1885. N". 105. Zaterdag 5 September. 72ste jaargang. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich' voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. coiirwl De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regeL GOES, 4 September 18S5. Wij herinneren belanghebbenden aan de vee markt, die op Dinsdag 8 September a. s. alhier zal gehouden worden de goede resultaten van de voor jaarsveemarkten, in April gehouden, doen het beste ook van deze markt verwachten. Het Nieuw Advertentieblad van Heerenveen geeft het volgend middel aan de hand om kwakzalvers die de markten bezoeken, en op bedriegelijke wijze hun waar aanbevelen, te weren. «Men roepe" zegt het blad «de hulp -der gemeentebesturen in om aan eiken kwakzalver een standplaats op de openbare straat tot nitventing van zijn koopmanschap te weigeren." «Inderdaad" schrijft het Maandblad der Ver- eeniging tegen de Kwakzalverij «deze raad schijnt ons niet kwaad. Het gemeentebestuur mag zelfstandig beoordeelen of het iemand op de markt wil toelaten of niet en wanneer het duidelijk inziet dat de een of ander persoon geen ander doel heeft dan het publiek te bedriegen, kan het hem gerust een standplaats weigeren. Wij noodigen dus allen uit, die in dezen zin iets kunnen doen, daarvoor werkzaam te willen zijn en zoo mogelijk ons later het resultaat hunner bemoeiingen medetedeelen." In het midden latende of op grond, dat iemand kwakzalversmiddelen te koop aanbiedt, hem een staan plaats kan geweigerd worden, zou het zeker alle aan beveling verdienen, wanneer de politie, voorzoover de wetten dit verbieden, den ongeoorloofden handel in werkelijke of zoogenaamde geneesmiddelen tegenging. Niet alleen toch, dat de geneeskracht dier middelen gewoonlijk gelijk nul is, maar de prijs, voor die mid delen bedongen, is meestal overdreven hoog, waardoor de verkoop veel op oplichterij begint te gelijken. De moeielijkheid zit, dunkt ons, alleen in de vraag wat is een kwakzalver Men kan echter gernst aan nemen, dat ieder, die een middel tegen een of meer kwalen op de markt zoekt aan den man te brengen, onder die rubriek van personen kan gebracht worden. De verkoop van geneesmiddelen behoort alleen aan daartoe wettelijk bevoegden en dezen zullen zich wel niet op de markten met hunne waren vertoonen. Wanneer de politie in dezen krachtig optreedt, dan zal ongetwijfeld aan dien ongeoorloofden handel spoedig een gevoelige slag worden toegebracht. Blijkens Prov. blad no. 108 heeft de Minister van Staat, Minister van Binnenlandsche Zaken het college van Gedeputeerde Staten uitgenoodigd voor stellen te ontwerpen tot eene nadere regeling van de sterkte, samenstelling en indeeling van de dienstdoende en rustende schutterijen, in verband met de uitkomsten der zesde tienjarige volkstelling. De Minister gaat daarbij uit van het beginsel, dat de voorgenomene herziening tevens moet leiden tot eene beperking, zooveel mogelijk, van het aantal compagnieën en ba taljons. Dientengevolge zijn door Gedeputeerde Staten de noodige voorstellen aan den Minister gedaan, welke, mochten zij de goedkeuring der Regeering erlangen, binnenkort eene volledige reorganisatie der schutterijen in dit gewest zullen tengevolge hebben. Prov. blad no. 106 bevat eene circulaire, hou dende opgaaf van het aandeel der gemeenten in de kwade posten op de grondbelasting dienst 1882 en op de personeele belasting dienst 1882/83. Voor Goes is dat aandeel in de grondbelasting 6.24%, in de personeele belasting naar evenredig heid van de ten behoeve der gemeente geheven opcenten ƒ153.72 en naar evenredigheid van het gedeelte waarover is