1885. N°. 102. Zaterdag 29 Augustus. 72ste jaargang. VEEMARKT Personeele Belasting GSaCWISaCS^i^>- GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct, met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich- voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN D1TMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COERANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. Den belanghebbenden wordt herinnerd, dat weder eene TE GOES zal gehouden worden op Dinsdag den 8 September 1885, zulks in overleg met de besturen van de afdee- lingen Heinkenszand en Kruininge der Maatschappij van Landbouw en Veeteelt in Zeeland, alsmede het bestuur der Landbouwvereeniging «Vooruitgang is ons Streven" te Kapelle. Goes, den 10 Augustus 1885, Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. Het kohier no. 8 van de voor deze gemeente over het dienstjaar 1885/86 is op heden ter invordering gesteld in handen van den Ontvanger dier belasting. Goes, den 28 Augustus 1885. De Burgemeester van Goes, J. G. DE WITT HAMER. GOES, 28 Augustus 1885. Zondag 30 Aug. a. s. zal door een 40tal leden en begunstigers der werkmansvereeniging uit Middel burg met hunne vrouwen een bezoek worden gebracht aan Goes. Zij doen dit naar aanleiding van het bezoek der werkliedenvereeniging «Eigen hulp" alhier op 9 Aug. aan hunne vereeniging gebracht. Omstreeks te 2 H uren des namiddags zullen zij door de bestuurders van «Eigen hulp" aan het station opgewacht en geleid worden naar het «Slot Oostende". Daarna zullen de bezoekers, na onze gemeente in oogenschouw genomen te hebben, ongeveer te 6% uren weder in het «Slot Oostende" bijeenkomen en zullen door de in hun midden bestaande zangvereeniging en rederijkerskamer eenige zangstukken en voordrachten ten beste worden gegeven. Het bestuur van «Eigen hulp" hoopt, dat door de tegenwoordigheid van hare leden en donateurs op heide samenkomsten een blijk van sympathie aan de Middelburgsche zustervereeniging zal worden gegeven. Gisteren was het 69 jaar geleden, dat het tegen woordig oud-lid van Geputeerde staten van Zeeland, jhr. Pieter Damas van Citters, als adelborst de boven- batterij commandeerde op het oorlogsschip van den vice-admiraal Van der Capellen bij het beschieten van Algiers. Jhr. van Citters is thans de eenig overgebleven officier, die aan dat bombardement deel nam. D.) Wolfertsdijk. In de gisteren gehouden raadsverga dering werd de begrooting dezer gemeente voor het jaar 1886 in ontvang en uitgaaf vastgesteld op f 13583,50, met een post voor onvoorziene uitgaven van f 245,29%. De opcenten op 's Rijks directe belastingen ten behoeve der gemeente geheven bedragen f2469,32 de hooldelijke omslag f5500, de hondenbelasting en het vergunningsrecht bedoeld in art. 6 der drankwet zijn respectievelijk geraamd op f 106 en f 145. Van het Rijk zal worden genoten lo. de uitkeering ver vangende het *ls van de opbrengst der Rijksbe lasting op het personeel f 3403,64% 2o. de ver goeding van 30 pet. in de kosten van het lager onderwijs f 1672,50. De jaarwedde van den geneesheer is geraamd op f 800 en de gezamenlijke kosten van het onderwijs op f6330. Het suppletoir kohier voor den hoofdelijken omslag dienst 1885 werd vastgesteld op f 101,68% en een dito voor de hondenbelasting op f15. Ter voorziening in de vacature ontstaan door de periodieke aftreding van den heer W. Van Strien Cz., als lid van het burgerlijk armbestuur, werd de af tredende herkozenmet hem was op de daartoe strek kende aanbeveling geplaatst de heer J. M. Parhan. Ter