1885. N°. 104. Donderdag 3 September. 72sle jaargang. De Begrooting Wethouder en Ambtenaar van den Burgerlijken Stand. PATENTRECHT GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich- voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. der plaatselijke inkomsten en uitgaven van de gemeente voor het jaar 1886 is aan den gemeenteraad, in zijns openbare vergadering van heden, aangeboden en op de secretarie dezer gemeente nedergelegd, alwaar zij tot den 16 September eerstkomende voor een ieder ter lezing zal voorhanden zijn, terwijl afschriften tegen betaling der kosten verkrijgbaar gesteld worden. Goes, den 1 September 1885. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. In de vergadering van den gemeenteraad, gisteren gehouden, is de heer J. J. OCHTMAN herbenoemd als Goes, den 2 September 1885. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. Aan den Ontvanger der directe belastingen is op heden uitgereikt het eerste kwartaals-kohier van het dezer gemeente, voor het dienstjaar 1885/1886, zoodat ieder aangeslagene, na bekomen kennisgeving, verplicht is, zijn verschuldigde binnen den bepaalden tijd te voldoen. Goes, den 2 September 1885. De Burgemeester van Goes, J. G. DE WITT HAMER. GOES, 2 September 1885. De Haagsche correspondent van de N. Qron. Ct. schrijft »De uitslag van de verkiezing te Dokkum heeft althans in den stand der partijen geen verandering gebracht; de Kamer blijft »om en om" en ook in de naaste toekomst en dan zelfs meer dan ooit zal alles afhangen van het trouw op hun post zijn der liberalen. Geen hunner mag ook maar één dag afwezig blijven tenzij om hoogst gewichtige redenenwie zwak van gestel is of drukke zaken in 't vooruitzicht heeft, legge, zij 't ook tijdelijk, zijn mandaat liever neer, dan zijn plicht te verzaken en de belangen der liberale partij in gevaar te brengen. Want het zal spannen in het nieuwe zittingjaar reeds met de presidentskeuze zal zich de hevige strijd open baren èn om zijne voorliefde voor de vrijheid van interruptie, alléén voor zijne vrienden, èn om zijn eigenzinnig doordrijven van zijn wil tegenover het soms duidelijk zichtbaar verlangen der Kamer, heeft baron Mackay veler gunst verbeurd en aangezien hij in elk geval, in de gegeven omstandigheden althans, op geen enkele stem van de linkerzijde mag rekenen, zal hij 't nooit verder bunnen brengen dan tot 42 stemmen, tenzij de eer der partij en het overwegend belang der zaak mocht rechtvaardigen, dat hij ook zelf op zijn eigen persoon stemde, wat tot hiertoe nooit placht te geschieden. Ik moet eerlijk bekennen, dat er veel te zeggen is voor het breken met deze kieschheids- theorie, die tot zoovele ernstige nederlagen kan leiden boven kleingeestige pruderie moet het belang gaan van de partij, waartoe een politiek man behoort. Maar aangenomen al, dat baron Mackay 43 stemmen verkrijgt, dan zal hoogstwaarschijnlijk de liberale tegencandidaat mr. Cremers hetzelfde aantal op zich vereenigen; want er is geen twijfel, of de liberalen zullen ditmaal ééne lijn trekken. De kansen staan dus gelijk en alleen de afwezigen beslissen Het moge zonderling klinken en ons bijna belachelijk maken in de oogen van andere natiën, maar het is zoo en niet anders in het gewichtigst tijdperk, dat sinds '48 voor ons land aanbrak, berust de beslissing over wet en toekomst van rijk en volk bijéén of meer Kamerleden, die niet aan de stemmingen deelnemen. Nooit was eene negatieve rol van zooveel gewicht". In dezelfde correspondentie leest men »Het gevaar, dat het voorstel-Lohman alles