1885. N°. 101. Donderdag 27 Augustus. 72ste jaargang. De aangifte van leerlingen voor Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Rechtszaken. Beursoverzicht. Buitenlandsch Overzicht. GOME De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct, met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich- voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH Sc VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. SCHOOL K. (School voor voortgezet lager onderwijs voor meisjes) is nog opengesteld tot den 1 September a. s. op eiken werkdag van des voormiddags 9 tot des namiddags 2 uren, ter Secretarie van de gemeente. De school is toegankelijk voor meisjes die de vijlde klasse (laagBte atdeeling van de hoogste klasse) aan een der andere openbare scholen in deze gemeente hebben afgeloopen. Van elders of van andere scholen komenden onder werpen zich aan eene proefweek. Na gelijke proef, kunnen in de 4e en 5e klasse dezer school toehoorderessen voor enkele vakken wor den toegelaten. Goes, den 21 Augustus 1885. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. GOES, 26 Augustas 1885. Gisteren had hier weder eene openbare proefneming plaats met brandbluschmiddelen, ditmaal van de firma Spong Co. te Londen, op dezelfde plaats en ongeveer voor hetzelfde publiek als de vorige week. Zij werd gehouden door een lid der firma Stibbe Nuij van Rotterdam en door haar agent voor Zuid- en Noord- Beveland, den heer C. N. Vermeulen van Heinkenszand. Vooraf hield laatstgenoemde eene explicatie, waarin hij te kenueu gaf, dat deze brandbluschmiddelen de biandweer en de brandassurantie volstrekt niet over bodig maken. Zij dienen slechts om een begin van brand te blusscfaen. In de meeste gevallen wanneer brand tijdig ontdekt wordt; wanneer door het om vallen van een petroleumtoestel of lamp brand ont staat, zal men met deze middelen öf den brand kunnen blusscben öf althans geholpen zijn tot de brandweer opdaagt. De proefneming geschiedde, wat de granaten betreft, geheel in denzelfden geest als de vorige week met die van de firma Wed. J. C. Massee Zoon alhier. Het onderscheid schijnt alleen hierin te bestaan, dat de vloeistof van de Hayward's granaten in fleschjes, die van de firma Spong Co. in blazen van zeer dun India Rubber is vervat. De onpartijdigheid gebiedt ons te zeggen, dat de Spong-granaten uitstekend voldedenhet kwam ons zelfs voor, dat ze wat spoediger barstten dan de Hayward's, waardoor er minder schenen verbruikt te worden, terwijl de prijs goedkooper is. De zeker niet van gewiebt ontbloote opmerking werd gemaakt, dat men, hoe groot ook het vuur was, slechts eene petroleumvlam en krullen bluschte; het hout, dat sterk met petroleum begoten was, brandde niet. Deze opmerking werd echter wederlegd door werkelijk den houten schoorsteen vuur te doen vatten. Ook toen ge lukte het met een of meer granaten het brandend hout te blusschen. Wat hier en daar nog branden of smeulen bleef, werd achterhaald of gebluscht door de brand- bluscbflasch, zijnde eene flesch gevuld met chemische stoffen, en waaraan eene schuif is bevestigd, welke men slechts heeft op te trekken om een straal op het brandend punt te richten. Ook de proeve met den draagbaren extincteur, ge vuld met water en die uitsluitend door luchtdruk werkt, voldeed zeer goed. 