benoeming van een plaatselijk geneesheer werd door B. en W. een tweetal heeren aan den Raad voorgedragen, nl. de heeren I. La Porte, geneesheer te Irnsnm en J. Zeehandelaar, geneesheer te Barsin- gerhorn; eerstgenoemde werd met vijf stemmen be noemd, terwijl éen stem op den heer Zeehandelaar was uitgebracht. De ter behandeling aan de orde gestelde zaken waren hiermede afgeloopen, doch vóór dat de Voorzitter de vergadering sloot, richtte hij het woord tot de heeren J. Noteboom en J. J. Van Weel, welke als aftredende raadsleden heden voor de laatste maal als zoodanig zitting hadden genomen, en sprak hen in de volgende bewoordingen aan «Vóór ik deze vergadering sluit is het mij een be hoefte een enkel woord te wijden aan u, twee nog aanzittende leden, die, meer dan waarschijnlijk, heden voor het laatst hier als raadsleden de belangen der gemeente kwamen bespreken. Ik durf gerust te verzekeren ook uit naam van vele leden dezer vergadering, dat wij uw heengaan betreuren. Een van u had het voorrecht vier-en-twintig jaren lang het vertrouwen der kiezers te genietenvier-en- twintig achtereenvolgende jaren meende men in hem den man te zien, die de belangen der gemeente steeds kon en wilde behartigen. Ook de raad zelf erkende, door hem in 1881 te benoemen als Wethouder, dat hij dat vertrouwen waardig was. Het andere lid, hoewel nog maar een drietal jaren in deze vergadering zitting hebbende, heeft mede de overtuigendste bewijzen geleverd, dat het zijn doel, en niets anders dan dat, was, om de belangen der gemeente voor te staan. In den korten tijd dat ik de eer had als voorzitter uwe vergaderingen te leiden, heb ik beiden leeren kennen en waardeeren. Openlijk durf ik er voor uit komen, dat ik, met het oog op de ervaring van het geen door u is gepresteerd gedurende den langen en korteren tijd uwer zitting, voor mijne beoordeeling een volkomen maatstaf waarop mijne waardeering is gegrond, ik u leede zie heengaan van deze plaats, met volkomen eerbiediging van de uitspraak der kiezers; ik wil mij echter uitspreken naar den eisch der recht vaardigheid en de inspraak van mijn gemoed. Ik dank u beiden voor hetgeen gij hebt gedaan, het bewustzijn, dat gij steeds hebt getracht den bloei en de welvaart der gemeente te helpen bevorderen, moet u zelf tot voldoening strekken. Nog vraag ik van u kunt gij voortaan de belangen der gemeente niet meer voorstaan als leden van den raad, doe dit dan als ingezetenen der gemeente Wol fertsdijk." Wolfertsdijk. Op het door de raadsleden C. Van Damme en A. Verschuure ingediend bezwaarschrift tegen de benoeming van den heer M. De Kater tot wethouder dezer gemeente, is door heeren Gedeputeerde Staten van Zeeland beslist dat gemelde benoeming niet ontijdig is geschied en er alzoo geen termen bestaan, om het raadsbesluit van 13 Augustus jl. aan den Koning ter vernietiging voortedragen. Tot len-adsistent bij het onderwijs in de ziek tekundige ontleedkunde aan de Universiteit van Am sterdam is voor het studiejaar 1885/86 benoemd de beer C. Kodde van St. Annaland. Bij K. B. zijn benoemd bij de dd. schutterij te Vlissingen tot kapt. H. L. Hermans, thans le luit. tot kapt. a la suite J. Pervoost, thans le luit.tot len luit. W. G. Beker en J. M. Hessing, beiden 2e luit. Onder een koppel rundvee te Bergen-op-Zoom is het miltvuur uitgebroken. Tot lid der Tweede Kamer in het hoofdkies district Dokkum is gekozen de heer mr. W. J. VAN WELDEREN BARON RENGERS (liberaal) met 1178 van de 1924 uitgebrachte geldige stemmen. De heer jhr. mr. De