feel hat lager» ett middelbaar onderwijs betreft en be houdens het toezicht der overheid, een en ander te regelen bij de wet. «Onvermogenden worden in staat gesteld kosteloos lager onderwijs te genieten. «De Koning doet van den staat van het onderwijs jaarlijks een uitvoerig verslag aan de Staten-Generaal geven." De Minister van oorlog brengt ter kennis van belanghebbenden, dat den 20sten October e. k. weder pupillen op de Pupillenschool te Nieuwersluis zullen worden geplaatst. De Minister van justitie heeft bepaald, dat aan ontslagen gevangenen, die binnen de vijf uur hunne bestemmingsplaats kunnen bereiken, geen reisgeld meer zal worden verstrektals veergeld moet betaald worden, zullen zij daarvoor van het noodige worden voorzien. Te rekenen van 1 October a. s. wordt voor de inleggers in de rijkspostspaarbank, in plaatsen waar nevens een post-, bij- of hulpkantoor tevens een rijks telegraafkantoor (waartoe ook die met telephoondienst behooren) gevestigd is, de gelegenheid geopend om de overbrenging van aanvragen om terugbetaling op spaarbankboekjes (mits niet van het geheele tegoed) alsmede van de orders tot terugbetaling, welke dien tengevolge door den directeur der rijkspostspaarbank worden afgegeven, door middel van de telegraaf te bespoedigen. Door de regeering is thans ook rechtspersoonlijk heid geweigerd aan de naamlooze vennootschap «Het vereenigingsgebouw Walhalla" te 's-Hage. Als reden is opgegeven, dat «zoowel uit de namen der oprichters en de benaming der op te richten naamlooze vennoot schap, als uit de bepaling van art. 16 der overgelegde ontwerp-akte duidelijk blijkt dat de vennootschap «Het vereenigingsgebouw Walhalla" moet strekken om lokalen beschikbaar te stellen voor vergaderingen en bijeenkomsten der sociaal-democraten en zoowel daar door, als door het bijeenbrengen van kapitaal het sociaal-democratisch Bond in zijn streven te steunen." In de helft der volgende maand zal er ten behoeve van reeds in dienst zijnd personeel bij de Maatsch. tot expl. van Staatsspoorwegen gelegenheid worden gegeven om deel te nemen aan het surnumerairs examen. Aan dit examen kunnen ditmaal geen particulieren deel nemen. Met ingang van I Sept. a. s. is de Kijkstelegraflst 2de klasse C. Gaanderse van Rotterdam naar Ierseke overgeplaatst, wegens de invoering van den vollen dagdienst op het Telegraafkantoor aldaar. Het Aantoor is dan weder op werkdagen open van 's morgeus half acht tot 's avonds negen uur. Het telegraafkantoor met vereenvoudigde inrich ting te Kolijnsplaat wordt op 1 September aanstaande geopend. De diensturen zijn geregeld als volgtop werk dagen van 8% tot 12 uren voor- en van 1% tot 3 en 4 tot 7 uren namiddags, op Zon- en feest dagen van 8 tot 9 uren voor- en van 1 tot 2 uren namiddags. De Nederl. Juristen-vereeniging, de vorige week vergaderd, heeft de vraag: «Behoort uitlevering van eigen onderdanen te worden verboden 7" met 32 tegen 22 stemmen bevestigend beantwoord, en de vraag Behoort dit verbod in de Grondwet te worden uit gedrukt?" met 39 tegen 15 stemmen ontkennend be antwoord. Het gemeentebestuur van 's-Gravenhage heeft vergunning gegeven tot bet houden van een optocht door de leden van het Ned. Bond voor alg. kies- en stemrecht, de algemeene Ned. werklieden-vereeniging en de sociaal- democratische vereeniging op 20 Sept. te 12 uur, op voorwaarde dat er geen muziek bijgemaakt wordt en dat in overleg met de politie de te volgen weg wordt bepaald. In de treinen tusschen Vlissingen (haven) en Venloo, welke in beide richtingen