't Is te verwachten, dat deze of andere granaten van algemeen gebruik zullen worden, vooral als men er op aan kan, dat de stof goed blijft. Het komt ons voor, dat zij in ieder gebouw voorhanden behooren te zijn, omdat bij genoegzame tegenwoordigheid van geest en niet al te groote onbeholpenheid, inderdaad uitbreiding van aanvangende branden er mee kan voor komen worden. Maar juist daarom doen wij de vraag, of het ook niet op den weg der assurantie-maatschappijen ligt, om bare verzekerden van een zeker aantal dezer granaten te voorzien. In de meeste gevallen toch zullen zij zeiven er het voordeel van trekken. In de heden in »de Prins van Oranje" alhier gehouden vergadering van Ingelanden der «Breede Watering bewesten Ierseke", werden, na mededeeling dat de notulen der vorige vergadering van Ingelanden xijn vastgesteld, eenige commissiën benoemd, waarna werd overgegaan tot het vaststellen der rekening over het dienstjaar 1884/5 in ontvang op 152547,98 uitgaaf j» 135529,58 sluitende met een goed slot van 17018,40 "Vervolgens werden uitgeloot: Van de leening van 96000, 3 obligation a 500 nos. 41, 171, en 179; van de leening van 200,000, 2 obligatiën a ƒ1000, nos. 82 en 103van de leening van 25,000, 3 obli gatiën a ƒ500, nos. 5,10 en 19; van de leening van ƒ60,000 1 obligatie a 1000 no. 59. Een voorstel van den heer Delpaire tot aankoop van een perceel grond, gemeente Ierseke, sectie B no. 159, werd na vaststelling van een minimumprijs, gesteld in banden van het polderbestuur ter afdoening. Eervol ontslag verleend, op zijn verzoek, aan E. Van der Bent als 2e luit. bij het 3e bat. der rust. schutterij in Zeeland, op grond van artikel 64 der gemeentewet. Overgeplaatst van Leiden naar Goes de commies bij de posterijen 3e kl. I. Schadee. Naar de Leeuw. Ct. verneemt, hebben Ged. Staten van Friesland zich opnieuw tot den minister van justitie gewend, met het verzoek, dat de hoogst onvol doende bepaling van de wet op de jacht en visscherij, waarbij het vangen van kievitten wordt verboden, door meer doeltreffende voorschriften worde vervangen. Het doel daarvan is, eensdeels, om genoemde, voor den landbouw zoo nuttige, en wegens hunne eieren zoo belangrijke vogels te beschermen, anderdeels, om meer vrijheid te kunnen geven voor het vangen van plevieren (wilsters) met slagnetten. Ook het Vaderland heeft de evolutie in de onderwijsquaestie volbrachthet is zbijgedraaid", gelijk de andere door den wind geloopen liberale organen het noemen. Met het oog op de nauwe betrekkingen, die er tusschen het Haagsche blad en eenige liberale leden der Tweede Kamer bestaan, is het van belang de daarin voorgeslagen lezing van artikel 194 te vermelden. »Het onderwijs is een voorwerp van de aanhoudende zorg der Regeering. Voor zoover noodig, wordt het onderwijs van overheidswege gegeven. De inrichting van het onderwijs wordt geregeld bij de wet". Voorloopig vragen wij alleenware 't niet eenvou diger het voor de clericalen, en thans ook voor vele liberalen, zoo aanstootelijk artikel eenvoudig te schrap pen Dan konden de nieuwe bondgenooten elkander toch even hartelijk omarmen, en aan de taalkenners bleef de ergernis gespaard van deze, onbeholpen ge- styleerde, nieuwe redactie. Aanneemlijk kan ze alleen daarom zijn, omdat ze niets bepaalt, en eigenlijk alles prijsgeeft aan de toevallige meerderheid in de wetgeving. ArnhCt.) De Haagsche correspondent van de N. Gr. Ct. verhaalt het volgende: »Er moet, sedert het voorloopig verslag van de Tweede Kamer over de grondwetsherziening verscheen, heel wat in den Ministerraad zijn voorgevallen. De heer Heemskerk wilde art. 494 loslaten; de heeren Du Tour en Van der Does waren er sterk vóór en de heer Van den Bergh niet minder, maar er waren ook opposanten en men is het tot hiertoe niet eens geworden; toch heeft de heer Heemskerk zich er op gezet ook dit bezwaar te overwinnen en hij maakt zich sterk om, met opoffering van zijn zomervacantie, binnen enkele weken een formule te vinden, die alle partijen moet bevredigen." En verder heet het: »Het is bekend, dat b.v. de heer Sprenger van Eyk zich hij zijn optreden in dit ministerie