Savornin Lohman (anti-revolutionair) be kwam 733 stemmen. Zij, die aan de plotselinge bereidwilligheid van eenige liberale organen, om aan de eischen der cleri- calen op onderwijsgebied te voldoen, den naam van «bijdraaien" gegeven hebben, kozen dien naam waar schijnlijk uit eene onwillekeurige behoefte, om in het te bezigen woord het begrip van «draaien", van rich ting veranderen, terng te vinden. Gelukkig is anders deze keuze niet, althans volgens de taalkundige be- teekenis van het woord, dat, volgens Van Dale, de begrippenzijn toon lager stemmen, zoete broodjes bakken, water in zijnen wijn doen uitdrukt. Ook om de eigenlijke beteekenis niet, daar het woord, als zeemansterm, volgêns Weiland beteekent: «het schip tegen den wind indraaien, opdat het langzamer voortga." Wij vinden, dat het liberale schip in de laatste jaren langzaam genoeg loopt, en daar toon- verlagen, zoete broodjes bakken en wijnverknoeien niet in onzen geest valt, is er in den naam van de nieuwe evolutie niet veel, dat ons tot loslating van een liberaal hoofdbeginsel verleidt. (Arnh. Ct.) Men deelt aan het Dbl. mede, dat aan het Departement van financiën een nieuwe wet op het personeel in bewerking is. Ook schijnt een wijziging van de patentwet in over weging te zijn, waarbij o. a. de binnenlandsche scheep vaart gebaat zou worden. De opbrengst der Rijkstelegraaf bedroeg in Juli jl. 92,074.13% tegen ƒ94,402.30% in Juli 1884. De eerste zeven maanden van het loopende dienstjaar wijzen evenwel op een hoogere opbrengst dan over gelijk tijdvak in 1884. Het Hoofdbestuur van het Nederlandsch Bond ter verkrijging van Algemeen Kies- en Stemrecht heeft in de vorige week een verzoek ingediend aan B. en W. te 's Hage, tot het houden van een optocht met vaan dels en muziek op Zondag 20 September des morgens te 11 uren. Dit verzoek is van de hand gewezen op grond, dat op dat uur godsdienstoefeningen plaats hebben. Thans is een tweede verzoek ingediend, ten einde om 12 uren den optocht te honden. Het antwoord op dit verzoek is nog niet ingekomen. Naar uit goede bron wordt medegedeeld, is door den commissaris-generaal voor Nederland bij de inter nationale tentoonstelling te Antwerpen, na overleg met de Nederlandsche regeering, aan het Belgisch commissariaat voor die tentoonstelling een lijst aan geboden der Nederlanders, die zich verdienstelijk hebben gemaakt voor die tentoonstelling en in aanmerking zouden moeten komen voor benoeming in de Leopolds orde. Op deze lijst zijn o. a. geplaatst de Minister van waterstaat enz., de gedelegeerden der Nederlandsche regeering, eenige juryleden, enkele exposanten enz. Van Belgische zijde heeft alleen het groot aantal personen, dat deze lijst bevat, de aandacht getrokken. (Hbl.) De heer A. Bnma heeft zijn fameus plan tot droogmaking van de Zuiderzee nog niet losgelaten, maar schijnt nu een doeltreffender weg te hebben gekozen. Met mr. P. J. G. Van Diggelen heeft hij nl., in overleg met eenige leden der Staten-Generaal en der Prov. Staten, een voorloopige bespreking gehou den om allengs te komen tot uitvoering van het plan en daartoe een Zuiderzee-comité opterichten, dat zal trachten het werk tot een volkszaak te maken en aldus tot de volvoering van het plan te geraken. Aangaande het plan wordt nog het volgende mede gedeeld Het plan gaat uit van de overtuiging, dat de af sluiting van de geheele Zuiderzee noodzakelijk is geworden en dat de drooglegging, in verband met waterafvoer en andere belangrijke punten, geleidelijk zal kunnen volgen. De ondervinding