beschikt ƒ491.90. Kruininge. De gemeenteraad van Kruininge stelde 31 Aug. 11. voorloopig vast de rekening over 1884 in ontvang op 20544,31, in uitgaaf 18964,98 en dus met een goed slot van 1579,33. De begrooting van 1886 werd aangeboden in ont vang en uitgaaf bedragende 18641,71, voor 4/5 opbrengst der personeele belasting is geraamd f4249,40, de jaarlijksche klimmende opbrengst was in 1884/5 4458,90 voor vergunningsrechten kleinhandel sterkedrank kon tengevolge der nieuwe regeling slechts 370 begroot worden, terwijl de opbrengst in 1884 was f 518,75. De hoofdelijke omslag werd als in 1885 op ƒ6000 voorgedragen. De administratie wordt zeer bemoeielijkt door het nog niet uitkeeren van eenig deel der personeele be lasting men hoopt daarom dat het uittekeeren bedrag spoedig door den Minister zal vastgesteld en het ver schenen gedeelte betaalbaar gesteld worden. Ierseke. Door den heer C. Mak te Middelburg is concessie aangevraagd en verkregen tot het aanleggen van eene scheepstimmermanshelling en het plaatsen van de daarbij noodige gebouwen op de buitenglooiing van den zeedijk in den zoogenaamden Harden Hoek alhier. Met den aanleg van een en ander zal onmid dellijk worden begonnen. Sint-Maartensdijk. In de deze week gehouden ver gadering van den gemeenteraad zijn de onlangs her kozen leden, de hh. J. Gakeer en I. Hage I.Czn., op de gewone wijze beëedigd en geïnstalleerd en is eerst genoemde tot wethouder en ambtenaar van den bur gerlijken stand herbenoemd. St.-Annaland. Ook in deze gemeente is de jaardag van H. K. H. Prinses Wilhelmina niet onopgemerkt voorbijgegaan. In den voormiddag van dien dag is door het muziekgezelschap «Accelerando" op de Kaai alhier een uitvoering gegeven, waarbij, behalve de volks liederen, ook werd ten gehoore gebracht«Op Uw verjaardag", gearrangeerd door den kapelmeester, den heer L. J. Soeters. In den loop van den dag werd door den heer Bierens, burgemeester en eere-voorzitter van «Accelerando", Z. M. den Koning en II. M. de Koningin namens het gezelschap per telegram geluk gewenscht, waarop den volgenden dag een telegram van dankbetuiging werd ontvangen van ongeveer den volgenden inhoud «Heer Bierens, Burgemeester St.-Annaland. Z. M. de Koning en H. M. de Koningin hebben mij opgedragen U te verzoeken aan «Accelerando" dank te betuigen voor de betoonde belangstelling. De Adjudant van dienst, Van Spengler." Dinsdag was, zooals wij meldden dat geschieden zou, voor de eerste maal een restauratiewagen geplaatst in den ochtend-sneltrein van Vlissingen naar Venloo en den namiddag-sneltrein in tegengestelde richting. De Maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen heeft dus ook weder, in vereeniging met de maatschappij der slaapwagens, eene belangrijke verbetering in de samenstelling der treinen gebracht, en daardoor aan de Vlissingen-route voor het verkeer tusschen Eugeland en Duitschland eene nieuwe aantrekkelijkheid gegeven. De reizigers, die van deze rijdende restauratie ge bruik maakten, konden de goede zorgen van de Maat schappij der slaapwagens slechts roemen. Omtrent de inrichting van dezen wagen meldt de Midd. Ct. Lokt reeds het uitwendige van zoo'n rijtuig tot nadere kennismaking uit, nog verrassender blijken de geriefelijkheden die de inwendige inrichting aanbieden. In tegenstelling met de gewone spoorwegrijtuigen is de ingang aan de achterzijde aangebracht; daardoor heeft men gelegenheid om den waggon in zijn geheele lengte te doorloopen. Het grootste gedeelte van het rijtuig een restau ratiewagen heeft ongeveer de lengte van anderhalven gewonen spoorwagen is voor restauratie