Inderdaad is de Spaansche regeering in dezen niet van groote nonchalance vrij te pleiten. Mag men toch gelooven, wat de Köln. Zeitung zegt, in ant woord op eene beschouwing van het agentschap Fabra, dan heeft Duitschland, hoewel toen nog niet denkende aan koloniale zaken, reeds in 1875 eene nota aan Spanje gericht. Jaist omdat Duitschland toen nog geene koloniale mogendheid was, drong het erop aan, dat andere rijken de Duitsche factoriën zouden be schermen. Hierin is de Spaansche regeering echter tekort gekomen,waut, hoewel er zelfs door de Spaansche Kamer op aangedrongen is, heeft zij zich nimmer veel om die eilandengroep bekommerd en het is derhalve niet te verwonderen, dat Bismarck, natiën jaren lang tevergeefs te hebben gewacht, aan den drang der Duitsche koop lieden heeft toegegeven en hunnen handel den steun heeft verleend, dien Spanje hem niet wilde of niet kon verleenen. Men mag daarom met eenigen grond voorspellen, dat Duitschland zijn rechten op een grooter of kleiner deel der eilandengroep zal zien gewaarborgd en volgens de National-Zeitung zal de hoop op eene minnelijke schik king alleen kunnen worden verwezenlijkt, «indien het Spaansche gouvernement zich niet laat bang maken door straatrumoer en oproerige dagbladartikelen, maar er kent, dat het eene twijfelachtige quaestie is en de onhoudbare fictie laat varen, dat de Carolinen aan Spanje behooren en dat Duitschland zich heeft schuldig gemaakt aan schending van grondgebied. De Duitschers hebben er volstrekt geen belang bij, de Carolinen- of de Palaos-eilanden tot den laatsten vierkanten meter te bezetten, maar men vergist zich te Madrid, indien men meent, door luidruchtige demonstration Duitsch land te overtuigen, dat het onbehoorlijk heeft gehan deld. Indien Spanje beweert, dat zijne rechten door Duitschland zijn miskend, moet het voor die bewering bewijzen leveren". Het best valt wellicht de zwakheid van Spanje's recht nog af te leiden uit het feit, dat de publieke opinie in dat land zich hoe langer hoe meer kant tegen eene scheidsrechterlijke uitspraak. De koning van Noorwegen heeft eene benoeming gedaan, die niet in den geest der politieke meerder heid is. De heer Helliesen, gewezen lid van den Noor- weegschen Staatsraad, is benoemd tot directeur van het bureau van in- en uitgaande rechten te Christiania. Voor deze betrekking was hij niet voorgedragen, omdat dit in strijd zou zijn geweest met het parool van Sverdrup om voor alle openbare ambten en bedieningen alleen mannen der linkerzijde te benoemen. Bovendien was de heer Helliesen een der ministers, die indertijd op aandrang der linkerzijde voor het gerechtshof hebben terecht gestaan. In den Staatsraad had slechts éen der leden, de heer Sörensen, ten zijnen gunste ge sproken doch met diens advies heeft de Koning zich thans vereenigd, en mitsdien den heer Helliesen benoemd. Gemengde Berichten. Hansweerd. Aan het telegraafkantoor alhier werden in de afgeloopen maand behandeld 603 telegrammen, nl.verzonden 356 en ontvangen 247 stuks. Te Ter-Neuzen werden Zondagnacht door de Engel- sche stoomboot «Lobelia", naar Gent bestemd, een 40tal passagiers met de bagage aangebracht, welke die boot had overgenomen van de Engelsche stoomboot «Wake field", kapt. Tienney, van Grimsby naar Antwerpen bestemd, aan welks boord, tusschen Vlissingen en Borsele, brand was ontdekt in de lading van het voorruim. Ook van Terneuzen was de Belgische loods- sloep derwaarts geroeid, op het gegeven signaal, die dan ook behulpzaam is geweest om de passagiers enz. op de «Lobelia" over te brengen. Na volpomping van het ruim is het vuur gebluscht en is de