leert echter dat, om welke redenen dan ook, de Hooge Regeering, van welke ten slotte de verwezenlijking van zoo groot een werk alleen kan uitgaan, er hare aandacht niet, althans niet voldoende aan schenkt, om voorshands goede ver wachtingen te kunnen koesteren, en dat particulieren, wier belangstelling zoowel door herhaalde geschriften als op andere wijze is gebleken, niet hij machte zijn om pogingen tot uitvoering te doen. Intusschen blijft de voorbereiding rusten eener zaak, die vrij algemeen als gewenscht, door zeer velen zelfs als dringend nood zakelijk wordt beschouwd. In de Brieven uit Japan van den heer P. G. Van Schermbeek, in dan Spectator, komt o. a. het volgende voor: «De Japansche pers, die, tusschen twee haakjes, streng onder den duim gehouden wordt, heeft aan gaande den dood van den heer Saknrada een zeer gereserveerde houding aangenomen en alleen vermeld, dat hij overleden was. «Eergisteren (15 Juni) heb ik den heer Nakamura, den nieuw benoemden Minister in Nederland, een be zoek gebracht. Hij maakt een aangename» indruk en spreekt Fransch; hij was vroeger chargé d'affaires in Italië en laatstelijk le secretaris of referendaris aan het Departement van Buitenlandsche Zaken. Naar ik hoor is zijn vrouw een der erkende Japansche schoon heden. «De Hollanders in Tokio bieden hem en zijn echt- genoote dezer dagen een diner aan, waarop alle rok- dragende landgenooten (ook de dames) van Yokohama uitgenoodigd zijn. Wij vonden dat een dergelijke in het oog vallende beleefdheid, na het voorgevallene met Sakurada, niet misplaatst zou zijn; de heer Nakamura stelde haar blijkbaar zeer op prijs." Omtrent Atjeh wordt uit Penang van 24 Juli aan het Hbld. het volgende geschreven «Onze positie wordt door vriend en vijand al zeer sterk beschouwd. «Tengkoe di-Tirou en die personen, welke bij het voortduren van een voordeeligen smokkelhandel belang hebben en uit twee vaatjes tappen, (ons te vriend houden en tevens met den vijand heulen), en daaruit van beide zijden belangrijke voordeelen trekken zijn de eenigen die het verzet levendig houden. «Na reeds eenige malen voor deze bentings bloedig het hoofd te hebben gestooten bij één der laatste aanvallen sneuvelde een zijner broeders schijnt T. di-Tirou van dergelijke gewaagde en warme onderne mingen te hebben afgezien. Hij wil er zich nu toe bepalen, om, waar dit mogelijk is, onze soldaatjes, zoo zij zich in kleinen getale buiten de bentings be geven, onverwachts te overvallen en van hunne ge weren te berooven, en verder te stelen of te branden waar dit voor de hand komt, om aldus den omtrek onzer vestiging onveilig en het land onrustig te houden. «Zijne volgelingen behooren tot het schuim der be volking, het slechtste gehalte van Atjehers, menschen die niets te verliezen hebben. De betere Atjehers, de gegoeden en aanzienlijken, zijn den oorlog al lang evenzeer moede als wij en wachten slechts op eene geschikte gelegenheid om zich voor goed bij ons aan te slniten. Zoo'n gelegenheid zon b. v. zijn het in on derwerping komen van den wettigen pretendent Toeankoe Daoed en zijne erkenning door onze re geering als sultan van Atjeh. Er bestaat zeer veel waarschijnlijkheid dat het hiertoe spoedig komen zal. «De Atjehers in verzet hebben intusschen groot gebrek aan wapenen, maar vooral aan kruit en amu- nitie, en doen wat zij kunnen om een en ander tegen hooge prijzen machtig te worden. T. de Tirou betaalt voor een achterlaadgeweerde Beaumont's schijnen hem te bekoren 140 a 200 dollars, voor duizend slaghoedjes 10 