uitdrukkelijk heeft voorbehouden weder heen te gaan, zoodra er aan het openbaar onderwijs, laat staan aan art. 194 der Grondwet, zou worden getornd. Een van beide dusóf de Minister van Koloniën heeft met het getij de bakens van zijn politiek geweten ook al verzet, óf hij moet bij zijne oppositie volharden en dan dreigt de Grondwetshistorie niet alleen in de Kamer, maar ook in den Ministerraad nog tot heel wat gehaspel aanleiding te zullen geven, vooral omdat, naar bekend is, de heer Bloem in dit opzicht geheel aan de zijde van zijnen kolonialen collega staat." 's-Gravenhage. Benoemd tot ontvanger der regis tratie en domeinen te Culemborg, J. D. Wetsels, thans te Toiente Tolen, F. Barselink, surnumerair. Ds. Grebe te Gouda heeft voor het beroep als predikant bij de Ev. Luthersche gemeente te Middelburg bedankt. Te Aksel is Zaterdag de cursus voor hoofden van scholen geopend. Het aantal deelnemers bedraagt ongeveer een twintigtal. Voor de rechtbank te Amsterdam is dezer dagen nog een nawerking van de diefstallen der omillioenen- juffrouw" voorgekomen. De winkelier, die haar voor 115,575 aan diamanten leverde, verkreeg wegens dat verliespostje surséance van betaling en trof daarna een schikking met zijn schuldeischers voor 70 pet., onder voorwaarde dat hij later zou bijpassen als de diamanten nog terugkwamen. Inderdaad was dit met het meerendeel het geval. Dit vernemende, kwam toen een der schuldeischers zijn 30 pet. opeischendoch de juwelier weigerde, op grond dat hij niet alles had teruggekregen, en de rechtbank heeft hem nu in 't gelijk gesteld. De markt voor Europeesche waarden levert over de afgeloopen week weinig stof tot bespreking. Onze Nederlandsche Staatsfondsen bleven op den zelfden prijs. Het afnemen der Staatsinkomsten schijnt vooralsnog geen invloed uitteoefenen. Blijkens wat daarover in de bladen gemeld werd behoeft dan ook nog geene ongerustheid te bestaan, wijl vermoedelijk de eerstvolgende maanden betere uitkomsten zullen geven. Hongaren, Italianen en Oostenrijkers bewogen zich in iets opgaande richting. De 5 pet. papierrente van eerstgenoemde soort steeg 1 H pet. Ook Russen hielden zich ferm. Zij behaalden voor sommige soorten een avans van a 54 pet. Spanjaarden, Turken en Portugeezen bleven in éen doen. Ofschoon de toestand van Portugal nog geene aanleiding geeft om verbetering te verwachten, zoo schijnt men op de tegenwoordige koersen minder vrees te gaan koesteren. Althans het groote aanbod, dat inzonderheid van Londen uitging, is opgehouden, en zoolang de rentebetaling geregeld gaat zal vermoedelijk de koers zich wel ongeveer op het tegenwoordige stand punt, 43 a 44 voor de 3 pet., kunnen handhaven. Brazilianen en Peruanen waren voor enkele soorten iets hooger, voor andere iets lager. Stedelijke leeningen zonder eenig koersverschil. Van industriëele en financiëele ondernemingen stegen Aan- deelen Nieuwe Afrikaansche Handels-vennootschap 5 petAandeelen Intern. Crediet- en Handels-ver. Rotterdam" 3 pet., Koloniale Bank 54 pet., prefe rente Aandeelen dito 1 pet., Aandeelen Feijenoord 1 pet., Oblig. N. 1. Landbouwmaatsch. pet. Daar entegen daalden Oblig. Dorrepaalsche Bank pet., Aandeelen Ned.