Wakefield" ten anker gebracht aan de Suikerplaat, terwijl de passagiers Maandagmorgen van Terneuzen de reis per spoor hebben vervolgd. (N. R. Ct.) Een baldadige onbekende hand heeft Zondag nacht een grooten steen gesmeten in de fraaie, groote spiegelruit van het kleederenmagazijn der firma wed. J. Thewes te Middelburg. In de ruit, die p. m. driehonderd gulden waarde vertegenwoordigt, is daardoor aan den bovenkant een vrij groot gat en een ongeveer een halve meter groote barst. De ruit is verzekerd bij de onderlinge Glasverzekering-maatschappij te Amsterdam. (M. Ct.) Te Maastricht is eene openbare vergadering ge houden van de afdeeling van het «Algemeen Kies- en Stemrecht", waarbij het zoo onstuiming toeging, dat de politie zich genoodzaakt zag het lokaal te doen ontruimen. Te Lage bij Ootmarsum is een 8 jarig kind ten gevolge van het overmatige gebruik van pruimen overleden. Wanneer de reuk of geur de volkomen rijpheid van den meloen verraadt, snijdt men hem voorzichtig van de plant en bewaart hem een paar dagen op een koele, droge plaats. Alvorens hij op het dessert moet verschijnen is het aan te bevelen, de vrucht voor twee derde van haar hoogte 12 uur in koud pomp- of welwater te zetten. Voor velen is de meloen een kostelijke, zeer gezocht» en begeerlijke vrucht; men verwijt hem echter, als zou het nuttigen daarvan soms nadeelige gevolgen te weeg brengen dit is alleen het gevolg van een overmatig gebruik, iets wat alle andere vruchten, spijzen en dranken in zoodanig geval met meloenen gemeen heb ben. Toch is volgens veler ervaring het eten van meloenen voor bejaarde menschen en herstellende zieken te ont raden. Daarentegen is het gebruik van het sap der meloenen een zeer heilzaam middel voor hen, die aan nierkwalen lijdenik geloof niet dat er eenig hoe ook geroemd geneeskundig bronwater bestaat, dat bij het gebruik ter leniging van die kwaal zulke bevredigende uitkomsten oplevert. Evenzoo verzacht het prikkelende borstaandoeningen en zelfs zijn er die zoo ver gaan van te beweren, dat het gebruik daarvan voor tering achtige personen zeer is aan te bevelen. Het koele vruchtvleesch van den meloen op brand wonden gelegd brengt oogenblikkelijk verzachting te weeg maakt men het daarentegen warm, dan is het in omslagen gewikkeld een uitnemend middel om ge zwellen te verdrijven. Semperv Binnen eenige dagen zal bij wijze van proef de eerste verzending van oesters van het eiland Wieringen plaats hebben. Men heeft reden tot tevredenheid, daar de oesters naar men schrijft uitmuntend ge groeid en fijn van smaak zijn. Te Assen wordt thans op eene zeer vreemde wijze voor de "Vrije universiteit te Amsterdam geld verzameld. Een ingezetene van die gemeente zond nl. dezer dagen aan den heer Esser te 's-Hage voor die inrichting ruim 2 als opbrengst van verkochte eieren, die zijne kippen uitsluitend des Zondags gelegd hadden en die hij «voor den Heere had afgezonderd." Te Esschen heeft Zaterdagnacht een hevige brand gewoed.Twee flinke huizen met inboedel, schuur, karhuis en stallingen zijn tot den grond toe afgebrand. De inwoners lagen in diepe rust, doch werden nog intijds gewekt. Een paard en een viertal varkens kwamen in de vlammen om. De oorzaak is onbekend. Te Schildwolde, een dorpje in Groningen, vraagt het kerkelijk bestuur een klokluider, koster en orga nist in 't bezit van de akte voor de Fransche taal. De stoomboot «Prinses Marie", van de maat schappij «Zeeland", welke in de haven te Vlissingen reparatie aan de machine enz. onderging en in het droogdok te Middelburg gezet werd om den bodem te verven, heeft het dok weder verlaten om eerst daags in de vaart