dollars. Voor krnit naar rata. En de Chineezen van Penang zijn er natuurlijk op uit, hier van te profiteeren. Daarom juist heeft de onlangs door Zr. Ms. stoom schip «Sambas", op aanwijzing van onzen consul te Penang gedane aanhaling a/b. van het Engelsche stoomschip «Canton" èn hier èn te Atjeh zulk een diepen en heilzame» indruk gemaakt; een indruk die waarschijnlijk niet zonder invloed zal blijven op hen die den oorlog wenschen geëindigd te zien. In dat vaartuig werden niet minder dan 12 kisten met ge weren waaronder 50 achterladers een massa verwisselstnkken voor achterlader, vaten met achter- laadpatronen, anderhalf millioen slaghoedjes en een massa buskruit geconfiskeerd. Het schip zal zwaar worden beboet en de eigenaars zullen vooreerst wel zorgen, dat geen contrabande meer aan boord hunner schepen wordt ingeladen, terwijl de Atjehers zich in de dringend gewenschte aanvulling der middelen, nood zakelijk tot voortzetting van het verzet, jammerlijk zien teleurgesteld. «Er heerscht hier dientengevolge onder de Chineezen en Atjehers een ware paniek. «De nieuwe consul, de heer Kruyt, heeft daarmee hier zijn sporen verdiend en bewezen dat bij hier in zijn tegenwoordigen werkkring evengoed op zijn plaats is als te voren in Arabië tegenover onze hadji's." Kerkelijke Zaken en Onderwijs. In een der zittingen van de Synode van de Christ. Geref. kerk werd het rapport der Theol. school uit gebracht. Daaruit bleek o. a. dat sedert 1884 44 candidaten zijn gepromoveerd. De inkomsten der school gingen vooruit. Wat den doctorstitel betreft, erkenden de curatoren wel het recht, doch de tijd er voor is nog niet gekomen. Het curatorium stelt ten slotte voor, dat een docent, van af het 4e kind, ƒ50 's jaars voor elk kind bij zijn traktement zal ontvangen, totdat het kind 20 jaar oud zal zijn. Het voorstel van Friesland, «om pogingen in het werk te stellen tot het oprichten van een hospitium te Kampen" werd verworpen, hoewel de Synode voor de zaak is als particuliere onderneming. Noord-Hollands voorstel dat «de Synode haar inge nomenheid betuige met het plan van eenige broeders tot oprichting van een Christ. Ger. Gymnasium" leidde tot eenig debat. Een voorstel-Donner, dat de Synode afziet van een eigen plan voor een gymnasium, werd aangenomen. Het voorstel-Zeeland, om het leeraren-personeel voor de letteren aan de Theol. school te versterken, indien de financiën het toelaten, werd mede aangenomen. Schoolspaarbank Goes, Augustus 1885. School C ingebracht 22,98, uitgehaald 39,97 D s 1,13, «4,11 ƒ24,11 ƒ44,08 Bij het ezamen in het Fransch 1. o. te Utrecht is o. a. geslaagd mej. L. J. P. Meerburg Snarenburg te Biezelinge. Heden is het 55 jaren geleden dat de heer P. Visser Pz. zijn ambt als hoofdonderwijzer te Seroos- kerke (W.) aanvaardde. De alhier gehouden collecte voor de school met den bijbel heeft volgens het N. en Adv.bl. bedragen in de Chr. ger. kerk f 122,13, in de Hervormde f 54,65% en in de Chr. Evangelische f37,89 to taal f214,68. Rechtszaken. Timmermans is door het Hof te 's-Hertogenbosch, wegens moord op mr. Van Oppen en wegens moedwil- ligen manslag op diens zoon en dochter, veroordeeld tot levenslange tuchthuisstraf. De veroordeelde bleef onder de voorlezing van het vonnis en bij de uitspraak zeer kalm. Hij zal zich in cassatie begeven. Kunst, Wetenschap en Letteren. Na hetgeen wij verleden jaar hebben gezegd over de opvoering van »Frou-Frou" te Middelburg door het tooneelgezelschap van den heer A. Van Lier, kunnen

Goessche Courant | 1885 | | pagina 1