-Ind. Handelsbank 1 54 pet. Van Nederlandsche Spooi wegwaarden daalden Aan deelen Ned. Rijnspoorweg pet., en stegen Aandee len Boksel-Wesel pet., 4% pet. Obligatiën 154 pet., gestempelde 1ste hypotheek Oblig. pet. Ilaliaansche Spoorwegoblig. bleven onveranderd. Russische Spoorwegaandeelen en Obligatiën volgden de Staatsfondsen met eene kleine koersverbelering. Het is opmerkelijk dat de belasting a 5 pet., die van enkele soorten geheven wordt of op den eersten ver valdag der coupons zal geheven worden, zoo weinig invloed op de koersen der verschillende getroffen soor ten uitoefent. Het korten van 1/20 deel der rente zoude een teruggang hebben doen verwachten. De Amerikaansche markt zette in de afgeloopen week de rijzing niet voort. Ofschoon de sterke daling van jl. Dinsdag mede geen voortgang had, en daarna weder eenige vastheid intrad, zoo was de stemming wat minder geanimeerd. Vele winstverkoopen waren zelfs oorzaak, dat herhaaldelijk de koersen hier bene den die van New-York bleven. De herhaalde teleur stellingen op dit gebied zijn oorzaak, dat het publiek steeds met eenig wantrouwen elk nadeelig koersverschil opneemt, niettegenstaande het toch duidelijk moet zijn, dat eene onafgebroken rijzing tot het ondenkbare behoort. Van obligatiën gingen de Chicago en Atlantic weder pl m. 3 pet. achteruitdaarentegen stegen de Chesa peake en Ohio 5 pet. Overigens werd weinig aandacht aan de obligatiën geschonken. Eenige dagen was er nog al drukte in sommige aandeelen-soorten, waardoor Central-Pacific, Canada-South, Illinois, Louisville en Nashville, Michigan, Central en St -Louis Fraucisco 2e pref. boven de vorige week sluiten. In de overige aandeelen was de variatie gering. Niettegenstaande aandeelen Wabash en Denver Rio Q-rande nog altijd het zwaard der storting boven het hoofd hangt, zijn ook deze nog iets gerezen of in één doen gebleven. Wanneer zulke soorten het hoofd boven water houden, dan is het opmerkelijk dat andere, betere aandeelen niet meer rijzen. Want al zijn voor het oogenblik de ontvangsten der spoorlijnen nog niet bevredigend, van alle zijden komen de berichten van het einde van den tarievenstrijd, van verhooging der vrachten en van een goeden oogst, zoodat verbeterde inkomsten niet kunnen uitblijven. Dit is alleen te verklaren door het wantrouwen, waarvan wij boven spraken. Ieder verwacht verbetering, rijzing, maar men gelooft er slechts aan wanneer werkelijk betere koersen afkomen.- Die toestand zal wel nog eenigen tijd voortduren. Aankoop kan dan ook nog niet met vol vertrouwen worden aanbevolen. Veel zal afhangen van de eerstvolgende weken om aan de koersen meer of minder stabiliteit te verschaffen. De geldruimte hield aan. Prolongatie blijft op 2 a 2 pet. genoteerd en dan nog ging het plaatsen be trekkelijk n et zeer vlot. Uit de verkorte balans der Nederlandsche Bank opgemaakt 15 dezer blijkt eene vermindering der Dis contorekening met 2.715,554.58% en der Beleening- rekening met ƒ224,580. De goudvoorraad onderging slechts eene geringe wijziging. Aangezien de meeste fluctuatiën der koersen in dit overzicht zijn aangegeven, meenen wij de gewone staatjes ditmaal achterwege te knnnen houden. Gisteren en heden heeft de ontmoeting plaats van de keizers van Rusland en Oostenrijk en de troon opvolgers te Kremsier. Natuurlijk zullen velen nieuws gierig zijn te weten wat ei- op die bijeenkomst be handeld wordt. Vermoedelijk zal dit wel niet zoo heel belangrijk zijn. De grondslag toch van het verbond der drie keizers is indertijd door Bismarck gelegd. De drie Mogendheden zullen zooveel mogelijk den vrede bevorderen wordt een harer aangevallen, dan zal zij den strijd alleen voeren, maar op de hulp der bond genooten aanspraak hebben, zoodra een derde zich in den strijd mengt. Een der praktische bepalingen is ook, dat men over en weer met elkander zal over leggen, zoodra een politieke quaestie aan de orde komt, of er geen kans bestaat op een minnelijke schikking. Giers en Kalnoky zullen zich dus waarschijnlijk bezig houden met de Engelschen in Egypte, den afloop der Afgaansche quaestiewellicht ook over de quaestie tusschen Duitschland en Spanje en over eventuëele maatregelen ten opzichte van nihilisten en socialisten. De Oostenrijksche Keizer