gesteld te worden. De «Prins Hen drik" zal nu eerst in het droogdok gaan, om den bodem schoon te maken, en dan zal de «Prinses Elisabeth" nagezien worden. Te Gent is een burgerwacht voor den krijgs raad gedaagd, beschuldigd van bij de naamsafroeping «tegenwoordig", in plaats van «present", te hebben geroepen Een knaapje liep in den omtrek van Luik met een koe aan een touw, dat de jongen, om het zich gemakkelijk te maken, om den hals had geslagen. Plotseling ging het beest op hol en sleepte den knaap over den harden weg, langs steenen en struiken, met zich mee. Toen het dolle beest tot staan was gebracht, had de arme knaap reeds zoo veel kwetsuren ge kregen, dat hij kort daarop bezweek. In Frankrijk heeft men eene soort bacteriën in varkensvleesch ontdekt. Verschillende personen, die het vleesch dat die bacteriën bevatfe, aten, zijn overleden. Bij ontleding dier varkens vond men bacteriën in het hartebloed en in de longen, Ook de maag, milt en nieren waren dicht met bacteriën bezet. Ook uit Londen wordt eene gelijksoortige mededeeling gedaan, 70 personen werden ziek na het gebruik van worst, die uit ossevleesch en varkensvet was samengesteld in een ander geval had varkensvleesch de ziekte ver oorzaakt. Het is twijfelachtig, of deze bacteriën reeds in het vleesch van het levend dier voorhanden zijn, of wel dat zij daarin later dringen, bij voorkeur wanneer het vleesch wat bedorven is. Geneeskundigen in Frankrijk en Engeland wijden bijzondere aandacht aan deze zaak, daar men hier met een zeer gevaarlijk microscopisch dier te doen heeft. Vzb De République Franfaise en de Voltaire van 28 Augustus zijn namens het Bestuur van Elzas-Lot- haringen in beslag genomen, wegens artikelen over de houding der Duitsche Regeering in de zaak der Carolinen-eilanden. Dure gasten waren het, die de keizer van Oos tenrijk in de afgeloopen week een paar dagen heeft gehad. Men berekent namelijk, dat het bezoek der keizerlijke familie van Rusland te Kremsier aan keizer Frans Jozef een uitgaaf van drie millioen francs heeft Sarah Bernhardt heeft eene overeenkomst onder teekend, volgens welke zij van I Mei 1886 tot I Mei 1887 in Noord- en Zuid-Amerika 225 keeren zal spelen, voor 2000 fr. per avond en één derde in de zuivere winst. Er is dus kans dat zij hare schulden, eene kleinigheid van 750,000 fr. bedragende, zal kunnen betalen en nog een spaarduitje overhouden. Het groote schilderij van den Russischen schilder Makovsky«het Bruiloftsfeest", thans te Antwerpen op de Intern. Tentoonstelling van Schoone Kunsten en aldaar met de eeremedaille bekroond, is door den heer Schumann te New-York voor 40,000 fr. ge kocht om in de Vereenigde Staten te worden ten toongesteld. Het in Frankrijk verschijnend Journal des Roses zegt, dat er thans 6340 verscheidenheden van rozen bestaan, waarvan de meest uitgebreide variëteit con stante hybriden 1946 soorten telt, terwijl de thee roos in 579 soorten voorkomt. De Pall Mall Gazette maakt melding van een zonderling geval van somnambulisme, dat te Tramore, in het graafschap Waterford, heeft plaatsgevonden. Een jonge man nam er, in het spoorweg-hotel, een kamer en begaf zich weldra ter ruste. Omstreeks drie uren in den nacht zagen eenige personen, die langs het logement kwamen, een man met een brandende kaars in de hand, voor een raam van de tweede ver dieping staan, waaruit hij eensklaps naar beneden sprong van eene hoogte van 14 of 15 voet. Het was de jonge man die door den val niet tot bewustzijn kwam, maar met de kaars in de hand door de stad wandelde en eindelijk aan een huis aanschelde. Eerst toen ontwaakte hij, men gaf hem schoenen, een hoed