ingericht. Zonder elkander te hinderen kunnen in deze eetzaal 24 personen ruim en gemakkelijk plaats nemen en evenzoo worden bediend. Aan de eene zijde bevinden zich 4 tafeltjes, waaraan zitplaatsen voor 4 personen, aan de andere zijde zijn eveneens 4 tafeltjes met 2 zitplaatsen. Wij durven op grond van ondervinding gerustelijk verklaren dat een maaltijd, tijdens een lange reis aan een dier tafeltjes toegediend, zich zeer smakelijk laat gebruiken. Een aan de eetzaal grenzende keuken, waarin zich een practisch fornuis bevindt, stelt den gebieder in dit heiligdom in staat aan alle eischen van zijn gasten te voldoen. Heeft men de behoeften der maag bevredigd en wil men een sigaar opsteken dan nooden twee kamertjes u hiertoe uit. Het eene bevat eenige zeer gemakkelijke stoelen en een langs den wand aange brachte sofa; het andere, kleinere vertrekje is meer ingericht in den vorm van onze gewone spoorwegcoupés in beide bevinden zich echter tafeltjes. Iedere reiziger le klasse kan van dezen restauratiewagen gebruik makende eenige verplichting die hem wordt opgelegd is dat hij iets gebruikt. Het tarief is vrij wel gelijk aan dat der restauraties aan boord der schepen, die tusschen Nederland en Engeland varen. De wijnen en likeuren worden op al de lijnen, die de compagnie exploiteert, door de comp. zelve geleverd. Niet alleen reizigers le klasse maar ook die der 2e klasse kunnen in deze gemakken, die zoo'n rollende restauratie aanbiedt, deelen. Zij betalen echter een surplus van ƒ1.80 op hun gewoon biljet. Wellicht niet. overbodig is nog de mededeeling dat de rijtuigen dier comp. niet de Amerikaansche Pull- mann cars zijn, maar in Frankrijk, te St. Ouen, worden vervaardigd. De tweede spoorlijn tusschen Vlissingen en Mid delburg is voltooid en opgeleverd. Heden komt dat traject in exploitatie. Ingevolge koninklijk besluit zal de tegenwoordige vergadering van de Staten-Generaal door den Minister van Staat, Minister van binnenlandsche zaken, worden gesloten Zaterdag 19 September, des namiddags te drie uren. Bij koninklijk besluit is jhr. mr. F. J. J. Van Eysinga, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, benoemd tot voorzitter dier Kamer, gedurende de ver- I gadering, die zal aanvangen op den derden Maandag van September. Een resolutie van den Minister van Financiën wijst er op dat niet zelden door ambtenaren de kosten van twee biljetten in rekening gebracht worden voor eene reis per spoortrein, waarvoor tegen lageren prijs een biljet in rechtstreeks verkeer is te verkrijgen. Dit is strijdig met de voorgeschreven spaarzaamheid en de ambtenaren stellen zich daardoor bloot aan ver mindering van het bedrag hunner declaration. Ten einde zich voor schade te vrijwaren zullen zij dus wel doen, door bij reizen met openbare middelen van vervoer, zich vooraf te vergewissen of en tot hoever zij zich van een doorgaand biljet kunnen bedienen. Naar het Vad. verneemt, zal, tegelijk met de Indische begrooting, eene wet tot verhooging van in voerrechten op verschillende artikelen en eene wet tot verlaging of afschaffing van verschillende uitvoerrechten worden ingediend. In de dezer dagen te Amsterdam gehouden 69e algemeene vergadering van beheerders van het fonds ter aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst werd verslag uitgebracht over 1884, waaruit blijkt dat in dat jaar aan 1889 deelgerechtigden een som van 86,007.50% aan gratificatiën en toelagen werd uitgekeerd. Onder die deelgerechtigden bevonden zich 4 verminkten en 2 nageblevenen van gesneuvelden bij Waterloo, 302 verminkten uit Oost-Indië, 1 ver minkte uit oorlogen voor