelukkiglijk te kort gedaan en eene generatie van oude mannetjes voorbereid, tot last voor haar zelve en tot schade voor het land 1 Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Nisse. Tengevolge der strenge zedelijke eischen door den predikant aan de kerkeraadsleden, als voorgangers der gemeente, gesteld, hebben vier van de zes leden hun ontslag genomen, De nieuwe cursus aan de Hoogere Burgerschool te Goes is aangevangen met 90 leerlingen, waarvan 10 in enkele vakken. School E (voor voortgezet lager onderwijs aan meisjes) is heden geopend met 30 leerlingen. Te 's-Heer Abts- en Sinoutskerke bedroeg de collecte voor de scholen met den bijbel dit jaar 11,40 te Kolijnsplaat met Kats (Herv. Kerk) ƒ28,58; te Kamperland ƒ154. (St.) Bij de gehouden her-examens voor de Kon. Mil academie te Breda zijn o. m. in het vierde studiejaar overgegaan de cadetten H. J. Hannink en F. L. Lam- brechtsen. Eenigen tijd geleden heeft de gemeenteraad van Stavenisse besloten, te beginnen met 1 Jan. 1886, de jaarwedden der onderwijzers (alleen het hoofd der school uitgezonderd) met ƒ100 te verlagen, en dus van ƒ625 op ƒ525 te brengen. Deze bepaling is ook van toepassing gemaakt op de reeds in betrekking zijnde onderwijzers, die alzoo hun inkomen plotseling met ƒ100 zien verminderen. De aanleiding tot dit besluit is, zoo meldt men van Stavenisse aan de Z.Z. N.Bode, curieus genoeg. Men wil er nl. eene vroedvrouw aanstellen, op eene jaar wedde van 300 en men weet in dezen nieuwen post op de begrooting niet anders te voorzien dan door het tractement der drie onderwijzers met ƒ100 te besnoeien. Met belangstelling wordt natuurlijk afgewacht, of Ged. Staten van Zeeland dit besluit zullen goedkeuren. In het geheele land zijn voor het hoofdonder wijzers-examen geëxamineerd 1022 mannel. en 139 vrouwel. candidaten, waarvan er 312 mannel. en 59 vrouwel. slaagden. Rechtszaken. Het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft Zaterdag den gewezen brievengaarder te Westdorpe P. L. D. K. schuldig verklaard aan het als openbaar bewaarhouder verduisteren van gelden en geldswaardige papieren, die hem uithoofde van zijn post in handen waren ge steld, en veroordeeld tot 183 dagen eenzame opsluiting en eene boete van ƒ11. J. S. metselaar te Ierseke, werd ter zake van diefstal met binnenbraak, veroor deeld tot 1 jaar eenzame opsluiting. De boerenzoon C. M. uit Westkapelle, beschuldigd van oneerbare aan randing van een jeugdig meisje, was reeds jl. Donder dag, na behandeling zijner zaak met gesloten deuren, bij gebrek aan bewijs vrijgesproken. Het hof bevestigde voorts een vonnis der rechtbank te Middelburg, houdende veroordeeling van P. d. 1. L., slachter te Groede, tot 45 dagen celstraf en 8 boete, als zou hij in zekeren nacht der maand Mei op den weg van Nieuwvliet naar Groede een ander persoon met een pennemes over het aangezicht hebben gesneden, en daarbij vooral diens neus vrij ernstig hebben ver wond. Eveneens werd bevestigd het vonnis derzelfde recht bank, waarbij W. A. R., timmerman te Hansweerd, door de rechtbank te Middelburg was veroordeeld tot 15 dagen celstraf en 8 boete, wegens het toebrengen van een slag aan een bezoeker van een bierhuis te Hansweerd, waardoor bloedstorting was veroorzaakt. Landbouw en Veeteelt. Men schrijft ons Niet algemeen schijnen de landbouwers te begrijpen dat ze met hun tijd mede moeten om den strijd om het bestaan vol te kunnen houden, en dat vereeniging, samenwerking ook voor hen van 't hoogste belang is. Een navolgenswaardig voorbeeld gaven in dit opzicht de landbouwers van Nieuwerkerk (Schouwen). Zij richtten 28 Febr. 1885 een vereeniging op, onder den naam: «Landbouw-vereeniging Eendracht bindt". Deze vereeniging telt 32 leden en stelt zich ten doel, den landbouw in den ruimsten zin des woord op alle mo gelijke wijze te bevorderen. Zij tracht dit doel te bereiken doora. het gemeenschappelijk aankoopen van kunstmeststoffen enz. te bevorderenb. alle land bouwers en belangstellenden in den landbouw om zich te scharen, teneinde zoo eendrachtig mogelijk samen- tewerkenc. aan de leden alle inlichtingen te ver schaffen, die hun op landbouwgebied nuttig en dienstig kunnen zijn. Door tentoonstellingen te organiseeren en prijzen uit teloven tracht de vereeniging bekend te worden met de beste zaaigranen, zaden en landbouwgewassen en zich die aanteschaffen. De 1ste tentoonstelling van winter-zaaigranen hield zij Zaterdag 5 September. Ingezonden waren40 monsters, en wel17 monsters tarwe. De le prijs behaalde dhr. C. Koopman te Nieuwer kerk, voor Essex-tarwe; 2e prijs dhr. D. Q Mulock Houwer te Zieriksee, voor «Onbevriesbare"3e prijs dhr. M. v. d. Poel te Abbenbroek, voor Victoria. Dhr. C. Labrijn verkreeg een getuigschrift voor Dikkoptarwe. Verder 5 monsters rogge: 1 e prijs dhr. C. Koopman te Nieuwerkerk, voor Zeeuwsche roggedhr. M. Luitjens te Uithuizermeden verkreeg een getuigschrift voor Propsteiër rogge. Voor gerst waren ingekomen 6 monsters: le prijs dhr. C. Koopman te Nieuwerkerk, voor Zeeuwsche gerst; 2e prijs dhr. M. Luitjens te Uithuizermeden, voor Groninger en een getuigschrift dhr. D. Q. Mulock Houwer voor Zeeuwsche wintergerst. De overige mon sters bleven buiten mededinging en dienden meer ter opluistering. Zij bestonden uitzomergerst, triomph-haver, ver schillende soorten beet- en mangelwortels, een krop 3jarige meede enz.

Goessche Courant | 1885 | | pagina 1