en een oude jas, en dus uitgedost wandelde hij naar het politiebureau en verzocht te worden bin nengelaten toen de dienstdoende brigadier zag in welken toestand de man zich bevond, voorzag hij hem van kleederen en ververschingen. Een onderzoek werd door de politie in het hotel ingesteld, en men vond er de bagage die den slaap wandelaar toebehoorde, alsook zijn gouden horloge en ketting, en vijftien pond sterling in contanten. De 4554 meters hooge Dom in 't kanton Wal- liserland is voor 't eerst beklommen door een En- gelschman,vergezeld door twee gidsen. Deze beklimming werd vroeger als het summum van gevaarlijkheid beschouwd en derhalve nooit ondernomen. Waarschijnlijk zullen er nu wel spoedig ongelukken op dien berg gebeuren. Een groot ongeluk heeft bij de wedrennen te Yannes angst en schrik verspreid. Terwijl het rennen in vollen gang was, stortte de tribune der jury en der eereleden in. Zestig personen vielen van een hoogte van 6 meters, waarvan drie zwaar gewond werden. Miss Rosalina, de dochter van een rijk Poolsch koopman van Wilkesbarre in Pennsylvanië. was, tot groot verdriet van haar ouders, verliefd geworden op een knappen negerjongen, koetsier bij eene naburige familie. Wat da ouders ook deden om hun dochter op minder zwarte gedachte te brengen, het was den moriaan geschuurd Miss Rosalina was verliefd en bleef verliefd. Op zeek'ren dag vernamen de ouders, dat hun Rosalina zich met haar zwarten minnaar wettig in den echt had laten verbinden. Groote ontsteltenis en verbittering tegen Alderman Groff, die de jongelui getrouwd had. Maar deze overheidspersoon bezwoer bij kris en bij kras, dat hij er ingeloopen was. Hij had stellig gedacht, twee jongelieden van het zwarte ras in den echt te vereenigen. En wat bleek nu Rosalina had zich, voor die gelegenheid, van top tot teen zwart gemaakt. 't Bovenstaande leest men in de Amerikaansche bladen als reclame van een fabrikant in schoensmeer De Carolinen-eilanden, waarover Duitschland en Spanje aan 't twisten zijn, kunnen feitelijk beschouwd worden als een tentoonstelling van de verschillende regeeringsvormen. Gouap of Yap en Kusaie, twee van de grootste eilanden der groep, zijn Koninkrijken. De hoofdstad van Yap bezit een goed geplaveide straat, en op het eiland zijn niet minder dan 67 dorpen, waarvan elk een half-onafhankelijke gemeente vormt. Ongelukkig echter neemt er de bevolking snel af, door de tering, die er vele slachtoffers maakt. Kusaie is een minder verlichte monarchiemaar het eiland is vrij van tering en het heeft talrijke reusachtige ruinen, die op Yap haars gelijken niet vinden. Ponapé, een derde eiland, is een oligarchie, bestuurd door vijf Prinsen. Evenals op Kusaie ziet men er belangrijke vóor-historische bouwvallen, en dertig jaren geleden telde het een bevolking van 15000 zielen. Thans, tengevolge der verwoestingen door de pokken aangericht, is de bevolking tot 2000 verminderd. Andere eilanden der Carolinengroep hebben den republikeinschen regeeringsvorm of staan onder een vorst, die door het volk wordt gekozenterwijl nog andere eilanden bondgenootschappen van kleine vor stendommen uitmaken doch over het geheel genomen is geen enkel zoo voorspoedig als het oligarchische Ponapé. Onlangs werden te Kiel proeven genomen met de nieuwe lifeboat van kapitein Norton uit Amerika. De reddingsboot werd door middel van eene kraan te water gelaten en er sprongen toen 18 personen tegelijk op den éenen rand der boot, zonder dat deze kenterde. Door middel van een bijzonder buizenstelsel wordt, naar de Kieler Zeit. verneemt, door een naar de andere zijde stroomende watermassa van hetzelfde