in de war stuurt, dreigt nog altoos. Nu de heer Heemskerk besloten heeft art. 194 te gaan wijzigen, zal natuurlijk, als de Memorie van Antwoord der Regeering in Sep tember bij de Kamer inkomt, een nieuw sectie-onder zoek noodig worden geoordeeld. Daarmee en met het uitbrengen der verslagen gaat nogal tijd heen, en als inmiddels de begrootingen achter den rug en de leden zonder werk zijn, zal men misschien uit verlegenheid 't voorstel-Lohman maar ter hand nemen. Dat het weinig kans heeft van te worden aangenomen, ver mindert het gevaar niet, want juist bij verwerping er van zal het voor de anti-revolutionairen moeilijk worden, om, zelfs met eene wijziging van art. 194, tot grondwetsherzienig mee te werken". Wolfertsdijk. In de gistermorgen te 8 uren ge houden vergadering van den Raad hebben de gekozen raadsleden O. Jacob en C. Philipse de vereischte eeden afgelegd en werden na afloop dezer plechtigheid door den voorzitter toegesproken als volgt »De gevorderde eeden hebt gij alzoo afgelegd, ik heet u welkom in deze vergadering. Ontvangt van mij een woord van gelukwensching met de onderscheiding, u te beurt gevallenhet meerendeel der kiezers heeft vertrouwen in u gesteld, zij verwachten van u, dat gij, voor zooveel in uw vermogen is, de belangen der ge meente zult behartigen. «Drukte ik in eene vorige vergadering mijn leed wezen uit over het heengaan van twee leden, ik spreek nu den wensch uit. dat ik in u mag terugvinden wat ik in hen verloor, dat is mannen wier ernstig streven het was om de welvaart, den bloei der gemeente te helpen bevorderen. Dat gij de betrekking als raadslid, u toevertrouwd, vrijwillig hebt aangenomen, dat gij zooeven in mijne handen de eeden hebt afgelegd om de belangen der gemeente met al uw vermogen voor- testaan en te bevorderen, is voor mij een waarborg dat gij die zult nakomen. »lk herhaal dus: ik heet u welkom te dezer plaatse ik hoop dat het u gegeven zij, vele jaren nuttig werk zaam te kunnen zijn, ter bevordering van den bloei en de welvaart der gemeente Wolfertsdijk." Vervolgens werd o. a. mededeeling gedaan van de opneming der boeken en kas van den gemeente-ont vanger, alsmede dat de heer W. Van Strien Cz. zijne benoeming tot lid van het algemeen armbestuur heeft aangenomen. Kapelle. Gisteren hield de gemeenteraad eene open bare vergadering, die door al de leden werd bijgewoond. De vergadering was belegd tot installatie der nieuwe leden. Na de gewone eedsaflegging namen dezen zitting. Vervolgens werd overgegaan tot het benoemen van een wethouder. De heer J. Van Strien werd met 5 stemmen herkozen, terwijl 2 blanco briefjes werden ingeleverd. Tot ambtenaar van den burgerlijken stand werd eveneens herbenoemd de heer Van Strien met 6 stemmen, terwijl nu éen blanco briefje werd ingeleverd. Hiermede waren de werkzaamheden afgeloopen. Op de vraag van den voorzitter of nog iemand iets wenschte in het midden te brengen, antwoordde het lid M. Nieuwenhuize niets te willen vragen, maar den nieuw- benoemden wethouder tot betere plichtsbetrachting te willen aansporen, daar deze naar zijn inzien veel te wenschen overliet. Vooreerst waren de waterputten in onvoldoenden toestand, tot groot ongerief van belang hebbenden. Ten tweede merkte hij op dat het straat- vuil op eene plaats werd opgehoopt, waar de inge zetenen er last van hadden. Hij drukte dan ook de hoop uit, dat de wethouder beter op zijne zaken zou toezien, daar hij anders zijn lidmaatschap van den raad zou moeten neerleggen. De voorzitter, het recht van den heer M. Nieuwen huize niet