op de booten der Maatschappij «Zeeland" correspondeeren, zal van 1 Sept. e. k. af een restauratierijtuig zijn geplaatst tot welk rijtuig reizigersvoorzien van plaatsbewijzen 1ste klasse, recht van toegang hebben, zonder verplicht te zijn daarvoor te suppleeren. Reizigers 2de klasse kunnen van het rijtuig gebruik maken tegen bijbetaling van fl,80. Degenen, die in het restauratie-rijtuig plaats nemen, zijn verplicht eenige vertering te maken. Prof. De Hollander verzocht ten vorigen jare zijn eervol ontslag als hoofd van het letterkundig on derwijs aan de Militaire Academie, waaraan hij bijna veertig jaren als leeraar was verbonden. DriDgend werd hij toen uitgenoodigd, zijn betrekking te blijven waar nemen, daar hij, ondanks zijn bijna 70-jarigen leeftijd, nog ten volle daarvoor geschikt was. Den 20n Augustus van dit jaar, dus geen veertien dagen vóór dat de nieuwe cursus begint, ontving nu de heer De Hollander een officieel schrijven, waarin hem verzocht werd, zijn ontslag te vragen. Het schijnt, dat men aan het Ministerie niet tevreden is over de cijfers, door prof. De Hollander bij de over- gangs-examens aan de jongelieden gegeven, waardoor het aantal van hen, die niet overgingen, vrij groot was. De inspecteur had het werk opnieuw nagezien en volgens diens oordeel was dit door den heer De Hollander te laag getaxeerd. Zooals reeds vroeger is medegedeeld, werd de openbare school te Reusel door geen enkel kind meer bezochtde twee in die gemeente bestaande bijzondere scholen hebben alle kinderen opgenomen. De hoofd onderwijzer en de hulponderwijzer der openbare school zijn op hun verzoek eervol ontslagen, zoodat de school, van leermeesters en leerlingen beroofd, eenzaam en verlaten staat. Voor het geval dat te eeniger tijd voor kinderen uit Reusel openbaar onderwijs gevraagd werd, had de gemeenteraad met de naburige gemeente Hooge Mierde eene overeenkomst gesloten, waarbij laatstgenoemde gemeente zich verbond, tegen betaling die kinderen in hare scholen toe te laten, zoolang althans hot getal beneden 12 bleef. Aan deze overeenkomst hebben Gedeputeerde Staten hunne goedkeuring onthouden, op grond, dat artikel 16 der wet op het lager ondeiwijs vordert, dat in elke gemeente voldoend openbaar lager onderwijs zal worden gegeven, en dat het met deze wetsbepaling niet zou zijn overeen te brengen om kinderen uit Reusel, waarvoor openbaar onderwijs wordt gevraagd, te verwijzen naar de scholen van eene naburige ge meente. (N. R. Ct.) Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Bij de Herv. gemeente te Zieriksee is tot pre dikant beroepen ds. A. W. Van Wijk te Delden. Aangenomen het beroep naar de Chr. Ger. gem. te Schoondijke (cl. Middelburg) door den heer G. Sij- besma, cand. te Kampen. - Ds. E. J. Van de Roemer, te Purmerland, her dacht de vorige week, onder vele blijken van belang stelling, zijn 25jarige ambtsbediening. De heer Van de Roemer was achtereenvolgens pre dikant te Krabbendijke, St.-Kruis, Zwartewaal, Ter heiden en Purmerland. De Synode der Chr. Ger. kerk heeft het adres- seeren in zake de doodstraf bij stemming ontijdig ge oordeeld. In zake Zondagswet echter en schrapping van art. 168 der Grondwet is tot adresseeren besloten. Eindelijk verwierp de Synode een voorstel om den wensch uittespreken, dat zij aan de leerlingen der theo logische school den doctorstitel moge verleenen. De Christelijk Gereformeerde kerk telt thans bijna 150.000 leden in Nederland, waarvan ruim */s in de provincie Groningen. Mgr. Paredis, bisschop van Roermond, vierde