werd te Kremsier feestelijk ontvangen. Overigens is de quaestie tusschen Duitschland en Spanje het voornaamste nieuws, waarvan de afloop nog moeielijk is te voorspellen. Indien men den Madridschen correspondent van de Indépendance beige kan gelooven, dan is de bezetting der Carolinen-eilanden door Duitschland voor Spanje geene verrassing geweest, daar Daitschland reeds voor geruimen tijd aan Spanje zijn besluit om daartoe over te gaan heeft kenbaar gemaakt. De Spaansche regee ring kan dus niet voorwenden dat de zaak heimelijk in het werk is gegaan; integendeel, zij zelve heeft zich een verwijt te maken, want ofschoon de Cortes reeds 'op de twee laatste begrootingen kredieten hebben toe gestaan voor het vestigen van inrichtingen op de ge noemde eilanden, is de regeering tot nutoe daarin nalatig gebleven. Het antwoord van Bismarck schijnt eergisteren in Spanje ontvangen te zijn. Duitschland verklaart dat het weinig gewicht hecht aan de quaestie betreffende de genoemde eilanden. De goede betrekkingen met Spanje kunnen er niet door verstoord worden. Het beschouwt dat de Carolinen-eilanden niemand toebe- hooren, want Spanje had er geen enkel ambtenaar gevestigd. Uitvoeriger ophelderingen zullen per koerier worden gezonden. Intusschen zal Spanje aan de mogendheden, ten bewijze dat het de Carolinen-eilanden vroeger dan Duitschland heeft bezet, een document overleggen, luidens hetwelk reeds in Maart van dit jaar de Gou verneur der Pbilippijnen op bevel der Regeering te Madrid een staatkundig en militair bewind op de be doelde eilanden instelde. Eergisteren is de Koning te Madrid aangekomen en heeft den ministerraad gepresideerd. Het verhandelde wordt geheim gehouden. Bij het departement van marine heerscht echter groote bedrijvigheid. Alle zee officieren, die verlof hadden, zijn opgeroepen. De bladen in de provinciën stemmen in met eene manifestatie, den 23en gehouden. De gewezen ministers Marios en Baerro hebben toen van het balkon van het militair casino de manifestanten toegesproken. Zij verklaarden, dat tot eiken prijs de eer der Spaansche vlag moet worden verdedigd. «Volk, leger en vloot zijn daarin eensgezind en zullen haar weten te verdedigen. Mannen van eer moeten nooit vragen naar de getalsterkte des vijands. Het is een plechtig oogenblik. Leven en bezitting stellen wij ter beschikking van leger en vloot 1" Hunne woorden werden begroet met den herhaalden kreet van «leve het leger en de vloot Volgens gerucht zal Spanje 25,000 man naar de Philippijnsche eilanden zenden. Het Gouvernement ontvangt talrijke adressen, waarin wordt aangedrongen op handhaving der integriteit van het grondgebied. Volgens de Köln. Zeit. wil Bismarck de quaestie van het bezetten der Carolinen-eilanden onderwerpen aan de scheidsrechterlijke uitspraak eener bevriende Mogendheid. De Spaansche Regeering, meent het blad, kan niet beter doen dan dat voorstel aannemen. De bekende Norddeutsche wijst er op, dat de Spaansche Regeering nooit is opgekomen tegen de in '75 door Engeland en Duitschland gemeenschappelijk ingediende nota, waarin de heerschappij van Spanje over de Carolinen-eilanden wordt betwist. Men kan hieruit op maken, dat Duitschland niet voornemens is om Spanje terstond gelijk te geven en terug te trekken. De Afgliannsche quaestie schijnt een spoediger ver loop te zullen hebben dan wij verwachtten. Althans werd gisteren nit Londen bericht, dat Rusland afstand heeft gedaan van den westelijken der twee parallel- passen, waaruit Zulficar bestaat, en zich tevreden stelt met het uiteinde van den oostelijken pas. En geland schijnt daarmee genoegen te nemenen men houdt te Londen de Afghaansche quaestie voor ge ëindigd.

Goessche Courant | 1885 | | pagina 1