November 1813, 61 ver minkten en 3 nageblevenen van gesneuvelden in den strijd met België, 1461 infirmen, blinden en veteranen 48 oud-strijders van Waterloo en 7 militairen van de Amsterdamsche landmilitie. Gedurende het afgeloopen jaar werden 90 nieuwe deelgerechtigden in het fonds opgenomen, te weten30 verminkten uit Oost-Indië, 59 infirmen en 1 oudstrijder bij Waterloo. Het getal sollicitanten bedraagt 1262. De inkomsten bedroegen ƒ95,022.27, waaronder ƒ50,096,78 aan renten van het kapitaal op het groot boek en ƒ27,593.82 als opbrengst der jaarlijksche collectede uitgaven hebben genoemd bedrag met 10,675.67% overschreden. Ouder die uitgaven komt voor een bedrag van ƒ23,463.57 ten behoeve van het invalidenhuis te Leiden, waarin 72 deelgerechtigden van het fonds huisvesting en verzorging genieten. De heer J. A. H. Borret, notaris en lid van de Provinciale Staten voor het hoofdkiesdistrict Amers foort, heeft sedert eenigen tijd Utrecht verlaten, naar het schijnt zonder orde op zijne zaken te stellen, zoodat, naar men verneemt, het O. M. zich verplicht heeft geacht, aan de rechtbank een requisitoir in te dienen, ten einde een notaris worde aangewezen, om het protocol van den heer Borret over te nemen en de hangende zaken van het notariaat te behandelen. Wat aanleiding tot de verwijdering van den heer Borret heeft gegeven, die hier de algemeene achting genoot en veler vertrouwen bezat, moet nog blijken; de gebeurtenis heeft groote ontroering verwekt, en algemeen is de wensch, dat de minder gunstige ge ruchten, die naar aanleiding hiervan in omloop worden gebracht, worden gelogenstraft. D.) De Transvaalsche gezant bij de Europeesche hoven, jhr. mr. G. J. Th. Beelaerts van Blokland, overhan digde Dinsdag zijn geloofsbrieven aan den Keizer van Duitschland. Na de audiëntie werd de heer Beelaerts ook door de Keizerin ontvangen. Inhoudsopgave van no. 2. van het Maandbl. tegen de vervalsching van Levensmiddelen. Overdrijving en werkelijkheid in zake de vervalsching van levensmiddelen. Koperhoudende doperwten. Vergiftig gerookt vleesch. Zinkhoudend caoutchouc. Onderzoek van Levensmiddelen en handelsartikelen gedurende de maand Augustus. Bevinding van keur meesters te Amsterdam. Korte berichten. Hygiëne en Industrie. Hygiëne en Industrie op de Antwerpsche Tentoonstelling. Wenken voor de huishouding op chemisch en hygiënisch gebied. Hoe men zich te Parijs voedt. Honingwijn. Practisch Allerlei. Arsenicumhoudend zwavelzuur enz. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Volgens de Standaard zal de bevestiging en intrede van den candidaat J. B. Th. Hugenholtz, als predikant te Kattendijke, plaatshebben Zondag 13 September a. s. te 10 en 2 uren 's namiddags. Als bevestiger zal optreden ds. Chr. L. Laan alhier. Bedankt voor het beroep naar Ovezand door dr. A. S. E. Talma, pred. te Nichtevecht. Toezegging van beroep is verleend bij de Evang. Luth. gem. te Middelburg aan ds. J. H. Gunning J.H.z. te Bennebroek. (St.) De le4e lijst der collecte voor de scholen met den bijbel bevat een totaal van 22,155,53. Daarop komen o. a. voor: Bath.met Rilland en Maire (Herv. kerk) met 12,40; 's-Gravenpolder (Herv. kerk) met 5,50; Wemeldinge (Herv, kerk) met 7,71 Kloetinge met 72,20. Behalve de Unie-collecte is dit jaar te Wemeldinge nog 92 gecollecteerd door het houden eener maan- delijksche collecte in die kerk. De heer Marinus Hollebrands, van Sluis geboortig, is 30 Aug. jl., op ruim 82jarigen leeftijd, als gepen sioneerd hoofd der openb. school te Sas van Gent, aldaar overleden. Sinds 16 Sept. 1822 bekleedde hij die betrekking te Sint Jan Steen, en