Vrijdag zijn 90n verjaardag. Vlissingen. In de Dinsdag te houden gemeenteraads zitting zal onder meer een besluit behandeld worden waarbij het personeel van de openbare scholen ver plicht wordt in de gemeente te wonen. Hoewel het voor de betrokken personen als wij ons niet bedrie gen, wonen vier onderwijzers te Oost-Souburg en vier te Middelburg bij hunne familie natuurlijk verre van aangenaam is, kan men tegen dezen huishoude- lijken maatregel heel weinig aanvoeren. De billijk heid, dat het personeel te Vlissingen moet wonen, is onbetwistbaar, doch het is in zekeren zin te be treuren, dat van meet af aan deze maatregel niet is ingevoerd. Het bestuur van de afdeeling «Zeeland" van de Vereeniging van onderwijzers aan de kweek- en normaalscholen tot opleiding van onderwijzers, be staande uit de heeren Moens, Wendel en Ittman, heeft aan de directeuren dier inrichtingen eene cir culaire gezonden, waarin het mededeelt wat het ge daan heeft om de besluiten van de vergadering, 19 April 1884 te Middelburg gehouden, uit te voeren Toen toch werd bepaald, dat op de eerstkomende vergadering het onderwijs in de Nederlandsche taal en de vormleer zou besproken worden, en dat, om zoo mogelijk tot eenheid in dit onderwijs te komen en de besprekingen niet te rekken, aan twee onder wijzers in de 2e inspectie zou verzocht worden een leerplan daarvoor op te maken, en in enkele stellingen den geest, de strekking of het doel van dit onder richt uit te drukken. Stellingen en leerplan zouden dan eerst door de onderwijzers aan elke inrichting afzonderlijk besproken en van het resultaat dier be sprekingen aan de bedoelde heeren kennis gegeven worden. De heeren Bouman te Amsterdam en Van Dijk te Leiden hebben zich van die taak gekweten, de eerste voor de vormleer in vier stellingen, de laatste voor de Nederlandsche taal in 7 stellingen. Voor 1 October moet hun kennis gegeven worden van de bespreking dier stellingen. Op een nader te bepalen tijd en plaats zullen dan de vergaderingen van de gezamenlijke onderwijzers plaatshebben. MCt.) Vrijdagavond is te Breda geopend de 20ste al gemeene vergadering der Vereeniging van leeraren aan inrichtingen van middelbaar onderwijs. Uit het jaarverslag blijkt dat het aantal leden der Vereeniging van 357 tot 369 gestegen is. Zaterdag kwam o. a. aan de orde het debat over de reeds in 1884 voorgestelde motie van den heer Frowein van den volgenden inhoud De algemeene vergadering der Vereeniging van leeraren aan inr. v. M. O. geeft als hare meening te kennen a. dat volgens de bestaande wetten de leeraar het meest volledig recht bezit, om buiten de school vrij zijne meeningen in woord en geschrift te verkondi gen b. en dat het niet mag worden afgekeurd, wanneer hij een, naar zijn oordeel, gepast gebruik van dit recht wenscht te makenc. zij noodigt het bestuur der Vereeniging uit, van de aanneming dezer motie kennis te geven aan den Minister van binnen- landsche zaken en de beide inspecteurs van het M. O. Over deze motie werd een langdurige en warme discussie gevoerd. Met 20 tegen 19 stemmen werd vooraf een motie van den heer M. Hom, leeraar aan de H. B. school te Schiedam, verworpen, strekkende om de motie-Frowein niet in behandeling te nemen, maar tot de orde van den dag over te gaan. Ten slotte werd de 1 e alinea van de motie-Frowein aangenomen met 23 stemmen tegen 10, terwijl zich 5 der aan wezigen van stemming onthielden. Bij de 2de alinea waren, op voorstel van de heeren IJzerman en Bruinsma, ingrijpende veranderingen aangebracht. De heer