gewicht de boot in evenwicht gehouden. Norton, wiens boot te Hamburg gebouwd is, tracht ze ingevoerd te krijgen bij de Duitsche marine. Een intelligent man is de pachter van den Schil- lertuin te Blasewitz. Om zeker te zijn, half September nog een paar mooie dagen voor zijn etablissement te hebben, heeft hij een geleerde geraadpleegd, Hem Dokter Direktor van het Museum te die den pachter aan niets minder dan aan een 100-jarig jubileum hielp, en nog wel van Schiller. Den 12n September zal het namelijk 100 jaren geleden zijn, dat Schiller let welnaar Blasewitz kwam om een poos bij zijn vriend Körner te logeeren. Er zijn reeds een programma, een feestredenaar, een optocht van meisjes, een komedie-voorstelling, een medaille en ingezonden stukjes in de Blasewitzer Ztg. Burgerlijke Stand Goes van 31 Augustus2 September 1885. Geboren: den 31, Antonius Marcellinus, z. v. Frans Mercellin Houvenaghel en Antonetta Hermans denl, Huigtje, d. v. Pieter De Dreu en Huigtje Tollenaar. Laatste en telegraphische berichten, 's-Gravenpolder. Herbenoemd tot wethouder en ambtenaar van den Burgerlijken Stand de heer M. Prumers. Middelburg. Volgens de gemeentebegrooting voor 1886, in ontvangst en uitgaven f 339,157,67%, zijn de uitgaven voor het hooger onderwijs geraamd op f 19958, die voor het middelbaar onderwijs op f 18429 en die voor het lager onderwijs op f 40650,98. Voor de bewaarscholen is uitgetrokken een som van f 1692,50 en voor ander onderwijs 2281. De ontvangst der schoolgelden is geraamd op f 15693, terwijl de vergoeding, vanwege het rijk te ontvangen, wordt geraamd op f 10,354,49. Ten be hoeve van het gymnasium wordt door het rijk een subsidie van f 7965,50 verleend. Voorts kan uit den cursus voor de hoofdakte gebeurd worden f 672. De opbrengst van het vergunningsrecht is geschat op f 3325. 's-Hago. De inspecteur van politie te Vlissingen de heer J. C. Fanoij is benoemd tot commissaris der rijkspolitie. Benoemd tot ontvanger te Sloten de heer Von Krippendorff, thans te Domburg; te Amstenrade de heer J. Noë, thans te Veereop het kanaal van "Walcheren te Veere de heer P. C. Van der Vliet, thans surnumerair te Groningen. Weerkundige Waarnemingen. GOES, "Woensdag 2 September 1885. UlJB. 13 11 Wind richting. Toestand van de lucht. a-s 13 2 13 -d H s| s£B §>g-g 's morgens 8 764.5 'smidd. 12% 762 's avonds 5 1760.5 Z.O. Zuid. I Licht bew. Half bew. Betrokken. 18 21 20.5 Waarneming van hedenochtend 8 uur: Een depressie, waarvan 't centrum buiten 't gebied onzer waarneming valt, doch waarin de laagst be kende barometerstand ongeveer 750 m.M. bedraagt, bevindt zich ver van ons en Westwaarts. Een centrum van hoogen druk bevindt zich in het Zuiden van ons land. Het grootste barometer-afwijkingsverschil was Gisteravond acht uurHelder 1 m.M. boven Groningen. Hedenochtend acht uurHelder 1.7 m.M. boven Vlissingen. Hedenmiddag half een 't verschil werd grooter. Barometerstand te Utrecht om halfeen 765.4 m.M. VerwachtingZuidelijke wind, goed wéér. Er is verandering van wéér ophanden. Volgens den regenmeter te Goes viel er gedu rende de maand Augustus van dit jaar 51.85 m.M. regen tegen 46 1 m.M. in 1884, 52.2 m.M. in '83 en 89.2 m.M. in '82. Gemiddeld valt er in Aug. 87.2 m M.dus was Augustus van dit jaar, evenals zijne twee laatste voorgangers, te droog. Verkoopingen en Verpachtingen. Datum. Plaats. Voorwerpen. Information 3 Sept. Kapelle, hofstede, Gallis Merens. 3 h Kapelle, verp. grond, Gallis Merens. 8 a Goes, vendutie, De Vos. 3 Baarland, huis en meubilaire goederen, Van der Kloes. 4 's Gravenpolder, verp grond, P. Overman. 4 Ierseke, erfpachtsrecht oesterput, Mulock Houwer. 