verwisselde in 1825 deze standplaats met Sas van Gent, waar hij met 1 Mei 1868 zijne onderwijzerstaak op eervolle wijze besloot. STATISTIEK Comité tot wering van Schoolverzuim te Goes, over Juli 1885. Op de School A waren gedurende deze maand 152 kinderen. Onder dezen waren: 111 kinderen, die geen enkelen schooltijd verzuimden, 37 van 110 verzuimen, en 3 meer dan 10 verzuimen hadden. Het gemiddeld verzuim was 2 percent op het geheele aantal scholieren en schooltijden, tegen 19/10 percent over dezelfde maand in 1884. Op de School B waren 256 kinderen, waaronder 224 zonder eenig verzuim, 13 die van 110 verzuimen hadden, en 9 met meer dan 10 verzuimen. Het gemiddeld verzuim was 37i. percent, tegen l2/io percent over dezelfde maand in 1884. Op de School C waren 191 kinderen, waaronder 135 zonder verzuim, 35 met 1—10 verzuimen, 21 met meer dan 10 verzuimen. Het gemiddeld verzuim was 8'/i» percent, tegen 9'j10 percent over dezelfde maand in 1884. Op de School D waren 48 kinderen, waaronder 39 zonder eenig verzuim', 8 met 110 verzuimen, 1 boven de 10 verzuimen. Het gemiddeld verzuim was 2®/,0 percent, tegen 10V,o percent over dezelfde maand in 1884. Het verzuim op de openbare scholen te zamen van 1 Januari af tot uit. Juli 1885 bedroeg 37/,o percent, tegen 4 percent over 't zelfde tijdvak in 1884. Kunst, Wetenschap en Letteren. Op Donderdag 8 October a. s, zal het tooneel- gezelschap van den nieuwen Rotterdamschen schouw burg, onder directie van den heer Alex. Faassen, in de schouwburgzaal der soc. V. O. V. alhier opvoeren het gunstig bekende blijspel de Salontyroler van G. Von Moser, schrijver van «Inkwartiering", «Onze vrouwen" enz. Te Aeltre, in Oost-Vlaanderen, is 29 Augustus jl. op ruim 56jarigen leeftijd overleden de bekende dichteres, vrouwe Mathilda Van Peene, sinds 2 jaar weduwe van den heer L. F. David, kostschoolhouder aldaar. Zij, op Zeeuwsch-Vlaamsch grondgebied, te Koewacht geboren en bij hare grootouders te Zaam- slag opgevoed, heeft, evenals haar echtgenoot, ver scheidene vruchten van haar dichtvermogen het licht doen zien, zoodat beiden, als leden van verscheidene letterkundige genootschappen, in België hoog stonden aangeschreven. Hare hulde aan Z. M. Leopold I, Ko ning der Belgen, bij het 25ste jaar zijner troonsbe klimming, in Juii 1856, werd toen met den eereprijs bekroond. Rechtszaken. De gewezen brievengaarder te Westdorpe, P. L. D. K., stond gisteren voor het gerechtshof te 's-Hage terecht onder beschuldiging van verduistering van gelden, hoofdzakelijk bestaande uit waarden in post zegels, briefkaarten enz., die hem als openbaar be waarhouder waren ter hand gesteld. De beseh. bekende het hem ten laste gelegde te hebben bedreven, wegens tegenspoed in zijne huis houding. Adv.-gen. jhr. mr. De Savornin Lohman oordeelde de feiten volledig bewezen en requireerde met aan neming van verzachtende omstandigheden eene ver oordeeling tot 6 maanden celstraf en een boete van 20. De verdediger mr. Van Uije Pieterse meende, dat de niet verantwoording der postzegels, briefkaarten en plakzegels niet tot eene strafrechterlijke vervolging kon leiden. Z. i. was de inslag van postzegels enz. meer eene zaak van koophandel, waaruit slechts eene civiele actie kon voortspruiten. Overigens hoopte pleiter dat bij de geheele afwezigheid van schade een lichte celstraf zou worden opgelegd. Hierna stond wegens diefstal met binnenbraak terecht de metselaar J. S., uit Ierseke. Den 23sten Juni jl. bracht hij te Veere een bezoek ten huize van zijn oom, waar hem voor nachtverblijf de kamer van zijn neef

Goessche Courant | 1885 | | pagina 1