IJzerman had nl. voorgesteld om in alinea b de woorden naar zijn oordeel te schrappen en de alinea c te laten vervallen, terwijl de heer Bruinsma aan alinea b der motie-Frowein wilde toevoegen «dat het in hem als leeraar niet mag worden afgekeurd", enz. en dus den leeraar van den menseh te scheiden. De heer Frowein nam deze uitbreiding over doch bestreed het amendement-IJzerman. Ten slotte werd het amendement-IJzerman op al. b aangenomen met 29 tegen 8 stemmen (1 buiten stemming.) De aldus geamendeerde alinea werd echter met 19 tegen 14 stemmen verworpen (5 buiten stemming), I waarbij de heer Frowein constateert tegen de Verminkte motie te hebben gestemd. Eindelijk werd alinea c bij j acclamatie verworpen. Zoodat ten slotte alleen is aan genomen de volgende motie «De vergadering geeft als hare meening te kennen, dat volgens de bestaande wetten de leeraar het meest volledig recht bezit om buiten de school vrij zijn mee ningen in woord en geschrift te verkondigen". Aan gezien dit echter reeds volgt uit art. 8 der Grondwet, had ook deze motie wel achterwege kunnen blijven. Dengenen, die in de tweede helft van het jaar 1885 voor de faculteit der wis- en natuurkunde der Rijks- Universiteit te Utrecht, het eerste natuurkundig examen of het theoretisch apothekers-examen, bedoeld in artt. 4 en 13 der wet van 25 December 1878 Staatsblad no. 222), wenschen af te leggen, wordt verzocht, zich daartoe vóór of op den 15den September a s. schriftelijk aan te melden bij prof. N. W. P. Rauwenhofl, te Utrecht, voorzitter der faculteit voornoemd. Dag en uur van het examen zullen aan belangheb benden nader worden bekend gemaakt. Kunst, Wetenschap en Letteren. Gisteravond gaf het welbekende tooneelgezelschap van den heer F. Van Doeselaer eene tooneelvoorstelling in de Schouwburgzaal in «De Prins van Oranje" al hier, die over het algemeen zeer goed voldeed. Opge voerd werden achtereenvolgens «De arme Jacques", tooneelspel in éen bedrijf; «Krelis en Antje", minne spel in éen bedrijf en «De laatste rit van een oud postiljon", tooneelspel met zang in drie tafereelen. In het eerste stuk traden o. a. op de heer Fritz Bouwmeester en mej. Philomene Jonkers, die beiden hunne rollen zeer goed vertolkten, terwijl in het tweede dezelfde actrice optrad en de verzen uitstekend zegde, iets wat van weinig tooneelspelers of tooneelspeelsters kan getuigd worden. Het derde stuk werd mede op voldoende wijze gespeeld. De zaal was vrij goed bezet, hoewel de gunstig geslaagde voorstelling wel een nog talrijker publiek had verdiend. De heer Willem Van Zuijlen zal dezen winter zijn 30jarige tooneelloopbaan herdenken en bij die gelegenheid een tournée door het land maken. De Indépendance ontving uit Hal bericht van het plotselinge overlijden van den violoncellist Joseph Servais. Hij was een zoon en leerling van den inder tijd beroemden virtuoos A. F. Servais. Sedert 1872 was Joseph Servais leeraar aan het Brusselsche con servatorium. Hij mocht slechts den ouderdom van 35 jaar bereiken. Prinses Wilhelmina wordt heden vijf jaar oud. Het jongste nummer van de «Katholieke Illustratie" bevat haar portret in kleurendruk. Ook verder is die afl., met het oog op den feestdag van heden, gedeeltelijk aan het Prinsesje gewijd. Zij bevat o. a. een vers van den heer J. R. Van der Lans: «Aan ons Prinsesje op haar vijlden verjaardag", en een vers van B. Van Meurs «Grootje aon 't Prinsesje", dat wij hieronder laten volgen Willemientje, Aorig kiendje, Waor ik zooveul goeds van heur, Dukkels, 'k gleuf wel duuzend keeren, Was 'k neisgierig, vol begeeren Oe te zien ien kleur en fleur. Heug van jaoren, Gêft 'et vaoren Met de spoor gen pas veur mien, Anders ha'k al lang en reiske Naor den Haog gedaon, lief meiske, Enkel um oe maor te zien. De Illestraosie Per okkaosie Hêt dien wunsch van mien geheurd, Daorum stuurt ze aon 't stokoud grootje Oew portretje veur kadootje, Fien geteikend, mooi gekleurd. 