willende ontkennen, verzocht hem toch zich in geschikter termen uittedrukken, wanneer in 't ver volg dergelijke aanmerkingen mochten te maken zijn. Hij verzocht hem voorts zich dan tot burgemeester en wethouders te wenden en niet tot een lid van het dagelijksch bestuur afzonderlijk. Intusschen zegde hij toe de aanmerkingen te zullen onderzoeken, waarna de vergadering gesloten werd. Krabbendijke. Herbenoemd tot wethouder en ambte naar van den Burgelijken Stand J. Zandee. Schore. Benoemd tot wethouder W. Rijn. "Waarde. Benoemd tot wethouder, nadat J. Blok en M. Stoutjesdijk voor die benoeming hadden bedankt, M. Geleedts. Kruininge. Herbenoemd tot wethouder en ambte naar van den Burgerlijken Stand C. Der Weduwen. Ierseke. In de raadsvergadering van gisteren zijn de herkozen raadsleden de heer P. Sandee Sr. en W. Van Oeveren beëedigd en in hunne respectieve func- tiën van wethouder en ambtenaar van den Burgelijken Stand herbenoemd. Te Borsele is als wethouder herbenoemd de heer A. Polderdijk; te Wemeldinge de heer C. Lindenbergh. 's-Heer Arendskerke. De heeren J. Vermet en H. Minnaard zijn beiden herbenoemd tot ambtenaren van den burgerlijken stand, de laatste tevens tot wethouder. Tolen. In de gisteren gehouden openbare raadsver gadering werden de herkozene raadsleden geïnstalleerd. Tot wethouder en ambtenaar van den burgerlijken stand werd gekozen de heer A. Van der Burght. Het request van het fanfarencorps t Concordia" werd aangehouden en in handen gesteld van de commissie die rapport uit zal brengen van de gemeentebegrooting. Op het request van den heer A. Willemse, inhou dende het verzoek tot het verleenen van een lokaal tot het houden van eene zondagsschool, werd gunstig beschikt. De gemeentebegrooting sluitende met eene som van 25746,22% in ontvang en in uitgaaf werd door burgemeester en wethouders den gemeenteraad aan- A Vervolgens werd besloten het traktement van den heer M. Lindhout, onderwijzer aan de openbare school alhier, met ƒ100 te verhoogen voor het onderwijzen in de fransche taal. In de zitting van den gemeenteraad van Vlissin- gen, gisteren gehouden, werd herbenoemd tot wethouder en ambtenaar van den burgerlijken stand de heer M. Pot, en als plaatsverv. wethouder de heer J. Verkuyl Quakkelaar. In deze vergadering trad de heer Arie Smit voor de eerste maal na zijne herbenoeming als burgemeester op met eene krachtige toespraak, die op welwillende wijze namens den Raad door den heer Th. Van Uye Pieterse werd beantwoord. Met algemeene stemmen werd het ingekomen plan van de Maatschappij tot exploitatie van gronden voor den bouw van een badhotel op de duinen goedgekeurd. (IV. R. Ct.) Door den heer C. A. Daverveldt te Bergen-op- Zoom is concessie gevraagd voor eene stoomtram van daar op Antwerpen. De gemeenteraad van Middelburg heeft tot wet houders herkozen de heeren F. Ermerins en W. J. Sprenger. Bij Kon. besluit is, met ingang van 10 September a. s., aan P. J. C. F. Van Hasselt, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Bergen- op-Zoom, met dankbetuiging Voor de door hem in die betrekking bewezen diensten. Dr. J. J. De Hollander schrijft in de Br. Ct. over zijne aanvrage om eervol ontslag o. a. het vol gende »Den 20n Augustus jl. werd mij van hoogerhand, zonder opgave van de redenen, de wensch medegedeeld, dat ik mijn ten vorigen jare ingediend, doch toen op aandrang van dezelfde hoogerhand ingetrokken verzoek om ontslag thans zou herhalen, en wel met zooveel spoed dat de zaak vóór 1 September, dat is binnen elf dagen, haar beslag kon hebben. Nu