5 Goes, erfpachtsrecht fabrieksgebouw, Mr. Liebert. 5 m '8 Gravenpolder, afbraak, P. Overman. 8 Goes, huis, Mulock Houwer. 17 Biezelinge, huizen en bosch, Pilaar. 22 Goes, huizen, 3 Oct. Goes, huis, Mulock Houwer. De Ronde Bresser. Marktberichten. GOES, 1 September 1885. Bij zeer geringen aanvoer was de handel beperkt tot prijzen als noteering. Erwten alleen tot verlaagde prijzen te plaatsen. Een enkele partij puike Polder- Erwten werd boven noteering geboden. Oude TARWE per hectoliter 6,60 a f 7, Nieuwe TARWE 6,SO a 6,60 Nieuwe ROGGE r 5.60 a 5,90 WINTERGERST 4,50 a 4,80 ZOMERGERST 4,25 a 4,40 HAVER a BLAUWE ERWTEN 8,25 a 8,75 BRUINE BOONEN a PAARDENBOONEN a KARWIJ a W1NTER-KOOLZAAD per 8.50 a - 8,60 BOTER per K G. (Ned.<ff.) 1,30 a 1,36 EIEREN per 100 stuks 3,48 a 3,60 ROTTERDAM, 31 Augustus 1885. Tarwe. Ofschoon de aanvoer van Inlandschewitte niet zoo groot was als de vorige week, was die even wel ruim voldoende, daar de vraag ook beperkt was, de flauwe gesteldheid bleef voortduren en zoo jarige als nieuwe ging 25 cents lager langzaam van de hand. Jarige Zeeuwsche de beste f 7 a f 7.50, soms nog daarboven, mindere f6,50 a f6,90. Nieuwe dito de beste van f 6,75 a f 7,25, soms nog daarboven, mindere f 6 a f 6,60. Nieuwe Canada f .">,75 a f6,50, op de wicht werd gedaan naar qualiteit: Jarige van f 8,50 tot f8,70 en nieuwe van f 8,50 tot f 8,90 per 100 kilo, 130/32 nieuwe Brab. Ruwarige f222,50 a f 225,128/30 <8 idem 218 a f221 per 2400 kilo. Rogge. Nieuwe inlandsche, die slechts matig was aangevoerd, bleef flauw eu onveranderd De beste f5.60, f5,80, voor de zaai daarboven, mindere f5,30, f5,50. Gerst. Voor de puikste inlandFche werden vorige prijzen besteed, doch de mindere soorten zijn moeielijk te verkoopen. Nieuwe Zeeuws, de beste f4,60, f4,80, mindere f 4, t 4,50. Nieuwe zomer f 4, f 4,50, nieuwe inl. winter per 100 kilo a f7,25 en zomer a f 7. Haver was tot 25 cent lager nog moeielijk te plaatsen. De beste f4, f4,50, mindere f3, f3,75. Boekweit. Nieuwe Noord-Brabantsche bij geriiven f200 per 2100 kilo. Nieuwe B o o n e n nog niet ter markt. Voor nieuwe Blauwe Erwten was minder vraag en werden 20 a 30 cents lager afgegeven. De beste f8,30 a f8,60, mindere f8,25 en daaronder. Voer- Erwten f6,75 a 17,25. Koolzaad prijshoudend, van 42 a 441/,. Hennepzaad bii kleinigheden f8,60 a f 11,50. Kanariezaad door kleinen toevoer 25 cents hooger, het beste f9,7ï> a flO, minder f9 a 19,70. Meelbericht. Overzicht 31 Augustus In den toestand der markt kwam weinig verandering Tot vorige prijzen kwamen eenige verkoopen tot stand voor consnmtie. Heden prijzen onveranderd met beperkten omzet. Zeeuwsche eieren f 4,10 a f 4,20 de 100 stuks. Aanvoer van Zeeuwsche ajuin ongeveer 4000 heet.prijs f 1,25 voor groote en f 1,40 voor kleine per 50 kilo. Meekrap zonder zaken van eenig belang, prijzen onveranderd. ROTTERDAM, 1 September 1885. Op de gisteren en heden gehouden Veemarkt waren aangevoerd: 1801 runderen, 345 vette-en graskalveren, 6 nuchtere kalveren, 1877 schapen of lammeren, 581 varkens, 133 biggen. De prijzen van het vee, besteed ter markt van heden, waren als volgt: Runderen lste qual. 77 c, 2de qual. 65 c„ 3de qual. 46 e., kalv. lste qual. 88 c., 2de qual. 68 c., schapen 86 c., alles per kilo. Het magere vee werd tot lagere prijzen verkocht. Weivorkens goede qual. 50 a 54 cent per kilo De prijzen der boter waren heden als volgtle qual. f52, 2e qual. f60, 3e qual. f48, per kilo 55 a 70 c. Aardappelen. Zeeuwsche blauwe f 1,60 a f 1,75 per heet. De aanvoer van witte en champions overtreft ver de vraag. Handel flauw.

Goessche Courant | 1885 | | pagina 3