't Erste schouwen Deê me schrauwen 'k Zal oe zeggen, kiend, waorum Kroonprins Willem hê'k veurdezen Ook geschouwd ien 't kienderwezen Sprekend liekent gij op hum 't Eigenst vleugske Ien 'et eugske, 't Eigenst lachsken um den mond, 't Eigenst rank en slank postuurke, Recht en vaststaond as 'en muurke, 't Eigenst kupke rond en blond. Wat we al dachten En verwachtten Van dk jungske, zoo geliefd! Hij, acherm! is ons ontvallen Gij bint nou geliefd van allen, Bluumke da nog overblieft! Kroonprinsesje, 'k Bin gen besje Die oe waorzegt uut de kaort; Maor da durf ik profetieren: Ens zulde over ons regieren As 'en Keunigin, ons waord! God zal 't geven 1 't Nog beleven Zal ik, stakker, nieoch neê Maor daorboven za'k 'et heuren, En dan as da mag gebeuren Roep ik mee: hoezee, hoezee! Rechtszaken. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Vrijdag zijn o. a. veroordeeld A. R., 25 j., en M. M., 23 j., beiden te Goes, wegens mishandeling, de le tot 15 en de 2e tot 8 boete; J. G., 16 j., en R. Van H., 17 j., te Goes, Wegens diefstal, ieder tot 8 dagen celO. Van G., 45 j., te Ellewoudsdijk, wegens mishandeling, tot/12 boete; M. K., 19 j., te Hansweerd, wegens mishande ling, tot 8 boeteA. S29 j., te Ierseke, wegens mishandeling, tot 15 dagen cel en 8 boete. De rechtbank te 's-Hage veroordeelde Vrijdag de ex-dienstbode van advocaat-generaal jhr. De Savornin Lohman tot éene maand celgevangenis, wegens het ten nadeele van haren meester in loondienst ontvreemden van een lapje biefstuk en eene geringe hoeveelheid thee, niet bestemd voor de keuken. De luttele waarde van het ontvreemden gold voor de rechtbank als ver zachtende omstandigheid. Landbouw en Veeteelt. In Zuid-Beveland zal er dit jaar een belangrijk tekort bestaan aan paardenpeen. Het daarvoor ongun stige weder, gepaard aan de aanwezigheid van eene luizenplaag, is oorzaak van de grootendeels mislukte teelt. Tegenover dit ongunstig verschijnsel verheugen zich echter hier en daar een of meer landbouwers in het bezit van maïs. Levert dit gewas in 't algemeen onder gewone omstandigheden belangrijke voordeelen op, thans, nu velen gebrek of schaarschte aan veevoe der ondervinden, treedt het groote nut van maïs des te meer op den voorgrond bij al degenen, die haar uitzaaiden. De ervaring leert dat zij schier op eiken grond gelukt en dat het vee haar met graagte duur zaam nuttigt. Zij wordt zeer fijn gesneden in den gewonen snijbak of snijmolen, die elk veehouder rijk is. Vreemd mag het heeten, dat niet ieder eens een proef neemt, al ware het slechts met eene oppervlakte van 25 Aren. Buitenlandsch Overzicht. De samenkomst der Keizers van Rusland en Oos tenrijk te Kremsier heeft plaatsgehad en de beide vorsten zijn naar hunne residentiën teruggekeerd. Volgens de officieuse bladen is de conferentie tot aller bevrediging en genoegen afgeloopen en is er voor den Europeeschen vrede, zoowel als voor de vriend schappelijke verhouding der beide rijken in de toekomst alles goeds te wachten. Zoolang echter deze jaarlijksche samenkomsten hebben plaatsgehad is steeds hetzelfde verteld, zoodat er reeds weinig verrassends meer in die mededeelingen