zou het van mijne zijde zeer onbeleefd zijn geweest, indien ik aan dien heuschen wensch niet onmiddellijk had gevolg gegeven." Door de Broederschap van candidaat-notarissen in Nederland is de navolgende prijsvraag uitgeschreven «Eene uiteenzetting en waardeering der theoretische en praktische vóór- en nadeelen van verschillende stel sels tot verkrijging en bezwaring van onroerende goede ren." Hiervoor wordt uitgeloofd eene gouden medaille, alsmede eene vergoeding van 500 voor onkosten en als honorarium voor de plaatsing in een der organen van de Broederschap ter keuze van de jury, die bestaat uit de heeren mr. C. E. Achterberg te Oosterhout, J. Boer Hz. te Utrecht en H. W. J. Sannes te Steenwijk. Mededinging is vrij, terwijl samenwerking tusschen meerdere personen geoorloofd is. De verhandelingen moeten vóór 1 Mei 1887 worden ingezonden aan éen der genoemde juryleden. Te Rotterdam is vanwege de Vereeniging tot verbetering van Armenzorg op een aantal plaatsen een biljet aangeplakt van den volgenden inhoud «Er wordt geklaagd over toenemend gebrek aan werk. Dit is niet enkel een gevolg van vermindering van welvaart in de stad. Er is nog een andere oor zaak. De toevloed van gezinnen van het platteland en uit andere steden vermeerdert het aantal werk zoekenden. Zij vinden niet altijd werk, maar toch blijven zij hier wonen, ten nadeele der Rotterdamsche werklieden. Velen dreigen geheel te verarmen en ten laste te komen van de Armbesturen. De Vereeniging tot verbetering van Armenzorg acht zich verplicht vreemde werklieden te waarschuwen, dat zij thans moeielijk op werk, zeker niet op on derstand kunnen rekenen. De Vereeniging zal dezen winter niemand onder steunen, die in den loop van het jaar te Rotterdam kwam wonen. Zij hoopt, dat die maatregel zal bijdragen om den toevloed van onnoodige werkkrachten te stuiten". De Vereeniging tegen de kwakzalverij heeft besloten zich tot de Regeering te wenden om op wijziging van de Geneeskundige wetten aan te dringen, in den geest als aangegeven wordt in het jongste Maandblad, en daarvoor adhaesie te vragen aan alle corporatiën, die de volksgezondheid behartigen. Volgens De Amst. heeft de heer Moor zich ver bonden aan het ('.rand Théatre van dhr. A. Van Lier te Amsterdam. Tengevolge van het voortduren der cholera te Marseille zullen ook de stoomschepen der «Rotter damsche Lloyd", in plaats van genoemde haven, tijde lijk Genua aandoen, te beginnen met de «Soerabaja", 12 September a. s. van Rotterdam vertrekkende. In de gemeente Tongelre bij Eindhoven is de burgemeester tevens secretaris. Van het raadhuis wordt door hem echtér zelden gebruik gemaakt, daar hij al de werkzaamheden der secretarie bij zich aan huis verricht, waar dan ook de registers, boeken enz. zich bevinden. Nu heeft de burgemeester een zoon, die bakker is, en zijne bakkerij in het huis zijns vaders uitoefent, waardoor de genoemde registers, boeken enz. natuurlijk grooter brandgevaar loopen. In de raads vergadering van 8 Juni 11. vroeg de burgemeester eervol ontslag als secretaris, daar hij (zooals hij zelf ver klaarde) wegens hoogen leeftijd de werkzaamheden niet meer verrichten kon. Dit ontslag werd met alge meene stemmen eervol verleend. In de vergadering van 25 Juli echter zocht de burgemeester den Raad te bewegen, het besluit van 8 Juni weder in te trekken doch de Raad verkoos dit niet, vooral omdat de burge meester zelf de genoemde reden had opgegeven. En daar nu de burgemeester, ingevolge arti. 70 en 95 der gemeentewet, de koninklijke goedkeuring op dit besluit moet aanvragen, en hij blijkbaar zulks niet verkiest te doen, blijft die zaak zoo zitten. Het is meer dan twee jaren geleden, sedert in die gemeente gevaccineerd is. Reeds zijn er kinderen, die niet ter school kunnen gaan, omdat het vaccinatie bewijs ontbreekt. Vele ingezetenen dier gemeente kun nen dan ook niet begrijpen, dat die toestand zóó maar mag blijven voortduren. (N. R. Ct.) Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Benoemd tot hoofd der 2e o. 1. school te Wemel dinge de heer J. II. J. Bartelse te Kruininge. Door den Min. van Binnenl. Zaken zijn benoemd in de commissie, in het najaar van 1885 belast met het afnemen der examens ter verkrijging van de akte bedoeld in art. 56 onder a der wet op het 1. o., in Zeeland tot lid en voorzitter: de inspecteur van het lager onderwijs in de 2e inspectietot leden de school opzieners in het district Goes en in de arrondissementen Goes, Zieriksee en Tolentot leden-plaatsvervangers de school-opzieners in de arrondissementen Middelburg, Oostburg en Aksel. De gemeenteraad van Zieriksee heeft het verzoek van mevr. de wed. A. Hesta, om ontslag op 1 Nov. a. s. uit hare betrekking van hoofd der meisjesschool, in zoover ingewilligd dat dit eervol zal worden verleend tegen 1 Jan. a. s. of op zoodanig ander tijdstip als de nieuwbenoemde haar functie zal kunnen aanvaarden. De nieuwgebouwde rijks hoogere burgerschool te Bergen-op-Zoom zal tegen half September in gebruik worden genomen. De kweekschool voor onderwijzeressen te Arnhem vierde Zondag 30 Augustus haar 25jarig bestaan. In het hotel «Bellevue" werd een feestdiner gegeven, waaraan, behalve het bestuur der school, de directeur en de leeraressen, een 70tal dames, meest oud-leer lingen, aanzaten. In het gebouw der school werd een gedenksteen onthuld, waarbij de heer M. Leopold, directeur, en inej. Malinckrodt, directrice, het woord voerden. Rechtszaken. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Gisteren zijn o. a. veroordeeldC. K., 21 j. en N. K., 22 j., beiden te Krabbendijke, wegens mishan deling ieder tot 8 boete; P. K., 20 j., te Kapelle, thans gedetineerd wegens diefstal tot 3 maanden cel A. J. S., 36 j., te Ierseke, wegens hoon tot 8 boete. De acte van beschuldiging tegen Jeanne Marie Lorette is verschenen. Zij zal terechtstaan wegens moedwilligen doodslag met voorbedachten rade en ge leider lage. Uit haar vroeger leven wordt vermeld, dat zij op 15 jarigen leeftijd hare moeder verloor, en als privaatonderwijzeres in muziek op 17 jaar reeds een kind had van een bejaard heer. In November 1883 maakte zij kennis met Sakurada, die haar in Maart 1884 als maitresse en leermeesteres in het fransch engageerde en naar Nederland medenam. In den aan vang van 1885 ontstond verkoeling. Zij gevoelde zich ongelukkig, sprak van zelfmoord, vooral na gehoord te hebben dat Sakurada gehuwd was, wat zij beweert vroeger niet geweten te hebben. Zij stemde eindelijk toe in eene scheiding tegen uitkeering van 3000 francs, maar op de volgende dagen liep zij Sakurada Da, be weerde zwanger te zijn en dacht aan zelfmoord. Toen Sakurada haar wilde ontvluchten, spoorde zij hem op. In een brief uit Rotterdam aan haar vader, met 1900 francs als erfenis spreekt zij nog van haren dood. Teruggekeerd in het hotel ontstak zij in woede over uit Scheveningen vernomen berichten, dat men haar op het bureau van politie had geroepen en dat Sakurada haar een valsch telegram had gezonden om haar te misleiden. In do slaapkamer bleef dit en hare beweerde

Goessche Courant | 1885 | | pagina 1