schuilt. Het Spaansch-Duitsch conflict over de Carolinen- eilanden begint zijne nieuwheid reeds te verliezen en de belangstelling zoekt reeds naar eene andere zaak om bevredigd te worden. De Fransche bladen hebben zich een oogenblik in de zaak gemengd om Duitsch- land eenige hatelijkheden te zeggende Duitsche bladen hebben beweerd, dat het hoofdzakelijk Fran- schen waren, die de demonstratiën te Madrid in het leven hebben geroepen en ten slotte loopt de geheele zaak op niets uit en zal alles in der minne worden geschikt. De Engelselie buitengewone gezant te Konstantinopel sir Henry Drummond Wolff werd Zaterdag door den Sultan ten gehoore ontvangen. Hij las een persoonlijke boodschap van H. M. de koningin voor, waarin de ern stige wensch wordt uitgedrukt, dat de beide natiën te allen tijde op vreedzamer, en vriendschappelijken voet zullen mogen leven. Voorts hoopt de koningin, dat zij weldra ïn staat zal zijn, met medewerking van den Sultan, een einde te maken aan de bestaande ver wikkelingen in Egypte en aldaar een toestand in het leven te roepen, waarbij de rechteB van den Sultan en de belangen, zoowel van Engeland als van alle andere mogendheden, zullen zijn gewaarborgd. De Sultan verklaarde in zijn antwoord, gewicht te hechten aan een verbond met H. M. regeering, en hare rechten als souverein over Egypte volkomen te eer biedigen. Over eenige dagen zou hij een of meer per sonen benoemen, teneinde met sir Wolff verschillende Egyptische quaestiën te bespreken. Binnenkort zou den heer Wolff opnieuw audiëntie worden verleend. Gemengde Berichten. Vrijdagavond bezochten we, daartoe uitgenoodigd, Wery's groot honden- en apentheater, op de Beesten markt alhier. We twijfelen er niet aan of het publiek, dat in grooten getale was opgekomen, heeft zich uitstekend gea museerd, want meest alle toeren werden vlug en goed verricht en wekten herhaaldelijk den lachlust op. Men weet waarlijk niet waarover men meer verbaasd moet staan over de leerzaamheid der honden en apen, of over het geduld en den tact van hen, die de moeite namen ze te dresseeren. Ook de verrichtingen der koordendanseres, zoowel als die der ponny's, afgewisseld door de gymnastische werkzaamheden der clowns, verwierven algemeen bijval, terwijl tot slot de agios- copische wereldtableaux verrassend effect te weeg brachten. Een woord van bewondering eindelijk voor de longen der muzikanten, die zeker wel zachter zouden blazen, vreesden ze niet door hunne concurrenten in de buurt overstemd te worden. Alles te zamen genomen, kunnen we ook een bezoek aan deze tent zeer aanbevelen. Naar men ons meldt heeft er gisternamiddag alhier een kleine vechtpartij plaatsgehad tusschen een paar bezoekers van de tapperij van de wed. K., tengevolge waarvan zekere v. H. eene vrij ernstige wonde aan het hoofd bekwam. Hoewel aanvankelijk gearresteerd is v. H. toch weder vrijgelaten, doch de andere per soon, zekere V., is gevankelijk naar Middelburg over gebracht. Ierseke. Vrijdag is hier een vaartuig, dat te zwaar met pannen geladen was, niet ver van den wal ge zonken. De beide opvarenden zijn door den schipper van een hengst gered. De vorige week werd hier weder bewezen hoe sterk de liefde der dieren is voor haar kroost. Eene koe en haar kalf, die steeds in dezelfde weide hadden ge- loopen, werden de vorige week door den eigenaar van elkander gescheiden en ieder in eene vreemde weide gebracht, die een uur van elkander lagen. De koe legde eene groote onrust en verdriet aan den dag

Goessche Courant | 1885 | | pagina 2